Poznań ul. Promienista 132/1
pon-pt: 11:00-19:00
wyszukiwanie medycyna estetyczna estetyncza Poznań

Plastyka brzucha Abdominoplastyka


Plastyka brzucha, abdominoplastyka (po angielsku: Tummy tuck) – jest to operacja, która cieszy się bardzo dużą popularnością zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn, i to bez względu na ich wiek.

Alternatywą jest kwas polimlekowy – bezinwazyjne stymulowanie wytwarzania kolagenu.

plastyka brzucha, abdominoplastyka
Data aktualizacji: 2023-01-18 20:28:15

Plastyka brzucha (abdominoplastyka) może być wykonana bez operacji wycinania pasa skóry i tłuszczu.

Alternatywy do plastyki brzucha to:

 1. liposukcja
 2. radiofrekwencja mikroigłowa
 3. laser

Wystarczy liposukcja oraz poprawa napięcia skóry poprzez zastosowanie odpowiednich urządzeń: radiofrekwencja mikroigłowa, laser.

Takim urządzeniem jest radiofrekwencja mikroigłowa, poprawia bardzo skutecznie napięcie skóry, można łączyć z podawaniem kolagenu podskórnie.

Zabieg jest połączony z zabiegiem odsysanie tłuszczu. W zależności od pacjenta odsysamy mniej lub więcej tkanki tłuszczowej, natomiast poprawę napięcia skóry uzyskujemy stosując laser 1470nm – endolifting laserowy.

Wszystko odbywa się z małych cięć w okolicy podbrzusza (4 – 5 mm), które po zabiegu są niewidoczne.

Abdominoplastyka może więc być zabiegiem małoinwazyjnym.

Plastyka brzucha chirurgiczna

Tradycyjna operacja – plastyka brzucha polega na usunięciu nadmiaru fałdu skórno-tłuszczowego brzucha oraz na przywróceniu osłabionym lub odseparowanym mięśniom prawidłowego wyglądu i funkcji.

Podczas operacji plastyki brzucha zostają też usunięte w znacznym stopniu rozstępy na brzuchu. Czasami tej operacji towarzyszy liposukcja (zwłaszcza w rejonie nadbrzusza i boków) lub zaopatrzenie przepukliny brzusznej.

Abdominoplastyka – Objawy uboczne

Z uwagi na rozległość rany pooperacyjnej konsekwencją zabiegu jest bolesność, obrzęk, czasami zaburzenie czucia, które stopniowo wraca.

Jak każdy zabieg operacyjny niesie ze sobą ryzyko powikłań takich jak krwiak, zakażenie, martwica skóry.

Powikłania te mogą spowodować przedłużone gojenie i w rezultacie nieestetyczne przerostowe blizny. Powikłaniom można zapobiec stosując odpowiednie leki i zabiegi, a przede wszystkim ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarskich.

Zalecenia po zabiegu

 • Przez pierwsze 2-3 tygodnie po operacji należy unikać wykonywania czynności wymagających wysiłku fizycznego (np. sprzątanie, odkurzanie, pranie ręczne, etc)
 • Przez sześć kolejnych tygodni po operacji, obowiązuje zakaz uprawiania sportu (aerobic, siłownia, pływanie, itp.)
 • Do 6 miesięcy po operacji nie należy korzystać z sauny oraz solarium; należy też unikać intensywnego opalania się

Inne metody poprawy napięcia skóry:

 • Radiofrekwencja mikroigłowa
 • Osocze bogatopłytkowe

Te metody można łączyć w czasie jednego zabiegu – efekty się sumują

Metody redukcji tkanki tłuszczowej

 • Liposukcja infradzwiękowa N.I.L. – odsysanie tłuszczu
 • Endolifting laserowy

WSKAZANIA DO PLASTYKI BRZUCHA:

 • Brzuch po ciąży: wiotkie mięśnie brzucha, rozstępy, luźna skóra
 • Nadmiar luźnej skóry brzucha na skutek dużej utraty masy ciała
 • Przepuklina brzuszna

PRZEBIEG OPERACJI

Plastyka brzucha jest operacją przeprowadzaną w znieczuleniu ogólnym. W zależności od stopnia złożoności procedury może ona trwać od 2 do 4 godzin.

W zależności od potrzeby pacjenta można przeprowadzić pełną, małą lub odwrotną plastykę brzucha.

