wyszukiwanie medycyna estetyczna estetyncza Poznań
liposukcja, liposukcja NIL, odsysanie tłuszczu, liposukcja laserowa, liposukcja brzucha

Liposukcja – odsysanie tłuszczu

Podstawowe informacje:

wyszukiwanie medycyna estetyczna estetyncza Poznań
Czas zabiegu:
od 1 do 3 h
wyszukiwanie medycyna estetyczna estetyncza Poznań
Części ciała:
całe ciało - maksymalnie 3 litry tłuszczu na jeden zabieg
wyszukiwanie medycyna estetyczna estetyncza Poznań
Znieczulenie:
miejscowe lub ogólne
wyszukiwanie medycyna estetyczna estetyncza Poznań
Rekonwalescencja:
do miesiąca
wyszukiwanie medycyna estetyczna estetyncza Poznań
Liczba zabiegów:
1
wyszukiwanie medycyna estetyczna estetyncza Poznań
Koszt zabiegów:
od 4000zł

Liposukcja  infradźwiękowa NIL to zabieg, który polega na odsysaniu tkanki tłuszczowej w miejscu gdzie jest jej nadmiar.

Liposukcja brzucha i boczków, liposukcja ud to najczęstsze okolice. Kolejną okolicą jest liposukcja ramion oraz liposukcja podbródka.

Liposukcja NIL (odsysanie tłuszczu Poznań) – działa szybko, bez bólu, poprawia jędrność skóry.

Przy znacznej wiotkości skóry zabieg można poszerzyć o napinanie skóry Venus Legacy, laserem, radiofrekencją mikroigłową

Umów się na zabieg

Dla kogo jest ten zabieg

 • dla osób chcących wymodelować sylwetkę
 • dla poprawy talii
 • dla wyszczyplenia ramion
 • dla wyszczuplenia ud
 • przy podwójnym podbródku
 • z fałdem tłuszczu nad kolanami

Przeciwwskazania

 • cukrzyca
 • zaburzenia krzepliwości
 • choroby przewlekłe autoimmunologiczne i nowotworowe
 • ciąża i karmienie piersią
 • nadwaga i otyłość BMI >30
 • ostre stany zapalne

Pytania i odpowiedzi


Nadmiar tkanki tłuszczowej - jak usunąć?

Najbardziej skuteczny jest zabieg liposukcji, można wykonać w różnych okolicach ciała.  Np. liposukcja podbródka lub odsysa nie tłuszczu z brzucha.

Czego unikać po zabiegu odsysania tłuszczu?

W ciągu pierwszych 4 tygodni po zabiegu liposukcji należy unikać sauny, słońca, solarium i znacznego wysiłku fizycznego.

Zalecane jest przez 7 dni, żeby pacjent przebywał na zwolnieniu lekarskim i wypoczywał w domu.

Cennik zabiegu


Brzuch

7000zł

Boczki / biodra

6000zł

Brzuch + boczki (biodra)

10000zł

Brzuch i boczki (biodra) z anestezjologiem - sedacja

12000zł

Powiększanie piersi tłuszczem (razem z liposukcją) w sedacji z anestezjologiem

14000zł

Plecy

4000zł

Uda (wew. pow.)

5000zł

Uda (bryczesy)

5000zł

uda bryczesy + wewnętrzne pow.

7500zł

Kolana

3000zł

Łydki

6000zł

Ginekomastia / Lipomastia znieczulenie miejscowe

6000zł

Ginekomastia / Lipomastia znieczulenie ogólne - z anestezjologiem

8000zł

Ramiona

4000zł

Podbródek

4000zł

Anestezjolog - znieczulenie ogólne

2000zł

Bawoli kark

4000zł

Informacja o zabiegu


Liposukcja infradźwiękowa NIL – Odsysanie tłuszczu, modeluje ciało. Pobrane komórki tłuszczowe możemy przeszczepić np. powiększyć piersi lub pośladki czy wypełnić bruzdy na twarzy. Zbędna tkanka  tłuszczowa dla wielu osób stanowi poważny problem. Nawet niewielki jego nadmiar często prowadzi do silnego dyskomfortu, obniżenia poczucia własnej wartości i kompleksów.

Liposukcja brzucha Poznań (zabieg odsysania tłuszczu z brzucha) to najczęściej wybierana liposukcja w naszym gabinecie.

Nacisk społeczny i promowanie przez media nienagannie szczupłej i idealnej sylwetki, stanowiącej podstawę współczesnego kanonu piękna, przyczyniają się do tego, że wielu ludzi – w szczególności kobiet – nie akceptuje własnego ciała. Nie jest to jednak problem, z którym nowoczesne technologie medyczne nie mogłyby sobie poradzić. Jedną z nich jest liposukcja laserowa – usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Na czym polega odsysanie komórek tłuszczowych?

Liposukcja brzucha to jeden z najstarszych zabiegów medycyny estetycznej. Operacja polega na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej. Na przestrzeni lat medycyna opracowała wiele rodzajów liposukcji: klasyczną, laserową, ultradźwiękową, wodną czy infradźwiękową NIL. Każdy z tych metod ma swoich zwolenników, a o doborze właściwej decyduje lekarz. Liposukcja nie jest sposobem leczenia otyłości – zabieg może być przeprowadzany u zdrowych pacjentów, którzy zostaną zakwalifikowani do zabiegu. Rezultaty procedury są widoczne po 3 miesiącach od wizyty w klinice medycyny estetycznej w Poznaniu.

Laserowa liposukcja czy infradźwiękowa?

Najczęściej w naszym gabinecie wykonujemy liposukcję infradźwiękowa oraz laserową (czasami łączymy te metody). Laserowa liposukcja brzucha (zabieg odsysania tłuszczu z brzucha) jest najczęściej wykonywanym rodzajem liposukcji brzucha.

Laserowa liposukcja polega na podgrzewaniu tkanki tłuszczowej, prowadząc do jego emulgacji. Dzięki temu złogi tłuszczowe można bez trudu odessać. Ważnym atutem liposukcji laserowej jest nienaruszenie naczyń krwionośnych, brak krwawienia, mniejsza inwazyjność i bolesność, krótsza rekonwalescencja. Laser prowadzi również do obkurczania skóry i zadowalających efektów estetycznych. Metoda ta wykorzystuje laser o długości fali 1470 nm.

Liposukcja infradźwiękowa NIL polega na wykorzystaniu urządzenia ze specjalną głowicą wprowadzającą końcówkę kaniuli w nutacyjny ruch. Podczas liposukcji dochodzi do ruchu 3-D, obejmującego wibrację, rotację, ruch prostolinowy, postępowo-zwrotny, umożliwiając skuteczne rozbijanie tłuszczu, który pozyskiwany jest w formie emulsji. Liposukcja infradźwiękowa dzięki swojej precyzji umożliwia ponowne wykorzystanie tkanki tłuszczowej.

Metodę tę cechuje niższa urazowość.

Efekty:

liposukcja przed i po

liposukcja przed i po

Liposukcję można przeprowadzić z wybranych partii ciała:

 • brzuch
 • piersi
 • biodra
 • uda (wewnętrzna lub zewnętrzna strona)
 • boki
 • plecy
 • okolice pod kolanami
 • ramiona – obwisłe ramiona
 • podbródek
 • ginekomastia – lipomastia

Jak poprawić napięcie skóry po liposukcji?

Redukcja depozytów tłuszczowych podczas liposukcji może skutkować powstaniem nieestetycznej, obwisłej skóry. Aby pozbyć się wiotkiej skóry rekomendujemy laser frakcyjny – uniwersalne urządzenie, które pobudza skórę do produkcji kolagenu i elastyny, w efekcie napinając ją. Wydłuża to zabieg liposukcji tylko o pół godziny.

Drugą metodą stymulacji skóry do produkcji kolagenu jest aplikacja kwasu polimlekowego, którą można wykonać miesiąc po liposukcji. W przypadku wiotkiej skóry – bardzo dobre efekty przynoszą zabiegi radiofrekwencji mikroigłowej i przy okazji poprawiają wygląd rozstępów.

Liposukcja infradźwiękowa – usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej

Jest to najbardziej skuteczna i bezpieczna metoda odsysania komórek tłuszczowych, idealna do przeszczepu tłuszczu.

Można ją łączyć z laserem o długości fali 1470 nm – czyli zabiegiem liposukcji laserowej. Laser poprawia napięcie skóry po zabiegu oraz ułatwia zabieg liposukcji – usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej, ponieważ rozbijana jest ona do postaci emulsji.

Dzisiejsza medycyna estetyczna wychodzi na przeciw potrzebom człowieka w sposób wielopłaszczyznowy. Dzięki jej dobrodziejstwom istnieje możliwość nie tylko zachowania młodego wyglądu przez długi czas, czy eliminacji niedoskonałości skóry związanych z wiekiem. Daje ona sposobność także pozbycia się zbędnych kilogramów i modelowania sylwetki tak, aby była atrakcyjniejsza.

Powszechny we współczesnej rzeczywistości pęd za pracą, karierą i pieniądzem sprawia, że coraz mniejszą wagę przywiązujemy do codziennego dbania o siebie. Zdrowa, zbilansowana dieta zastępowana jest spożywanymi nieregularnie posiłkami typu fast food.

Woda niezbędna do prawidłowego funkcjonowania oraz zachowania młodego i zdrowego wyglądu zastępowana jest słodzonymi, gazowanymi napojami. Siedzący tryb życia zdominował funkcjonowanie większości ludzi, a relaks przed komputerem, telewizorem, czy konsolą jest chętniej wybierany niż ruch na świeżym powietrzu.

Te niezdrowe nawyki powodują, że nadwaga i otyłość stają się plagą o coraz większym zasięgu. Wiąże się to z całą gamą powikłań otyłości takimi jak: choroby układu sercowo – naczyniowego, cukrzyca, itp.

Ponadto, u niektórych osób z różnych przyczyn, mimo prawidłowego przebiegu procesu odchudzania nie dochodzi do adekwatnego spalania komórek tłuszczowych. Czasem obserwuje się nawet zwiększenie jej ilości.

Nie każdy może sobie pozwolić na drastyczną zmianę stylu życia i dostosowanie codziennego funkcjonowania oraz pracy tak, by znaleźć czas na regularną aktywność fizyczną. Czy to oznacza, że zapracowani nie mają szans na szczupłą sylwetkę?

A co z ludźmi, którzy mimo modyfikacji nawyków żywieniowych i uprawiania aktywności fizycznej nie są w stanie zrzucić nadmiernych kilogramów? Na szczęście dzięki osiągnięciom medycyny estetycznej rzeczywistość jest bardziej obiecująca.

Na czym polega liposukcja infradźwiękowa?

Liposukcja infradźwiękowa wykorzystuje właściwości infradźwięków i jest to skuteczna i bezpieczna metoda odsysania tłuszczu Poznań. Polega ona na wykorzystaniu specjalnego urządzenia z pneumatyczną głowicą, które wprowadza końcówkę kaniuli w nutacyjny ruch 3D (ruch nutacyjny). Liposukcja ultradźwiękowa w Poznaniu cechuje się wysoką precyzyjnością i dużą delikatnością. Zaletą tego rodzaju liposukcji jest zmniejszone ryzyko uszkodzenia tkanek. Zabieg liposukcji składa się z 2 etapów: rozbijania komórek tłuszczowych i odsysania tkanki tłuszczowej. Odsysany tłuszcz ma formę emulsji.

Liposukcja infradźwiękowa – najważniejsze cechy:

 • Omijanie naczyń krwionośnych – brak ryzyka zatoru tłuszczowego
 • Omijanie nerwów – zabieg praktycznie bezbolesny
 • Metoda mniej inwazyjna – szybki powrót do aktywności życiowych

Liposukcja infradźwiękowa w znieczuleniu ogólnym – korzyści

 • Pacjent nic nie czuje ani nie słyszy. Jeśli wolisz być uśpiony/a podczas zabiegu liposukcji, znieczulenie ogólne jest najlepszym wyborem.
 • W trakcie jednego zabiegu można poddać zabiegowi więcej obszarów ciała – jeśli chcesz wykonać liposukcję większej ilości okolic w trakcie jednego zabiegu, będziesz potrzebować znieczulenia ogólnego.

Możliwe komplikacje po zabiegu:

Normalnym następstwem liposukcji jest konieczność co najmniej dwutygodniowej nieobecności w pracy spowodowana tym, że po jej wykonaniu występują: siniaki w miejscu wprowadzenia kaniuli, krwiaki, opuchlizna, wycieki z ran o różnym nasileniu i pobolewania w miejscach wykonywania zabiegu, drętwienia, seroma (wodniak, czyli zebranie się płynu w okolicy rany pooperacyjnej), a także anemizacja (obniżenie poziomu hemoglobiny). W ciągu 72 godzin od zabiegu mogą także wystąpić objawy wywołane znieczuleniem, którymi najczęściej są nudności, wymioty, rozkojarzenie, osłabienie fizyczne, kołatania serca.

Okres rekonwalescencji zależy od zakresu zabiegu: ilości okolic operowanych i objętości usuniętego tłuszczu, a powrót do pełnej aktywności wymaga indywidualnej opinii lekarza.

Liposukcja jest zabiegiem inwazyjnym, podczas którego mogą wystąpić niepożądane następstwa zabiegu, czyli tzw. powikłania. W przypadku liposukcji niegroźne i przejściowe powikłania występują w około 0,7-5% zabiegów. Najczęstszymi powikłaniami liposukcji są: uszkodzenie skóry lub tkani podskórnej, zmiana koloru skóry, obrzęki, uformowanie się krwiaka, nieprawidłowy kontur skóry, oparzenie, zakażenie rany, bliznowacenie. Bardzo rzadko (mniej niż 0,07%) dochodzi do poważnych powikłań, zagrażających życiu lub zdrowiu pacjentki. Do tych bardzo rzadkich, choć groźnych powikłań liposukcji zalicza się: uszkodzenie narządu wewnętrznego (np. jelita grubego, jelita cienkiego, nerek), uszkodzenie włókien nerwowych, martwicę skóry, zakrzepicę, zator płucny lub mózgowy, wstrząs anafilaktyczny, zatrucie lidokainą, a nawet zgon.

Ile tłuszczu można bezpiecznie odessać?

Należy mieć na uwadze, że liposukcja brzucha nie jest metodą na pozbycie się nadmiernych kilogramów. Liposukcja jest zabiegiem wspomagającym, który bez ugruntowanej podstawy w postaci prowadzenia zdrowego trybu życia zapewni tylko przejściowy i nietrwały efekt. Jednorazowo można odessać 3-4 litry tłuszczu, liposukcja służy więc do usuwania lokalnych złogów tkanki tłuszczowej, a nie odchudzania.

