wyszukiwanie medycyna estetyczna estetyncza Poznań

Czerniak, czerniaki skóry Poznań


Czerniak złośliwy czym jest i skąd się bierze, jak wygląda?

Czerniak Poznań (czerniaki skóry – pieprzyki rakowe) jest jednym z najbardziej agresywnych nowotworów złośliwych występujących u ludzi. Wywodzi się on z komórek barwnikowych występujących w organizmie.

Powstaje on na drodze spontanicznych mutacji genetycznych, których rezultatem jest niekontrolowany, niczym niezahamowany podział komórek barwnikowych.

Ponadto komórki te nabywają cechę nieśmiertelności, w związku z powyższym nie podlegają procesom zaprogramowanej śmierci komórki. Czerniak skóry to nowotwór złośliwy, warto zapobiegać, dlatego bardzo ważne jest badanie znamion.

czerniak, melanoma, czerniaki, jak wygląda czerniak, czerniak Poznań

Czerniak skóry,  czerniaki to raki skóry, często prowadzące do zgonu. Poznań

Czerniak złośliwy to nowotwór skóry, którego wczesne wykrycie zapewnia dużą szansę na wyzdrowienie. Czerniaki mają tendencję do zagnieżdżania się w węzłach chłonnych oraz narządach miąższowych, kościach, a nawet centralnym układzie nerwowym, tworząc w ten sposób przerzuty.

Rozpoznanie czerniaka polega na uważnym oglądaniu zmian skórnych i konsultacji z dermatologiem w razie stwierdzenia nieprawidłowości. Regularna profilaktyka może ustrzec nas przed tym bardzo niebezpiecznym nowotworem skóry. 

Czerniak – charakterystyka i czynniki ryzyka

Czerniak złośliwy może powstawać zarówno w skórze niezmienionej, jak i na podłożu różnego rodzaju znamion barwnikowych. Podstawowym czynnikiem zwiększającym ryzyko zapadnięcia na ten niebezpieczny nowotwór jest narażenie na promieniowanie ultrafioletowe zawarte w słońcu.

Warto więc unikać oparzeń słonecznych i zabezpieczać swoją skórę kremami z filtrem UV czy SPF 50. Odradza się korzystania z solarium. Wcześnie zdiagnozowany czerniak może być łatwo wyleczony i nie dawać nawrotów. Czerniaki skóry – choroba rozsiana z obecnością przerzutów charakteryzuje się złym rokowaniem i jest nieuleczalna.

Czerniaki – Jakie są rodzaje, jak wygląda?

Wyodrębniono kilka postaci klinicznych czerniaka – od najpopularniejszego czerniaka skóry, poprzez czerniaka błon śluzowych, który występuje w obrębie jamy ustnej, aż po czerniaka spojówek, narządów płciowych, przewodu pokarmowego i praktycznie każdej okolicy, gdzie występuje błona śluzowa zawierająca komórki barwnikowe. Jest jeszcze czerniak akralny, czyli dotyczący końcowych części palców. Powstaje on najczęściej na podłożu tak zwanych plam soczewicowatych.

Zupełnie odrębną odmianą czerniaka jest czerniak gałki ocznej, który jest najniebezpieczniejszą jednostką chorobową ze spektrum czerniaka. Charakteryzuje się ona zupełnie odrębnym profilem genetyczno-białkowym i pomimo wciąż toczących się od lat badań, do tej pory nie opracowano skutecznego leku, który choć w niewielkim stopniu byłby w stanie zatrzymać chorobę. Tak więc w przypadku zaawansowanej postaci tej choroby praktycznie nie ma możliwości skutecznego leczenia.

Czerniak – Jak się objawia i jak go zdiagnozować?

Objawy czerniaka można podzielić na zasadnicze dwie grupy. Pierwszą grupę stanowią symptomy związane ze zmianą pierwotną, druga zaś obejmuje objawy związane z obecnością przerzutów. Aby wykryć czerniaka należy regularnie oglądać zmiany barwnikowe na swoim ciele zgodnie z zasadami ABCDE co miesiąc.

Rozpoznanie może postawić lekarz na podstawie badania dermatoskopowego – zapraszamy na badanie znamion , wideodermatoskopem– a w przypadku podejrzanych (pieprzyki rakowe) – usuwanie znamion. Czerniak objawy daje bardzo późno, konieczna jest profilaktyka w postaci widermatoskopii.

Jak wygląda czerniak skóry?

Czerniak zwykle objawia się w postaci guza lub drobnych grudek czy wykwitu skórnego o różnorodnej barwie – od brązowej do czarnej, a kolor zależny jest od ilości melaniny. Cechą charakterystyczną czerniaka jest nieregularny kształt, asymetria. Niepokój u pacjenta powinny wzbudzić nierówne brzegi czy też niejednorodna grubość – tzw. pieprzyki rakowe.

Jak wygląda czerniak skóry? Czerniakowi mogą towarzyszyć specyficzne objawy tj: owrzodzenie, świąd, zaczerwienienie, krwawienie czy obwódka wokół znamienia.

Jeśli obserwowana zmiana barwnikowa na skórze nagle zmienia swój kształt lub nagle powiększy się, także jest to powód do konsultacji z dermatologiem. Czerniaki występują w różnych partiach ciała, nie powinna dziwić ich obecność nawet pod płytką paznokciową. Choroba zaawansowana miejscowo wiąże się z występowaniem komponenty zapalnej – pacjentowi towarzyszy ból, a czerniak występuje razem ze zmianami guzowatymi, niejednokrotnie krwawiącymi.

W razie wystąpienia przerzutów narządowych, czerniak może dawać objawy takie jak: ból, niewydolność wątroby, duszność, obrzęki, deficyty neurologiczne i wiele innych.

