Poznań ul. Promienista 132/1
pon-pt: 11:00-19:00

Plastyka brzucha Abdominoplastyka


Plastyka brzucha, abdominoplastyka (po angielsku: Tummy tuck) – jest to operacja, która cieszy się bardzo dużą popularnością zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn, i to bez względu na ich wiek.

Alternatywą jest kwas polimlekowy – bezinwazyjne stymulowanie wytwarzania kolagenu.

plastyka brzucha, abdominoplastyka

Plastyka brzucha (abdominoplastyka) może być wykonana bez operacji wycinania pasa skóry i tłuszczu.

Alternatywy do plastyki brzucha to:

  1. liposukcja
  2. radiofrekwencja mikroigłowa
  3. laser

Wystarczy liposukcja oraz poprawa napięcia skóry poprzez zastosowanie odpowiednich urządzeń: radiofrekwencja mikroigłowa, laser.

Takim urządzeniem jest radiofrekwencja mikroigłowa, poprawia bardzo skutecznie napięcie skóry, można łączyć z podawaniem kolagenu podskórnie.

Aby zobaczyć opis zabiegu kliknij w ikonkę:

radiofrekwencja mikroigłowa

Radiofrekwencja mikroigłowa

Zabieg jest połączony z zabiegiem odsysanie tłuszczu. W zależności od pacjenta odsysamy mniej lub więcej tkanki tłuszczowej, natomiast poprawę napięcia skóry uzyskujemy stosując laser 1470nm – endolifting laserowy.

Wszystko odbywa się z małych cięć w okolicy podbrzusza (4 – 5 mm), które po zabiegu są niewidoczne.

Abdominoplastyka może więc być zabiegiem małoinwazyjnym.

Plastyka brzucha chirurgiczna

Tradycyjna operacja – plastyka brzucha polega na usunięciu nadmiaru fałdu skórno-tłuszczowego brzucha oraz na przywróceniu osłabionym lub odseparowanym mięśniom prawidłowego wyglądu i funkcji.

Podczas operacji plastyki brzucha zostają też usunięte w znacznym stopniu rozstępy na brzuchu. Czasami tej operacji towarzyszy liposukcja (zwłaszcza w rejonie nadbrzusza i boków) lub zaopatrzenie przepukliny brzusznej.

Abdominoplastyka – Objawy uboczne

Z uwagi na rozległość rany pooperacyjnej konsekwencją zabiegu jest bolesność, obrzęk, czasami zaburzenie czucia, które stopniowo wraca.

Jak każdy zabieg operacyjny niesie ze sobą ryzyko powikłań takich jak krwiak, zakażenie, martwica skóry.

Powikłania te mogą spowodować przedłużone gojenie i w rezultacie nieestetyczne przerostowe blizny. Powikłaniom można zapobiec stosując odpowiednie leki i zabiegi, a przede wszystkim ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarskich.

Zalecenia po zabiegu

Inne metody poprawy napięcia skóry:

Te metody można łączyć w czasie jednego zabiegu – efekty się sumują

Metody redukcji tkanki tłuszczowej

WSKAZANIA DO PLASTYKI BRZUCHA:

PRZEBIEG OPERACJI

Plastyka brzucha jest operacją przeprowadzaną w znieczuleniu ogólnym. W zależności od stopnia złożoności procedury może ona trwać od 2 do 4 godzin.

W zależności od potrzeby pacjenta można przeprowadzić pełną, małą lub odwrotną plastykę brzucha.

Pełna plastyka brzucha – tradycyjny sposób

Operacja ta polega na wykonaniu jednego z kilku rodzajów nacięć (zależnie od decyzji chirurga) powyżej spojenia łonowego tak, aby blizna była najmniej widoczna, a następnie odpreparowaniu fałdu skórno-tłuszczowego od powięzi brzusznej wysoko, aż do łuków żebrowych.

Umożliwia to maksymalne zsunięcie skóry ku dołowi i – po odpowiednim naciągnięciu – usunięcie zbędnego nadmiaru skóry wraz z ewentualnymi rozstępami i bliznami po innych operacjach.

Wcześniej wykonuje się nacięcie wokół pępka tak, żeby pozostał na swoim miejscu, a na koniec zabiegu wszywa się go w nowe miejsce, ale na tej samej wysokości co poprzednio.

Przed zaszyciem rany, jeśli zachodzi taka konieczność, wykonuje się zaopatrzenie pochewki mięśnia prostego brzucha w celu maksymalnego ujędrnienia przedniej ściany brzucha.

Zalecenia pooperacyjne:

Przez pierwszy tydzień sugeruje się powolne uruchamianie się i przechodzenie z pozycji zgiętej do pozycji wyprostowanej. Rekomendowane noszenie pasa elastycznego przyspieszającego gojenie i zmniejszającego możliwość zbierania się płynów pod odwarstwionym płatem skórno-tłuszczowym.

Należy stosować postępowanie przeciwzakrzepowe przez pierwsze 7-10 dni.

Powrót do pracy możliwy jest najczęściej po 2 tygodniach. W klinice bezpośrednio po operacji trzeba pozostać na 2 doby. Na blizny wskazana karboksyterapia w celu poprawienia gojenia. Wskazane jest także stosowanie odpowiednich maści na blizny.

Plastyka brzucha – Efekt

Efektem zabiegu jest poprawa sylwetki ciała oraz wyglądu brzucha a także znaczna poprawa samopoczucia. Pacjent po zabiegu uzyskuje satysfakcjonującą go sylwetkę ciała, szczególnie gdy wcześniej posiadał znacznie osłabione napięcie mięśni oraz nadmiernie rozciągniętą skórę brzucha.

Pacjent musi sobie jednak zdawać sprawę, że w osiągnięciu dalszego modelowania sylwetki potrzebne jest stosowanie diety i odpowiedni program ćwiczeń fizycznych. Operacja tego typu jest metodą wspomagającą a nie może zastąpić odchudzania czy ćwiczeń.

Plastyka brzucha bez skalpela

Alternatywą dla chirurgicznej plastyki brzucha jest radiofrekwencja mikroigłowa lub Sculptra (kwas polimlekowy).

Zabiegi wykonuje się w odstępach 3 – 4 tygodni, w celu zwiększenia (przyspieszenia efektu można łączyć z osoczem bogatopłytkowym). Jeśli jest to konieczne można przeprowadzić liposukcję.

Zaletą zabiegu jest brak blizn, w trakcie leczenia można prowadzić normalną aktywność zawodową. Właściwie po zejściu z fotela po zabiegu można wrócić do normalnych aktywności życiowych.

Plastyka brzucha Poznań

lek.med. Włodzimierz Rosiński
5/5 - (17 votes)

Popularne zabiegi

+48 571 323 530

+48 571 323 530