Liposukcja infradźwiękowa – kto może skorzystać?

Liposukcja infradźwiękowa to zabieg modelujący sylwetkę poprzez lokalne usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej z poszczególnych okolic ciała z udziałem infradźwięków. Do miejsc najczęściej poddawanych liposukcji należą między innymi: brzuch, boczki, uda i pośladki. Istnieje możliwość modelowania sylwetki także w miejscach, gdzie wymaga to dużo większej precyzji.

Dzięki tej sposobności liposukcja w Poznaniu jest stosowana w modelowaniu podbródka, ramion, a nawet szyi i okolicy kolan. Oczywiście potencjalna korzyść odnoszona z liposukcji ultradźwiękowej zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta.

Największy zysk odnoszą te osoby, których masa ciała mieści się w granicach normy, a modulowanie sylwetki ogranicza się do eliminacji nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej z określonych miejsc.

Również osoby, które pomimo stosowania prawidłowej diety oraz uprawiania regularnej aktywności fizycznej z różnych względów nie są w stanie spalić nadmiaru tłuszczu.

Powodem tego jest fakt, iż u osób tych częściej obserwuje się właściwe nawyki żywieniowe oraz adekwatną aktywność fizyczną, co pozwala na długotrwałe utrzymanie rezultatów liposukcji.

Ponadto zabieg ten jest znacznie bardziej efektywny u osób o elastycznej i zadbanej skórze. Dzieje się tak dlatego, że w ich przypadku narząd ten bardzo szybko adaptuje się do nagłych zmian ilości tkanki tłuszczowej.

Z kolei u osób ze skórą obwisłą, zaniedbaną częściej dochodzi do powstawania nawisów skórnych. Metoda liposukcji infradźwiękowej stymuluje fibroblasty skóry, co korzystnie działa na poprawę retrakcji (ujędrnienie) skóry po zabiegu – na efekt ten jednak trzeba zaczekać kilka tygodni.

Należy również podkreślić, iż działanie liposukcji infradźwiękowej wykorzystującej ruch nutacyjny ma jeszcze kilka dodatkowych wskazań. Może być ona stosowana do korekcji zaciągających i zniekształcających blizn w mechanizmie korygowania tkanki podskórnej.

Liposukcja infradźwiękowa – na jakie inne okolice można stosować?

Ponadto może być ona teoretycznie stosowana jako metoda usuwania tłuszczaków, nawet tych o dużych rozmiarach. Jednak pamiętać należy, iż jest to ryzykowny sposób pozbywania się tych zmian. Nigdy nie ma stuprocentowej pewności, że guzek pod skórą to na pewno łagodny tłuszczak.

Pomimo stosunkowo charakterystycznego obrazu tego guza, nigdy nie ma pewności, iż nie posiada on komponenty zmiany złośliwej. Pewność daje tylko rozpoznanie pod mikroskopem. Dlatego wskazane jest, by tego typu zmiany usuwać wykorzystując klasyczną chirurgię, a nie liposukcję.

Liposukcja infradźwiękowa – przeciwwskazania

Pomimo swoich niewątpliwych zalet, liposukcja infradźwiękowa jest zabiegiem wiążącym się z naruszeniem ciągłości powłok oraz ingerencją instrumentalną w ciało człowieka. W związku z powyższym, pomimo generalnego wysokiego bezpieczeństwa tej procedury, istnieje grupa ludzi, u których zabieg jest przeciwwskazany.

Jedną z sytuacji, kiedy nie można przeprowadzić liposukcji z wykorzystaniem zjawiska ruchu nutacyjnego jest obecność choroby nowotworowej. Jest to stan ogromnego zaburzenia równowagi metabolicznej organizmu. Nowotwór stopniowo przejmuje kontrolę nad organizmem.

Dodatkowo leczenie onkologiczne, czy to chirurgiczne (często bardzo okaleczające zabiegi), czy radioterapia, czy wreszcie chemioterapia jest leczeniem toksycznym i bardzo obciążającym dla organizmu.

Z kolei jednorazowe usunięcie danej ilości komórek tłuszczowych, która jest aktywnym metabolicznie organem (magazynowanie związków biologicznie czynnych, synteza żeńskich hormonów płciowych itp.), dodatkowo powoduje zwiększenie stopnia zaburzenia przemian metabolicznych.

Skutkować to może zaburzeniem odpowiedzi na leczenie onkologiczne, a przede wszystkim większe narażenie na toksyczności oraz utrudnienie regeneracji organizmu pomiędzy kolejnymi cyklami leczenia.

Kolejną grupą pacjentów, u których nie należy wykonywać zabiegu liposukcji są pacjenci z zaburzeniami krzepliwości krwi oraz leczeni przeciwzakrzepowo. Z uwagi na nieprawidłowy przebieg procesu krzepnięcia krwi, u tych pacjentów znacznie zwiększa się ryzyko występowania krwawień oraz powikłań pooperacyjnych pod postacią krwawień i obrzęków, a także utrudnienia gojenia się ran.

Zabiegu nie powinno się także przeprowadzać u pacjentów ze schorzeniami kardiologicznymi. U tych pacjentów każda interwencja może wiązać się z istotnymi powikłaniami np. w postaci groźnych zaburzeń rytmu serca. Cukrzyca również jest przeciwwskazaniem do wykonywania liposukcji, gdyż nagła utrata komórek tłuszczowych może skutkować zbyt dużymi wahaniami poziomu glukozy we krwi, co stanowi zagrożenie dla życia.

Ponadto nie wykonuje się zabiegu u pacjentów z żylakami, gdyż manipulacje w okolicy naczyń krwionośnych zwiększać mogą dodatkowo ryzyko incydentów zakrzepowo – zatorowych. Liposukcja Poznań jest również przeciwwskazana w przypadku aktywnych zmian zapalnych w obrębie skóry, gdyż grozi to rozprzestrzenieniem się zakażenia.

Na czym polega fenomen liposukcji infradźwiękowej?

Liposukcja infradźwiękowa jest innowacyjną metodą modelowania sylwetki i posiada wiele zalet. Przez chirurgów plastycznych uznawana jest za jedną z najbezpieczniejszych rodzajów tego zabiegu.

Dzięki wykorzystania zjawiska ruchu nutacyjnego znacznie zwiększa się obszar kontaktu komórek tłuszczowych z aktywną powierzchnią kaniuli. Różnica sięga nawet 300%. To z kolei powoduje, iż tkanka tłuszczowa usuwana jest do dwóch razy szybciej. Znacznie skraca to czas trwania zabiegu, w stosunku do klasycznej czy laserowej liposukcji. Znacznie krótszy jest również czas rekonwalescencji, natomiast ryzyko powikłań ulega istotnemu obniżeniu.

Z racji, że zabieg wykonywany jest w anestezji miejscowej nie ma konieczności hospitalizacji pacjenta. Istotne jest to, że tkanka tłuszczowa odessana z zastosowaniem technologii  jest nieuszkodzona i dzięki temu może być wszczepiana w inne miejsca (np. do powiększania piersi czy modelowania pośladków).

Liposukcja infradźwiękowa pozwala na pobranie tłuszczu (komórki tłuszczowe) nadającego się do przeszczepu.

Ile kosztuje odessanie tłuszczu z brzucha?

Liposukcja brzucha cena – w cenniku

liposukcja

liposukcja

Stosujemy także drugą odmianę liposukcji – jest to liposukcja wibracyjna – PAL (Power Assisted Liposuction). W tej metodzie mikromotor porusza kaniulę w przód i w tył, co pozwala łatwiej pozyskiwać tkankę tłuszczową. Ze względu na delikatność zabiegu tkanka tłuszczowa, którą pozyskujemy w ten sposób możemy wykorzystywać do przeszczepu. Do wykonania zabiegu stosujemy silny ssak chirurgiczny.

Do podawania roztworu Kleina stosujemy pompę infiltracyjną, która pozwala na szybkie podanie płynu znieczulającego.

W celu łatwiejszego zabiegu odsysania tłuszczu stosujemy mikromotor poruszający kaniulą – to jest właśnie system do liposukcji PAL (Power Assisted Liposuction), czyli poruszająca się szybko kaniula – wibrująca, która rozbija tłuszcz na mniejsze elementy, przez co jest on łatwiej odsysany.

Urządzenie do liposukcji PAL zawiera dwa w jednym: pompę infiltracyjną oraz system napędzający rękojeść z kaniulą.

Liposukcja wibracyjna

Współczesna medycyna estetyczna daje nam możliwości, aby w stosunkowo prosty i bezpieczny sposób zgubić zbędne pokłady komórek tłuszczowych. Jednym z najpopularniejszym zabiegów mających na celu eliminację zbędnej tkanki tłuszczowej jest liposukcja. Polega na nieodwracalnym pozbyciu się nadmiernie nagromadzonych komórek tłuszczowych.

Klasyczną liposukcję przeprowadza się wprowadzając odpowiednią kaniulę w tkankę tłuszczową , co eliminuje tłuszcz z wykorzystaniem podciśnienia. Należy podkreślić, iż liposukcja nie jest zabiegiem odchudzającym, a jedynie modelującym sylwetkę. Jaka jest różnica?

Modelowanie sylwetki przy użyciu liposukcji pozwala tylko na usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jej niewątpliwą zaletą jest bardzo szybki efekt.

Liposukcja wibracyjna + znieczulenie tuminescencyjne

Szczególnie efektywne, a zarazem charakteryzujące się bardzo wysokim bezpieczeństwem jest połączenie liposukcji ultradźwiękowej z liposukcją tuminescencyjną.

Jest to technologia polegająca na wprowadzeniu w operowaną okolicę odpowiedniej ilości płynu, o objętości nawet do 2 – 3 razy większej od usuwanej tkanki tłuszczowej.

Roztwór ten (tzw. płyn Kleina) zawiera między innymi lidokainę i adrenalinę, dzięki czemu wykazuje zarówno właściwości znieczulające, jak i obkurczające naczynia krwionośne.

W rezultacie, praktycznie do zera minimalizujemy ryzyko uszkodzenia tkanek otaczających tłuszcz (nerwy i naczynia krwionośne).

Jak wygląda zabieg liposukcji wibracyjnej?

Zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym lub w sedacji (anestezjolog podaje leki dożylnie). Chirurg wykonuje niewielkie nacięcie w skórze, przez które wprowadza kaniulę dostarczającą roztwór Kleina. Roztwór ten zawiera między innymi adrenalinę i lignokainę, co dodatkowo zmniejsza bolesność i ryzyko uszkodzenia otaczających tkanek.

Następnie, na skutek ruchów wibracyjnych wykonywanych przez kaniulę, tkankę tłuszczową przekształcamy  w emulsję, którą w łatwy sposób odsysamy za pomocą ssaka chirurgicznego. Możemy tą tkankę następnie wykorzystać na przykład w czasie zabiegów z zastosowaniem lipotransferu (przeszczep komórek tłuszczowych).

Dzięki powyższym właściwościom, procedura ta posiada niezwykle wysoki profil bezpieczeństwa, a ryzyko powikłań jest bardzo niewielkie.

Ponadto, w związku ze stosunkowo niewielką bolesnością i zastosowaniem roztworu znieczulającego, nie mamy konieczności znieczulenia ogólnego, a co za tym idzie hospitalizacji.

Dodatkową zaletą zabiegu liposukcji wibracyjnej jest bardzo dobry efekt kosmetyczny, łącznie z tym, iż nie widać wyraźnej granicy między tkankami nieodsysanymi, a tymi usuniętymi.

Rezultat zabiegu nie jest widoczny od razu, pojawia się dopiero po ustąpieniu obrzęku. Wynika to z tego, iż musi dojść do rearanżacji tkanki tłuszczowej w okolicy poddawanej zabiegowi – wybranych partii ciała.

Ponadto, często dochodzi do obrzęku w tej lokalizacji. Niejednokrotnie też, po ustąpieniu działania środka znieczulającego mogą wystąpić dolegliwości bólowe w operowanym miejscu.

Liposukcja ultradźwiękowa jest innowacyjnym urządzeniem umożliwiającym przeprowadzanie zabiegu liposukcji wibracyjnej. Wyposażone jest ono w pompę infiltracyjną, dzięki której możliwe jest podanie roztworu znieczulającego, tak zwanego płynu Kleina.

Zawiera on między innymi lignokainę (środek znieczulający), adrenalinę (odpowiadającą w tym przypadku za skurcz włosowatych naczyń krwionośnych, co uniemożliwia przedostanie się lignokainy do krwiobiegu, a także zmniejsza ryzyko krwawienia), a także bufor wodorowęglanowy.

Drugim kluczowym podzespołem urządzenia jest specjalny system, czyli dedykowana kaniula wibracyjna podłączona do specjalnego silniczka (mikromotor) wprowadzającego ją w ruch.

Odsysanie tłuszczu – dla kogo?

Zabieg liposukcji ultradźwiękowej dedykujemy przede wszystkim dla osób z nadwagą, które chcą pozbyć się nadmiaru zbędnego tłuszczu podskórnego.

Należy jednak pamiętać, że potencjalną grupą pacjentów są tylko ci, u których nadmiar tkanki tłuszczowej nie jest ekstremalnie duży, a skóra stosunkowo elastyczna.

Spełnienie tych warunków daje największe potencjalne prawdopodobieństwo uzyskania optymalnego efektu zabiegu.

Liposukcja ultradźwiękowa lub PAL znajduje zastosowanie u osób, u których planowane jest przeprowadzenie przeszczepienia tkanki tłuszczowej.

Odsysanie tłuszczu – przeciwwskazania

Jak każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej, liposukcja ultradźwiękowa obarczona jest szeregiem przeciwwskazań. Zaliczamy do nich przewlekłe choroby układu sercowo-naczyniowego (na przykład nadciśnienie tętnicze albo choroba niedokrwienna serca), cukrzycę, aktywne choroby nowotworowe i autoimmunologiczne, a także infekcyjne stany zapalne, zwłaszcza w obrębie skóry i tkanki podskórnej.

Odmianą liposukcji wibracyjnej jest liposukcja – Nutational Infrasonic Liposculpture (nutacyjne infradźwiękowe rzeźbienie ciała).

Przebieg zabiegu

Liposukcję możemy wykonywać zarówno pod narkozą (znieczulenie ogólne), jak i przy znieczuleniu miejscowym. W czasie konsultacji lekarz indywidualnie dobiera tę formę znieczulenia, która będzie najkorzystniejsza dla pacjenta.

Poprzez niewielkie nacięcia wprowadzamy sondę, a poruszając połączonym z nią aparatem ssącym precyzyjnie usuwamy kolejne warstwy tkanki tłuszczowej. Efektem jest zredukowanie zbędnego tłuszczu w określonych partiach ciała i odpowiednio wymodelowana sylwetka.

