Leczenie otyłości jest skuteczne i przynosi trwałe efekty przy odpowiednim zaangażowaniu pacjenta oraz wsparciu dietetyka
Leczenie otyłości – farmakologiczne i chirurgiczne
Wiele osób z podwyższoną masą ciała poszukuje pomocy eksperta, ponieważ samodzielnie nie są w stanie poprawić swojej masy ciała.
dr Włodzimierz Rosiński jest certyfikowanym lekarzem leczenia otyłości.
Stosujemy metody farmakologiczne zarówno doustne jak i iniekcyjne – stosowane leki są to sprawdzone i bezpieczne metody.
Leczenie otyłości obejmuje jednak także analizę trybu życia i odżywiania. Tutaj pomoże dietetyk.
Wykonujemy badanie: analiza składu ciała.
Skuteczność leczenia zależy w dużym stopniu od zaangażowania pacjenta. Podczas konsultacji ustalamy ustalamy odpowiednią dietę oraz zmianę trybu życia – w tym zwiększenie aktywności fizycznej.
Jeżeli motywacja pacjenta pozwala wdrożyć wszystkie ustalone wspólnie zalecenia, osiągnięty efekt jest stały.
Bardzo często po dużej utracie wagi ciała występuje zjawisko nadmiaru luźnej skóry.
W naszym gabinecie oferujemy zabiegi poprawiające jędrność skóry i pozwalające zlikwidować jej „nadmiar”. Jednym z takich zabiegów jest Attiva.
Leczenie otyłości wymaga jednak zaangażowania samego pacjenta oraz jego otoczenia.
Na konsultację warto przyjść z partnerem – bardzo często sukces terapii zależy od także zaangażowania rodziny. Leczenie jest często długotrwałe i pacjent w trakcie terapii wymaga wsparcia.
Zachęcamy także do odwiedzania poradników z dietą.
Definiujemy otyłość jako stan, który charakteryzuje się zwiększoną ilością tkanki tłuszczowej – u mężczyzn powyżej 25%, a u kobiet powyżej 30% masy ciała.
Od 1985 roku uznawana jest za chorobę przewlekłą. Światowa Organizacja Zdrowia określa nadwagę jako przedotyłość. Prawidłowa masę ciała, nadwagę i otyłość klasyfikuje się w oparciu o pomiary wzrostu i masy ciała.
Najpowszechniejszym jest wskaźnik masy ciała BMI ( body mass index). Oblicza się go dzieląc masę ciała przez wzrost podniesiony do kwadratu.
Zgodnie z WHO ( Światowa Organizacją Zdrowia) prawidłową masę ciała charakteryzuje wartość BMI od 18,5 kg/m2 do 24,9 kg/m2.
Nadwagę rozpoznaje się, gdy BMI wynosi od 25 do 29,5 kg/m2, a otyłość przy BMI powyżej 30 kg/m2.
W zależności lokalizacji nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej otyłość można podzielić na brzuszną oraz pośladkowo – udową. Pierwsza nazywana jest również androidalną, centralną, wisceralną, trzewną lub typu „jabłko”. Charakteryzuje się nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w okolicy jamy brzusznej. Wiąże się z większym ryzykiem rozwoju chorób układu sercowo – naczyniowego, zespołu metabolicznego oraz niektórych typów nowotworów.
W drugiej, inaczej gynoidalnej lub typu „gruszka” tkanka tłuszczowa gromadzi się w dolnych częściach ciała, a mianowicie w okolicach ud i pośladków.
Rozwój otyłości jest uwarunkowany przez wiele czynników, w tym: genetycznych, środowiskowych, socjoekonomicznych i psychologicznych. Dominującą rolę przypisujemy przede wszystkim indywidualnym czynnikom, które składają się na styl życia danej osoby i prowadzą do dodatniego bilansu energetycznego, czyli przewagi energii przyjmowanej nad wydatkowaną.
Największy wpływ na rozwój otyłości mają czynniki środowiskowe. Wśród nich wyróżniamy: nieprawidłowe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej. Do otyłości przyczynia się także źle skomponowana dieta. Badania wskazują również na rolę witaminy D w metabolizmie.
W związku z czym jej niedobór może wpływać na rozwój nadwagi i otyłości. Otyłość może być też skutkiem: zaburzeń endokrynologicznych, przyjmowania leków (kortykosteroidów, leków przeciwdepresyjnych i przeciwpadaczkowych, insuliny, betaadrenolityków) i uszkodzeń podwzgórza.
Badania pokazują również, że swój udział mają czynniki psychospołeczne i ekonomiczne. Statystycznie otyłość występuje częściej u osób o niższym statusie społeczno – ekonomicznym. Czynniki genetyczne uznajemy za znikomy procent przypadków otyłości, ich rola jest zdecydowanie przeceniana a rodzinne występowanie nadwagi i otyłości należy wiązać raczej z „dziedziczeniem” stylu życia.
Endoskopowa plastyka żołądka (ESG) z zastosowaniem OverStitch™ to innowacyjna i nowoczesna metoda leczenia otyłości.
Podstawowym założeniem tej metody jest zmniejszenie żołądka endoskopowo, czyli bez cięcia chirurgicznego. Metoda jest bardzo skuteczna i bezpieczna.
W przypadku znacznej otyłości, którą trudno jest leczyć farmakologicznie, z pomocą przychodzi chirurgia. Chirurgia bariatryczna to określone zabiegi operacyjne, które prowadzą do upośledzenia wchłaniania pokarmu. Efekt ten osiągany jest poprzez zmniejszenie objętości żołądka lub zmianę drogi pokarmowej.
Skutkiem tego jest nie tylko utrata masy ciała, ale także utrzymanie zredukowanej masy w długiej perspektywie czasu.
Wartością dodaną zabiegów bariatrycznych jest zapobieganie rozwojowi innych chorób, takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu II czy też zwyrodnienie stawów.
Ze względu na coraz częściej występujące zjawisko otyłości warto rozpoczynać leczenie jak najszybciej, w celu uniknięcia pojawienia się chorób będących następstwem otyłości.
Spis treści
Konsultacja
200zł
+48 571 323 530