Pełna plastyka brzucha – tradycyjny sposób

Operacja ta polega na wykonaniu jednego z kilku rodzajów nacięć (zależnie od decyzji chirurga) powyżej spojenia łonowego tak, aby blizna była najmniej widoczna, a następnie odpreparowaniu fałdu skórno-tłuszczowego od powięzi brzusznej wysoko, aż do łuków żebrowych.

Umożliwia to maksymalne zsunięcie skóry ku dołowi i – po odpowiednim naciągnięciu – usunięcie zbędnego nadmiaru skóry wraz z ewentualnymi rozstępami i bliznami po innych operacjach.

Wcześniej wykonuje się nacięcie wokół pępka tak, żeby pozostał na swoim miejscu, a na koniec zabiegu wszywa się go w nowe miejsce, ale na tej samej wysokości co poprzednio.

Przed zaszyciem rany, jeśli zachodzi taka konieczność, wykonuje się zaopatrzenie pochewki mięśnia prostego brzucha w celu maksymalnego ujędrnienia przedniej ściany brzucha.

Zalecenia pooperacyjne:

Przez pierwszy tydzień sugeruje się powolne uruchamianie się i przechodzenie z pozycji zgiętej do pozycji wyprostowanej. Rekomendowane noszenie pasa elastycznego przyspieszającego gojenie i zmniejszającego możliwość zbierania się płynów pod odwarstwionym płatem skórno-tłuszczowym.

Należy stosować postępowanie przeciwzakrzepowe przez pierwsze 7-10 dni.

Powrót do pracy możliwy jest najczęściej po 2 tygodniach. W klinice bezpośrednio po operacji trzeba pozostać na 2 doby. Na blizny wskazana karboksyterapia w celu poprawienia gojenia. Wskazane jest także stosowanie odpowiednich maści na blizny.

Plastyka brzucha – Efekt

Efektem zabiegu jest poprawa sylwetki ciała oraz wyglądu brzucha a także znaczna poprawa samopoczucia. Pacjent po zabiegu uzyskuje satysfakcjonującą go sylwetkę ciała, szczególnie gdy wcześniej posiadał znacznie osłabione napięcie mięśni oraz nadmiernie rozciągniętą skórę brzucha.

Pacjent musi sobie jednak zdawać sprawę, że w osiągnięciu dalszego modelowania sylwetki potrzebne jest stosowanie diety i odpowiedni program ćwiczeń fizycznych. Operacja tego typu jest metodą wspomagającą a nie może zastąpić odchudzania czy ćwiczeń.

Plastyka brzucha bez skalpela

Alternatywą dla chirurgicznej plastyki brzucha jest radiofrekwencja mikroigłowa lub Sculptra (kwas polimlekowy).

Zabiegi wykonuje się w odstępach 3 – 4 tygodni, w celu zwiększenia (przyspieszenia efektu można łączyć z osoczem bogatopłytkowym). Jeśli jest to konieczne można przeprowadzić liposukcję.

Zaletą zabiegu jest brak blizn, w trakcie leczenia można prowadzić normalną aktywność zawodową. Właściwie po zejściu z fotela po zabiegu można wrócić do normalnych aktywności życiowych.

Plastyka brzucha Poznań

Zabiegi medycyny estetycznej na ciało – remedium na różne problemy i defekty

W Aestetic Clinic oferujemy skuteczne zabiegi medycyny estetycznej oraz z zakresu kosmetologii. Każdy zabieg poprzedzony jest konsultacją pacjenta, podczas którego lekarz odpowiedniej specjalizacji dokonuje wywiadu lekarskiego. Na konsultacji dokonywana jest diagnoza schorzenia przez lekarza, który analizuje wskazania i przeciwwskazania do określonego zabiegu. Podczas konsultacji w Aestetic Clinic, lekarz opracowuje konkretny plan leczenia, kwalifikuje do zabiegu, dobierając bezpieczny zabieg dla pacjenta. 

Zabiegi na ciało pozwalają na pozbycie się problemów skórnych, różnego rodzaju defektów, są skutecznym sposobem na poprawę wyglądu czy zatrzymanie procesów starzenia. Do najczęstszych zabiegów medycyny estetycznej należą procedury na redukcję zmarszczek, poprawę owalu twarzy, odmłodzenie skóry czy usuwanie tkanki tłuszczowej. Pacjenci dzięki naszym zabiegom na ciało mogą poprawić nie tylko swój wygląd, ale i samoocenę oraz samopoczucie. Wszystkie nasze zabiegi zabiegi medycyny estetycznej na ciało są wykonywane przez doświadczonych lekarzy lub kosmetologów z wykorzystaniem przebadanych klinicznie preparatów i renomowanych urządzeń wykorzystujących innowacyjne technologie. 

