Poznań ul. Promienista 132/1
pon-pt: 11:00-19:00

Badanie ciśnienia śródgałkowego


Badanie ciśnienia śródgałkowego

badanie ciśnienia śródgałkowego
Data aktualizacji: 2021-10-25 20:32:25

Badanie ciśnienia śródgałkowego

Czym jest pomiar ciśnienia śródgałkowego, jaki jest jego przebieg i jego rodzaje, stosowane w gabinecie okulistycznym u okulisty Poznań.

Badanie ciśnienia śródgałkowego – co to jest?

Badanie ciśnienia śródgałkowego (inaczej tonometria) jest jednym z najczęściej wykonywanych badań okulistycznych, które przeprowadza się z udziałem tonometru Goldmanna. W efekcie pozwala ono określić wielkość spłaszczenia rogówki pod wpływem określonej siły. Badanie wykonywane jest za pośrednictwem lampy szczelinowej z tonometrem u okulista Poznań prywatnie.

Jak wygląda to badanie? Lekarz okulista barwi film łzowy pacjenta fluoresceiną i po dotknięciu głowicy tonometru odczytuje wartość ciśnienia wewnątrzgałkowego. Badanie tonometrii jest krótkie, nieinwazyjne i bezbolesne. 

Przebieg badania tonometrii

Po wywiadzie lekarskim z pacjentem u okulista Poznań prywatnie znieczula mu się powierzchnię oka, a film łzowy zabarwia się roztworem fluoresceiny. W efekcie pod wpływem kobaltowo-niebieskiego światła powierzchnia oka zaczyna świecić. Końcówką pryzmatu uciska się szczyt rogówki, a zabarwiony film łzowy tworzy w obrębie okrągłej końcówki pryzmatu menisk w formie dwóch żółtych półokręgów. Na tonometrze odczytuje się wartość ciśnienia.

Badanie ciśnienia śródgałkowego – Tonometria oka – dla kogo?

Badanie pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego wykonuje się u pacjentów z problemem jaskry, nadciśnienia ocznego lub jako rutynowe badanie gałki ocznej. Badanie wykonuje się najczęściej u okulisty Poznań prywatnie. 

Jakie są rodzaje tonometrii?

Pierwszym rodzajów tonometrii oka jest tonometria bezkontaktowa okulista. W tej metodzie tonometrii oka do spłaszczenia rogówki wykorzystywany jest podmuch powietrza. Warto zaznaczyć, że przy okazji tonometrii bezkontaktowej okulista nie stosuje się znieczulenia rogówki. Pacjent podczas badania tonometrii bezkontaktowej okulista siedzi opierając czoło o specjalną podpórkę.

Tonometria aplanacyjna to najlepsza i najbardziej precyzyjna metoda pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego. Badanie tonometrii oka wykorzystuje regułę fizyczną Imberta-Ficka, która polega na tym, że ciśnienie wokół kuli można określić za pomocą siły potrzebnej do spłaszczenia kuli i powierzchni spłaszczenia.

Tonometria aplanacyjna to metoda z udziałem tonometru aplanacyjnego Goldmana z wbudowaną lampą szczelinową. Innym rodzajem tonometrii jest tonometria impresyjna. Pacjentowi znieczula się rogówkę za pomocą kropli. Podczas tonometrii aplanacyjnej pacjent leży i patrzy wprost, a lekarz okulista rozchyla powieki badanego oka i przykłada tonometr Schiotza prostopadle do rogówki.

Przyrząd uciska rogówkę z tą samą siłą, a rogówka odciska się w określonym stopniu. Podczas badania tonometrii aplanacyjnej stopień odkształcenia rogówki pokazuje wskazówka na skali tonometru, co pozwala na określenie ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Krzywa ciśnienia wewnątrzgałkowego

Z racji tego, że ciśnienie wewnątrzgałkowe zmienia się w ciągu doby, stosuje się tzw. „krzywą ciśnienia”, która pozwala na ocenę skuteczności terapii. Polega na wielokrotnym wykonywaniu pomiarów w ciągu doby – co 3 godziny od 6:00 do 21:00 u okulisty Poznań. Po zebraniu danych z badania tworzy się wykres, czyli krzywą ciśnienia. Ta metoda pozwala na rzetelną ocenę stabilności ciśnienia wewnątrzgałkowego u okulisty Poznań.

lek.med. Włodzimierz Rosiński
5/5 - (7 votes)

Popularne zabiegi

+48 571 323 530

+48 571 323 530