Opadająca powieka

opadająca powieka

Opadająca powieka jest dość częstym schorzeniem skóry okolicy oczu. Pacjent z opadającą powieką, sprawia wrażenie, jakby cały czas mrużył oczy. Dodatkowo wygląda jak by był zmęczony.

Jakie są najczęstsze objawy opadającej powieki?

Opadająca powieka to stan, który polega na powstaniu fałdu skóry na górnej powiece, co daje efekt na wpół otwartego oka.

Nadmiar skóry na górnej powiece, powoduje że powieka staje się zbyt ciężka i zbyt wiotka. Przypadłość może dotyczyć jednego oka,  może też być obecna na obu.

Jak wygląda opadająca powieka?

Opadanie powieki ogranicza pole widzenia , przez co osoba dotknięta tą przypadłością zaczyna obracać głowę w bok, odchylać ją do tyłu lub nienaturalnie unosić brwi do góry, by poszerzyć obszar widzenia.

Schorzenie to nie tylko utrudnia widzenie, utrudnia codzienne funkcjonowanie, ale jest także powodem gorszego wyglądu. Może dotyczyć osób w każdym wieku, nawet dzieci.

Jakie są przyczyny opadających powiek?

W większości przypadków opadanie powieki jest związane z procesem starzenia się skóry , kiedy zaczyna zanikać produkcja włókien kolagenowych i elastyny. Skóra traci wtedy jędrność i elastyczność, przez co staje się wiotka.

Szczególnie jest to widoczne w miejscach, w których skóra jest delikatna i ma niewiele tkanki podskórnej, taką okolicą są właśnie powieki.

Bywa też tak, że w rodzinie występuje tendencja do opadania powieki, wtedy pod wpływem procesu starzenia dochodzi do powstania zjawiska opadania powiek. Często okulista wykrywa to zjawisko podczas badania okulistycznego.

Na czym polega zabieg plastyki powiek?

Jeżeli opadanie powiek powoduje ograniczenie pola widzenia, należy skorzystać z radykalnego leczenia, jakim jest plastyka powiek.

Leczenie opadającej powieki polega na usunięcie nadmiaru skóry, a następnie uformowanie na nowo powieki. Jest to zabieg, wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

Zabieg ten pozwala uzyskać podniesienie powieki, a co najważniejsze, poprawia pole widzenie.

Do przeciwwskazań w przeprowadzeniu plastyki powiek należą: cukrzyca, nadciśnienie, nadczynność tarczycy, choroby serca, przyjmowanie leków p/krzepliwych.

Opadająca powieka zabieg Madonna lift

Dla osób, które obawiają się leczenia chirurgicznego lub mają niewielki stopień opadania jest alternatywa w postaci zabiegu laserem frakcyjnym. Zabieg ten nosi nazwę Madonna lift. Do tego zabiegu można dołączyć osocze bogatopłytkowe.

Poprawię napięcia skóry uzyskujemy również laserem erbowo-yagowym. Zabieg jest bezbolesny, wymaga kilku powtórzeń – jest to lifting laserowy powiek.

Zabieg ten poprawia jędrność skóry powiek, jest skuteczny przy małym stopniu opadania powiek i nie jest zabiegiem, który może zastąpić chirurgiczną plastykę powiek.

Toksyna botulinowa

Czasami, na krótki okres można podnieść brwi stosując toksynę botulinową – jest to jednak na bardzo krótki okres (3 – 4 miesiące) i przy znacznym nadmiarze skóry i tkanki tłuszczowej nie do końca skuteczne.

Opadająca powieka zabieg Poznań

Zobacz opis plastyki powiek klikając w link – plastyka powiek

Opadające powieki

Powszechnie sądzi się, że oczy są zwierciadłem duszy i można w nich wiele dostrzec. Jednakże to jak wygląda ich okolica, czyli powieki, brwi i rzęsy również wpływają na to jak je odczytujemy.

