wyszukiwanie medycyna estetyczna estetyncza Poznań

Plastyka powiek laserowa


Blepharoplastyka to bardzo skuteczny zabieg w leczeniu zjawiska – opadająca powieka.

Laserowa plastyka powiek – cięcie jest wykonywane laserem, bez krwawienia, szybsze gojenie

Korekta powiek górnych daje efekty, które utrzymują się bardzo długo. Popularnie nazywana jest plastyka powiek – zabieg na opadające powieki

 

plastyka powiek, plastyka powiek poznań, korekta powiek, lifting powiek, korekcja powiek Poznań, blepharoplastyka
Data aktualizacji: 2023-03-21 11:45:52

Plastyka powiek / blepharoplastyka, korekta powiek górnych i dolnych – Usunięcie nadmiaru wiotkiej skóry i czasami niewielkiej ilości tkanki tłuszczowej. Plastyka powiek (korekcja powiek) blefaroplastyka powiek, przynosi doskonały i trwały efekt jakim jest lifting powiek.

Czym jest blefaroplastyka powiek (plastyka powiek)?  – To korekcja opadających powiek.

Korekta powiek górnych, jest to zabieg chirurgiczny polegający na usuwaniu nadmiar skóry i / lub przepukliny tłuszczu z powiek, może być wykonywana laserowo.

Blefaroplastyka – korekcja kształtu powiek poprawia wyłącznie wygląd powiek, nie usuwa zmarszczek (choć może zmniejszyć niektóre), przebarwień pod powiekami, ani nie poprawia kształtu brwi, do tego konieczne są inne zabiegi.

Dedykowany zabieg na opadające powieki.

Laserowa plastyka powiek – blepharoplastyka

Laser służy do cięcia zamiast skalpela – mniejsze krwawienie, krótsza rekonwalescencja.

W jakim celu wykonuje się zabieg podnoszenie (lifting) powiek?

Plastyka powiek (korekta powiek) wykonywana jest zarówno z przyczyn estetycznych, kiedy pacjent nie jest zadowolony z wyglądu swoich powiek (opadająca powieka), jak i funkcjonalnych, gdy opadająca powieka zwęża szparę powiekową, co wpływa na zmniejszenie pola widzenia.

Nadmiar skóry i tłuszczu na górnej powiece powoduje, że powieka wygląda na ciężką, twarz wygląda starzej, może pojawiać się obrzęk oraz zaburzenia widzenia związane z opadaniem powieki poza linię rzęs. Blepharoplastyka powiek górnych usuwa nadmiar skóry i tłuszczu, przez co poprawia nie tylko wygląd, lecz także widzenie.

Blepharoplastyka powiek dolnych wykonujemy w celu redukcji zmarszczek oraz poprawy kształtu powiek dolnych poprzez usunięcie nadmiaru skóry i tłuszczu. Zabieg pozwala skutecznie pozbyć się „worków” pod oczami i nadać twarzy świeży wygląd.

Podnoszenie (lifting powiek) powiek u osób z widocznym opadaniem powiek to nie tylko zabieg estetyczny ale także ze względów zdrowotnych. Po zabiegu poprawia się ostrość widzenia. Najskuteczniejszy zabieg na opadające powieki cena 4500zł.

Kto może poddać się zabiegowi korekcji powiek?

Zabieg na opadające powieki możemy przeprowadzać u osób zdrowych, z realistycznymi oczekiwaniami. Większość pacjentów to osoby powyżej 35 roku życia, u których opadająca powieka pojawiła się kilka lat temu.

Czy efekt zabiegu podnoszenie powiek jest trwały?

W przypadku zabiegu korekta powiek efekt utrzymuje się co najmniej 7 – 10 lat. Zabieg na powiece dolnej zazwyczaj nie musi być już powtarzany.

Plastyka powiek  – Jak wygląda zabieg?

Zabieg korekcji powiek wykonujemy w znieczuleniu miejscowym. Trwa około 45 – 60 minut.

Korekcja powieki górnej wykonujemy poprzez nacięcie wzdłuż naturalnego załamania powieki. Pozwala to usunąć nadmiar skóry, tłuszczu oraz wzmocnić napięcie mięśni.

Blizny po zabiegu ukryte są w naturalnych załamaniach powiek, co sprawia, że są ledwo zauważalne.

Szwy – w przypadku użycia nici niewchłanianych – usuwamy po około 7 dniach.

Oglądanie telewizji oraz czytanie książek jest możliwe już w pierwszej dobie po operacji.

Noszenie soczewek kontaktowych – należy się wstrzymać z ich zakładaniem przez pierwszy tydzień po operacji.

Większość pacjentów powraca do aktywnego życia w ciągu 10 dni po zabiegu. Pełna rekonwalescencja trwa miesiąc.

Kobiety mogą po tygodniu od zdjęcia szwów stosować delikatny makijaż powiek.

W przypadku przebywania na słońcu wskazane jest używanie okularów przeciwsłonecznych przez kilka tygodni.

Przez okres trzech tygodni należy wstrzymać się od uprawiania sportu i intensywnych ćwiczeń fizycznych.

W pierwszym tygodniu po operacji nie należy spożywać alkoholu.

Jak przygotować się do zabiegu?

Przed zabiegiem pacjent powinien odbyć szczegółową rozmowę z lekarzem na temat potencjalnego ryzyka związanego z zabiegiem, a także swoich oczekiwań dotyczących wyglądu powiek po zabiegu.

Pacjent powinien dokładnie stosować się do zaleceń lekarskich przed – i pooperacyjnych.

Plastyka powiek – Lifting powiek – Zalecenia przed zabiegiem:

 • nie zaleca się wykonywania zabiegu w okresie około miesiączkowym (2 dni przed oraz pierwsze 2 dni trwania miesiączki)
 • 14 dni przed planowanym zabiegiem nie należy:
  przyjmować leków zaburzających krzepnięcie krwi np. z grupy salicylanów (Polopiryna, Aspiryna, itp.), Acard, witaminy E, z pokarmów należy unikać czosnku, imbiru i żeń-szenia
 • na 2 tygodnie przed zabiegiem i 2 po zabiegu należy zaprzestać palenia papierosów, przez minimum 3 dni przed zabiegiem nie pić alkoholu
 • przeciwwskazane opalanie twarzy przez 14 dni przed zabiegiem
 • wskazane jest przyjmowanie Rutinoscorbin lub Aescin 2 tabl. rano i 2 tabl. wieczorem przez 14 dni przed zabiegiem
 • w dniu zabiegu nie wykonywać makijażu oraz nie stosować podkładu, tuszu do rzęs oraz kremów
 • wyniki badań powinny być wykonane ok. 14 dni przed zabiegiem – zabiegi są wykonywane tylko przy prawidłowych wynikach badań.
 • Badania przed zabiegiem:
  – morfologia,
  – INR,
  – Ekg u osób powyżej 40 r. ż.

Jak długo trwa rekonwalescencja po zabiegu?

Większość pacjentów wraca do normalnej aktywności po 7-10 dniach od zabiegu.

Siniaki i obrzęk, powstałe w wyniku zabiegu, zanikają w ciągu 3-4 tygodni.

Przez pierwsze 48 h po zabiegu zalecane jest stosowanie kompresów chłodzących, które redukują zasinienia oraz obrzęk wokół oczu.

Wskazana jest codzienna lekka aktywność fizyczna, np. spacerowanie, gdyż przyspiesza to proces gojenia.

Plastyka powiek – Kiedy będzie widoczny efekt?

Rezultaty zabiegu widoczne są po upływie kilku tygodni. Dopiero wtedy można ocenić symetrię blizn pooperacyjnych, kształt oczu, czy wyraz twarzy.

W większości przypadków zarówno pacjent, jak i lekarz są zadowoleni z efektów zabiegu.

W sytuacji gdy pacjent ma przeciwwskazania do zabiegu lub opadająca powieka jest niewielkiego stopnia można rozważyć zabieg Pelleve, jest to zabieg całkowicie bezbolesny i bezinwazyjny.

Ponadto zabieg Pelleve można wykonywać po plastyce powiek np. w celu podniesienia brwi lub wyrównania ewentualnych asymetrii.

Laserowa plastyka powiek – korekcja opadających powiek to:

 • szybsze gojenie
 • ładniejszy wygląd blizny po zabiegu
 • krótka rekonwalescencja
 • brak siniaków

Jakie są możliwe powikłania?

Jak każdy zabieg chirurgiczny, blepharoplastyka niesie ze sobą ryzyko wystąpienia powikłań. Są one jednak rzadkie. Należą do nich: infekcje, krwawienie, suchość oczu, niedomykalność powiek, wywinięcie powieki dolnej.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Przeciwwskazaniami są: nawracające infekcje powiek, ciężkie choroby ogólnoustrojowe, stan po chemioterapii, zaburzenia psychiczne. Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z zaawansowaną cukrzycą oraz zaburzeniami gojenia ran.

Ile trwa gojenie po plastyce powiek?

W przypadku plastyki powiek górnych pacjent może powrócić do normalnego trybu życia po upływie około 10 do 14 dni, natomiast w przypadku plastyki powiek dolnych okres ten jest nieco dłuższy i trwa około trzy tygodnie. W przypadku jednoczasowej plastyki powiek górnych i dolnych okres ten trwa miesiąc.

Opadające powieki 

Opadająca powieka, skąd się to bierze? Wraz z wiekiem maleje ilość kolagenu i elastyny w skórze. Są to białka nadające skórze elastyczność i sprężystość. Ubytek tych białek powoduje, że struktura skóry właściwej ulega dezorganizacji. Skóra staje się cieńsza, słabsza i mniej elastyczna.

Przejawia się to łatwo zauważalnymi zmianami w obrębie powiek, na których pojawiają się zmarszczki, a oko przybiera smutny, zmęczony wygląd. Nadmiarowe ilości skóry na powiekach górnych powodują, że powieka zaczyna opadać, a twarz traci swój dawny blask.

Rozwiązaniem tradycyjnym jest blepharoplastyka – zabieg chirurgiczny korygujący wszelkie niedoskonałości w obrębie powiek. Celem zabiegu przeprowadzanego na powiekach górnych jest usunięcie nadmiaru skóry, rozciągniętej części mięśnia oraz nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Zabieg na opadające powieki – Przebieg zabiegu

Zabieg plastyki powiek przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym – zależnie od preferencji pacjenta oraz wskazań medycznych. Przed zabiegiem chirurg oznacza na skórze pacjenta miejsca, w których będzie nacinał skórę. Następnie podaje znieczulenie i przystępuje do operacji. Operator wykonuje cięcia wzdłuż naturalnych załamań powiek, dzięki czemu blizny po zabiegu są mało widoczne.

Następnie usuwa nadmiar skóry, a jeśli jest to konieczne, także nadmiar tłuszczu i fragment mięśnia. Na koniec zamyka ranę za pomocą delikatnych szwów i całość zabezpiecza opatrunkiem. Zabieg trwa średnio 45 minut. Krótko po zabiegu pacjent, w obecności osoby towarzyszącej, może udać się do domu.

Plastyka powiek – Okres pooperacyjny

Po zabiegu możliwe jest pojawienie się obrzęków i zasinień w okolicy powiek. Zmiany te ustępują w ciągu 3 – 4 tygodni.

Przez pierwsze dwie doby po operacji wskazane jest stosowanie chłodzących okładów na powieki, co zmniejsza opuchliznę i siniaki.

Po 7 dniach od zabiegu pacjent udaje się na wizytę kontrolną, podczas której lekarz ocenia efekt operacji oraz zdejmuje szwy.

Zabieg zalecany jest osobom, u których skóra na powiekach wiotczeje i pojawia się jej nadmiar – opadająca powieka. Celem zabiegu jest wówczas odzyskanie prawidłowego napięcia skóry na powiekach i poprawa kształtu oka.

Bywa, że wskazaniami do zabiegu są nie tylko względy estetyczne, ale i zdrowotne. Ma to miejsce w przypadku, gdy nadmiar skóry powoduje opadanie powiek, prowadząc do ograniczenia pola widzenia. Wówczas zabieg poprawia nie tylko wygląd, ale i funkcjonowanie narządu wzroku.

Efekty laserowej plastyki powiek górnych utrzymują się co najmniej 7 – 10 lat. Przeciwwskazaniami do zabiegu są: ciąża, okres karmienia piersią, aktywne infekcje, zaburzenia gojenia ran, ciężkie choroby ogólnoustrojowe, stan po chemioterapii, zaburzenia psychiczne.

Każdy pacjent poddający się zabiegowi musi liczyć się z ryzykiem wystąpienia powikłań pooperacyjnych, do których należą: suchość oczu, krwawienie, infekcje, niedomykalność powiek, wywinięcie powieki dolnej.

Laserowa plastyka powiek – zabieg jest wykonywany laserem CO2 zamiast skalpela

Laserowa korekcja powiek Poznań

Powszechnie sądzi się, że oczy są zwierciadłem duszy i można w nich wiele dostrzec. Jednakże to jak wygląda ich okolica, czyli powieki, brwi i rzęsy również wpływają na to jak je odczytujemy.

Opadanie powiek jest coraz częstszym problemem zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Niewątpliwie negatywnie wpływa na odbiór człowieka. Powoduje optyczne postarzenie twarzy oraz nadaje wygląd osoby przewlekle zmęczonej.

Podstawową przyczyną tej niedoskonałości jest proces starzenia się. Wskutek zmniejszenia ilości włókien kolagenowych oraz rozluźnienia ich struktury zmniejsza się napięcie skóry oraz jej jędrność. Ponadto ulega ona ścieńczeniu.

