Laser Genesis Poznań
Łagodne i skuteczne zabiegi – pacjent odczuwa delikatne ciepło, bez rekonwalescencji. Stosujemy laser Q-MASTER PLUS – laser Nd:YAG
Laser Genesis – efekty
Zabieg Genesis – wskazania
Czym jest i skąd się bierze laser?
Promieniowanie laserowe jest falą elektromagnetyczną emitowaną przez specjalne urządzenie, wykorzystujące tak zwane zjawisko emisji wymuszonej. Długość fali może być różna i mieścić się zarówno w spektrum podczerwieni, jak i ultrafioletu czy światła widzialnego. Charakteryzuje się ono silnym skupieniem wiązki, jej spójnością i bardzo małym jej odchyleniem od równoległości. Wykazuje również dużą moc promieniowania oraz gęstość energii.
Istnieją różne rodzaje laserów, a także różnorodne ich klasyfikacje. Istnieje więc podział ze względu na emitowaną długość fali (a co za tym idzie zakres emitowanego światła), moc, czy też środka czynnego. Lasery mają bardzo szerokie zastosowanie w dzisiejszym świecie w wielu dziedzinach, między innymi w elektronice, technologii wojskowej, czy też medycynie.
We współczesnej medycynie estetycznej promieniowanie laserowe wykorzystywane jest w wielu wskazaniach. Dzięki dużym skupieniu wiązki możliwe jest działanie z dużą precyzją. Generowany bodziec termiczny powoduje w sposób kontrolowany punktowe przegrzanie skóry prowadząc do jej uszkodzenia.
Efektem tego jest aktywacja fibroblastów prowadząca do zwiększenia produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, skutkująca zwiększeniem napięcia i poprawą jędrności skóry. Ponadto dochodzi do stymulacji podziałów komórek, wskutek czego uszkodzona tkanka zastępowana jest nową.
Bolesność zabiegu jest niewielka i zazwyczaj nie wymaga on zastosowania żadnego znieczulenia. U osób z wysoką wrażliwością na ból można zastosować kremy anestetyczne. Lekarz przykłada głowicę bezpośrednio do skóry, po czym emitowana jest wiązka promieniowania laserowego wnikająca na różną głębokość. Istnieje zależność, że im większa jest penetracja w głąb skóry, tym więcej nowej tkanki zostaje wytworzone.
Zabieg z wykorzystaniem lasera neodymowo-yagowego charakteryzuje się stosunkowo wysokim bezpieczeństwem. Ryzyko istotnych powikłań jest minimalne, choć do kilku godzin po zabiegu może utrzymywać się zaczerwienienie okolicy poddawanej procedurze, a także mogą pojawiać się niewielkie wybroczynki i siniaki. Wymienione dolegliwości bardzo szybko samoistnie ustępują.
Jak laser oddziałuje na tkanki?
Oddziaływanie lasera na tkanki opiera się na zjawisku tak zwanej fototermolizy selektywnej. Polega ono na wybiórczym niszczeniu danych struktur na skutek działania ciepła powstałego poprzez pochłanianie przez tkanki energii świetlnej. Strukturę, która ma ulec zniszczeniu określa się przez dobór odpowiedniej długości fali promieniowania laserowego. Komórki organizmu zawierają tak zwane chromofory, czyli białka odpowiadające za pochłanianie fali o określonej długości.
Absorbują one energię świetlną przekształcając ją w ciepło. Powoduje ona wyparowanie wody z tkanki, a także rozpad komórek. Następnie, na drodze fizjologicznych procesów ulegają one „pożarciu” przez makrofagi, czyli komórki odpowiadające za usuwanie niechcianych struktur z organizmu. Efektem tego jest praktycznie natychmiastowa likwidacja niechcianych defektów skórnych na przykład pod postacią pajączków naczyniowych.
Optymalny rezultat przy dużej precyzji udaje się otrzymać dzięki wykorzystaniu zjawiska podwójnego filtrowania. Dzięki niemu możliwy jest dobór pożądanej długości fali umożliwiające minimalizację oddziaływania na tkanki otaczające.
Czym jest laser Genesis i na czym polega jego specyfika?
