Wolumetria twarzy cena uzyskujemy poprzez wstrzyknięcie wypełniacza w miejsca, gdzie ilość tkanki podskórnej uległa zmniejszeniu, można skutecznie poprawić zarys twarzy.
Najczęściej do wolumetrii twarzy stosujemy kwas hialuronowy – szwajcarskiej firmy
Naturalnym wypełniaczem może być własny tłuszcz – lipofilling. Innym wypełniaczem jest fibryna bogatopłytkowa.
Jest to wolumetria twarzy regeneracyjna – przeszczepiony własny tłuszcz zawiera komórki macierzyste.
Naturalny wypełniacz ATR również może być skutecznie stosowany do zabiegów wolumetrii twarzy.
Kwas hialuronowy o odpowiedniej gęstości – biozgodna substancja występująca również naturalnie w ludzkim organizmie – nie tylko doskonale redukuje zmarszczki, ale również przywraca odpowiednią objętość tkankom twarzy, działa jako wypełnienie tłuszczowe.
Dodatkowymi efektami wolumetrii twarzy mogą być: uniesienie kącików ust, uwydatnienie kości policzkowych, redukcja zmarszczek, bruzd wokół ust oraz kurzych łapek. Skóra po zabiegu wydaje się też młodsza, świeższa, bardziej wypoczęta i jędrniejsza.
Wolumetria twarzy – dla kogo?
Wolumetria twarzy polecana jest osobom:
- ze zwiotczeniem naskórka w związku z utratą objętości (skóra właściwa nie może jednak jeszcze utracić elastyczności)
- ze zbyt szczupłą twarzą
- z nieproporcjonalnym konturem twarzy
- z lipoatrofią jarzmową
- po przebytym liftingu twarzy, jako terapia uzupełniająca
Jakie okolice?
W ramach wolumetrii twarzy cena wypełniać można wprowadzać w następujące miejsca twarzy:
- żuchwa
- podbródek
- skronie
- policzki
- okolice kości policzkowych
Na czym polega wolumetria twarzy?
Zabieg polega na przywróceniu objętości w miejscach gdzie jest jej niedobór. Z definicji służą do tego wypełniacze. Naturalnym wypełniaczem dającym trwały efekt przywrócenia objętości jest własny tłuszcz. Można także używać kwas hialuronowy lub hydroksyapatyt wapnia Radiesse.
Wolumetria twarzy – jak wygląda zabieg
Preparat – miękki, elastyczny, niewidoczny i niewyczuwalny dla pacjenta – wstrzykuje się za pomocą niewielkiej igły lub kaniuli, głęboko w tkankę podskórną.
Zabieg nie jest bolesny, towarzyszy mu jedynie uczucie „rozpierania”, jednak można go przeprowadzić także pod znieczuleniem miejscowym. Po zakończonej wolumetrii twarzy lekarz wykonuje delikatny masaż w celu jak najdokładniejszego rozprowadzenia wypełniacza.
Przez kilka godzin po zabiegu nie należy dotykać ani masować twarzy, zaleca się również unikanie nadmiernej ekspresji mimicznej. Przez trzy dni natomiast nie należy opalać się, korzystać z solarium ani sauny. Efekty widoczne są natychmiast, a utrzymują się przez 12-18 miesięcy. Zaleca się powtarzanie zabiegu raz do roku. Zabiegi wolumetrii twarzy zawsze są wykonywane przez wykwalifikowanego lekarza.
Wolumetria twarzy pozwala przywrócić jędrność skórze oraz poprawić kontury twarzy bez konieczności stosowania innych metod w tym nici liftingujących.
Zabiegiem łączącym delikatną wolumetrię twarzy i mezoterapię igłową jest Profhilo.
Wolumetria – przeciwwskazania
Z wolumetrii twarzy nie powinny korzystać osoby:
- cierpiące na choroby immunologiczne lub choroby stawów
- epileptycy
- z bielactwem lub łuszczycą
- porfirią skórną
- zapaleniami lub zakażeniami skóry (w tym także opryszczka i trądzik!)
- w czasie leczenia immunoterapeutycznego
- alergicy
- podatne na przerost blizn
- kobiety podczas ciąży i karmienia piersią
Po zabiegu wolumetrii twarzy może wystąpić delikatny obrzęd lub zaczerwienienie, a także lekki ból w okolicach zastrzyków, objawy te jednak ustępują najpóźniej po kilku dniach. Delikatne obrzęki występują po wielu zabiegach medycyny estetycznej.
