Trichoskan – trichoskopia
Podstawowe informacje:
Trichoskan / trichoscan – trichoskopia Poznań, badanie trychoskopowe dla osób z problemem wypadania włosów oraz struktur skóry owłosionej głowy.
Umów się na zabiegDla kogo jest ten zabieg
- Dla osób z wypadaniem włosów, łysieniem
Przeciwwskazania
- Brak
Pytania i odpowiedzi
Trichoskopia jest to badanie włosów i skóry dedykowane dla osób , których dotyczy nadmierne wypadanie włosów, szczególnie powala diagnozować łysienie androgenowe i łojotokowe zapalenie skóry głowy.
Trichoskopia pozwala także zaplanować zabiegi przeszczepu włosów, szczególnie wskazać miejsce dawcze jeśli zachodzi konieczność pobierania włosów.
Badanie trychoskopowe obejmuje diagnostykę struktur skóry owłosionej głowy, np. w przypadku łysienia androgenowego.
Badanie trichoskopowe umożliwia diagnozowanie przyczyn nadmiernego wypadania włosów np. rozpoznać łojotokowe zapalenia skóry głowy.
Jest to badanie stanu skóry głowy i włosów, pozwala policzyć gęstość włosów (liczbę włosów na 1cm2), oraz na obiektywną ocenę skuteczności leczenia w ty, także przeszczepu włosów. Szczególnie istotne badanie w przypadku intensywnej utraty włosów.
Możemy różnicować choroby skóry głowy, odróżnić łysienie androgenowe od łojotokowego zapalenia skóry głowy.
Trichoscan – badanie trichoskopowe, pozwala rozpoznać przyczynę łysienia oraz dobrać właściwe leczenie.
Badanie trichoskopowe umożliwia postawienie rozpoznania np. łysienie plackowate – kontrolować skuteczność włączonego lecenia.
Informacja o zabiegu
Trichoskan / trichoscan – trichoskopia Poznań – badanie trichoskopowe .
Co to jest Trichoskan Poznań?
Trichoskan Poznań / trichoskopia/ badanie trichoksopowe – to innowacyjne narzędzie diagnostyczne stosowane w gabinetach trychologicznych. Ta ucyfrowiona wersja fototrichogramu stanowi nieinwazyjną metodę badania włosów. Istotą Trichoskopii – Trichoskanu jest wykonywanie serii zdjęć owłosionej głowy w wielokrotnym powiększeniu, badanie to jest nazywane badanie trychologiczne, obejmuje trichoskopię z analizą obrazu.
Urządzenie wykorzystuje wideodermoskop – trochoskop. Warto zaznaczyć, że skany wykonuje się w części czołowej, skroniowej, ciemieniowej i potylicznej.
Do cech szczególnych urządzenia należy porównywanie gęstości włosów, ich kondycji oraz stanu skóry głowy i rozpoznanie włosów patologicznych. Trichoskan / trichoscan / trichoskopia pozwala na rozpoznanie wzorców łysienia. Urządzenie dokonuje pomiaru grubości i gęstości włosów oraz bada mieszki włosowe i otaczającą je skórę. Pozwala na badanie w celu różnicowania łysienia androgenowego z przewlekłym łysienie telogenowym.
Ważnym aspektem badania jest ocena, w jakiej fazie wzrostu znajdują się włosy – anagenu, katagenu czy telogenu. Lekarz z pomocą Trichoskanu jest w stanie określić, w jakiej fazie dochodzi do utraty włosów i ocenić, czy u pacjenta występuje prawidłowy stosunek liczby włosów wzrastających do spoczynkowych.
Badanie trychoskopowe jest miarodajne i obiektywne, ponieważ wykonywane jest przez komputer. Jest to skuteczne narzędzie w diagnozowaniu różnych typów łysienia oraz istotne wsparcie w monitorowaniu efektów terapii trychologicznych., szczególnie w leczeniu łysienia androgenowego.
Pozwala dokładnie diagnozować sytuację na skórze głowy bez konieczności pobierania włosów co przekłada się na skuteczność leczenia nadmierne wypadanie włosów, np. gdy występuje łysienie androgenowe, metoda ta pozwala na dokładną diagnostykę, nie jest konieczne badanie histopatologiczne. Jest inaczej nazywane techniką nieinwazyjnego obrazowania naskórka i włosów na skórze owłosionej głowy.
Najczęstszym powodem badania trichoskopowego jest nadmierne wypadanie włosów, dzięki trichoskopii możemy wykluczyć łysienie plackowate lub łysienie bliznowaciejące. Badanie skóry głowy i włosów pozwala na stwierdzenie lub brak mieszków włosowych, co ma szczególne znaczenie w diagnozowaniu łysienia plackowatego.
Badanie trichopowe pozwala ustalić czy nadmierne wypadanie włosów jest tylko przewlekłym łysieniem telogenowym czy androgenowym.
