Rozszerzone pory to poszerzone pory – ujścia gruczołów łojowych, które widzimy jako wgłębienia na skórze, przez co przez to powierzchnia skóry jest jakby podziurkowana.
Pacjentki z rozszerzonymi porami podczas wykonywania makijażu obserwują gromadzenie makijażu w dziurkach widocznych porów.
Jest to skłonność, która najczęściej wynika z indywidualnych skłonności genetycznych, widoczność porów dotyczy najczęściej cery tłustej, tam gdzie występuje nadmiar sebum.
Natomiast częste i dokładne oczyszczanie skóry zmniejsza widoczność porów.
Bardzo często cera z rozszerzonymi porami ma tendencję do nadprodukcji sebum, błyszczenia się skóry, pogrubienia naskórka i pojawiania wągrów, wyprysków, itp. Prawie niewidoczne pory skóry mają osoby z cerą normalną lub suchą.
Aby zmniejszyć widoczność porów skóry należy unikać solarium i kąpieli słonecznych bez zastosowania kremu z filtrami UV. Intensywne opalanie wywołuje rozszerzone pory.
Ponadto parówki na twarz i sauna również nie są korzystne, ponieważ nadmiernie nagrzewają twarz i nasilają rozszerzone pory.
Poszerzone pory – Zalecane zabiegi:
Bardzo skutecznym zabiegiem, który zwęża pory jest zabieg łączony: radiofrekwencja mikroigłowa i Juvelook podawany śródskórnie urządzeniem Vital Injector 2.
Kawitacja ultradźwiękowa
Peeling kawitacyjny, którego celem jest dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Zabieg ten różni się od innych peelingów, ponieważ opiera się na falach ultradźwiękowych. Dostają się one do wnętrza skóry i tam ją oczyszczają co poprawia wygląd skóry, dlatego zabieg ten jest tak skuteczny i dobroczynny.
Procedura ta dedykowana jest osobom walczącym z trądzikiem, posiadającym tłustą lub mieszaną cerę. Kawitacja ultradźwiękowa doskonale eliminuje zaskórniki i rozszerzone pory, opróżnia gruczoły łojowe. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, wręcz przyjemny.
Laser Genesis
Jest to laser neodymowo-yagowy o długim pulsie skutecznie zwężą pory. Zabieg polega na podgrzaniu skóry, co prowadzi do obkurczenia i wytwarzania nowych łańcuchów kolagenu, dzięki temu skóra się wygładza.
Laser Genesis to zabieg z wykorzystaniem energii laserowej, która skutecznie pobudza fibroblasty skóry do ich odnowy. Zabieg wskazany jest do terapii przeciwtrądzikowej, korzystnie reguluje poziom wydzielania sebum, zwęża rozszerzone pory, a także działa na skórę antybakteryjnie.
Laser frakcyjny CO2 na rozszerzone pory
Zabieg Laserem frakcyjnym CO2 odparowuje (otwory) kolumny komórek naskórka i górnych warstw skóry właściwej. Dzięki temu następuje pobudzenie produkcji nowego kolagenu i złuszczanie komórek naskórka i skóry, co zapewnia naturalny i trwały efekt.
Promień lasera działa na skórę głęboko i precyzyjnie. Skaner lasera doprowadza do powstania zespołu punktów (pixeli), tzw. mikrourazów termalnych. Pomiędzy nimi pozostają nienaruszone „mostki” tkanki, jakby rezerwuary zdrowych komórek przyspieszające odbudowę danego obszaru.
Laser frakcyjny pomaga m.in. w lepszym napięciu skóry, wygładzeniu zmarszczek i rozjaśnieniu skóry, a także zwężeniu porów. Pomaga też w wygładzeniu bruzd i blizn potrądzikowych. Dzięki laserowi co2 poprawimy również koloryt naszej skóry.
