Zabieg prądami d’Arsonvala
Medycyna estetyczna skupia się nie tylko na defektach kosmetycznych, ale również na leczeniu różnych przypadłości, takich jak opryszczka czy trądzik. W tym celu wykorzystuje rozwój technologii. Dużą popularnością w gabinecie kosmetycznym w Poznaniu cieszy się zabieg prądami d’Arsonvala, są one zalecane przez trychologa. Dowiedzmy się, na czym polega cała procedura i dla kogo jest wskazana.
Prądy d’Arsonvala – co to jest?
Prądy d’Arsonvala mają częstotliwość od 300 do 500 kHz. Do ich wytworzenia wykorzystuje się urządzenie wyposażone w elektrody wypełnione gazem szlachetnym. Podczas zabiegu dochodzi do uwolnienia ładunku elektrycznego, a także wyziewu ozonu. Ma to na celu zdezynfekować tkankę i pobudzić krążenie krwi w opracowywanym obszarze.
Do zabiegu mogą być wykorzystywane elektrody:
- kondensatorowe,
- szklane,
- metalowe.
Występują różne rozmiary pelot, tak by odpowiednio dopasować je do obszaru opracowywanego.
Przebieg zabiegu prądami d’Arsonvala
Podczas zabiegu elektrody są przykładane do obszaru zmienionego chorobowo. W efekcie wyładowania elektrycznego dochodzi do iskrzenia i uwolnienia się ozonu. Procedura nie wywołuje bólu, choć pacjent może odczuwać delikatne mrowienie. Cała procedura trwa nie dłużej niż 10 minut i jest kilkakrotnie powtarzana. Przy zabiegu prądami d’Arsonvala tkanka jest przegrzewana, co stymuluje krążenie krwi i złuszczanie się martwego naskórka. Ponadto uwalniany ozon oczyszcza skórę z bakterii i dezynfekuje ją.
Procedurę można uzupełnić o nakładanie odżywczego kremu lub specjalnej maski dostosowanej do rodzaju cery. Częstotliwość zabiegów zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta. Prądy d’Arsonvala wykorzystuje się nie tylko na skórę twarzy, ciała, ale także na włosy i skalp.
Prądy d’Arsonvala – wskazania
Zabieg prądami d’Arsonvala jest wskazany dla osób chcących:
- oczyścić skórę,
- zredukować widoczność zmian trądzikowych i blizn,
- wyleczyć opryszczkę,
- znormalizować cerę tłustą,
- zmniejszyć wypadanie włosów i łysienie,
- zwalczyć łupież,
- ograniczyć łojotok,
- ujędrnić i odżywić skórę,
- poradzić sobie z problemem bezsenności.
Prądy d’Arsonvala – przeciwwskazania
Zanim dojdzie do zakwalifikowania do zabiegu prądami d’Arsonvala należy wykluczyć przeciwwskazania:
- nowotwory i choroby autoimmunologiczne,
- aktywne zaburzenia metaboliczne,
- obecność metalowych implantów w obszarze zabiegowych,
- urazy mechaniczne naskórka,
- rozszerzone naczynka krwionośne i cera naczynkowa,
- trądzik różowaty,
- epilepsja i nadwrażliwość światłoczuła,
- zakażenia skóry
- infekcje i gorączka,
- wahania hormonalne
- świeże blizny.
Po wyeliminowaniu tych przeciwwskazań możliwe jest przystąpienie do zabiegu prądami d’Arsonvala.
Zalecenia pozabiegowe – klinika medycyny estetycznej Poznań
Zabieg prądami d’Arsonvala można wykonywać codziennie i nie wymaga on stosowania specjalnych zaleceń po procedurze. W klinice medycyny estetycznej w Poznaniu pacjent zostanie dokładnie poinformowany o sposobie pielęgnacji skóry. Ponadto lekarz medycyny estetycznej dobierze odpowiednią liczbę sesji do potrzeb skórnych.
Prądy d’Arsonvala – efekty
Po wykonaniu zabiegu prądami d’Arsonvala tkanka jest dokładnie oczyszczona i zdezynfekowana. Zmiany trądzikowe, blizny i pory ulegają zmniejszeniu, a wydzielanie sebum jest znormalizowane. Dzięki poprawionemu krążeniu cera wygląda promiennie i zyskuje na jędrności. Pacjenci, którzy korzystali z zabiegu prądami d’Arsonvala na włosy zauważą mniejsze ich przetłuszczanie się oraz poprawę kondycji fryzury. To procedura zalecana jest także na problemy z łupieżem czy zapalenia mieszków włosowych.
Piśmiennictwo:
- Wróblewska, J. Maj, K. Chilicka-Jasionowska, Aparatura kosmetyczna i metodyka zabiegów, dostępne online https://dbc.wroc.pl/Content/24141/PDF/aparatura_kosmetyczna.pdf dn. 20.02.2024 r.
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing
Obecnie prowadzi badanie kliniczne, do którego zaprasza pacjentki i pacjentów w wieku 35-55 lat