Rozpoznanie czerniaka polega na wizycie u lekarza, podczas której ekspert przeprowadza badanie znamion diagnostyczne z pomocą dermatoskopu. Zmiany o niesymetrycznym kształcie, niejednolitym kolorze, o poszarpanych brzegach, powyżej 6 mm, czy towarzyszące im owrzodzenie lub krwawienie – to symptomy, które mogą nasuwać podejrzenie czerniaka. Dla potwierdzenia diagnozy często wykonuje się badanie histopatologiczne pobranego wycinka zmiany. U niektórych pacjentów wykonuje się biopsję węzła wartowniczego.

Czerniaki objawy

 • zgrubienie,
 • zaczerwienienie wokół znamienia,
 • swędzenie,
 • krwawienie,
 • powiększenie,
 • zmiany zabarwienia,
 • zmiana kształtu.

Leczenie czerniaka

Podstawą leczenia jest diagnoza u dermatologa, który wykona odpowiednią diagnostykę. O sukcesie leczenia decyduje wczesne wykrycie nowotworu skóry. Złotym standardem w leczeniu czerniaka jest chirurgiczne wycięcie zmiany – usuwanie znamion z badaniem histopatologicznym.

Podczas operacji wycina się zmianę z marginesem zdrowej skóry, a pobrany wycinek zostaje poddany badaniu histopatologicznemu. Gdy diagnoza zostanie potwierdzona, lekarz może wyciąć bliznę z zachowaniem odpowiednich marginesów oraz wykonać biopsję węzła wartowniczego.

W razie wystąpienia przerzutów dokonuje się usunięcia węzłów chłonnych z całego obszaru spływu chłonki. W razie braku przerzutów leczenie jest zakończone. Z kolei, gdy u pacjenta stwierdzono przerzuty lub w przypadku zaawansowanego stadium czerniaka, stosuje się chemioterapię, immunoterapię, leczenie celowane ukierunkowane molekularnie.

W leczeniu czerniaka praktykuje się również leczenie objawowe i miejscowe, do których zalicza się elektrochemioterapia, radioterapia, czy leczenie przeciwbólowe. Jednak nie istnieje obecnie całkowicie skuteczne leczenie, można jednak zapobiegać wykonujące regularne badanie znamion.

Czerniaki – profilaktyka

Przed czerniakiem można się skutecznie chronić. Pacjent powinien unikać nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne, chroniąc swoją skórę przed oparzeniami. Należy unikać wizyt w solariach, a swojej skórze zapewnić odpowiednią ochronę np. poprzez kremy z filtrem UV lub SPF. Warto obserwować skórę i znamiona zgodnie z zasadą ABCDE co miesiąc, a raz w roku powinno się kontrolować stan zdrowia podczas wizyty u dermatologa. Jeśli znamion wyglądają podejrzanie (pieprzyki rakowe) warto je usuwać chirurgicznie i badać histopatoogicznie.

Pieprzyk a czerniak – jak odróżnić?

Wielu pacjentów może mieć problem z odróżnieniem czerniaka od pieprzyka. Pieprzyki różnią się od czerniaka kolorem – cechuje je jednolity kolor.. Rozróżnić pieprzyk od czerniaka można na podstawie kształtu – czerniaki są zmianami o nieregularnym kształcie, a pieprzyk ma zwykle okrągły lub owalny kształt.

Pieprzyki są mniejsze od czerniaka. Dużą różnicą jest fakt, że czerniaki powodują dolegliwości bólowe, w przeciwieństwie do pieprzyków, które są zmianami zupełnie niebolesnymi. 

Jeśli występują jakiekolwiek niepokojące zmiany, należy skonsultować się z lekarzem, który może zlecić badania i rozwiać wątpliwości dotyczące pieprzyk a czerniak

Lekarz może wcześnie rozpoznać czerniaka podczas badania dermatoskopem – jest to badanie całkowicie bezbolesne i bezpiecznie a zarazem bardzo skuteczne.

Czerniaki Poznań

Profilaktyka czerniaka to dermatoskopia – czerniaki można wcześnie wykrywać i usuwać chirurgicznie – dlatego ważne jest badanie i usuwanie znamion podejrzanych.

Jak wygląda czerniak?

Z artykułu dowiemy się czym jest czerniak, jak się go diagnozuje, jakie są jego objawy oraz poznamy przebieg leczenia czerniaka.

Czerniak – co to jest?

Czerniak jest nowotworem złośliwym atakującym komórki barwnikowe skóry, czyli melanocyty (komórki wytwarzające pigment o nazwie melanina). Co ważne, może występować w różnych częściach ciała na skórze, ale jego obecność może manifestować się w okolicy błony śluzowej ust i nosa czy na paznokciu.

Rozpoznanie odbywa się podczas wizyty u dermatologa  poprzez wykonanie dermatoskopii. Każdy z nas powinien obserwować swoją skórę co miesiąc, wykonując proste badanie ABCDE, które pozwala wykryć groźne zmiany barwnikowe na skórze. Z roku na rok zachorowalność na ten nowotwór wzrasta. Jakie są przyczyny czerniaka?

Czerniak – przyczyny

Czerniak to choroba, która może być wywołana przez różne przyczyny. Zaliczamy do nich: ekspozycję na promieniowanie UV, oparzenia słoneczne, korzystanie z solarium. Bardziej narażone na zachorowanie są osoby z jasną karnacją skóry, jasnymi lub rudymi włosami czy niebieskimi tęczówkami, bo te osoby mają skłonności do oparzeń i uszkodzeń skóry wywołanych działaniem promieni słonecznych. W grupie ryzyka są osoby z plamami soczewicowatymi, z zespołem znamion dysplastycznych, lub te słabiej tolerujące słońce. Dużą rolę odgrywają także uwarunkowania genetyczne. 