Dermapen na rozszerzone pory
Poprzez mikronakłuwanie skóry zastosowane w DERMAPEN w Poznaniu zwiększa się efektywność zabiegów poprzez podniesienie stopnia przenikania substancji czynnych w skórę, jednocześnie redukując do minimum ból i dyskomfort pacjentów. Dzięki wytworzonych mikro kanalikom możemy stosować mezoterapię – podawanie osocza czy innych substancji aktywnych do skóry jest bardzo skuteczne.
Złuszczanie
Skutecznym zabiegiem na rozszerzone pory jest też mikrodermabrazja, po zabiegu należy tylko unikać słońca w związku z ryzykiem przebarwień.
Hydropeeling
Zabieg hydropeeling ma wiele zalet, zawiera 4 mechanizmy. Działa na skórę oczyszczająco, zwęża pory, redukuje trądzik, na skórę wpływa odmładzająco. Składa się z kilku etapów, podczas których na skórę oddziałują kolejno aż cztery głowice, aplikując jeden z czterech preparatów.
Laser q-switched
Tym laserem wykonuje się zabieg – peeling węglowy
Rozszerzone pory Poznań
Skąd się biorą Rozszerzone pory
Czym są pory skóry?
Pory skóry to otwory znajdujące się na jej powierzchni, łączące środowisko zewnętrzne z wnętrzem mieszka włosowego. Stanowią one nie tylko punkt wyjścia włosa z mieszka włosowego na zewnątrz, ale także są ujściem dla wydzieliny apokrynowych gruczołów potowych, sebum, a także łuszczących się komórek naskórka. Wbrew powszechnej opinii, pory skóry są naturalnym, fizjologicznym elementem cery.
Absolutnie nie stanowią żadnej patologii. Pogląd ten został wykreowany przez branżę modową dzięki zastosowaniu różnego rodzaju technik retuszu fotografii. Oprócz tego, że są one fizjologią, są również niezbędne do prawidłowego odprowadzania łoju i potu, a co za tym idzie do prawidłowego nawilżenia skóry. Jednakże w sytuacji, gdy ulegają one nadmiernemu rozszerzeniu, stanowią one istotny defekt estetyczny. W znaczący sposób utrudniają pielęgnację skóry, a ich wyeliminowanie jest niełatwym zadaniem.
Z czego wynikają i z czym się wiążą rozszerzone pory skóry?
Pochylając się nad zagadnieniem rozszerzonych porów skórnych, należy raz jeszcze podkreślić, że obecność pewnej ich ilości na skórze jest zupełnie normalna i stanowi element fizjologii. Co więcej, jest to zjawisko bardzo istotne, ponieważ bierze udział w wielu procesach istotnych dla organizmu, takich jak na przykład procesy termoregulacyjne, czy też przezskórne usuwanie toksyn. Obydwa powyższe procesy są związane z wydzielaniem potu. Zupełnie normalne jest, iż niektórzy mają więcej rozszerzonych porów w obrębie skóry, a inni mniej. Podstawowym czynnikiem determinującym rozmieszczenie, gęstość i stopień występowania twarzy z rozszerzonymi porami skórnymi są uwarunkowania genetyczne. Widoczne zmiany to ujścia gruczołów łojowych i częściej dotyczą skóry tłustej.
Jednakże istnieją czynniki nabyte, które mogą zwiększać występowanie nadmiernie poszerzonych porów skórnych i ich dalsze powiększanie się. Należy do nich przede wszystkim wzmożona czynność gruczołów łojowych i wiążąca się z nią nadprodukcja sebum. Jest to szczególne istotne w przypadku tak zwanej cery tłustej. W takim przypadku dochodzi do gromadzenia się w porach nadmiaru sebum, wraz z różnego rodzaju zanieczyszczeniami w nim zawartymi. Rezultatem powyższego procesu jest istotne zaburzenie procesów złuszczania się naskórka.