Nowoczesna medycyna estetyczna zna wiele skutecznych metod modelowania rysów twarzy.
Materiały stosowane do wolumetrii twarzy:
- przeszczep tłuszczu – lipofilling
- kwas hialuronowy
- kwas polimlekowy np. Sculptra
- hydroksyapatyt wapnia Radiesse
- Ellanse
- fibryna bogatopłytkowa
Wolumetria twarzy inne metody
Bardzo dobre efekty można uzyskać nićmi Aptos, co więcej można łączyć metody np. nici Aptos + kwas hialurownowy – wtedy efekty są bardziej naturalne.
Wolumetria twarzy jak długo się utrzymuje?
Efekt zabiegu usieciowanym kwasem hialuronowym utrzymuje się do 18 – 24 miesięcy, przy przeszczepie tłuszczu efekt jest bardziej naturalny i utrzymuje się 5 – 7 lat. Nićmi Aptos około 2 lat.
Wolumetria twarzy cena
Najczęściej jest to wydatek 1900 – 2700zł
Wolumetria twarzy Poznań
Czy wolumetria twarzy boli?
Czym jest i na czym polega wolumetria twarzy?
Zabieg wolumetrii twarzy polega na korygowaniu jej konturów oraz modelowaniu kształtu przy użyciu różnych substancji wypełniających. Zabieg charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa i stosunkowo niewielką bolesnością. Zazwyczaj zupełnie wystarczające jest znieczulenie miejscowe przy pomocy kremów ze środkiem anestetycznym.
Substancja wprowadzana jest przy pomocy cienkiej kaniul i lub igły w tkankę pod skórną, a czasami nawet pod mięśnie. W niektórych okolicach, jak na przykład podbródek, igła sięga praktycznie do kości żuchwy. Po wstrzyknięciu preparat rozprowadzany jest poprzez delikatny masaż zewnętrzny, przez co twarz modelowana jest do pożądanego kształtu.
Jakie metody stosuje się w wolumetrii twarzy?
W celu wykonania wolumetrii twarzy najczęściej wykorzystuje się metodę z kwasem hialuronowym. Jest to związek należący do grupy glikozaminoglikanów, czyli wielocukrów złożonych z powtarzających sie jednostek dwucukrowych. Cząsteczka zbudowana w ten sposób zwana jest bipolimerem i w tym przypadku składa się z na przemian występujących reszt kwasu D-glukuronowego i N-acetylo-D-glukozaminy połączonych wiązaniami β(1→4) i β(1→3) glikozydowymi. Jest to jedyny glikozaminoglikan, który nie wiąże się kowalencyjnie z białkami i nie tworzy proteoglikanów.
Występuje powszechnie w organizmie człowieka. Po pierwsze znajduje się w dużych ilościach w skórze właściwej. Dzięki swoim właściwościom wiązania wody (jedna cząsteczka kwasu hialuronowego wiąże aż 250 jej molekuł) powoduje właściwe nawilżenie skóry, a co za tym idzie jej napięcie i jędrność. W największej ilości znajduje się w młodej skórze, a w trakcie procesu starzenia się jego ilość maleje. Ponadto jest głównym składnikiem mazi stawowej odpowiadając między innymi za smarowanie powierzchni stawowych oraz zapewnienie odżywienia chrząstek.
Inną metodą znajdującą zastosowanie w wolumetrii twarzy jest Sculptra. To innowacyjny preparat wykorzystywany we współczesnej medycynie estetycznej. Jego skład bazuje na kwasie L-polimlekowym będącym związkiem chemicznym występującym fizjologicznie w organizmie. Uważany jest za najbardziej efektywny dostępny na rynku stymulator syntezy włókien kolagenowych i elastynowych. Z dobrodziejstw jego działania medycyna estetyczna korzysta już od 30 lat.
