Usuwanie pieprzyków Poznań
Podstawowe informacje:
Usuwanie pieprzyków Poznań oraz innych zmian skórnych przeprowadza się nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych.
W wielu przypadkach ich wczesne i prawidłowe usunięcie jest najskuteczniejszym sposobem profilaktyki nowotworów skóry.
Ocenę zmiany skórnej oraz zabieg w klinice urody w Poznaniu wykonuje doświadczony chirurg. Warto wykluczyć czy zmiana skórna to nie jest czerniak.
Umów się na zabiegDla kogo jest ten zabieg
Przeciwwskazania
Pytania i odpowiedzi
Jeśli niepokoi Cię jakaś zmiana na skórze zgłoś się na badanie dermatoskopowe. Usuwanie pieprzyków jest bezpieczne po zbadaniu wideodermatoskopem.
Najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy sposób usuwanie pieprzyków to chirurgiczne wycięcie zmiany wraz z marginesem zdrowej skóry.
Najczęściej występują brązowe, czarne pieprzyki, lub pieprzyki czerwone, a czasami różowe.
Większość pieprzyków nie zagraża zdrowiu, ale niektóre z nich mogą zawierać komórki rakowe – te pieprzyki na ciele lub twarzy mogą ulec przemianie w czerniaka, czyli złośliwego raka skóry.
Gdzie można usunąć pieprzyki w Poznaniu? Zapraszamy do naszego gabinetu, zapewniamy badanie dermatologiczne oraz usuwanie pieprzyków chirurgiczne i laserowe.
Usunięcie chirurgiczne zmiany skórnej pozwala pobrać materiał do badania histopatologicznego, tylko w ten sposób można mieć pewność rozpoznania i uniknięcia czerniaka.
Informacja o zabiegu
Usuwanie pieprzyków Poznań – usuwanie włókniaków i innych zmian skórnych. Wycinanie pieprzyków Poznań z badaniem histopatologicznym jeśli trzeba.
Jeżeli zauważysz, że Twój pieprzyk ma nieregularny kształt i zmieniło barwę lub wielkość, skontaktuj się z nami. W przypadku podejrzeń wykonujemy usuwanie zmian skórnych skalpelem tak, aby można było oddać materiał do badania histopatologicznego.
Zamiast skalpela używamy także urządzenia Surgitron. Jest tzw. zimny nóż elektryczny. Pozwala na wycięcie pieprzyka z możliwością badania histopatologiczny a jednocześnie pozwala na gojenie rany bez blizn.
W przypadku wyłącznie defektów estetycznych stosujemy zabiegi laserem CO2, który nie pozostawia blizn.
Wskazaniem do usunięcia są:
- kaszaki,
- włókniaki,
- tłuszczaki,
- brodawki wirusowe
- znamiona barwnikowe (tzw. pieprzyki)
W naszym gabinecie wykorzystujemy wieloletnie doświadczenie w usuwaniu chirurgicznym różnego typu zmian skórnych. Wybierając metodę wykonania zabiegu kierujemy się względami zarówno medycznymi jak i estetycznymi.
Usuwanie pieprzyków i innych zmian skórnych tradycyjną metodą chirurgiczną
Przed zabiegiem obowiązkowo omawiane są szczegóły zabiegu. Ważną kwestią jest także, by pacjent wiedział jak postępować po jego przeprowadzeniu, gdyż jest to kompleksowy proces. Zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym. Konieczność ta sprawia, że są one całkowicie bezbolesne i znacznie poprawiają ich komfort .
Śródskórna iniekcja preparatu znieczulającego nie tylko wyłącza dolegliwości bólowe, ale zawiera także środek obkurczający naczynia, który zmniejsza ryzyko krwawienia w trakcie zabiegu. Zmiana wycinana jest przez chirurga w granicach zdrowych tkanek za pomocą skalpela lub elektrokoagulacji.
Wycinki ze zmian oddawane są do badania patologicznego w ramach procesu diagnostycznego schorzeń skóry, co pozwala wykluczyć chorobę nowotworową skóry, między innymi groźnego czerniaka.
