Mezoterapia dutasterydem
Podstawowe informacje:
Mezoterapia dutasterydem to skuteczne leczenie łysienia androgenowego bez ryzyka działań niepożądanych mogących występować po terapii doustnej.
Umów się na zabiegDla kogo jest ten zabieg
- Pacjenci z łysieniem androgenowym
Przeciwwskazania
- Ciąża i laktacja
- Aktywna choroba nowotworowa
- Łuszczyca skóry
- Stany zapalne skóry głowy
- Niewyrównana cukrzyca
- Antybiotykoterapia
Pytania i odpowiedzi
Dutasteryd hamuje aktywność obydwu typów izoenzymów (1 i 2) 5-α-reduktazy, które odpowiadają za redukcję testosteronu do dihydroksytestorenu (DHT).
W ten sposób zmniejsza stężenie aktywnej formy testosteronu w surowicy i jej wpływ na cebulki włosowe.
Mezoterapia dustasterydem jest zalecana w leczeniu łysienia androgenowego. Mezoterapia igłowa jest bardziej bezpieczna od terapii dosutnej.
Mezoterapia igłowa dustasterydem jest szczególnie zalecana u pacjentów, którzy źle tolerują terapię doustną.
Mezoterapia igłowa dutasterydem jest zalecana w leczeniu łysienia androgenowego, skuteczność jest bardzo wysoka przy minimalnym ryzyku działań niepożądanych ponieważ ostrzykujemy okolicę mieszków włosowych a lek nie dostaje się do krążenia ogólnego.
Zabieg wykonujemy raz na 3 miesiące
Mezoterapia igłowa głowy dutasterydem to procedura stosowana w leczeniu łysienia androgenowego. W literaturze naukowej opublikowano liczne badania, w których podawano dutasteryd w postaci iniekcji śródskórnych u pacjentów z łysieniem androgenowym w dawkach 0,01-0,05% z dobrą skutecznością i bardzo dobrym profilem bezpieczeństwa.
Mezoterapia dutasterydem jest dobrą alternatywą dla pacjentów, którzy źle tolerują terapię finasterydem lub dutasterydem.
Podskórne iniekcje leku bezpośrednio w okolicę mieszków włosów zmniejszają absorpcję systemową leku dzięki temu pozwalają uniknąć działań niepożądanych antyandrogenów przyjmowanych doustnie (zaburzenia libido, zaburzenia erekcji, ginekomastia).
Obecnie nie wykonujemy tego zabiegu
Ponieważ łysienie androgenowe jest przewlekłą chorobą dermatologiczną, dlatego gdy kuracja zostaje przerwana, włosy ponownie zaczynają wypadać.
W związku z tym zalecana jest kuracja podtrzymująca, która polega na profilaktycznych iniekcjach dutasterydu wykonywanych raz na 3 miesiące.
Informacja o zabiegu
Mezoterapia dutasterydem w leczeniu łysienia androgenowego
Mezoterapia igłowa dutasterydem
Łysienie androgenowe to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób utraty włosów. Zmaga się z nią co najmniej 50% dorosłych mężczyzn i około 30% kobiet. Dowiedzmy się, na czym polega leczenie łysienia androgenowego metodą mezoterapii igłowej dutasterydem.
Łysienie androgenowe – czym jest?
Łysienie androgenowe jest powodowane przez miniaturyzację mieszków włosowych na skutek oddziaływania dihydrotestosteronu. W efekcie włosy stają się słabsze i przestają rosnąć, linia fryzury się cofa i pojawiają się ubytki. Zwykle łysienie androgenowe jest uwarunkowane genetycznie, natomiast mogą go spowodować choroby tarczycy czy układu rodnego.
Mezoterapia igłowa z wykorzystaniem dutasterydu
Mezoterapia igłowa skóry głowy polega na punktowej iniekcji śródskórnej preparatów dobranych do potrzeb pacjenta. W efekcie tkanka jest stymulowana zarówno mechanicznie, jak i za pomocą wykorzystanej substancji. Zabieg ma szerokie zastosowanie przy leczeniu łysienia androgenowego.
Natomiast dutasteryd hamuje dwie izoformy 5α-reduktazy i blokuje procesy metaboliczne wpływające na przekształcanie się testosteronu w dihydrotestosteron. W efekcie zredukowane jest negatywne oddziaływanie na mieszki włosowe, które powoduje łysienie androgenowe. W klinice medycyny estetycznej w Poznaniu dutasteryd jest podawany wraz z biotyną wpływającą pozytywnie na kondycję włosów.
Mezoterapia igłowa dutasterydem – alternatywa dla tradycyjnej farmakologii
Wielu pacjentów borykających się z łysieniem androgenowym ma do wyboru różne metody leczenia tego schorzenia, takie jak np. farmakologia. Mezoterapia igłowa dutasterydem może być alternatywą dla tradycyjnie podawanych leków z finasterydem, zwłaszcza jeśli chodzi o nieprzyjemne skutki uboczne. Wykazano, że podawanie dutasterydu drogą iniekcji pozwala na ograniczenia przenikania substancji do krwioobiegu. Ponadto przy zastosowaniu tej metody nie ma potrzeby codziennego zażywania leków, a jedynie wykonanie cyklicznie mezoterapii co 3 miesiące.