Kwas L-polimekowy, poprzez pobudzanie wytwarzania włókien kolagenowych i elastynowych, przyczynia się do pobudzania i uruchamiania procesów regeneracyjnych w skórze. Zapewnia tkankom elastyczność i poprzez sieć włókien tworzy swego rodzaju rusztowanie dla tkanek. Dzięki temu zwiększa napięcie skóry, poprawia jej jędrność, a tym samym odmładza wygląd. Likwiduje zmarszczki, wypełnia fałdy nosowo-wargowe, usuwa worki pod oczami, czy „chomiki”. Istotne jest to, że jego rezultat nie wynika z samego wypełnienia, ale z odbudowania trójwymiarowej struktury włókien kolagenowych.
Działanie regeneracyjne preparatu Sculptra przebiega w sposób kilkuetapowy. W początkowym etapie, po wstrzyknięciu preparatu otrzymywany jest pierwotny efekt wynikający z wypełnienia preparatem. Następnie, woda wchodząca w skład Sculptra zostaje wchłonięta, co skutkuje zauważalnym pozornym wycofaniem się efektu. W końcu, na skutek stymulacji syntezy włókien kolagenowych, dochodzi do odbudowania struktury kolagenowej będącej szkieletem tkanki skórnej. Prowadzi to do powstania ostatecznego rezultatu zabiegu.
Kolejną metodą wykorzystywaną w wolumetrii twarzy jest zastosowanie nici liftingujących PDO. Mechanizm działania nici liftingujących PDO jest wielopłaszczyznowy
i opiera się na przeciwdziałaniu procesom starzenia się skóry. Umieszczone precyzyjnie w skórze właściwej tworzą swoiste rusztowanie dla tkanek. Ponadto drażniąc miejscowo, stanowią bodziec stymulujący zachodzenie procesów regeneracyjnych skóry.
Pierwszym mechanizmem, na którym opiera się działanie nici liftingujących jest pobudzanie procesów kolagenogenezy, czyli powstawanie kolagenu. Jest to białko tworzące włókna będące rusztowaniem skóry. Dzięki temu zapewnia prawidłowe napięcie skóry. Drugim aspektem oddziaływania nici liftingujacych, którego efektem jest odmłodzenie wyglądu skóry jest stymulacja elastynogenezy, to znaczy syntezy elastyny.
Elastyna jest białkiem występującym w skórze, której zadaniem jest zapewnienie jej odpowiedniej elastyczności i jędrności. Ponadto niektóre rodzaje nici na przykład typ Aptos powoduje inicjację wytwarzania kwasu hialuronowego. Jest to związek występujący praktycznie w całym organizmie, szczególnie w skórze, a zwłaszcza młodej. Z biegiem czasu jego ilość ulega znacznemu zmniejszeniu.
Posiada on wysoką zdolność wiązania wody (jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać nawet do dwustu pięćdziesięciu molekuł wody). Dzięki zwiększaniu jego zawartości w skórze dochodzi do poprawienia jej nawilżenia. Efektem wyżej wymienionych procesów jest poprawa napięcia i jędrności skóry, a co za tym idzie odmłodzenie jej wyglądu.
Powyższe metody wolumetrii twarzy mają jeden wspólny mianownik – są to metody inwazyjne. Współczesna medycyna estetyczna ma do zaproponowania również bezinwazyjną metodę jej wykonania, przy pomocy Ulthera, czyli technologia wykorzystująca fale ultradźwiękowe. Dzięki dużemu stopniowi skoncentrowania, wiązka ultradźwiękowa penetruje w głąb tkanki skórnej. Głębokość penetracji zależna jest od częstotliwości fali odwrotnie proporcjonalnie.
Znaczy to, że im mniejsza częstotliwość fali ultradźwiękowej, tym głębiej ona penetruje. Specyfika technologii Ulthera polega na wyjątkowych właściwościach fizycznych strumieni fal ultradźwiękowych emitowanych przez urządzenie. Ich działanie na tkanki jest minimalne, a maksimum rezultatu terapeutycznego osiągane jest w tak zwanej ogniskowej, czyli miejscu przecięcia się fal ultradźwiękowych.
Dzięki braku zjawiska rozproszenia energii w powierzchniowych warstwach skóry, dochodzi do skoncentrowania energii w warstwach głębszych, czyli docelowych dla działania, powodując precyzyjne, punktowe przegrzanie tkanki oraz następcze pobudzanie procesów regeneracyjnych skóry.
Wolumetria twarzy cena – zależy od ilości zużytego preparatu
Czym jest i na czym polega wolumetria twarzy?
