Poznań ul. Promienista 132/1
pon-pt: 11:00-19:00

Usuwanie tatuażu


Usuwanie tatuaży jest obecnie zabiegiem bardzo skutecznym.

Do tego zabiegu stosujemy laser Q-switched.

Laserowe usuwanie tatuaży wymaga czasem wykonanie serii zabiegów od 4 do 6, czasami więcej.

usuwanie tatuażu, tatuaż, usuwanie tatuaży, usuwanie tatuażu cena

Usuwanie tatuażu, od czego zależy skuteczność zabiegu:

Do skutecznego usuwania tatuażu używamy laser  Nd:YAG Q-Switched i KTP Nd:YAG Q-Switched

Laser do usuwania tatuażu posiada źródło światła o dwóch długościach fal światła, każda jest przeznaczona do innego koloru  i rodzaju tuszu.

( 1064 nm oraz 532 nm – pracujące w trybie Q-switched )

Usuwanie tatuażu a rodzaj lasera

Laser Q- switched o 2 długościach fali jest najbardziej wszechstronnym systemem laserowym. Dzięki tym długościom fali (1064nm, 532nm) możemy usuwać bez pozostawienia śladów po zabiegu (tj. bliznowacenie i trwałe odbarwienie skóry) wszystkie tatuaże profesjonalne, tatuaże nieprofesjonalne, tatuaże pourazowe (dowolne kolory) i przebarwienia (melasma, chloasma, piegi, znamiona), plamy typu czerwonego wina o dużych rozmiarach i naczyniaki płaskie.

Laserowe usuwanie tatuaży, na czym polega:

Do usuwania tatuaży stosujemy laser emitujący impulsy światła rzędu nanosekund, określane jako Q-Switched. Lasery nanosekundowe emitują bardzo dużą dawkę energii w bardzo krótkim czasie co powoduje usunięcie (rozbicie na drobne cząsteczki) barwnika lub pigmentu, bez powstawania blizny.

Wcześniej stosowane impulsy milisekundowe (lasery bez funkcji Q-Switched) powodują termiczne uszkodzenie naświetlanego obszaru, co w efekcie prowadzi do powstawania blizn.

W przypadku laserów pracujących w trybie Q-Switched tempo przekazywania energii jest tak duże, że powoduje fotomechaniczne (fotoakustyczne) rozbicie pigmentu / barwnika zawartego w tuszu na drobniejsze cząstki.

Fragmenty rozdrobnionego barwnika, znajdujące się w głębszych warstwach skóry ulegają eliminacji na drodze fagocytozy „wchłonięciu” przez makrofagi (komórki odpornościowe).

Ilość powstałego ciepła jest niewielka, dlatego użycie lasera z funkcją Q-Switched nie wywołuje termicznego (oparzenia) uszkodzenia okolicznych tkanek.

Jak usunąć tatuaż skutecznie – najlepiej laserem Q-switched

Makijaż permanentny jest formą tatuażu, różni się głębokością wykonania. Z reguły makijaż jest wykonywany płycej, dzięki temu powinien się sam z czasem złuszczyć razem z naskórkiem, ale bywa inaczej.

Usuwanie makijażu permanentnego –  laserem Q-switched

Jaki kolor tatuażu najłatwiej usunąć ?

Ważna jest informacja jaki rodzaj cząsteczki został wprowadzony do skóry i jak będzie przebiegał proces wchłaniania po „rozbiciu ich laserem”. Pamiętajmy, że kolor tatuażu tworzą „duże cząsteczki” mikronizowanych tlenków metali oraz „małe cząsteczki substancji barwiących”. Najpopularniejszą mieszaniną koloru jest między innymi:

Co decyduje o szybkości usuwania tatuażu?

Różnorodność substancji użytych do wykonania tatuażu ma decydujący wpływ na efektywność zabiegów laserowych. Jest wiele mitów o tym, który kolor schodzi szybciej, który wolniej. Z doświadczenia wiemy, że kolorowe tatuaże schodzą najszybciej, najtrudniej usunąć jest czarne wykonane z sadzy i henny.

Wymienione składniki (tlenki metali i substancje barwiące) są pigmentami i barwnikami zarejestrowanymi i dopuszczonymi do produkcji „farb” przeznaczonych do tatuaży (również kosmetyków i farb do włosów).