Efektem tego jest między innymi opadanie powiek, powstawanie zmarszczek typu „kurze łapki” oraz tak zwanych „worków pod oczami”. Opadnięcie jako takie jest widoczne przede wszystkim w obrębie powieki górnej, zaś w przypadku powieki dolnej objawia się jej pomarszczeniem. Powoduje to niekorzystne zmiany wyglądzie i jego postarzenie.

Czas wystąpienia i tempo przebiegu tego procesu są indywidualne, a czynniki na nie wpływające dzielą się na dwie grupy. Do pierwszej zaliczają się przyczyny modyfikowalne, natomiast do drugiej te, na które nie mamy wpływu.

Czym jest laser?

Promieniowanie laserowe jest falą elektromagnetyczną emitowaną przez specjalne urządzenie, wykorzystujące tak zwane zjawisko emisji wymuszonej. Długość fali może być różna i mieścić się zarówno w spektrum podczerwieni, jak i ultrafioletu czy światła widzialnego. Charakteryzuje się ono silnym skupieniem wiązki, jej spójnością i bardzo małym jej odchyleniem od równoległości. Wykazuje również dużą moc promieniowania oraz gęstość energii.

Istnieją różne rodzaje laserów, a także różnorodne ich klasyfikacje. Istnieje więc podział ze względu na emitowaną długość fali (a co za tym idzie zakres emitowanego światła), moc, czy też środka czynnego. Lasery mają bardzo szerokie zastosowanie w dzisiejszym świecie w wielu dziedzinach, między innymi w elektronice, technologii wojskowej, czy też medycynie.

Czym charakteryzuje się działanie lasera na tkanki i jak wygląda zabieg korekcji powiek z jego wykorzystaniem?

Laser wykorzystywany w medycynie estetycznej charakteryzuje się emisją fal elektromagnetycznych o takiej długości i częstotliwości, która pozwala na bardzo dobrą penetrację w obrębie wody, która stanowi większość objętości wszystkich tkanek.

Dzięki temu może on oddziaływać praktycznie na wszystkie tkanki, w zależności od dobranych ustawień. Znajduje on zastosowanie w wielu wskazaniach. Dzięki dużym skupieniu wiązki możliwe jest działanie z dużą precyzją. Generowany bodziec termiczny powoduje w sposób kontrolowany punktowe przegrzanie skóry prowadząc do jej uszkodzenia.

Efektem tego jest aktywacja fibroblastów prowadząca do zwiększenia produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, skutkująca zwiększeniem napięcia i poprawą jędrności skóry. Ponadto dochodzi do stymulacji podziałów komórek, wskutek czego uszkodzona tkanka zastępowana jest nową.

Dzięki tym właściwościom dodatkowo przyspiesza procesy regeneracyjne skóry. Dzięki temu dochodzi do poprawy napięcia powiek i ich jędrności, a co za tym idzie ich podniesienie i eliminację opadania, a także innych defektów skórnych w ich obrębie, jak na przykład zmarszczek.

Bolesność zabiegu jest niewielka i zazwyczaj nie wymaga on zastosowania żadnego znieczulenia. U osób z wysoką wrażliwością na ból można zastosować kremy anestetyczne. Lekarz przykłada głowicę bezpośrednio do skóry, po czym emitowana jest wiązka promieniowania laserowego wnikająca na różną głębokość. Istnieje zależność, że im większa jest penetracja w głąb skóry, tym więcej nowej tkanki zostaje wytworzone.

Zabieg z wykorzystaniem lasera charakteryzuje się stosunkowo wysokim bezpieczeństwem. Ryzyko istotnych powikłań jest minimalne, choć do kilku godzin po zabiegu może utrzymywać się zaczerwienienie okolicy poddawanej procedurze, a także mogą pojawiać się niewielkie wybroczynki i siniaki. Wymienione dolegliwości bardzo szybko samoistnie ustępują.

Do kogo adresowany?

Zasadnicze wskazania do wykonania zabiegu laserowej plastyki opadających powiek zawierają się w dwóch grupach. Pierwszą stanowią defekty estetyczne, czego znaczenie nie budzi wątpliwości. W dzisiejszych czasach, gdzie wszechobecny pęd za pracą i karierą znacznie utrudnia właściwe dbanie o zdrowy styl życia i dłuższe zachowanie atrakcyjnego wyglądu, ta potrzeba jest bardzo uwydatniona.

Dzięki niemu znacznie łatwiej odnaleźć się w świecie i utrzymać pewność siebie niezbędną do osiągnięcia sukcesu. Jednakże nie można zapominać, iż opadająca powieka to nie tylko niedoskonałość estetyczna. Może powodować zaburzenia pola widzenia pod postacią jego ograniczenia, niejednokrotnie znacznego i upośledzającego codzienne funkcjonowanie (na przykład znaczne utrudnienia w prowadzeniu samochodu). Wykonanie zabiegu korekcji u tej grupy pacjentów daje możliwość powrotu do dotychczasowej aktywności.

U kogo przeciwwskazany?

Jak każdy zabieg, korekcja opadających powiek jest przeciwwskazana w niektórych grupach pacjentów. Niewątpliwie należą do nich osoby, u których generalnie nie ma możliwości zastosowania zabiegów oferowanych przez współczesną medycynę estetyczną. Wśród nich można wyodrębnić kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, osoby z chorobami autoimmunologicznymi, aktywnymi chorobami nowotworowymi czy też procesami infekcyjnymi i zapalnymi w obrębie skóry.

Zabiegu korekcji opadających powiek nie powinno wykonywać się u pacjentów, u których występują stany chorobowe angażujące okolice oczu. Należą do nich między innymi choroba Gravesa-Basedowa (często współistniejąca z nadczynnością tarczycy), czy też niewydolność gruczołów łzowych prowadząca do zespołu suchego oka. U tych pacjentów należy zadbać przede wszystkim o właściwe leczenie przyczynowe.

Szczególną uwagę trzeba zachować u osób leczących się na jaskrę lub ze stwierdzonym odwarstwieniem siatkówki (niezależnie od typu i tła). W tych przypadkach przed wykonaniem zabiegu zawsze konieczna jest kwalifikująca konsultacja okulistyczna.

Ponadto należy uwzględnić przeciwwskazania dedykowane wykorzystaniu promieniowania laserowego, w co wpisuje się nie przyjmowanie niektórych leków (fotouczulaczy, sterydów czy doustnych retinoidów). U tych osób należy rozważyć zastosowanie innej metody, takiej jak tradycyjna chirurgiczna korekcja opadających powiek.

Chirurgiczna korekcja opadających powiek – lifting powiek

Stwierdzenie, że oczy są zwierciadłem duszy i można w nich wiele dostrzec jest bardzo popularne od najdawniejszych czasów. Jednakże to jak wygląda ich okolica, czyli powieki, brwi i rzęsy również wpływają na to jak je odczytujemy.

Opadanie powiek jest coraz częstszym problemem zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Niewątpliwie negatywnie wpływa na odbiór człowieka. Powoduje optyczne postarzenie twarzy oraz nadaje wygląd osoby przewlekle zmęczonej.

Podstawową przyczyną tej niedoskonałości jest proces starzenia się. Wskutek zmniejszenia ilości włókien kolagenowych oraz rozluźnienia ich struktury zmniejsza się napięcie skóry oraz jej jędrność. Ponadto ulega ona ścieńczeniu.

Efektem tego jest między innymi opadanie powiek, powstawanie zmarszczek typu „kurze łapki” oraz tak zwanych „worków pod oczami”. Opadnięcie jako takie jest widoczne przede wszystkim w obrębie powieki górnej, zaś w przypadku powieki dolnej objawia się jej pomarszczeniem. Powoduje to niekorzystne zmiany wyglądzie i jego postarzenie.

Czas wystąpienia i tempo przebiegu tego procesu są indywidualne, a czynniki na nie wpływające dzielą się na dwie grupy. Do pierwszej zaliczają się przyczyny modyfikowalne, natomiast do drugiej te, na które nie mamy wpływu. Wśród czynników modyfikowalnych możemy wyodrębnić te związane ze środowiskiem życia, rodzajem pracy czy narażeniem na stres.

Nie bez znaczenia pozostaje również prowadzenie zdrowego trybu życia, w tym dbanie o stosowanie prawidłowej diety, zapewnianie adekwatnej podaży wody, wykonywanie regularnej aktywności fizycznej, a także unikanie używek takich jak papierosy czy alkohol. Niekorzystnym czynnikiem jest również nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe, zwłaszcza to występujące w solariach.

Czynniki niemodyfikowalne natomiast to predyspozycje genetyczne i uwarunkowania rodzinne.

Czym jest i na czym polega blefaroplastyka?

Zabieg ten polega na chirurgicznej korekcji opadających powiek i stanowi świetne rozwiązanie dla osób, które ten problem dotyczy. U jej podstaw leży chirurgiczne usunięcie nadmiaru tłuszczowej tkanki podskórnej, a także skóry z okolicy oczu.

Zazwyczaj nie ma konieczności stosowania znieczulenia ogólnego i w zdecydowanej większości przypadków w zupełności wystarczające jest znieczulenie miejscowe, dzięki czemu zabieg może być przeprowadzony w trybie ambulatoryjnym i nie wymaga hospitalizacji. Aczkolwiek, na życzenie pacjenta, znieczulenie ogólne może być przeprowadzone, jednak najczęściej wiąże się to z potrzebą obserwacji w szpitalu.

Po wykonaniu znieczulenia operowanej okolicy, chirurg wykonuje niewielkie nacięcie, poprzez które usuwa nadmiar skóry i podskórnej tkanki tłuszczowej. Wielkość oraz lokalizacja dostępu chirurgicznego zależy od korygowanej struktury.

Jeżeli laserowej plastyce powiek poddawana jest powieka górna, skóra jest nacinana wzdłuż naturalnego załamania powieki, dzięki czemu niewielka blizna, która może pozostać po zabiegu jest praktycznie niewidoczna.

Plastyka powiek dolnych

Więcej możliwości dostępu daje zabieg korekcji powieki dolnej. Operator ma wybór pomiędzy dokonaniem nacięcia tuż poniżej linii rzęs, albo od wewnątrz, przez worek spojówkowy.

Po zakończonym zabiegu zakładane są szwy chirurgiczne, których zadaniem jest ułatwienie gojenia się rany pooperacyjnej. Są one zazwyczaj usuwane po około tygodniu, a powrót do całkowitej aktywności zwykle nie przekracza dwóch tygodni.

Istotne jest, by pamiętać, iż zabieg blefaroplastyki pozwala wyłącznie na uporanie się z problemem opadających powiek, natomiast nie jest skuteczny w eliminowaniu zmarszczek okolic oczu, na przykład tak zwanych „kurzych łapek”, a także przebarwień i przepuklin tłuszczowych objawiających się jako tak zwane „worki pod oczami”.

Każdy zabieg chirurgiczny niesie ze sobą mniejsze lub większe ryzyko powikłań i plastyka powiek nie jest tu wyjątkiem. Do najbardziej powszechnych i najczęściej występujących należą krwawienia, ryzyko rozejścia się rany, a także zakażenie się rany.

Oprócz tego mogą wystąpić niewielkie obrzęki oraz podbiegnięcia krwawe operowanej okolicy, jednak zazwyczaj wycofują się one po upływie miesiąca. Blizny po przeprowadzonym zabiegu są praktycznie niewidoczne.

Aby przyspieszyć proces gojenia się ran zalecane jest stosowanie chłodzących kompresów. Jego tempo zwiększa również regularne wykonywanie aktywności fizycznej o umiarkowanym nasileniu.

Należy pamiętać, że chirurgiczna korekcja powiek może być wykonana tylko dwa razy w życiu, ale jej efekt może się utrzymywać nawet do 20 lat.

Do kogo adresowana plastyka powiek?

Zasadnicze wskazania do wykonania zabiegu korekcji opadających powiek zawierają się w dwóch grupach. Pierwszą stanowią defekty estetyczne, czego znaczenie nie budzi wątpliwości. W dzisiejszych czasach, gdzie wszechobecny pęd za pracą i karierą znacznie utrudnia właściwe dbanie o zdrowy styl życia i dłuższe zachowanie atrakcyjnego wyglądu, ta potrzeba jest bardzo uwydatniona.

Dzięki niemu znacznie łatwiej odnaleźć się w świecie i utrzymać pewność siebie niezbędną do osiągnięcia sukcesu. Jednakże nie można zapominać, iż opadające powieki to nie tylko niedoskonałość estetyczna.

Może powodować zaburzenia pola widzenia pod postacią jego ograniczenia, niejednokrotnie znacznego i upośledzającego codzienne funkcjonowanie (na przykład znaczne utrudnienia w prowadzeniu samochodu). Wykonanie zabiegu korekcji u tej grupy pacjentów daje możliwość powrotu do dotychczasowej aktywności.

U kogo plastyka powiek jest przeciwwskazana?

Jak każdy zabieg operacyjny, chirurgiczna korekcja powiek obarczona jest szeregiem przeciwwskazań. Nie powinno wykonywać się jej u pacjentów, u których występują stany chorobowe angażujące okolice oczu. Należą do nich między innymi choroba Gravesa-Basedowa (często współistniejąca z nadczynnością tarczycy), czy też niewydolność gruczołów łzowych prowadząca do zespołu suchego oka.

U tych pacjentów należy zadbać przede wszystkim o właściwe leczenie przyczynowe. Szczególną uwagę trzeba zachować u osób leczących się na jaskrę lub ze stwierdzonym odwarstwieniem siatkówki (niezależnie od typu i tła). W tych przypadkach przed wykonaniem zabiegu zawsze konieczna jest kwalifikująca konsultacja okulistyczna.

