Poznań ul. Promienista 132/1
pon-pt: 11:00-19:00

Cera stan naszej skóry


Różne rodzaje cery i jaką należy stosować pielęgnację.

Skóra naczyniowa – jest to skóra, która z łatwością ulega zaczerwienieniu, nadmiernie reaguje na czynniki miejscowe jak i ogólne.
Rumień, czyli nadmierne zaczerwienienie skóry ustępuje z czasem, jednak może przejść w bardziej trwałe zmiany rumieniowe z coraz bardziej widocznymi uszkodzonymi naczynkami krwionośnymi. Trwale rozszerzone naczynia włosowate, które prześwitują przez naskórek to inaczej teleangiektazje.

radiofrekwencja mikroigłowa

Miejsce występowania zaczerwienienia?

Najczęstszym miejscem występowania rozszerzonych naczyń włosowatych są policzki i nos, jednak w niektórych przypadkach rumień może zajmować również resztę skóry twarzy jak szyję, dekolt, uszy.
Wzmożona reaktywność naczyniowa skóry może prowadzić do trądziku różowatego.

Skóra może reagować zaczerwienieniem również w innych przypadłościach np. przy łojotokowym zapaleniu skóry jak również w zapaleniu skóry z podrażnienia.

Kto jest narażony na zmiany naczyniowe?

Skóra naczyniowa najczęściej dotyczy osób, o jasnych włosach i oczach, z reguły dotyczy kobiet.
Pierwsze objawy mogą się pojawić już w wieku 20 lat kiedy rumień jest w postaci labilnej – można zaobserwować zmiany przy nadmiernym stresie.. Natomiast pierwsze zmiany naczyniowe czyli teleangiektazje zwykle są bardziej widoczne w wieku 30- 40 lat.

Skóra naczyniowa zwykle jest bardzo wrażliwa i reaktywna na nieodpowiednio dobrane kosmetyki. Często łączy się z cerą suchą lub mieszaną, rzadziej z łojotokową bądź normalną.

Czynniki skóry naczyniowej można podzielić na czynniki wewnątrzpochodne oraz zewnątrzpochodne.

Czynniki wewnątrzpochodne skóry naczyniowej są podobne do trądziku różowatego:

Czynniki zewnątrzpochodne, które nasilają objawy:

Jak można zapobiec objawom skóry naczyniowej?

Ze względu na wrażliwość skóry należy zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację skóry.

Czego unikać?

Pielęgnacja skóry naczyniowej

Preparaty do pielęgnacji jak również produkty do makijażu i demakijażu powinny być przeznaczone do cery wrażliwej. Preparat powinien zapewnić odpowiednie nawilżenie skóry oraz wzmocnić funkcje ochronne bariery naskórkowej.

Równolegle ma działać wzmacniająco na naczynia skóry poprzez poprawę mikrocyrkulacji oraz zmniejszać zaczerwienienie. Powinien mieć właściwości przeciwzapalne, łagodzące. Witamina C, alantoina, pantenol , witamina E to tylko niektóre z wielu składników, które zawarte są w kosmetykach do pielęgnacji tego typu cery.

Kosmetyki na dzień

Powinny zapewnić ochronę przed czynnikami atmosferycznymi oraz niekorzystnym wpływem klimatyzowanych pomieszczeń. Szczególną uwagę należy zwrócić na ochronę przed promieniowaniem słonecznym UV.

Kosmetyki na noc

W dzień pielęgnacja skóry naczyniowej powinna przede wszystkim stanowić ochronę przed czynnikami zewnętrznymi , w nocy skóra powinna mieć czas na regenerację i odbudowę.
Na noc można stosować preparaty o nieco tłustszej konsystencji, które będą stanowiły swoistą okluzję, która zapobiega nadmiernej utracie wody przez naskórek. Ponadto powinno się stosować preparaty poprawiający mikrokrążenie oraz wzmacniające naczynia m. in. tj. witamina K, wyciąg z arniki czy też wyciąg z oczaru wirginijskiego.

Skóra starcza to określenie skóry z widocznymi objawami uszkodzeń, które są wynikiem działania upływu czasu. Pojęcie to najczęściej używany jest w języku medycznym. W kosmetologii w znaczeniu estetycznym mówi się o cerze dojrzałej.

Proces starzenia się skóry rozpoczyna się już po 25 r.ż. choć określenie cery dojrzałej najczęściej przypisuje się osobom w wieku 35-40 lat w tzw. okresie menopauzalnym. jest on uzależniony od czynników genetycznych, hormonalnych jak również środowiskowych (promieniowanie UV).