Niestety jest też wielu „producentów „, którzy prawdopodobnie nie rejestrują swoich „farb do tatuaży” i wprowadzają do obrotu, dawne tatuaże były masowo wykonywane na takich produktach. Grozi to nie tylko ryzykiem alergii, toksycznego odczynu ale również brakiem możliwości usunięcia  ich bez śladu.

Warto więc zapytać osobę wykonującą tatuaż o to jakiego barwnika używa, lub zachować sobie dane z fiolki (która jest używana do tatuażu), aby w przyszłości uniknąć problemów zdrowotnych i bezpiecznie móc usunąć tatuaż.

Przeciwwskazania do usuwania tatuażu

Usuwanie tatuażu a ewentualne objawy pozabiegowe:

Usuwanie tatuaży – Postępowanie po zabiegu

Usuwanie tatuażu – to już nie problem, laser jest skuteczny.

Jeszcze niedawno panowało przekonanie, że tatuaż to coś, co zostaje na ciele przez całe życie i nie da się nic z tym zrobić. Do tej pory wiele osób tak uważa, a do ewentualnych zabiegów usuwających podchodzi nieufnie i z dużą rezerwą.

Prawda jest jednak taka, że nikt nie jest skazany na tatuaż, którego z jakiś powodów chciałby się pozbyć.

Praktycznie każdy tatuaż możemy usunąć, a nowoczesne technologie pozwalają zrobić to bezboleśnie, przy minimalnym dyskomforcie pacjenta, a przede wszystkim bez ryzyka pozostania blizn lub zmian barwnikowych.

Jakie tatuaże można usuwać?

Usunąć możemy właściwie każdy tatuaż, w tym także makijaż permanentny czy tatuaże nieprofesjonalne. Najłatwiej jednak poradzić sobie z tymi w ciemnych kolorach (czarne, brązowe, ciemnofioletowe, granatowe) i odcieniach czerwieni.

Trudniej usuwa się barwy jasne, odcienie zieleni, żółci, pomarańczy, różu oraz kolory pastelowe.

Laserowe usuwanie tatuażu

Do tej pory do usuwania tatuaży wykorzystywane były lasery abrazyjne (argonowe i CO2), odparowujące naskórek wraz z tatuażem, jednak ta metoda powodowała długo gojące się rany i w efekcie pozostawiała nieestetyczne blizny.

Zastąpiły je już nowocześniejsze technologie, lasery o dużej energii i bardzo krótkim impulsie mierzonym w nanosekundach. Obecnie usuwany jest tylko barwnik, a tą samą metodą można usunąć również innego rodzaju przebarwienia skórne.

Przebieg zabiegu usuwanie tatuażu

Usuwanie tatuażu odbywa się w seriach zabiegów, dzięki którym tatuaż ulega stopniowemu rozjaśnieniu. Najczęściej jest to ok. 3 – 10 zabiegów przy tatuażach amatorskich oraz co najmniej 6 w przypadku tatuaży profesjonalnych, gęsto barwionych.

Pomiędzy zabiegami powinna być min. 4 – tygodniowa przerwa, podczas której rozbite drobinki barwnika są wchłaniane przez organizm.

Po uprzedniej rozmowie z pacjentem, lekarz ocenia czy nie ma żadnych przeciwwskazań do zabiegu oraz ile zabiegów będzie potrzebnych do uzyskania pożądanego efektu.

Następnie wykonujemy próbę laserową, która pozwala wykluczyć ryzyko reakcji alergicznej.

Zabieg może trwać od kilku minut do około godziny, w zależności od powierzchni, z jakiej ma być usunięty tatuaż. Zwykle jest bezbolesny, jeśli jednak pacjent odczuwa ból lub dyskomfort, możemy zastosować znieczulenie miejscowe.

Przez kilka dni po zabiegu skóra może być bardziej wrażliwa, należy w tym czasie unikać wysiłku fizycznego, sauny oraz solarium.