Opadanie powiek jest coraz częstszym problemem zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Niewątpliwie negatywnie wpływa na odbiór człowieka. Powoduje optyczne postarzenie twarzy oraz nadaje wygląd osoby przewlekle zmęczonej.

Podstawową przyczyną opadającej powieki jest proces starzenia się. Wskutek zmniejszenia ilości włókien kolagenowych oraz rozluźnienia ich struktury zmniejsza się napięcie skóry oraz jej jędrność. Ponadto ulega ona ścieńczeniu. Efektem tego jest między innymi opadanie powiek, powstawanie zmarszczek typu „kurze łapki” oraz tak zwanych „worków pod oczami”.

Opadnięcie powieki jako takie jest widoczne przede wszystkim w obrębie powieki górnej, zaś w przypadku powieki dolnej objawia się jej pomarszczeniem. Powoduje to niekorzystne zmiany wyglądzie i jego postarzenie.

Czas wystąpienia i tempo przebiegu tego procesu są indywidualne, a czynniki na nie wpływające dzielą się na dwie grupy. Do pierwszej zaliczają się przyczyny modyfikowalne, natomiast do drugiej te, na które nie mamy wpływu. Wśród czynników modyfikowalnych możemy wyodrębnić te związane ze środowiskiem życia, rodzajem pracy czy narażeniem na długotrwały stres. Górna powieka może opadać po zabiegu zaćmy oraz po wieloletnim noszeniu soczewek kontaktowych. Czynniki niemodyfikowalne natomiast to predyspozycje genetyczne i uwarunkowania rodzinne.

Zabiegi na opadającą powiekę

Plastyka powiek jest zabiegiem mającym na celu korekcję opadających powiek oraz eliminację niedoskonałości jak na przykład zmarszczki typu „kurze łapki” czy tak zwane „worki pod oczami”. Najczęściej stosowane są dwie metody. Chirurgiczna korekcja opadających powiek zwana inaczej blefaroplastyką jest zabiegiem polegającym na usunięciu nadmiaru skóry oraz tkanki tłuszczowej z okolicy oczu.

Wykonuje się ją najczęściej w trybie ambulatoryjnym, w znieczuleniu miejscowym, z dostępu przez niewielkie nacięcie. Jego lokalizacja zależy od operowanej okolicy. Pełny efekt widoczny jest po kilku tygodniach.

Powrót do całkowitej aktywności po zabiegu zazwyczaj nie przekracza dwóch tygodni. Dzięki lokalizacji nacięć blizny powstałe po zabiegu są praktycznie niewidoczne. Blefaroplastykę można wykonać do dwóch razy w życiu, a jej efekt utrzymuje się nawet do 20 lat.

Bezpieczniejszą alternatywą dla blefaroplastyki jest zabieg z użyciem radiofrekwencji mikroigłowej. Polega on na wykonywaniu mikronakłuć oraz punktowemu podgrzewaniu tkanki, dzięki czemu jest możliwe bardzo precyzyjne, punktowe przegrzanie skóry powodujące dosłownie wyparowanie usuwanych zmian. Procedura jest praktycznie bezbolesna.

Nie ma konieczności opieki anestezjologa ani hospitalizacji, a powrót do codziennych aktywności jest praktycznie natychmiastowy. Częściowe rezultaty są widoczne praktycznie natychmiast po zakończeniu procedury, a efekt końcowy po ustąpieniu niewielkich obrzęków czy strupków, które mogą się pojawiać po bezpośrednio po zabiegu. Zmiany te jednak wycofują się nie pozostawiając śladu.

Ujędrnianie skóry powiek laserem frakcyjnym

Na populaności zyskuje także laserowa plastyka powiek. Laser wykorzystywany w medycynie estetycznej charakteryzuje się emisją fal elektromagnetycznych o takiej długości i częstotliwości, która pozwala na oddziaływanie praktycznie na wszystkie tkanki, w zależności od dobranych ustawień. Dzięki dużemu skupieniu wiązki możliwe jest działanie z dużą precyzją. Generowany bodziec termiczny powoduje w sposób kontrolowany punktowe przegrzanie skóry prowadząc do jej uszkodzenia.