Stare, obumarłe komórki nabłonkowe nie odrywają się od powierzchni skóry. Wręcz przeciwnie, dochodzi do ich przyklejania się do skóry, co powoduje zapychanie porów. Doprowadza to do ich sukcesywnego rozszerzania się z gromadzeniem patologicznej treści w ich obrębie. W rezultacie, powyższe procesy prowadzą do patologicznego, postępującego poszerzania się porów oraz wytwarzania się zmian trądzikowych.
Poza tym, oprócz zauważalnych makroskopowo ewidentnych zmian dermatologicznych, dochodzi do zaburzenia wydzielania potu, a co za tym idzie do zaburzeń procesów termoregulacji, usuwania toksyn, czy prawidłowego nawilżania skóry. Istotne jest, by pamiętać, że trądzik może stanowić nie tylko skutek, ale i przyczynę występowania patologicznego poszerzenia porów skórnych.
Innym czynnikiem intensyfikującym występowanie poszerzonych porów skórnych jest niewłaściwa pielęgnacja skóry, w szczególności stosowanie kosmetyków powodujących zwężenie bądź zamykanie ujść mieszków włosowych na skórze. Do tego typu kosmetyków należą przede wszystkim preparaty na bazie olejów, stosowanie często jako środki nawilżające cerę.
Powodują one dodatkowe utrudnianie złuszczanie się naskórka doprowadzając do wystąpienia procesów wyżej opisanych. Kluczowe w przypadku stosowaniu środków pielęgnacyjnych jest pamiętanie o tym, że po zastosowaniu kosmetyku na bazie oleju należy go zmyć środkiem zawierającym łagodny detergent. Pozwala to bowiem uniknąć pozostawania tłustej warstwy na skórze.
Jak wyeliminować rozszerzone pory?
Aby trwale poradzić sobie z problemem rozszerzonych porów w skórze kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja i skuteczne oczyszczanie skóry. Wszelkie zanieczyszczenia gromadzące się na skórze mogą przyczyniać się do zatykania porów, czego efektem są opisywane powyżej procesy.
Najskuteczniejsze wydaje się tak zwane oczyszczanie dwuetapowe, polegające na zastosowaniu w pierwszej kolejności olejka lub mleczka (na przykład takiego, jak stosuje się do demakijażu). W drugim etapie oczyszczania stosuje się łagodną emulsję myjącą, która ma za zadanie usunąć zalegającą warstwę tłustego oleju zamykającego pory skórne.
Współczesna medycyna estetyczna również daje możliwości poradzenia sobie z nadmiernie rozszerzonymi porami skórnymi. Zabiegi, które znajdują największe zastosowanie w usuwaniu rozszerzanych porów skórnych to przede wszystkim laser frakcyjny, mikrodermabrazja oraz peeling kawitacyjny.
Dzięki tym właściwościom dodatkowo przyspiesza procesy regeneracyjne skóry oraz wspomaga eliminację jej defektów, takich jak choćby nadmiernie rozszerzone pory.
Peeling kawitacyjny jest zabiegiem kosmetycznym, którego podstawowym zadaniem jest oczyszczenie skóry i przywrócenie jej młodego wyglądu. Podstawowym mechanizmem wykorzystywanym podczas zabiegu peelingu kawitacyjnego jest oddziaływanie ultradźwięków na skórę. Oddziaływanie to ma charakter mechaniczny powodując złuszczanie się nadmiaru martwego naskórka oraz tak zwanego sebum. Powoduje głębokie oczyszczenie skóry i jej odświeżenie, a także poprawienie jej odżywienia.
Peelingi chemiczne bardzo skutecznie powodują zwężenie porów, poprzez oczyszczanie zabieg nie pozostawia tłustej warstwy. Np. kwas migdałowy powoduje zwężenie porów, dla którego wskazaniem jest cera tłusta. Także sprawdzone kosmetyki pielęgnacyjne i generalnie pielęgnacja twarzy pozwalają zmniejszyć rozszerzone pory.
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing
Obecnie prowadzi badanie kliniczne, do którego zaprasza pacjentki i pacjentów w wieku 35-55 lat