Po zakończeniu zabiegu zakłada się szwy i opatrunek. Szwy zdejmowane są podczas kolejnej wizyty mniej więcej po 5-14 dniach. W początkowym okresie blizna może być widoczna, ale z czasem blednie. Należy pamiętać, że przez okres pół roku wycięta zmiana nie może być wystawiona na bezpośrednie działanie słońca, ani na zabiegi w solarium.
Usuwanie pieprzyków – metody
Elektrokoagulacja.
Jest to koagulacja falą elektromagnetyczną o bardzo wysokiej częstotliwości. Tzw. zimna koagulacja, dzięki temu nie ma oparzeń tkanki wokół linii cięcia.
Dzięki temu gojenie przebiega bez tworzenia się widocznej blizny.
Laserowe usuwanie włókniaków Poznań – bez bólu i bez blizn
Usuwanie pieprzyków może odbywać się za pomocą lasera CO2 lub ingerencji chirurgicznej. Z artykułu dowiemy się, w jakim przypadku wybrać określoną metodę np. podczas usuwania pieprzyków z twarzy, aby zabieg medycyny estetycznej był skuteczny i całkowicie bezpieczny. Laser skraca proces gojenia.
Czym są pieprzyki?
Pieprzyki (inaczej znamiona barwnikowe) są to zmiany w obrębie skóry właściwej bądź na granicy naskórka, do których dochodzi w wyniku przerostu melanocytów i komórek pigmentowych. Mogą one występować w różnych partiach ciała i są wrodzone lub nabywamy je w okresie dzieciństwa. Na ich pojawienie się często mają wpływ czynniki genetyczne i środowiskowe. Ich wygląd przypomina jasno lub ciemnobrązowe zmiany o symetrycznej budowie i równomiernie rozmieszczonym barwniku.
W naszym gabinecie medycyny estetycznej doświadczony dermatolog ocenia zmiany skórne dermatoskopem i zarekomenduje odpowiednią metodę usuwania pieprzyków z twarzy np. kieruje do zabiegu usuwania znamion z badaniem hist-pat. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w niektórych przypadkach wczesne i prawidłowe usunięcie zmian skórnych jest jedyną metodą profilaktyki nowotworów skóry.
W usuwaniu zmian skórnych czy znamion barwnikowych ze względów estetycznych najlepszym zabiegiem jest laser CO2, który jest bezpieczny i nie pozostawia praktycznie żadnej blizny. Zabieg usuwania pieprzyków w gabinecie medycyny estetycznej wykonuje się za pomocą chirurgicznego usunięcia zmiany skórnej i oddania materiału do badania histopatologicznego.
Badanie histopatologiczne pozwala ocenić zmianę skórną po usunięciu i wykluczyć zmiany nowotworowe.
Trzecią możliwością zabiegu usuwania pieprzyków jest wykorzystanie urządzenia Surgitron, czyli zimnego noża elektrycznego, który wycina pieprzyk z możliwością badania patologicznego. W gabinecie medycyny estetycznej podczas zabiegu usuwania pieprzyków usuwa się: kaszaki, włókniaki, tłuszczaki, brodawki wirusowe czy znamiona barwnikowe, czyli pieprzyki.
Tradycyjna metoda chirurgiczna usuwania pieprzyków
Zabieg usuwania pieprzyków polega na wycięciu pieprzyków i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Wykonuje się go także w przypadku złośliwych zmian skórnych – wycinek oddaje się wówczas do badania pod mikroskopem. Chirurg może wykorzystać do wycięcia pieprzyka metodę elektrokoagulacji. Dzięki znieczuleniu pacjent nie tylko nie czuje bólu, ale i ma obkurczone naczynia, co zmniejsza ryzyko krwawienia.
