Leczenie otyłości – farmakologiczne i chirurgiczne
Wiele osób z podwyższoną masą ciała poszukuje pomocy eksperta, ponieważ samodzielnie nie są w stanie poprawić swojej masy ciała.
Leczenie otyłości
dr Włodzimierz Rosiński jest certyfikowanym lekarzem leczenia otyłości.
Stosujemy metody farmakologiczne zarówno doustne jak i iniekcyjne – stosowane leki są to sprawdzone i bezpieczne metody.
Leczenie otyłości obejmuje jednak także analizę trybu życia i odżywiania. Tutaj pomoże dietetyk.
Wykonujemy badanie: analiza składu ciała.
Otyłość – skuteczne metody leczenia
Skuteczność leczenia zależy w dużym stopniu od zaangażowania pacjenta. Podczas konsultacji ustalamy ustalamy odpowiednią dietę oraz zmianę trybu życia – w tym zwiększenie aktywności fizycznej.
Efekt jojo
Jeżeli motywacja pacjenta pozwala wdrożyć wszystkie ustalone wspólnie zalecenia, osiągnięty efekt jest stały.
Wiotkość skóry
Bardzo często po dużej utracie wagi ciała występuje zjawisko nadmiaru luźnej skóry.
W naszym gabinecie oferujemy zabiegi poprawiające jędrność skóry i pozwalające zlikwidować jej „nadmiar”. Jednym z takich zabiegów jest radiofrekwencja mikroigłowa.
Leczenie otyłości wymaga jednak zaangażowania samego pacjenta oraz jego otoczenia.
Na konsultację warto przyjść z partnerem – bardzo często sukces terapii zależy od także zaangażowania rodziny. Leczenie jest często długotrwałe i pacjent w trakcie terapii wymaga wsparcia.
Zachęcamy także do odwiedzania poradników z dietą.
Otyłość czy nadwaga
Definiujemy otyłość jako stan, który charakteryzuje się zwiększoną ilością tkanki tłuszczowej – u mężczyzn powyżej 25%, a u kobiet powyżej 30% masy ciała.
Od 1985 roku uznawana jest za chorobę przewlekłą. Światowa Organizacja Zdrowia określa nadwagę jako przedotyłość. Prawidłowa masę ciała, nadwagę i otyłość klasyfikuje się w oparciu o pomiary wzrostu i masy ciała.
Najpowszechniejszym jest wskaźnik masy ciała BMI ( body mass index). Oblicza się go dzieląc masę ciała przez wzrost podniesiony do kwadratu.
Zgodnie z WHO ( Światowa Organizacją Zdrowia) prawidłową masę ciała charakteryzuje wartość BMI od 18,5 kg/m2 do 24,9 kg/m2.
Nadwagę rozpoznaje się, gdy BMI wynosi od 25 do 29,5 kg/m2, a otyłość przy BMI powyżej 30 kg/m2.
Otyłość rodzaje
W zależności lokalizacji nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej otyłość można podzielić na brzuszną oraz pośladkowo – udową. Pierwsza nazywana jest również androidalną, centralną, wisceralną, trzewną lub typu „jabłko”. Charakteryzuje się nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w okolicy jamy brzusznej. Wiąże się z większym ryzykiem rozwoju chorób układu sercowo – naczyniowego, zespołu metabolicznego oraz niektórych typów nowotworów.
W drugiej, inaczej gynoidalnej lub typu „gruszka” tkanka tłuszczowa gromadzi się w dolnych częściach ciała, a mianowicie w okolicach ud i pośladków.
Otyłość przyczyny
Rozwój otyłości jest uwarunkowany przez wiele czynników, w tym: genetycznych, środowiskowych, socjoekonomicznych i psychologicznych. Dominującą rolę przypisujemy przede wszystkim indywidualnym czynnikom, które składają się na styl życia danej osoby i prowadzą do dodatniego bilansu energetycznego, czyli przewagi energii przyjmowanej nad wydatkowaną.
Największy wpływ na rozwój otyłości mają czynniki środowiskowe. Wśród nich wyróżniamy: nieprawidłowe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej. Do otyłości przyczynia się także źle skomponowana dieta. Badania wskazują również na rolę witaminy D w metabolizmie.
W związku z czym jej niedobór może wpływać na rozwój nadwagi i otyłości. Otyłość może być też skutkiem: zaburzeń endokrynologicznych, przyjmowania leków (kortykosteroidów, leków przeciwdepresyjnych i przeciwpadaczkowych, insuliny, betaadrenolityków) i uszkodzeń podwzgórza.
