Laserowa stymulacja wzrostu włosów
Czym jest łysienie, skąd się bierze i jakie są jego rodzaje?
Łysienie jest procesem, którego istotą jest utrata włosów. Dotyczy głównie skóry owłosionej głowy, choć nie tylko. Istnieje kilka rodzajów łysienia, które różnią się typem wypadania włosów i obszarami ich przerzedzenia, a przede wszystkim mechanizmem powstawania.
Łysienie może być samoistne i wynika z pewnych indywidualnych uwarunkowań i predyspozycji (na przykład łysienie androgenowe), może również być rezultatem różnych schorzeń (np. autoimmunologicznych w przypadku łysienia plackowatego), a także powikłaniem poterapeutycznym (klasyczny przykład – łysienie w przebiegu chemioterapii z powodu nowotworu złośliwego).
Najczęstszym typem łysienia jest łysienie androgenowe, wynikające z przemian hormonalnych (dokładniejszy mechanizm opisano poniżej). Funkcjonuje kilka teorii na temat tego, jak do niego dochodzi. Najbliższa prawdy wydaje się ta o uwarunkowaniach genetycznych, która dotyczy dziedziczenia genu łysienia. Co ciekawe, gen ten jest dziedziczony wyłącznie po matce, natomiast ujawnia się u mężczyzn.
Łysienie androgenowe jest najczęstszym rodzajem łysienia o charakterze samoistnym, wynikającym z pewnych procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie. Zdecydowana większość przypadków dotyczy mężczyzn, jednakże u kobiet o dużej wrażliwości mieszka włosowego na androgeny również może do niego dojść.
Łysienie bliznowaciejące, występujące jako objaw niektórych chorób skóry owłosionej głowy, takich jak raki skóry czy rybia łuska, lub jako skutek działania niektórych czynników fizycznych (na przykład promieniowania jonizującego). Może być również pourazowe. Jego istotą jest uszkodzenie mieszków włosowych przez wyżej wymienione czynniki.
Mechanizm wystąpienia łysienia telogenowego i anagenowego są bardzo analogiczne, i polegają na nagłym zatrzymaniu rozwoju włosa w określonym etapie (odpowiednio w telogenie lub anagenie). Dochodzi do tego pod wpływem nagłego zadziałania czynniku zewnętrznego (na przykład chemioterapii).
Łysienie plackowate jest to specyficzna jednostka chorobowa o podłożu autoimmunologicznym, mogąca dotyczyć zarówno dorosłych jak i dzieci. Objawia się nagłą, lokalną utratą owłosienia zarówno w zakresie głowy jak i poza nią.
Czym jest laser i jakie jest jego oddziaływanie na tkanki?
Promieniowanie laserowe jest falą elektromagnetyczną emitowaną przez specjalne urządzenie, wykorzystujące tak zwane zjawisko emisji wymuszonej. Długość fali może być różna i mieścić się zarówno w spektrum podczerwieni, jak i ultrafioletu czy światła widzialnego. Charakteryzuje się ono silnym skupieniem wiązki, jej spójnością i bardzo małym jej odchyleniem od równoległości.
Wykazuje również dużą moc promieniowania oraz gęstość energii. Istnieją różne rodzaje laserów, a także różnorodne ich klasyfikacje. Istnieje więc podział ze względu na emitowaną długość fali (a co za tym idzie zakres emitowanego światła), moc, czy też środka czynnego.
We współczesnej medycynie estetycznej laseroterapia wykorzystywana jest w wielu wskazaniach. Dzięki dużym skupieniu wiązki możliwe jest działanie z dużą precyzją. Generowany bodziec termiczny powoduje w sposób kontrolowany punktowe przegrzanie skóry prowadząc do jej uszkodzenia.
Laserowa stymulacja wzrostu włosów – skutki
Efektem tego jest aktywacja fibroblastów prowadząca do zwiększenia produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, skutkująca zwiększeniem napięcia i poprawą jędrności skóry. Ponadto dochodzi do stymulacji podziałów komórek, wskutek czego uszkodzona tkanka zastępowana jest nową.