Ponadto należy zachować zwiększoną ostrożność u osób obciążonych kardiologicznie (np. chorujących na nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca czy też wady zastawkowe), a także u chorych na cukrzycę. W tej grupie każdy zabieg, zwłaszcza wykonywany w znieczuleniu ogólnym wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powikłań okołooperacyjnych. Oczywiście nie należy przeprowadzać procedury blefaroplastyki w sytuacji występowania czynnego procesu infekcyjnego, zwłaszcza w obrębie skóry twarzy.

Inne zabiegi

Alternatywą jest plastyka powiek bez skalpela – laserem frakcyjnym CO2, zabieg nosi nazwę Madonna lifitng. Polega on na przywróceniu jędrności i napięcia skóry na powiekach. Podczas tego zabiegu wykonuje się także redukcję drobnych zmarszczek mimicznych wokół oczu tzw. kurzych łapek. Zabieg ten pozwala także niwelować cienie pod oczami.

Lifting powiek

Powszechnie uważa się, że oczy są zwierciadłem duszy, i podświadomie jest to pierwsza okolica ciała, która zwraca uwagę przy nawiązaniu kontaktu, relacji. Paradoksalnie jest to okolica, gdzie procesy starzenia się dają o sobie znać najszybciej. Zmniejsza się ilość włókien kolagenowych i elastynowych, kwasu hialuronowego, a także dochodzi do zaniku tłuszczowej tkanki podskórnej.

W efekcie tego dochodzi do opadnięcia powiek, tworzenia się zmarszczek w ich okolicy (tak zwanych „kurzych łapek”), a także zjawiska znanego jako „worki pod oczami”. Na szczęście, dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny estetycznej możliwe jest usunięcie tych niedoskonałości, i przywrócenie młodego i świeżego wyglądu tej okolicy twarzy.

Lifting bez skalpela, ale za to z laserem

Nadmiar wiotkiej skóry powiek można skutecznie zredukować laserem frakcyjnym – zabieg nosi nazwę Madonna Lift

Z uwagi na prawie całkowitą bezbolesność w zasadzie nie ma potrzeby stosowania anestezji, jednakże z uwagi na komfort pacjenta na okolicę poddawaną procedurze aplikuje się krem znieczulający. Czas trwania zabiegu jest zróżnicowany i zależy od rozległości obszaru poddawanego korekcji.

W przypadku, gdy procedura dotyczy okolic powiek, jest ona przeprowadzana przy zachowaniu pełnej ich ruchomości. Praktycznie nie niesie ze sobą zagrożenia powikłaniami. Co najwyżej może wystąpić niewielki obrzęk i zaczerwienienie tkanek, a także niewielkie strupki. Defekty te mogą być bardzo łatwo zamaskowane przy pomocy podstawowych kosmetyków do makijażu (np. podkład, puder, korektor).

Częściowe rezultaty zabiegu przy pomocy lasera są widoczne niemalże natychmiast po jego zakończeniu. Natomiast efekt końcowy pojawia się po ustąpieniu wyżej opisanych podrażnień mogących wystąpić bezpośrednio po zabiegu. Ponadto okres rekonwalescencji jest również bardzo krótki.

W zasadzie już na drugi dzień po zabiegu możliwy jest powrót do codziennej aktywności. Niewątpliwą zaletą zabiegu laserem jest skuteczność w sytuacjach, kiedy inne metody (np. chirurgia, czy elektrochirurgia) są niemożliwe do wykonania lub ich efekt byłby niezadowalający.

Blefaroplastyka laserowa – chirurgiczna plastyka powiek

Blefaroplastyka, czyli laserowa metoda liftingu powiek, jest zabiegiem będącym rozwiązaniem dla osób borykających się z tym problemem. Jej istota to usunięcie nadmiaru skóry oraz tkanki tłuszczowej z okolicy oczu.

Wykonuje się ją najczęściej w trybie ambulatoryjnym, w znieczuleniu miejscowym, aczkolwiek na życzenie pacjenta można ją przeprowadzić w ogólnej anestezji. Chirurg wykonuje niewielkie nacięcie, poprzez które usuwany jest nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej. Lokalizacja nacięcia zależy od operowanej okolicy.

W przypadku powieki górnej jest ono wykonywane wzdłuż jej naturalnego załamania. Jeżeli zabiegowi korekcji poddawana jest dolna powieka to operator ma dwie możliwości. Pierwszą z nich jest dostęp zewnętrzny poprzez wykonanie nacięcia tuż poniżej linii rzęs.

Drugim sposobem jest dostęp wewnętrzny poprzez worek spojówkowy. Po zakończonej operacji rany zabezpieczane są szwami usuwanymi w przeciągu 5 do 7 dni. Pełny efekt widoczny jest po kilku tygodniach. Powrót do całkowitej aktywności po zabiegu zazwyczaj nie przekracza dwóch tygodni.

Oczywiście jak każda procedura chirurgiczna, jest ona obarczona ryzykiem powikłań. Należą do nich między innymi krwawienia, ryzyko rozejścia się rany pooperacyjnej czy też zakażenia. Bardzo często po zabiegu występują również zasinienia i obrzęk powiek, które zazwyczaj ustępują w czasie nie przekraczającym miesiąca.

Aby zmniejszyć ryzyko ich pojawienia się, przez pierwsze dwie doby należy stosować kompresy chłodzące. Ponadto zalecana jest umiarkowana aktywność fizyczna, która przyspiesza proces gojenia się ran. Dzięki lokalizacji nacięć blizny powstałe po zabiegu są praktycznie niewidoczne. Blefaroplastykę można wykonać do dwóch razy w życiu, a jej efekt utrzymuje się nawet do 20 lat.

Wskazania do zabiegu – podnoszenie powiek

Zasadnicze wskazania do przeprowadzenia liftingu powiek zawierają się w dwóch grupach. Pierwszą stanowią defekty estetyczne, czego znaczenie nie budzi wątpliwości.

W dzisiejszych czasach, gdzie wszechobecny pęd za pracą i karierą znacznie utrudnia właściwe dbanie o zdrowy styl życia i dłuższe zachowanie atrakcyjnego wyglądu, ta potrzeba jest bardzo uwydatniona. Dzięki niemu znacznie łatwiej odnaleźć się w świecie  i utrzymać pewność siebie niezbędną do osiągnięcia sukcesu.

Jednakże nie można zapominać, iż opadające powieki to nie tylko niedoskonałość estetyczna. Może powodować zaburzenia pola widzenia pod postacią jego ograniczenia, niejednokrotnie znacznego i upośledzającego codzienne funkcjonowanie (na przykład znaczne utrudnienia w prowadzeniu samochodu). Wykonanie liftingu u tej grupy pacjentów daje możliwość powrotu do dotychczasowej aktywności.

Plastyka powiek – Przeciwwskazania

Jak każdy zabieg, lifting powiek jest przeciwwskazany w niektórych grupach pacjentów. Wśród nich można wyodrębnić kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, osoby z chorobami autoimmunologicznymi, aktywnymi chorobami nowotworowymi czy też procesami infekcyjnymi i zapalnymi w obrębie skóry, czyli grupę, w której z zasady nie zaleca się przeprowadzania zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.

Liftingu powiek nie powinno się przeprowadzać u pacjentów, u których występują stany chorobowe angażujące okolice oczu. Należą do nich między innymi choroba Gravesa-Basedowa (często współistniejąca z nadczynnością tarczycy), czy też niewydolność gruczołów łzowych prowadząca do zespołu suchego oka. U tych pacjentów należy zadbać przede wszystkim o właściwe leczenie przyczynowe.

Szczególną uwagę trzeba zachować u osób leczących się na jaskrę lub ze stwierdzonym odwarstwieniem siatkówki (niezależnie od typu i tła). W tych przypadkach przed wykonaniem zabiegu zawsze konieczna jest kwalifikująca konsultacja okulistyczna.

Opadające powieki można skutecznie leczyć, blepharoplastyka lub nieinwazyjny lifting powiek to metody z wyboru.

Oczy to zwierciadło duszy, dlatego warto dbać o ich piękny i zdrowy wygląd. Niestety, powieki jako jedne z pierwszych elementów twarzy ulegają procesowi starzenia. Już około 30’tego roku życia u wielu osób pojawia się tzw. efekt zmęczonych oczu, który wiąże się z utratę wyrazistości spojrzenia.

Z czasem powieki zaczynają marszczyć się i opadać. W wyniku wiotczenia skóry powiek twarz wygląda na starszą i mniej wypoczętą, ponurą i smutną. Opadające powieki mogą oznaczać nie tylko defekt estetyczny, ale także ograniczenie pola widzenia.

Opadające powieki mogą przeszkadzać w patrzeniu, są więc nie tylko problemem estetycznym ale także zdrowotnym, dlatego warto jak najszybciej skorzystać z pomocy lekarza w niwelowaniu tego zjawiska.

Skutecznym zabiegiem jest plastyka powiek laserem frakcyjnym

Wiele osób decyduje się na blepharoplastykę, czyli zabiegi medyczne gwarantujące wizualne odmłodzenie twarzy oraz przywrócenie wyrazistości spojrzenia, a także odzyskanie właściwego pola widzenia. Dzięki takim zabiegom oczy mogą odzyskać zdrowy blask, a twarz wydaje się młodsza i bardziej wypoczęta.

Blepharoplastyka

Korekcja powiek  laserowa – polega na usuwaniu nadmiaru skóry z powiek górnych i dolnych. Tą techniką można pozbyć się także tzw. worków pod oczami, czyli przepukliny tłuszczowej. Może być ona użyta jako osobna procedura medyczna lub w połączeniu z innymi zabiegami, jak podniesienie brwi lub face-lift (podniesienie twarzy). Blepharoplastykę poleca się szczególnie osobom z wyraźnym nadmiarem i zwiotczeniem skóry.

Lekarz najpierw nacina skalpelem wierzchnie warstwy skóry w oznaczonych miejscach, potem dopiero wycina głębsze warstwy tkanek. Niektórzy lekarze nadal preferują sposób tradycyjny, operacyjny, jednak najnowsze technologie medyczne dysponują już znacznym udogodnieniem – wycięcie głębszych warstw jest możliwe za pomocą lasera CO2.

Po pozbyciu się tkanki tłuszczowej skórę należy zaszyć delikatnymi szwami, które są usuwane po tygodniu lub szwami rozpuszczalnymi oraz nałożyć opatrunek plastrowy.

Nieinwazyjny lifting powiek

Zabieg laserem frakcyjnym CO2 na powieki nazywamy Madonna Lift

Korekcja powiek Poznań

Korekcję powiek można wykonać także za pomocą najnowszych, mało inwazyjnych metod, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Jedną z nich jest urządzenie plazmowe. Ułatwia ono leczenie trudno dostępnych partii ciała, w tym także opadających powiek.

Dociera do takich miejsc łatwiej niż lasery i inne aparaty do elektrochirurgii. Leczenie tkanki przy użyciu urządzenia plazmowego jest bezpieczne i stosunkowo mało inwazyjne, odbywa się też bez efektu ablacji na skórze.

Pełny efekt blepharoplastyki utrzymuje się przez kilka lat, a w przypadku młodszych pacjentów nawet do 10 lat. Jego trwałość jest uzależniona przede wszystkim od szybkości starzenia się tkanek.

Zabieg jest przeznaczony zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku.  Najczęściej korzystają z niego osoby powyżej 35 roku życia, jednak nie ma żadnych przeciwwskazań dla młodszych pacjentów. Jest on wykonywany pod znieczuleniem miejscowym i nie wymaga długotrwałej, męczącej rekonwalescencji.

Opadające powieki mają najczęściej charakter wrodzony, są wynikiem niewłaściwego rozwoju mięśnia dźwigacza powieki.  Nie wyklucza to jednak faktu, że wadę tę można nabyć, głównie wskutek zmian inwolucyjnych rozcięgna lub zerwanie jego przyczepu.

Ptoza

Opadanie powiek, fachowo nazywane ptozą (z łac. ptosis, czyli wypadnięcie), polega na opadaniu jedno lub dwustronnym powiek, przy jednoczesnym częściowym przysłonięciu oka. W przeważającej części odnotowuje się opadnięcie jednostronne.

Na schorzenie to mogą cierpieć zarówno dzieci, jak i dorośli. Przyczyn opadających powiek należy dopatrywać się w czynnikach zewnętrznych oraz wewnętrznych. Czynniki zewnętrzne odpowiedzialne za powstawanie ptozy (opadająca powieka) to między innymi nieprawidłowy sposób odżywiania się, palenie papierosów, znaczna utrata wagi ciała. Do czynników wewnętrznych zalicza się uwarunkowania genetyczne, zaburzenia hormonalne, wiek.

Ptoza najczęściej jest defektem estetycznym, w cięższych przypadkach jednak przybiera postać różnowzroczności, zeza czy astygmatyzmu. Może być objawem zespołu Hornera (niewielkie opadanie powieki i zwężenie źrenicy, wynikające ze zmian we włóknach współczulnych), miastenii (podwójne widzenie, osłabienie mięśni kończyn i tułowia, osłabienie mięśni odpowiedzialnych za mowę) oraz porażenia Bella (czyli porażenia nerwu twarzowego: VII nerw czaszkowy). Opadające powieki stwarzają również poważny problem natury psychologicznej. Mogą powodować efekt częściowej bądź całkowitej alienacji przez osobę dotkniętą schorzeniem.

