Poznań ul. Promienista 132/1
pon-pt: 11:00-19:00

Rozszerzone pory

Rozszerzone pory to poszerzone ujścia gruczołów łojowych, które widzimy jako wgłębienia na skórze, przez co przez to powierzchnia skóry jest jakby podziurkowana.

Pacjentki podczas wykonywania makijażu obserwują gromadzenie makijażu w tych dziurkach.

Jest to skłonność, która najczęściej wynika z indywidualnych skłonności genetycznych.

Bardzo często cera z rozszerzonymi porami ma tendencję do nadprodukcji sebum, błyszczenia się skóry, pogrubienia naskórka i pojawiania wągrów, wyprysków, itp. Prawie niewidoczne pory skóry mają osoby z cerą normalną lub suchą.

Aby zapobiegać rozszerzaniu się porów skóry należy unikać solarium i kąpieli słonecznych bez zastosowania kremu z filtrami UV.

Ponadto parówki na twarz i sauna również nie są korzystne, ponieważ nadmiernie nagrzewają twarz i nasilają poszerzone pory.

Zalecane zabiegi:

Kawitacja ultradźwiękowa

Peeling kawitacyjny, którego celem jest dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Zabieg ten różni się od innych peelingów, ponieważ opiera się na falach ultradźwiękowych. Dostają się one do wnętrza skóry i tam ją oczyszczają, dlatego peeling kawitacyjny jest tak skuteczny i dobroczynna.

Peeling kawitacyjny dedykowany jest osobom walczącym z trądzikiem, posiadającym tłustą lub mieszaną cerę. Kawitacja ultradźwiękowa doskonale eliminuje  zaskórniki i rozszerzone pory. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, wręcz przyjemny.

Laser Genesis

Jest to laser neodymowo-yagowy o długim pulsie. Zabieg polega na podgrzaniu skóry, co prowadzi do obkurczenia i wytwarzania nowych łańcuchów kolagenu, dzięki temu skóra się wygładza.

Laser Genesis to zabieg z wykorzystaniem energii laserowej, która skutecznie pobudza fibroblasty skóry do ich odnowy. Zabieg wskazany jest do terapii przeciwtrądzikowej, korzystnie reguluje poziom wydzielania sebum, zwęża rozszerzone pory, a także działa na skórę antybakteryjnie.

Laser frakcyjny CO2

Zabieg Laserem frakcyjnym CO2 odparowuje (otwory) kolumny komórek naskórka i górnych warstw skóry właściwej. Dzięki temu następuje pobudzenie produkcji nowego kolagenu i złuszczanie komórek naskórka i skóry, co zapewnia naturalny i trwały efekt.

Promień lasera działa na skórę głęboko i precyzyjnie. Skaner lasera doprowadza do powstania zespołu punktów (pixeli), tzw. mikrourazów termalnych. Pomiędzy nimi pozostają nienaruszone „mostki” tkanki, jakby rezerwuary zdrowych komórek przyspieszające odbudowę danego obszaru.

Laser frakcyjny pomaga m.in. w lepszym napięciu skóry, wygładzeniu zmarszczek i rozjaśnieniu skóry, a także zwężeniu porów. Pomaga też w wygładzeniu bruzd i blizn potrądzikowych. Dzięki laserowi co2 poprawimy również koloryt naszej skóry.

Dermapen

Poprzez mikronakłuwanie  skóry zastosowane w DERMAPEN w Poznaniu zwiększa się efektywność zabiegów poprzez podniesienie stopnia przenikania substancji czynnych w skórę, jednocześnie redukując do minimum ból i dyskomfort pacjentów. Dzięki wytworzonych mikro kanalikom możemy stosować mezoterapię – podawanie osocza czy innych substancji aktywnych do skóry jest bardzo skuteczne.

Złuszczanie

Skutecznym zabiegiem na rozszerzone pory jest też mikrodermabrazja, po zabiegu należy tylko unikać słońca w związku z ryzykiem przebarwień.

Aquapure

Zabieg Aquapure ma wiele zalet, zawiera 4 mechanizmy. Działa na skórę oczyszczająco, zwęża pory, redukuje trądzik, na skórę wpływa odmładzająco. Składa się z kilku etapów, podczas których na skórę oddziałują kolejno aż cztery głowice, aplikując jeden z czterech preparatów.

