Poznań ul. Promienista 132/1
pon-pt: 11:00-19:00
wyszukiwanie medycyna estetyczna estetyncza Poznań

Nano Fat na włosy


Nano Fat na włosy – zabieg leczenia wypadania włosów komórkami macierzystymi

Nano Fat na włosy
Data aktualizacji: 2023-01-19 22:51:05

Nano Fat na włosy

Czym jest łysienie, skąd się bierze i jakie są jego rodzaje?

Łysienie jest procesem, którego istotą jest utrata włosów. Dotyczy głównie skóry owłosionej głowy, choć nie tylko. Istnieje kilka rodzajów łysienia, które różnią się typem wypadania włosów i obszarami ich przerzedzenia, a przede wszystkim mechanizmem powstawania.

Łysienie może być samoistne i wynika z pewnych indywidualnych uwarunkowań i predyspozycji (na przykład łysienie androgenowe), może również być rezultatem różnych schorzeń (np. autoimmunologicznych w przypadku łysienia plackowatego), a także powikłaniem poterapeutycznym (klasyczny przykład – łysienie w przebiegu chemioterapii
z powodu nowotworu złośliwego).

Najczęstszym typem łysienia jest łysienie androgenowe, wynikające z przemian hormonalnych (dokładniejszy mechanizm opisano poniżej). Funkcjonuje kilka teorii na temat tego, jak do niego dochodzi. Najbliższa prawdy wydaje się ta o uwarunkowaniach genetycznych, która dotyczy dziedziczenia genu łysienia. Co ciekawe, gen ten jest dziedziczony wyłącznie po matce, natomiast ujawnia się u mężczyzn.

Nano Fat na włosy – Czym jest lipotransfer?

Lipotransfer jest to zabieg polegający na modelowaniu sylwetki poprzez przeszczep tłuszczu. Jest to procedura bezpieczna, ponieważ jako materiał jest używany własny tłuszcz. Dzięki temu dochodzi do eliminacji ryzyka wystąpienia powikłań pod postacią odczynów autoimmunologicznych, odrzucenia przeszczepu, czy innych komplikacji. Z uwagi małowinwazyjność zabiegu lipotransferu, wykonywany jest on w znieczuleniu miejscowym
i nie wymaga hospitalizacji.

Procedura ta polega na przeszczepieniu tkanki tłuszczowej przy zastosowaniu specjalnej kaniuli z miejsc, gdzie jest ona niepożądana do miejsc docelowych (np. piersi). To wszystko odbywa się jednoczasowo. Istotny jest fakt, że jej część po wszczepieniu ulega wchłonięciu, ale są sposoby, aby temu zaradzić.

Ryzyko powikłań lipotransferu jest bardzo niskie, zazwyczaj przebiega on bez komplikacji. Tak naprawdę jedynymi potencjalnymi niedogodnościami są krwiaki i obrzęki, które mogą występować i utrzymywać się do kilku dni po przeprowadzeniu zabiegu.

Czym jest Nano Fat?

Nano Fat jest innowacyjną technologią bazującej na technice lipotransferu. Umożliwia jednoczasowe wypełnianie określonej okolicy ciała tkanką tłuszczową, a za razem wzmocnienie i rewitalizację skóry tejże okolicy. Ma ona przytępiony koniec oraz zawiera sześć specjalnych portów do pobierania tkanki tłuszczowej.

Kaniula o tej budowie zapobiega nadmiernemu uszkodzeniu tkanki tłuszczowej podczas jej pobierania. Ponadto powoduje istotne skrócenie czasu pobrania. Dzięki powyższym właściwością powyższa procedura jest szybsza, bezpieczniejsza, bardziej efektywna, a przede wszystkim znacznie mniej inwazyjna.

Rewitalizacja skóry owłosionej głowy korzystnie wpływa na poprawę jej odżywienia oraz funkcjonowania także w zakresie przydatków skóry, jakimi są między innymi mieszki włosowe. W rezultacie prowadzi to do stymulacji i przyspieszenia procesu powstawania
i wzrostu włosów oraz ich wzmocnienia.

Istotny jest fakt, że podczas zabiegu z wykorzystaniem technologii Nano Fat używana jest własna tkanka tłuszczowa pacjenta. Dzięki temu nie ma ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej ani reakcji zapalnej związanej z obecnością ciała obcego.

W związku z powyższym Nano Fat jest najbezpieczniejszym obecnie znanym wypełniaczem. Znaczącą korzyścią technologii Nano Fat jest brak konieczności wcześniejszego przygotowania. Zabieg może być przeprowadzony „z marszu” i trwa zazwyczaj około 30 minut. Rezultat zabiegu charakteryzuje się wysoką trwałością.

Poza tym istotne jest, że po przeprowadzeniu zabiegu wykorzystującego technologię Nano Fat, nie jest wymagana żadna rekonwalescencja i od razu można powrócić do codziennej aktywności.

Jak wygląda zabieg z wykorzystaniem Nano Fat?

W pierwszej fazie zabiegu Nano Fat, po uprzednim znieczuleniu miejscowym, pobiera się z okolicy talii niewielką ilość tkanki tłuszczowej wykorzystując w tym celu opisaną powyżej specjalną kaniulę. Jej budowa ma działanie protekcyjne dla pobieranej tkanki, dzięki temu jakość i potencjał regeneracyjny komórek tłuszczowych są wysokie.

Kolejnym etapem jest odpowiednie przygotowanie pobranego materiału. Polega ono na oczyszczeniu i filtracji w specjalnym systemie. Celem tego działania jest usunięcie erytrocytów, a także resztek płynu znieczulającego.

Dzięki temu możliwe jest utrzymanie jakości preparatu na najwyższym etapie. Wreszcie w ostatnim etapie, oczyszczony materiał jest podawany w miejsce docelowe. Rozdrobniony tłuszcz zawiera komórki macierzyste, które są odpowiedzialne za efekt regeneracji włosów.

Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu?

Jak każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej, również zabieg z wykorzystaniem technologii Nano Fat jest przeciwwskazany u niektórych pacjentów. Nie należy go przeprowadzać u kobiet w ciąży i w czasie laktacji. Jest również przeciwwskazany u pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia krwi. Nie zaleca się go również u pacjentów z ciężkimi, przewlekłymi chorobami, takimi jak cukrzyca, choroby nowotworowe czy autoimmunologiczne.

Nano Fat na włosy Poznań

Piśmiennictwo:

  1. Anzai A et al., Pathomechanisms of immune-mediated alopecia, Int Immunol. 2019 Jul 13;31(7):439-447
  2. Kaliyadan F et al., Androgenic alopecia: an update, Indian J Dermatol Venerol Leprol. 2013 Sep-Oct; 79(5):613-25
  3. Anudeep TC et al., Advancing Regenerative Cellular Therapies in Non-Scarring Alopecia, Pharmaceutics. 2022 Mar 10;14(3):612
lek.med. Włodzimierz Rosiński
Oceń nas

Popularne zabiegi

+48 571 323 530

+48 571 323 530