Urolog Poznań
Podstawowe informacje:
Urolog Poznań – specjalista zajmujący się leczeniem schorzeń układu moczowego
W naszym gabinecie przyjmuje dr Michał Kasperczak
Urolog prywatnie – bez umowy z NFZ
Umów się na zabiegDla kogo jest ten zabieg
Przeciwwskazania
Pytania i odpowiedzi
Lekarz, który specjalizuje się w leczeniu schorzeń urologicznych.
Cennik zabiegu
Urolog wizyta - konsultacja
200zł
leczenie przewlekłego zapalenia pęcherza moczowego 1 zabieg
800zł
usuwanie stulejki u dorosłego
2000zł
podcięcie wędzidełka prącia
800zł
wazektomia
2200zł
obrzezanie
2000zł
Informacja o zabiegu
Urolog Poznań – dr Michał Kasperczak
Kim jest urolog i jak nim zostać?
Urolog jest lekarzem zajmującym się leczeniem zabiegowym schorzeń zlokalizowanych w obrębie układu moczowego, a także męskiego układu rozrodczego. Aby zostać urologiem należy ukończyć kierunek lekarski na Uniwersytecie Medycznym, odbyć staż podyplomowy oraz zdać Lekarski Egzamin Końcowy celem uzyskania pełnego prawa wykonywania zawodu lekarza.
#urolog
Następnie można rozpocząć specjalizację z urologii, podczas której młody lekarz uczy się diagnozować oraz leczyć schorzenia układu moczowego i męskiego układu rozrodczego.
Szkolenie specjalizacyjne zwieńczone jest Państwowym Egzaminem Specjalizacyjnym lub egzaminem europejskim, który jest przeprowadzany tylko w zakresie specjalizacji urologicznej oraz radiologicznej. Po zakończeniu leczenia specjalizacyjnego i zdaniu egzaminu, lekarz otrzymuje tytuł specjalisty urologa.
Czym się zajmuje urolog?
Zakres działania urologa obejmuje bardzo szerokie spektrum postępowań zarówno diagnostycznych, jak i terapeutycznych w zakresie układu moczowego. Budowa anatomiczna układu moczowego jest w zasadzie bardzo zbliżona u kobiet jak i u mężczyzn. Badanie urologiczne wymaga często usg.
- Nietrzymanie moczu
- Nawracające infekcje dróg moczowych
- Stulejka
- Kamica nerkowa
- Przerost gruczołu krokowego
- Częstomocz
- Obrzezanie
- Zwężenie ujścia napletka
- Schorzenia narządów płćiowych
Rozpoczyna się on nerkami, czyli parzystym narządem, którego podstawowym zadaniem jest filtracja toksyn i metabolitów z organizmu, produkcja i zagęszczanie moczu. Są one zbudowane z kory, rdzenia oraz miedniczek nerkowych.
Funkcją tych ostatnich jest zbieranie wyprodukowanego przez nerki moczu i jego transport do moczowodów, w które płynnie przechodzą. Moczowody transportują mocz do pęcherza moczowego, w którym znajdują swoje ujście. Z kolei z pęcherza moczowego odchodzi cewka moczowa, przez którą mocz jest wydalany na zewnątrz organizmu.
Dodatkowo w spektrum kompetencji urologa wchodzą schorzenia męskiego układu rozrodczego, szczególnie w zakresie gruczołu krokowego i jąder, ale także prącia. Np. stulejka.
Do przykładowych obszarów działania urologa należą poniżej opisane choroby bądź grupy schorzeń.
Kamica nerkowa
Kamica nerkowa jest schorzeniem mogącym wystąpić w każdym wieku, jednakże szczególnie często dotyka osób między 30 a 40 rokiem życia. Jej istotą jest odkładanie się w miedniczkach nerkowych złogów zbudowanych z różnych związków chemicznych, których stężenie we krwi jest zbyt duże, aby mogły się one w pełni rozpuścić w płynach ustrojowych.