Rezultaty te nie są jednak widoczne natychmiast, pojawiają się zwykle dopiero po zakończeniu procesu gojenia się miejsc po nacięciach. Tkanka tłuszczowa potrzebuje czasu, by się przebudować, a w pierwszych dniach po zabiegu najczęściej pojawia się obrzęk, a pacjent może odczuwać w tych miejscach ból.

W przypadku operacji pod znieczuleniem miejscowym zwykle można natychmiast opuścić klinikę, jeżeli tylko użyta była narkoza, należy pozostać na obserwacji przez kilka godzin.

Proces rekonwalescencji trwa około tygodnia. Większość pacjentów już po kilku dniach wraca do normalnego trybu życia. Zalecane jest jedynie zrezygnowanie na miesiąc z ćwiczeń fizycznych.

Pobrany tłuszcz jest doskonałym wypełniaczem do wygładzania zmarszczek na twarzy, powiększania piersi, czy zabiegu wolumetrii. Zabieg nosi nazwę przeszczep tłuszczu

Przeszczep tłuszczu daje dużo lepsze efekty np. powiększania piersi niż implant. Piersi mają naturalny wygląd. Dodatkowo zawarte w tkance tłuszczowej komórki macierzyste poprawiają wygląd skóry oraz wygląd brodawek.

Ponadto po zabiegu przeszczepu tłuszczu, na piersi nie ma blizn po cięciach, które są konieczne do umieszczenia implantów.

Liposukcja ultradźwiękowa – zabieg odsysania tłuszczu

Liposukcja ultradźwiękowa polega na wprowadzeniu przez małe nacięcia w skórze kaniuli, które emitują fale ultradźwiękowe. W wyniku ich działania dochodzi do zjawiska kawitacji, doprowadzając do uszkodzenia tkanki tłuszczowej i jej upłynnienia. W dalszej kolejności wykonuje się odessanie upłynnionej tkanki tłuszczowej. Po wykonanym zabiegu, wykonane w skórze nacięcia są oczywiście zszywane. Zaletą liposukcji ultradźwiękowej jest mniejsze ryzyko uszkodzenia naczyń krwionośnych, nerwów czy mięśni. Warto pamiętać, że liposukcja ultradźwiękowa to zabieg operacyjny, mający na celu redukcję tkanki tłuszczowej wyłącznie z określonych partii ciała, nie jest jednak zabiegiem odchudzającym.

Jaką liposukcję wybrać?

Istnieje wiele rodzajów liposukcji – od klasycznej, poprzez laserową aż po ultradźwiękową. Bardzo skuteczną, a zarazem bezpieczną formą zabiegu jest liposukcja infradźwiękowa. Zaletą liposukcji jest innowacyjna technologia działająca w oparciu o ruch nutacyjny, który jest jednocześnie rotacyjny oraz postępowy, dzięki temu kaniula delikatnie zasysa tłuszcz nie uszkadzając komórek. Głowica urządzenia nadaje ruch kaniuli z częstotliwością 20 razy na sekundę. Pobrany tłuszcz może zostać wykorzystany do lipofillingu – przeszczepu tłuszczu w celu wypełnienia zmarszczek.

U kogo zabieg liposukcji ultradźwiękowej jest wskazany?

Wbrew szeroko rozpowszechnionemu przekonaniu liposukcja ultradźwiękowa nie jest przeznaczona dla pacjentów otyłych czy borykających się z kłopotami zdrowotnymi spowodowanymi ogólną nadwagą. Zabieg zaleca się przede wszystkim osobom o wadze pozostającej w granicach normy, posiadającym stosunkowo jędrną i elastyczną skórę, których ogólny stan zdrowia i kondycja fizyczna nie pozostawiają wiele do życzenia. Usuwany jest jedynie miejscowy nadmiar komórek tłuszczowych, której pacjent nie może pozbyć się za pomocą diety i ćwiczeń fizycznych.

Liposukcję ultradźwiękową najczęściej przeprowadza się na brzuchu, biodrach, biuście, udach (zarówno po wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie) czy w okolicach boków lub pleców. Jest ona skuteczna w usuwaniu nadmiaru komórek tłuszczowych także pod kolanami, na podbródku, ramionach oraz klatce piersiowej w przypadku ginekomastii (przerostu sutka u mężczyzn).

Leczenie przynosi też lepsze efekty u osób młodszych, ze względu na naturalnie większą elastyczność i nawodnienie skóry. Ilość tkanki tłuszczowej, jaką można odessać poprzez liposukcję jest ograniczona, jeżeli usunie się jej za dużo, może to zaowocować groźnymi powikłaniami. Efekt zabiegu powinien być czysto estetyczny – zredukowanie nadmiaru tłuszczu oraz mocno pofałdowanej, obwisłej skóry oraz wszelkich nierówności. Zabieg liposukcji nie zaleca się cukrzykom oraz osobom cierpiącym na choroby serca i krążenia.

Liposukcja ultradźwiękowa – przebieg zabiegu

Zabieg rozpoczyna się od kwalifikacji do zabiegu i odrzuceniu przeciwwskazań. Procedura polega na wprowadzeniu w brzuch czy uda niewielkiej sondy poprzez małe nacięcie na skórze. Z sondą połączony jest aparat ssący, którym lekarz usuwa warstwy tkanki tłuszczowej. Na efekty należy poczekać do momentu zakończenia procesu gojenia i przebudowy skóry. Pacjent po liposukcji ultradźwiękowej może liczyć na redukcję tkanki tłuszczowej i skuteczne modelowanie ciała.

W przypadku operacji pod znieczuleniem miejscowym zwykle można natychmiast opuścić klinikę. Po użyciu narkozy, pacjent pozostaje na obserwacji przez dobę. Proces rekonwalescencji nie jest długi ani uciążliwy, trwa tylko około tygodnia. Większość osób już po kilku dniach wraca do normalnego trybu życia. Zalecane jest jedynie zrezygnowanie na miesiąc z ćwiczeń oraz nadmiernego wysiłku fizycznego.

Liposukcja infradźwiękowa- co po zabiegu?

W pierwszych dniach po zabiegu zwykle pojawia się lekki obrzęk, a pacjent może odczuwać w tych miejscach ból lub dyskomfort. Nie jest on jednak dotkliwy ani długotrwały. Odsysanie tłuszczu w Poznaniu można wykonywać zarówno pod narkozą, jak i przy znieczuleniu miejscowym. W czasie konsultacji lekarz indywidualnie dobiera tę formę znieczulenia, która będzie najkorzystniejsza dla pacjenta.

Badania konieczne do zabiegu

 • grupa krwi
 • morfologia
 • OB
 • wskaźniki krzepnięcia (APTT i INR)
 • kreatynina
 • poziom glukozy
 • elektrolity (Na, K)
 • badanie ogólne moczu
 • szczepienie p/WZW B
 • Bilirubina
 • ALAT, ASPAT
 • antygen anty HBs
 • przeciwciała HCV
 • usg brzucha jeśli odsysany ma być brzuch

Zabieg odsysania tłuszczu

Nowoczesne technologie medyczne pozwalają jednak na coraz skuteczniejsze i prostsze radzenie sobie z tym problemem.

Do tej pory najskuteczniejszym, niezawodnym sposobem usuwania miejscowego nadmiaru tkanki tłuszczowej jest liposukcja. Ma ona na celu redukcję tkanki tłuszczowej wyłącznie z określonych partii ciała i jest zabiegiem modelującym sylwetkę, nie zaś odchudzającym.

Liposukcja ultradźwiękowa – odsysanie tłuszczu

Zabieg liposukcji ultradźwiękowej polega na wprowadzeniu niewielkiej sondy przez małe nacięcie na skórze. Lekarz, poruszając połączonym z nią aparatem ssącym, precyzyjnie usuwa kolejne warstwy tkanki tłuszczowej, aby zredukować zbędny tłuszcz w określonych partiach ciała i uzyskać odpowiednio wymodelowaną sylwetkę. Pozostawia jednak pod skórą warstwę tkanki tłuszczowej o grubości ok. 1 cm. Pierwsze efekty pojawiają się po zakończeniu procesu gojenia się ran po nacięciach.

Ponieważ tkanka tłuszczowa potrzebuje czasu, by się przebudować, zwykle nie są one widoczne bezpośrednio po zabiegu. W pierwszych dniach po zabiegu liposukcji mogą występować lekkie obrzęki, a pacjent może odczuwać w miejscach, z których tłuszcz został odessany ból lub dyskomfort, nie jest on jednak dotkliwy i samoistnie mija po upływie kilku dni. Liposukcję można wykonywać zarówno pod narkozą, jak i przy znieczuleniu miejscowym. W czasie konsultacji lekarz indywidualnie dobiera tę formę znieczulenia, która będzie najkorzystniejsza dla pacjenta.

Po operacji pod znieczuleniem miejscowym  można opuścić klinikę w kilka godzin po zabiegu. W przypadku znieczulenia ogólnego, pacjent pozostaje na obserwacji do następnego dnia rano. Proces rekonwalescencji nie jest długi ani uciążliwy, trwa około tygodnia. Po tym czasie można bez problemu wrócić do normalnego trybu życia. Zaleca się natomiast zrezygnowanie na miesiąc z ćwiczeń oraz nadmiernego wysiłku fizycznego. Odsysanie tłuszczu można przeprowadzić na następujących partiach ciała:

 • brzuch
 • piersi
 • biodra
 • uda (wewnętrzna lub zewnętrzna strona)
 • boki
 • plecy
 • miejsca pod kolanami
 • ramiona – obwisłe ramiona
 • podbródek
 • klatka piersiowa w przypadku ginekomastii u mężczyzn

Odsysanie tłuszczu – liposukcja dla każdego?

Liposukcja nie jest przeznaczona dla pacjentów otyłych czy borykających się z kłopotami zdrowotnymi spowodowanymi ogólną nadwagą. Liposukcja zalecana jest przede wszystkim osobom o wadze pozostającej w granicach normy, posiadającym stosunkowo jędrną i elastyczną skórę, o dobrym ogólnym stanie zdrowia i kondycji. Ze względu na naturalnie większą elastyczność i nawodnienie skóry, lepsze efekty terapii uzyskuje się u młodszych pacjentów. Zabiegu liposukcji nie zaleca się cukrzykom oraz osobom cierpiącym na choroby serca i krążenia.

Odsysanie tłuszczu – liposukcja

Odsysanie tłuszczu, inaczej liposukcja, jest zabiegiem polegającym na niszczeniu i usuwaniu nadmiaru tłuszczu z wybranych partii ciała. Dzięki tej metodzie możemy wymodelować brzuch, pośladki, uda, kolana, ramiona, brodę, policzki, szyję.

Wskazania – odsysanie tłuszczu Poznań

Odsysanie tłuszczu wskazane jest w przypadku, gdy próby usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej innymi metodami, takimi jak dieta, czy aktywność fizyczna, nie przyniosły efektu. Liposukcja nie jest z kolei zalecana u osób ze znaczną nadwagą lub otyłością, którym – w celu zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej – zaleca się raczej metody chirurgii bariatrycznej oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Jest to zabieg przeznaczony dla osób z niewielkim nadmiarem tkanki tłuszczowej.

Przeciwwskazania

Zabieg jest przeciwwskazany u osób z ciężkimi chorobami układu krążenia, cukrzycą, zaburzeniami krzepnięcia, żylakami oraz zmianami zapalnymi na skórze.

Liposukcja Poznań – przebieg zabiegu

Warunkiem kwalifikacji pacjenta jest odrzucenie przeciwwskazań. Liposukcja tradycyjna może zostać wykonana w znieczuleniu ogólnym, przewodowym lub miejscowym. Wybór jest zależny od metody zabiegowej, rozległości leczonego obszaru i preferencji pacjenta.

Lekarz zaznacza na ciele miejsca, z których będzie odsysany tłuszcz. Kolejnym etapem jest wykonanie niewielkich nacięć i wprowadzenie do nich kaniuli. Nacięcia wykonujemy w okolicach skóry owłosionej, pępka lub w naturalnych zagięciach skóry, co sprawia, że blizny po zabiegu są ledwo zauważalne. W pierwszym etapie okolice ciała, na których będzie przeprowadzany zabieg, ostrzykiwane są płynem składającym się z soli fizjologicznej, adrenaliny, a niekiedy także środka znieczulającego. Adrenalina, poprzez obkurczanie naczyń krwionośnych, zmniejsza utratę krwi. Kaniule odpowiadają za rozbijanie i odsysanie tłuszczu. Do liposukcji wykorzystuje się specjalne urządzenie – generuje ono podciśnienie i za pośrednictwem węża połączone jest z kaniulą. Na koniec lekarz zszywa nacięcia. Zabieg liposukcji trwa do 2 godzin. Przeważnie pacjent spędza w szpitalu 1 dobę. Zdjęcie szwów następuje tydzień po zabiegu.

Możliwe powikłania

Zabieg odsysania tłuszczu niesie ze sobą ryzyko powikłań, których każdy pacjent powinien być świadomy. Najgroźniejszym, lecz jednocześnie najrzadziej występującym powikłaniem jest zatorowość wywołana przez zator tłuszczowy. Do innych powikłań należą: zakażenia, zaburzenia czucia, przebarwienia, włóknienie, martwica oraz nieregularność powłoki skórnej.

Normalnym następstwem liposukcji jest konieczność co najmniej dwutygodniowej nieobecności w pracy spowodowana tym, że po jej wykonaniu występują: siniaki w miejscu wprowadzenia kaniuli, krwiaki, opuchlizna, wycieki z ran o różnym nasileniu i pobolewania w miejscach wykonywania zabiegu, drętwienia, seroma (wodniak, czyli zebranie się płynu w okolicy rany pooperacyjnej), a także anemizacja (obniżenie poziomu hemoglobiny). W ciągu 72 godzin od zabiegu mogą także wystąpić objawy wywołane znieczuleniem, którymi najczęściej są nudności, wymioty, rozkojarzenie, osłabienie fizyczne, kołatania serca.

Okres rekonwalescencji zależy od zakresu zabiegu: ilości okolic operowanych i objętości usuniętego tłuszczu, a powrót do pełnej aktywności wymaga indywidualnej opinii lekarza.

