Opadająca powieka – opadające powieki

opadająca powieka, opadające powieki

Opadająca powieka / opadające powieki przed i po, to problem o złożonej etiologii. Jego występowanie nie tylko postarza, ale może prowadzić do zaburzenia pola widzenia.

Opadające powieki można wyleczyć dzięki chirurgicznej blefaroplastyce. W naszej klinice oferujemy również alternatywne sposoby z udziałem osocza bogatopłytkowego lub nici liftingujących. Zabieg na opadanie powieki wykonywany jest w naturalnych załamaniach powieki, dzięki czemu blizna nie jest widoczna.

Opadająca powieka Poznań – na czym polega problem?

Opadające powieki to problem natury estetycznej, który dotyka pacjentów po 30 roku życia. Może on mieć również konsekwencje zdrowotne, prowadząc do zaburzenia pola widzenia. O opadającej powiece możemy mówić wówczas, gdy u pacjenta stwierdza się niskie ustawienie brzegu powieki górnej jednego lub obu oczu. Fałd skórny nachodzi wówczas na ruchomą część powieki, przysłaniając ją. Z powieką górną związana jest również ptoza – występuje ona wtedy, gdy brzeg powieki górnej przykrywa źrenicę lub przynajmniej 2 mm tęczówki.

Z kolei na powiekach dolnych często pacjenci mogą zaobserwować wiotkość skóry, co jest związane z występowaniem worków pod oczami lub doliny łez. Opadanie powiek negatywnie wpływa na wygląd, postarza i sprawia wrażenie, że pacjent z tym defektem wygląda na osobę przewlekłe zmęczoną. Problem można skutecznie leczyć dzięki blefaroplastyce powiek z wykorzystaniem różnych metod zabiegowych. 

Opadająca powieka – przyczyny

Opadanie powiek jest związane z procesami starzenia się i spadkiem poziomu kolagenu i elastyny, które odpowiedzialne są za jędrność skóry. Skóra wokół oczu jest bardzo cienka, co powoduje, że oznaki starzenia są w tym miejscu widoczne bardzo szybko.

Przyczyną opadającej powieki mogą być również uwarunkowania genetyczne oraz dysfunkcja mięśnia dźwigacza powieki. W przypadku opadania powiek górnych, przyczyną może być spadek objętości poduszeczki tłuszczowej nadoczodołowej, co powoduje opadnięcie brwi.

Do przyczyn zaliczymy też choroby nowotworowe czy uszkodzenia nerwów. Za opadanie powiek dolnych odpowiadają uwarunkowania genetyczne, obrzęk (z powodu zastoju limfy) czy też zanik lub osłabienie elastyczności tarczki powieki dolnej. Opadająca powieka dolna może być spowodowana złymi nawykami i trybem życia – długotrwałą pracą przed komputerem noszeniem soczewek kontaktowych czy przebywaniem w niewłaściwym oświetleniu. 

Zabiegi na opadające powieki w Poznaniu

Zadaniem zabiegu jest podnieść powieki, co poprawia pole widzenia oraz odmładza wygląd twarzy. Zabieg plastyki powiek polega głównie na usunięciu nadmiaru skóry, prowadząc cięcie w naturalnych załamaniach powiek, żeby blizna pooperacyjna była niewidoczna. Likwidując opadanie powieki poprawiamy wygląd całej twarzy.

Blefaroplastyka – chirurgiczna plastyka powiek

Najstarszym zabiegiem na opadające powieki jest chirurgiczna plastyka powiek. Przed zabiegiem liftingu powiek przeprowadza się wywiad lekarski i badanie fizykalne. Aby zakwalifikować pacjenta do zabiegu, konieczne jest odrzucenie przeciwwskazań. Plastyka powiek górnych i dolnych to dwie oddzielne procedury, o innym przebiegu, które czasem się łączy w celu osiągnięcia pożądanego efektu terapeutycznego. 

Plastyka powiek górnych odbywa się w trybie ambulatoryjnym. Procedura polega na chirurgicznym wycięciu wąskiego paska skóry o wielkości 5-10 mm w naturalnym fałdzie skóry, czyli załamaniu powieki górnej. Następnie usuwa się nadmiar wiotkiej skóry wraz z fragmentem mięśnia okrężnego oka, co odmładza optycznie oko. Mięsień okrężny bywa obkurczany z pomocą laseroterapii. W uzasadnionych przypadkach usuwa się przepukliny tłuszczowe.

Zwieńczeniem zabiegu chirurgicznej plastyki powiek w gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu jest założenie szwów. Atutem operacji jest brak blizny, ponieważ cięcia skalpela chowają się w naturalnym załamaniu oka. Rekonwalescencja trwa od 2-7 dni. 

Chirurgiczna korekta powieki dolnej koncentruje się na resekcji wąskiego paska skóry, poniżej brzegu rzęs wraz z którym następuje skrócenie mięśnia brzegu powieki dolnej – tzw. kantopeksja. Zapobiega to obniżeniu brzegu powieki. Następnie dochodzi do odpreparowania wiotkiej skóry od dolnego brzegu oczodołu i w niektórych przypadkach wykonania redukcji worków pod oczami poprzez usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Na koniec liftingu powiek lekarz usuwa nadmiar wiotkiej skóry i zakłada szwy. Operacja powieki dolnej lub górnej trwa od 1 do 2 godzin i wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym lub z udziałem narkozy w półśnie. 