Warunkiem koniecznym do wykonania zabiegu jest skierowanie od chirurga. Zabieg kończy się założeniem szwów i opatrunku. Szwy zdejmowane są po 5-14 dniach. Blizna po operacji z czasem znika. Po zabiegu chirurgicznym nie wolno wystawiać wyciętej zmiany na działanie promieni słonecznych oraz należy unikać wizyt w solarium. Wszelkie podejrzane zmiany skórne warto usuwać chirurgicznie i wysyłać do badania mikroskopowego w celu wykluczenia czerniaka. Chirurgiczne usuwanie znamion jest czasami konieczne.
Pieprzyki – niechciane zmiany na skórze.
Znamiona barwnikowe, zwane potocznie pieprzykami to rodzaj zmian pigmentacyjnych, skupiska komórek barwnikowych, tzw. melanocytów. Mają one najczęściej podłoże genetyczne, ale mogą być także wywołane wirusami.
Zwykle nie powodują one dyskomfortu poza estetycznym (jeżeli na ciele pojawia się ich wiele lub mają znaczne rozmiary), zdarza się jednak, że umiejscowione w niektórych rejonach ciała mogą ulegać podrażnieniu, np. przez pasek od spodni czy ramiączko biustonosza. Wówczas skóra wokół pieprzyka może być podrażniona, swędzieć lub boleć, a nawet powodować stany zapalne.
Usuwać czy nie?
Powszechnie pokutująca zasada mówi, że bezpieczniej jest nie usuwać pieprzyków. To jednak błędne przekonanie! W rzeczywistości każdy pieprzyk – nawet jeżeli jedyny związany z nim problem polega na wrażeniu estetycznym – warto usunąć, zanim okaże się on zaczątkiem bardziej niepokojących zmian skórnych. Przed usuwaniem warto, żeby obejrzał je dermatolog.
W większości przypadków usuwanie pieprzyków na etapie zmian estetycznych pomaga uniknąć komplikacji, na które taki rodzaj znamion może być podatny.
Ważne jest, by w pierwszej kolejności usunąć te pieprzyki, które zostały już lub mogą być w przyszłości podrażnione – ze względu na ich umiejscowienie, a także znajdujące się na odsłoniętych partiach ciała, eksponowanych na promienie słoneczne. Można jednak usuwać również pieprzyki, które wydają się pacjentowi po prostu nieestetyczne.
Niechirurgiczne metody usuwania pieprzyków – usuwanie znamion
Metody usuwania pieprzyków są dobierane przez lekarza indywidualnie dla każdego pacjenta, na podstawie koloru, kształtu i głębokości ich zakorzenienia w skórze. Najpopularniejsze metody bezinwazyjne to laserowe usuwanie znamion i elektrokoagulacja.
Laserowe usuwanie pieprzyków jest wykonywane pod znieczuleniem miejscowym i polega na niszczeniu głębszych zmian skórnych za pomocą wiązki światła o bardzo dużej energii lub odparowywaniu znamion powierzchniowych. Usunięcie każdego pieprzyka trwa kilka minut. Jeśli są one duże i głęboko zakorzenione, można usuwać je etapami, stopniowo spłycając w serii zabiegów przeprowadzanych co 4-8 tygodni. Po terapii laserowej nie powstają blizny, nie występuje też krwawienie.
Elektrokoagulacja natomiast polega na niszczeniu zmian skórnych przy użyciu prądu zmiennego o dużej częstotliwości. Istotą takiego zabiegu jest ciepło, za sprawą którego dochodzi do termicznego uszkodzenia białek zlokalizowanych w tkance. Pod wpływem bardzo wysokiej temperatury pieprzyki zostają zniszczone natychmiast, w ciągu jednego zabiegu.
Chirurgiczne wycinanie plam barwnikowych jest konieczne jedynie w przypadku, gdy istnieje zagrożenie, że nie są one wyłącznie problemem estetycznym, ale mogę przekształcić się w groźniejsze zmiany, nawet nowotworowe. Są to jednak przypadki jednostkowe i lekarz wskazuje je po oględzinach pieprzyków, a w razie wątpliwości kieruje na odpowiednie badania.
Pieprzyki Poznań
Groźne pieprzyki zdjęcia
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing
Obecnie prowadzi badanie kliniczne, do którego zaprasza pacjentki i pacjentów w wieku 35-55 lat