Zabieg wolumetrii twarzy polega na korygowaniu jej konturów oraz modelowaniu kształtu przy użyciu różnych substancji wypełniających. Zabieg charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa i stosunkowo niewielką bolesnością. Zazwyczaj zupełnie wystarczające jest znieczulenie miejscowe przy pomocy kremów ze środkiem anestetycznym jak na przykład EMLA.
Substancja wprowadzana jest przy pomocy cienkiej kaniul i lub igły w tkankę pod skórną, a czasami nawet pod mięśnie. W niektórych okolicach, jak na przykład podbródek, igła sięga praktycznie do kości żuchwy. Po wstrzyknięciu preparat rozprowadzany jest poprzez delikatny masaż zewnętrzny, przez co twarz modelowana jest do pożądanego kształtu.
W celu wykonania wolumetrii twarzy najczęściej wykorzystuje się metodę z kwasem hialuronowym. Jest to związek należący do grupy glikozaminoglikanów, czyli wielocukrów złożonych z powtarzających sie jednostek dwucukrowych.
Cząsteczka zbudowana w ten sposób zwana jest bipolimerem i w tym przypadku składa się z na przemian występujących reszt kwasu D-glukuronowego i N-acetylo-D-glukozaminy połączonych wiązaniami β(1→4) i β(1→3) glikozydowymi. Jest to jedyny glikozaminoglikan, który nie wiąże się kowalencyjnie z białkami i nie tworzy proteoglikanów. Występuje powszechnie w organizmie człowieka.
Po pierwsze znajduje się w dużych ilościach w skórze właściwej. Dzięki swoim właściwościom wiązania wody (jedna cząsteczka kwasu hialuronowego wiąże aż 250 jej molekuł) powoduje właściwe nawilżenie skóry, a co za tym idzie jej napięcie i jędrność. W największej ilości znajduje się w młodej skórze, a w trakcie procesu starzenia się jego ilość maleje. Ponadto jest głównym składnikiem mazi stawowej odpowiadając między innymi za smarowanie powierzchni stawowych oraz zapewnienie odżywienia chrząstek.
Najczęstszym sposobem aplikacji kwasu hialuronowego w obręb skóry jest mezoterapia igłowa. Jej istotą jest wprowadzanie w skórę różnego rodzaju substancji aktywnych poprzez mikroinjekcje. Dzięki temu omijana jest warstwa naskórka, co pozwala na lepszą penetrację w głąb tkanki. Zabieg ten może być wykonywany na kilka sposobów.
Najprostszym jest aplikacja przy pomocy strzykawki z igłą, co umożliwia precyzyjną aplikację większej objętości substancji. Stosuje się również rollery, czyli specjalne dyski z mikroigłami, dzięki którym możliwe jest uzyskanie nawet 500 000 nakłuć w ciągu 5 minut.
Inną metodą jest wykonywanie mikronakłuć z zastosowaniem specjalnych aparatów. Przykładowym urządzeniem wykorzystywanym do tego celu jest Dermapen. Jego działanie polega na zjawisku frakcjonowania mikroigłowego. Wyposażone jest w głowicę uzbrojoną w igły o bardzo niewielkiej średnicy.
W sposób pulsacyjny są wprowadzane w skórę z bardzo dużą częstotliwością powodując jej mikrouszkodzenia. Stymuluje to syntezę włókien kolagenowych i elastynowych, co pobudza procesy regeneracyjne skóry, a także umożliwia aktywne wnikanie kwasu hialuronowego w głąb skóry.
Procedura jest praktycznie całkowicie bezbolesna, jednak u ludzi z wysoką wrażliwością na ból można zastosować znieczulenie miejscowe z wykorzystaniem kremu ze środkiem anestetycznym (np. EMLA). Podstawową zaletą mezoterapii igłowej jest jej wysokie bezpieczeństwo. Z uwagi na fakt, iż jest to procedura niechirurgiczna, nie wymaga hospitalizacji ani opieki anestezjologicznej. Nie niesie ze sobą również ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej ani stanu zapalnego.
Jest to zabieg o bardzo szerokim zakresie wskazań oraz w zasadzie brakiem ograniczeń dotyczących rodzaju cery, dla której może być zastosowany. Nie powoduje trwałych uszkodzeń skóry ani jej nadwrażliwości na światło. Ponadto okres rekonwalescencji jest bardzo krótki, a rezultat długotrwały. Sam zabieg trwa około 30 minut. Aby utrzymać trwałość efektu zabieg należy powtarzać regularnie.