Po stwierdzeniu ptozy wrodzonej, dziecko kierowane jest na badania kliniczne, diagnostykę okulistyczną, następnie do specjalistów.  Rozpoznanie ptozy następuje po dokonaniu badań okulistycznych i neurologicznych oraz po konsultacjach specjalistycznych.

W trakcie wywiadu pacjent pytany jest o obciążenia genetyczne, czas, kiedy powstało schorzenie, przebyte operacje lub zabiegi okulistyczne, przebyte urazy głowy, zaburzenia hormonalne, w tym choroby tarczycy. Ważną wskazówką dla lekarza jest współistnienie innych objawów takich jak podwójne widzenie, słaba ostrość widzenia oraz ograniczenie pola widzenia.  Niezbędna jest fotografia pacjenta z okresu przed chorobą i porównanie z jego aktualnym stanem.

Opadające powieki – leczenie

Niekiedy po zastosowaniu odpowiednich leków objawy ptozy mogą się cofnąć. Opadające powieki często wymagają interwencji chirurgicznej, przede wszystkim u osób, u których choroba powoduje ograniczenie pola widzenia, co prowadzi do pogarszania się jakości życia. Wybór metody leczenia uzależniona jest od wcześniejszych zabiegów, którym się pacjent poddawał oraz od czynności jego mięśnia dźwigacza powieki.

Zabieg chirurgiczny ma na celu wzmocnienie mięśni. Pomocnym narzędziem leczenia jest używanie specjalnych okularów z przesłoną na oko zdrowe, wymuszających na chorym oku zwiększoną pracę i prowadzących do naturalnego wzmocnienia mięśni.

Niestety nie ma profilaktyki, która ochroniłaby pacjentów przed opadającymi powiekami. Jednak dzięki szybkiej reakcji na pojawiające się objawy i konsultacje z lekarzem specjalistą, można zminimalizować skutki choroby i zapobiec jej groźnym powikłaniom.

Korekcja powiek to redukowanie nadmiaru luźnej skóry na powiekach dzięki czemu oko staje się „większe”.

Nadmiar skóry w obrębie powiek powoduje, że twarz wygląda na starszą i zmęczoną. Może także zaburzać widzenie.

Chirurg, usuwając nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej z górnej lub dolnej powieki, koryguje te problemy i sprawia, że twarz wygląda młodziej.

Proces starzenia powiek

Główną przyczyną opadania powiek i powstawania tzw. „worków” pod oczami jest naturalny proces starzenia, przyspieszany dodatkowo przez papierosy, alkohol oraz ekspozycję na światło słoneczne. Każdego z nas – prędzej, czy później – dotknie ten problem.

Wraz z wiekiem skóra stopniowo traci swą elastyczność. Powoduje to, że górna powieka zaczyna opadać, a na dolnej powiece pojawiają się zmarszczki. Tkanka łączna, która dotąd podtrzymywała tkankę tłuszczową we właściwym miejscu, wraz z upływem lat staje się coraz słabsza, przez co tłuszcz gromadzi się w obrębie dolnej powieki w postaci tzw. „worków” pod oczami. Rozwiązaniem tych problemów jest korekcja powiek, czyli blepharoplastyka, która w stosunkowo prosty sposób odmładza wygląd twarzy.

Jak podnieść opadające powieki

Rozwiązaniem jest zabieg chirurgiczny, wycięcie nadmiaru wiotkiej skóry z powiek.

Rekonwalescencja

Czas wystąpienia i tempo przebiegania procesu starzenia skóry jest indywidualny i zależy od wielu czynników. Należą do nich zarówno te modyfikowalne jak i te, na które nie mamy wpływu. Uwarunkowania rodzinne, predyspozycje genetyczne są niezmienne i nie ma możliwości wyeliminowania tych aspektów.

Należy brać pod uwagę miesiąc od zabiegu jako okres rekonwalescencji.

Jednakże wiele z nich możemy tak modyfikować, aby zminimalizować ich niekorzystny wpływ. Należą do nich między innymi środowisko życia i pracy (narażenia na różnego rodzaju drażniące związki chemiczne i ich opary niejednokrotnie znacznie przyspieszają rozpoczęcie oraz przebieg starzenia się skóry), czy też ekspozycja na promienie słoneczne.

Wpływ trybu życia

Codzienne dbanie o skórę, odpowiednie jej nawilżenie i natłuszczenie może spowodować spowolnienie tego procesu oraz dłuższe utrzymanie młodego wyglądu. Jednak kluczowy dla wymarzonego „zatrzymania czasu” jest prowadzony tryb życia. Składa się na to kilka komponentów. Po pierwsze bardzo istotne jest zdrowe odżywianie. Prawidłowo zbilansowana, zróżnicowana dieta, regularne przyjmowanie posiłków są niezbędne do dostarczania substancji istotnych dla prawidłowej regeneracji tkanek.

Niestety, zamiast tego chętniej sięgamy po niezdrowe jedzenie typu fast food albo posiłki gotowe, z którym zamiast potrzebnych organizmowi cząsteczek dostarczamy toksyny, które niekorzystnie oddziałują na skórę. Drugą kwestią jest właściwa podaż wody. Podstawowe dobowe zapotrzebowanie na wodę u zdrowego człowieka to 30 ml / kg masy ciała. U niektórych ludzi może ono być większe (np. u sportowców, czy osób odchudzających się).

Należy pamiętać, iż nie może być ona zastąpiona przez soki, kawę, czy herbatę. Dzieje się tak dlatego, że organizm ludzki składa się z wody, a nie z tych płynów. Jednakże jest często zastępowana przez słodzone napoje gazowane. Nie dość, że nie pokrywają one dobowego zapotrzebowania na wodę, to jeszcze dostarczają do organizmu toksyn.

Ponadto niejednokrotnie powodują zwiększenie wydalania już obecnej wody z ciała. Bardzo istotne jest by podkreślić, iż aby utrzymać prawidłowe napięcie i nawodnienie skóry, a także jej dobry stan, nie wystarczy stosować zewnętrznych kremów nawilżających.

Najważniejsze jest nawodnienie od wewnątrz. Kolejnym czynnikiem wpływającym korzystnie na stan skóry (na który mamy wpływ) jest dbanie o regularną aktywność fizyczną. Poprawia to ogólne funkcjonowanie organizmu, przyspiesza przemiany metaboliczne, w tym eliminację toksyn oraz procesy regeneracyjne.

Ponadto powoduje zwiększenie napięcia mięśni, co też ma wpływ na zachowanie jędrności i młodego wyglądu przez dłuższy czas. Innym istotnym czynnikiem zwiększającym szybkość starzenia się skóry jest również palenie papierosów.

Plastyka powiek górnych Poznań – często wykonywany zabieg

Opadająca powieka – leczenie

Osoby z opadającymi powiekami często skarżą się, że ich twarz wygląda starzej i przybiera smutny, zmęczony wygląd. Niestety, ciężko zapobiec zmianom zachodzącym w skórze wraz z wiekiem i prowadzącym do powstawania opadających powiek. Na szczęście istnieje wiele sposobów radzenia sobie z tym problemem.

Nowoczesne zabiegi medycyny estetycznej, w mniej lub bardziej inwazyjny sposób, pozwalają usunąć nadmiar skóry z powiek górnych i tym samym odmłodzić wygląd twarzy. U każdego pacjenta doświadczony lekarz indywidualnie dobiera odpowiedni sposób leczenia opadających powiek, w zależności od predyspozycji pacjenta oraz stopnia zaawansowania problemu.

Kwas hialuronowy

W procesie starzenia zmniejsza się ilość tkanki podskórnej w obrębie oczodołu oraz maleje sprężystość skóry. Skutkuje to zapadaniem tkanek oczodołu oraz uwidocznieniem się nadmiaru skóry w obrębie powiek górnych. Wstrzyknięcie kwasu hialuronowego wypełnia braki w tkance podskórnej, powodując naciągnięcie skóry i uniesienie powiek.

Kwas hialuronowy stanowi naturalny składnik naszej skóry, dlatego też wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego są w pełni bezpieczne dla organizmu i wiążą się z bardzo małym ryzykiem wystąpienia reakcji alergicznych, czy innych powikłań. Efekt zabiegu z użyciem wypełniaczy utrzymuje się od kilku miesięcy do roku. Po tym czasie zabieg można powtórzyć.

Radiofrekwencja mikroigłowa

Radiofrekwencja mikroigłowa to nowoczesna metoda stymulowania regeneracji tkanek, której istotą jest przewodzenie w głąb skóry energii radiofrekwencji, która ogrzewając tkanki, pobudza procesy przebudowy skóry. Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej wykonywany jest za pomocą urządzenia DeAgeEx.

Efekt zabiegu wykonanego w obrębie powiek górnych to jędrniejsza, bardziej napięta skóra i podniesione powieki. Pełen efekt zabiegu widoczny jest po kilku tygodniach – tyle czasu zajmuje wytworzenie nowego kolagenu. Niekiedy dla uzyskania satysfakcjonujących rezultatów konieczne jest wykonanie kilku zbiegów.

Laser frakcyjny CO2

Zabiegi z wykorzystaniem lasera frakcyjnego stanowią bezpieczną i skuteczną metodę eliminowania problemu opadających powiek. Energia emitowana przez laser – absorbowana przez włókna kolagenowe – powoduje obkurczanie kolagenu i stymuluje jego przebudowę.

Skutkiem zabiegu jest wygładzona, bardziej napięta skóra powiek górnych. Czasami – dla uzyskania lepszego efektu – konieczne bywa przeprowadzenia serii 2-3 zabiegów.

Zabieg ten nosi nazwę Madonna Lift

Blepharoplastyka

Chirurgiczna korekcja powiek górnych to skuteczna, lecz najbardziej inwazyjna metoda poprawy wyglądu powiek górnych. Polega na usunięciu nadmiaru skóry, a niekiedy także tkanki podskórnej z okolicy powiek, dzięki czemu powieka zostaje uniesiona, skutkując poszerzeniem szpary powiekowej.

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu na skórze widoczna jest niewielka blizna. Efekt blepharoplastyki utrzymuje się wiele lat – najskuteczniejsza z opisywanych metod. Blepharoplastyka, jak każdy zabieg chirurgiczny, wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań, takich jak: zakażenia, krwawienia, czy niedomykalność powiek.

Dlatego też większości pacjentów zaleca się w pierwszej kolejności skorzystanie z innych, bezpieczniejszych i mniej inwazyjnych metod poprawy wyglądu powiek górnych. Bywa jednak, że jest konieczne wykonanie blepharoplastyki chirurgicznej ze względu na stan skóry czy zaawansowanie procesu. Ponieważ tylko chirurgicznie można korygować duży „nadmiar” skóry na powiekach.

Bardzo skuteczna jest blepharoplastyka laserowa – w tej metodzie używa się lasera CO2 zamiast skalpela, dzięki temu krwawienie jest bardzo ograniczone, znacznie krócej trwa rekonwalescencja. Mniej widoczna jest blizna po zabiegu i zdecydowanie lepszy efekt napięcia skóry.

Korekcja opadających powiek

Powszechnie sądzi się, że oczy są zwierciadłem duszy i można w nich wiele dostrzec. Jednakże to jak wygląda ich okolica, czyli powieki, brwi i rzęsy również wpływają na to jak je odczytujemy. Opadanie powiek jest coraz częstszym problemem zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Niewątpliwie negatywnie wpływa na odbiór człowieka. Powoduje optyczne postarzenie twarzy oraz nadaje wygląd osoby przewlekle zmęczonej.

Podstawową przyczyną tej niedoskonałości jest proces starzenia się. Wskutek zmniejszenia ilości włókien kolagenowych oraz rozluźnienia ich struktury zmniejsza się napięcie skóry oraz jej jędrność. Ponadto ulega ona ścieńczeniu.

Efektem tego jest między innymi opadanie powiek, powstawanie zmarszczek typu „kurze łapki” oraz tak zwanych „worków pod oczami”. Opadnięcie jako takie jest widoczne przede wszystkim w obrębie powieki górnej, zaś w przypadku powieki dolnej objawia się jej pomarszczeniem. Powoduje to niekorzystne zmiany wyglądzie i jego postarzenie.

Czas wystąpienia i tempo przebiegu tego procesu są indywidualne, a czynniki na nie wpływające dzielą się na dwie grupy. Do pierwszej zaliczają się przyczyny modyfikowalne, natomiast do drugiej te, na które nie mamy wpływu. Wśród czynników modyfikowalnych możemy wyodrębnić te związane ze środowiskiem życia, rodzajem pracy czy narażeniem na stres.

Opadające powieki a środowisko

Nie jest tajemnicą, że narażenie na zanieczyszczenia, chemikalia i ich opary, czy szkodliwe warunki pracy powodują przyspieszenie starzenia się skóry i wcześniejsze wystąpienie opadania powiek. Oczywiście podstawowym czynnikiem zwiększającym tempo tego procesu jest niewłaściwy tryb życia. Zdrowa, prawidłowo zbilansowana dieta, która powinna dostarczać niezbędnych składników budulcowych i odżywczych jest kluczowa dla prawidłowego przebiegu procesów regeneracyjnych.

Coraz częściej jest jednak zastępowana niezdrowymi posiłkami gotowymi typu instant czy produktami fast food, ubogimi  w substancje odżywcze, a bogatymi w toksyny. Woda niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu i nawilżenia skóry, co też jest istotne dla utrzymania jej odpowiedniego napięcia, jest coraz częściej zastępowana przez słodzone napoje gazowane.

Siedzący tryb życia w dzisiejszych czasach dominuje nad aktywnością fizyczną, co również przyspiesza starzenie się. Regularne ćwiczenia fizyczne pobudzają metabolizm i zwiększają napięcie mięśni, dzięki czemu poprawia się jędrność skóry.