Zabiegi na ciało – rodzaje 

W naszej klinice medycyny estetycznej w Poznaniu oferujemy różne rodzaje zabiegów na określoną przypadłość. Lekarz dobiera najbardziej efektywną terapię do indywidualnych wskazań pacjenta. Pierwszą kategorią zabiegów są zabiegi odmładzające na ciało. Usuwanie zmarszczek na szyi, dekolcie czy dłoniach jest wykonywane z użyciem wypełniaczy tj. kwas hialuronowy czy toksyna botulinowa. Naszym pacjentom rekomendujemy też często stymulatory tkankowe, które np. dzięki obecności substancji aktywnych tj. płynny polikaprolakton, zapewniają efekty na dłużej.  Zmarszczki na dekolcie, szyi czy poprawa nawilżenia i elastyczności skóry?

Z pomocą przychodzi zabieg osoczem bogatopłytkowym, czyli inaczej wampirzy lifting. Jest to terapia wykorzystująca krew własną pacjenta, która po odpowiedniej obróbce jest podawana przez lekarza na drodze iniekcji. Wampirzy lifting wyklucza ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej, ponieważ jest to preparat pochodzący z organizmu pacjenta. Osocze bogatopłytkowe to częsty zabieg na ciało, do którego wskazaniem jest zmęczona i pozbawiona odżywienia skóra lub blizny zlokalizowane w różnych obszarach ciała. Jakie jeszcze inne zabiegi na ciało – rodzaje proponujemy? 

Zabiegi na ciało z wykorzystaniem energii laserowej 

Kolejny rodzaj zabiegów to laseroterapia – czyli procedury stosowane na różne dolegliwości. Laser frakcyjny jest często stosowany do usuwania zmarszczek, blizn, przebarwień. Laseroterapię w gabinecie medycyny estetycznej Poznań stosujemy także w celu zamykania naczynek na nogach czy niechcianych tatuaży. Lekarz zawsze dobiera odpowiedni rodzaj lasera, długość fali i liczbę zabiegów, aby terapia była bezpieczna i przynosiła przewidywalne rezultaty. Nasi kosmetolodzy przeprowadzają zabiegi depilacji laserowej, które pozwalają na skuteczne pozbycie się owłosienia w okolicach bikini, rąk czy nóg. Na efektywność procedur depilacji laserowej wpływają najwyższej jakości urządzenia, które w połączeniu z wiedzą ekspertów zapewniają precyzyjność usuwania włosów i maksymalny komfort pacjenta. 

Poprawa jędrności skóry 

Na uwagę zasługują zabiegi mezoterapii mikroigłowej, które polegają na mikronakłuwaniu skóry różnymi metodami. Ten zabieg stosuje się na różne dolegliwości (zmarszczki, skóra pozbawiona jędrności). Mezoterapia wykorzystuje dwa mechanizmy – po pierwsze poprzez kontrolowane mikroukłucia pobudza procesy naprawcze skóry. Po drugie podczas zabiegu mikronakłuwania skóry podaje się substancje aktywne, które wzmacniają efekt terapeutyczny zabiegu. Stosujemy najczęściej: peptydy, kwas hialuronowy, krzemionki. W naszej klinice posiadamy szereg zabiegów odtłuszczających dla pacjentów z nadwagą lub depozytami tłuszczowymi.

Wykonujemy różne rodzaje liposukcji tj. liposukcja tradycyjna, liposukcja laserowa. Jest to procedura wykonywana przez lekarza, polegająca na odsysaniu tłuszczu. Najczęściej dokonuje się liposukcji ramion, brzucha. Efektem działania liposukcji jest pozbycie się tłuszczu, modelowanie sylwetki, poprawa jędrności skóry. Popularne są procedury wyszczuplające i związane z modelowaniem sylwetki. Do najczęstszych zaliczamy: usuwanie cellulitu, redukcję rozstępów, których można się pozbyć na drodze wielu zabiegów dostępnych w naszej klinice medycyny estetycznej. 

lek.med. Włodzimierz Rosiński
5/5 - (17 votes)

Popularne zabiegi

+48 571 323 530

+48 571 323 530