Bolesność zabiegu jest niewielka i zazwyczaj nie wymaga on zastosowania żadnego znieczulenia. U osób z wysoką wrażliwością na ból można zastosować kremy anestetyczne. Lekarz przykłada głowicę bezpośrednio do skóry, po czym emitowana jest wiązka promieniowania laserowego wnikająca na różną głębokość. Istnieje zależność, że im większa jest penetracja w głąb skóry, tym więcej nowej tkanki zostaje wytworzone.
Na czym polega fenomen lasera erbowo-yagowego Fotona?
Laser ergowo-yagowy cechuje się bardzo dużą precyzją ablacji, a za razem jej delikatnością. Co więcej, istnieje możliwość regulacji intensywności przeprowadzanej ablacji i wyboru, czy ma ona być pełna, czy przebiegać w sposób frakcjonowany. Ta właściwość wynika ze specyficznej długości fali wiązki lasera, która wynosi 2940nm.
Długość ta jest optymalna dla maksymalnej absorpcji wody z tkanek, gdyż energia niesiona przez wiązkę lasera powoduje praktycznie natychmiastowe odparowanie wody i osuszenie tkanek, co prowadzi do ablacji będącej bezpośrednim celem oddziaływania lasera.
Ablacja ta jest na tyle precyzyjna, że jej marginesy mierzone są z dokładnością do kilku mikrometrów. Dzięki swojemu specyficznemu mechanizmowi działania, nie dochodzi do termicznego uszkodzenia czy mikrouszkodzenia tkanki, jak to się dzieje w przypadku zastosowania innych rodzajów lasera, takich jak np. laser frakcyjny CO2. W rezultacie zabieg jest dużo mniej bolesny, a czas konieczny do rekonwalescencji jest znacznie krótszy.
Na czym polega zabieg laserowej stymulacji wzrostu włosów?
Zabieg laserowej stymulacji odrostu włosów jest innowacyjną metodą leczenia łysienia o różnej etiologii. Zastosowany w laserach Fotona tryb SMOOTH umożliwia wywołanie adekwatnego efektu termicznego bez odparowywania naskórka. W związku z powyższym, wskutek wyżej opisanych mechanizmów, dochodzi do podgrzania tkanki skóry bez ryzyka jej oparzenia.
Laserowa stymulacja wzrostu włosów jak działa
Powoduje to natychmiastową poprawę ukrwienia i odżywienia mieszków włosowych poprzez zwiększenie przepływu krwi.
Wskutek tych procesów dochodzi do pobudzenia i przyspieszenia wzrostu włosów. Zabieg z wykorzystaniem laseru Fotona jest doskonałą metodą leczenia łysienia niezależnie od jego rodzaju i etiologii.
Jak wygląda laserowa stymulacja wzrostu włosów i jakie są jej efekty?
Z uwagi na wykorzystanie laseru Fotona i uwzględniając potencjalne czasowe przeciwwskazania, na ok. 6 miesięcy przed planowanym zabiegiem należy zakończyć doustne przyjmowanie retinoidów, ponadto na miesiąc przed zabiegiem nie należy przyjmować antybiotyków, na 2 tygodnie leków i ziół fotouczulających, a na 3 dni leków wpływających na krzepliwość krwi.
Laserowa stymulacja wzrostu włosów – kiedy?
Przed zabiegiem konieczne jest przeprowadzenie konsultacji lekarskiej celem ustalenia wskazań do zabiegu, potencjalnych przeciwwskazań, a także zakresu zabiegu i pożądanego efektu. Z racji oddziaływaniu na błony śluzowe, zabieg jest całkowicie bezbolesny. Podczas jego trwania może być jedynie odczuwalne ciepło w miejscu poddawanym działaniu lasera.
Procedura jest w 100% bezinwazyjna i nie wymaga rekonwalescencji. Liczba powtórzeń jest ustalana indywidualnie w zależności od wyjściowego stanu i oczekiwanego efektu, obejmuje jednak nie więcej niż 3 zabiegi w 1-miesięcznych odstępach. Najczęściej jednak wystarczy jednorazowe przeprowadzenie zabiegu.
Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia laserowej stymulacji wzrostu włosów?