Czerniak – objawy

Objawy czerniaka są dość charakterystyczne. Pacjenta powinny zaniepokoić zmiany znamion na ciele. Objawem czerniaka jest zgrubienie, czy nagły rozrost znamienia. Niepokojąca jest zmiana koloru czy pojawienie się krwawienia bądź swędzenia. Może pojawić się też odczyn zapalny związany ze znamieniem. Czerniak to guzy o barwie od brązowej do czarnej. Jego objawy to nieregularny kształt, nierówne brzegi oraz asymetria. Dodatkowymi objawami są świąd, zaczerwienienie, krwawienie. Czerniak objawia się także w występowaniu zmian o niebieskim i błękitnym zabarwieniu. 

Czerniak – rodzaje

Najczęściej u pacjentów występuje czerniak szerzący się powierzchownie, którego przyczyną są znamiona barwnikowe. Innym rodzajem jest czerniak guzkowy, który pojawia się u 10-30% pacjentów. Inną formą czerniaka jest plama soczewicowata złośliwa, która występuje rzadko. Wyróżniamy też czerniaka bezbarwnikowego, który jest pozbawiony barwnika i przyjmuje postać różowo czerwonej grudki. 

Jak rozpoznać czerniaka?

Podstawą rozpoznania czerniaka jest obserwacja zmian barwnikowych na ciele. Można robić to samodzielnie przy zastosowaniu metody ABCDE – wszelkie podejrzane zmiany powinny być skonsultowane z dermatologiem. Podczas konsultacji z lekarzem przeprowadzany jest wywiad lekarski i badanie dermatoskopowe. Dermatoskop to przyrząd lekarski, który pozwala na oglądanie zmian skórnych w powiększeniu i z wykorzystaniem światła i immersji. Po postawieniu diagnozy, lekarz może zaproponować odpowiednie leczenie. 

Jak wygląda czerniak a badanie dermatoskopowe

To właśnie specjalistyczny przyrząd dermatoskop pozwala na wykrycie czerniaka. Umożliwia oglądanie zmiany w powiększeniu, co pozwala na ocenę struktury, wzorca i ilość barwnika w zmianach skórnych. Badanie dermatoskopowe umożliwia oglądanie znamion barwnikowych pod kątem wielkości, brzegów, rozkładu barwnika, symetrii bądź asymetrii. 

Diagnoza czerniaka musi być potwierdzona badaniem cytologicznym, czyli wymazem z owrzodzenia. Zleca się również podstawowe badania krwi i RTG klatki piersiowej, badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej i regionalnych węzłów chłonnych. 

Jakie są sposoby leczenia czerniaka?

Głównym zabiegiem stosowanym przy wczesnym zdiagnozowaniu czerniaka (badanie znamion dermatoskopowe) jest usunięcie chirurgiczne zmiany z odpowiednim marginesem bezpieczeństwa. Następnie przeprowadza się badanie histopatologiczne, które określa stopień zaawansowania choroby.

Często lekarze decydują się na wykonanie biopsji węzłów wartowniczych, czyli pierwszych węzłów spływu chłonnego z obszaru zmiany pierwotnej. 

Jeżeli nie ma przerzutów, leczenie jest zakończone i polega jedynie na stałym monitorowaniu zdrowia pacjenta. W razie wystąpienia przerzutów usuwa się węzły chłonne z tej grupy oraz zleca obserwację onkologiczną i regularnie przeprowadza badania kontrolne. Ważne jest, by wykluczyć rozwój choroby czy pojawianie się nowych przerzutów. 

W razie złego scenariusza w postaci przerzutów, pacjent poddawany jest chemioterapii, która do tej pory nie dawała pozytywnych rezultatów leczenia. Na szczęście obecnie medycyna dysponuje lekami nowej generacji – ukierunkowanymi molekularnie i przeciwciałami, które przynoszą wymierne efekty w leczeniu tego nowotworu. Remedium na czerniaka w Poznaniu jest badanie znamion i podjęcie szybkiego leczenia.

Jak zapobiegać czerniakowi?

Istotne znaczenie ma odpowiednia profilaktyka. Wszak znacznie łatwiejsze jest zapobieganie, niż leczenie czerniaka. Dlatego warto zadbać o ochronę przeciwsłoneczną na co dzień – nawet w okresach mniej nasłonecznionych, takich jak jesień czy zima. Wtedy również może dojść do urazów skóry spowodowanych promieniami UV. Ogromne znaczenie ma ochrona dzieci przed oparzeniami słonecznymi. Młoda skóra jest szczególnie wrażliwa na negatywne oddziaływanie promieni UV i rozwój czerniaka.

Warto zadbać także o obserwację swojej skóry. Zmiana kolorytu, obrzęk pieprzyka czy pojawienie się nowego znamienia powinno zwrócić naszą uwagę. Wtedy należy zapisać się na badanie dermatologiczne. Co więcej – zadbaj, aby je wykonywać profilaktycznie co najmniej raz do roku. Osoby o bardzo jasnej karnacji i wielu pieprzykach powinny zapisywać się na badanie nawet co 6 miesięcy. Dzięki temu możliwe jest zauważenie niepokojących zmian znacznie wcześniej, a szanse na usunięcie ich są większe. 

Przy profilaktyce czerniaka warto zwrócić uwagę także na przyjmowane leki, suplementy i zioła. Niektóre z nich mogą zawierać substancje uwrażliwiające tkankę na skórę i zwiększające podatność na fotouszkodzenia. Często jest to spotykane przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej. Dlatego osoby przyjmujące takie leki powinny szczególnie zadbać o ochronę przeciwsłoneczną.