Laser q-switched

Tym laserem wykonuje się zabieg – peeling węglowy

Rozszerzone pory Poznań

Skąd się biorą Rozszerzone pory

Czym są pory skóry?

Pory skóry to otwory znajdujące się na jej powierzchni, łączące środowisko zewnętrzne z wnętrzem mieszka włosowego. Stanowią one nie tylko punkt wyjścia włosa z mieszka włosowego na zewnątrz, ale także są ujściem dla wydzieliny apokrynowych gruczołów potowych, sebum, a także łuszczących się komórek naskórka. Wbrew powszechnej opinii, pory skóry są naturalnym, fizjologicznym elementem cery.

Absolutnie nie stanowią żadnej patologii. Pogląd ten został wykreowany przez branżę modową dzięki zastosowaniu różnego rodzaju technik retuszu fotografii. Oprócz tego, że są one fizjologią, są również niezbędne do prawidłowego odprowadzania łoju i potu, a co za tym idzie do prawidłowego nawilżenia skóry. Jednakże w sytuacji, gdy ulegają one nadmiernemu rozszerzeniu, stanowią one istotny defekt estetyczny. W znaczący sposób utrudniają pielęgnację skóry, a ich wyeliminowanie jest niełatwym zadaniem.

Z czego wynikają i z czym się wiążą rozszerzone pory skóry?

Pochylając się nad zagadnieniem rozszerzonych porów skórnych, należy raz jeszcze podkreślić, że obecność pewnej ich ilości na skórze jest zupełnie normalna i stanowi element fizjologii. Co więcej, jest to zjawisko bardzo istotne, ponieważ bierze udział w wielu procesach istotnych dla organizmu, takich jak na przykład procesy termoregulacyjne, czy też przezskórne usuwanie toksyn. Obydwa powyższe procesy są związane z wydzielaniem potu. Zupełnie normalne jest, iż niektórzy mają więcej rozszerzonych porów w obrębie skóry, a inni mniej. Podstawowym czynnikiem determinującym rozmieszczenie, gęstość i stopień występowania rozszerzonych porów skórnych są uwarunkowania genetyczne.

Jednakże istnieją czynniki nabyte, które mogą zwiększać występowanie nadmiernie poszerzonych porów skórnych i ich dalsze powiększanie się. Należy do nich przede wszystkim wzmożona czynność gruczołów łojowych i wiążąca się z nią nadprodukcja sebum. Jest to szczególne istotne w przypadku tak zwanej cery tłustej. W takim przypadku dochodzi do gromadzenia się w porach nadmiaru sebum, wraz z różnego rodzaju zanieczyszczeniami w nim zawartymi. Rezultatem powyższego procesu jest istotne zaburzenie procesów złuszczania się naskórka.

Stare, obumarłe komórki nabłonkowe nie odrywają się od powierzchni skóry. Wręcz przeciwnie, dochodzi do ich przyklejania się do skóry, co powoduje zapychanie porów. Doprowadza to do ich sukcesywnego rozszerzania się z gromadzeniem patologicznej treści w ich obrębie. W rezultacie, powyższe procesy prowadzą do patologicznego, postępującego poszerzania się porów oraz wytwarzania się zmian trądzikowych.

Poza tym, oprócz zauważalnych makroskopowo ewidentnych zmian dermatologicznych, dochodzi do zaburzenia wydzielania potu, a co za tym idzie do zaburzeń procesów termoregulacji, usuwania toksyn, czy prawidłowego nawilżania skóry. Istotne jest, by pamiętać, że trądzik może stanowić nie tylko skutek, ale i przyczynę występowania patologicznego poszerzenia porów skórnych.

Innym czynnikiem intensyfikującym występowanie poszerzonych porów skórnych jest niewłaściwa pielęgnacja skóry, w szczególności stosowanie kosmetyków powodujących zwężenie bądź zamykanie ujść mieszków włosowych na skórze. Do tego typu kosmetyków należą przede wszystkim preparaty na bazie olejów, stosowanie często jako środki nawilżające cerę.