Kolejnym czynnikiem przyspieszającym niekorzystne procesy, w tym wystąpienie opadania powiek są używki takie jak papierosy czy alkohol. Nie bez znaczenia pozostaje też nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe, na przykład wchodzące w skład promieniowania słonecznego.

Czynniki niemodyfikowalne natomiast to predyspozycje genetyczne i uwarunkowania rodzinne.

Chirurgiczna korekcja opadających powiek

Chirurgiczna korekcja opadających powiek zwana inaczej blefaroplastyką jest zabiegiem będącym rozwiązaniem dla osób borykających się z tym problemem. Jej istota to usunięcie nadmiaru skóry oraz tkanki tłuszczowej z okolicy oczu. Wykonuje się ją najczęściej w trybie ambulatoryjnym, w znieczuleniu miejscowym, aczkolwiek na życzenie pacjenta można ją przeprowadzić w ogólnej anestezji.

Chirurg wykonuje niewielkie nacięcie, poprzez które usuwany jest nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej. Lokalizacja nacięcia zależy od operowanej okolicy. W przypadku powieki górnej jest ono wykonywane wzdłuż jej naturalnego załamania. Jeżeli zabiegowi korekcji poddawana jest dolna powieka to operator ma dwie możliwości. Pierwszą z nich jest dostęp zewnętrzny poprzez wykonanie nacięcia tuż poniżej linii rzęs.

Drugim sposobem jest dostęp wewnętrzny poprzez worek spojówkowy. Po zakończonej operacji rany zabezpieczane są szwami usuwanymi w przeciągu 5 do 7 dni. Pełny efekt widoczny jest po kilku tygodniach. Powrót do całkowitej aktywności po zabiegu zazwyczaj nie przekracza dwóch tygodni.

Należy podkreślić, że plastyka powiek jest procedurą, dzięki której możliwe jest korygowanie opadających powiek, ale nie eliminuje ona tak zwanych „kurzych łapek”, „worków pod oczami”, które są przepuklinami tłuszczowymi, ani też przebarwień..

Plastyka powiek chirurgiczna a powikłania

Oczywiście jak każda procedura chirurgiczna, jest ona obarczona ryzykiem powikłań. Należą do nich między innymi krwawienia, ryzyko rozejścia się rany pooperacyjnej czy też zakażenia. Bardzo często po zabiegu występują również zasinienia i obrzęk powiek, które zazwyczaj ustępują w czasie nie przekraczającym miesiąca. Aby zmniejszyć ryzyko ich pojawienia się, przez pierwsze dwie doby należy stosować kompresy chłodzące.

Ponadto zalecana jest umiarkowana aktywność fizyczna, która przyspiesza proces gojenia się ran. Dzięki lokalizacji nacięć blizny powstałe po zabiegu są praktycznie niewidoczne. Blefaroplastykę można wykonać do dwóch razy w życiu, a jej efekt utrzymuje się nawet do 20 lat.

Opadająca powieka zabieg na nfz  – nie mamy umowy z NFZ

Blepharoplastyka –  to skuteczny zabieg stosowany w leczeniu opadających powiek i nadmiaru luźnej skóry na powiekach.

Opadające powieki to przede wszystkim poważny problem estetyczny, ale nie tylko – może on mieć również konsekwencje zdrowotne.

Nadmiar skóry na powiekach nie tylko wizualnie postarza twarz, lecz może również znacznie ograniczyć pole widzenia.

Blefaroplastyka, czyli korekcja powiek, to zabieg polegający na chirurgicznym usuwaniu nadmiaru skóry z powiek górnych i dolnych. Tą techniką można pozbyć się także tzw. worków pod oczami, czyli przepukliny tłuszczowej. Może być ona użyta jako osobna procedura medyczna lub w połączeniu z innymi zabiegami, jak podniesienie brwi lub face-lifting.

Plastyka powiek polecana jest szczególnie osobom z wyraźnym nadmiarem i zwiotczeniem skóry.

Przed zabiegiem należy wyznaczyć dokładnie obszary przeznaczone do wycięcia, czyli te, w których występuje największy nadmiar skóry. Blepharoplastyka wykonywana jest pod znieczuleniem miejscowym, a cięcia prowadzi się w załomku powieki górnej oraz ok. 2-3 mm poniżej brzegu rzęsowego powieki dolnej. W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta można skorygować tylko powiekę górną, tylko dolną lub obie jednocześnie.

Należy pamiętać, że blefaroplastyka jest zabiegiem operacyjnym i choć przebiega stosunkowo mało inwazyjnie, a hospitalizacja czy też znieczulenie ogólne nie są potrzebne, konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Jak wygląda zabieg

Lekarz najpierw nacina skalpelem lub laserem CO2 wierzchnie warstwy skóry w oznaczonych miejscach, potem dopiero wycina głębsze warstwy tkanek. Niektórzy lekarze nadal preferują sposób tradycyjny, operacyjny, jednak najnowsze technologie medyczne dysponują już znacznym udogodnieniem – wycięcie głębszych warstw jest możliwe za pomocą lasera CO2. Po pozbyciu się tkanki tłuszczowej skórę należy zaszyć delikatnymi szwami, które są usuwane po tygodniu lub szwami rozpuszczalnymi oraz nałożyć opatrunek plastrowy.

Bezpośrednio po zabiegu występują zasinienia i obrzęki, jednak ustępują one samoistnie po ok. 3-4 tygodniach. Gojenie i początkowe dolegliwości można przyspieszyć, stosując zimne okłady.

Po korekcji powiek przez jakiś czas pozostają bardzo nieznaczne blizny, jednak po pełnym, około trzymiesięcznym okresie rekonwalescencji stają się one mało niewidoczne.

W przypadku laserowej plastyki powiek blizny ustępują jeszcze szybciej. Jeśli natomiast użyty był skalpel, po czterech miesiącach od zagojenia można całkowicie bezpiecznie usunąć bliznę za pomocą lasera frakcyjnego CO2. Przez kilka tygodni po zabiegu zaleca się unikanie opalania oraz nadmiernego wysiłku fizycznego.

Pełny efekt blepharoplastyki utrzymuje się przez kilka lat, a w przypadku młodszych pacjentów nawet do 10 lat. Jego trwałość jest uzależniona przede wszystkim od szybkości starzenia się tkanek.

Blepharoplastyka – plastyka powiek, nie powinna być wykonywana u osób z bardzo nisko położonymi brwiami, cukrzyków oraz pacjentów mających problemy z gojeniem się ran. Zabiegowi mogą być poddawane osoby obu płci i w różnym wieku.

Zabieg, który jest alternatywą dla chirurgicznej blefaroplastyki to Madonna lifting – zabieg wykonujemy laserem frakcyjnym

Usuwanie nadmiaru skóry z powiek

Usuwanie nadmiaru skóry z powiek jest częstym zabiegiem nie tylko z przyczyn estetycznych.

Oczy to zwierciadło duszy, ich piękny i zdrowy wygląd jest więc niezwykle istotny. Niestety, powieki jako jedne z pierwszych elementów twarzy ulegają procesowi starzenia.

Już około 30 tego roku życia większość osób uskarża się na tzw. efekt zmęczonych oczu i wyraźną utratę wyrazistości spojrzenia. W wyniku wiotczenia skóry powiek twarz wygląda na starszą i mniej wypoczętą, ponurą i smutną.

Z czasem powieki zaczynają marszczyć się i opadać, co może wiązać się nie tylko z defektem estetycznym, ale także ograniczeniem pola widzenia. Często pojawiają się też tzw. worki pod oczami przez co powieki dolne wyglądają na opuchnięte. Doskonałe efekty daje zabieg Madonna Lift – laserem frakcyjnym CO2. Jednak najbardziej skuteczną metodą jest chirurgiczna plastyka powiek.

Aby odzyskać blask pięknego spojrzenia wiele osób decyduje się na zabiegi medyczne, plastyka powiek, polegające na usuwaniu nadmiaru skóry oraz tkanki tłuszczowej z powieki górnej i/lub dolnej. Efektem takiego zabiegu jest wizualne odmłodzenie twarzy, odzyskanie właściwego pola widzenia, jeśli zostało ono zaburzone oraz przywrócenie wyrazistości spojrzenia. Po korekcie powiek oczy wyglądają na bardziej wypoczęte, a twarz wydaje się młodsza, świeższa i zdrowsza.

Plastyka powiek wskazania:

 • luźna skóra dolnej powieki ograniczająca pole widzenia
 • powieka górna wyglądająca na opuchnięta
 • „opuchlizna” na dolnej powiece, tzw. worki pod oczami
 • nadmiar tłuszczu na powiece dolnej i/lub górnej, przepukliny tłuszczowe
 • nadmiar zwiotczałej skóry na powiekach
 • mocno rozbudowany mięsień okrężny oka

Zabiegowi mogą poddać się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, najlepiej odznaczający się dobrą ogólną kondycją fizyczną. Jest on przeznaczony dla osób w różnym wieku. Najczęściej korzystają z niego osoby powyżej 35 roku życia, jednak nie ma przeciwwskazań dla młodszych pacjentów.

Warto też pamiętać, że usuwanie nadmiaru skóry z powiek nie jest zarezerwowane wyłącznie dla osób, u których problem wynika z procesu starzenia. Mogą z niego korzystać także ludzie borykający się z problemami genetycznymi, w przypadku których efekt jest podobny.

Plastyka powiek – Przebieg zabiegu:

Zabieg wykonuje się pod znieczuleniem miejscowym, jednak w uzasadnionych przypadkach lekarz może podać doustnie lub dożylnie także lek uspokajający. Cała procedura trwa od 1,5 do 3 godzin. W tym czasie usuwamy nadmiar tłuszczu, zwiotczałej skóry, a także fragment zwiotczałego mięśnia okrężnego oka.

W odpowiednich miejscach wykonuje się nacięcia skalpelem, do usunięcia głębszych warstw tkanek można jednak użyć lasera frakcyjnego CO2. Nacięcia zszywane są delikatnymi szwami usuwanymi po tygodniu lub szwami rozpuszczalnymi. Na koniec najczęściej zakłada się opatrunek plastrowy.

Plastyka powiek rekonwalescencja:

Korekcja powiek nie wymaga hospitalizacji, należy jednak pamiętać, że jest to zabieg chirurgiczny, dlatego konieczny jest proces rekonwalescencji i sumienne przestrzeganie zaleceń lekarza.

Przez pierwszych kilka dni należy unikać aktywności, powinno się leżeć z uniesioną głową, bez nadmiernego podnoszenia się czy pochylania. Przez kolejne dwa tygodnie nie wolno nosić szkieł kontaktowych ani palić papierosów.

Powinno się także nosić w tym czasie ciemne okulary, gdyż oczy mogą być jeszcze przez kilka tygodni wrażliwe na działanie czynników podrażniających, w tym promienie słoneczne oraz wiatr.

Po zabiegu często występują takie dolegliwości jak tkliwość, łzawienie, światłowstręt, nieznaczne osłabienie widzenia, obrzęki czy krwiaki. Aby je złagodzić warto stosować zimne okłady oraz masować powieki, a także unikać wysiłku fizycznego, wystawiania oczu na słońce oraz używania kosmetyków.

Choć szwy są zdejmowane już po tygodniu, proces pełnego gojenia trwa dłużej – od kilku tygodni do ok. 3 miesięcy. Po tym czasie nieznaczne blizny, jakie pozostają po cięciach powinny całkowicie zaniknąć i stać się niezauważalne.

Plastyka powiek – Przeciwwskazania:

 • zespół suchego oka
 • jaskra
 • odwarstwianie siatkówki
 • cukrzyca
 • nadciśnienie tętnicze
 • zaburzenia krążenia
 • choroby tarczycy
 • choroby sercowo-naczyniowe

Plastyka powiek – pytania i odpowiedzi

Dlaczego powieki opadają?

Opadanie powiek jest coraz częstszym problemem zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Niewątpliwie negatywnie wpływa na odbiór człowieka. Powoduje optyczne postarzenie twarzy oraz nadaje wygląd osoby przewlekle zmęczonej.

Podstawową przyczyną tej niedoskonałości jest proces starzenia się. Wskutek zmniejszenia ilości włókien kolagenowych oraz rozluźnienia ich struktury zmniejsza się napięcie skóry oraz jej jędrność. Ponadto ulega ona ścieńczeniu.

Efektem tego jest między innymi opadanie powiek, powstawanie zmarszczek typu „kurze łapki” oraz tak zwanych „worków pod oczami”. Opadnięcie jako takie jest widoczne przede wszystkim w obrębie powieki górnej, zaś w przypadku powieki dolnej objawia się jej pomarszczeniem.

Powoduje to niekorzystne zmiany wyglądzie i jego postarzenie. Czas wystąpienia i tempo przebiegu tego procesu są indywidualne, a czynniki na nie wpływające dzielą się na dwie grupy. Do pierwszej zaliczają się przyczyny modyfikowalne, natomiast do drugiej te, na które nie mamy wpływu.

Wśród czynników modyfikowalnych możemy wyodrębnić te związane ze środowiskiem życia, rodzajem pracy czy narażeniem na stres.

Wpływ środowiska

Nie jest tajemnicą, że narażenie na zanieczyszczenia, chemikalia i ich opary, czy szkodliwe warunki pracy powodują przyspieszenie starzenia się skóry i wcześniejsze wystąpienie opadania powiek. Oczywiście podstawowym czynnikiem zwiększającym tempo tego procesu jest niewłaściwy tryb życia.