Efektem tego jest aktywacja fibroblastów prowadząca do zwiększenia produkcji włókien kolagenowychi elastynowych, skutkująca zwiększeniem napięcia i poprawą jędrności skóry. Ponadto dochodzi do stymulacji podziałów komórek, wskutek czego uszkodzona tkanka zastępowana jest nową. Dodatkowo, urządzenie emituje również strumień dwutlenku węgla.

Gaz ten powoduje poprawienie ukrwienia tkanki, a co za tym idzie jej odżywienia. Dzięki tym właściwościom dodatkowo przyspiesza procesy regeneracyjne skóry. Dzięki temu dochodzi do poprawy napięcia powiek i ich jędrności, a co za tym idzie ich podniesienie i eliminację opadania powiek, a także innych defektów skórnych w ich obrębie, jak na przykład zmarszczek.

Lekarz przykłada głowicę bezpośrednio do skóry, po czym emitowana jest wiązka promieniowania laserowego wnikająca na różną głębokość. Istnieje zależność, że im większa jest penetracja w głąb skóry, tym więcej nowej tkanki zostaje wytworzone.

Przeciwwskazaniem do zabiegu jest jęczmień na oku, który powinien być leczony przez okulistę. Laserowa plastyka powiek to mniejsze ryzyko powikłań niż operacja powiek.

Opadająca powieka a Osocze bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe jest to substancja, w której znajduje się duża ilość różnego rodzaju czynników wzrostu i związków powodujących stymulację podziałów komórkowych i powstawanie tkanek. Dzięki temu pobudza procesy regeneracyjne skóry, czego efektem jest poprawa jej jędrności i eliminacja zmarszczek. Jest to metoda w stu procentach bezpieczna, ponieważ wykorzystuje się w niej własną krew pacjenta.

Po jej pobraniu odwirowuje się próbkę pozyskując osocze bogate w aktywne płytki krwi. Następnie jest ono wprowadzane precyzyjnie w pożądaną okolicę. Pobudza syntezę włókien kolagenowych, dzięki czemu napięcie skóry ulega zwiększeniu, co z kolei prowadzi do poprawy wyglądu okolicy oczu.

Żelowym preparatem otrzymywanym z osocza bogatopłytkowego jest naturalny wypełniacz ATR

Nici Aptos

Zabieg z wykorzystaniem nici liftingujących Aptos, inaczej zwany Nano Vitis jest to innowacyjna metoda bazująca na niciach caprolac wykonanych z włókien z kwasu polimlekowego i kaprolaktonu. Nici te są zintegrowane z igłą i wykorzystują technologię znaną już wcześniej (choćby z nici PDO czy innych rodzajów nici liftingujących).

Istotną różnicą jest to, że technologia Aptos bazuje na materiałach rozpuszczalnych. Całkowita degradacja nici trwa około roku. Dzięki zintegrowaniu nici z igłą możliwe jest precyzyjne umieszczenie ich w pożądanym miejscu, z niewielkim ryzykiem powikłań. Materiał, z którego wykonane są nici Aptos stymulują wytwarzanie endogennego kwasu hialuronowego, który wykazuje duże powinowactwo do wody.

Powoduje to zwiększenie uwodnienia i nawilżenia skóry, dzięki czemu dochodzi do zwiększenia jej napięcia i poprawienia jędrności. Nici Aptos powoduje inicjację wytwarzania kwasu hialuronowego. Jest to związek występujący praktycznie w całym organizmie, szczególnie w skórze,
a zwłaszcza młodej.

Z biegiem czasu jego ilość ulega znacznemu zmniejszeniu. Posiada on wysoką zdolność wiązania wody (jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać nawet do dwustu pięćdziesięciu molekuł wody). Dzięki zwiększaniu jego zawartości w skórze dochodzi do poprawienia jej nawilżenia. Efektem wyżej wymienionych procesów jest poprawa napięcia i jędrności skóry.