Przyczyn powstawania kamicy nerkowej jest dużo. Należą do nich między innymi zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej, błędy dietetyczne, nawracające infekcje dróg moczowych, predyspozycje genetyczne i inne.
Kiedy kamienie osiągają rozmiary zbyt duże, by mogły być swobodnie wydalone z moczem, zalegają w miedniczkach nerkowych i mogą powodować ból o charakterze kolki nerkowej, który jest najbardziej charakterystycznym objawem kamicy. Jest to ból o charakterze ostrym, występujący jednostronnie, niejednokrotnie promieniujący do pachwiny, narządów płciowych lub uda.
Nasila się on przy lekkim uderzeniu w okolicę lędźwiową po stronie kamiczej nerki, co nosi nazwę objawu Goldflamma. Kolce mogą towarzyszyć takie objawy jak na przykład nudności i wymioty, bolesne parcie na mocz, krwiomocz, bladość czy omdlenia.
Łagodny przerost gruczołu krokowego
Łagodny przerost gruczołu krokowego jest schorzeniem, które najprawdopodobniej prędzej, czy później dotknie każdego mężczyznę. Jest ono związane ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie zdrowego mężczyzny. Wskutek tych procesów dochodzi do rozrastania się tkanki gruczołu krokowego, który stopniowo zaczyna zaciskać cewkę moczową powodując narastające trudności w oddawaniu moczu.
Przerost prostaty może objawiać się w różnoraki sposób, na przykład jako kłopoty z rozpoczęciem lub zakończeniem oddawania moczu, mikcja słabym strumieniem lub wręcz pojedynczymi kroplami, częste parcie na mocz i częstsze oddawanie moczu, wymagające niejednokrotnie przerwania snu w tym celu. Badanie urologiczne polega często w tym przypadku na badaniu per rectum.
Bywa, że przerost prostaty wymaga leczenia operacyjnego.
Nietrzymanie moczu
Inkontynencja moczowa to przykra dolegliwość, czasami wymaga leczenia operacyjnego. Nietrzymanie moczu może być sporadyczne podczas kaszlu, śmiechu czy kichania lub powysiłkowe, po dźwignięciu cięższego przedmiotu.
Urologia onkologiczna
Urologia onkologiczna jest swego rodzaju podspecjalizacją urologii. Jest to dziedzina zajmująca się nowotworami układu moczowego oraz męskiego układu płciowego. Należą do nich zarówno nowotwory łagodne jak i złośliwe, mogące się wywodzić w zasadzie z każdego narządu wchodzącego w skład powyższych układów.
Urolog Poznań prywatnie
Tak więc w zakres zainteresowań urologa zajmującego się urologią onkologiczną są nowotwory nerki, nowotwory miedniczki nerkowej (będące odrębnie klasyfikowanymi nowotworami), nowotwory moczowodu, nowotwory cewki moczowej, nowotwory jądra, nowotwory gruczołu krokowego i bardzo rzadkie nowotwory prącia.
Leczenie urologiczne w tych nowotworach jest dwupłaszczyznowe. Pierwszą płaszczyzną jest postępowanie operacyjne mające na celu radykalne leczenie. W przypadku wykrycia nowotworu we wczesnym, nie przerzutowym stadium, jest ono możliwe praktycznie we wszystkich wyżej wymienionych nowotworach.
Zabiegi mogą być wykonywane zarówno techniką otwartą jak i małoinwazyjną, taką jak zabiegi laparoskopowe czy endoskopowe (na przykład przezcewkowe usunięcie guza pęcherza moczowego).
Drugą płaszczyzną działania urologa jest postępowanie objawowe, polegające przede wszystkim na zapewnieniu prawidłowej drożności układu moczowego. Urolog Poznań prywatnie interweniuje więc w przypadku zastoju w drogach moczowych zakładając specjalne cewniki moczowodowo-pęcherzowe bądź wyłaniając przetokę moczowodowo-skórną, tak zwaną nefrostomię.