Liposukcja jest zabiegiem inwazyjnym, podczas którego mogą wystąpić niepożądane następstwa zabiegu, czyli tzw. powikłania. W przypadku liposukcji niegroźne i przejściowe powikłania występują w około 0,7-5% zabiegów. Najczęstszymi powikłaniami liposukcji są: uszkodzenie skóry lub tkani podskórnej, zmiana koloru skóry, obrzęki, uformowanie się krwiaka, nieprawidłowy kontur skóry, oparzenie, zakażenie rany, bliznowacenie. Bardzo rzadko (mniej niż 0,07%) dochodzi do poważnych powikłań, zagrażających życiu lub zdrowiu pacjentki. Do tych bardzo rzadkich, choć groźnych powikłań liposukcji zalicza się: uszkodzenie narządu wewnętrznego (np. jelita grubego, jelita cienkiego, nerek), uszkodzenie włókien nerwowych, martwicę skóry, zakrzepicę, zator płucny lub mózgowy, wstrząs anafilaktyczny, zatrucie lidokainą, a nawet zgon.

Jak długo trwa rekonwalescencja po liposukcji ultradźwiękowej?

To, ile trwa rekonwalescencja po liposukcji, jest zależne od rodzaju zabiegu i wskazań pacjenta. Obrzęk może utrzymywać przez cztery do sześciu tygodni po operacji, a całkowity powrót do zdrowia trwa około trzech miesięcy.

Po zabiegu liposukcji ultradźwiękowej konieczne jest stosowanie odzieży uciskowej, która zmniejsza ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych, redukuje obrzęk, powoduje właściwe obkurczanie skóry oraz przyspiesza proces gojenia. Ubrania uciskowe należy nosić przez 4 do 6 tygodni po zabiegu. Po 3 dniach od zabiegu należy stosować drenaż limfatyczny lub zabieg radiofrekwencji mikroigłowej w celu zmniejszenia obrzęków i wyrównania ewentualnych nierówności. W pierwszych dniach po zabiegu liposukcji, z powodu obrzęku tkanek, efekt zabiegu może nie być widoczny.

Z tygodnia na tydzień, wraz ze zmniejszaniem się obrzęku, obwody operowanych okolic ciała maleją. Na pełen rezultat trzeba jednak poczekać nawet do 3 miesięcy. Bardzo pomocne będą zabiegi presoterapii. Kilka dni po zabiegu pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe, które łatwo opanować doustnymi środkami przeciwbólowymi. Przez 8 tygodni od operacji należy unikać nasłonecznienia oraz sauny.

Pacjent może wrócić do pracy już po kilku dniach od zabiegu. Odsysanie tłuszczu jest zabiegiem wykonywanym zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. U kobiet najczęściej odsysanymi okolicami ciała są: brzuch, talia, biodra, uda, kolana, podbródek. U mężczyzn natomiast są to: brzuch i okolice gruczołów piersiowych (w przypadku ginekomastii).

Należy pamiętać, że liposukcja nie jest zabiegiem odchudzającym, tylko modelującym ciało. Z jej pomocą możemy skorygować kształt problematycznych części ciała, jednak dla utrzymania trwałych efektów, konieczne jest stosowanie zdrowej, dobrze zbilansowanej diety oraz codzienna aktywność fizyczna.

Jeśli zastanawiasz się nad zabiegiem liposukcji ultradźwiękowej

Liposukcja (ang.  liposuction)  jest zabiegiem, który pozwala modelować sylwetkę poprzez usunięcie nadmiernej tkanki tłuszczowej z takich okolic ciała jak brzuch, biodra, pośladki, uda, kolana, ramiona i podbródek. W ciągu ostatnich kilku lat liposukcja zwana także „lipoplastyką” lub „lipektomią” przeszła wiele pozytywnych przemian, które znacznie poprawiły jej skuteczność i bezpieczeństwo.

Obecnie, najnowsze techniki liposukcji takie jak liposukcja infradźwiękowa i liposukcja laserowa  pozwalają chirurgowi na uzyskanie doskonałych efektów leczenia i jednocześnie skrócenie okresu rekonwalescencji.

Znieczulenie do zabiegu

Technika znieczulenie miejscowego – tumescencyjna jest stosunkowo nową metodą wykonania zabiegu liposukcji ultradźwiękowej, która zmniejsza w okresie pooperacyjnym obrzęk, bolesność i obecność siniaków. Jej stosowanie wyraźnie zmniejsza krwawienie towarzyszące zabiegowi. Polega ona na nasączeniu okolic poddanych odsysaniu tłuszczu dużą objętością płynu znieczulającego, co powoduje, że stają się one rozluźnione, ich konsystencja jest bardziej podatna na odsysanie, a naczynia krwionośne ulegają obkurczeniu – co zmniejsza krwawienie oraz znacznie zmniejsza ryzyko zatoru tłuszczowego.

Dzięki temu usunięcie konkretnych pokładów tkanki tłuszczowej jest łatwiejsze i dokładniejsze. Choć liposukcja nie zastępuje leczenia otyłości polegającego na ograniczeniu spożywanych kalorii w połączeniu z odpowiednimi ćwiczeniami fizycznymi, jednak zabieg ten pozwala na usunięcie tych obszarów tkanki tłuszczowej, która nie poddaje się leczeniu dietą i ćwiczeniami.

Jeśli rozważasz wykonanie u siebie zabiegu liposukcji, przeczytaj uważnie opis, który pozwoli Ci na zrozumienie istoty tego zabiegu – kiedy warto z niego skorzystać, w  jaki sposób jest wykonywany i jakich efektów można spodziewać się w wyniku zabiegu. Nie znajdziesz tu odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania ponieważ wiele zależy od Twoich indywidualnych oczekiwań. Dlatego skonsultuj się z chirurgiem wykonującym zabieg, najlepiej kilka razy i razem z nim wyjaśnij wszystkie wątpliwości.

Przy większym zakresie odsysania (brzuch i boczki) zalecana jest sedacja z anestezjologiem.

Kto jest odpowiednim kandydatem do zabiegu liposukcji?

Rozważając poddanie się zabiegowi liposukcji warto mieć rozsądne oczekiwania wobec możliwości korekcji swojej sylwetki przy użyciu tej metody. Należy pamiętać, że zabieg może poprawić Twój wygląd i samopoczucie, ale nie zawsze zapewnia idealny kształt / wymiar. Zanim podejmiesz decyzję o zabiegu rozważ wszystkie swoje oczekiwania i przedyskutuj je z chirurgiem. Najlepszym kandydatem do zabiegu liposukcji infradźwiekowej jest osoba o stabilnej wadze ciała z elastyczną i jędrną skórą, u której nadmiar tkanki tłuszczowej zlokalizowany jest tylko w określonych okolicach ciała.

Taka osoba powinna być w dobrym stanie zdrowia, być stabilną emocjonalnie i mieć rozsądne oczekiwania wobec planowanego leczenia. Wiek nie ma większego znaczenia, jednak należy pamiętać, że osoby starsze mają mniej elastyczną skórę, co może być powodem gorszych efektów leczenia niż u osób młodszych. Wyższe ryzyko powikłań pooperacyjnych występuje u osób chorujących na cukrzycę, poważne choroby serca i krążenia.

Przygotowanie do zabiegu odsysania tłuszczu

Chirurg udzieli Ci szczegółowych informacji jak przygotować się do zabiegu, zwłaszcza dotyczących jedzenia, picia, palenia oraz zażywania leków i witamin. Przeziębienie i infekcja stanowią przeciwwskazanie do zabiegu. Zażywanie hormonalnych leków antykoncepcyjnych jest wykluczone na miesiąc przed operacją. Jeśli planowane jest zastosowanie znieczulenia ogólnego wówczas w dniu operacji należy być na czczo, to znaczy nic nie jeść i nic nie pić przez minimum 6 godzin. Należy zapewnić sobie pomoc osoby, która odbierze Cię z kliniki oraz pomoże w ciągu pierwszych kilku dni po zabiegu.

Znieczulenie

Liposukcja infradźwiękowa wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, lub w asyście anestezjologa, w głębokiej sedacji. Podczas konsultacji chirurg przedyskutuje z Tobą najodpowiedniejszy sposób znieczulenia, który będzie zastosowany w Twoim przypadku. Stosowany rodzaj znieczulenia oraz doświadczenie lekarzy prowadzących w naszej klinice znieczulenie pozwala na bezpieczne i komfortowe przeprowadzenie operacji. Najczęściej wystarcza znieczulenie miejscowe lub głęboka sedacja.

Liposukcja infradźiękowa – jak wygląda?

Liposukcja jest zabiegiem polegającym na usunięciu zlokalizowanego nadmiaru tkanki tłuszczowej w celu modelowania sylwetki. Mniej inwazyjną formą liposukcji jest liposukcja laserowa. Mimo, iż na skórze dokonywane są nacięcia, to jednak rozbijanie komórek tłuszczowych jest mniej inwazyjne i krótsze. Wiązka lasera rozbija tłuszcz na drobne cząsteczki, następnie lekarz dokonuje drobnych nacięć skóry i wprowadza poprzez nie kaniule. Rozbita tkanka w formie emulsji jest odciągana przez metalowe rurki. Zabieg może trwać już 30 minut, a jego dodatkową zaletą jest pobudzenie produkcji nowego kolagenu. Pacjenci wybierają często tę formę liposukcji, ponieważ okres rekonwalescencji po nim wynosi kilka dni.

Następ.

Zalecenia po zabiegu liposukcji

W pierwszej dobie po operacji należy się spodziewać się wycieku płynu z nacięć, poprzez które była wprowadzana kaniula. Wchłania się on w specjalny opatrunek. Zaraz po operacji zakładamy pacjentce odpowiedni strój uciskowy, który ogranicza obrzęk i pozwala na lepsze uformowanie się operowanych okolic ciała. Strój ten należy nosić  przez 24 h do 4 tygodni. Nie oczekuj pożądanego rezultatu zaraz po operacji. Zastosowanie najnowszych technik nie gwarantuje także, że będziesz się czuć dobrze zaraz po zabiegu.

W pierwszych dniach możesz odczuwać umiarkowany ból okolic odessanych, będą one obrzęknięte, mogą pojawić się siniaki i zdrętwienie. Zastosowanie doustnych środków przeciwbólowych wystarcza najczęściej, by opanować dolegliwości. Jest rzeczą często spotykaną, że w pierwszych dniach, a nawet tygodniach pacjent odczuwa niepokój lub nawet pewnego rodzaju depresję w związku z brakiem idealnych efektów leczenia.

Utrzymujący się obrzęk i bóle dodatkowo pogarszają jego nastrój. Dolegliwości te ustępują najczęściej z chwilą pojawiania się zauważalnych, pozytywnych wyników leczenia co może trwać kilka miesięcy.

Okres pooperacyjny:

Pacjent po zabiegu odpoczywa w łóżku, otrzymuje płyny dożylnie, doustnie, leki przeciwbólowe, rozpoczyna przyjmowanie posiłków, jest uruchamiany. Zaleca się powolne poruszanie się. Zbyt szybkie wstawanie może spowodować zawroty głowy, omdlenie. Jeżeli pacjent pozostaje na noc w Centrum , to wykonujemy dwukrotnie naświetlenia Lampą LED, zostają zmienione opatrunki, usunięte dreny. Zwykle następnego dnia odbywa się pierwszy masaż okolic operowanych.

Pacjent opuszcza gabinet z osobą towarzyszącą, nie powinien prowadzić samochodu. Wskazana jest pomoc drugiej osoby w pierwszych dniach po zabiegu.

W okresie pooperacyjnym, w domu, zalecane jest stosowanie leków przeciwbólowych w razie bólu. Przez pierwszy tydzień po zabiegu należy przyjmować co najmniej 5 posiłków: bogato białkowych oraz węglowodanowych (o powolnym uwalnianiu). Spożywać minimum 2,5 litra płynów obojętnych dziennie. Nie wprowadzać żadnych diet oszczędzających.

Opatrunki należy mieć czyste i suche. Przez około 2 dni może wypływać treść surowiczo krwista z nacięć skóry. Trzeba je zmieniać codziennie, aby zapobiec infekcjom. Nie ogrzewać miejsc operowanych, natomiast chłodzić w przypadku wycieku dużej ilości intensywnie krwistej treści. Swędzenie, ciągnięcie, szczypanie, twardość i uczucie drętwienia są normalne, ustępują zazwyczaj w ciągu 2 tygodni po zabiegu, czasem jednak utrzymują się do miesiąca. Dbaj o stały ucisk ubranka uciskowego.

Przez pierwsze dni należy odpoczywać, zwłaszcza po liposukcji brzucha zaleca unikanie wysiłku. Unikać należy siedzenia, ponieważ może dojść do zaznaczenia się bruzdy na wysokości pępka, w miejscu zginania się skóry. W tym okresie okolice odsysane są podatne na ucisk, więc powinno się unikać nadmiernego ucisku – np. przez obcisłą gumkę w majtkach, aby nie pozostał ślad.

Należy często poruszać się, nie przebywać długo w jednej pozycji.

Możesz wziąć prysznic w 3 dobie po zabiegu, a kąpiel w wannie należy unikać przez co najmniej 3 tygodnie. Hydromasaż, baseny i jacuzzi są dozwolone tylko po zagojeniu się ran, zwykle przynajmniej miesiąc po operacji.

Pierwszy masaż jest wskazany od następnego dnia po zabiegu. Masaże są bardzo istotnym zaleceniem po zabiegu. Od nich zależy ostateczny kształt operowanych okolic. Optymalnie jest wykonać codziennie masaże przez pierwsze dwa tygodnie, następnie 2-3 razy w tygodniu, aż do uzyskania normalnego stanu powłok, zwykle około 30 masaży.

Rekomendujemy masaże manualne wykonywane przez doświadczonego masażystę w masażach po liposukcji.

Należy stale przebywać w ubraniu uciskowym przez około 4-6 tygodni, które może być zdejmowane jedynie na czas kąpieli i prania ubranka. Ubranko należy prać w temperaturze około 40 stopni Celsjusza.

Zaraz po zabiegu można zauważyć ubytek objętości tłuszczu, ale szybko po zabiegu zaczyna się obrzęk, któremu przeciwdziała ubranko uciskowe. Na skórze pojawiają się krwiaki ( siniaki ), które przesuwają się pod wpływem grawitacji w dół, np. z brzucha w okolicę wzgórka łonowego i narządów płciowych, co może spowodować ich obrzęk i okresową zmianę barwy. Są to objawy przemijające.

Po liposukcji może się zbierać pod skórą płyn surowiczy – tzw. seroma. Najczęściej występuje po liposukcji brzucha i umiejscawia się w okolicy pachwinowej, co jest odczuwalne przez pacjenta i widoczne pod postacią balotowania skóry po jej wstrząśnięciu. Należy się wtedy udać na wizytę do naszego chirurga, który bezboleśnie usunie płyn za pomocą punkcji.