Badania pokazują również, że swój udział mają czynniki psychospołeczne i ekonomiczne. Statystycznie otyłość występuje częściej u osób o niższym statusie społeczno – ekonomicznym. Czynniki genetyczne uznajemy za znikomy procent przypadków otyłości, ich rola jest zdecydowanie przeceniana a rodzinne występowanie nadwagi i otyłości należy wiązać raczej z „dziedziczeniem” stylu życia.
Endoskopowe zwężanie żołądka
Endoskopowa plastyka żołądka (ESG) z zastosowaniem OverStitch™ to innowacyjna i nowoczesna metoda leczenia otyłości.
Podstawowym założeniem tej metody jest zmniejszenie żołądka endoskopowo, czyli bez cięcia chirurgicznego. Metoda jest bardzo skuteczna i bezpieczna.
Bariatria
W przypadku znacznej otyłości, którą trudno jest leczyć farmakologicznie, z pomocą przychodzi chirurgia. Chirurgia bariatryczna to określone zabiegi operacyjne, które prowadzą do upośledzenia wchłaniania pokarmu. Efekt ten osiągany jest poprzez zmniejszenie objętości żołądka lub zmianę drogi pokarmowej.
Skutkiem tego jest nie tylko utrata masy ciała, ale także utrzymanie zredukowanej masy w długiej perspektywie czasu.
Wartością dodaną zabiegów bariatrycznych jest zapobieganie rozwojowi innych chorób, takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu II czy też zwyrodnienie stawów.
Wskazania do zabiegu bariatrii:
Ze względu na coraz częściej występujące zjawisko otyłości warto rozpoczynać leczenie jak najszybciej, w celu uniknięcia pojawienia się chorób będących następstwem otyłości.
Leczenie otyłości – Szybki sposób na odchudzanie
Nadwaga i otyłość są klasyfikowane w dzisiejszych czasach jako choroby cywilizacyjne. Są efektem wzrastającej tendencji do niezdrowego odżywiania się oraz prowadzenia siedzącego trybu życia.
Poza oczywistym negatywnym wpływem na zdrowie człowieka, wpływają one również na wygląd zewnętrzny oraz zdrowie psychiczne związane z poczuciem atrakcyjności. Nadmiar tkanki tłuszczowej często powoduje, że źle czujemy się
w swoim ciele.
Jak więc temu zaradzić? Oczywiście najskuteczniejsze jest dbanie o siebie i prowadzenie zdrowego trybu życia. Regularne spożywanie pełnowartościowych posiłków, eliminacja z diety cukrów prostych oraz łączenia węglowodanów z tłuszczami, nieobjadanie się przed snem, oraz zapewnienie odpowiedniej podaży białka są kluczowe dla zachowania atrakcyjnego wyglądu. Poza tym nieodzowna jest właściwa podaż wody (30-40ml/kg masy ciała/dobę), regularna aktywność fizyczna oraz unikanie używek.
Jednak często pomimo prawidłowego odchudzania, niejednokrotnie nie udaje nam się pozbyć nadmiaru tkanki tłuszczowej z problematycznych miejsc, np. wewnętrznych stron ud.
W takich przypadkach z pomocą przychodzi medycyna estetyczna.
Leczenie otyłości – Współpraca z dietetykiem
Konsultacja dietetyczna składa się z kilku etapów. W dzisiejszych czasach, w dobie internetu, często zapisy są prowadzone w formie online i obejmują wypełnienie specjalnej ankiety uwzględniającej aktualne parametry antropometryczne takie jak masa, wzrost, sposób dotychczasowego odżywiania, preferencje żywieniowe, charakter pracy, codzienna aktywność, choroby współistniejące czy zażywane leki.
Wskazane jest również wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych obejmujących takie parametry jak morfologię krwi, funkcję wątroby
i nerek, gospodarkę lipidową, stężenia elektrolitów, czynność tarczycy czy hormony płciowe, a także stężenie glukozy oraz insuliny. W trakcie wizyty, na podstawie uzupełnionej ankiety i wyników badań laboratoryjnych wywiad jest doprecyzowywany, a ewentualne wątpliwości wyjaśniane.
Następnie dietetyk przeprowadza szczegółowe pomiary, które obejmują kilka etapów. Pierwszym etapem jest sprawdzenie aktualnej wagi, wzrostu oraz wyliczenie wskaźnika BMI. Następnie dokonywany jest pomiar obwodów w określonych miejscach, takich jak łydka, udo, biodra, pas, talia, klatka piersiowa czy biceps. Jest to bardzo istotny wskaźnik, dużo bardziej wiarygodny i miarodajny jest masa ciała.