Na czym polega wolumetria twarzy – Sculptra
Sculptra jest innowacyjnym preparatem wykorzystywanym we współczesnej medycynie estetycznej. Jego skład bazuje na kwasie L-polimlekowym będącym związkiem chemicznym występującym fizjologicznie w organizmie. Uważany jest za najbardziej efektywny dostępny na rynku stymulator syntezy włókien kolagenowych i elastynowych. Z dobrodziejstw jego działania medycyna estetyczna korzysta już od 30 lat.
Kwas L-polimekowy, poprzez pobudzanie wytwarzania włókien kolagenowych i elastynowych, przyczynia się do pobudzania i uruchamiania procesów regeneracyjnych w skórze. Zapewnia tkankom elastyczność i poprzez sieć włókien tworzy swego rodzaju rusztowanie dla tkanek.
Dzięki temu zwiększa napięcie skóry, poprawia jej jędrność, a tym samym odmładza wygląd. Likwiduje zmarszczki, wypełnia fałdy nosowo-wargowe, usuwa worki pod oczami, czy „chomiki”. Istotne jest to, że jego rezultat nie wynika z samego wypełnienia, ale z odbudowania trójwymiarowej struktury włókien kolagenowych.
Działanie regeneracyjne preparatu Sculptra przebiega w sposób kilkuetapowy. W początkowym etapie, po wstrzyknięciu preparatu otrzymywany jest pierwotny efekt wynikający z wypełnienia preparatem. Następnie, woda wchodząca w skład Sculptra zostaje wchłonięta, co skutkuje zauważalnym pozornym wycofaniem się efektu. W końcu, na skutek stymulacji syntezy włókien kolagenowych, dochodzi do odbudowania struktury kolagenowej będącej szkieletem tkanki skórnej. Prowadzi to do powstania ostatecznego rezultatu zabiegu.
Istotne jest, żeby pamiętać, iż zabieg z wykorzystaniem preparatu Sculptra może być przeprowadzony wyłącznie przez lekarza posiadającego adekwatne kwalifikacje. Oczywiście na początku konieczna jest konsultacja lekarska, podczas której ustalane są wskazania do zabiegu oraz ewentualny jego zakres, a także określane ewentualne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia.
Preparat Sculptra aplikowany jest w ustalone partie twarzy przy pomocy nakłuć bardzo cienkimi igiełkami. Po zakończoneniu aplikacji, lekarz rozmasowuje twarz, aby równomiernie rozprowadzić wstrzyknięty preparat. Cała procedura trwa nie dłużej niż 20-30 minut.
Ostateczny rezultat widoczny jest zazwyczaj po upłynięciu kilku tygodni od przeprowadzenia zabiegu. Zazwyczaj do osiągnięcia optymalnego efektu konieczne jest od dwóch do czterech powtórzeń w sześciotygodniowych odstępach, aczkolwiek zdarzają się sporadyczne przypadki, że już po pierwszym zabiegu ostateczny rezultat jest osiągnięty.
Trwałość efektu oczywiście zależy od indywidualnych predyspozycji, jednakże zabieg z wykorzystaniem preparatu Sculptra uważany jest za ten, który daje najtrwalsze efekty. Obserwowany przyrost grubości skóry wynikający ze stymulacji produkcji włókien kolagenowych utrzymuje się nawet do trzech lat.
Nici liftingujące PDO
Zabieg z wykorzystaniem nici liftingujących PDO wpisuje się w grupę metod określanych jako lifting bez skalpela. Są to bardzo silne włókna wykonane z syntetycznego materiału, do których przymocowana jest sterylna igła. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne umieszczenie ich w pożądanym miejscu, z niewielkim ryzykiem powikłań. Dzięki ich oddziaływaniu na drodze różnych mechanizmów dochodzi do zwiększenia napięcia skóry, poprawienia jej jędrności, a co za tym idzie odmłodzenie wyglądu.
