Tricopat – Trichopat
Podstawowe informacje:
Dla kogo jest ten zabieg
- łysienie androgenowe
- przygotowanie do przeszczepu włosów
- wypadanie włosów
Przeciwwskazania
- Stan zapalny skóry głowy
- Aktywna choroba nowotworowa
Pytania i odpowiedzi
Zabieg dedykowany jest do osób obserwujących nadmierne wypadanie włosów
Po 2 zabiegach obserwowane jest zatrzymanie wypadania włosów. Po kolejnych widoczny jest odrost łosów.
Zalecamy zabieg na:
Wypadanie włosów
Łysienie Androgenowe
Przygotowanie do przeszczepu włosó
Informacja o zabiegu
Tricopat / Trichopat. Zabieg z wykorzystaniem technologii Tricopat
Łysienie (wypadanie włosów) dotyka nawet 70% dorosłych mężczyzn i jest ono diagnozowane również u kobiet. Utrata włosów znacząco wpływa na samopoczucie pacjenta i jego pewność siebie. W końcu bujna fryzura to atrybut młodości i atrakcyjności. Dowiedzmy się, jakie zastosowanie ma technologia Tricopat w zabiegach leczenia łysienia.
Na czym polega technologia Tricopat?
Technologia Tricopat została opracowana przez inżynierów, naukowców i lekarzy z Uniwersytetu w Bolonii. Podczas zabiegu z jej zastosowaniem wykorzystuje się urządzenie medyczne, które jest wyposażone w specjalną głowicę z mikrostożkami wykonującą nacięcia tkanki na głębokość 0,25 mm.
W efekcie możliwe jest zaaplikowanie substancji odżywczych stymulujących porost włosów i mikrokrążenie skalpu. Ponadto technologia Tricopat wykorzystuje również fale akustyczne, elektrody i lampy LED. Głowica w urządzeniu medycznym może emitować światło niebieskie lub czerwone.
Zastosowanie tej technologii było przebadane klinicznie. Podczas badań trichoskopowych wykazano, że u pacjentów po 6 miesiącach zaszła poprawa – wyraźnie ograniczone wypadanie włosów i zwiększenie porostu nowych.
Jakie są wskazania do zabiegu?
Wśród wskazań do zabiegu z wykorzystaniem technologii Tricopat wymienia się:
- chęć zagęszczenia włosów,
- łysienie androgenowe,
- łysienie telogenowe,
- łysienie plackowate,
- nadmierne wypadanie włosów.
Zanim dojdzie do procedury, niezbędna jest wizyta kwalifikacyjna celem wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań zdrowotnych.
Jak przebiega zabieg z wykorzystaniem technologii Tricopat?
Zabieg z zastosowaniem technologii Tricopat zajmuje zwykle nie więcej niż 20 minut i nie wymaga znieczulenia. Wielu pacjentów utrzymuje, że odczucia przy procedurze przypominają masaż skalpu. Podczas zabiegu dochodzi do wykonania mikronacięć skóry na głębokość 0,25 i stymulacji za pomocą fal akustycznych i światła. Ponadto terapia jest łączona z aplikacją serum z czynnikami wzrostu.
W efekcie dochodzi do pobudzenia mikrokrążenia w skórze głowy, aktywizacji fibroblastów i produkcji elastyny oraz kolagenu, a także przedłużenia fazy anagenu. To przekłada się na zwiększony porost nowych włosów i ograniczenie ich wypadania.
Dla uzyskania pełnego efektu terapeutycznego niezbędna jest seria zabiegów. Zwykle zalecane są cztery procedury z zachowaniem miesięcznych odstępów. W zależności od indywidualnych uwarunkowań pacjenta może okazać się konieczne wykonanie zabiegów przypominających. Zabieg wykonuje trycholog.
Zabieg jest stosowany w leczeniu wypadania włosów, w jego efekcie następuje stabilizacja owłosionej skóry głowy. Urządzenie wykorzystuje kilka elementów, co poprawia metabolizm skóry pobudzony czynnikami wzrostu. Jednym ze składowych są lampy led, działające przeciwzapalnie oraz poprawia mikrokrążenie krwi.
Piśmiennictwo:
https://www.tricopat.com/index.php/pl/, dostępne 05.03.2025
Blume-Peytavi U, Tosti A, Whiting D, et al. Hair Growth and Disorders.
Berlin: Springer-Verlag; 2008.
Małek E. Charakterystyka budowy i funkcji skóry oraz włosów. Radom: In-
stytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy; 2007.
Błaszczyk M. Histologia dla kosmetologów. Nysa: Oficyna Wydawnicza PWSZ; 2013.
Suska A, Sadowski B. Cykl włosowy – Rola komórek macierzystych,
czynników wzrostu i hormonów. In: Podgórska M, Wolska-Adamczyk A.
Wieloaspektowość pracy kosmetologa. Gdańsk-Warszawa: Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia; 2017:7-35.
Małek E. Charakterystyka budowy i funkcji skóry oraz włosów. Radom: Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy; 2007.
Klonowska J. Mezoterapia igłowa skóry głowy osoczem bogatopłytkowym jako metoda redukcji nadmiernego wypadania włosów. Kosmetologia Estetyczna. 2017;6(6):613-617.