Opadająca powieka przyczyny

Jak wygląda opadająca powieka?

Opadająca powieka to defekt kosmetyczny, który może powodować trudności w widzeniu. Z pomocą w jej leczeniu przychodzą takie zabiegi medycyny estetycznej jak plastyka powiek, laser frakcyjny czy zabieg osoczem bogatopłytkowym.

Definicja problemu opadającej powieki

Jest to częsta przypadłość, charakteryzująca się asymetrię fałdu górnej powieki w stosunku do dolnej – fałd górnej powieki jest wówczas po prostu dłuższy. Jest to defekt kosmetyczny, która ma także konsekwencje medyczne – może utrudniać prawidłowe widzenie. Ta przypadłość jest nazywana także „leniwym okiem”.

Jak wygląda opadająca powieka? 

Jedną z przyczyn opadającej powieki jest starzenie się skóry, która staje się wiotka, rozciągnięta i pozbawiona elastyczności na skutek niedoboru kolagenu i elastyny w organizmie.  Ta dolegliwość może być skutkiem zaburzeń rozwoju mięśni odpowiedzialnych za uniesienie powieki czy efektem nadmiaru skóry na powiece.

Przyczyną jest często nieprawidłowe unerwienie powieki lub cukrzyca. Bez względu na przyczynę opadającej powieki, można się jej pozbyć dzięki skutecznym zabiegom medycyny estetycznej.

Plastyka powiek

Pierwszy zabieg dla osób z opadającą powieką to blefaroplastyka, czyli plastyka powiek. Procedura blefaroplastyki polega na usunięciu nadmiaru skóry na powiece i przywróceniu napięcia strukturom powięziowym. Efektem plastyki powiek jest zdrowy i estetyczny wygląd oczu. Jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów na opadającą powiekę.

Zabieg blefaroplastyki wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Podczas zabiegu lekarz wykonuje niewielkie nacięcie w naturalnych załamaniach powiek.  Efekty plastyki powiek pojawiają się po ok. 14 dniach od zabiegu i utrzymują się nawet do 20 lat.

Laser frakcyjny

Wszechstronność lasera frakcyjnego jest szeroko wykorzystywana w medycynie estetycznej na różne dolegliwości. Laser frakcyjny powoduje kontrolowane mikrouszkodzenia skóry, które pobudzają skórę do produkcji nowego kolagenu. W efekcie stara skóra zostaje zastąpiona nową, poprawiając jędrność i estetykę okolicy oczu.

Zabieg laserem frakcyjnym odbudowuje skórę i jest bezbolesny. Za sprawą dużego skupienia wiązki podczas zabiegu osiąga się dużą precyzję, a procedura jest całkowicie bezpieczna i bezbolesna dla pacjenta. To skuteczny nieoperacyjny sposób na opadającą powiekę.

Nici Aptos

Kolejny sprawdzony zabieg na opadanie powieki  to nici liftingujące – Aptos, które umożliwiają przeprowadzenie liftingu bez skalpela. Jak wygląda zabieg? Lekarz wprowadza nici pod skórę, które tworzą swoiste rusztowanie.

Dzięki temu może modelować obszar zabiegowy, co przyczynia się do poprawy napięcia skóry. Nici są zintegrowane z igłą i są w pełni rozpuszczalne. Pełny efekt w postaci redukcji opadającej powieki jest widoczny po ok. 1,5 miesiąca.

Osocze bogatopłytkowe na opadające powieki

Osocze bogatopłytkowe to preparat zawierający czynniki wzrostu, który pozyskiwany jest z krwi własnej pacjenta. Wprowadzenie osocza bogatopłytkowego drogą iniekcji w okolice oczu przynosi pobudzenie procesów regeneracyjnych i poprawę jędrności skóry.

Osocze bogatopłytkowe pobudza syntezę włókien kolagenowych, dzięki czemu napięcie skóry ulega zwiększeniu, co z kolei prowadzi do poprawy wyglądu okolicy oczu.