Dla kogo mezoterapia igłowa dutasterydem – wskazania
Mezoterapia igłowa dutasterydem ma zastosowanie przy leczeniu łysienia androgenowego typu męskiego i żeńskiego. Szczególnie jest wykorzystywana u pacjentów narzekających na skutki uboczne pojawiające się przy doustnym spożywaniu leków z finasterydem.
Mezoterapia dutasterydem – przeciwwskazania
Zanim dojdzie do mezoterapii igłowej dutasterydem niezbędna jest wizyta medyczna, podczas której lekarz wykluczy przeciwwskazania. Zabieg nie można wykonać u kobiet ciężarnych i matek karmiących. Nie zostaną zakwalifikowani pacjenci borykający się z:
- zaburzeniami metabolicznymi,
- chorobami autoimmunologicznymi,
- infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi,
- dermatozami.
Lekarz może także podjąć decyzję o zleceniu dodatkowej diagnostyki.
Jak wygląda zabieg mezoterapii igłowej dutasterydem?
Po wykluczeniu przeciwwskazań zdrowotnych i zakwalifikowaniu do zabiegu pacjentowi jest przedstawiany plan terapii. Lekarz omówi także, w jaki sposób przygotować się do mezoterapii igłowej dutasterydem. Zaleca się, aby na 10 dni przed procedurą odstawić leki przeciwzapalne.
Zabieg wykonuje się raz na 3 miesiące, a jego czas trwania zwykle nie przekracza pół godziny. Lekarz medycyny estetycznej podaje precyzyjnie dutasteryd w skórę głowy drogą mezoterapii igłowej. Ze względu na punktowe nakłucia cienką igłą zwykle nie stosuje się znieczulenia.
Mezoterapia dutasterydem – efekty
Na widoczność rezultatów ma wpływ naturalny cykl życia włosów u pacjenta. Zatem pierwsze efekty są zauważalne w ciągu kilku miesięcy. Dutasteryd ma za zadanie zablokowanie przemiany testosteronu w dihydrotestosteron, co przekłada się na zahamowanie łysienia i stymulację wzrostu włosów. Podanie tej substancji wzbogaconej o biotynę wpływa także pozytywnie na kondycję fryzury. Włosy są zdrowsze, grubsze i gęstsze.
Mezoterapia igłowa dutasterydem – zalecenia po zabiegu
Zaletą wykonania tego zabiegu jest brak rekonwalescencji. Pacjent nie musi organizować sobie dnia wolnego, gdyż tuż po mezoterapii igłowej dutasterydem może wrócić do swoich codziennych obowiązków. Natomiast warto ograniczyć pocieranie skalpu i wysiłek fizyczny. Odradza się również korzystanie z sauny, basenu czy solarium. Warto także nie stosować produktów stylizacyjnych.
Alternatywne metody przy łysieniu androgenowym – przeszczep włosów
Mezoterapia dutasterydem ma zastosowanie przy leczeniu łysienia androgenowego, a efekty skutecznej terapii to hamowanie wypadania włosów i stymulacja do wzrostu. Natomiast pacjenci, którzy mają zaawansowane stadium tej przypadłości, a chcą odzyskać jak najszybciej bujną fryzurę mogą zdecydować się na przeszczep metodą FUE wykonywany w gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu.
Podobnie, jak w przypadku mezoterapii igłowej z dutasterydem, wymagana jest wizyta kwalifikacyjna, podczas której lekarz medycyny estetycznej wykluczy przeciwwskazania zdrowotne i zleci diagnostykę. Zabieg przebiega w czterech etapach: pobraniu mieszków od pacjenta, przebadaniu ich pod mikroskopem, wykonaniu nakłuć w obszarze biorczym i wszczepieniu materiałów. Przeszczep włosów metodą FUE charakteryzuje się wysoką skutecznością, a przy tym krótką rekonwalescencją. Efekty są widoczne w ciągu roku od zastosowania procedury.
Mezoterapia dutasterydem na androgenowe wypadanie włosów, bardziej bezpieczna forma od doustnego podania. Stosowana w sposób celowany w okolice mieszków włosowych.
Piśmiennictwo
https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2022/12/ACM-2022-01-v6-Jakubiec.pdf, dostępne 07.08.2024
https://drzakrzewski.pl/oferta/mezoterapia-iglowa-z-dutasterydem-w-leczeniu-lysienia-androgenowego, dostępne 07.08.2024
M.Bednarek, C.Musiał, Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego choroby skóry głowy, [w:] Kosmetologia Estetyczna 3/2019, vol.8, s.393-396.
P.Styczeń, Włosom na ratunek, [w:] Art Of Beauty Nr 2 2015.
Alternatywne zabiegi:
- Mezoterapia igłowa osoczem bogatopłytkowym
- Mezoterapia igłowa polinukleotydami
- Mezoterapia igłowa nano fat
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing
Obecnie prowadzi badanie kliniczne, do którego zaprasza pacjentki i pacjentów w wieku 35-55 lat