Aktywność:

Przez pierwsze 3 dni musisz odpoczywać. W pierwszym tygodniu powoli możesz wznowić normalną aktywność, jednak unikaj forsowania się i podnoszenia ciężkich przedmiotów. Ćwiczeń aerobowych nie należy wykonywać przez około 3 tygodnie. Operowane miejsca należy chronić przed słońcem, po ich wygojeniu stosować kremy z filtrem UV co najmniej SPF 30. Blizny będą najpierw czerwone, wiśniowe, potem powoli się rozjaśnią.

Rekonwalescencja

Gojenie się po zabiegu liposukcji jest procesem stopniowym. Szybkie rozpoczęcie chodzenia po zabiegu zmniejsza obrzęk operowanych okolic ciała oraz zapobiega powikłaniom zatorowym. Powrót do normalnego funkcjonowania to kwestia jednego do dwóch tygodni. Pacjenci najczęściej wracają do pracy w ciągu kilku dni po operacji.

Szwy lub plasterki pokrywające niewielkie ranki są usuwane po tygodniu. Na miesiąc należy zrezygnować z intensywnych ćwiczeń fizycznych, szczególnie pływanie w ogólnodostępnym basenie. Obrzęk ustępuje stopniowo, w celu przyspieszenie tego procesu polecamy masaż limfatyczny.

Liposukcja – efekty

Pierwsze zmiany w kształtach Twojego ciała zauważysz stosunkowo szybko. Jednak całkowity proces wchłaniania obrzęku i przebudowy tkanki tłuszczowej trwa najczęściej kilka tygodni. Zatem ostateczny efekt zabiegu jest widoczny po kilku miesiącach. Jeśli rozsądnie podejdziesz do decyzji o zabiegu oraz zaangażujesz się w odpowiednią rehabilitację, wówczas z satysfakcją zaakceptujesz uzyskane wyniki leczenia.

Korzystne zmiany sylwetki będą dla Ciebie dodatkowym źródłem zadowolenia. Stosowanie zdrowej diety i regularne uprawianie ćwiczeń może dodatkowo poprawić wynik leczenia operacyjnego z zastosowaniem liposukcji.

Szczególnie ważne jest dbanie o stan skóry, nagły ubytek tkanki podskórnej może spowodować jej nadmiar. Dlatego ważne jest skrupulatne przestrzeganie zaleceń, noszenie odzieży uciskowej oraz wykonywanie ćwiczeń i uczęszczanie na zabiegi drenażu limfatycznego.

Nadmiar tkanki tłuszczowej, której pacjent nie może pozbyć się za pomocą diety i ćwiczeń fizycznych, powinien być jedynie miejscowy, wówczas zabieg będzie skuteczny i bezpieczny.

Leczenie przynosi też lepsze efekty u osób młodszych, ze względu na naturalnie większą elastyczność i nawodnienie skóry. Ilość tkanki tłuszczowej, jaką można odessać w trakcie zabiegu jest ograniczona, jeżeli usunie się jej za dużo, grozi to groźnymi powikłaniami.

Efekt zabiegu powinien być czysto estetyczny – zredukowanie nadmiaru tłuszczu oraz mocno pofałdowanej, obwisłej skóry oraz wszelkich nierówności. Liposukcji nie zaleca się cukrzykom oraz osobom cierpiącym na choroby serca lub krążenia.

Modelowanie sylwetki jest możliwe, służą temu bardzo skuteczne zabiegi medycyny estetycznej.

Piękne ciało to odpowiednie proporcje i harmonijne kształty. Natura jednak rzadko obdarza nas w ten ideał, dlatego z pomocą przychodzi medycyna estetyczna. Nasz gabinet oferuje zabiegi do modelowania poszczególnych części ciała. Przeprowadzamy  innowacyjne zabiegi nieinwazyjne z wykorzystaniem lipolizy. Dzięki nim nie tylko zlikwidujesz zbędną tkankę tłuszczową, ale także zlikwidujesz niedoskonałości sylwetki, modelując i podkreślając jej atuty.

Modelowanie sylwetki

Medycyna estetyczna stosuje liczne zabiegi wyszczuplające, lekarze potrafią zredukować tkankę tłuszczową (liposukcja) i efektywnie wymodelować sylwetkę bez potrzeby interwencji chirurgicznej, pobytu w szpitalu i długotrwałej rekonwalescencji. Podczas zabiegu zadaniem lekarza jest dotarcie do komórek tłuszczowych gromadzących się w warstwie podskórnej i zniszczenie ich.

W zależności od wykorzystywanej techniki można osiągnąć ten efekt poprzez rozpuszczenie powłoki komórek tłuszczowych, rozbicie ich za pomocą światła lasera albo fali ultradźwiękowych, lub wstrzyknięcie pod skórę odpowiedniej substancji chemicznej.

Komórki tłuszczowe zostają unicestwione nieodwracalnie w naturalnym procesie wydalenia ich z organizmu. W rezultacie wybrany fragment ciała zostaje wymodelowany. Nieinwazyjne metody modelowania sylwetki to przede wszystkim lipoliza iniekcyjna, liposukcja laserowa lub ultradźwiękowa. Lipoliza laserowa opiera się na wprowadzeniu światłowodu w specjalnej kaniuli ze światłem lasera, które rozbija błonę komórek tłuszczowych. Tego typu zabiegi poleca się do modelowania brzucha, ramion, bioder, ud, pośladków, pleców, kolan i łydek.

Pobrany tłuszcz można wykorzystać wykonując przeszczep tłuszczu

Przeszczep tłuszczu – wybrane okolice ciała:

 • Powiększanie piersi
 • Powiększanie pośladków – brazylijski lifting
 • Wypełnianie zmarszczek, wolumetria twarzy

Energia lasera poprawia także stan obwisłej i nierównej skóry, czyniąc ją bardziej jędrną i gładką. Komórki tłuszczowe można rozbić również za pomocą ultradźwięków, nie naruszając przy tym nerwów, naczyń krwionośnych ani żadnych narządów w organizmie pacjenta. Kolejną metodą jest liposukcja – odsysanie nadmiaru tłuszczu. Lipoliza iniekcyjna, zwana inaczej chemiczną albo igłową polega na wstrzyknięciu w wybrane partie ciała substancji aktywnej – najczęściej fosfatydylocholiny uzyskiwanej z soi, która rozpuszcza komórki tłuszczowe.

Zabieg wykonujemy najczęściej pod znieczuleniem miejscowym i trwa zazwyczaj około 30 minut. Dla uzyskania pełnego efektu zalecamy wykonanie serii 3-6 zabiegów w miesięcznych odstępach. Rezultatem jest najczęściej utrata 4 do 5 cm. w obwodzie poddanego terapii miejsca. Ilość potrzebnych zabiegów lekarz określa indywidualnie w zależności od obfitości i grubości tkanki tłuszczowej, która ma zostać usunięta. Jako uzupełnienie terapii polecamy masaż limfatyczny, ułatwiający transport przez naczynia chłonne.

Liposukcja – O czym należy pamiętać

Należy jednak pamiętać, że zabiegi wykonywane jako modelowanie sylwetki np. liposukcja brzucha to nie terapia odchudzająca. Usuwanie tłuszczu dowolną techniką, jaką dysponuje medycyna estetyczna, musi być poprzedzone odpowiednią dietą i ćwiczeniami. Komórki tłuszczowe usuwamy jedynie z wybranych fragmentów ciała, które opierają się zwyczajnym metodom odchudzania.

Modelowanie ciała to zabieg poprawiający linię, czasami poprzez odessanie nadmiaru tłuszczu a czasami poprzez podanie – przeszczep tłuszczu w celu powieszenia piersi czy pośladków. Oponka na brzuchu, czy boczki to zmora niejednej osoby. Odkładanie tkanki tłuszczowej w niepożądanych miejscach to często wynik nie tylko złej diety, czy siedzącego trybu życia, ale także zmian hormonalnych zachodzących w naszym organizmie wraz z upływem lat. Z wiekiem zwalnia metabolizm, a co za tym idzie, maleje zapotrzebowanie energetyczne naszego organizmu.

Powody nadwagi

Zjadając tyle samo kalorii, co kiedyś, łatwo o dodatkowe kilogramy. U pań przyczyną nadmiaru tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha może być ciąża. Podczas ciąży wzrasta zapotrzebowanie energetyczne organizmu kobiety, by zaspokoić potrzeby zarówno swoje, jak i płodu. Skutkuje to większym apetytem przyszłej mamy. Nadmiarowe kilogramy, przybrane w czasie ciąży, czasami ciężko zgubić po porodzie. Z dodatkowymi centymetrami w pasie, czy biodrach, można próbować walczyć na różne sposoby.

Jednak gdy ani różnego rodzaju diety, ani zwiększenie uprawiania aktywności fizycznej nie pozwalają wrócić do dawnej figury, można wówczas sięgnąć po ostatnią deskę ratunku: modelowanie ciała za pomocą zabiegów medycyny estetycznej. Dostępny jest szereg metod pozwalających zredukować tkankę tłuszczową. Mogą to być metody inwazyjne (np. odsysanie tłuszczu), mało inwazyjne (np. lipoliza laserowa) lub zupełnie nieinwazyjne (np. lipoliza ultradźwiękowa, czy kriolipoliza). Należy jednak pamiętać, iż nie są to zabiegi odchudzające, a jedynie modelujące sylwetkę.

Pozwalają przywrócić ciału odpowiednie proporcje, wysmuklić figurę i wydobyć atuty sylwetki, usuwając nadmiar tłuszczu z pojedynczych, wybranych miejsc. Trzeba jednak podkreślić, że zabiegi te tylko i wyłącznie poprawiają wygląd, nie zmniejszają natomiast ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, związanych z otyłością brzuszną.

Jedyna metoda zmniejszenia tego ryzyka to aktywność fizyczna i dobrze zbilansowana dieta. W przypadku osób otyłych, należy w pierwszej kolejności zredukować masę ciała za pomocą diety i treningu fizycznego, a dopiero potem – jeśli zaistnieje taka konieczność – zwrócić się po pomoc do specjalistów medycyny estetycznej.

Liposukcja – najbardziej skuteczne modelowanie ciała

Liposukcja, inaczej odsysanie tłuszczu, to zabieg polegający na odsysaniu tłuszczu z okolic, gdzie następuje jego nadmiar. Liposukcja może być stosowana na niemal wszystkie okolice – brzuch, uda, ramiona. Modelowanie brzucha może odbyć się z wykorzystaniem liposukcji tradycyjnej, laserowej czy ultradźwiękowej. Liposukcja polega na wykonaniu nacięć w skórze, wprowadzeniu kaniuli i odessaniu bezpiecznej ilości tłuszczu. Obszar zabiegowy ostrzykiwany jest specjalnym płynem,

Odzież uciskowa

Po zabiegu konieczne jest noszenie specjalnej odzieży uciskowej, która chroni przed powikłaniami zakrzepowo-zatorowymi oraz przyspiesza proces gojenia. Odzież tę należy nosić przez kilka tygodni. Liposukcja brzucha to metoda, która potrafi w łatwy sposób wyszczuplić sylwetkę. Pierwsze efekty widoczne są już po tygodniu od zabiegu, pełen efekt pojawia się po kilku tygodniach.

Jak każdy zabieg operacyjny, także liposukcja niesie ze sobą ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych, do których należą m.in. zaburzenia czucia, zakażenia, zmiany barwy skóry, tworzenie nietypowych blizn. Zabiegu liposukcji nie przeprowadza się u kobiet w ciąży, osób z ciężkimi chorobami serca, płuc oraz cukrzycą. Liposukcja laserowa – nowoczesna i najbezpieczniejsza metoda odsysania tłuszczu

Modelowanie ciała poprzez lipotransfer

Lipotransfer, inaczej przeszczep tłuszczu lub lipofilling, to zabieg polegający na pobraniu tłuszczu z miejsca, w którym istnieje jego nadmiar, a następnie umieszczeniu go w obszarze, który chcemy powiększyć lub wypełnić. W ten sposób możemy powiększyć piersi lub wypełnić zmarszczki. Użycie tłuszczu jako wypełniacza eliminuje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej lub odrzucenia przeszczepionej tkanki. Zabieg przebiega w znieczuleniu miejscowym. W pierwszej kolejności, z wybranych obszarów ciała pobieramy tłuszcz.

Ważne jest, aby podczas pobieraniu komórki tłuszczowe nie uległy zniszczeniu – tylko nie uszkodzone komórki są w stanie przyjąć się w nowym miejscu. Pobrany tłuszcz zostaje następnie oczyszczony i zagęszczony. Tak przygotowany materiał wstrzykujemy w wybrane okolice ciała.

Lipotransfer pozwala w bardzo naturalny sposób ujędrnić piersi, poprawić kształt pośladków (powiększanie i podnoszenie – brazylijski lifting), wypełnić ubytki tkanki po zabiegach chirurgicznych, czy w bardzo dyskretny sposób zredukować zmarszczki na twarzy. Zabieg jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży, osób z zaburzeniami krzepnięcia oraz chorobami nowotworowymi.

Po zabiegu konieczne jest – podobnie, jak w przypadku klasycznego odsysania tłuszczu – noszenie odzieży uciskowej, która przyspiesza proces gojenia. Odzież taką nosi się jednak krócej, niż po klasycznej liposukcji. Krótszy jest także czas rekonwalescencji. Przeciwwskazania do zabiegu stanowią: ciąża, choroby wątroby, nerek, cukrzyca, zapalenie tarczycy, zaburzenia krzepnięcia, ostre infekcje. Lipoliza laserowa jest bezbolesna i nie wymaga znieczuleniu ogólnego.

Lipoliza ultradźwiękowa – łagodne modelowanie ciała

Lipoliza ultradźwiękowa (kawitacja ultradźwiękowa) to nieinwazyjny zabieg polegający na usuwaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej za pomocą ultradźwięków. Przeprowadza się go za pomocą głowicy emitującej fale ultradźwiękowe, które przedostając się do tkanki podskórnej, powodują rozerwanie błon komórkowych komórek tłuszczowych.

Uwolniony tłuszcz dostaje się do wątroby, gdzie zostaje zmetabolizowany. Lipoliza ultradźwiękowa to skuteczny, całkowicie bezbolesny zabieg antycellulitowy, modelujący sylwetkę. Przeciwwskazania do zabiegu stanowią: ciąża, nadczynność tarczycy, choroby serca, choroby nowotworowe, ostre stany zapalne organizmu.

Presoterapia – modelowanie ciała przez masaż – zabiegi zalecane po liposukcji

Presoterapia to mechaniczny masaż skóry i tkanki podskórnej. Wykonuje się go za pomocą specjalnego urządzenia, które zasysa fałd skóry, a następnie masuje go w różnych kierunkach. Masaż wpływa pozytywnie zarówno na skórę, jak i tkankę podskórną. Zabieg pobudza produkcję kolagenu i elastyny w obrębie skóry.