Blefaroplastyka powiek – przeciwwskazania

Każdy zabieg w gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu poprzedzony jest konsultacją lekarską. Po szczegółowym wywiadzie, analizie wyników badań i listy przyjmowanych leków, lekarz podejmuje decyzję o kwalifikacji pacjenta do zabiegu. Jak przy każdym zabiegu medycyny estetycznej, występują przeciwwskazania tj. aktywne nowotwory, ciąża i laktacja, aktywne infekcje w obszarze zabiegowym, aktywne infekcje w obszarze zabiegowym czy niektóre choroby tj. nieuregulowana cukrzyca. Szczegółowych informacji na temat przeciwwskazań udzieli lekarz na konsultacji.  

Laserowa plastyka powiek – zabieg na opadające powieki w Poznaniu

W naszej klinice coraz częściej proponujemy pacjentom alternatywę do chirurgicznej korekty opadających powiek. Laserowa plastyka powiek zapewnia szereg korzyści – jedną z nich jest krótsza rekonwalescencja i czas gojenia, brak krwawienia i wykorzystanie urządzeń o opatentowanej technologii, wysoka precyzja, które zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Po kwalifikacji pacjenta do procedury korekty powiek, aplikacji znieczulenia miejscowego, światło lasera skierowane jest w naturalne zagłębienia powieki, gdzie przeprowadzane są cięcia. Laser nie tylko usuwa nadmiar skóry, ale i pobudza ją do produkcji kolagenu i elastyny. Dochodzi do procesu regeneracji i odbudowy. Atutem docenianym przez pacjentów jest fakt, że szwy są ściągane już po 7 dniach. 

Opadająca powieka a osocze bogatopłytkowe

Pacjenci poszukujący zabiegu na opadające powieki w Poznaniu nie są zdani jedynie na chirurgiczną blefaroplastykę i laseroterapię. Inną propozycją jest zabieg nazywany wampirzym liftingiem, który polega na wykorzystaniu autologicznego preparatu – krwi własnej pacjenta. Oznacza to, że materiał pobierany jest z krwi żylnej pacjenta i następnie poddawany obróbce w wirówce. Obróbka krwi zapewnia uzyskanie preparatu bogatego w czynniki wzrostu o działaniu terapeutycznym.

Jednym z właściwości osocza bogatopłytkowego jest pobudzenie kolagenu i elastyny, uruchamiając procesy regeneracyjne. Dzięki temu w konsekwencji skóra pod oczami uzyskuje młody wygląd i jędrność. Osocze podawane jest metodą mezoterapii mikroigłowej lub igłowej (z pomocą pena lub igły), a wykonywane kontrolowane urazy stymulują skórę do regeneracji. Uruchomienie procesów regeneracyjnych przyczynia się do poprawy mikrokrążenia i odbudowy tkanki oraz uelastycznienia skóry.

Efekty blefaroplastyki  są spektakularne – z jego pomocą możemy pozbyć się cieni pod oczami, kurzych łapek czy podnieść opadające powieki. 

Plastyka powiek Poznań – nici liftingujące

Nici liftingujące to innowacyjny zabieg bazujący na niciach opracowanych na bazie kwasu polimlekowego i kaprolaktonu. Nici liftingujące są zintegrowane z igłą i są materiałami bioabsorbowalnymi (rozpuszczalnymi), co zapewnia pełną degradację, czyli wchłanianie ich. Lekarz z wysoką precyzją umieszcza je w obszarze zabiegowym, co stymuluje produkcję kwasu hialuronowego i zapewnia poprawę nawodnienia oraz nawilżenia skóry. W konsekwencji dochodzi do zwiększenia napięcia i poprawienia jędrności.  

Plastyka powiek z udziałem nici liftingujących zapewnia precyzyjne i bezpieczne (bez ryzyka powikłań) podniesienie powiek. Operator wprowadza nici w okolice powiek, co powoduje ich podniesienie. Wykorzystuje się je do podniesienia brwi – efektem procedury jest uniesienie łuku brwiowego. Nici liftingujące tworzą naturalny stelaż pod skórą, przyczyniając się do poprawy elastyczności skóry. 

Operator wprowadza je igłą, a miejsce zabiegu szybko się goi. Pierwsze efekty widoczne są od razu, a na pełne efekty należy poczekać do 3 tygodni. Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, co zwiększa komfort zabiegu.  

Piśmiennictwo – opadające powieki

  1. Krajewska-Węglewicz, M.Banach, P.Skopiński, M. Dorobek, J.Sempińska-Szewczyk, E.Filipiak, Metody chirurgiczne leczenia opadania powiek w kontekście historycznym [w:] Przegląd Lekarski, t.76, nr.2, s.83-86.

Przylipiak A. (red.). Medycyna Estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.

  1. Rogoziewicz, M. Wiszniewska, Opadanie powiek w praktyce neurologicznej: opis przypadku. [w:] Postępy Psychiatrii i Neurologii 2013; 22 (2), s.157-161.
5/5 - (11 votes)