Usuwanie tatuażu – skutki uboczne

Laser powoduje delikatne, powierzchowne uszkodzenia naskórka, na skórze mogą pojawić się drobne strupki, a po ich odpadnięciu zaczerwienienia. Skóra w miejscu usunięcia tatuażu może być wrażliwa na słońce. Przy zastosowaniu najnowocześniejszych metod i zaawansowanego sprzętu, ryzyko powstania blizn jest minimalne.

Najczęstsze skutki uboczne zabiegów usuwania tatuażu to przebarwienia, odbarwienia oraz zmiany w teksturze skóry, które najczęściej zanikają w czasie 1 – 3 lat po zabiegu. Zmiany te są jednak minimalne, bardzo delikatne i słabo widoczne.

Przeciwwskazania do usuwania tatuaży

Przeciwwskazaniem do zabiegu usuwania tatuażu może być w zasadzie tylko bardzo ciemna karnacja, podobny problem występuje w przypadku osób czarnoskórych. Zdarzają się również reakcje alergiczne wywołane przez światło lasera na niektórych pigmentach.

Takie sytuacje należą jednak do rzadkości. Nie zaleca się także usuwania tatuaży o bardzo dużych powierzchniach.

Usuwanie tatuaży

W dzisiejszych czasach tatuaż nie jest już domeną plemion czy więźniów. Jest to bardzo popularna metoda ozdoby, modyfikacji ciała, sztuki czy artyzmu. Osoby związane z tatuażami organizują nawet specjalne konwenty poświęcone tatuażom.

Jednak decyzja o jego wykonaniu jest poważna, bo zazwyczaj na całe życie. Czy jednak na pewno? Co w sytuacjach kiedy mamy do czynienia z nieudanym albo nieaktualnym tatuażem? Okazuje się, że we współczesnej rzeczywistości medycyna estetyczna oferuje możliwości usuwania tatuaży.

Laser – skąd się bierze?

Promieniowanie laserowe jest falą elektromagnetyczną emitowaną przez specjalne urządzenie, które wykorzystuje tak zwane zjawisko emisji wymuszonej. Długość fali może być różna i mieścić się zarówno w spektrum podczerwieni, jak i ultrafioletu czy światła widzialnego. Charakteryzuje się ono silnym skupieniem wiązki, jej spójnością i bardzo małym jej odchyleniem od równoległości.

Wykazuje również dużą moc promieniowania oraz gęstość energii. Istnieją różne rodzaje laserów, a także różnorodne ich klasyfikacje. Istnieje więc podział ze względu na emitowaną długość fali (a co za tym idzie zakres emitowanego światła), moc, czy też środka czynnego. Lasery mają bardzo szerokie zastosowanie w dzisiejszym świecie w wielu dziedzinach, między innymi w elektronice, technologii wojskowej, czy też medycynie.

Co ma wspólnego laser z tatuażem?

W dzisiejszych czasach tatuaż nie jest już decyzją na całe życie. Dzięki możliwościom współczesnej medycyny estetycznej jesteśmy w stanie usunąć niechciane tatuaże.

Podstawową metodą wykorzystywaną w tym celu jest zabieg z użyciem lasera. Szczególnie skutecznym ich rodzajem do uzyskania oczekiwanego efektu są tak zwane lasery nanosekundowe, posiadające tak zwaną funkcję Q-Switched.

Dzięki tej technologii możliwe jest generowanie z bardzo wysoką częstotliwością impulsów o bardzo wysokiej energii. Fale dźwiękowe powodują tak zwane fotoakustyczne rozbicie barwnika. Następnie powstałe w ten sposób cząsteczki są na drodze fizjologicznych procesów są eliminowane z organizmu.

Duża częstotliwość fali prowadzi do znacznego zwiększenia bezpieczeństwa zabiegu i zmniejszenia nasilenia działań niepożądanych.

Dla porównania, wcześniej stosowane lasery milisekundowe, charakteryzujące się dużo mniejszą częstotliwością fali (dla porównania jedna milisekunda to 0,001 sekundy, a jedna nanosekunda to 0,000000001 sekundy), powodowały uszkodzenia termiczne skóry, a w rezultacie powstawanie oszpecających blizn.

Wykorzystanie lasera nanosekundowego (Q-switched) eliminuje ryzyko tego typu powikłań.