W tkance podskórnej stymuluje proces lipolizy – rozkładania tłuszczu. Zabieg presoterapii pozwala wyszczuplić ciało, wymodelować sylwetkę, zredukować cellulit, poprawić elastyczność skóry, a także zrelaksować i rozluźnić mięśnie. Przeciwwskazania do zabiegu stanowią: ciąża, skłonności do żylaków oraz naczyniaków, czynne choroby nowotworowe, zaburzenia krzepnięcia oraz zapalenie żył.

Żyjemy w czasach, kiedy wszechobecny pęd za karierą i chroniczny brak czasu bardzo utrudniają dbanie o właściwy styl życia, aktywność fizyczną i zdrowe odżywianie się. Sprawia to, że otyłość obecnie klasyfikujemy jako choroba cywilizacyjna. Może ona być chorobą samą w sobie, może być również objawem różnych schorzeń zarówno natury somatycznej jak i psychicznej.

Pozornie może się wydawać, że nic prostszego. Przecież wystarczy zdrowo się odżywiać i dbać o codzienny ruch. Ale czy to aby na pewno zawsze wystarczy? Co z osobami, u których intensywny wysiłek fizyczny albo restrykcyjne diety są przeciwwskazane? Czy istnieje dla nich jakiś skuteczny i bezpieczny sposób, aby pozbyć się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej i zmniejszenie ryzyka chorób związanych z otyłością?

Współczesna medycyna estetyczna daje nam możliwości, aby w stosunkowo prosty i bezpieczny sposób zgubić zbędne kilogramy.

Jej niewątpliwą zaletą jest bardzo szybki efekt. Zabieg ten ma jednak szereg wad – usuwana tkanka tłuszczowa ulega uszkodzeniu, przez co często w jej miejscu tworzą się krwiaki i obrzęki. Ponadto jest to zabieg wiążący się ze sporą bolesnością i niejednokrotnie koniecznością hospitalizacji. Czy w związku z tym istnieje jakaś alternatywa – tak, liposukcja NIL?

Znieczulenie tumescencyjne

W nasiękowym znieczuleniu miejscowym, przez niewielkie nacięcie w skórze lekarz wprowadza specjalną kaniulę w miejsce, z którego następnie usuwamy nadmiar tkanki tłuszczowej. Za pomocą urządzenia, w sposób pulsacyjny aplikowany jest pod ciśnieniem wachlarzowaty strumień specjalnego roztworu. Dzięki odpowiedniemu ciśnieniu oraz płynnym i delikatnym ruchom ręki operatora, komórki tłuszczowe w sposób bez urazowy oddzielamy od otaczających tkanek.

Powstałą mieszaninę roztworu i oddzielonej tkanki tłuszczowej odsysamy przy pomocy tej samej kaniuli. Czas trwania pojedynczego zabiegu zawiera się w przedziale od 2 do 4 godzin, podczas których odsysa się od 1 do 3 litrów tłuszczu. Usuwanie większej ilości za jednym razem może być niebezpieczne, ponieważ wiąże się z ryzykiem negatywnego wpływu na metabolizm.

Nie można zapominać, iż tkanka tłuszczowa jest organem aktywnym metabolicznie, w którym zachodzi wiele istotnych dla organizmu procesów (np. pozagonadalna synteza estrogenów). Jest także magazynem niektórych ważnych dla życia i prawidłowego funkcjonowania substancji (np. witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – A, D, E i K).

Zalety 

Podstawową zaletą wodnej liposukcji jest jej bezpieczeństwo. Dzięki bezurazowemu odseparowywania tkanki tłuszczowej wiąże się z dużo mniejszym ryzykiem uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych niż liposukcja metodą klasyczną. Pozwala to na znaczne zmniejszenie koniecznej ilości środka znieczulającego, co istotnie redukuje ryzyko związane z samym zabiegiem.

Dzięki obkurczaniu naczyń przez adrenalinę zawartą w roztworze wypłukującym, praktycznie eliminujemy ryzyko wystąpienia krwiaków i obrzęków po zabiegu. To zaś powoduje, że efekt zabiegu jest bardziej widoczny – już po pierwszym zabiegu w obrębie bioder i brzucha odnotowuje się zmniejszenie o co najmniej jeden rozmiar odzieży. Pogłębienie i stabilizacja rezultatu dopełnia się w przeciągu do sześciu miesięcy od zakończenia terapii.

W przeciwieństwie do liposukcji klasycznej, zabieg liposukcji wodnej nie wymaga hospitalizacji, a czas jego trwania i rekonwalescencja są nieporównywalnie krótsze. Z uwagi na to, że stosowane znieczulenie ogranicza się do analgezji miejscowej, WAL nie ma ryzyka związanego z narkozą. Warto nadmienić, iż obecnie jest to jedyna metoda pozwalająca na uzyskanie nieuszkodzonych komórek tłuszczowych i zapewniająca wysoką jakość materiału.

Nie tylko liposukcja

Niewątpliwą zaletą zabiegu liposukcji i lipotransferu jest także wielofunkcyjność modelowania sylwetki. W tym przypadku oznacza to, że mamy możliwość nie tylko pozbycia się nadmiernego nagromadzenia tkanki tłuszczowej z miejsc gdzie jest ona niepożądana – z wybranych partii ciała, ale i wyrównania jej niedoborów.

Jest to procedura całkowicie bezpieczna, ponieważ do uzupełniania tkanki tłuszczowej używa się własnego materiału odessanego wcześniej podczas tego samego zabiegu. W ten sposób można modelować piersi, pośladki, czy uzupełniać braki tkanki tłuszczowej na grzbietowych powierzchniach dłoni. Technika ta nosi nazwę lipotransferu.

Jedną z metod wykorzystujących technologię lipotransferu jest technika WAL. Optymalny rezultat daje wprowadzenie od 150 do 220ml tkanki tłuszczowej. Dokładną ilość uzależnia się od wyjściowego rozmiaru i stanu piersi oraz pożądanego efektu docelowego.

Z tej objętości trwale zostaje ok. 100-180ml, reszta ulega absorpcji. W związku z powyższym optymalne jest dwu lub trzykrotne powtórzenie zabiegu.

Liposukcja – czy dla wszystkich?

Niestety zabiegu z zastosowaniem technologii WAL nie stosujemy u wszystkich. Istnieje grupa pacjentów, u których zastosowanie jest przeciwwskazane.

Pierwszą grupę stanowią ludzie z zaburzeniami ze strony układu krążenia – różnego rodzaju chorobami serca (np. niewydolnością serca, chorobą niedokrwienną), nadciśnieniem tętniczym czy zaburzeniami krzepnięcia.

Wahania metaboliczne powstałe po nagłym mechanicznym usunięciu tkanki tłuszczowej co powoduje zmianę w masie i powierzchni ciała. Mogą one zaburzać stosunek między zapotrzebowaniem organizmu na tlen a rzutem serca i nasilać zaburzenia ze strony układu sercowo-naczyniowego.

Z kolei u pacjentów leczonych z powodu zaburzeń krzepnięcia istnieje ryzyko krwawień oraz potencjalnych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych.

Przeciwwskazaniami są także: niewyrównana cukrzyca, niewydolność nerek lub niewydolność wątroby, aktywne stany zapalne.

Redukcja tkanki tłuszczowej – metody

Istnieje szereg zabiegów, dzięki którym możemy się pozbyć niechcianych kilogramów. Niektóre z nich bazują na fizjologicznych procesach. Przykładowym zabiegiem wykorzystującym naturalne mechanizmy metaboliczne jest lipoliza iniekcyjna.

Jednakże najbardziej znanym i popularnym sposobem dającym możliwość redukcji nadmiernej tkanki tłuszczowej jest liposukcja. Jest to metoda pozwalająca na modelowanie sylwetki, lecz wbrew powszechnej opinii nie jest ona zabiegiem odchudzającym.

Odchudzanie jest procesem długotrwałym. Jego istotą jest wbrew pozorom nie samo w sobie zrzucenie masy ciała, ale regulacja metaboliczna. Dzięki regularnemu, optymalnie zbilansowanemu odżywianiu, prawidłowej podaży wody oraz regularnej aktywności fizycznej dochodzi do przyspieszenia procesów przemiany materii. Prowadzi to do spalania tkanki tłuszczowej oraz rozbudowy tkanki mięśniowej.

Liposukcja  – cena

Ceny zabiegów są różne i zależą od kilku czynników. Po pierwsze od okolicy, z której usuwamy tłuszcz jest. Po drugie od tego, czy decydujemy się na samą eliminację tkanki tłuszczowej czy na zabieg z jedno czasową jej implantacją w innym miejscu. Koszt bywa także inny w zależności czy życzymy sobie nadzór anestezjologa czy obywamy się bez niego. Generalnie rzecz biorąc zabieg ten można wykonać już od 5000 zł.

Jaka liposukcja jest najlepsza?

Obecnie dostępne metody zabiegu liposukcji np. liposukcja NIL, są bardzo skuteczne i bezpieczne. Ważne jest doświadczenie chirurg wykonującego zabieg. Połączenie lasera i metody NIL pozwala na wykonanie zabiegu liposukcji bez bólu, dodatkowo poprawia się napięcie skóry po zabiegu.

Co to jest odsysanie tłuszczu?

Zabieg liposukcji to odsysanie tłuszczu, które występuje w nadmiarze w okolicach brzucha. Jej celem jest nieinwazyjne modelowanie i rzeźbienie sylwetki. Ta metoda nazywana jest inaczej lipolizą laserową i wykonywana jest w klinice medycyny estetycznej w Poznaniu. Metoda lipolizy laserowej wykorzystuje promieniowanie laserowe do ściągania i napięcia skóry, czego efektem jest napięcie i ujędrnienie skóry.

Jak wygląda zabieg liposukcji brzucha?

Zabieg liposukcji brzucha czy inaczej lipolizy laserowej w klinice medycyny estetycznej trwa do 90 minut i rozpoczyna się od wykonania niewielkiego nacięcia na skórze, do którego wprowadza się światłowód. Światłowód wykorzystuje laser do rozbijania komórek tłuszczu. Następuje wówczas odsysanie tłuszczu. Resztki komórek tłuszczu są usuwane przez organizm w sposób naturalny w przeciągu kilku dni. Podczas zabiegu liposukcji brzucha można odessać od 0,5 do 1,5 litra tłuszczu.

Wskazania do zabiegu

Liposukcja laserowa jest rekomendowana dla pacjentów, którzy borykają się z nadmierną tkanką tłuszczową. Wskazaniem jest cellulit, niesatysfakcjonująca sylwetka, depozyty tłuszczowe w boczkach, na brzuchu czy udach. Zabieg może być wykonywany u pacjentów z obwisłą skórą po wykonanej liposukcji.

Przeciwwskazania

Zabiegowi nie mogą być poddani pacjenci cieszący się złym stanem zdrowia, zbyt dużą masą ciała, z cukrzycą, padaczką czy zaburzeniami krzepnięcia krwi. Przeszkodą w wykonaniu zabiegu jest stwardnienie rozsiane, choroby tarczycy, nerek czy wątroby, ciąża czy niedawno przebyte zabiegi chirurgiczne.

Korzyści zabiegu

Zabieg liposukcji brzucha wykonywany w klinice medycyny estetycznej to skuteczna forma modelowania sylwetki, która przynosi wymierne korzyści dla wyglądu i samopoczucia pacjenta. Liposukcja jest efektywna, bo jednorazowo pozwala na usunięcie do 1,5 litra tłuszczu i zapobiega powstawaniu komórek tłuszczowych w miejscu zabiegu.

Liposukcja brzucha redukuje skutecznie cellulit, nadając sprężystość i elastyczność skórze. Zabieg jest krótki, nieinwazyjny i nie wymaga rekonwalescencji. Co ważne, zabieg zapewnia bezpieczeństwo i wiąże się z minimalnym ryzykiem wystąpienia powikłań czy blizn. Zmiany po zabiegowe takie jak: obrzęk czy zasinienie bardzo szybko ustępują, zapewniając pacjentowi komfort.

Ile kosztuje usunięcie tkanki tłuszczowej z brzucha?

Usunięcie tkanki tłuszczowej z brzucha kosztuje 7000zł

Liposukcja infradźwiękowa NIL

Jest to bardzo skuteczna metoda liposukcji i odsysania tkanki tłuszczowej, którą można łączyć z laserem o długości fali 1470 nm. Laser prowadzi do napięcia skóry i odsysania tłuszczu. Metoda liposukcji infradźwiękowej NIL polega na mechanicznej eliminacji tkanki tłuszczowej, która zapewnia natychmiastowe efekty. Liposukcja infradźwiękowa NIL wykorzystuje strumień wody pod ciśnieniem i fal dźwiękowych. Dzięki fizycznym właściwościom infradźwięków pacjenci otrzymują skuteczną metodę odsysania tłuszczu.

Laserowa liposukcja brzucha

Czym jest i na czym polega liposukcja?

Najpopularniejszą metodą mającą na celu pozbycia się niechcianego nadmiaru tkanki tłuszczowej, oferowanych przez współczesną medycynę estetyczną jest liposukcja. Jest to zabieg polegający na mechanicznym usunięciu nadmiaru tłuszczu. Podstawowa metoda polega na zastosowaniu próżni do wyeliminowania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jest to jednak metoda wymagająca znieczulenia ogólnego i związanej z tym hospitalizacji.

Współczesna medycyna estetyczna oferuje innowacyjne modyfikacje tego zabiegu, dzięki którym możliwe jest bezurazowe i bezbolesne oddzielenie tkanki tłuszczowej od struktur otaczających, bez uszkodzenia naczyń i nerwów oraz innych narządów, jest nią liposukcja laserowa brzucha.

Na czym polega oddziaływanie promieniowania lasera na tkanki?

Laser charakteryzuje się emisją fal elektromagnetycznych o takiej długości i częstotliwości, która pozwala na bardzo dobrą penetrację w obrębie wody, która stanowi większość objętości wszystkich tkanek. Dzięki temu może on oddziaływać praktycznie na wszystkie tkanki, w zależności od dobranych ustawień.

We współczesnej medycynie estetycznej laseroterapia wykorzystywany jest w wielu wskazaniach. Dzięki dużym skupieniu wiązki możliwe jest działanie z dużą precyzją. Generowany bodziec termiczny powoduje w sposób kontrolowany punktowe przegrzanie skóry, prowadząc do jej uszkodzenia.