Efekty które widoczne są na powierzchni skóry, wynikają ze zmian zachodzących wewnątrz skóry. Włókna kolagenowe i elastynowe ulegają degradacji. Z czasem metabolizm naszej skóry i związany z nim transport produktów przemiany materii zwalnia. Mniejsza ilość składników odżywczych działa na niekorzyść. Redukcja tkanki tłuszczowej prowadzi do powstawania „zmarszczek”, staje się mniej jędrna, pojawiają się przebarwienia.

Jakie czynniki przyspieszają procesy starzenia?

Jak pielęgnować skórę dojrzałą?

Składniki aktywne używane do pielęgnacji skóry dojrzałej:

Cera wrażliwa często definiowana jako skóra , która w nadmierny sposób reaguje na czynniki zewnętrzne tj zimno, gorąco, różnice temperatur, zanieczyszczone powietrze. Skóra ta reaguje również na aplikację stosowanych preparatów kosmetycznych. Jednak reakcje te są bardzo indywidualne.

Czym cechuje się skóra wrażliwa?

Cera wrażliwa – pielęgnacja

Kosmetyki pielęgnacyjne do tego typu skóry nie powinny zawierać barwników, substancji zapachowych oraz konserwantów. Środki powinny być hypoalergiczne o działaniu łagodzącym, jak najbardziej neutralnym dla pH skóry. Bardzo ważne jest aby kremy stosowane na dzień zawierały filtry UV.

Preparaty do cery wrażliwej mają za zadanie chronić skórę przed czynnikami drażniącymi, nawilżać i regenerować. Odbudowa i łagodzenie podrażnień to dodatkowy atut kosmetyków do wrażliwej skóry.

Składniki aktywne używane w preparatach :

W przypadku cery wrażliwej nie jest wskazane aplikowanie wielu produktów oraz częstych ich zmian.

PIELĘGNACJA CERY

Cerą nazywamy skórę twarzy, szyi i dekoltu. Wyróżniamy cztery rodzaje cer: normalna, tłusta, sucha i mieszana, aby prawidłowo ocenić typ cery uwzględniamy aktywność jej gruczołów łojowych wydzielających sebum. Tak więc przy cerze:

Każda z wyżej wymienionych cer może posiadać jakieś defekty w ten sposób powstaje kolejny ich podział:

Każda cera pod względem wieku, czynników zewnętrznych jak i wewnętrznych wymaga odpowiedniej i indywidualnej pielęgnacji. Dzięki znajomości typu cery potrafimy dobrać skuteczną pielęgnację domową jak i zabiegi profesjonalne w gabinecie.

CERA NORMALNA

Występuję rzadko, zazwyczaj u osób młodych i zdrowych. Cera normalna ma zabarwienie różowe, jest jędrna i delikatna w dotyku, reaguje dobrze na warunki atmosferyczne jak wiatr, mróz i słońce jak i na wodę i mydło. Osoby z cerą normalną nie posiadają żadnych problemów skórnych co nie oznacza, że nie powinni dbać o jej dobrą kondycję. W pielęgnacji należy uwzględnić odpowiednie oczyszczanie, nawilżenia oraz ochronę przeciwsłoneczną.

ZALECENIA PIELĘGNACYJNE

Rano i wieczorem oczyszczanie za pomocą delikatnych płynów micelarnych, mleczka, pianki oraz

tonizowanie tonikiem bezalkoholowym.

Na dzień stosowanie kremu z filtrem UV, krem nawilżający a na noc krem odżywczy.

Raz w tygodniu można stosować maseczki o działaniu nawilżającym lub odżywczym oraz delikatny peeling enzymatyczny.

W gabinecie zalecane są zabiegi nawilżające, odżywcze, dotleniające. Wskazany jest masaż twarzy wzmacniający mięśnie.

SKŁADNIKI AKTYWNE W PREPARATACH

witaminy A,C,E , kwas hialuronowy, aloes, algi, olej arganowy

CERA SUCHA

Cera sucha zwana też odtłuszczoną jej koloryt jest różowy, jest delikatna wrażliwa i matowa. Łuszczy się, jest szorstka w dotyku, napięta i cienka na skutek niewystarczającej ilości produkowanego łoju bądź nawilżenia. Widoczne mogą być rozszerzone naczynia krwionośne, natomiast niewidoczne są rozszerzone pory zaskórniki.

Występuję tendencja do szybszego starzenia się, bardziej uwidocznione są zmarszczki. Subiektywne odczucie cery suchej to : uczucie ściągnięcia, kłucia, mrowienia, świądu często po umyciu wodą, dolegliwości znikają po nałożeniu kremu. Warunki atmosferyczne takie jak wiatr, słońce, mróz nasilają uczucie suchości. Cera sucha wymaga troskliwej pielęgnacji od młodego wieku jeśli chcemy cieszyć się jak najdłużej urodą.