Laser Genesis jest obecnie uważany za największy przełom w dziedzinie foto odmładzania oferowanego przez współczesną medycynę estetyczną. Rozliczne badania kliniczne pozwoliły stwierdzić, że nagrzewanie górnych warstw skóry właściwej powoduje pobudzenie funkcji fibroblastów, w efekcie czego dochodzi do zwiększenia produkcji włókien kolagenowych. Dodatkowo poprzez działania na ściany naczyń krwionośnych, dochodzi do zwężenia ich światła.
W efekcie tego wygląd skóry ulega znacznej poprawie, znikają przebarwienia oraz drobne zmarszczki. Dochodzi do zamykania drobnych naczynek krwionośnych, zmniejszenia porów, a w niektórych przypadkach nawet do wyleczenia bardziej zaawansowanych stanów takich jak na przykład trądzik różowaty.
Laser Genesis charakteryzuje się długością fali 1064nm. Jego specyfika polega na całkowitej bezbolesności zabiegu. W związku z powyższym nie wymaga on żadnego znieczulenia, a podczas przeprowadzania procedury pacjent odczuwa jedynie przyjemne ciepło. Poza delikatnym zaczerwienieniem skóry bezpośrednio po zabiegu, nie są odczuwalne praktyczne żadne przykre jego następstwa, ze zmianami rumieniowo-obrzękowymi włącznie.
Bardzo istotną informacją jest również to, że możliwość zastosowania lasera Genesis oraz jego skuteczność nie zależy od fototypu skóry, i może być zastosowany w każdym z nich. Dzięki opisanym właściwościom, laser Genesis znakomicie sprawdza się w zabiegach zaliczanych do grupy anti-ageing – odmładzanie. Powoduje znaczne poprawienie wyglądu skóry, a także jej jakości. Sprawia, że skóra staje się bardziej elastyczna.
Jak wygląda zabieg z wykorzystaniem technologii Genesis?
Przygotowanie do zabiegu z wykorzystaniem lasera Genesis jest bardzo proste, i tak naprawdę polega na odstawieniu leków fotouczulających na jeden dzień przed planowanym zabiegiem. Ponadto należy unikać opalania się, depilacji mechanicznej oraz podrażniania skóry. Czas trwania zabiegu jest bardzo krótki i zazwyczaj nie przekracza pół godziny. Lekarz, przy pomocy głowicy, energicznie przesuwa plamkę lasera w odległości około 1 – 2 cm nad skórą w sposób bezdotykowy.
Działa to na skórę w sposób relaksujący pobudzając ją do samoregeneracji. Odczucie do pacjenta jest porównywalne do tego, z którym mamy do czynienia podczas opalania się na słońcu. Zabieg jest bardzo delikatny dla skóry, aczkolwiek może powodować jej niewielkie zaczerwienienie.
Bezpośrednio po zakończeniu procedury zalecane jest stosowanie delikatnych środków myjących oraz kremów łagodzących zaczerwienienia. Wskazane jest również korzystanie ze środków ochronnych z filtrem SPF 50, a także unikanie podrażniania, drapania oraz pocierania.
Jakie są wskazania i przeciwwskazania do wykonania zabiegu?
Wskazania do przeprowadzenia zabiegu laserem Genesis Poznań są szerokie i zróżnicowane. Pierwszą grupę stanowią zabiegi anti-ageing’owe, czyli usuwanie zmarszczek, rozszerzonych porów naczyniowych, czy też zamykanie naczynek krwionośnych. Technologia ta jest również idealna do usuwania powikłań po różnorodnych schorzeniach, takich jak blizny potrądzikowe, przebarwienia, popękane naczynia, melazma.
Wreszcie można go stosować w bezpośrednim leczeniu niektórych schorzeń skóry takich jak trądzik zwykły, trądzik różowaty, czy grzybica paznokci.
Jak każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej, również laseroterapia wykorzystująca technologię Genesis obarczona jest przeciwwskazaniami. Należą do nich między innymi okres ciąży i laktacji, bielactwo, choroby zapalne skóry, nowotwory, aktywne infekcje ropne, świeża opalenizna, przerwana ciągłość skóry, a także stosowanie leków i ziół o działaniu fotouczulającym, oraz izotretynoiny.
Postępowanie po zabiegu
- należy stosować kremy łagodzące typu Zinalfat, Panthenol, Cicalfate, Bepanten,
Zabieg Genesis Poznań jak często
Zalecana jest seria 3 – 4 zabiegów co 2 tygodnie a następnie jeden zabieg podtrzymujący co 6 miesięcy.