Poznań ul. Promienista 132/1
pon-pt: 11:00-19:00

Leczenie otyłości


Leczenie otyłości jest skuteczne i przynosi trwałe efekty przy odpowiednim zaangażowaniu pacjenta oraz wsparciu dietetyka

leczenie otyłości
Data aktualizacji: 2022-02-12 08:49:30

Leczenie otyłości – farmakologiczne i chirurgiczne

Wiele osób z podwyższoną masą ciała poszukuje pomocy eksperta, ponieważ samodzielnie nie są w stanie poprawić swojej masy ciała.

Leczenie otyłości

dr Włodzimierz Rosiński jest certyfikowanym lekarzem leczenia otyłości.

Stosujemy metody farmakologiczne zarówno doustne jak i iniekcyjne – stosowane leki są to sprawdzone i bezpieczne metody.

Leczenie otyłości obejmuje jednak także analizę trybu życia i odżywiania. Tutaj pomoże dietetyk.

Wykonujemy badanie: analiza składu ciała.

Otyłość – skuteczne metody

Skuteczność leczenia zależy w dużym stopniu od zaangażowania pacjenta. Podczas konsultacji ustalamy ustalamy odpowiednią dietę oraz zmianę trybu życia – w tym zwiększenie aktywności fizycznej.

Efekt jojo

Jeżeli motywacja pacjenta pozwala wdrożyć wszystkie ustalone wspólnie zalecenia, osiągnięty efekt jest stały.

Wiotkość skóry

Bardzo często po dużej utracie wagi ciała występuje zjawisko nadmiaru luźnej skóry.

W naszym gabinecie oferujemy zabiegi poprawiające jędrność skóry i pozwalające zlikwidować jej „nadmiar”. Jednym z takich zabiegów jest Attiva.

Leczenie otyłości wymaga jednak zaangażowania samego pacjenta oraz jego otoczenia.

Na konsultację warto przyjść z partnerem – bardzo często sukces terapii zależy od także zaangażowania rodziny. Leczenie jest często długotrwałe i pacjent w trakcie terapii wymaga wsparcia.

Zachęcamy także do odwiedzania poradników z dietą.

Otyłość czy nadwaga

Definiujemy otyłość jako stan, który charakteryzuje się zwiększoną ilością tkanki tłuszczowej – u mężczyzn powyżej 25%, a u kobiet powyżej 30% masy ciała.

Od 1985 roku uznawana jest za chorobę przewlekłą. Światowa Organizacja Zdrowia określa nadwagę jako przedotyłość. Prawidłowa masę ciała, nadwagę i otyłość klasyfikuje się w oparciu o pomiary wzrostu i masy ciała.

Najpowszechniejszym jest wskaźnik masy ciała BMI ( body mass index). Oblicza się go dzieląc masę ciała przez wzrost podniesiony do kwadratu.

Zgodnie z WHO ( Światowa Organizacją Zdrowia) prawidłową masę ciała charakteryzuje wartość BMI od 18,5 kg/m2 do 24,9 kg/m2.

Nadwagę rozpoznaje się, gdy BMI wynosi od 25 do 29,5 kg/m2, a  otyłość przy BMI powyżej 30 kg/m2.

Otyłość rodzaje

W zależności  lokalizacji nadmiernej  ilości tkanki tłuszczowej otyłość można podzielić na brzuszną oraz pośladkowo – udową. Pierwsza nazywana jest również androidalną, centralną, wisceralną, trzewną lub typu „jabłko”. Charakteryzuje się nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w okolicy jamy brzusznej. Wiąże się z większym ryzykiem rozwoju chorób układu sercowo – naczyniowego, zespołu metabolicznego oraz niektórych typów nowotworów.

W drugiej, inaczej gynoidalnej lub typu „gruszka” tkanka tłuszczowa gromadzi się w dolnych częściach ciała, a mianowicie w okolicach ud i pośladków.

Otyłość przyczyny

Rozwój otyłości jest uwarunkowany przez wiele czynników, w tym: genetycznych, środowiskowych, socjoekonomicznych i psychologicznych. Dominującą rolę przypisujemy przede wszystkim indywidualnym czynnikom, które składają się na styl życia danej osoby i prowadzą do dodatniego bilansu energetycznego, czyli przewagi energii przyjmowanej nad wydatkowaną.