Zagrożeniem może być także częste korzystanie z solarium. Łóżka do opalania emitują promienie UV, które nie tylko przyczyniają się do powstania opalenizny, ale mogą spowodować fotouszkodzenia czy oparzenia. Dlatego znacznie bezpieczniejszą alternatywą jest pokochanie naturalnego odcienia skóry lub korzystanie z produktów brązujących.

Najczęściej powtarzane mity na temat czerniaka

 1.  Czy czerniak to wyrok?

Obecnie leczenie czerniaka jest na tyle zaawansowane, że nawet pacjenci z poważnymi zmianami nowotworowymi mają szansę na długie i komfortowe życie. Najważniejsze jest podjęcie jak najszybszej terapii.

 1. Czerniak pojawia się tylko na pieprzykach

Zmiana nowotworowa może się pojawić zarówno na pieprzykach, jak i znamionach – nierzadko powoduje także nowe pigmentacje.

 1. Tylko osoby o jasnej karnacji są narażone na pojawienie się czerniaka

Choć osoby o jasnej karnacji są bardziej narażone na oparzenia słoneczne, to ryzyko pojawienia się czerniaka dotyczy każdego człowieka. Dlatego niezbędna jest profilaktyka i kontrola znamion.

Leczenie czerniaka Poznań – Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy możliwe jest całkowite wyleczenie czerniaka?

Wykazano, że przy wczesnym wykryciu czerniaka, nawet 90% pacjentów zostaje całkowicie wyleczonych. Sama terapia może ograniczyć się wtedy jedynie do wycięcia skóry zmienionej chorobowo.

 1. Czy badanie dermatoskopowe boli?

Badanie dermatoskopowe znamion jest całkowicie bezbolesne. Podczas niego dermatolog ogląda w przybliżeniu pieprzyki i zmiany skórne. Jeśli znamię wykazuje cechy chorobowe, wtedy zlecane są inne metody diagnostyczne.

 1. Czy czerniak jest nowotworem dziedziczonym?

Wykazano, że większe prawdopodobieństwo rozwinięcia się czerniaka występuje u nosicieli mutacji w genie CDKN2A.  Ponadto jasny koloryt skóry i tkanka podatna na fotouszkodzenia to elementy, które zwiększają ryzyko pojawienia się tego nowotworu.

Odwiedź nasze centrum diagnostyki znamion

Piśmiennictwo: 

https://www.akademiaczerniaka.pl/artykuly/artykul/zlote-zasady-profilaktyki-czerniak, dostępne 08.04.2024

https://www.akademiaczerniaka.org/o-czerniaku/podejrzane-znamie-co-robic/najczesciej-zadawane-pytania, dostępne 08.04.2024

https://pacjentilekarz.pl/wiekszosc-czerniakow-mozna-skutecznie-leczyc/?gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwq86wBhDiARIsAJhuphlf-ZLVMySgmqFNKyGwnidXkHZ1qgM3igcWYcMr2DfhjqRVSdEy4qkaApo_EALw_wcB, dostępne 08.04.2024

https://www.zwrotnikraka.pl/czerniak-rak-ktory-lubi-slonce-dziedziczenie-i-profilaktyka/, dostępne 08.04.2024

Rutkowski P, Wysocki PJ, Nasierowska-Guttmejer A et al. Cutaneous melanomas. Oncol Clin Pract 2020; 16. DOI: 10.5603/OCP.2020.0021.

Czytaj więcej:

5/5 - (9 votes)