Zdrowa, prawidłowo zbilansowana dieta, która powinna dostarczać niezbędnych składników budulcowych i odżywczych jest kluczowa dla prawidłowego przebiegu procesów regeneracyjnych. Coraz częściej jest jednak zastępowana niezdrowymi posiłkami gotowymi typu instant czy produktami fast food, ubogimi w substancje odżywcze, a bogatymi w toksyny.

Woda niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu i nawilżenia skóry, co też jest istotne dla utrzymania jej odpowiedniego napięcia, jest coraz częściej zastępowana przez słodzone napoje gazowane. Siedzący tryb życia w dzisiejszych czasach dominuje nad aktywnością fizyczną, co również przyspiesza starzenie się. Regularne ćwiczenia fizyczne pobudzają metabolizm i zwiększają napięcie mięśni, dzięki czemu poprawia się jędrność skóry.

Kolejnym czynnikiem przyspieszającym niekorzystne procesy, w tym wystąpienie opadania powiek są używki takie jak papierosy czy alkohol. Nie bez znaczenia pozostaje też nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe, na przykład wchodzące w skład promieniowania słonecznego. Czynniki niemodyfikowalne natomiast to predyspozycje genetyczne i uwarunkowania rodzinne.

Jakie są możliwości leczenia opadających powiek?

Podstawowe metody korygowania opadających powiek można z grubsza podzielić na dwie podstawowe. Pierwszą z nich jest blefaroplastyka, czyli korekcja opadających powiek metodą chirurgiczną. Drugą metodą jest zabieg z zastosowaniem lasera, cały zabieg wykonywane jest laserem chirurgicznym zamiast skalpela..

Kiedy powinno się pomyśleć o przeprowadzeniu zabiegu korekcji opadających powiek?

Sytuacje, w której warto rozważyć przeprowadzenie zabiegu korekcji opadających powiek podzielono na dwie grupy wskazań. Pierwszą stanowią defekty estetyczne, czego znaczenie nie budzi wątpliwości. W dzisiejszych czasach, gdzie wszechobecny pęd za pracą i karierą znacznie utrudnia właściwe dbanie o zdrowy styl życia i dłuższe zachowanie atrakcyjnego wyglądu, ta potrzeba jest bardzo uwydatniona. Dzięki niemu znacznie łatwiej odnaleźć się w świecie i utrzymać pewność siebie niezbędną do osiągnięcia sukcesu.

Jednakże nie można zapominać, iż opadające powieki to nie tylko niedoskonałość estetyczna. Może powodować zaburzenia pola widzenia pod postacią jego ograniczenia, niejednokrotnie znacznego i upośledzającego codzienne funkcjonowanie (na przykład znaczne utrudnienia w prowadzeniu samochodu). Wykonanie zabiegu korekcji u tej grupy pacjentów daje możliwość powrotu do dotychczasowej aktywności.

Na czym polega chirurgiczna korekcja opadających powiek?

Chirurgiczna korekcja opadających powiek zwana inaczej blefaroplastyką to zabieg będący rozwiązaniem dla osób borykających się z tym problemem. Jej istota to usunięcie nadmiaru skóry oraz tkanki tłuszczowej z okolicy oczu. Należy podkreślić, że blefaroplastyka jest procedurą, dzięki której możliwe jest korygowanie opadających powiek, ale nie eliminuje ona tak zwanych „kurzych łapek”, „worków pod oczami”, które są przepuklinami tłuszczowymi, ani też przebarwień.

Oczywiście jak każda procedura chirurgiczna, jest ona obarczona ryzykiem powikłań. Należą do nich między innymi krwawienia, ryzyko rozejścia się rany pooperacyjnej czy też zakażenia. Bardzo często po zabiegu występują również zasinienia i obrzęk powiek, które zazwyczaj ustępują w czasie nie przekraczającym miesiąca.

Aby zmniejszyć ryzyko ich pojawienia się, przez pierwsze dwie doby należy stosować kompresy chłodzące. Ponadto zalecamy umiarkowaną aktywność fizyczna, która przyspiesza proces gojenia się ran. Dzięki lokalizacji nacięć blizny powstałe po zabiegu są praktycznie niewidoczne. Blefaroplastykę można wykonać do dwóch razy w życiu, a jej efekt utrzymuje się nawet do 20 lat.

Plastyka powiek – jak wygląda zabieg chirurgiczny?

Zabieg chirurgicznej korekcji opadających powiek jest zabiegiem charakteryzującym się wysokim bezpieczeństwem. Wykonuje się ją najczęściej w trybie ambulatoryjnym, w znieczuleniu miejscowym, aczkolwiek na życzenie pacjenta można ją przeprowadzić w ogólnej anestezji.

Chirurg wykonuje niewielkie nacięcie, poprzez które usuwany jest nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej. Lokalizacja nacięcia zależy od operowanej okolicy.

W przypadku powieki górnej jest ono wykonywane wzdłuż jej naturalnego załamania. Jeżeli zabiegowi korekcji poddawana jest dolna powieka to operator ma dwie możliwości. Pierwszą z nich jest dostęp zewnętrzny poprzez wykonanie nacięcia tuż poniżej linii rzęs.

Drugim sposobem jest dostęp wewnętrzny poprzez worek spojówkowy. Po zakończonej operacji rany zabezpieczane są szwami usuwanymi w przeciągu 5 do 7 dni. Pełny efekt widoczny jest po kilku tygodniach. Powrót do całkowitej aktywności po zabiegu zazwyczaj nie przekracza dwóch tygodni.

Poprawę napięcia skóry powiek można również osiągnąć zabiegiem Attiva

Czy u wszystkich pacjentów można przeprowadzić zabieg?

Jak każdy zabieg, korekcja opadających powiek jest przeciwwskazana w niektórych grupach pacjentów. Niewątpliwie należą do nich osoby, u których generalnie nie ma możliwości zastosowania zabiegów oferowanych przez współczesną medycynę estetyczną.

Wśród nich można wyodrębnić kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, osoby z chorobami autoimmunologicznymi, aktywnymi chorobami nowotworowymi czy też procesami infekcyjnymi i zapalnymi w obrębie skóry. Zabiegu korekcji opadających powiek nie powinno wykonywać się u pacjentów, u których występują stany chorobowe angażujące okolice oczu.

Należą do nich między innymi choroba Gravesa-Basedowa (często współistniejąca z nadczynnością tarczycy), czy też niewydolność gruczołów łzowych prowadząca do zespołu suchego oka. U tych pacjentów należy zadbać przede wszystkim o właściwe leczenie przyczynowe.

Szczególną uwagę trzeba zachować u osób leczących się na jaskrę lub ze stwierdzonym odwarstwieniem siatkówki (niezależnie od typu i tła). Zawsze w tych przypadkach przed wykonaniem zabiegu zawsze konieczna jest kwalifikująca konsultacja okulistyczna.

W przypadku klasycznej metody chirurgicznej zwiększoną ostrożność należy zachować u pacjentów obciążonych kardiologicznie (np. chorujących na nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca czy też wady zastawkowe), a także u chorych na cukrzycę. W tej grupie każdy zabieg, zwłaszcza wykonywany w znieczuleniu ogólnym wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powikłań okołooperacyjnych.

Plastyka powiek cena

 • 4300zł plastyka powiek laserowa,

Czym smarować powieki po zabiegi plastyki

Zobacz poniżej – Pielęgnacja powiek po operacji

Maść na blizny po plastyce powiek

Bardzo dobre efekty przynosi Cicatridina krem, stosowana 2x dziennie, można ją wmasowywać. Drugim preparatem jest Contractubex żel, również 2 x dz. Stosować kilka miesięcy.

Przy niewielkim stopniu opadania powiek alternatywą jest laser Ebowo-yagowy – zabieg trzeba wykonać w serii 4 powtórzeń co 2 tygodnie. Jest bezbolesny.

Plastyka powiek Poznań – Blepharoplastyka

Powszechnie sądzi się, że oczy są zwierciadłem duszy i można w nich wiele dostrzec. Jednakże to jak wygląda ich okolica, czyli powieki, brwi i rzęsy również wpływają na to jak je odczytujemy. Opadanie powiek jest coraz częstszym problemem zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Niewątpliwie negatywnie wpływa na odbiór człowieka. Powoduje optyczne postarzenie twarzy oraz nadaje wygląd osoby przewlekle zmęczonej.

Skąd się biorą opadające powieki?

Opadanie powiek jest coraz częstszym problemem zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Niewątpliwie negatywnie wpływa na odbiór człowieka. Powoduje optyczne postarzenie twarzy oraz nadaje wygląd osoby przewlekle zmęczonej.

Podstawową przyczyną tej niedoskonałości jest proces starzenia się. Wskutek zmniejszenia ilości włókien kolagenowych oraz rozluźnienia ich struktury zmniejsza się napięcie skóry oraz jej jędrność. Ponadto ulega ona ścieńczeniu. Efektem tego jest między innymi opadanie powiek, powstawanie zmarszczek typu „kurze łapki” oraz tak zwanych „worków pod oczami”. Opadnięcie jako takie jest widoczne przede wszystkim w obrębie powieki górnej, zaś w przypadku powieki dolnej objawia się jej pomarszczeniem. Powoduje to niekorzystne zmiany wyglądzie i jego postarzenie.

Czas wystąpienia i tempo przebiegu tego procesu są indywidualne, a czynniki na nie wpływające dzielą się na dwie grupy. Do pierwszej zaliczają się przyczyny modyfikowalne, natomiast do drugiej te, na które nie mamy wpływu. Wśród czynników modyfikowalnych możemy wyodrębnić te związane ze środowiskiem życia, rodzajem pracy czy narażeniem na stres. Czynniki niemodyfikowalne natomiast to predyspozycje genetyczne i uwarunkowania rodzinne.

Na czym polega blepharoplastyka?

Blepharoplastyka jest to chirurgiczna korekcja opadających powiek. Zabieg ten jest idealnym rozwiązaniem dla osób borykających się z tym problemem. Jej istota to usunięcie nadmiaru skóry oraz tkanki tłuszczowej z okolicy oczu. Należy podkreślić, że blepharoplastyka jest procedurą, dzięki której możliwe jest korygowanie opadających powiek, ale nie eliminuje ona tak zwanych „kurzych łapek”, „worków pod oczami”, które są przepuklinami tłuszczowymi, ani też przebarwień.

Oczywiście jak każda procedura chirurgiczna, jest ona obarczona ryzykiem powikłań. Należą do nich między innymi krwawienia, ryzyko rozejścia się rany pooperacyjnej czy też zakażenia. Bardzo często po zabiegu występują również zasinienia i obrzęk powiek, które zazwyczaj ustępują w czasie nie przekraczającym miesiąca. Aby zmniejszyć ryzyko ich pojawienia się, przez pierwsze dwie doby należy stosować kompresy chłodzące.

Ponadto zalecana jest umiarkowana aktywność fizyczna, która przyspiesza proces gojenia się ran. Dzięki lokalizacji nacięć blizny powstałe po zabiegu są praktycznie niewidoczne. Blepharoplastykę można wykonać do dwóch razy w życiu, a jej efekt utrzymuje się nawet do 20 lat.

Jak wygląda zabieg blepharoplastyki?

Zabieg chirurgicznej korekcji opadających powiek jest zabiegiem charakteryzującym się wysokim bezpieczeństwem. Wykonuje się ją najczęściej w trybie ambulatoryjnym, w znieczuleniu miejscowym, aczkolwiek na życzenie pacjenta można ją przeprowadzić w ogólnej anestezji. Chirurg wykonuje niewielkie nacięcie, poprzez które usuwany jest nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej. Lokalizacja nacięcia zależy od operowanej okolicy.

W przypadku powieki górnej jest ono wykonywane wzdłuż jej naturalnego załamania. Jeżeli zabiegowi korekcji poddawana jest dolna powieka to operator ma dwie możliwości. Pierwszą z nich jest dostęp zewnętrzny poprzez wykonanie nacięcia tuż poniżej linii rzęs. Drugim sposobem jest dostęp wewnętrzny poprzez worek spojówkowy. Po zakończonej operacji rany zabezpieczane są szwami usuwanymi w przeciągu 5 do 7 dni. Pełny efekt widoczny jest po kilku tygodniach. Powrót do całkowitej aktywności po zabiegu zazwyczaj nie przekracza dwóch tygodni.

Kiedy powinno się pomyśleć o przeprowadzeniu blepharoplastyki?

Sytuacje, w której warto rozważyć przeprowadzenie zabiegu korekcji opadających powiek podzielono na dwie grupy wskazań. Pierwszą stanowią defekty estetyczne, czego znaczenie nie budzi wątpliwości. W dzisiejszych czasach, gdzie wszechobecny pęd za pracą i karierą znacznie utrudnia właściwe dbanie o zdrowy styl życia i dłuższe zachowanie atrakcyjnego wyglądu, ta potrzeba jest bardzo uwydatniona.

Dzięki niemu znacznie łatwiej odnaleźć się w świecie i utrzymać pewność siebie niezbędną do osiągnięcia sukcesu. Jednakże nie można zapominać, iż opadające powieki to nie tylko niedoskonałość estetyczna. Może powodować zaburzenia pola widzenia pod postacią jego ograniczenia, niejednokrotnie znacznego i upośledzającego codzienne funkcjonowanie (na przykład znaczne utrudnienia w prowadzeniu samochodu). Wykonanie zabiegu korekcji u tej grupy pacjentów daje możliwość powrotu do dotychczasowej aktywności.

Do zabiegu często kwalifikuje okulista.

