Poznań ul. Promienista 132/1
pon-pt: 11:00-19:00

Komórki macierzyste


Komórki macierzyste to medycyna XXI wieku, dają ogromne możliwości terapeutyczne.

Medycyna XXI wieku obfituje w przełomowe odkrycia i nowoczesne rozwiązania, pozwalające na leczenie coraz większej ilości chorób i dolegliwości w sposób coraz bardziej naturalny, mniej inwazyjny i bezpieczniejszy.

komórki macierzyste
Data aktualizacji: 2022-11-27 18:36:58

Komórki macierzyste to jeden z przełomów nauki, ich potencjał wciąż jest odkrywany.

Obecnie komórki macierzyste okazują się nieocenione w kolejnych dziedzinach medycyny, a potoczna nazwa, jaka do nich przylgnęła – „klucz do długowieczności” – może kryć w sobie ziarno prawdy.

Co w nich takiego wyjątkowego?

Wiele mówi się o wyjątkowych właściwościach komórek macierzystych. Jednak na czym one tak naprawdę polegają? Odpowiedź jest bardzo prosta. Komórki macierzyste charakteryzują się dwiema ważnymi cechami: potencjalnie nieograniczoną liczbą podziałów oraz możliwością różnicowania się do innych typów komórek.

Komórki macierzyste są obecne w ludzkim organizmie przez całe życie, z czasem jednak ich ilość się zmniejsza, a potencjał maleje. Im człowiek jest starszy, tym większym zaburzeniom ulega wymiana komórek macierzystych w jego tkankach. To właśnie dlatego ludzie się starzeją.

Źródłem komórek macierzystych może być:

Komórki macierzyste – zastosowanie

Ludzkie komórki macierzyste są bardzo plastyczne, z powodzeniem więc mogą zastąpić każdy rodzaj komórek znajdujących się w ludzkim organizmie. Uczestniczą one również w procesie samoregeneracji, do którego zdolne są tkanki człowieka. Nowoczesna medycyna wykorzystuje je do leczenia wielu chorób, w przypadku których inne sposoby okazały się zawodne, także – w onkologicznych i hematologicznych.

Komórki macierzyste znalazły też szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej i terapiach regeneracyjnych. Tutaj wykorzystuje się wyłącznie komórki macierzyste pochodzące z tłuszczu.

Pozyskiwane są one bezpośrednio z organizmu pacjenta za pomocą nowoczesnych urządzeń medycznych. Następnie przeszczepiamy je w chore i wymagające regeneracji tkanki.

Komórki macierzyste zastosowanie –  w medycynie estetycznej najczęściej wykorzystuje się:

Zabiegi z użyciem komórek macierzystych są w pełni bezpieczne, także dla osób z alergią i nie powodują żadnych efektów ubocznych, ponieważ polegają wyłącznie na przeniesieniu własnych komórek pacjenta z jednej tkanki, w inną, której są one aktualnie bardziej potrzebne. Dzięki temu chore tkanki regenerują się, a proces starzenia skóry cofa się.

Czy rzeczywiście współczesna medycyna odkryła sposób na cofnięcie czasu?

Wykorzystuje najnowocześniejszą, bardzo zaawansowaną technologię. Śmiało możemy powiedzieć że mamy do czynienia z medycyną XXI go wieku.

W dermatologii estetycznej nie wynaleziono cudownego eliksiru na wieczną młodość, jednakże nadzieję budzi coś innego – komórki macierzyste.

To obecnie jeden z najprężniej rozwijających się i najbardziej fascynujących obszarów badań naukowych i medycznych.

Jak twierdzą specjaliści, komórki macierzyste dają największą spośród dostępnych metod nadzieję na przywrócenie młodości. A co istotne, każdy pacjent nosi je w sobie i w każdej chwili możemy z nich skorzystać.

 Czym są komórki macierzyste i jak mogą być wykorzystywane w medycynie estetycznej ?

Komórki macierzyste to bardzo istotne komórki w naszym organizmie. Ze względu na źródło pochodzenia, można podzielić je na: embrionalne (zarodkowe), płodowe (są to komórki multipotencjalne, które mogą być pobierane z krwi pępowinowej) oraz komórki somatyczne, czyli dojrzałe (które występują tylko w organizmie osób dorosłych).

To właśnie te ostatnie komórki są (jako jedyne!) są wykorzystywane w nowoczesnej medycynie estetycznej. Są one pobierane z tkanki tłuszczowej pacjenta.

Dzięki temu, że komórki macierzyste dojrzałe są pozyskiwane bezpośrednio od dorosłego pacjenta, to ich pobieranie nie budzi żadnych kontrowersji. Ponadto, dlatego, że są dojrzałe i dokładnie wiemy, jakiego efektu ich działania  możemy oczekiwać, więc ich stosowanie jest całkowicie bezpieczne.

Co ważne, dlatego że są własne (pacjenta), są całkowicie biozgodne.

Gdzie znajdują się komórki macierzyste ?

Najwięcej komórek macierzystych występuje w szpiku, krwi obwodowej i tkance tłuszczowej. O tym, że w szpiku występują komórki macierzyste wiadomo od połowy ubiegłego wieku, gdy zaczęto stosować przeszczep szpiku w leczeniu białaczki.