Profesjonalne badanie trichoskopowe pomaga badać struktury włosa oraz stan mieszków włosowych a co bardzo ważne jest to całkowicie badanie bezbolesne, może więc być często powtarzane w celu monitorowania leczenia.
Łysienie telogenowe można łatwo leczyć i efekty przychodzą dość szybko.
W przypadku zwiększonej łamliwości włosów badanie ujścia mieszków włosowych pozwala monitorować skuteczność leczenia np. przed po zabiegu przeszczepu włosów.
Trichoskan a fototrichogram – trichoskopia z analizą
Pierwowzorem badania jest fototrichogram – procedura polegająca na fotografowaniu macro skóry głowy poprzez wykonywanie serii fotografii – trichoskopii. Aby wykonać badanie niezbędne było wygolenie fragmentu skóry głowy, a jego celem było obliczenie stosunku włosów anagenowych do telogenowych.
Unowocześnioną wersją fototrichogramu było fototrichogram wzmocniony kontrastem (umożliwiał obserwację cienkich i jasnych łodyg włosów mieszkowych.
W badaniu trichoskopia Poznań można dokonać oceny łodyg włosów, ocenę gęstości włosów czy cechy miniaturyzacji włosów.
Trichoskan / trichoscan – wskazania
Badanie jest szczególnie wskazane przy podejrzeniu łysienia androgenowego. Trycholog często posługuje się Trichoskanem w diagnostyce innych typów łysienia, chronicznego łupieżu tudzież przetłuszczania się skóry głowy. Trichoskan dzięki precyzji pomiaru i wielokrotnemu powiększeniu włosa jest stosowany w diagnostyce i monitoringu leczenia schorzeń skóry głowy.
Wskazaniem do badania powinno być zawsze wypadniecie dużej liczby włosów lub podejrzenie nietypowego łysienia plackowatego.
Trichoskopia – Przeciwwskazania
Jest to metoda praktycznie pozbawiona przeciwwskazań. Jedyną przeszkodą w poddaniu się badaniu diagnostycznemu jest trwała ondulacja czy też świeżo farbowane włosy.
Jak przygotować się do badania Trichoskopem?
Przed wizytą w trychologa w Poznaniu nie powinno się myć głowy na dobę przed planowaną wizytą. Nie wolno stosować preparatów na włosy np. do stylizacji włosów przed pojawieniem się w gabinecie. Pacjent powinien wziąć ze sobą badania krwi i spisać listę przyjmowanych leków czy też kosmetyków pielęgnacyjnych do włosów. Czasem dermatolog prosi o wygolenie niewielkiego fragmentu skóry głowy do badania.
Przebieg badania trichoskopii
Po przeprowadzeniu wywiadu i odrzuceniu przeciwwskazań, trycholog w Poznaniu może rozpocząć badanie, które cechuje się nieinwazyjnością i wysokim poziomem bezpieczeństwa. Przed przyłożeniem Trichoskanu do powierzchni włosów, dermatolog aplikuje na włosy barwnik (jest zmywany po kilkunastu minutach przed procedurą).
Lekarz z pomocą urządzenia wykonuje fotografie skóry głowy w dużym powiększeniu. Urządzenie jest wyposażone w kamerę, która analizuje komputerowo włosy. Dane o strukturze, gęstości oraz cyklu wzrostu włosów są przekazywane do komputera. Zwieńczeniem badania jest otrzymanie analizy komputerowej dotyczącej parametrów włosów. Wynik jest interpretowany przez lekarza, co pozwala na postawienie odpowiedniej diagnozy.
Zalety Trichoscanu w gabinecie trychologicznym – Poznań
Urządzenie cechuje się dokładnością i wysoką precyzją pomiaru. Umożliwia postawienie prawidłowej diagnozy w kierunku łysienia, schorzeń skóry głowy i zaplanowanie odpowiedniej terapii dla pacjenta. Badanie jest niebolesne, szybkie i nieinwazyjne.
Atutem jest możliwość wykrycia np. łysienia androgenowego na wczesnym etapie, co zwiększa skuteczność leczenia – im wcześniej podejmiemy leczenie, tym większa szansa na pokonanie choroby. Badanie to jest idealnym narzędziem do monitorowania skuteczności leczenia.
Leczenie łysienia obejmuje nie tylko włosy ale także dotyczy górnych warstw skóry właściwej.
Badanie trychologiczne jest szczególnie istotne przy planowaniu przeszczepu włosów
Piśmiennictwo
Kubasik P: Ocena skuteczności leczenia łysienia androgennego przy użyciu śródskórnego ostrzykiwania autologicznym osoczem bogatopłytkowym w porównaniu z terapią za pomocą naświetlania światłem LED (rozprawa doktorska). 2016
Mamcarz B., Prandecka D. Medycyna estetyczna w praktyce. Medical Education, Warszawa 2010
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing
Obecnie prowadzi badanie kliniczne, do którego zaprasza pacjentki i pacjentów w wieku 35-55 lat