Mechanizm działania nici liftingujących PDO jest wielopłaszczyznowy i opiera się na przeciwdziałaniu procesom starzenia się skóry. Umieszczone precyzyjnie w skórze właściwej tworzą swoiste rusztowanie dla tkanek. Ponadto drażniąc miejscowo, stanowią bodziec stymulujący zachodzenie procesów regeneracyjnych skóry. Pierwszym mechanizmem, na którym opiera się działanie nici liftingujących jest pobudzanie procesów kolagenogenezy, czyli powstawanie kolagenu. Jest to białko tworzące włókna będące rusztowaniem skóry.
Dzięki temu zapewnia prawidłowe napięcie skóry. Drugim aspektem oddziaływania nici liftingujacych, którego efektem jest odmłodzenie wyglądu skóry jest stymulacja elastynogenezy, to znaczy syntezy elastyny. Elastyna jest białkiem występującym w skórze, której zadaniem jest zapewnienie jej odpowiedniej elastyczności i jędrności. Ponadto niektóre rodzaje nici na przykład typ Aptos powoduje inicjację wytwarzania kwasu hialuronowego.
Jest to związek występujący praktycznie w całym organizmie, szczególnie w skórze,a zwłaszcza młodej. Z biegiem czasu jego ilość ulega znacznemu zmniejszeniu. Posiada on wysoką zdolność wiązania wody (jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać nawet do dwustu pięćdziesięciu molekuł wody). Dzięki zwiększaniu jego zawartości w skórze dochodzi do poprawienia jej nawilżenia. Efektem wyżej wymienionych procesów jest działanie wolumetryzujące.
Zabieg z wykorzystaniem nici liftingujących PDO jest zabiegiem całkowicie bezpiecznymi praktycznie bezbolesnym. Jedyne uczucie dyskomfortu, jakie może mu towarzyszyć jest niewielkie ukłucie podczas przebijania skóry igłą. Na samym początku zaznaczane są strategiczne miejsca, w które nici będą wprowadzane. Następnie dokonuje się miejscowego znieczulenia za pomocą kremu zawierającego środek anestetyczny (na przykład EMLA).
Kolejnym etapem zabiegu jest wprowadzenie nici w skórę właściwą dzięki specjalnym igłom, przypominającym trochę te wykorzystywane do akupunktury. Czas trwania zabiegu jest zróżnicowany i zazwyczaj mieści się w przedziale od 15 do 45 minut, zdarza się jednak, że przeciąga się nawet do godziny. Wszystko zależy od tego, która okolica ciała poddawana jest procedurze odmładzania tą metodą, a także od stanu wyjściowego oraz oczekiwanego efektu końcowego.
Pierwsze rezultaty zabiegu z wykorzystaniem nici liftingujących PDO zauważalne są praktycznie natychmiast. Objawiają się one zdecydowanym zwiększeniem napięcia skóry. Na ostateczny efekt trzeba poczekać do sześciu tygodni.
Na czym polega wolumetria twarzy – Ulthera
Ulthera jest innowacyjną, kompletnie nieinwazyjną technologią wykorzystującą fale ultradźwiękowe, pozwalającą na wykonanie wolumetrii twarzy. Dzięki dużemu stopniowi skoncentrowania, wiązka ultradźwiękowa penetruje w głąb tkanki skórnej. Głębokość penetracji zależna jest od częstotliwości fali odwrotnie proporcjonalnie. Znaczy to, że im mniejsza częstotliwość fali ultradźwiękowej, tym głębiej ona penetruje.
Specyfika technologii Ulthera polega na wyjątkowych właściwościach fizycznych strumieni fal ultradźwiękowych emitowanych przez urządzenie. Ich działanie na tkanki jest minimalne, a maksimum rezultatu terapeutycznego osiągane jest w tak zwanej ogniskowej, czyli miejscu przecięcia się fal ultradźwiękowych. Dzięki braku zjawiska rozproszenia energii w powierzchniowych warstwach skóry, dochodzi do skoncentrowania energii w warstwach głębszych, czyli docelowych dla działania, powodując precyzyjne, punktowe przegrzanie tkanki oraz następcze pobudzanie procesów regeneracyjnych skóry.
Na podstawie mechanizmu działania, zabieg z wykorzystaniem technologii Ulthera zaliczany jest do grupy zabiegów termoliftingujących. Istotą działania termoliftingu jest pobudzanie procesów regeneracyjnych skóry poprzez zadziałanie bodźca termicznego. Jedną z metod otrzymywania precyzyjnie oddziałującego bodźca termicznego jest wykorzystanie precyzyjnie emitowanych fal ultradźwiękowych, jak ma to miejsce dzięki zastosowaniu technologii Ulthera. Inną powszechnie stosowaną metodą jest radiofrekwencja mikroigłowa wykorzystująca ona synergię wywoływania mikrouszkodzeń skóry przez jej nakłuwanie z działaniem fal radiowych.