Działania na tej płaszczyźnie mogą dotyczyć nie tylko pacjentów z tak zwanymi nowotworami urologicznymi, ale także pacjentów z innego rodzaju nowotworami, które w swoim przebiegu powodują zaburzenia drożności moczowodów czy zaburzenia funkcjonowania układu moczowego.
Najbardziej sztandarowym przykładem jest rak szyjki macicy, który w swoim przebiegu często może powodować utrudnienie odpływu moczu w mechanizmie naciekania na moczowody przez ciągłość i tym samym zaburzenia ich drożności.
Urolog Poznań – dr Michał Kasperczak
Jak przygotować się do wizyty u urologa?
Jak wygląda wizyta u urologa
Niezmiernie istotne jest, by przed wizytą w gabinecie urologicznym należycie się przygotować, zarówno w zakresie merytorycznym jak i fizycznym. Przygotowanie merytoryczne obejmuje zadbanie o właściwie uporządkowaną i czytelną dokumentację medyczną dotychczas zgromadzoną zarówno w zakresie urologicznym, jak i innych schorzeń.
Konieczne jest również przemyślenie i uporządkowanie doskwierających dolegliwości i zaobserwowanych objawów oraz tego od jakiego czasu występują, czy obserwuje się związek pomiędzy ich nasilaniem bądź zmniejszaniem się a jakimiś czynnikami zewnętrznymi, a także wszystkiego co się zmieniło od czasu ostatniej wizyty. Niezbędne jest również przygotowanie wyników wykonanych badań laboratoryjnych i obrazowych, a także listy przyjmowanych aktualnie leków.
Przygotowanie fizyczne obejmuje przede wszystkim zadbanie o właściwą higienę, co jest oczywiste. Jednakże nie zawsze oczywisty jest fakt, iż na badanie należy przyjść z wypełnionym pęcherzem moczowym. W tym celu należy powstrzymać się od oddawania moczu na dwie godziny przed wizytą u urologa. Choć bywa to uciążliwe, jednakże jest niezbędne w razie konieczności wykonania badania ultrasonograficznego, gdyż prawidłowa ocena pęcherza moczowego jest możliwa jedynie wtedy, gdy jest on wypełniony.
Jakie schorzenia może zdiagnozować urolog u dobrze przygotowanego pacjenta?
Kamica nerkowa
Kamica nerkowa jest schorzeniem mogącym wystąpić w każdym wieku, jednakże szczególnie często dotyka osób między 30 a 40 rokiem życia. Jej istotą jest odkładanie się w miedniczkach nerkowych złogów zbudowanych z różnych związków chemicznych, których stężenie we krwi jest zbyt duże, aby mogły się one w pełni rozpuścić w płynach ustrojowych. Przyczyn powstawania kamicy nerkowej jest dużo. Należą do nich między innymi zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej, błędy dietetyczne, nawracające infekcje dróg moczowych, predyspozycje genetyczne i inne.
Kiedy kamienie osiągają rozmiary zbyt duże, by mogły być swobodnie wydalone z moczem, zalegają w miedniczkach nerkowych i mogą powodować ból o charakterze kolki nerkowej, który jest najbardziej charakterystycznym objawem kamicy. Jest to ból o charakterze ostrym, występujący jednostronnie, niejednokrotnie promieniujący do pachwiny, narządów płciowych lub uda. Nasila się on przy lekkim uderzeniu w okolicę lędźwiową po stronie kamiczej nerki, co nosi nazwę objawu Goldflamma. Kolce mogą towarzyszyć takie objawy jak na przykład nudności i wymioty, bolesne parcie na mocz, krwiomocz, bladość czy omdlenia.
