Endolifting Fotona
Czym są i jak powstają bruzdy marionetki?
Bruzdy marionetki to rodzaj zmarszczek, który jest jednym z najczęstszych objawów starzenia się skóry. Zanik tkanki podskórnej, czego efektem jest opadanie skóry, powoduje tworzenie się charakterystycznych fałdek na pograniczu policzka i brody. Z wiekiem stają się one coraz głębsze i wyraźniejsze. Nadają twarzy wygląd drewnianej marionetki, co stało się podstawą nazwy tych zmarszczek. Istnieje grupa czynników predysponujących do wystąpienia tych zmarszczek.
Większość z nich jest niemodyfikowalna. Należą do nich przede wszystkim uwarunkowania genetyczne, a także pewne cechy budowy twarzy (na przykład okrągły kształt twarzy, niskie ustawienie kości jarzmowej czy brak uwydatnionych kości policzkowych). Mogą być one również wynikiem zaburzeń odżywiania skutkujących początkowo szybkim przyborem masy, a następnie gwałtownym chudnięciem.
Czym są bruzdy nosowo-wargowe?
Bruzdy nosowo-wargowe, jak sama nazwa wskazuje, są fałdami skórnymi znajdującymi się po obu stronach twarzy, biegnących od nosa do warg. Wraz z towarzyszącym procesom starzenia się zanikiem włókien kolagenowych i elastynowych, a także zmniejszeniem się ilości kwasu hialuronowego, skóra staje się bardziej wrażliwa na działanie sił grawitacji. Efektem tego jest tworzenie się nawisów skórnych, a także pogłębianie się bruzd nosowo-wargowych.
Prowadzi to do znacznego postarzenia wyglądu i człowiek wydaje się być w dużo bardziej zaawansowanym wieku, niż biologiczny. Fałdy te uwydatniają się zazwyczaj po 25 roku życia i z czasem ulegają pogłębieniu.
Czym jest laser i jakie jest jego oddziaływanie na tkanki?
Promieniowanie laserowe jest falą elektromagnetyczną emitowaną przez specjalne urządzenie, wykorzystujące tak zwane zjawisko emisji wymuszonej. Długość fali może być różna i mieścić się zarówno w spektrum podczerwieni, jak i ultrafioletu czy światła widzialnego. Charakteryzuje się ono silnym skupieniem wiązki, jej spójnością i bardzo małym jej odchyleniem od równoległości.
Wykazuje również dużą moc promieniowania oraz gęstość energii. Istnieją różne rodzaje laserów, a także różnorodne ich klasyfikacje. Istnieje więc podział ze względu na emitowaną długość fali (a co za tym idzie zakres emitowanego światła), moc, czy też środka czynnego.
We współczesnej medycynie estetycznej laseroterapia wykorzystywana jest w wielu wskazaniach. Dzięki dużym skupieniu wiązki możliwe jest działanie z dużą precyzją. Generowany bodziec termiczny powoduje w sposób kontrolowany punktowe przegrzanie skóry prowadząc do jej uszkodzenia. Efektem tego jest aktywacja fibroblastów prowadząca do zwiększenia produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, skutkująca zwiększeniem napięcia i poprawą jędrności skóry. Ponadto dochodzi do stymulacji podziałów komórek, wskutek czego uszkodzona tkanka zastępowana jest nową.
Bolesność zabiegu jest niewielka i zazwyczaj nie wymaga on zastosowania żadnego znieczulenia. U osób z wysoką wrażliwością na ból można zastosować kremy anestetyczne. Lekarz przykłada głowicę bezpośrednio do skóry, po czym emitowana jest wiązka promieniowania laserowego wnikająca na różną głębokość. Istnieje zależność, że im większa jest penetracja w głąb skóry, tym więcej nowej tkanki zostaje wytworzone.
Na czym polega fenomen lasera erbowo-yagowego Fotona?
Laser ergowo-yagowy cechuje się bardzo dużą precyzją ablacji, a za razem jej delikatnością. Co więcej, istnieje możliwość regulacji intensywności przeprowadzanej ablacji i wyboru, czy ma ona być pełna, czy przebiegać w sposób frakcjonowany. Ta właściwość wynika ze specyficznej długości fali wiązki lasera, która wynosi 2940 nm. Długość ta jest optymalna dla maksymalnej absorpcji wody z tkanek, gdyż energia niesiona przez wiązkę lasera powoduje praktycznie natychmiastowe odparowanie wody i osuszenie tkanek, co prowadzi do ablacji będącej bezpośrednim celem oddziaływania lasera.