Jak każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej, również laserowa stymulacja wzrostu włosów jest objęta różnymi przeciwwskazaniami. Należą do nich między innymi: ciąża i laktacja, obecność świeżej opalenizny, doustne i miejscowe stosowanie leków i ziół fotouczulających, aktywne schorzenia o różnej etiologii w obrębie skóry (zarówno infekcyjne jak i nieinfekcyjne), świeża opalenizna, stosowanie steroidów, tendencja do powstawania bliznowców, zaburzenia krzepnięcia, obecność rozrusznika serca, wszelkie schorzenia uniemożliwiające zastosowanie jakiejkolwiek laseroterapii.
Laserowa stymulacja wzrostu włosów Poznań
Leczenie łysienia laserem FOTONA. To przełom!
Martwisz się z powodu utraty włosów? Stosujesz suplementy, kosmetyki i leki – wszystko ze średnim efektem? Spróbuj czegoś nowego! Duże nadzieje w walce łysieniem daje najnowsze zastosowanie lasera erbowo-yagowego w trybie SMOOTH. Bezbolesny zabieg laserowy opracowany przez Fotonę przywraca nawet 75% gęstości włosów.
Laser Er: YAG okazał się skuteczny w bezoperacyjnej stymulacji wzrostu włosów u pacjentów z łysieniem androgenowym. Badania potwierdzają, że laser o długości fali 2940 nm budzi „uśpione” włosy i stymuluje do fazy wzrostu. Sukces metody pozwolił opracować nową procedurę.
Stosujący tę metodę amerykańscy lekarze oceniają, że terapia daje nawet 75% wzrostu gęstości włosów u pacjentów, u których łysienie zaczęło się nie wcześniej niż przed 8 laty. Efekty terapii zostały zaprezentowane na tegorocznym sympozjum Laser&Health Academy.
Czym jest łysienie androgenowe?
Najczęściej łysienie androgenowe dotyczy mężczyzn, jednak występuje także u kobiet. U pań włosy przerzedzają się od szczytu głowy, bez przesunięcia granicy zarostu. U mężczyzn proces utraty włosów zaczyna się z reguły od cofnięcia linii zarostu na czole i skroniach. Powstają wtedy tzw. zakola, które przesuwają się ku tyłowi. Łysienie pojawia się też na szczycie głowy (tzw. zakonna tonsura) i rozchodzi promieniście.
Klasyfikacja Hamiltona-Norwooda wyróżnia 7 stopni rozwoju łysienia androgenowego u mężczyzn. Do laserowego leczenia nie kwalifikuje się ostatniego stadium, gdzie występuje tylko bardzo wąski pasek włosów z tyłu głowy (mieszki włosowe na potylicy nie są podatne na łysienie androgenowe).
Dlaczego włosy wypadają?
Część włosów na głowie wykazuje nadwrażliwość na pochodną testosteronu o nazwie dihydrotestosteron (DHT). Jednakże, często poziom testosteronu i innych hormonów jest prawidłowy.
DHT łączy się z receptorami na brodawkach włosowych i zmniejsza dostawy tlenu i energii do mieszków włosowych. Dzieje się to z nie do końca znanych przyczyn, wśród których znaczenie mają genetyczne predyspozycje i czynniki środowiskowe.
Mieszki włosowe ulegają miniaturyzacji, a włosy, które produkują też są coraz cieńsze i krótsze. Z czasem włosy zamieniają się w blady, niemal niewidoczny puch, który przypomina brzoskwiniowy meszek. Wydaje Ci się wtedy że to już łysina.
Tymczasem skóra pokryta jest delikatnymi włosami typu vellus. I takie włosy można reanimować. Łysienie androgenowe nie od razu prowadzi bowiem do śmierci mieszków włosowych. Są one prze długie lata w stanie spoczynku.
Dopóki występują włosy typu vellus (często widoczne tylko pod mikroskopem) można pobudzać wzrost włosów.
Dlatego nie zwlekaj, aż zupełnie stracisz włosy. Badania pokazują, że nawet po 8 latach od momentu uśpienia mieszków włosowych można pobudzić regenerację włosów.
Oczywiście im wcześniej włączymy leczenie, tym większe szanse na dobre efekty.
Jak pobudzić wzrost włosów? Laser Fotona robi to na trzy sposoby!
Zabieg laserowy Fotona Er: YAG w trybie SMOOTH wywołuje w skórze efekt termiczny. Równomiernie podgrzewa głębsze jej warstwy do 65 stopni Celsjusza bez naruszenia ciągłości naskórka. Daje to aż trzy korzyści!