Popularne zabiegi

+48 571 323 530

+48 571 323 530

analiza pierwiastkowa włosów
Analiza pierwiastkowa włosów
analiza składu ciała
Analiza składu ciała
Atr naturalny wypełniacz, autologiczny wypełniacz
Naturalny wypełniacz
badanie na prawo jazdy
Badania na prawo jazdy
badanie ciśnienia śródgałkowego
Badanie ciśnienia śródgałkowego
badanie dopplerowskie, usg doppler
Badanie dopplerowskie Poznań
badanie okulistyczne, Badania wzroku dla kierowców, badanie wzroku na prawo jazdy Poznań
Badanie okulistyczne
badanie ostrości wzroku
Badanie ostrości wzroku
badanie pola widzenia
Badanie pola widzenia
brodawki wirusowe, brodawki wirusowe usuwanie, kurzajka
Brodawki wirusowe
bruzdy-marionetki
Bruzdy marionetki
bruzdy nosowo wargowe
Bruzdy nosowo wargowe
bruzdy poprzeczne czoła
Bruzdy poprzeczne czoła
centrum diagnostyki znamion Poznań
Centrum diagnostyki znamion
cystoskopia
Cystoskopia – badanie pęcherza
depilacja laserowa, depilacja laserowa Poznań, epilacja laserowa, laserowe usuwanie owłosienia, depilacja laserowa cena
Depilacja laserowa Poznań
mikronakłuwanie, dermapen
Dermapen – Mikronakłuwanie
Dermatolog Poznań
Dermatolog Poznań
dermatoskopia, wideodermatoskopia
Dermatoskopia, badanie dermatoskopowe Poznań
dietetyk, dietetyk poznań, dobry dietetyk, porady dietetyczne
Dietetyk Poznań – Dobór diet
dobór okularów
Dobór okularów
dobór soczewek kontaktowych
Dobór soczewek kontaktowych
drenaż limfatyczny, drenaż limfatyczny poznań, masaż limfatyczny, drenaże limfatyczne
Drenaż limfatyczny manualny
ellanse
Polikaprolakton
endolifting Fotona
Endolifting
fibryna bogatopłytkowa
Fibryna bogatopłytkowa Poznań
gabinet chirurgiczny, Chirurg Poznań prywatnie, chirurg Poznań
Gabinet chirurgiczny
ginekologia estetyczna
Ginekologia estetyczna
ginekomastia, lipomastia
Ginekomastia – przerost piersi
gumkowanie hemoroidów metodą Barrona
Gumkowanie hemoroidów
Hemoroidy, proktolog, guzki krwawnicze, żylaki odbytu, hemoroidy leczenie, hemoroidy w ciąży, Leczenie żylaków odbytu, dghl, proktolodzy, leczenie hemoroidów
Hemoroidy objawy, żylaki odbytu
hemoron
Hemoron – leczenie hemoroidów
powikłania po kwasie hialuronowym
Hialuronidaza
hydroksyapatyt wapnia, radiesse
Hydroksyapatyt wapnia
infuzja tlenowa, infuzja tlenowa poznań
Infuzja tlenowa
Juvelook, Hybrydowy stymulator kolagenu
Juvelook odmładzanie okolic oka
komórki macierzyste
Komórki macierzyste
Komputerowe badanie skóry twarzy
Komputerowe badanie skóry
Konsultacje dietetyczne online
Konsultacje dietetyczne online
korekcja nosa, korekta nosa
Korekcja nosa
korekcja warg sromowych, labioplastyka, przerost warg sromowych
Korekcja warg sromowych ​- labioplastyka
kurze łapki
Kurze łapki
kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy
lampa wooda
Lampa Wooda
laser ekscymerowy, laser ekscimerowy
Lampa ekscimerowa
laser erbowo-yagowy, laser Fotona
Laser erbowo-yagowy
laser frakcyjny, laser frakcyjny poznań, laser frakcyjny co2, lasery frakcyjne
Laser frakcyjny CO2
genesis, laser genesis, zabieg genesis, laser genesis Poznań
Laser Genesis
laser neodymowo yagowy
Laser neodymowo yagowy
laser tulowy
Laser tulowy – NOWOŚĆ!
Laserowa stymulacja wzrostu włosów
Laserowa stymulacja włosów
laserowe obkurczanie pochwy IntimaLase
Laserowe obkurczanie pochwy
Laserowe usuwanie hemoroidów, usuwanie hemoroidów
Laserowe usuwanie hemoroidów
laserowe usuwanie przebarwień, przebarwienia na twarzy
Laserowe usuwanie przebarwień
laserowe zamykanie naczynek-poznan, teleangiektacje
Laserowe zamykanie naczynek
laserowy lifting powiek
Laserowy lifting powiek
leczenie blizn po trądziku, blizny po trądziku
Leczenie blizn po trądziku
leczenie bruksizmu, Jak leczyć bruksizm, bruksizm, szczękościsk
Leczenie bruksizmu – bruksizm
leczenie-chrapania
Leczenie chrapania Poznań
leczenie jaskry, jaskra, jaskrę
Leczenie jaskry
leczenie migreny, migrena
Leczenie migreny – migrena
leczenie nadpotliwości
Leczenie nadpotliwości
leczenie nietrzymania moczu
Leczenie nietrzymania moczu
leczenie otyłości
Leczenie otyłości, nadwagi
leczenie wad wzroku
Leczenie wad wzroku
leczenie wypadania wlosów, wypadanie włosów, leczenie łysienia Poznań
Leczenie łysienia Poznań
leczenie zaćmy
Leczenie zaćmy
leczenie zeza
Leczenie zeza
ledoterapia
Ledoterapia – Ledy medyczne
laserowe powiększanie ust. powiększanie ust laserem, liplase
Laserowe powiększanie ust
lipomastia
Lipomastia
liposukcja, liposukcja NIL, odsysanie tłuszczu, liposukcja laserowa, liposukcja brzucha
Liposukcja brzucha i boczków
liposukcja podbródka, odsysanie podbródka
Liposukcja podbródka
lipotransfer
Lipotransfer – autoprzeczep
lwia zmarszczka
Lwia zmarszczka
mezoterapia igłowa
Mezoterapia igłowa
modelowanie twarzy
Modelowanie twarzy