Zabieg z wykorzystaniem promieniowania laserowego charakteryzuje się stosunkowo wysokim bezpieczeństwem. Ryzyko istotnych powikłań jest minimalne, choć do kilku godzin po zabiegu może utrzymywać się zaczerwienienie okolicy poddawanej procedurze, a także mogą pojawiać się niewielkie wybroczynki i siniaki. Wymienione dolegliwości bardzo szybko samoistnie ustępują.

Czym jest innowacja metoda usuwania tkanki tłuszczowej?

Przed kwalifikacją do zabiegu konieczna jest konsultacja lekarska, podczas której przeprowadzany jest wnikliwy, szczegółowy wywiad pozwalający ustalić wskazania, ale także obecność ewentualnych przeciwwskazań. Lekarz informuje pacjenta o sposobie przygotowania do zabiegu, także w zakresie dietetycznym, a następnie ustala indywidualny harmonogram leczenia.

Liposukcja laserowa w innowacyjnej technologii wykorzystuje laser diodowy o długości fali 1470 nm. Stymuluje on fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenowych, zapewniając sprężystość skóry. Opatentowane urządzenie eliminuje nadmiar tkanki tłuszczowej – a pobrany tłuszczu jest na tyle wartościowy, że można go wykorzystać do lipotransferu. Wskazaniem do zabiegu jest chęć wyszczuplenia sylwetki, modelowanie ciała i redukcja trudnych do samodzielnego usunięcia np. poprzez ćwiczenia fizyczne depozytów tłuszczowych. Atutem aparatu jest posiadanie własnego systemu znieczulającego, ssaka oraz światłowodu radialnego. Lekarz może dopasować poziom mocy do wskazań i potrzeb pacjenta. 

Warto dodać, że podczas zabiegu uzyskujemy komórki tłuszczowe, których żywotność wynosi aż 95%. Jest to zabieg łączący redukcję nadprogramowego tłuszczu z ujędrnieniem wybranego obszaru skóry.

Czas jego trwania wynosi średnio około 2 godzin, jednakże zależy od okolicy, która jest poddawana procedurze liposukcji laserowej.

Liposukcja brzucha – kiedy efekty?

Pierwsze rezultaty zabiegu widoczne są praktycznie od razu, jednakże pełny, optymalny efekt wykształca się po upłynięciu około dwóch miesięcy. W zdecydowanej większości przypadków, jednorazowe wykonanie zabiegu jest w zupełności wystarczające. W pojedynczych przypadkach może się zdarzyć, iż będzie konieczne jego powtórzenie.

Liposukcja brzucha Poznań

Ile kosztuje usunięcie tkanki tłuszczowej z brzucha?

Koszt zabiegu to 7000zł, najczęściej pacjenci proszą także o odessanie boczków – łączny koszt takiego zabiegu wynosi 10000zł