- Pod wpływem szoku termicznego zwiększa się dopływ krwi do „uśpionych” mieszków włosowych. Gwałtowna reakcja poprawia dotlenienie i odżywienie brodawek włosowych, a mieszki włosowe zyskują energię do wytwarzania pełnowartościowych włosów.
- Super-długie impulsy w trybie SMOOTH pobudzają uwolnienie czynników wzrostu (TGFB3 i EGF). To także ma ogromne znaczenie dla wytworzenia włosów dobrej jakości.
- Laserowy zabieg Er: YAG poprawia regenerację naskórka. Przyspieszona wymiana komórek naskórka powoduje, że szybciej regenerują się i wzrastają mieszki włosowe, osłabione przez androgeny.
Jak wygląda zabieg?
- Należy zgłosić się na zabieg ze świeżo umytymi włosami.
- Obszar zabiegowy – gdzie występuje przerzedzenie włosów – dzielony jest na mniejsze powierzchnie, zwłaszcza jeśli jest oddzielony gęsto rosnącymi włosami.
- W przypadku łysienia o większym nasileniu (stopnie IV-VI ) zabieg trwa ok. 15 minut, fazy łysienia II i III wymagają więcej czasu ze względu na konieczność rozczesywania włosów.
- Wiązka lasera wykonuje serię bezbolesnych strzałów. Każde przejście wykonywane jest dwukierunkowo płynnym ruchem. Takich przejść w zależności od rodzaju sprzętu wykonuje się 4-6 na każdym wyznaczonym obszarze.
- Po zabiegu pacjent powinien nawilżać głowę, stosując nawilżające szampony albo np. za pomocy serum z kwasem hialuronowym. Po laseroterapii skóra może być sucha i łuszcząca.
Czy zabieg jest bolesny?
Ponieważ laser Er: YAG w trybie SMOOTH działa nieablacyjnie, nie ma przerwania ciągłości naskórka. Zabieg jest więc bezbolesny, nie wymaga chłodzenia czy znieczulenia. U niektórych pacjentów może wystąpić krótkotrwała pokrzywka (ok. pół godziny po zbiegu), która mija w ciągu jednego dnia. Przed kolejnymi zabiegami podaje się wtedy lek przeciwhistaminowy.
Tylko część pacjentów zgłasza, że w trakcie mycia włosów w dniu zabiegu skóra głowy jest bardziej tkliwa. U większości natomiast występuje krótkotrwałe łuszczenie skóry głowy (najczęściej 2-3 dni po zabiegu), co wynika z przyspieszonej regeneracji naskórka.
Schemat laserowej terapii łysienia
Podstawowa terapia łysienia Er: YAG FOTONA w trybie SMOOTH składa się z 4 zabiegów co tydzień oraz 3 kolejnych co 2 tygodnie.
U niektórych osób zaleca się wykonanie 1 – 2 dodatkowych powtórzeń co kolejne 2 – 4 tygodnie.
Następnie wskazane są jednorazowe zabiegi przypominające co 6-12 miesięcy.
Bezpieczeństwo zabiegu
Lasery Er: YAG Fotona są wyposażone w technologię VSP (Variable Square Pulse). „Kwadratowe impulsy laserowe” czuwają nad bezpieczeństwem zabiegów, eliminując powolne wzrosty i długie spadki mocy impulsów laserowych. Dzięki temu do skóry dociera tyko potrzebna dawka energii, bez ryzyka oparzeń.
W trybie SMOOTH energia lasera jest dostarczana do tkanek w szybkiej sekwencji impulsów lasera o niskiej fluencji w obrębie ogólnego super długiego impulsu trwającego kilkaset milisekund. Częstotliwość powtarzania impulsów w sekwencji jest ustalona na poziomie optymalnym dla nieablacyjnych zabiegów na skórze.
Zabiegi na odrost włosów – coraz bardziej potrzebne!
Łysienie androgenowe dotyka w ciągu życia ok. 50% kobiet i aż 96% mężczyzn rasy białej.
American Hair Loss Association podaje, że ponad 66% mężczyzn doświadcza problemu utraty włosów około 35. roku życia.
Choć bywają mężczyźni, którzy zaczynają tracić włosy zaraz po okresie dojrzewania.
Ponad 40% kobiet z występującym problemem wypadania włosów wdraża leczenie.