Nano Fat na włosy
Nano Fat na włosy
nici aptos
Nici Aptos liftingujące
o shot, powiększanie punktu g
O Shot dla Pań
obkurczanie skóry na brzuchu
Obkurczanie skóry na brzuchu
obrzezanie, obrzezanie Poznań
Obrzezanie
obwisłe ramiona, pelikany
Obwisłe ramiona – pelikany
odmładzanie dłoni
Odmładzanie dłoni
odmładzanie twarzy
Odmładzanie twarzy
oksybrazja
Oksybrazja
osocze bogatopłytkowe, wampirzy lifting
Osocze bogatopłytkowe
Peeling laserowy
Peeling laserowy
peeling medyczny
Peeling medyczny
Pelleve
Lifting radiofrekwencją monopolarną
plasma IQ
Plazma
plastyka brzucha, abdominoplastyka
Plastyka brzucha
plastyka powiek, plastyka powiek poznań, korekta powiek, lifting powiek, korekcja powiek Poznań, blefaroplastyka
Plastyka powiek – blefaroplastyka Poznań
płukanie dróg łzowych
Płukanie dróg łzowych
podcięcie wędzidełka prącia
Podcięcie wędzidełka prącia
podcinanie blizn
Podcinanie blizn
Zalecenia przed i po zabiegu
Zalecenia przed i po zabiegu
powiększanie piersi, sztuczne piersi, implanty piersi, duże cycki
Powiększanie piersi
powiekszanie-posladkow
Powiększanie pośladków
powiększanie ust, powiększanie ust Poznań, ile kosztuje powiększanie ust, ego lips
Powiększanie ust
toksyna botulinowa
Toksyna botulinowa
profhilo, profhilo Poznań
Profhilo – Cząsteczka młodości
przeszczep tłuszczu
Przeszczep tłuszczu
przeszczep włosów metodą FUE
Przeszczep włosów metodą FUE
radiofrekwencja mikroigłowa, Morpheus
Radiofrekwencja mikroigłowa
schładzanie skóry podczas zabiegu
Schładzanie skóry do zabiegu
kwas polimlekowy, sculptra
Kwas polimlekowy
skleroterapia, pajączki na nogach
Skleroterapia
stulejka, napletek, co to jest stulejka
Stulejka, leczenie stulejki
stymulatory tkankowe
Stymulatory tkankowe
szkolenia dla lekarzy, szkolenie z przeszczepu tłuszczu, szkolenie z lipofillingu
Szkolenia dla lekarzy
Trądzik różowaty
Trądzik różowaty
trichoskan, trichoskop, trichoskopia
Trichoskan – trichoskopia
trycholog, trycholog Poznań, lekarz od włosów
Trycholog Poznań
urolog, urolog Poznań, urolog prywatnie
Urolog Poznań
badanie usg Poznań, usg poznań, usg brzucha, usg piersi, usg tarczycy, badanie usg piersi, badanie usg
Badanie usg Poznań
usg szkolenie dla lekarzy, kurs usg, szkolenie usg
Szkolenie z usg w medycynie estetycznej
uśmiech dziąsłowy
Uśmiech dziąsłowy
usuwanie kępek żółtych
Usunięcie kępek żółtych
usuwanie blizn, laserowe usuwanie blizn
Usuwanie blizn
jak-się-pozbyć-pryszczy, Usuwanie blizn potrądzikowych
Usuwanie blizn potrądzikowych
usuwanie cellulitu, cellulit
Usuwanie cellulitu – zabieg na cellulit
usuwanie chomików
Usuwanie chomików
usuwanie cieni pod oczami, cienie pod oczami, sińce pod oczami
Usuwanie cieni pod oczami
usuwanie kurzajek
Usuwanie kurzajek Poznań
usuwanie pieprzyków
Usuwanie pieprzyków Poznań
usuwanie podwójnego podbródka
Usuwanie podwójnego podbródka
usuwanie rozstępów, rozstępy usuwanie, Jak radzić sobie z rozstępami
Usuwanie rozstępów
usuwanie worków pod oczami, wory pod oczami
Usuwanie worków pod oczami
usuwanie znamion, znamiona Poznań
Usuwanie znamion Poznań
venus legacy, venus legacy Poznań, venus legacy brzuch
Venus Legacy – napięcie skóry, usuwanie cellulitu
vital injector 2, vital injector 2 Poznań
Vital Injector 2 – Mezoterapia igłowa próżniowa
wazektomia
Wazektomia Poznań
Wdowi garb
wodniak jądra
Wodniak jądra
wolumetria policzków
Wolumetria policzków
wolumetria, wolumetria twarzy
Wolumetria twarzy
wygładzanie zmarszczek, zmarszczki pod oczami, Preparat do wygładzania zmarszczek
Wygładzanie zmarszczek
wypełnianie zmarszczek
Wypełnianie zmarszczek​
wyszczuplanie ud
Wyszczuplanie ud
Zabieg prądami d'Arsonvala 
Zabieg prądami d’Arsonvala 
zabiegi dla panów
Zabiegi dla Panów
Zabiegi na brzuch
załupek
Załupek
zmarszczki palacza
Zmarszczki palacza
badanie dopplerowskie, usg doppler
Badanie dopplerowskie Poznań
brodawki wirusowe, brodawki wirusowe usuwanie, kurzajka
Brodawki wirusowe
cystoskopia
Cystoskopia – badanie pęcherza
depilacja laserowa, depilacja laserowa Poznań, epilacja laserowa, laserowe usuwanie owłosienia, depilacja laserowa cena
Depilacja laserowa Poznań
mikronakłuwanie, dermapen
Dermapen – Mikronakłuwanie
Dermatolog Poznań
Dermatolog Poznań
dermatoskopia, wideodermatoskopia
Dermatoskopia, badanie dermatoskopowe Poznań
dietetyk, dietetyk poznań, dobry dietetyk, porady dietetyczne
Dietetyk Poznań – Dobór diet
drenaż limfatyczny, drenaż limfatyczny poznań, masaż limfatyczny, drenaże limfatyczne
Drenaż limfatyczny manualny
endolifting Fotona
Endolifting
fibryna bogatopłytkowa
Fibryna bogatopłytkowa Poznań
gabinet chirurgiczny, Chirurg Poznań prywatnie, chirurg Poznań
Gabinet chirurgiczny
ginekologia estetyczna
Ginekologia estetyczna
ginekomastia, lipomastia