Największy wpływ na rozwój otyłości mają czynniki środowiskowe. Wśród nich wyróżniamy: nieprawidłowe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej. Do otyłości przyczynia się także źle skomponowana dieta. Badania wskazują również na rolę witaminy D w metabolizmie.

W związku z czym jej niedobór może wpływać na rozwój nadwagi i otyłości. Otyłość może być też skutkiem: zaburzeń endokrynologicznych, przyjmowania leków (kortykosteroidów, leków przeciwdepresyjnych i przeciwpadaczkowych, insuliny, betaadrenolityków) i uszkodzeń podwzgórza.

Badania pokazują również, że swój udział mają czynniki psychospołeczne i ekonomiczne. Statystycznie otyłość występuje częściej u osób o niższym statusie społeczno – ekonomicznym. Czynniki genetyczne uznajemy za znikomy procent przypadków otyłości, ich rola jest zdecydowanie przeceniana a rodzinne występowanie nadwagi i otyłości należy wiązać raczej z „dziedziczeniem” stylu życia.

Gabinet Leczenia Otyłości  powstał by pomóc w leczeniu tego problemu w sposób profesjonalny i kompleksowo. W naszym gabinecie stosujemy najnowsze rekomendacje, które wynikają z ostatnio przeprowadzonych badań naukowych.
Otyłość jest stanem, w którym nadmierna ilość tłuszczu gromadzącego się w postaci tkanki tłuszczowej wpływa negatywnie na stan naszego zdrowia. Mówiąc wprost, otyłość i przyrost masy ciała występują wówczas, gdy przez dłuższy czas ilość energii dostarczanej do naszego organizmu jest większa, niż ilość energii wydatkowanej.
Energii nie można stworzyć, ani też zniszczyć, ulega ona przekształceniu z jednej formy w drugą, a nadmiar energii magazynowany jest w naszym organizmie w postaci tkanki tłuszczowej. Jeszcze do niedawna wydawało się, że wystarczy zmniejszyć ilość dostarczanej energii, głównie pod postacią wysokoenergetycznych pokarmów lub zwiększyć ilość spalanej energii, a osiągnie się optymalną masę ciała.
Jednak najnowsze badania potwierdzają, że bardzo ważny jest powrót organizmu pacjenta do stanu naturalnej równowagi przemiany materii. Dopiero prawidłowe zbilansowanie metabolizmu pozwala uzyskać trwałe efekty.

Endoskopowe zwężanie żołądka

Endoskopowa plastyka żołądka (ESG) z zastosowaniem OverStitch™ to innowacyjna i nowoczesna metoda leczenia otyłości.

Podstawowym założeniem tej metody jest zmniejszenie żołądka endoskopowo, czyli bez cięcia chirurgicznego. Metoda jest bardzo skuteczna i bezpieczna.

Bariatria

W przypadku znacznej otyłości, którą trudno jest leczyć farmakologicznie, z pomocą przychodzi chirurgia. Chirurgia bariatryczna to określone zabiegi operacyjne, które prowadzą do upośledzenia wchłaniania pokarmu. Efekt ten osiągany jest poprzez zmniejszenie objętości żołądka lub zmianę drogi pokarmowej.

Skutkiem tego jest nie tylko utrata masy ciała, ale także utrzymanie zredukowanej masy w długiej perspektywie czasu.

Wartością dodaną zabiegów bariatrycznych jest zapobieganie rozwojowi innych chorób, takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu II czy też zwyrodnienie stawów.

Wskazania do zabiegu bariatrii:

Wskaźnik  BMI >35 (przy współwystępowaniu: nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, miażdżycy, bezdechu sennego)
Chirurg Bariatra kwalifikuje pacjenta do zabiegu po wykonaniu serii badań.
Bariatria jest obecnie jedyną chirurgiczną metodą leczenia otyłości. Dotychczasowe obserwacje pokazują, że długoterminowa skuteczność tych zabiegów wynosi 80 – 85%

Ze względu na coraz częściej występujące zjawisko otyłości  warto rozpoczynać leczenie jak najszybciej, w celu uniknięcia pojawienia się chorób będących następstwem otyłości.

Leczenie otyłości

Konsultacja

200zł

lek.med. Włodzimierz Rosiński
5/5 - (7 votes)

Popularne zabiegi

+48 571 323 530

+48 571 323 530