Powodują one dodatkowe utrudnianie złuszczanie się naskórka doprowadzając do wystąpienia procesów wyżej opisanych. Kluczowe w przypadku stosowaniu środków pielęgnacyjnych jest pamiętanie o tym, że po zastosowaniu kosmetyku na bazie oleju należy go zmyć środkiem zawierającym łagodny detergent. Pozwala to bowiem uniknąć pozostawania tłustej warstwy na skórze.

Jak wyeliminować rozszerzone pory?

Aby trwale poradzić sobie z problemem zbyt rozszerzonych porów w skórze kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja i skuteczne oczyszczanie skóry. Wszelkie zanieczyszczenia gromadzące się na skórze mogą przyczyniać się do zatykania porów, czego efektem są opisywane powyżej procesy.

Najskuteczniejsze wydaje się tak zwane oczyszczanie dwuetapowe, polegające na zastosowaniu w pierwszej kolejności olejka lub mleczka (na przykład takiego, jak stosuje się do demakijażu). W drugim etapie oczyszczania stosuje się łagodną emulsję myjącą, która ma za zadanie usunąć zalegającą warstwę tłustego oleju zamykającego pory skórne.

Współczesna medycyna estetyczna również daje możliwości poradzenia sobie z nadmiernie rozszerzonymi porami skórnymi. Zabiegi, które znajdują największe zastosowanie w usuwaniu rozszerzanych porów skórnych to przede wszystkim laser frakcyjny, mikrodermabrazja oraz peeling kawitacyjny.

Laser frakcyjny charakteryzuje się emisją fal elektromagnetycznych o takiej długości i częstotliwości, która pozwala na bardzo dobrą penetrację w obrębie wody, która stanowi większość objętości wszystkich tkanek. Dzięki temu może on oddziaływać praktycznie na wszystkie tkanki, w zależności od dobranych ustawień. We współczesnej medycynie estetycznej laser frakcyjny CO2 wykorzystywany jest w wielu wskazaniach.

Dzięki dużym skupieniu wiązki możliwe jest działanie z dużą precyzją. Generowany bodziec termiczny powoduje w sposób kontrolowany punktowe przegrzanie skóry prowadząc do jej uszkodzenia. Efektem tego jest aktywacja fibroblastów prowadząca do zwiększenia produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, skutkująca zwiększeniem napięcia i poprawą jędrności skóry.

Ponadto dochodzi do stymulacji podziałów komórek, wskutek czego uszkodzona tkanka zastępowana jest nową. Dodatkowo, urządzenie emituje również strumień dwutlenku węgla. Gaz ten powoduje poprawienie ukrwienia tkanki, a co za tym idzie jej odżywienia. Dzięki tym właściwościom dodatkowo przyspiesza procesy regeneracyjne skóry oraz wspomaga eliminację jej defektów, takich jak choćby nadmiernie rozszerzone pory.

Mikrodermabrazja, czyli inaczej mikropeeling kontrolowany jest jedną z metod mechanicznego ścierania nadmiaru zrogowaciałego naskórka. Kolejne warstwy naskórka są ścierane przez precyzyjnie ukierunkowany strumień mikrokryształów. Jest to innowacyjna metoda, która znacznie poprawia funkcjonowanie skóry, a także pozwala na eliminację pewnych specyficznych jej defektów, takich jak na nadmiernie rozszerzone pory.

Peeling kawitacyjny jest zabiegiem kosmetycznym, którego podstawowym zadaniem jest oczyszczenie skóry i przywrócenie jej młodego wyglądu. Podstawowym mechanizmem wykorzystywanym podczas zabiegu peelingu kawitacyjnego jest oddziaływanie ultradźwięków na skórę. Oddziaływanie to ma charakter mechaniczny powodując złuszczanie się nadmiaru martwego naskórka oraz tak zwanego sebum. Powoduje głębokie oczyszczenie skóry i jej odświeżenie, a także poprawienie jej odżywienia.

genesis, laser genesis, zabieg genesis, laser genesis Poznań

Laser Genesis

lek.med. Włodzimierz Rosiński
5/5 - (7 votes)

Popularne zabiegi

+48 571 323 530

+48 571 323 530