ZALECENIA PIELĘGNACYJNE

Rano i wieczorem oczyszczanie za pomocą delikatnych płynów micelarnych, mleczka, pianki oraz

tonizowanie tonikiem bezalkoholowym.

Na dzień stosowanie kremu z filtrem UV, krem nawilżająco- odżywczy na noc regeneracyjny.

Dwa razy w tygodniu nanosić maseczki odżywcze, nawilżające lub regeneracyjne.

Raz w tygodniu peeling enzymatyczny.

W gabinecie zalecane są zabiegi nawilżające, regeneracyjne, dotleniające, odżywcze oraz pojędrniające.

Zalecana jest również suplementacja:

SKŁADNIKI AKTYWNE W PREPARATACH

Algi, kwas hialuronowy, ceramidy, komórki macierzyste pochodzenia roślinnego, masło shea, witaminy A,C,E , Kwasy tłuszczowe omega 3 i 6, oleje :awokado, makadamia, kokosowy, z pestek truskawki, jojoba

CERA TŁUSTA

Cera tłusta ma kolor szarożółty, jest gruba i błyszcząca. Łój skórny jest nadmiernie wytwarzane przez co widoczne są rozszerzone pory oraz zaskórniki. Cera dobrze toleruje warunki atmosferyczne jak wiatr, mróz oraz kontakt w wodą i mydłem. Przetłuszczanie cery występuje w okresie pokwitania (ok. 12 roku życia). Na nadmierną produkcję łoju mogą przyczyniać się czynniki wewnętrzne takie jak stres, zaburzenia hormonalne, zaburzenia układu trawiennego.

Cera tłusta starzeje się wolnej co jest jedyną jej zaletą jednakże często dochodzi do powikłań w postaci trądziku co rzutuje na jej nieestetyczny wygląd. Szybkość powstawania łoju jest większa im częściej usuwamy go z powierzchni skóry, dlatego częste odtłuszczanie daje efekt odwrotny do zamierzonego, dodatkowo wysuszamy skórę która staje się podatna na alergie czy bakterie co prowadzi do powikłań w postaci trądziku. Aby zapobiec w przyszłości trądzikowi należy dbać o utrzymanie prawidłowego pH skóry oraz stosować odpowiednią pielęgnację.

ZALECENIA PIELĘGNACYJNE

Oczyszczanie rano i wieczorem pianką, mleczkiem lub żelem, tonizowanie tonikiem bezalkoholowym.

Na dzień krem matujący, nawilżający na noc seboregulujący.

Raz w tygodniu maseczka ściągająca oraz peeling drobnoziarnisty.

W gabinecie stosuje się zabiegi mające na celu uregulować pracę gruczołów łojowych, zmniejszyć warstwę rogową naskórka, oczyszczające, nawilżające.

SKŁANIKI ZAWARTE W PREPARATACH

glinka, alfa i beta hydroksykwasy, węgiel aktywny, aloes, zielona herbata, witamina B3, cynk

oleje: lniany, z pestek dyni, z wiesiołka

CERA MIESZANA

Jak sama nazwa wskazuje cera mieszana to połączenie dwóch cer, jest to najczęściej występujący typ cery. Zazwyczaj jest to połączenie cery tłustej w strefie T (czoło, nos, broda) natomiast policzki są normalne lub suche lub też odwrotnie. Pielęgnacja tej cery jest dość pracochłonna gdyż trzeba postępować jak z dwoma rodzajami cery.

ZALECENIA PIELĘGNACYJNE

W zależności od obszaru zalecenia takie jak przy cerze tłustej lub suchej.

W gabinecie możemy modyfikować tak zabiegi aby każda partia cery była odpowiednio pielęgnowana.

CERA TRĄDZIKOWA

Trądzik jest najczęstszą dermatozą spotykaną w gabinetach. Występuje on najczęściej u osbób młodych w trakcie dojrzewania. Trądzik to przewlekły stan zapalny mieszków włosowych. Przyczyną jego powstawania jest:

Wyróżniamy kilka odmian trądziku:

Uwaga! Zakażenie gronkowcem może przypominać trądzik. Jeśli na twarzy pojawiły się podskórne gule wypełnione ropą, nie zauważamy zaskórników a stan zapalny długo się goi, warto wykonać badanie w kierunku gronkowców.