Ginekomastia – przerost piersi
gumkowanie hemoroidów metodą Barrona
Gumkowanie hemoroidów
Hemoroidy, proktolog, guzki krwawnicze, żylaki odbytu, hemoroidy leczenie, hemoroidy w ciąży, Leczenie żylaków odbytu, dghl, proktolodzy, leczenie hemoroidów
Hemoroidy objawy, żylaki odbytu
hemoron
Hemoron – leczenie hemoroidów
powikłania po kwasie hialuronowym
Hialuronidaza
hydroksyapatyt wapnia, radiesse
Hydroksyapatyt wapnia
karboksyterapia
Karboksyterapia
komórki macierzyste
Komórki macierzyste
korekcja warg sromowych, labioplastyka, przerost warg sromowych
Korekcja warg sromowych ​- labioplastyka
kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy
laser ekscymerowy, laser ekscimerowy
Lampa ekscimerowa
laser erbowo-yagowy, laser Fotona
Laser erbowo-yagowy
laser frakcyjny, laser frakcyjny poznań, laser frakcyjny co2, lasery frakcyjne
Laser frakcyjny CO2
genesis, laser genesis, zabieg genesis, laser genesis Poznań
Laser Genesis
laser neodymowo yagowy
Laser neodymowo yagowy
laser tulowy
Laser tulowy – NOWOŚĆ!
Laserowa stymulacja wzrostu włosów
Laserowa stymulacja włosów
laserowe obkurczanie pochwy IntimaLase
Laserowe obkurczanie pochwy
Laserowe usuwanie hemoroidów, usuwanie hemoroidów
Laserowe usuwanie hemoroidów
laserowe usuwanie przebarwień, przebarwienia na twarzy
Laserowe usuwanie przebarwień
laserowe zamykanie naczynek-poznan, teleangiektacje
Laserowe zamykanie naczynek
leczenie blizn po trądziku, blizny po trądziku
Leczenie blizn po trądziku
leczenie nadpotliwości
Leczenie nadpotliwości
leczenie nietrzymania moczu
Leczenie nietrzymania moczu
leczenie otyłości
Leczenie otyłości, nadwagi
ledoterapia
Ledoterapia – Ledy medyczne
lipomastia
Lipomastia
liposukcja, liposukcja NIL, odsysanie tłuszczu, liposukcja laserowa, liposukcja brzucha
Liposukcja brzucha i boczków
lipotransfer
Lipotransfer – autoprzeczep
masaż, masaż poznań, masaż leczniczy
Masaż Poznań
mezoterapia igłowa
Mezoterapia igłowa
nici aptos
Nici Aptos liftingujące
o shot, powiększanie punktu g
O Shot dla Pań
obkurczanie skóry na brzuchu
Obkurczanie skóry na brzuchu
obrzezanie, obrzezanie Poznań
Obrzezanie
obwisłe ramiona, pelikany
Obwisłe ramiona – pelikany
odmładzanie dłoni
Odmładzanie dłoni
osocze bogatopłytkowe, wampirzy lifting
Osocze bogatopłytkowe
PCA Skin zabieg
PCA Skin zabiegi
peeling kawitacyjny
Peeling kawitacyjny
Peeling laserowy
Peeling laserowy
peeling medyczny
Peeling medyczny
Pelleve
Lifting radiofrekwencją monopolarną
plasma IQ
Plazma
plastyka brzucha, abdominoplastyka
Plastyka brzucha
plastyka powiek, plastyka powiek poznań, korekta powiek, lifting powiek, korekcja powiek Poznań, blefaroplastyka
Plastyka powiek – blefaroplastyka Poznań
podcięcie wędzidełka prącia
Podcięcie wędzidełka prącia
Zalecenia przed i po zabiegu
Zalecenia przed i po zabiegu
powiekszanie-posladkow
Powiększanie pośladków
toksyna botulinowa
Toksyna botulinowa
presoterapia
Presoterapia – masaż pneumatyczny
profhilo, profhilo Poznań
Profhilo – Cząsteczka młodości
prx t33
PRX T33 Złuszczanie skóry
przeszczep tłuszczu
Przeszczep tłuszczu
radiofrekwencja mikroigłowa, Morpheus
Radiofrekwencja mikroigłowa
rehabilitacja, rehabilitacja Poznań
Rehabilitacja Poznań
kwas polimlekowy, sculptra
Kwas polimlekowy
skleroterapia, pajączki na nogach
Skleroterapia
stulejka, napletek, co to jest stulejka
Stulejka, leczenie stulejki
stymulatory tkankowe
Stymulatory tkankowe
szkolenia dla lekarzy, szkolenie z przeszczepu tłuszczu, szkolenie z lipofillingu
Szkolenia dla lekarzy
urolog, urolog Poznań, urolog prywatnie
Urolog Poznań
badanie usg Poznań, usg poznań, usg brzucha, usg piersi, usg tarczycy, badanie usg piersi, badanie usg
Badanie usg Poznań
usuwanie blizn, laserowe usuwanie blizn
Usuwanie blizn
jak-się-pozbyć-pryszczy, Usuwanie blizn potrądzikowych
Usuwanie blizn potrądzikowych
usuwanie cellulitu, cellulit
Usuwanie cellulitu – zabieg na cellulit
usuwanie kurzajek
Usuwanie kurzajek Poznań
usuwanie pieprzyków
Usuwanie pieprzyków Poznań
usuwanie rozstępów, rozstępy usuwanie, Jak radzić sobie z rozstępami
Usuwanie rozstępów
usuwanie tatuażu, tatuaż, usuwanie tatuaży, usuwanie tatuażu cena, laserowe usuwanie tatuażu
Laserowe usuwanie tatuażu
usuwanie znamion, znamiona Poznań
Usuwanie znamion Poznań
venus legacy, venus legacy Poznań, venus legacy brzuch
Venus Legacy – napięcie skóry, usuwanie cellulitu
vital injector 2, vital injector 2 Poznań
Vital Injector 2 – Mezoterapia igłowa próżniowa
wodniak jądra
Wodniak jądra
wyszczuplanie ud
Wyszczuplanie ud
Zabiegi na brzuch
załupek
Załupek
bruzdy poprzeczne czoła
Bruzdy poprzeczne czoła
depilacja laserowa, depilacja laserowa Poznań, epilacja laserowa, laserowe usuwanie owłosienia, depilacja laserowa cena
