Poznań ul. Promienista 132/1
pon-pt: 11:00-19:00
wyszukiwanie medycyna estetyczna estetyncza Poznań

Bruzdy poprzeczne czoła


to rodzaj zmarszczek mimicznych pojawiających się podczas patrzenia w górę.

Za ich tworzenie się odpowiadają włókna czołowe mięśnia nadczasznego, które kurcząc się, wywołują powstawanie zmarszczek.

Bruzdy-poprzeczne-czoła
Data aktualizacji: 2022-12-18 10:02:55

Bruzdy poprzeczne czoła początkowo nie są widoczne, jednak z wiekiem stają się coraz głębsze i widać je nie tylko w czasie skurczu mięśnia.

Proces utrwalania tych zmarszczek zwykle rozpoczyna się po 35. roku życia.

Medycyna estetyczna potrafi jednak radzić sobie również z tym problemem.

Bruzdy poprzeczne czołaleczenie

Podstawową formą terapii jest wstrzyknięcie we właściwy mięsień botoxu, czyli odpowiednio spreparowanej toksyny botulinowej o bezpiecznym stężeniu. Wprowadzenie preparatu bezpośrednio do mięśnia odpowiadającego za kurczenie się tej partii twarzy, powoduje jego porażenie, dzięki czemu siła skurczu ulega zmniejszeniu. W efekcie mięsień kurczy się rzadziej i słabiej, co zapobiega pogłębianiu się i uwydatnianiu bruzd.

Dla pacjentów po 40. roku życia jednak często nie jest to wystarczające, wówczas zaleca się terapię skojarzoną: zastrzyki z botoxu i mezoterapię (szczególnie dermapen), która poprawia kondycję skóry i stymuluje tkanki do produkcji nowego kolagenu.

W przypadku bardzo głębokich bruzd można zastosować dodatkowo także delikatny, jednorodny wypełniacz, który wygładzi skórę i zredukuje zmarszczki – najczęściej jest to kwas hialuronowy. Jest on podawany pod skórę za pomocą cienkiej igły lub kaniuli.

Zabieg odbywa się pod znieczuleniem miejscowym w postaci kremu znieczulającego, może pojawić się jedynie niewielki dyskomfort i uczucie rozpychania. W miejscu zaaplikowania preparatu mogą pojawić się drobne zaczerwienienia, objawy te znikają jednak samoistnie najdalej po kilku dniach.

U niektórych pacjentów mogą wystąpić również niewielkie siniaki – ponieważ czoło jest miejscem mocno ukrwionym – utrzymujące się około tygodnia.

Po zabiegu przez tydzień nie należy korzystać z sauny, basenu, kriokomory i kąpieli parowych. Zalecane jest natomiast picie minimum 1,5 litra płynów dziennie.

Warto pamiętać także o tym, że zabiegi tego typu nie likwidują zmarszczek na stałe. Wymagają one regularnego powtarzania. Toksyna botulinowa, zmniejszająca napięcie mięśniowe, jest aktywna przez około 6 miesięcy, a kwas hialuronowy wygładzający skórę i wypełniający bruzdy wchłania się po upływie 12 miesięcy.

Bardzo dobre efekty w wygładzaniu bruzd na czole daje laser frakcyjny

Bruzdy poprzeczne czoła Poznań

lek.med. Włodzimierz Rosiński
5/5 - (7 votes)

Popularne zabiegi

+48 571 323 530

+48 571 323 530