Pierwszy udany przeszczep szpiku na świecie w 1961 roku był de facto przeszczepem komórek macierzystych. Przeszczepione komórki macierzyste dawcy odbudowują układ krwiotwórczy biorcy.

Czy komórki macierzyste mogą odmładzać ?

Komórki macierzyste dorosłe mają kilka istotnych cech. Po pierwsze są bardzo plastyczne, i mogą się różnicować w komórki tkanki do której zostały podane, a ich nieomal nieograniczona  zdolność podziału sprawia, że pula podanych komórek jest przez długi czas odnawiana, co z kolei przedłuża czas ich działania regeneracyjnego.

Po drugie mają właściwość tropizmu, czyli zdolność podążania w kierunku tkanki lub narządu dotkniętego procesem chorobowym. Posiadają udowodnioną zdolność wysyłania i odbierania bodźców, co pozwala na rozpoznanie problemu oraz odnawianie tylko miejsc uszkodzonych.

Co to oznacza w praktyce? Chodzi o to, że jeżeli podczas zabiegu podamy w określone miejsce komórki macierzyste, one same rozpoznają nowe otoczenie – tkankę do której zostały podane. Co więcej, wydzielają ważne substancje – cytokiny, które są odpowiedzialne nie tylko za regenerację tkanek, ale też za powstawanie nowych naczyń krwionośnych i leczenie stanów zapalnych.

Zabieg odmładzania komórkami macierzystymi

Komórki macierzyste do zabiegów odmładzających pobieramy z tkanki tłuszczowej w bardzo zaawansowanym technologicznie procesie. Jest to procedura niemalże bezbolesna, ale należy się uzbroić w cierpliwość, ponieważ trwa kilka godzin. Pierwszym etapem jest odsysanie tłuszczu.

Uzyskany preparat autologiczny (od pacjenta) zostaje podany przez lekarza w skórę lub tkankę podskórną pacjenta  za pomocą igły (techniką mezoterapii) lub kaniuli (jeśli chcemy podać je głębiej w warstwy wymagające odbudowy).

Własne komórki macierzyste podane w konkretną okolicę zachowują się bardzo inteligentnie. Potrafią rozpoznać środowisko, w którym się znajdują i jednocześnie potrzeby tego środowiska. Dzięki temu rozpoczyna się proces regeneracji i odmładzania, którego efektem jest skuteczna odbudowa tkanek.

Jakich efektów można się spodziewać ?

Odmładzanie komórkami macierzystymi jest bardzo skuteczne. Uzyskuje się wygląd osoby młodszej o kilkanaście lat. Zmarszczki zostają wygładzone, cera nabiera blasku, podnoszą się opadające policzki, znikają przebarwienia i rozszerzone pory. Można powiedzieć, że poprzez regenerację własnych tkanek następuje widoczne cofnięcie czasu.

Efekt jest całkowicie fizjologiczny i naturalny. Nie ma nienaturalnych zmian, takich jak np. przesadnie naciągnięta lub uwypuklona skóra czy efekt tzw. maski, które są często skutkiem innych metod. Ponieważ poprawa wyglądu następuje stopniowo poprzez procesy regeneracyjne, nie uszkodzona zostaje ani skóra ani tkanka podskórna.

Efekty pojawiają się stopniowo z każdym dniem, począwszy od pierwszych tygodni aż do roku czasu.

Należy jednak pamiętać, że wyraźna poprawa po zastosowaniu komórek macierzystych pojawia się po 3-4 miesiącach i narasta do około roku.

Tak więc pacjentka wygląda dużo lepiej po 2 latach od zabiegu przeszczepu komórek macierzystych, pomimo działania upływu czasu. Nie należy jednak się spodziewać znacznej poprawy przez pierwsze tygodnie.

Jest to czasami trudne do zaakceptowania – często pacjentki oczekują szybkiej zmiany wyglądu.

Komórki macierzyste – Jak często należy powtarzać zabieg?

Zabieg wykonujemy jednorazowo a pacjenci nie powinni korzystać z innych zabiegów medycyny estetycznej.

Bywa, że osoby z bardziej zaawansowanym procesem starzenia chcą powtórzyć zabieg, aby uzyskać jeszcze większy efekt, ale najlepiej jest to zrobić najwcześniej po roku. Tkanki potrzebują czasu, aby w pełni wykorzystać potencjał komórek macierzystych.

Potencjał komórek macierzystych

Pacjenci najczęściej są zainteresowani zabiegami na twarzy, można jednak z powodzeniem komórki macierzyste wykorzystujemy do odmładzania całego ciała. Ponieważ sama procedura pobierania komórek macierzystych jest kosztowna i czasochłonna, warto maksymalnie wykorzystać ich potencjał i podać pozyskane komórki w trakcie jednego zabiegu wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, np. na twarz, szyję, dekolt i dłonie. Jeśli problemem są wypadające lub słabe włosy, można połączyć zabieg na twarz i okolicę owłosioną głowy.