Rodzaj tatuażu a zabieg laserem

Tatuaże są zróżnicowane zarówno w zakresie rozmiaru, koloru jak i lokalizacji. W związku z powyższymi różna jest skuteczność zabiegu. Szczególnie istotny wpływ wywiera na nią rodzaj, ilość i kolory zastosowanych tuszów, wykonanie tatuażu (to znaczy, czy był wykonany w profesjonalnym salonie, czy domową prowizoryczną techniką).

Ponadto istotny jest też stosowany sprzęt dedykowany do przeprowadzenia zabiegu. Przykładowymi rekomendowanymi do tego celu urządzeniami są aparaty Nd: YAG Q-Switched i KTP Nd: YAG Q-Switched.

Urządzenie to posiada 2 długości robocze fali (1094nm, 532nnm). Każdą z nich dedykujemy dla innego koloru tuszu. Dzięki temu możliwe jest usuwanie wszystkich rodzajów tatuaży, niezależnie od koloru, rozległości, a także techniki wykonania.

Ponadto nadaje się on również do usuwania różnego rodzaju przebarwień i niektórych zmian pourazowych.

Rodzaje tuszu a usuwanie tatuażu

Kolor tuszu ma o tyle znaczenie, że jest on wynikiem części składowych farby (głównie soli i tlenków metali, a także związków organicznych), co ma bezpośredni wpływ na łatwość rozbijania cząstek, a także ich wchłanialność. Dla przykładu kolory różowy i czerwony stanowią mieszaninę dwóch barwników bardzo łatwo ulegających rozbiciu i wchłonięciu.

Podobnie bezproblemowe do eliminacji są kolory żółty i zielony, gdyż w dużej mierze składają się z naturalnych barwników np. kurkuminy czy lipotenu.

Trudniejsze do usunięcia są tatuaże o ciemnym zabarwieniu zawierające tlenek żelaza.

Chociaż większość producentów rejestruje swoje barwniki, to jednak w dalszym ciągu istnieją tusze o nieznanym składzie. Dlatego też pewne tendencje w złożoności usuwania tatuaży są orientacyjne, natomiast zdarzają się odstępstwa, które czasem wręcz uniemożliwiają uzyskanie optymalnego rezultatu.

Dlatego też jeśli decydujemy się na tatuaż zapiszmy sobie jaki dokładnie barwnik był zastosowany.

Jak wygląda zabieg usuwanie tatuażu?

Przed przystąpieniem do zabiegu konieczna jest konsultacja lekarska mająca na celu określenie występowania ewentualnych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia. Po zakwalifikowaniu pacjenta przeprowadza się tak zwaną próbę laserową. Jej celem jest określenie ewentualnej nadwrażliwości.

Procedura jest praktycznie całkowicie bezbolesna, jednak u pacjentów o niskim progu wrażliwości na ból możliwe jest zastosowanie kremów zawierających środki znieczulające (krem z lignokainą).

Czas trwania zabiegu jest zróżnicowany, zazwyczaj jednak wykonujemy go krócej niż godzina. W zależności  od rozmiaru tatuażu zazwyczaj wykonuje się od sześciu do dziesięciu powtórzeń. Odstęp pomiędzy kolejnymi zabiegami nie może być krótszy niż cztery tygodnie. Jest to czas konieczny do prawidłowego wchłonięcia się rozbitego barwnika.

Z każdym powtórzeniem tatuaż jest co raz bledszy, aż w końcu dochodzi do jego całkowitego zaniknięcia. Dzięki dużej częstotliwości fali nie dochodzi do uszkodzenia naskórka i powstawania blizn.

Jak każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej, laserowe usuwanie tatuaży wiąże się z ryzykiem występowania powikłań. Jest ono niewielkie, ale istnieje.

Do najczęstszych skutków ubocznych należą zmiany rumieniowe, obrzękowe, przebarwienia, czy zwiększenie wrażliwości skóry na różnego rodzaju bodźce czuciowe.

Bardzo istotne jest dbanie o właściwą pielęgnację skóry. Należy stosować specjalne preparaty pielęgnacyjne. Ponadto przez około miesiąca należy powstrzymać się od opalania i solarium, intensywnych ćwiczeń fizycznych i masażu okolicy poddawanej zabiegowi.