Kosmetolodzy mogą samodzielne pielęgnować postać trądziku zaskórnikowego oraz łagodną postać grudkowo- krostkową. Inne przypadki należy skonsultować z lekarzem dermatologiem z którym ustali się leczenie oraz pielęgnację.

PIELĘGNACJA I SKŁADNIKI AKTYWNE

Skład łoju- problemem trądziku nie jest sam łojotok ale jego skład- obniżony poziom kwasu linolowego oraz zwiększona ilość wolnych kwasów tłuszczowych. Niedobory kwasu linolowego zwiększają lepkość łoju z czym wiąże się zablokowanie ujść mieszków włosowych. Należy więc uzupełniać niedobory ww kwasu zarówno z zewnątrz jak i od wewnątrz( NNKT, sklawen)

Bakterie Propionibacterium acnes – sama ich obecność nie stwarza problemu jednak warunki jakie tworzą się przy zatkanym ujściu gruczołu łojowego powodują ich namnażanie. Bakterie rozkładają trój glicerydy na wolne kwasy tłuszczowe, które drażnią i działają prozapalnie na skórę, co kolei przyczyna się do pogrubienia warstwy rogowej. Do pielęgnacji warto stosować substancję o działaniu przeciwbakteryjnym i obniżającym pH skóry np.: propolis, nagietek, kwas mlekowy, aloes.

Zabiegi

Matowienie- umiar w stosowaniu produktów matujących. Im częściej matowimy tym więcej sebum wydzielamy. Często w preparatach matujących znajdują się substancje komedogenne (zaskórnikotwórze).

Odwonienie- jeśli brakuje nawilżenia w tkance, zahamowane zostają procesy naturalnego złuszczania naskórka, problem nadmiernego rogowacenia ujść włosowych.

Cement komórkowy- nieprawidłowy skład łoju przyczynia się do wypłukiwania ceramidów z przestrzeni komórkowej. Zaburzona bariera skóry przepuszcza więcej wody oraz stwarza łatwość dostępu drobnoustrojów oraz alergenów w głąb skóry zaostrzając stan zapalny. Należy umieścić w pielęgnacji preparaty zawierające: NNKT (kwas linolowy)- np.: olej arganowy, masło shea, olej z konopii, fosfolipidy, skwalan, cerwidy, antyoksydanty, bisabolol, kwas pantotenowy.

Stan zapalny- wygaszanie stanu zapalnego jest ważnym aspektem aby zapobiec powstawaniu przebarwień i blizn. W pielęgnacji nie powinno zabraknąć składników takich jak: antyoksydanty- Wit, A, C, E, resweratrol, flawonoidy, substancje przeciwzapalne- pantenol, aloes, nagietek, lukrecja oraz substancje wzmacniające barierę skórną- ceramidy, NNKT

Stres- hormon stres (kortyzol) gdy jego poziom jest podwyższony może pogarszać stan skóry ze zmianami trądzikowymi. Warto stosować metody relaksacji, medytacji aby wyciszyć, uspokoić organizm.

Flora bakteryjna- Długotrwałe lub częste przyjmowanie antybiotyków zaburza florę bakteryjną, obniżając naszą odporność . Taki stan przyczynia się do rozwinięcia stanów zapalnych z naszym organizmie a dalej odbija się na samym wyglądzie skóry. W takim postępowaniu warto sięgnąć po probiotyki , wspomagają oraz skracają one terapię przeciwtrądzikową.

Dieta- przyczynia się do pogarszania lub polepszenia zmian skórnych. Produkty nasilające problem skórny to: nabiał, cukry, węglowodany, nadmiar kwasów omega 6. Można wykonać test z odstawieniem nabiału w tym głównie mleka na 2 tygodnie. Przez ten czas obserwujemy swoją skórę czy następuje poprawa. Znajdujący się w mleku dihydrotestosteron pobudza wydzielanie łoju.

Zabiegi w terapii trądziku powinny działać w sposób kompleksowy : redukować stan zapalny, wzmacniać barierę skórną, odblokowywać ujścia gruczołów łojowych oraz ograniczać aktywność drobnoustrojów. Wybór preparatów oraz procedury zabiegu są indywidualnie dobierane pod kątem stanu skóry, nasileniu objawów jak i własnych odczuć klienta. Najczęstszymi zabiegami w terapii trądziku są peelingi chemiczne, retinoidy, mikronakłówanie, oczyszczanie manualne, oczyszczanie.

Warto pamiętać, że walka z trądzikiem jest procesem długim i złożonym trwającym miesiące a nawet lata.

Poprawę cery dają zabiegi Venus Legacy

5/5 - (11 votes)

Popularne zabiegi

+48 571 323 530

+48 571 323 530