Komórki macierzyste odmładzają kompleksowo, poprawiają jakość skóry i odbudowują tkankę podskórną. W naturalny sposób, bez sztucznych przerysowań odbudowują policzki. Świetnie wygładzają zmarszczki palacza nad górną wargą. Doskonały efekt uzyskuje się przy podawaniu komórek macierzystych w usta – przywracają czerwień wargową. Można je również stosować przy opadających powiekach.

Zabiegi z komórkami macierzystymi najbardziej zalecamy osobom pomiędzy 40 i 50 rokiem życia.

Ponadto, dzięki zabieg ten jest bardzo skuteczny w leczeniu blizn, rozstępów czy zwyrodnienia stawów. Możliwości jakie daje wykorzystanie komórek macierzystych w dermatologii estetycznej są ogromne, efekty spektakularne a bezpieczeństwo zabiegu jest bardzo wysokie – są to własne komórki pacjenta.

Wszystko w rękach doświadczonego lekarza, który mając odpowiedni sprzęt i doświadczenie może nam pomóc w procesie naturalnego i trwałego odmłodzenia.

Komórki macierzyste uważamy za skuteczne w leczeniu zmian zwyrodnieniowych stawów kolanowych i są coraz chętniej stosowane przez ortopedów.

Najlepszym obecnie sposobem pozyskiwania tłuszczu bogatego w komórki macierzyste jest liposukcja

Pozyskany tłuszcz to micro fat (dzięki tej postaci uzyskujemy wolumetrię – czyli efekt widoczny zaraz po zabiegu.

Z mocro fatu przygotowujemy nano fat – jest forma tkanki tłuszczowej bardzo skuteczna jako silna regeneracja (pamiętamy tylko o tym, że efekt przyjdzie po kilku miesiącach).

Nano fat pozwala bardzo skutecznie regenerować skórę, wygładzać zmarszczki, rozjaśniać przebarwienia, redukować rozstępy, poprawiać stan włosów (nawet powodować odrost), leczyć stany zapalne stawów. Jednak wymaga cierpliwości.

 Korzyści wynikające z tej metody:

 • Przeszczep własnej tkanki tłuszczowej – brak ryzyka odrzutu
 • Znieczulenie miejscowe – po zabiegu Pacjent wraca do domu
 • Brak obrzęków i siniaków
 • Powierzchnia skóry odmłodzona,
 • Zmiany zwyrodnieniowe w stawach wyleczone całkowicie bez ingerencji ortopedy
 • Długotrwały efekt

Wskazania do stosowania komórek macierzystych:

 • Wygładzanie zmarszczek,
 • Likwidacja cieni pod oczami
 • Wygładzanie bruzd nosowo-wargowych
 • Leczenie wypadania włosów
 • Redukcja wiotkości skóry

Powszechnie wiadomo, że komórki macierzyste mają wyjątkową zdolność do przekształcania się w wyspecjalizowane komórki każdej tkanki organizmu, a także działają przeciwzapalnie stwarzając bardzo korzystne warunki do regeneracji tkankowej.

Zestaw do przeszczepu tłuszczu pozwala pozyskiwać komórki macierzyste w drodze cienkoigłowej liposukcji, umożliwia to otrzymanie dużej ilości komórek, liczonych w milionach, co pozwala na wykorzystanie jej w terapii regeneracyjnej, mającej na celu odbudowę zniszczonej tkanki.

Do tych czas stosowane metody nie pozwalały na osiągnięcie takich ilości komórek lub wymagały długotrwałej hodowli komórkowej w warunkach laboratoryjnych, co znacznie ograniczało zastosowanie kliniczne.

Procedura zabiegu polega na pobraniu tkanki tłuszczowej z wybranej okolicy (brzuch, wewnętrzna powierzchnia ud, okolica lędźwiowa, okolica nadkolanowa) a następnie po krótkim jej przygotowaniu, podaje się gotowy preparat w okolicę leczoną (do stawu, w miejscach wymagających wypełnienia np. bruzdy nosowo-wargowe, czy piersi).

Wstrzykiwany preparat wzmacnia naturalne procesy regeneracyjne organizmu. Cała procedura może odbywać się w znieczuleniu miejscowym lub u osób bardziej wrażliwych, ogólnym lub zewnątrzoponowym. Jedną z bardziej istotnych zalet metody jest jego mała inwazyjność, krótki czas trwania zabiegu  i mało traumatyczny przebieg.

Zabieg nie wymaga hospitalizacji oraz umożliwia wyjście pacjenta do domu w przeciągu kilku godzin od jego zakończenia.

Tak wykonany przeszczep tłuszczu zapewnia trwałe efekty przy minimalnym ryzyku działań niepożądanych.

Komórki macierzyste

Cienie pod oczami

3000zł

Twarz

3 500 zł

Twarz + szyja

4 000 zł

Twarz + szyja + dekolt

4 500 zł

Leczenie łysienia (wypadania włosów)

2 900 zł

Sam dekolt

3 500 zł

Wybrana jedna okolica

3 500 zł

lek.med. Włodzimierz Rosiński
5/5 - (7 votes)

Popularne zabiegi

+48 571 323 530

+48 571 323 530