Torbiele nerek i inne choroby nerek
Łagodny przerost gruczołu krokowego
Łagodny przerost gruczołu krokowego jest schorzeniem, które najprawdopodobniej prędzej, czy później dotknie każdego mężczyznę. Jest ono związane ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie zdrowego mężczyzny. Wskutek tych procesów dochodzi do rozrastania się tkanki gruczołu krokowego, który stopniowo zaczyna zaciskać cewkę moczową powodując narastające trudności w oddawaniu moczu. Mogą one objawiać się w różnoraki sposób, na przykład jako kłopoty z rozpoczęciem lub zakończeniem oddawania moczu, mikcja słabym strumieniem lub wręcz pojedynczymi kroplami, częste parcie na mocz i częstsze oddawanie moczu, wymagające niejednokrotnie przerwania snu w tym celu.
Urologia onkologiczna
Urologia onkologiczna jest swego rodzaju podspecjalizacją urologii. Jest to dziedzina zajmująca się nowotworami układu moczowego oraz męskiego układu płciowego. Należą do nich zarówno nowotwory łagodne jak i złośliwe, mogące się wywodzić w zasadzie z każdego narządu wchodzącego w skład powyższych układów. Tak więc w zakres zainteresowań urologa zajmującego się urologią onkologiczną są nowotwory nerki, nowotwory miedniczki nerkowej (będące odrębnie klasyfikowanymi nowotworami), nowotwory moczowodu, nowotwory cewki moczowej, nowotwory jądra, nowotwory gruczołu krokowego i bardzo rzadkie nowotwory prącia.
Leczenie urologiczne w tych nowotworach jest dwupłaszczyznowe. Pierwszą płaszczyzną jest postępowanie operacyjne mające na celu radykalne leczenie. W przypadku wykrycia nowotworu we wczesnym, nieprzerzutowym stadium, jest ono możliwe praktycznie we wszystkich wyżej wymienionych nowotworach. Zabiegi mogą być wykonywane zarówno techniką otwartą jak i małoinwazyjną, taką jak zabiegi laparoskopowe czy endoskopowe (na przykład przezcewkowe usunięcie guza pęcherza moczowego).
Drugą płaszczyzną działania urologa jest postępowanie objawowe, polegające przede wszystkim na zapewnieniu prawidłowej drożności układu moczowego. Urolog interweniuje więc w przypadku zastoju w drogach moczowych zakładając specjalne cewniki moczowodowo-pęcherzowe bądź wyłaniając przetokę moczowodowo-skórną, tak zwaną nefrostomię. Działania na tej płaszczyźnie mogą dotyczyć nie tylko pacjentów z tak zwanymi nowotworami urologicznymi, ale także pacjentów z innego rodzaju nowotworami, które w swoim przebiegu powodują zaburzenia drożności moczowodów czy zaburzenia funkcjonowania układu moczowego.
Najbardziej sztandarowym przykładem jest rak szyjki macicy, który w swoim przebiegu często może powodować utrudnienie odpływu moczu w mechanizmie naciekania na moczowody przez ciągłość i tym samym zaburzenia ich drożności.
Zaburzenia erekcji
Problemy z erekcją zaliczają się do chorób w obrębie układu moczowo płciowego. Badanie urologiczne wymaga bardziej szczegółowej diagnostyki włącznie z rezonansem.
Zwężenie ujścia napletka – stulejka
Jak przygotować się do wizyty u urologa?
Konsultacja urologiczna – jak się przygotować?
Konsultacja urologiczna u pacjentów często bywa źródłem stresu czy zakłopotania. Aby sprawić, by przeszła ona pomyślnie, należy się odpowiednio do niej przygotować. Jak to zrobić? Odpowiedź znajduje się w artykule.