Blepharoplastyka Poznań

Laserowa plastyka powiek Poznań

Plastyka powiek laserowa

Laserowa plastyka powiek - cięcie wykonywane laserem

4500zł

Madonna Lift - lifting powiek laserem - niechirurgicznie

600zł

* obejmuje zabieg, wizyty kontrolne i usunięcie szwów po zabiegu
Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja – Po kwalifikacji do zabiegu wyznaczamy datę zabiegu.

lek.med. Włodzimierz Rosiński
5/5 - (25 votes)

Popularne zabiegi

+48 571 323 530

+48 571 323 530

badanie dopplerowskie, usg doppler
Badanie dopplerowskie Poznań
botox, botox Poznań, botoks
Botox – Toksyna botulinowa
brodawki wirusowe, brodawki wirusowe usuwanie
Brodawki wirusowe
bruzdy-marionetki
Bruzdy marionetki
bruzdy nosowo wargowe
Bruzdy nosowo wargowe
Bruzdy-poprzeczne-czoła
Bruzdy poprzeczne czoła
cystoskopia
Cystoskopia – badanie pęcherza
Dermapen, dermapen Poznań, mezoterapia mikroigłowa
Dermapen 4 – Mikronakłuwanie
dermatolog, dermatolog Poznań
Dermatolog Poznań
dermatoskopia, wideodermatoskopia
Dermatoskopia
ellanse
Ellanse
endolifting Fotona
Endolifting Fotona
erelle
Erelle
Exosomy, egzosomy, Exosomes, ASCE
Exosomy ASCE – Egzosomy
fibryna bogatopłytkowa
Fibryna bogatopłytkowa Poznań
gabinet chirurgiczny, Chirurg Poznań prywatnie, chirurg Poznań
Gabinet chirurgiczny
ginekologia estetyczna
Ginekologia estetyczna
ginekomastia, lipomastia
Ginekomastia – lipomastia
gouri
Gouri – stymulator kolagenu
gumkowanie hemoroidów metodą Barrona
Gumkowanie hemoroidów
Hemoroidy, proktolog, guzki krwawnicze, żylaki odbytu, hemoroidy leczenie, hemoroidy w ciąży, Leczenie żylaków odbytu, dghl, proktolodzy
Hemoroidy objawy, żylaki odbytu
hemoron
Hemoron
hydroksyapatyt wapnia, Radiesse
Hydroksyapatyt wapnia
Juvelook
Juvelook, odmładzanie okolic oka
komórki macierzyste
Komórki macierzyste
korekcja nosa, korekta nosa
Korekcja nosa
korekcja odstających uszu
Korekcja odstających uszu
korekcja warg sromowych, labioplastyka, przerost warg sromowych
Korekcja warg sromowych ​
krioterapia
Krioterapia
kurze łapki
Kurze łapki
kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy
lampa wooda
Lampa Wooda
lanluma kwas polimlekowy
Lanluma – kwas polimlekowy
laser ekscymerowy, laser ekscimerowy
Lampa ekscimerowa
laser erbowo-yagowy, laser Fotona
Laser erbowo-yagowy
laser frakcyjny, laser frakcyjny poznań, laser frakcyjny co2
Laser frakcyjny CO2 Poznań
genesis, laser genesis, zabieg genesis, laser genesis Poznań
Laser Genesis
laser neodymowo yagowy
Laser neodymowo yagowy
Laserowa stymulacja wzrostu włosów
Laserowa stymulacja włosów
laserowe obkurczanie pochwy IntimaLase
Laserowe obkurczanie pochwy
Laserowe usuwanie hemoroidów, usuwanie hemoroidów
Laserowe usuwanie hemoroidów
laserowe usuwanie przebarwień
Laserowe usuwanie przebarwień
laserowe zamykanie naczynek-poznan, teleangiektacje
Laserowe zamykanie naczynek
laserowy lifting powiek
Laserowy lifting powiek
leczenie blizn po trądziku, blizny po trądziku
Leczenie blizn po trądziku
leczenie bruksizmu, Jak leczyć bruksizm, bruksizm, szczękościsk
Leczenie bruksizmu – bruksizm
leczenie-chrapania
Leczenie chrapania
leczenie migreny, migrena
Leczenie migreny – migrena
leczenie nadpotliwości
Leczenie nadpotliwości
leczenie nietrzymania moczu
Leczenie nietrzymania moczu
leczenie otyłości
Leczenie otyłości, nadwagi
leczenie wypadania wlosów, wypadanie włosów
Leczenie wypadania włosów
Hemoroidy, proktolog, guzki krwawnicze, żylaki odbytu, hemoroidy leczenie, hemoroidy w ciąży, Leczenie żylaków odbytu, dghl, proktolodzy
Leczenie żylaków odbytu
ledoterapia
Ledoterapia – Ledy medyczne
lifting twarzy, lifting hybrydowy
Lifting twarzy chirurgiczny
LipLase – laserowe powiększanie ust
Laserowe powiększanie ust
lipofilling, lipofilling biustu
Lipofilling
lipofilling biustu
Lipofilling biustu tłuszczem
lipomodelling
Lipomodelling
liposukcja, liposukcja NIL, odsysanie tłuszczu, liposukcja laserowa, liposukcja brzucha
Liposukcja odsysanie tłuszczu
liposukcja podbródka, odsysanie podbródka
Liposukcja podbródka
lipotransfer
Lipotransfer – autoprzeczep
lwia zmarszczka
Lwia zmarszczka
mezoterapia igłowa
Mezoterapia igłowa
nici aptos
Nici Aptos liftingujące
Nightlase – laserowe leczenie chrapania
Laserowe leczenie chrapania
o shot, powiększanie punktu g
O Shot dla Pań
obkurczanie skóry na brzuchu
Obkurczanie skóry na brzuchu
obrzezanie, obrzezanie Poznań
Obrzezanie
obwisłe ramiona, pelikany
Obwisłe ramiona – pelikany
odmładzanie dłoni
Odmładzanie dłoni
odmładzanie twarzy
Odmładzanie twarzy
okulista, okulista Poznań, okulista prywatnie poznań, okulistyka
Okulista
osocze bogatopłytkowe, wampirzy lifting
Osocze bogatopłytkowe
Peeling laserowy
Peeling laserowy
peeling medyczny
Peeling medyczny
Pelleve
Pelleve, radiofrekwencja
plasma IQ
Plasma IQ
plastyka brzucha, abdominoplastyka
Plastyka brzucha
plastyka powiek, plastyka powiek poznań, korekta powiek, lifting powiek, korekcja powiek Poznań, blepharoplastyka
Plastyka powiek laserowa
podcięcie wędzidełka prącia
Podcięcie wędzidełka prącia
Zalecenia przed i po zabiegu
AA Zalecenia przed i po zabiegu
powiększanie piersi, sztuczne piersi, implanty piersi, duże cycki
Powiększanie piersi
powiększanie piersi tłuszczem
Powiększanie piersi tłuszczem
powiększanie ust, powiększanie ust Poznań, ile kosztuje powiększanie ust, ego lips
Powiększanie ust
profhilo, profhilo Poznań
Profhilo – cząsteczka młodości
przebarwienia po trądziku
Przebarwienia po trądziku
przeszczep tłuszczu
Przeszczep tłuszczu
radiofrekwencja mikroigłowa
Radiofrekwencja mikroigłowa
redukcja przebarwień, przebarwienia
Redukcja przebarwień
sculptra, Sculptra Poznań, kwas L-polimlekowy
Sculptra
skleroterapia, pajączki na nogach
Skleroterapia
stulejka, napletek, co to jest stulejka
Stulejka, leczenie stulejek Poznań
stymulatory tkankowe
Stymulatory tkankowe
Trądzik młodzieńczy
Trądzik młodzieńczy
Trądzik różowaty
Trądzik różowaty
tropokolagen
Tropokolagen
Unoszenie brwi
Unoszenie brwi nićmi lub toksyną
urolog, urolog Poznań, urolog prywatnie
Urolog Poznań
badanie usg Poznań, usg poznań, usg brzucha, usg piersi, usg tarczycy, badanie usg piersi, badanie usg
USG Poznań – badania usg
usg twarzy
Usg twarzy, usg dermatologiczne
uśmiech dziąsłowy
Uśmiech dziąsłowy
gradówka, usunięcie gradówki
Usunięcie gradówki z powieki
usuwanie kępek żółtych
Usunięcie kępek żółtych
usuwanie blizn, laserowe usuwanie blizn
Usuwanie blizn
jak-się-pozbyć-pryszczy, Usuwanie blizn potrądzikowych
Usuwanie blizn potrądzikowych
usuwanie cellulitu, cellulit
Usuwanie cellulitu – cellulit
usuwanie chomików
Usuwanie chomików
usuwanie cieni pod oczami, cienie pod oczami, sińce pod oczami
Usuwanie cieni pod oczami
usuwanie kurzajek
Usuwanie kurzajek Poznań
usuwanie pieprzyków
Usuwanie pieprzyków
usuwanie podwójnego podbródka
Usuwanie podbródka
usuwanie rozstępów, rozstępy usuwanie, Jak radzić sobie z rozstępami
Usuwanie rozstępów
usuwanie worków pod oczami, wory pod oczami
Usuwanie worków pod oczami
usuwanie znamion, znamiona Poznań
Usuwanie znamion
viscoderm hydrobooster
Viscoderm hydrobooster
wiotkość skóry
Wiotkość skóry
wodniak jądra
Wodniak jądra
wolumetria, wolumetria twarzy
Wolumetria twarzy
wygładzanie zmarszczek, zmarszczki pod oczami, Preparat do wygładzania zmarszczek
Wygładzanie zmarszczek
wypełnianie zmarszczek
Wypełnianie zmarszczek​
wyszczuplanie ud
Wyszczuplanie ud
zabiegi dla panów
Zabiegi dla Panów
załupek
Załupek
zmarszczki palacza
Zmarszczki palacza
żółtaki kępki żółte
Żółtaki kępki żółte
analiza składu ciała
Analiza składu ciała
badanie dopplerowskie, usg doppler
Badanie dopplerowskie Poznań
botox, botox Poznań, botoks
Botox – Toksyna botulinowa
brodawki wirusowe, brodawki wirusowe usuwanie
Brodawki wirusowe
cystoskopia
Cystoskopia – badanie pęcherza
depilacja laserowa, depilacja laserowa Poznań, epilacja laserowa, laserowe usuwanie owłosienia, depilacja laserowa cena
Depilacja laserowa Poznań
Dermapen, dermapen Poznań, mezoterapia mikroigłowa
Dermapen 4 – Mikronakłuwanie
dermatolog, dermatolog Poznań
Dermatolog Poznań
dermatoskopia, wideodermatoskopia
Dermatoskopia
dietetyk, dietetyk poznań, dobry dietetyk, porady dietetyczne
Dietetyk Poznań – Dobór diet
drenaż limfatyczny, drenaż limfatyczny poznań, masaż limfatyczny, drenaże limfatyczne
Drenaż limfatyczny manualny
endolifting Fotona
Endolifting Fotona
Exosomy, egzosomy, Exosomes, ASCE
Exosomy ASCE – Egzosomy
fibryna bogatopłytkowa
Fibryna bogatopłytkowa Poznań
gabinet chirurgiczny, Chirurg Poznań prywatnie, chirurg Poznań
Gabinet chirurgiczny
ginekologia estetyczna
Ginekologia estetyczna
ginekomastia, lipomastia
Ginekomastia – lipomastia
gumkowanie hemoroidów metodą Barrona
Gumkowanie hemoroidów
Hemoroidy, proktolog, guzki krwawnicze, żylaki odbytu, hemoroidy leczenie, hemoroidy w ciąży, Leczenie żylaków odbytu, dghl, proktolodzy
Hemoroidy objawy, żylaki odbytu
hemoron
Hemoron
hydroksyapatyt wapnia, Radiesse
Hydroksyapatyt wapnia
karboksyterapia
Karboksyterapia
komórki macierzyste
Komórki macierzyste
korekcja warg sromowych, labioplastyka, przerost warg sromowych
Korekcja warg sromowych ​
krioterapia
Krioterapia
kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy
lanluma kwas polimlekowy
Lanluma – kwas polimlekowy
laser ekscymerowy, laser ekscimerowy
Lampa ekscimerowa
laser erbowo-yagowy, laser Fotona
Laser erbowo-yagowy
laser frakcyjny, laser frakcyjny poznań, laser frakcyjny co2
Laser frakcyjny CO2 Poznań
genesis, laser genesis, zabieg genesis, laser genesis Poznań
Laser Genesis
laser neodymowo yagowy
Laser neodymowo yagowy
laser q-switched
Laser Q-switched
Laserowa stymulacja wzrostu włosów
Laserowa stymulacja włosów
laserowe obkurczanie pochwy IntimaLase
Laserowe obkurczanie pochwy
Laserowe usuwanie hemoroidów, usuwanie hemoroidów
Laserowe usuwanie hemoroidów
laserowe usuwanie przebarwień
Laserowe usuwanie przebarwień
laserowe zamykanie naczynek-poznan, teleangiektacje
Laserowe zamykanie naczynek
leczenie blizn po trądziku, blizny po trądziku
Leczenie blizn po trądziku
leczenie nadpotliwości
Leczenie nadpotliwości
leczenie nietrzymania moczu
Leczenie nietrzymania moczu
leczenie otyłości
Leczenie otyłości, nadwagi
Hemoroidy, proktolog, guzki krwawnicze, żylaki odbytu, hemoroidy leczenie, hemoroidy w ciąży, Leczenie żylaków odbytu, dghl, proktolodzy