U kogo przeciwwskazany zabieg usuwanie tatuażu?

Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu laserowego usuwania tatuaży są bardzo wąskie i obejmują przede wszystkim osoby o ciemnej karnacji, a także czarnoskóre. Występuje bowiem u nich zdecydowanie większe ryzyko wystąpienia reakcji nadwrażliwości na laser. Nie zaleca się go również w przypadku tatuaży o dużej powierzchni.

Usuwanie tatuaży cena:

Cena zabiegu zależy od wielkości tatuażu.

Czas zabiegu: 1 sesja 15 – 30 min.

Całkowite usunięcie tatuażu możliwe jest dopiero po kilku sesjach.

Usunięcie tatuażu to sprawa bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników takich jak: gęstość i rodzaj pigmentu, głębokość umieszczenia barwnika, miejsce występowania tatuażu, kolor skóry oraz wiek tatuażu, a także wydolność układu immunologicznego.

Dlatego czasami usunięcie tatuażu stanowi prawdziwe wyzwanie i wymaga większej ilości zabiegów.

W skrajnych przypadkach całkowite zlikwidowanie tatuażu jest niemożliwe.

Na początku, odstępy między zabiegami wynoszą około 4 tygodnie.

W następnych etapach terapii, odstępy pomiędzy zabiegami wydłużamy nawet do 6 miesięcy.

Usuwanie tatuażu wymaga cierpliwości!

Laserowe usuwanie tatuażu – pytania i odpowiedzi

Jaki rodzaj lasera jest wykorzystywany do usuwania tatuażu?

Najbardziej skutecznym w usuwaniu tatuaży rodzajem lasera jest tak zwany laser nanosekundowy, posiadający tak zwaną funkcję Q-Switched. Dzięki tej technologii możliwe jest generowanie z bardzo wysoką częstotliwością impulsów o bardzo wysokiej energii.

Przykładowymi rekomendowanymi do tego celu urządzeniami są aparaty Nd: YAG Q-Switched i KTP Nd: YAG Q-Switched.

Jaki jest mechanizm laserowego usuwania tatuażu?

Laser nanosekundowy emituje impulsy o bardzo wysokiej energii z wysoką częstotliwością. Powstałe w tym procesie fale dźwiękowe powodują tak zwane fotoakustyczne rozbicie barwnika. Następnie powstałe w ten sposób cząsteczki są na drodze fizjologicznych procesów są eliminowane z organizmu.

Czy laserowe usuwanie tatuażu jest bezpieczne?

Duża częstotliwość fali prowadzi do znacznego zwiększenia bezpieczeństwa zabiegu i zmniejszenia nasilenia działań niepożądanych. Dla porównania, wcześniej stosowane lasery milisekundowe, charakteryzujące się dużo mniejszą częstotliwością fali (dla porównania jedna milisekunda to 0,001 sekundy, a jedna nanosekunda to 0,000000001 sekundy), powodowały uszkodzenia termiczne skóry, a w rezultacie powstawanie oszpecających blizn. Wykorzystanie lasera nanosekundowego eliminuje ryzyko tego typu powikłań.

Czy skuteczność laserowego usuwania tatuażu jest zawsze taka sama?

W związku z powyższymi różna jest skuteczność zabiegu. Szczególnie istotny wpływ wywiera na nią rodzaj, ilość i kolory zastosowanych tuszów, wykonanie tatuażu (to znaczy, czy był wykonany w profesjonalnym salonie, czy domową prowizoryczną techniką). Ponadto istotny jest też stosowany sprzęt dedykowany do przeprowadzenia zabiegu. Urządzenie to posiada 4 długości robocze fali (1094nm, 532nnm, 650nm i 585nm).

Każda z nich dedykowana jest dla innego koloru tuszu. Dzięki temu możliwe jest usuwanie wszystkich rodzajów tatuaży, niezależnie od koloru, rozległości, a także techniki wykonania. Ponadto nadaje się on również do usuwania różnego rodzaju przebarwień i niektórych zmian pourazowych.

Kolor tuszu ma o tyle znaczenie, że jest on wynikiem części składowych farby (głównie soli i tlenków metali, a także związków organicznych), co ma bezpośredni wpływ na łatwość rozbijania cząstek, a także ich wchłanialność.

