Korekcja odstających uszu nićmi Aptos, jest zabiegiem bardzo skutecznym i nie pozostawia blizn.
W naszym gabinecie wykonujemy korekcję odstających uszu nićmi Aptos.
Zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym. Cała procedura trwa około 1 godziny. Przy czym nie każde odstające uszy można w ten sposób leczyć – konieczna jest konsultacja przed zabiegiem.
Korekcja uszu nićmi Aptos
Po zabiegu pacjent nosi przez 3 dni opatrunek chirurgiczny.
Efekt jest widoczny zaraz po zabiegu. Nie wymaga rekonwalescencji.
Korekcja uszu nićmi Aptos – zalecenia po zabiegu
Konieczne jest noszenie opaski (jest to zwykła opaska materiałowa) przez 3 tygodnie przez 24 godziny na dobę.
Przez następne 3 tygodnie tylko na noc.
Po zabiegu nie ma żadnych blizn ani deformacji, które mogą występować po tradycyjnych zabiegu wykonywanym metodą klasyczną.
Korekcja uszu nićmi Aptos – efekty
Przed zabiegiem
Po 2 tygodniach
Odstające uszy to problem, którego możemy się szybko i skutecznie pozbyć!
Tak zwane odstające uszy to deformacja okolicy małżowin usznych o charakterze wrodzonym. Nie wynika jednak z współistnienia innych wad czy zespołów genetycznych. Jest uznawana za defekt kosmetyczny. Dotyczy około 5% populacji i występuje zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. W zdecydowanej większości przypadków jest sporadyczna, aczkolwiek czasem może występować dziedzicznie.
Odstawanie uszu może powstawać wskutek zadziałania różnych mechanizmów. Najczęstszą przyczyną tego defektu jest brak wykształconego fałdu grobelkowego, lub zbyt płaski fałd grobelkowy, czego rezultatem jest zawijanie się ucha do przodu. Również obecność zbyt dużej i głębokiej muszli małżowinowej może być przyczyną mechanicznego oddalania się ucha od czaszki.
Innymi przyczynami, w rezultacie których dochodzi do powstania odstających uszu to niedostatecznie wykształcony obrąbek ucha, a także inne nieprawidłowości w rozwoju małżowiny ustnej. Ponadto, odstające uszy współistnieją z takimi wadami rozwojowymi uszu jak ucho filiżankowe (czyli zwinięte), ucho zwisające, ucho Macchiavellego i ucho satyra.
Odstające uszy to nie tylko defekt estetyczny. Stanowią również bardzo głęboki problem psychologiczny. Bardzo często są źródłem kompleksów i znacznego obniżenia samooceny, co niejednokrotnie przekłada się negatywnie na poczucie pewności siebie, czego implikacje w codziennym życiu są nietrudne do przewidzenia. Na szczęście współczesna chirurgia plastyczna i medycyna estetyczna mają do zaoferowania rozwiązania pozwalające uporać się z problemem odstających uszu.
Korekcja uszu nićmi Aptos – alternatywą jest tylko zabieg chirurgiczny, opisany poniżej.
Korekcja odstających uszu – Otoplastyka chirurgiczna
Najbardziej klasyczną metodą eliminowania problemu odstających uszu jest standardowy zabieg chirurgiczny zwany otoplastyką. Jest to procedura zapewniająca trwały efekt. Charakteryzuje ją wysokie bezpieczeństwo, o czym świadczy fakt, że może być wykonywana u dzieci już od 6 roku życia, od 10 roku życia przeprowadza się ją w znieczuleniu miejscowym.
Na uwagę zasługuje fakt, iż do 14 roku życia plastyka odstających uszu jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Do zabiegu wymagane jest odpowiednie przygotowanie. Bardzo ważny jest dokładny wywiad i konsultacja lekarska, celem ustalenia ewentualnych przeciwwskazań do przeprowadzenia operacji. Należy również wykonać podstawowe badania laboratoryjne, uwzględniające oznaczenie morfologii krwi i parametrów układu krzepnięcia. Jest to niezbędne aby maksymalnie zmniejszyć ryzyko krwawienia po zabiegu.
Z tego względu na tydzień przed zabiegiem należy odstawić wszelkie leki mogące wpływać na krzepliwość krwi. Przed operacją należy być na czczo. Samą procedurę rozpoczyna się od oznaczenia na skórze linii cięcia w zależności od oczekiwanego efektu. Następnie aplikowane jest znieczulenie miejscowe.
Chirurg wykonuje cięcia w tylnej części małżowiny usznej i usuwa nadmiar skóry. W następnej kolejności modyfikuje się kształt ucha przez regulację chrząstki.
Niekiedy, jeśli jest ona za duża, jej fragment jest usuwany. Po uzyskaniu pożądanego efektu dokonuje się zszycia ran operacyjnych i założenie opatrunku.
Z uwagi na lokalizację cięć, blizny są najczęściej mało widoczne. Pacjent po zakończeniu zabiegu wychodzi do domu. Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja operowanej okolicy – zmiana opatrunku zgodnie z zaleceniami, unikanie ekspozycji na słońce itp.
Jak każdy zabieg operacyjny, chirurgiczna korekcja odstających uszu obarczona jest ryzykiem powikłań, którego nie da się całkowicie wyeliminować mimo prawidłowego przebiegu zabiegu oraz okresu pooperacyjnego.
Do najczęstszych należą krwawienia, obrzęki, krwiaki oraz zakażenia rany.
Niekiedy może również dojść do powrotu małżowiny usznej do pierwotnego kształtu, co wymaga powtórzenia zabiegu.