Leczenie żylaków odbytu
ledoterapia
Ledoterapia – Ledy medyczne
lipofilling, lipofilling biustu
Lipofilling
lipofilling biustu
Lipofilling biustu tłuszczem
lipomodelling
Lipomodelling
liposukcja, liposukcja NIL, odsysanie tłuszczu, liposukcja laserowa, liposukcja brzucha
Liposukcja odsysanie tłuszczu
lipotransfer
Lipotransfer – autoprzeczep
masaż, masaż poznań, masaż leczniczy
Masaż Poznań
mezoterapia igłowa
Mezoterapia igłowa
nici aptos
Nici Aptos liftingujące
o shot, powiększanie punktu g
O Shot dla Pań
obkurczanie skóry na brzuchu
Obkurczanie skóry na brzuchu
obrzezanie, obrzezanie Poznań
Obrzezanie
obwisłe ramiona, pelikany
Obwisłe ramiona – pelikany
odmładzanie dłoni
Odmładzanie dłoni
osocze bogatopłytkowe, wampirzy lifting
Osocze bogatopłytkowe
PCA Skin zabieg
PCA Skin zabiegi
peeling kawitacyjny
Peeling kawitacyjny
Peeling laserowy
Peeling laserowy
peeling medyczny
Peeling medyczny
Pelleve
Pelleve, radiofrekwencja
plasma IQ
Plasma IQ
plastyka brzucha, abdominoplastyka
Plastyka brzucha
plastyka powiek, plastyka powiek poznań, korekta powiek, lifting powiek, korekcja powiek Poznań, blepharoplastyka
Plastyka powiek laserowa
podcięcie wędzidełka prącia
Podcięcie wędzidełka prącia
Zalecenia przed i po zabiegu
AA Zalecenia przed i po zabiegu
powiększanie piersi, sztuczne piersi, implanty piersi, duże cycki
Powiększanie piersi
powiększanie piersi tłuszczem
Powiększanie piersi tłuszczem
presoterapia
Presoterapia
profhilo, profhilo Poznań
Profhilo – cząsteczka młodości
prx t33, tca
PRX T33
przebarwienia po trądziku
Przebarwienia po trądziku
przeszczep tłuszczu
Przeszczep tłuszczu
radiofrekwencja mikroigłowa
Radiofrekwencja mikroigłowa
redukcja przebarwień, przebarwienia
Redukcja przebarwień
rehabilitacja, rehabilitacja Poznań
Rehabilitacja Poznań
sculptra, Sculptra Poznań, kwas L-polimlekowy
Sculptra
skleroterapia, pajączki na nogach
Skleroterapia
stulejka, napletek, co to jest stulejka
Stulejka, leczenie stulejek Poznań
stymulatory tkankowe
Stymulatory tkankowe
szkolenia dla lekarzy, szkolenie z przeszczepu tłuszczu, szkolenie z lipofillingu
Szkolenia dla lekarzy
tropokolagen
Tropokolagen
urolog, urolog Poznań, urolog prywatnie
Urolog Poznań
badanie usg Poznań, usg poznań, usg brzucha, usg piersi, usg tarczycy, badanie usg piersi, badanie usg
USG Poznań – badania usg
usuwanie blizn, laserowe usuwanie blizn
Usuwanie blizn
jak-się-pozbyć-pryszczy, Usuwanie blizn potrądzikowych
Usuwanie blizn potrądzikowych
usuwanie cellulitu, cellulit
Usuwanie cellulitu – cellulit
usuwanie kurzajek
Usuwanie kurzajek Poznań
usuwanie pieprzyków
Usuwanie pieprzyków
usuwanie rozstępów, rozstępy usuwanie, Jak radzić sobie z rozstępami
Usuwanie rozstępów
usuwanie tatuażu, tatuaż, usuwanie tatuaży, usuwanie tatuażu cena, laserowe usuwanie tatuażu
Laserowe usuwanie tatuażu
usuwanie znamion, znamiona Poznań
Usuwanie znamion
venus legacy, venus legacy Poznań, venus legacy brzuch
Venus legacy – redukuje cellulit
viscoderm hydrobooster
Viscoderm hydrobooster
vital injector 2, vital injector 2 Poznań
Vital Injector 2 Poznań
wiotkość skóry
Wiotkość skóry
wodniak jądra
Wodniak jądra
wyszczuplanie ud
Wyszczuplanie ud
zabiegi dla panów
Zabiegi dla Panów
załupek
Załupek
aquapure
Aquapure
Atr naturalny wypełniacz, autologiczny wypełniacz
ATR naturalny wypełniacz
badanie okulistyczne, Badania wzroku dla kierowców, badanie wzroku na prawo jazdy Poznań
Badania wzroku dla kierowców
badanie ciśnienia śródgałkowego
Badanie ciśnienia śródgałkowego
badanie dna oka
Badanie dna oka w gabinecie
badanie okulistyczne, Badania wzroku dla kierowców, badanie wzroku na prawo jazdy Poznań
Badanie okulistyczne
badanie ostrości wzroku
Badanie ostrości wzroku
badanie pola widzenia
Badanie pola widzenia
botox, botox Poznań, botoks
Botox – Toksyna botulinowa
bruzdy-marionetki
Bruzdy marionetki
bruzdy nosowo wargowe
Bruzdy nosowo wargowe
Bruzdy-poprzeczne-czoła
Bruzdy poprzeczne czoła
depilacja laserowa, depilacja laserowa Poznań, epilacja laserowa, laserowe usuwanie owłosienia, depilacja laserowa cena
Depilacja laserowa Poznań
Dermapen, dermapen Poznań, mezoterapia mikroigłowa
Dermapen 4 – Mikronakłuwanie
dermatolog, dermatolog Poznań
Dermatolog Poznań
dermatoskopia, wideodermatoskopia
Dermatoskopia
dietetyk, dietetyk poznań, dobry dietetyk, porady dietetyczne
Dietetyk Poznań – Dobór diet
dobór okularów
Dobór okularów
dobór soczewek kontaktowych
Dobór soczewek kontaktowych
ellanse
Ellanse
endolifting Fotona
Endolifting Fotona
erelle
Erelle
Exosomy, egzosomy, Exosomes, ASCE
Exosomy ASCE – Egzosomy
fibryna bogatopłytkowa
Fibryna bogatopłytkowa Poznań
gabinet chirurgiczny, Chirurg Poznań prywatnie, chirurg Poznań
Gabinet chirurgiczny
gouri
Gouri – stymulator kolagenu
hydroksyapatyt wapnia, Radiesse
Hydroksyapatyt wapnia
Juvelook
Juvelook, odmładzanie okolic oka
karboksyterapia
Karboksyterapia
komórki macierzyste
Komórki macierzyste
korekcja nosa, korekta nosa
Korekcja nosa
korekcja odstających uszu
Korekcja odstających uszu
korekcja wad wzroku
Korekcja wad wzroku
krioterapia
Krioterapia
kurze łapki
Kurze łapki
kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy
lanluma kwas polimlekowy
Lanluma – kwas polimlekowy
laser ekscymerowy, laser ekscimerowy
Lampa ekscimerowa
laser erbowo-yagowy, laser Fotona
Laser erbowo-yagowy
laser frakcyjny, laser frakcyjny poznań, laser frakcyjny co2
Laser frakcyjny CO2 Poznań
genesis, laser genesis, zabieg genesis, laser genesis Poznań
Laser Genesis
laser neodymowo yagowy
Laser neodymowo yagowy
laser q-switched
Laser Q-switched
Laserowa stymulacja wzrostu włosów
Laserowa stymulacja włosów
laserowe usuwanie makijażu pemanentnego
Laserowe usuwanie makijażu per.
laserowe usuwanie przebarwień
Laserowe usuwanie przebarwień
laserowe zamykanie naczynek-poznan, teleangiektacje
Laserowe zamykanie naczynek
laserowy lifting powiek
Laserowy lifting powiek
leczenie blizn po trądziku, blizny po trądziku
Leczenie blizn po trądziku
leczenie bruksizmu, Jak leczyć bruksizm, bruksizm, szczękościsk
Leczenie bruksizmu – bruksizm
leczenie-chrapania
Leczenie chrapania
leczenie jaskry, jaskra, jaskrę
Leczenie jaskry
leczenie migreny, migrena
Leczenie migreny – migrena
leczenie nadpotliwości
Leczenie nadpotliwości
leczenie otyłości
Leczenie otyłości, nadwagi
leczenie wad wzroku
Leczenie wad wzroku
leczenie wypadania wlosów, wypadanie włosów
Leczenie wypadania włosów
leczenie zaćmy
Leczenie zaćmy
leczenie zeza
Leczenie zeza
ledoterapia
Ledoterapia – Ledy medyczne
lifting twarzy, lifting hybrydowy
Lifting twarzy chirurgiczny
LipLase – laserowe powiększanie ust
Laserowe powiększanie ust
lipofilling, lipofilling biustu
Lipofilling
lipomodelling
Lipomodelling
liposukcja, liposukcja NIL, odsysanie tłuszczu, liposukcja laserowa, liposukcja brzucha
Liposukcja odsysanie tłuszczu
liposukcja podbródka, odsysanie podbródka
Liposukcja podbródka
lipotransfer
Lipotransfer – autoprzeczep
lwia zmarszczka
Lwia zmarszczka
manualne oczyszczanie twarzy
Manualne oczyszczenie twarzy
masaż, masaż poznań, masaż leczniczy
Masaż Poznań
masaż twarzy, masaż twarzy szyi i dekoltu
Masaż twarzy szyi i dekoltu
mezoterapia igłowa
Mezoterapia igłowa
nici aptos
Nici Aptos liftingujące
Nightlase – laserowe leczenie chrapania
Laserowe leczenie chrapania
obkurczanie skóry na brzuchu
Obkurczanie skóry na brzuchu
oczyszczanie twarzy
Oczyszczanie twarzy
Oczyszczanie wodorowe
Oczyszczanie wodorowe
odmładzanie twarzy
Odmładzanie twarzy
okulista, okulista Poznań, okulista prywatnie poznań, okulistyka
Okulista
osocze bogatopłytkowe, wampirzy lifting
Osocze bogatopłytkowe
PCA Skin zabieg
PCA Skin zabiegi
peeling kawitacyjny
Peeling kawitacyjny
Peeling laserowy
Peeling laserowy
peeling medyczny
Peeling medyczny
peeling węglowy, peeling węglowy Poznań
Peeling węglowy
Pelleve
Pelleve, radiofrekwencja
plasma IQ
Plasma IQ
plastyka powiek, plastyka powiek poznań, korekta powiek, lifting powiek, korekcja powiek Poznań, blepharoplastyka
Plastyka powiek laserowa
płukanie dróg łzowych
Płukanie dróg łzowych
Zalecenia przed i po zabiegu
AA Zalecenia przed i po zabiegu
powiększanie ust, powiększanie ust Poznań, ile kosztuje powiększanie ust, ego lips
Powiększanie ust
profhilo, profhilo Poznań
Profhilo – cząsteczka młodości
prx t33, tca
PRX T33
przebarwienia po trądziku
Przebarwienia po trądziku
przekłuwanie uszu, przekłuwanie uszu poznań, kolczyk w uchu
Przekłuwanie uszu
przeszczep tłuszczu
Przeszczep tłuszczu
radiofrekwencja mikroigłowa
Radiofrekwencja mikroigłowa
redukcja przebarwień, przebarwienia
Redukcja przebarwień
sculptra, Sculptra Poznań, kwas L-polimlekowy
Sculptra
stymulatory tkankowe
Stymulatory tkankowe
szkolenia dla lekarzy, szkolenie z przeszczepu tłuszczu, szkolenie z lipofillingu
Szkolenia dla lekarzy
Trądzik młodzieńczy
Trądzik młodzieńczy
Trądzik różowaty
Trądzik różowaty
tropokolagen
Tropokolagen
Unoszenie brwi
Unoszenie brwi nićmi lub toksyną
usg twarzy
Usg twarzy, usg dermatologiczne
uśmiech dziąsłowy
Uśmiech dziąsłowy
gradówka, usunięcie gradówki
Usunięcie gradówki z powieki
usuwanie kępek żółtych
Usunięcie kępek żółtych
usuwanie blizn, laserowe usuwanie blizn
Usuwanie blizn
jak-się-pozbyć-pryszczy, Usuwanie blizn potrądzikowych
Usuwanie blizn potrądzikowych
usuwanie chomików
Usuwanie chomików
usuwanie cieni pod oczami, cienie pod oczami, sińce pod oczami
Usuwanie cieni pod oczami
usuwanie pieprzyków
Usuwanie pieprzyków
usuwanie podwójnego podbródka
Usuwanie podbródka
usuwanie tatuażu, tatuaż, usuwanie tatuaży, usuwanie tatuażu cena, laserowe usuwanie tatuażu
Laserowe usuwanie tatuażu
usuwanie worków pod oczami, wory pod oczami
Usuwanie worków pod oczami
usuwanie znamion, znamiona Poznań
Usuwanie znamion
venus legacy, venus legacy Poznań, venus legacy brzuch
Venus legacy – redukuje cellulit
viscoderm hydrobooster
Viscoderm hydrobooster
vital injector 2, vital injector 2 Poznań
Vital Injector 2 Poznań
wiotkość skóry
Wiotkość skóry
wolumetria, wolumetria twarzy
Wolumetria twarzy
wygładzanie zmarszczek, zmarszczki pod oczami, Preparat do wygładzania zmarszczek
Wygładzanie zmarszczek
wypełnianie zmarszczek
Wypełnianie zmarszczek​
zabiegi dla panów
Zabiegi dla Panów
zmarszczki palacza
Zmarszczki palacza
żółtaki kępki żółte
Żółtaki kępki żółte