Znieczulenie ogólne z anestezjologiem – dodatkowe 2 000zł

Popularne zabiegi

+48 571 323 530

+48 571 323 530

analiza pierwiastkowa włosów
Analiza pierwiastkowa włosów
analiza składu ciała
Analiza składu ciała
Atr naturalny wypełniacz, autologiczny wypełniacz
Naturalny wypełniacz
badanie na prawo jazdy
Badania na prawo jazdy
badanie ciśnienia śródgałkowego
Badanie ciśnienia śródgałkowego
badanie dna oka
Badanie dna oka
badanie dopplerowskie, usg doppler
Badanie dopplerowskie Poznań
badanie okulistyczne, Badania wzroku dla kierowców, badanie wzroku na prawo jazdy Poznań
Badanie okulistyczne
badanie ostrości wzroku
Badanie ostrości wzroku
badanie pola widzenia
Badanie pola widzenia
brodawki wirusowe, brodawki wirusowe usuwanie
Brodawki wirusowe
bruzdy-marionetki
Bruzdy marionetki
bruzdy nosowo wargowe
Bruzdy nosowo wargowe
bruzdy poprzeczne czoła
Bruzdy poprzeczne czoła
cystoskopia
Cystoskopia – badanie pęcherza
depilacja laserowa, depilacja laserowa Poznań, epilacja laserowa, laserowe usuwanie owłosienia, depilacja laserowa cena
Depilacja laserowa Poznań
mikronakłuwanie, dermapen
Dermapen – Mikronakłuwanie penem
Dermatolog Poznań
Dermatolog Poznań
dermatoskopia, wideodermatoskopia
Dermatoskopia, badanie dermatoskopowe Poznań
dietetyk, dietetyk poznań, dobry dietetyk, porady dietetyczne
Dietetyk Poznań – Dobór diet
dobór okularów
Dobór okularów
dobór soczewek kontaktowych
Dobór soczewek kontaktowych
drenaż limfatyczny, drenaż limfatyczny poznań, masaż limfatyczny, drenaże limfatyczne
Drenaż limfatyczny manualny
ellanse
Polikaprolakton
endolifting Fotona
Endolifting
fibryna bogatopłytkowa
Fibryna bogatopłytkowa Poznań
gabinet chirurgiczny, Chirurg Poznań prywatnie, chirurg Poznań
Gabinet chirurgiczny
ginekologia estetyczna
Ginekologia estetyczna
ginekomastia, lipomastia
Ginekomastia – przerost piersi
gumkowanie hemoroidów metodą Barrona
Gumkowanie hemoroidów
Hemoroidy, proktolog, guzki krwawnicze, żylaki odbytu, hemoroidy leczenie, hemoroidy w ciąży, Leczenie żylaków odbytu, dghl, proktolodzy, leczenie hemoroidów
Hemoroidy objawy, żylaki odbytu
hemoron
Hemoron – leczenie hemoroidów
powikłania po kwasie hialuronowym
Hialuronidaza
hydroksyapatyt wapnia, radiesse
Hydroksyapatyt wapnia
infuzja tlenowa, infuzja tlenowa poznań
Infuzja tlenowa
Juvelook, Hybrydowy stymulator kolagenu
Juvelook odmładzanie okolic oka, szyi, dłoni
komórki macierzyste
Komórki macierzyste
Komputerowe badanie skóry twarzy
Komputerowe badanie skóry twarzy
Konsultacje dietetyczne online
Konsultacje dietetyczne online
korekcja nosa, korekta nosa
Korekcja nosa
korekcja warg sromowych, labioplastyka, przerost warg sromowych
Korekcja warg sromowych ​- labioplastyka
krioterapia
Krioterapia
kurze łapki
Kurze łapki
kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy
lampa wooda
Lampa Wooda
laser ekscymerowy, laser ekscimerowy
Lampa ekscimerowa
laser erbowo-yagowy, laser Fotona
Laser erbowo-yagowy
laser frakcyjny, laser frakcyjny poznań, laser frakcyjny co2, lasery frakcyjne
Laser frakcyjny CO2
genesis, laser genesis, zabieg genesis, laser genesis Poznań
Laser Genesis
laser neodymowo yagowy
Laser neodymowo yagowy
laser tulowy
Laser tulowy
Laserowa stymulacja wzrostu włosów
Laserowa stymulacja włosów Hairestart
laserowe obkurczanie pochwy IntimaLase
Laserowe obkurczanie pochwy
Laserowe usuwanie hemoroidów, usuwanie hemoroidów
Laserowe usuwanie hemoroidów
laserowe usuwanie przebarwień, przebarwienia na twarzy
Laserowe usuwanie przebarwień
laserowe zamykanie naczynek-poznan, teleangiektacje
Laserowe zamykanie naczynek
laserowy lifting powiek
Laserowy lifting powiek
leczenie blizn po trądziku, blizny po trądziku
Leczenie blizn po trądziku
leczenie bruksizmu, Jak leczyć bruksizm, bruksizm, szczękościsk
Leczenie bruksizmu – bruksizm, szczękościsk
leczenie-chrapania
Leczenie chrapania Poznań
leczenie jaskry, jaskra, jaskrę
Leczenie jaskry
leczenie migreny, migrena
Leczenie migreny – migrena
leczenie nadpotliwości
Leczenie nadpotliwości
leczenie nietrzymania moczu
Leczenie nietrzymania moczu
leczenie otyłości
Leczenie otyłości, nadwagi
leczenie wad wzroku
Leczenie wad wzroku
leczenie wypadania wlosów, wypadanie włosów, leczenie łysienia Poznań
Leczenie wypadania włosów – leczenie łysienia Poznań
leczenie zaćmy
Leczenie zaćmy
leczenie zeza
Leczenie zeza
ledoterapia
Ledoterapia – Ledy medyczne
laserowe powiększanie ust. powiększanie ust laserem, liplase
Laserowe powiększanie ust
lipomastia
Lipomastia
liposukcja, liposukcja NIL, odsysanie tłuszczu, liposukcja laserowa, liposukcja brzucha
Liposukcja – odsysanie tłuszczu
liposukcja podbródka, odsysanie podbródka
Liposukcja podbródka
lipotransfer
Lipotransfer – autoprzeczep
lwia zmarszczka
Lwia zmarszczka
mezoterapia igłowa
Mezoterapia igłowa
modelowanie twarzy
Modelowanie twarzy
Nano Fat na włosy
Nano Fat na włosy
nici aptos
Nici Aptos liftingujące
o shot, powiększanie punktu g
O Shot dla Pań
obkurczanie skóry na brzuchu
Obkurczanie skóry na brzuchu
obrzezanie, obrzezanie Poznań
Obrzezanie
obwisłe ramiona, pelikany
Obwisłe ramiona – pelikany
odmładzanie dłoni
Odmładzanie dłoni
odmładzanie twarzy
Odmładzanie twarzy
oksybrazja
Oksybrazja
okulista, okulista Poznań, okulista prywatnie poznań, okulistyka
Okulista
osocze bogatopłytkowe, wampirzy lifting
Osocze bogatopłytkowe
Peeling laserowy
Peeling laserowy
peeling medyczny
Peeling medyczny
Pelleve
Lifting radiofrekwencją monopolarną
plasma IQ
Plazma
plastyka brzucha, abdominoplastyka
Plastyka brzucha
plastyka powiek, plastyka powiek poznań, korekta powiek, lifting powiek, korekcja powiek Poznań, blefaroplastyka
Plastyka powiek – blefaroplastyka powiek
płukanie dróg łzowych
Płukanie dróg łzowych
podcięcie wędzidełka prącia
Podcięcie wędzidełka prącia
podcinanie blizn
Podcinanie blizn
Zalecenia przed i po zabiegu
AA Zalecenia przed i po zabiegu
powiększanie piersi, sztuczne piersi, implanty piersi, duże cycki
Powiększanie piersi
powiekszanie-posladkow
Powiększanie pośladków
powiększanie ust, powiększanie ust Poznań, ile kosztuje powiększanie ust, ego lips
Powiększanie ust
toksyna botulinowa
Toksyna botulinowa
profhilo, profhilo Poznań
Profhilo – Cząsteczka młodości
przeszczep tłuszczu
Przeszczep tłuszczu
radiofrekwencja mikroigłowa, Morpheus
Radiofrekwencja mikroigłowa Morpheus 8
schładzanie skóry podczas zabiegu
Schładzanie skóry do zabiegu
kwas polimlekowy, sculptra
Kwas polimlekowy
skleroterapia, pajączki na nogach
Skleroterapia
stulejka, napletek, co to jest stulejka
Stulejka, leczenie stulejki
stymulatory tkankowe
Stymulatory tkankowe
szkolenia dla lekarzy, szkolenie z przeszczepu tłuszczu, szkolenie z lipofillingu
Szkolenia dla lekarzy
Trądzik różowaty
Trądzik różowaty
trichoskan, trichoskop, trichoskopia
Trichoskan – trichoskopia
trycholog, trycholog Poznań, lekarz od włosów
Trycholog Poznań
Unoszenie brwi
Unoszenie brwi nićmi lub toksyną
urolog, urolog Poznań, urolog prywatnie
Urolog Poznań
badanie usg Poznań, usg poznań, usg brzucha, usg piersi, usg tarczycy, badanie usg piersi, badanie usg
Badanie usg piersi Poznań, brzucha, tarczycy
usg twarzy szkolenie dla lekarzy, kurs usg twarzy, szkolenie usg twarzy
Usg twarzy, kurs usg twarzy
uśmiech dziąsłowy
Uśmiech dziąsłowy
usuwanie kępek żółtych
Usunięcie kępek żółtych
usuwanie blizn, laserowe usuwanie blizn
Usuwanie blizn
jak-się-pozbyć-pryszczy, Usuwanie blizn potrądzikowych
Usuwanie blizn potrądzikowych
usuwanie cellulitu, cellulit
Usuwanie cellulitu – zabieg na cellulit
usuwanie chomików
Usuwanie chomików
usuwanie cieni pod oczami, cienie pod oczami, sińce pod oczami
Usuwanie cieni pod oczami
usuwanie kurzajek
Usuwanie kurzajek Poznań
usuwanie pieprzyków
Usuwanie pieprzyków
usuwanie podwójnego podbródka
Usuwanie podwójnego podbródka
usuwanie rozstępów, rozstępy usuwanie, Jak radzić sobie z rozstępami
Usuwanie rozstępów
usuwanie worków pod oczami, wory pod oczami
Usuwanie worków pod oczami
usuwanie znamion, znamiona Poznań
Usuwanie znamion Poznań
vital injector 2, vital injector 2 Poznań
Vital Injector 2 – Mezoterapia igłowa próżniowa
wazektomia
Wazektomia Poznań
Wdowi garb
wodniak jądra
Wodniak jądra
wolumetria policzków
Wolumetria policzków
wolumetria, wolumetria twarzy
Wolumetria twarzy
wygładzanie zmarszczek, zmarszczki pod oczami, Preparat do wygładzania zmarszczek
Wygładzanie zmarszczek
wypełnianie zmarszczek
Wypełnianie zmarszczek​
wyszczuplanie ud
Wyszczuplanie ud
Zabieg prądami d'Arsonvala 
Zabieg prądami d’Arsonvala 
zabiegi dla panów
Zabiegi dla Panów
Zabiegi na brzuch
załupek
Załupek
zmarszczki palacza
Zmarszczki palacza
badanie dopplerowskie, usg doppler
Badanie dopplerowskie Poznań
brodawki wirusowe, brodawki wirusowe usuwanie
Brodawki wirusowe
cystoskopia
Cystoskopia – badanie pęcherza
depilacja laserowa, depilacja laserowa Poznań, epilacja laserowa, laserowe usuwanie owłosienia, depilacja laserowa cena
Depilacja laserowa Poznań
mikronakłuwanie, dermapen
Dermapen – Mikronakłuwanie penem
Dermatolog Poznań
Dermatolog Poznań
dermatoskopia, wideodermatoskopia
Dermatoskopia, badanie dermatoskopowe Poznań
dietetyk, dietetyk poznań, dobry dietetyk, porady dietetyczne
Dietetyk Poznań – Dobór diet
drenaż limfatyczny, drenaż limfatyczny poznań, masaż limfatyczny, drenaże limfatyczne
Drenaż limfatyczny manualny
endolifting Fotona
Endolifting
fibryna bogatopłytkowa
Fibryna bogatopłytkowa Poznań
gabinet chirurgiczny, Chirurg Poznań prywatnie, chirurg Poznań
Gabinet chirurgiczny
ginekologia estetyczna
Ginekologia estetyczna
ginekomastia, lipomastia
Ginekomastia – przerost piersi
gumkowanie hemoroidów metodą Barrona
Gumkowanie hemoroidów
Hemoroidy, proktolog, guzki krwawnicze, żylaki odbytu, hemoroidy leczenie, hemoroidy w ciąży, Leczenie żylaków odbytu, dghl, proktolodzy, leczenie hemoroidów
Hemoroidy objawy, żylaki odbytu
hemoron
Hemoron – leczenie hemoroidów
powikłania po kwasie hialuronowym
Hialuronidaza
hydroksyapatyt wapnia, radiesse
Hydroksyapatyt wapnia
karboksyterapia
Karboksyterapia
komórki macierzyste
Komórki macierzyste
korekcja warg sromowych, labioplastyka, przerost warg sromowych
Korekcja warg sromowych ​- labioplastyka
krioterapia
Krioterapia
kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy
laser ekscymerowy, laser ekscimerowy
Lampa ekscimerowa
laser erbowo-yagowy, laser Fotona
Laser erbowo-yagowy
laser frakcyjny, laser frakcyjny poznań, laser frakcyjny co2, lasery frakcyjne
Laser frakcyjny CO2
genesis, laser genesis, zabieg genesis, laser genesis Poznań
Laser Genesis
laser neodymowo yagowy
Laser neodymowo yagowy
laser tulowy
Laser tulowy
Laserowa stymulacja wzrostu włosów
Laserowa stymulacja włosów Hairestart
laserowe obkurczanie pochwy IntimaLase
Laserowe obkurczanie pochwy
Laserowe usuwanie hemoroidów, usuwanie hemoroidów
Laserowe usuwanie hemoroidów
laserowe usuwanie przebarwień, przebarwienia na twarzy
Laserowe usuwanie przebarwień
laserowe zamykanie naczynek-poznan, teleangiektacje
Laserowe zamykanie naczynek
leczenie blizn po trądziku, blizny po trądziku
Leczenie blizn po trądziku
leczenie nadpotliwości
Leczenie nadpotliwości
leczenie nietrzymania moczu
Leczenie nietrzymania moczu
leczenie otyłości
Leczenie otyłości, nadwagi
ledoterapia
Ledoterapia – Ledy medyczne
lipomastia
Lipomastia
liposukcja, liposukcja NIL, odsysanie tłuszczu, liposukcja laserowa, liposukcja brzucha
Liposukcja – odsysanie tłuszczu
lipotransfer
Lipotransfer – autoprzeczep
masaż, masaż poznań, masaż leczniczy
Masaż Poznań
mezoterapia igłowa
Mezoterapia igłowa
nici aptos
Nici Aptos liftingujące
o shot, powiększanie punktu g
O Shot dla Pań
obkurczanie skóry na brzuchu
Obkurczanie skóry na brzuchu
obrzezanie, obrzezanie Poznań
Obrzezanie
obwisłe ramiona, pelikany
Obwisłe ramiona – pelikany
odmładzanie dłoni
Odmładzanie dłoni
osocze bogatopłytkowe, wampirzy lifting
Osocze bogatopłytkowe
PCA Skin zabieg
PCA Skin zabiegi
peeling kawitacyjny
Peeling kawitacyjny
Peeling laserowy
Peeling laserowy
peeling medyczny
Peeling medyczny
Pelleve
Lifting radiofrekwencją monopolarną
plasma IQ
Plazma
plastyka brzucha, abdominoplastyka
Plastyka brzucha
plastyka powiek, plastyka powiek poznań, korekta powiek, lifting powiek, korekcja powiek Poznań, blefaroplastyka
Plastyka powiek – blefaroplastyka powiek
podcięcie wędzidełka prącia
Podcięcie wędzidełka prącia
Zalecenia przed i po zabiegu
AA Zalecenia przed i po zabiegu
powiekszanie-posladkow
Powiększanie pośladków
toksyna botulinowa
Toksyna botulinowa
presoterapia
Presoterapia – masaż pneumatyczny
profhilo, profhilo Poznań
Profhilo – Cząsteczka młodości
prx t33
PRX T33 Złuszczanie skóry
przeszczep tłuszczu
Przeszczep tłuszczu
radiofrekwencja mikroigłowa, Morpheus
Radiofrekwencja mikroigłowa Morpheus 8
rehabilitacja, rehabilitacja Poznań
Rehabilitacja Poznań
kwas polimlekowy, sculptra
Kwas polimlekowy
skleroterapia, pajączki na nogach
Skleroterapia
stulejka, napletek, co to jest stulejka
Stulejka, leczenie stulejki
stymulatory tkankowe
Stymulatory tkankowe
szkolenia dla lekarzy, szkolenie z przeszczepu tłuszczu, szkolenie z lipofillingu
Szkolenia dla lekarzy
urolog, urolog Poznań, urolog prywatnie
Urolog Poznań
badanie usg Poznań, usg poznań, usg brzucha, usg piersi, usg tarczycy, badanie usg piersi, badanie usg
Badanie usg piersi Poznań, brzucha, tarczycy
usuwanie blizn, laserowe usuwanie blizn
Usuwanie blizn
jak-się-pozbyć-pryszczy, Usuwanie blizn potrądzikowych
Usuwanie blizn potrądzikowych
usuwanie cellulitu, cellulit
Usuwanie cellulitu – zabieg na cellulit
usuwanie kurzajek
Usuwanie kurzajek Poznań
usuwanie pieprzyków
Usuwanie pieprzyków
usuwanie rozstępów, rozstępy usuwanie, Jak radzić sobie z rozstępami
Usuwanie rozstępów
usuwanie tatuażu, tatuaż, usuwanie tatuaży, usuwanie tatuażu cena, laserowe usuwanie tatuażu
Laserowe usuwanie tatuażu
usuwanie znamion, znamiona Poznań
Usuwanie znamion Poznań
venus legacy, venus legacy Poznań, venus legacy brzuch
Venus Legacy – napięcie skóry, cellulit
vital injector 2, vital injector 2 Poznań
Vital Injector 2 – Mezoterapia igłowa próżniowa
wodniak jądra
Wodniak jądra
wyszczuplanie ud
Wyszczuplanie ud
Zabiegi na brzuch
załupek
Załupek
Atr naturalny wypełniacz, autologiczny wypełniacz
Naturalny wypełniacz
bruzdy-marionetki
Bruzdy marionetki
bruzdy nosowo wargowe
Bruzdy nosowo wargowe
bruzdy poprzeczne czoła
Bruzdy poprzeczne czoła
depilacja laserowa, depilacja laserowa Poznań, epilacja laserowa, laserowe usuwanie owłosienia, depilacja laserowa cena
Depilacja laserowa Poznań
mikronakłuwanie, dermapen
Dermapen – Mikronakłuwanie penem
Dermatolog Poznań
Dermatolog Poznań
dermatoskopia, wideodermatoskopia
Dermatoskopia, badanie dermatoskopowe Poznań
dietetyk, dietetyk poznań, dobry dietetyk, porady dietetyczne
Dietetyk Poznań – Dobór diet
dobór soczewek kontaktowych
Dobór soczewek kontaktowych
ellanse
Polikaprolakton
endolifting Fotona
Endolifting
fibryna bogatopłytkowa
Fibryna bogatopłytkowa Poznań
gabinet chirurgiczny, Chirurg Poznań prywatnie, chirurg Poznań
Gabinet chirurgiczny
powikłania po kwasie hialuronowym
Hialuronidaza
hydroksyapatyt wapnia, radiesse
Hydroksyapatyt wapnia
aquapure, hydropeeling
Aquapure Oczyszczanie wodorowe
Juvelook, Hybrydowy stymulator kolagenu
Juvelook odmładzanie okolic oka, szyi, dłoni
karboksyterapia
Karboksyterapia
komórki macierzyste
Komórki macierzyste
Komputerowe badanie skóry twarzy
Komputerowe badanie skóry twarzy
korekcja nosa, korekta nosa
Korekcja nosa
krioterapia
Krioterapia
kurze łapki
Kurze łapki
kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy
laser ekscymerowy, laser ekscimerowy
Lampa ekscimerowa
laser erbowo-yagowy, laser Fotona
Laser erbowo-yagowy
laser frakcyjny, laser frakcyjny poznań, laser frakcyjny co2, lasery frakcyjne
Laser frakcyjny CO2
genesis, laser genesis, zabieg genesis, laser genesis Poznań
Laser Genesis
laser neodymowo yagowy
Laser neodymowo yagowy
laser tulowy
Laser tulowy
Laserowa stymulacja wzrostu włosów
Laserowa stymulacja włosów Hairestart
laserowe usuwanie makijażu pemanentnego
Laserowe usuwanie makijażu permanentnego
laserowe usuwanie przebarwień, przebarwienia na twarzy
Laserowe usuwanie przebarwień
laserowe zamykanie naczynek-poznan, teleangiektacje
Laserowe zamykanie naczynek
laserowy lifting powiek
Laserowy lifting powiek
leczenie blizn po trądziku, blizny po trądziku
Leczenie blizn po trądziku
leczenie bruksizmu, Jak leczyć bruksizm, bruksizm, szczękościsk
Leczenie bruksizmu – bruksizm, szczękościsk
leczenie-chrapania
Leczenie chrapania Poznań
leczenie migreny, migrena
Leczenie migreny – migrena
leczenie nadpotliwości
Leczenie nadpotliwości
leczenie otyłości
Leczenie otyłości, nadwagi
leczenie wypadania wlosów, wypadanie włosów, leczenie łysienia Poznań
Leczenie wypadania włosów – leczenie łysienia Poznań
ledoterapia
Ledoterapia – Ledy medyczne
laserowe powiększanie ust. powiększanie ust laserem, liplase
Laserowe powiększanie ust
liposukcja, liposukcja NIL, odsysanie tłuszczu, liposukcja laserowa, liposukcja brzucha
Liposukcja – odsysanie tłuszczu
liposukcja podbródka, odsysanie podbródka
Liposukcja podbródka
lipotransfer
Lipotransfer – autoprzeczep
lwia zmarszczka
Lwia zmarszczka
manualne oczyszczanie twarzy
Manualne oczyszczenie twarzy
masaż, masaż poznań, masaż leczniczy
Masaż Poznań
masaż twarzy, masaż twarzy szyi i dekoltu
Masaż twarzy szyi i dekoltu
mezoterapia igłowa
Mezoterapia igłowa
modelowanie twarzy
Modelowanie twarzy
nici aptos
Nici Aptos liftingujące
oczyszczanie twarzy
Oczyszczanie twarzy
Oczyszczanie wodorowe
Oczyszczanie wodorowe
odmładzanie twarzy
Odmładzanie twarzy
osocze bogatopłytkowe, wampirzy lifting
Osocze bogatopłytkowe
PCA Skin zabieg
PCA Skin zabiegi
peeling kawitacyjny
Peeling kawitacyjny
Peeling laserowy
Peeling laserowy
peeling medyczny
Peeling medyczny
peeling węglowy, peeling węglowy Poznań
Peeling węglowy
Pelleve
Lifting radiofrekwencją monopolarną
plasma IQ
Plazma
plastyka powiek, plastyka powiek poznań, korekta powiek, lifting powiek, korekcja powiek Poznań, blefaroplastyka
Plastyka powiek – blefaroplastyka powiek
Zalecenia przed i po zabiegu
AA Zalecenia przed i po zabiegu
powiększanie ust, powiększanie ust Poznań, ile kosztuje powiększanie ust, ego lips
Powiększanie ust
toksyna botulinowa
Toksyna botulinowa
profhilo, profhilo Poznań
Profhilo – Cząsteczka młodości
prx t33
PRX T33 Złuszczanie skóry
przekłuwanie uszu, przekłuwanie uszu poznań, kolczyk w uchu
Przekłuwanie uszu
przeszczep tłuszczu
Przeszczep tłuszczu
radiofrekwencja mikroigłowa, Morpheus
Radiofrekwencja mikroigłowa Morpheus 8
kwas polimlekowy, sculptra
Kwas polimlekowy
stymulatory tkankowe
Stymulatory tkankowe
Trądzik różowaty
Trądzik różowaty
trycholog, trycholog Poznań, lekarz od włosów
Trycholog Poznań
Unoszenie brwi
Unoszenie brwi nićmi lub toksyną
usg twarzy szkolenie dla lekarzy, kurs usg twarzy, szkolenie usg twarzy
Usg twarzy, kurs usg twarzy
uśmiech dziąsłowy
Uśmiech dziąsłowy
usuwanie kępek żółtych
Usunięcie kępek żółtych
usuwanie blizn, laserowe usuwanie blizn
Usuwanie blizn
jak-się-pozbyć-pryszczy, Usuwanie blizn potrądzikowych
Usuwanie blizn potrądzikowych
usuwanie chomików
Usuwanie chomików
usuwanie cieni pod oczami, cienie pod oczami, sińce pod oczami
Usuwanie cieni pod oczami
usuwanie pieprzyków
Usuwanie pieprzyków
usuwanie podwójnego podbródka
Usuwanie podwójnego podbródka
usuwanie tatuażu, tatuaż, usuwanie tatuaży, usuwanie tatuażu cena, laserowe usuwanie tatuażu
Laserowe usuwanie tatuażu
usuwanie worków pod oczami, wory pod oczami
Usuwanie worków pod oczami
usuwanie znamion, znamiona Poznań
Usuwanie znamion Poznań
venus legacy, venus legacy Poznań, venus legacy brzuch
Venus Legacy – napięcie skóry, cellulit
vital injector 2, vital injector 2 Poznań
Vital Injector 2 – Mezoterapia igłowa próżniowa
wolumetria policzków
Wolumetria policzków
wolumetria, wolumetria twarzy
Wolumetria twarzy
wygładzanie zmarszczek, zmarszczki pod oczami, Preparat do wygładzania zmarszczek
Wygładzanie zmarszczek
wypełnianie zmarszczek
Wypełnianie zmarszczek​
Zabieg prądami d'Arsonvala 
Zabieg prądami d’Arsonvala 
zmarszczki palacza
Zmarszczki palacza