Aby wizyta u urologa przebiegła sprawnie i efektywnie, pacjent powinien odpowiednio się do nie przygotować. O czym należy pamiętać przed pierwszą konsultacją urologiczną? Przede wszystkim nie zapomnijmy o zabraniu kompletu badań takich jak: USG jamy brzusznej, wyników badań krwi i moczu czy badania PSA w przypadku mężczyzn ze zdiagnozowaną prostatą.
Warto przygotować wykaz przyjmowanych leków, suplementów diety i ziół. Kolejnym krokiem przez wizytą u urologa, będzie zapisanie lub zapamiętanie wszystkich dolegliwości, związanych z układem moczowym. Niektóre objawy mogą świadczyć o chorobach układu moczowego takich jak: częstomocz, zakażenie układu moczowego, kamica układu moczowego, prostata czy zapalenie pęcherza moczowego i wiele innych.
Mężczyźni często borykają się z krwiomoczem, ropą w moczu, bólem lub obrzękiem jąder, pieczeniem cewki moczowej czy też uczuciem parcia na pęcherz. W przypadku częstomoczu powinniśmy spisać częstotliwość oddawania moczu i zastanowić się, czy podczas oddawania moczu odczuwamy ból.
Wszystkie te informacje przekażemy urologowi Poznań podczas wizyty, co pozwoli mu na przeprowadzenie skutecznego wywiadu lekarskiego, zlecenie niezbędnych badań i postawienie diagnozy. Ważną informacją dla urologa będzie określenie, kiedy dokładnie zaczęły się pojawiać niepokojące objawy urologiczne. Przed wizytą u urologa pacjent powinien umyć okolicę narządów płciowych.
Jak wygląda wizyta u urologa?
Wizyta u urologa rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem, podczas którego lekarz pyta o przykre dolegliwości związane z układem moczowym. Pacjent przedstawia wyniki badań, które szczegółowo analizuje urolog. W przypadku częstomoczu, pacjent powinien prowadzić dzienniczek mikcji, który przedstawia częstotliwość oddawania moczu.
Pozwoli to urologowi na poznanie przyczyn dolegliwości i zaproponowanie skutecznego leczenia. Nieodłącznym elementem konsultacji urologicznej jest przeprowadzanie badań, które są zależne od choroby pacjenta lub występujących objawów. Do częstych badań u urologa zaliczamy USG podbrzusza.
W razie podejrzenia prostaty lub jej leczenia, urolog Poznań wykonuje badanie per rectum, które jest badaniem palpacyjnym przez odbyt. Urolog używa do niego jednorazowych rękawiczek i maści znieczulającej, by zminimalizować dyskomfort czy ból osoby badanej. Badanie polega na wprowadzeniu palca do odbytu przez lekarza.
Podczas badania per rectum lekarz może poprosić pacjenta o nabranie powietrza do płuc i krótkotrwałe wstrzymanie oddechu. Lekarz Urolog Poznań podczas badania per rectum ocenia stan skóry otaczającej odbyt czy średnicę kanału odbytu. Lekarz podczas badania stwierdza, czy nie ma niepokojących zmian w kierunku raka prostaty i raka jelita grubego.
Po badaniu lekarz jest w stanie zdiagnozować prostatę i zlecić dodatkowe badania. Lekarz Urolog Poznań pyta pacjenta o inne prostata objawy takie jak: niemożność oddania moczu, częstomocz czy gwałtowne parcie na mocz. U kobiet podczas wizyty u urologa najczęściej wykonuje się badanie palpacyjne podbrzusza, krocza, cewki moczowej, okolic lędźwiowych lub wykonuje USG z wypełnionym pęcherzem.
Szczególnie jeśli występują torbiele nerek lub inne choroby nerek, choroby narządu moczowo płciowego, oprócz usg może być konieczna urografia lub tomografia komputerowa. Nie zawsze wystarcza badanie palpacyjne.
Konsultacja urologiczna jak się przygotować
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing
Obecnie prowadzi badanie kliniczne, do którego zaprasza pacjentki i pacjentów w wieku 35-55 lat