Zabieg z wykorzystaniem technologii Ulthera można podzielić na dwie zasadnicze fazy – diagnostyczną oraz terapeutyczną. Podczas fazy diagnostycznej, lekarz dokonuje wizualizacji tkanki podskórnej celem oceny jej stanu, ułożenia, co daje możliwość optymalnego doboru terapii.
W tym celu również wykorzystane są właściwości ultradźwięków oraz ich zdolność do penetracji tkanki, a także odbicia się fali ultradźwiękowej od niektórych struktur tkankowych. Ulthera jest pierwszym urządzeniem dającym taką możliwość dzięki innowacyjnej technologii DeepSEE, w którą jest wyposażony. Umożliwia ona ocenę tkanki skórnej do głębokości 8mm.
Dzięki temu można precyzyjnie określić głębokość, na której zabieg będzie przeprowadzany. Drugim etapem zabiegu jest właściwy etap terapeutyczny. Aparat wykorzystujący technologię Ulthera wyposażony jest w kilka głowic, które umożliwiają precyzyjne dostarczenie wiązki fal ultradźwiękowych w ustaloną lokalizację na określoną głębokość tkanki. Do skupienia wiązek fal ultradźwiękowych dochodzi na głębokości terapeutycznej.
Owa koncentracja powoduje punktowe przegrzanie tkanek i pobudzanie procesów regeneracyjnych przejawiających się zwiększeniem syntezy włókien kolagenowych i elastynowych przez fibroblasty. Efektem tego jest dokonanie się liftingu skóry, zwiększenie jej napięcia i jędrności, a co za tym idzie możliwe jest przywrócenie jej młodego wyglądu.
Zabieg charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem i jest praktycznie całkowicie bezbolesny. Zazwyczaj nie powoduje nawet powstawania niewielkiego dyskomfortu. Jedyna dolegliwość, która może być odczuwana przez pacjenta to bardzo delikatny ból pojawiający się w chwili oddziaływania terapeutycznego i utrzymujący się maksymalnie do kilku sekund.
Do zabiegu nie stosuje się jako takiego znieczulenia, jednakże pacjenci o niskim progu wrażliwości na ból mogą na pół godziny przed zabiegiem przyjąć tabletkę popularnie dostępnego środka przeciwbólowego (na przykład zawierającego Paracetamol). Nie zaleca się jednak przyjmowania leków o działaniu przeciwzapalnym.
Na czym polega wolumetria twarzy Poznań
Piśmiennictwo
- Sherman RN, Global Volumetric Assessment and Three-Dimensional Enhancement of the Face With Injectable Poly-L-lactic Acid, J Clin Aesthet Dermatol. 2010 Aug; 3(8):27-33
- Keni SP, Sidle DM, Sculptra (injectable poly-L-lactic acid), Facial Plast Surg Clin North Am. 2007 (Feb); 15(1): 91-7
- Myung Y, Jung C, Mini-midface Lift Using Polydioxanone Cog Threads, Plast Reconstr Surg Glob Open. 2020 Jun 24; 8(6): e2920
- Shome D, Vadera S, Shiva Ram M, Khare S, Kapoor R, Use of Micro-focused Ultrasound for Skin Tightening of Mid and Lower Face, Plast Reconstr Surg Glob Open. 2019 Dec 31; 7(12): e2498
Na czym polega wolumetria twarzy?
Wolumetria twarzy to zabieg, wokół którego narosło wiele mitów. Dowiedzmy się, jakich wypełniaczy używa się do jego przeprowadzenia oraz na jakie efekty może liczyć pacjent, korzystając z wypełnienia kwasem hialuronowym, preparatem Sculptra czy lipotransferu.
Wolumetria – definicja i wskazania do zabiegu
Istotą zabiegu wolumetrii twarzy jest zwiększenie lub uzupełnienie objętości obszarów ciała za pomocą różnego typu wypełniaczy. Wolumetria jest nazywana też liftingiem twarzy i prowadzi do modelowania czy przywracania młodszego i odświeżonego wyglądu skóry.