Dla przykładu kolory różowy i czerwony stanowią mieszaninę dwóch barwników bardzo łatwo ulegających rozbiciu i wchłonięciu. Podobnie bezproblemowe do eliminacji są kolory żółty i zielony, gdyż w dużej mierze składają się z naturalnych barwników np. kurkuminy czy lipotenu. Trudniejsze do usunięcia są tatuaże i ciemnym zabarwieniu zawierające tlenek żelaza.

Jak wygląda zabieg laserowego usunięcia tatuażu?

Po zakwalifikowaniu pacjenta przeprowadza się tak zwaną próbę laserową. Jej celem jest określenie ewentualnej nadwrażliwości. Następnie przy pomocy specjalnej głowicy lekarz oddziałuje promieniowaniem lasera na tusz, powodując jego rozbicie.

Jak należy przygotować się do laserowego usunięcia tatuażu?

Przed przystąpieniem do zabiegu konieczna jest konsultacja lekarska mająca na celu określenie występowania ewentualnych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia. Należy pamiętać, że chociaż większość producentów rejestruje swoje barwniki, to jednak w dalszym ciągu istnieją tusze o nieznanym składzie.

Dlatego też pewne tendencje w złożoności usuwania tatuaży są orientacyjne, natomiast zdarzają się odstępstwa, które czasem wręcz uniemożliwiają uzyskanie optymalnego rezultatu. Dlatego też decydując się na tatuaż należy zadbać o to, by dowiedzieć się jaki dokładnie barwnik był zastosowany.

Czy to boli?

Procedura jest praktycznie całkowicie bezbolesna, jednak u pacjentów o niskim progu wrażliwości na ból możliwe jest zastosowanie kremów zawierających środki znieczulające.

Jak długo trwa zabieg?

Czas trwania zabiegu jest zróżnicowany, zazwyczaj jednak nie przekracza godziny.

Czy zabieg jest przeprowadzany jednorazowo?

W zależności od rozmiaru tatuażu zazwyczaj wykonuje się od sześciu do dziesięciu powtórzeń. Odstęp pomiędzy kolejnymi zabiegami nie może być krótszy niż cztery tygodnie. Jest to czas konieczny do prawidłowego wchłonięcia się rozbitego barwnika. Z każdym powtórzeniem tatuaż jest co raz bledszy, aż w końcu dochodzi do jego całkowitego zaniknięcia. Dzięki dużej częstotliwości fali nie dochodzi do uszkodzenia naskórka i powstawania blizn.

Jakie są możliwe powikłania laserowego usunięcia tatuażu?

Pomimo, iż laserowe usuwanie tatuażu obciążone jest jedynie niewielkim ryzykiem powikłań, to jednak mogą one wystąpić. Do najczęstszych skutków ubocznych należą zmiany rumieniowe, obrzękowe, przebarwienia, czy zwiększenie wrażliwości skóry na różnego rodzaju bodźce czuciowe.

Jakich zaleceń należy przestrzegać po zabiegu?

Bardzo istotne jest dbanie o właściwą pielęgnację skóry. Należy stosować specjalne preparaty pielęgnacyjne. Ponadto przez około miesiąca należy powstrzymać się od opalania i solarium, intensywnych ćwiczeń fizycznych i masażu okolicy poddawanej zabiegowi.

Czy są jakieś przeciwwskazania do laserowego usunięcia tatuażu?

Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu laserowego usuwania tatuaży są bardzo wąskie i obejmują przede wszystkim osoby o ciemnej karnacji, a także czarnoskóre. Występuje bowiem u nich zdecydowanie większe ryzyko wystąpienia reakcji nadwrażliwości na laser.

Nie zaleca się go również w przypadku tatuaży o dużej powierzchni.

Studio Usuwania Tatuaży Poznań Grunwald zapraszamy

Spis treści

Usuwanie tatuażu

Mały tatuaż - do 4cm2

250 zł

Średni tatuaż - od 5 do 25 cm2

450 zł

Duży tatuaż - powyżej 25 cm2

indywidualnie

5/5 - (9 votes)

Popularne zabiegi

+48 571 323 530