Należy pamiętać, iż ta ostatnia zależy nie tylko od zawartości tkanki tłuszczowej spalanej w trakcie procesu odchudzania, ale także tkanki mięśniowej, która jest znacznie cięższa od tkanki tłuszczowej, a której przyrost jest pożądany. Ponadto, w obecnych czasach, bardzo często gabinet dietetyka wyposażony jest w specjalną aparaturę do analizy składu ciała.
Umożliwia ona na podstawie krótkiego, bezinwazyjnego pomiaru, ocenę procentowego udziału tkanki tłuszczowej, tkanki mięśniowej, wody, a także kilku specjalistycznych parametrów pomagających ocenić pewne prognozy dotyczące szybkości spalania tkanki tłuszczowej i pewnych predyspozycji.
Wreszcie w końcowym etapie ustalany jest plan dietetyczny uwzględniający wyniki badań laboratoryjnych, schorzenia współistniejące, przyjmowane leki, planowaną aktywność, ale także preferencje pacjenta.
Należy pamiętać, iż dobrze dobrana dieta ma składać się z posiłków, które pacjentowi będą smakować, i których spożywanie będzie sprawiać przyjemność, bowiem kiedy dieta wiąże się z przykrością i dyskomfortem smakowym, bardzo szybko pacjent traci motywację i wraca do starych nawyków żywieniowych wracając do otyłości.
Wspomaganie naturalnych procesów metabolicznych w walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej
Fizjologiczny proces rozkładu tkanki tłuszczowej w organizmie nosi nazwę lipolizy. Jest to proces pobudzany przez różne hormony (adrenalinę, noradrenalinę, glukagon i adrenokortykotropinę). Pod ich wpływem trójglicerydy, które stanowią główną masę tłuszczu są rozbijane na wolne kwasy tłuszczowe oraz glicerol. Wyżej wymienione kwasy stają się substratem energetycznym dla organizmu na drodze procesu tak zwanej kinezy białkowej.
Proces ten jest wykorzystywany w medycynie estetycznej między innymi jako metoda wyszczuplania ud. Istnieją trzy zasadnicze metody wywoływania lipolizy stosowane w medycynie estetycznej, których cel jest taki sam. Zabieg ten jest praktycznie całkowicie bezinwazyjny.
Szybki sposób na odchudzanie – zabiegi
Pierwszym, najczęściej i najchętniej stosowany rodzajem jest lipoliza injekcyjna. Polega na wprowadzeniu w tkankę przy pomocy cienkiej igły specjalnej substancji aktywnej. Najczęściej jest to mieszanina wyciągu z soi oraz soli żółciowej (substancji, która w warunkach fizjologicznych odpowiada za emulgację tłuszczów, co umożliwia ich trawienie).
Dzięki działaniu wstrzykiwanego preparatu, tkanka tłuszczowa ulega rozłożeniu i jest zastępowana przez tkankę włóknistą. Następnie produkty rozkładu tkanki tłuszczowej są transportowane do wątroby, gdzie ulegają eliminacji.
Drugą metodą jest rozbijanie tkanki tłuszczowej z wykorzystaniem lasera. Ta metoda jest najmniej inwazyjna spośród wszystkich. Polega na precyzyjnym oddziaływaniu promieni lasera na tkankę tłuszczową powodując jej rozkład. Dodatkową zaletą tej metody jest to, że powoduje ona ujędrnienie skóry.
Trzeci rodzaj lipolizy wykorzystuje oddziaływanie ultradźwięków. Jest to najbardziej innowacyjna metoda, w której fale ultradźwiękowe stosowane są do rozbijania tkanki tłuszczowej.
Liposukcja, czyli pozbyć się niechcianego
Najpopularniejszą metodą mającą na celu pozbycia się niechcianego nadmiaru tkanki tłuszczowej, oferowanych przez współczesną medycynę estetyczną jest liposukcja. Jest to zabieg polegający na mechanicznym usunięciu nadmiaru tłuszczu. Podstawowa metoda polega na zastosowaniu próżni do wyeliminowania nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Jest to jednak metoda wymagająca znieczulenia ogólnego i związanej z tym hospitalizacji. Współczesna medycyna estetyczna oferuje innowacyjne modyfikacje tego zabiegu, dzięki którym możliwe jest bezurazowe i bezbolesne oddzielenie tkanki tłuszczowej od struktur otaczających, bez uszkodzenia naczyń i nerwów oraz innych narządów.
Jak każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej liposukcja obarczona jest przeciwwskazaniami. Nie zaleca się wykonywania jej u kobiet w ciąży i podczas karmienia piersią, u chorych na przewlekłe choroby układu krążenia, cukrzycę, choroby autoimmunologiczne, nowotwory, a także u osób z aktywnymi procesami zapalnymi, zwłaszcza w obrębie skóry.
Szybki sposób na odchudzanie Poznań – Leczenie otyłości