Depilacja laserowa Poznań
mikronakłuwanie, dermapen
Dermapen – Mikronakłuwanie
dermatoskopia, wideodermatoskopia
Dermatoskopia, badanie dermatoskopowe Poznań
dietetyk, dietetyk poznań, dobry dietetyk, porady dietetyczne
Dietetyk Poznań – Dobór diet
fibryna bogatopłytkowa
Fibryna bogatopłytkowa Poznań
hydroksyapatyt wapnia, radiesse
Hydroksyapatyt wapnia
aquapure, hydropeeling
Aquapure Oczyszczanie wodorowe
Juvelook, Hybrydowy stymulator kolagenu
Juvelook odmładzanie okolic oka
komórki macierzyste
Komórki macierzyste
Komputerowe badanie skóry twarzy
Komputerowe badanie skóry
kurze łapki
Kurze łapki
kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy
laser erbowo-yagowy, laser Fotona
Laser erbowo-yagowy
laser frakcyjny, laser frakcyjny poznań, laser frakcyjny co2, lasery frakcyjne
Laser frakcyjny CO2
genesis, laser genesis, zabieg genesis, laser genesis Poznań
Laser Genesis
laser neodymowo yagowy
Laser neodymowo yagowy
laser tulowy
Laser tulowy – NOWOŚĆ!
Laserowa stymulacja wzrostu włosów
Laserowa stymulacja włosów
laserowe usuwanie makijażu pemanentnego
Laserowe usuwanie makijażu permanentnego
laserowe usuwanie przebarwień, przebarwienia na twarzy
Laserowe usuwanie przebarwień
laserowe zamykanie naczynek-poznan, teleangiektacje
Laserowe zamykanie naczynek
laserowy lifting powiek
Laserowy lifting powiek
leczenie blizn po trądziku, blizny po trądziku
Leczenie blizn po trądziku
leczenie bruksizmu, Jak leczyć bruksizm, bruksizm, szczękościsk
Leczenie bruksizmu – bruksizm
leczenie-chrapania
Leczenie chrapania Poznań
leczenie migreny, migrena
Leczenie migreny – migrena
leczenie wypadania wlosów, wypadanie włosów, leczenie łysienia Poznań
Leczenie łysienia Poznań
ledoterapia
Ledoterapia – Ledy medyczne
laserowe powiększanie ust. powiększanie ust laserem, liplase
Laserowe powiększanie ust
liposukcja, liposukcja NIL, odsysanie tłuszczu, liposukcja laserowa, liposukcja brzucha
Liposukcja brzucha i boczków
liposukcja podbródka, odsysanie podbródka
Liposukcja podbródka
lipotransfer
Lipotransfer – autoprzeczep
lwia zmarszczka
Lwia zmarszczka
manualne oczyszczanie twarzy
Manualne oczyszczenie twarzy
masaż, masaż poznań, masaż leczniczy
Masaż Poznań
masaż Kobido
Masaż Kobido
masaż twarzy, masaż twarzy szyi i dekoltu
Masaż twarzy szyi i dekoltu
mezoterapia igłowa
Mezoterapia igłowa
modelowanie twarzy
Modelowanie twarzy
nici aptos
Nici Aptos liftingujące
oczyszczanie twarzy
Oczyszczanie twarzy
Oczyszczanie wodorowe
Oczyszczanie wodorowe
odmładzanie twarzy
Odmładzanie twarzy
osocze bogatopłytkowe, wampirzy lifting
Osocze bogatopłytkowe
PCA Skin zabieg
PCA Skin zabiegi
peeling kawitacyjny
Peeling kawitacyjny
Peeling laserowy
Peeling laserowy
peeling medyczny
Peeling medyczny
peeling węglowy, peeling węglowy Poznań
Peeling węglowy
plasma IQ
Plazma
plastyka powiek, plastyka powiek poznań, korekta powiek, lifting powiek, korekcja powiek Poznań, blefaroplastyka
Plastyka powiek – blefaroplastyka Poznań
Zalecenia przed i po zabiegu
Zalecenia przed i po zabiegu
powiększanie ust, powiększanie ust Poznań, ile kosztuje powiększanie ust, ego lips
Powiększanie ust
toksyna botulinowa
Toksyna botulinowa
profhilo, profhilo Poznań
Profhilo – Cząsteczka młodości
prx t33
PRX T33 Złuszczanie skóry
przeszczep tłuszczu
Przeszczep tłuszczu
przeszczep włosów metodą FUE
Przeszczep włosów metodą FUE
radiofrekwencja mikroigłowa, Morpheus
Radiofrekwencja mikroigłowa
kwas polimlekowy, sculptra
Kwas polimlekowy
stymulatory tkankowe
Stymulatory tkankowe
Trądzik różowaty
Trądzik różowaty
trycholog, trycholog Poznań, lekarz od włosów
Trycholog Poznań
uśmiech dziąsłowy
Uśmiech dziąsłowy
usuwanie kępek żółtych
Usunięcie kępek żółtych
usuwanie blizn, laserowe usuwanie blizn
Usuwanie blizn
jak-się-pozbyć-pryszczy, Usuwanie blizn potrądzikowych
Usuwanie blizn potrądzikowych
usuwanie chomików
Usuwanie chomików
usuwanie cieni pod oczami, cienie pod oczami, sińce pod oczami
Usuwanie cieni pod oczami
usuwanie pieprzyków
Usuwanie pieprzyków Poznań
usuwanie podwójnego podbródka
Usuwanie podwójnego podbródka
usuwanie tatuażu, tatuaż, usuwanie tatuaży, usuwanie tatuażu cena, laserowe usuwanie tatuażu
Laserowe usuwanie tatuażu
usuwanie worków pod oczami, wory pod oczami
Usuwanie worków pod oczami
usuwanie znamion, znamiona Poznań
Usuwanie znamion Poznań
vital injector 2, vital injector 2 Poznań
Vital Injector 2 – Mezoterapia igłowa próżniowa
wolumetria policzków
Wolumetria policzków
wolumetria, wolumetria twarzy
Wolumetria twarzy
wygładzanie zmarszczek, zmarszczki pod oczami, Preparat do wygładzania zmarszczek
Wygładzanie zmarszczek
wypełnianie zmarszczek
Wypełnianie zmarszczek​
zmarszczki palacza
Zmarszczki palacza