Dzięki aktywnym płytkom krwi zawartym w osoczu, dochodzi do wydzielania czynników wzrostu i regeneracji komórek czy pobudzenia syntezy DNA, dlatego jest to idealny opadająca powieka zabieg. Osoby z opadającą powieką w pierwszej kolejności powinny rozważyć, metodę niechirurgiczną.

Jak wygląda opadająca powieka?

Jak się pozbyć opadających powiek?

Opadające powieki mogą być defektem natury estetycznej, ale przez wzgląd na ich zróżnicowany stopień opadania, w niektórych przypadkach mogą nawet utrudniać widzenie. Schorzenie może dotknąć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jak sobie z nim radzić?

Problem opadającej powieki może wystąpić na jednym oku lub obu i polega na zmniejszeniu szpary powiekowej, a brzeg powieki górnej może nawet przysłaniać źrenice i ograniczać pole widzenia.

Opadająca powieka przyczyny

Przypadłość może być wrodzona lub nabyta, a także jedno lub dwustronna. Czynnikami determinującymi opadającą powiekę mogą być też różne schorzenia i dysfunkcje mięśnia dźwigacza odpowiedzialnego za utrzymanie powieki w prawidłowej pozycji, uszkodzenie nerwu współczulnego lub okoruchowego, a także uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego. Efektem tej dysfunkcji mogą być bóle głowy, czy pogorszenie wzroku.

Wszelkiego typu urazy mogą również powodować ten rodzaj opadania powiek. Ponadto przyczyną może być wiek i proces starzenia się skóry. Mięśnie i skóra tracą napięcie, zanika kolagen i elastyna, co skutkuje zwiększeniem wiotkości skóry a do tego również zanikają tkanki miękkie i tłuszcz.  Możliwe jest też wrodzone opadanie powieki.

Leczenie opadających powiek

Możliwości leczenia jest kilka zarówno chirurgiczne, jak i mniej inwazyjne, nie wymagające interwencji chirurgicznej. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju i zaawansowania schorzenia.

Skuteczność chirurgicznej korekcji opadającej powieki zależy od przedzabiegowego rozpoznania oraz ustalenia zakresu czynności mięśnia dźwigacza i można ją połączyć z plastyką powiek górnych czyli blefaroplastyką. Zabieg polega na usunięciu nadmiaru wiotkiej skóry nad powieką i odbywa się w znieczuleniu miejscowym.

Po zabiegu zalecany jest kilkudniowy odpoczynek w domu, należy unikać opalania i sauny. Po kilku dniach pacjent powinien zgłosić się na wizytę kontrolną i zdjęcie szwów.

Do metod mniej inwazyjnych należą zabiegi z użyciem lasera frakcyjnego CO2 lub lasera erbowo-yagowego. Zabiegi wpływają na ujędrnienie skóry i pobudzenie fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny. Po zabiegu potrzebne jest kilka dni na gojenie, więc potrzebna będzie krótka przerwa w pracy.

Najbardziej skuteczna jest plastyka powiek, jednak jest to zabieg chirurgiczny. W związku z tym należy liczyć się z kilkutygodniową rekonwalescencją.

Również mezoterapia może przynieść dobre efekty, szczególnie z użyciem osocza bogatopłytkowego, które jest bogate w różnego rodzaju czynniki wzrostu i pobudza skórę do regeneracji.

Przeciwwskazaniem do wykonania plastyki powiek są aktywne zapalenie infekcje skórne – jęczmień na oku ,ciąża, karmienie piersią, problemy z krzepliwością krwi, zaburzenia hormonalne, choroby autoimmunologiczne, choroby nowotworowe i wiele innych.

Trudno jest powstrzymać rozwój opadania powieki, dlatego czym szybciej rozpoczniesz leczenie tym lepsze efekty możesz osiągnąć.

Jak się pozbyć opadających powiek Poznań

5/5 - (11 votes)