Jest to powszechnie stosowany zabieg medycyny estetycznej, który wykonuje się w celu modelowania policzków, redukcji chomików na twarzy (uniesienie opadających policzków), wypełniania doliny łez, poprawienia zarysu żuchwy i wyrównania ubytków w obrębie twarzy.
Wskazaniem do zabiegu wolumetrii twarzy może być wiotka skóra dotknięta procesami starzenia, opadająca skóra czy chęć odzyskania dawnego, młodzieńczego wyglądu skóry. Pacjenci z bruzdami nosowo-wargowymi (linie marionetki) czy osoby z niesatysfakcjonującym owalem twarzy, linią żuchwy, także korzystają z zabiegu wolumetrii twarzy. Lekarz medycyny estetycznej może z pomocą np. kwasu hialuronowego dokonać wolumetrii łuków jarzmowych, korekty grzbietu nosa czy uzupełnienia objętości w obrębie skroni.
Rodzaje wypełniaczy – wolumetria
W klinice medycyny estetycznej w Poznaniu lekarz po pierwszej konsultacji i przeprowadzeniu wywiadu, zaproponuje adekwatny do problemu medycznego wypełniacz. Do wolumetrii twarzy najczęściej stosuje się wypełniacze jak: kwas hialuronowy, własny tłuszcz (lipotransfer) oraz biostymulatory. Wszystkie trzy metody są bezpieczne, mało inwazyjne i skuteczne.
Przeszczep tłuszczu w klinice medycyny estetycznej Poznań to procedura polegająca na pobraniu tłuszczu np. z brzucha i wstrzyknięcie go w inny obszar. Zanim tłuszcz własny zostanie podany na drodze iniekcji, należy obrobić go w wirówce, aby wyodrębnić preparat zawierający komórki macierzyste.
Następnie odpowiednio przygotowany tłuszcz wstrzykuje się za pomocą kaniuli w obszar twarzy, co wywołuje efekt wolumetryczny. Pacjent nie odczuwa bólu (podawane jest znieczulenie miejscowe) i nie musi obawiać się reakcji alergicznej, ponieważ podany tłuszcz podczas lipotransferu pochodzi z organizmu pacjenta, dlatego jest biozgodny. Czas trwania zabiegu to od 60 do 90 minut.
Wolumetria twarzy kwasem hialuronowym
Drugą metodą wolumetrii jest podawanie wysoko usieciowanego kwasu hialuronowego, który wstrzykuje się w głębokie warstwy skóry. Podobnie jak tłuszcz pobrany z uda czy brzucha, kwas hialuronowy także naturalnie występuje w organizmie pacjenta. W zależności od przypadku, lekarz wstrzykuje kwas hialuronowy w tkankę podskórną czy mięśnie twarzy.
Dokonuje on wielu precyzyjnych iniekcji, aby po zakończeniu czynności rozmasowywać kwas hialuronowy, co poprawia efekt zabiegu. Kwas hialuronowy jest glikozaminoglikanem, odpowiada za wiązanie wody w organizmie, co prowadzi za ujędrnienie skóry. Pierwsze efekty wypełnienia twarzy kwasem hialuronowym są widoczne od razu, a na pełne należy poczekać od dwóch tygodni do półtora roku (w zależności od indywidualnych wskazań pacjenta).
Biostymulatory w gabinecie medycyny estetycznej Poznań
Trzecim rodzajem wypełniaczy do wolumetrii są biostymulatory takie jak: Sculptra, Radiesse czy Ellanse. Najczęściej w naszej klinice medycyny estetycznej w Poznaniu stosujemy Sculptrę. Jest to preparat zawierający kwas L-polimlekowy, uznawany za skuteczny stymulator syntezy włókien kolagenowych i elastynowych.
Preparat podany drogą iniekcji przez lekarza medycyny estetycznej stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, uruchamiając proces regeneracji w skórze. W efekcie wolumetria prowadzi do poprawy elastyczności skóry i stworzenia swoistego rusztowania dla tkanek, dzięki czemu staje się ona bardziej napięta. Wypełnienie policzków czy okolic żuchwy z udziałem Sculptra zapewnia naturalny efekt, który ujawnia się stopniowo.
Na czym polega wolumetria twarzy? Warto wiedzieć