Ablacja ta jest na tyle precyzyjna, że jej marginesy mierzone są z dokładnością do kilku mikrometrów. Dzięki swojemu specyficznemu mechanizmowi działania, nie dochodzi do termicznego uszkodzenia czy mikrouszkodzenia tkanki, jak to się dzieje w przypadku zastosowania innych rodzajów lasera, takich jak np. laser frakcyjny CO2. W rezultacie zabieg jest dużo mniej bolesny, a czas konieczny do rekonwalescencji jest znacznie krótszy.
Endolifting Fotona – Na czym polega istota zabiegu?
Endolifting laserem Fotona jest to jedyna obecnie dostępna metoda wewnątrzustnej korekcji owalu twarzy, likwidacji zmarszczek oraz usuwania bruzd marionetki oraz bruzd nosowo-wargowych. Wiązka laserowa emitowana jest wewnątrz ust i oddziaływuje na błony śluzowe i mięśnie okolicy jamy ustnej. Powoduje to skrócenie długości włókien kolagenowych, a co za tym idzie zwiększenie napięcia i jędrności tkanek. Dzięki zastosowaniu trybu SMOOTH unika się złuszczania naskórka, a co za tym idzie zapobiega przed oparzeniami.
Przegrzaniu ulega skóra na całej swojej grubości, dzięki temu rezultat zabiegu jest maksymalnie wydajny. W efekcie powyższych procesów, oprócz skrócenia istniejących już włókien kolagenowych, dochodzi również do stymulacji powstawania nowych włókien kolagenowych oraz elastynowych. Skutkiem tego jest zwiększenie napięcia skóry, poprawa jej jędrności oraz likwidacja zmarszczek, bruzd marionetki i bruzd nosowo-wargowych.
Jak wygląda zabieg Endoliftingu Fotona i jakie są jego efekty?
Z uwagi na wykorzystanie laseru Fotona i uwzględniając potencjalne czasowe przeciwwskazania, na ok. 6 miesięcy przed planowanym zabiegiem należy zakończyć doustne przyjmowanie retinoidów, ponadto na miesiąc przed zabiegiem nie należy przyjmować antybiotyków, na 2 tygodnie leków i ziół fotouczulających, a na 3 dni leków wpływających na krzepliwość krwi. Oprócz tego, w przeddzień zabiegu nie należy spożywać alkoholu.
Przed zabiegiem konieczne jest przeprowadzenie konsultacji lekarskiej celem ustalenia wskazań do zabiegu, potencjalnych przeciwwskazań, a także zakresu zabiegu i pożądanego efektu. Istotą zabiegu jest emisja wiązki laserowej wzdłuż pasm włosów. Celem zmniejszenia dyskomfortu w jego trakcie stosuje się śród zabiegowe schładzanie skóry. Sam zabieg trwa około 30 minut. W efekcie dochodzi do zatrzymania i odwrócenia procesu łysienia, zwiększenia gęstości i objętości włosów. Zaleca się wykonanie serii 3 do 5 zabiegów w 2 tygdniowych odstępach, a następnie zabiegu przypominającego po 6 miesiącach.
Jakie są wskazania do przeprowadzenie Endoliftingu Fotona?
Podstawowe wskazania do przeprowadzenia Endoliftingu Fotona obejmują bruzdy marionetki oraz bruzdy nosowo-wargowe. Ponadto zaleca się jego wykonanie u pacjentów ze zmarszczkami wokół ust, a także ze wiotkością, ścieńczeniem i utratą jędrności skóry twarzy.
Endolifting Fotona – Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu?
Jak każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej, również Endolifting Fotona jest objęty różnymi przeciwwskazaniami. Należą do nich między innymi: ciąża i laktacja, obecność świeżej opalenizny, doustne i miejscowe stosowanie leków i ziół fotouczulających, aktywne schorzenia o różnej etiologii w obrębie skóry (zarówno infekcyjne jak i nieinfekcyjne), świeża opalenizna, stosowanie steroidów, tendencja do powstawania bliznowców, zaburzenia krzepnięcia, obecność rozrusznika serca, wszelkie schorzenia uniemożliwiające zastosowanie jakiejkolwiek laseroterapii.