Poznań ul. Promienista 132/1
pon-pt: 11:00-19:00
wyszukiwanie medycyna estetyczna estetyncza Poznań

Usuwanie pieprzyków


Usuwanie pieprzyków oraz innych zmian skórnych przeprowadza się nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych.

W wielu przypadkach ich wczesne i prawidłowe usunięcie jest najskuteczniejszym sposobem profilaktyki nowotworów skóry.

Ocenę zmiany skórnej oraz zabieg w klinice urody w Poznaniu wykonuje doświadczony chirurg. Warto wykluczyć czy zmiana skórna to nie jest czerniak.

usuwanie pieprzyków
Data aktualizacji: 2023-01-17 21:28:16

Usuwanie pieprzyków – usuwanie włókniaków i innych zmian skórnych

Jeżeli zauważysz, że Twój pieprzyk ma nieregularny kształt i zmieniło barwę lub wielkość, skontaktuj się z nami. W przypadku podejrzeń zmianę usuwamy skalpelem tak, aby można było oddać materiał do badania histopatologicznego.

Zamiast skalpela używamy także urządzenia Surgitron. Jest tzw. zimny nóż elektryczny. Pozwala na wycięcie pieprzyka z możliwością badania histopatologiczny a jednocześnie pozwala na gojenie rany bez blizn.

W przypadku wyłącznie defektów estetycznych stosujemy zabiegi laserem CO2, który nie pozostawia blizn.

Wskazaniem do usunięcia są:

  • kaszaki,
  • włókniaki,
  • tłuszczaki,
  • brodawki wirusowe
  • znamiona barwnikowe (tzw. pieprzyki)

W naszym gabinecie wykorzystujemy wieloletnie doświadczenie w usuwaniu chirurgicznym różnego typu zmian skórnych. Wybierając metodę wykonania zabiegu kierujemy się względami zarówno medycznymi jak i estetycznymi.

Usuwanie pieprzyków i innych zmian skórnych tradycyjną metodą chirurgiczną

Przed zabiegiem obowiązkowo omawiane są szczegóły zabiegu. Ważną kwestią jest także, by pacjent wiedział jak postępować po jego przeprowadzeniu, gdyż jest to kompleksowy proces. Zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym. Konieczność ta sprawia, że są one całkowicie bezbolesne i znacznie poprawiają ich komfort .

Śródskórna iniekcja preparatu znieczulającego nie tylko wyłącza dolegliwości bólowe, ale zawiera także środek obkurczający naczynia, który zmniejsza ryzyko krwawienia w trakcie zabiegu. Zmiana wycinana jest przez chirurga w granicach zdrowych tkanek za pomocą skalpela lub elektrokoagulacji.

Wycinki ze zmian oddawane są do badania histopatologicznego w ramach procesu diagnostycznego schorzeń skóry, co pozwala wykluczyć chorobę nowotworową skóry, między innymi groźnego czerniaka.

Po zakończeniu zabiegu zakłada się szwy i opatrunek. Szwy zdejmowane są podczas kolejnej wizyty mniej więcej po 5-14 dniach. W początkowym okresie blizna może być widoczna, ale z czasem blednie. Należy pamiętać, że przez okres pół roku wycięta zmiana nie może być wystawiona na bezpośrednie działanie słońca, ani na zabiegi w solarium.

Usuwanie pieprzyków – Surgitron

Usuwanie pieprzyków wykonujemy też urządzeniem Surgitron amerykańskiej firmy Ellman.

Jest to koagulacja falą elektromagnetyczną o bardzo wysokiej częstotliwości. Tzw. zimna koagulacja, dzięki temu nie ma oparzeń tkanki wokół linii cięcia.

Dzięki temu gojenie przebiega bez tworzenia się widocznej blizny.

Usuwanie włókniaków Poznań – bez bólu i bez blizn

Usuwanie pieprzyków może odbywać się za pomocą lasera CO2 lub ingerencji chirurgicznej. Z artykułu dowiemy się, w jakim przypadku wybrać określoną metodę np. podczas usuwania pieprzyków z twarzy, aby zabieg medycyny estetycznej był skuteczny i całkowicie bezpieczny.

Czym są pieprzyki?

Pieprzyki (inaczej znamiona barwnikowe) są to zmiany w obrębie skóry właściwej bądź na granicy naskórka, do których dochodzi w wyniku przerostu melanocytów i komórek pigmentowych. Mogą one występować w różnych partiach ciała i są wrodzone lub nabywamy je w okresie dzieciństwa. Na ich pojawienie się często mają wpływ czynniki genetyczne i środowiskowe. Ich wygląd przypomina jasno lub ciemnobrązowe zmiany o symetrycznej budowie i równomiernie rozmieszczonym barwniku.

W naszym gabinecie medycyny estetycznej doświadczony chirurg dokona oceny zmian skórnych i zarekomenduje odpowiednią metodę usuwania pieprzyków z twarzy. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w niektórych przypadkach wczesne i prawidłowe usunięcie zmian skórnych jest jedyną metodą profilaktyki nowotworów skóry.

W usuwaniu zmian skórnych czy znamion barwnikowych ze względów estetycznych najlepszym zabiegiem jest laser CO2, który jest bezpieczny i nie pozostawia praktycznie żadnej blizny. Zabieg usuwania pieprzyków w gabinecie medycyny estetycznej wykonuje się za pomocą chirurgicznego usunięcia zmiany skórnej i oddania materiału do badania histopatologicznego.

Trzecią możliwością zabiegu usuwania pieprzyków jest wykorzystanie urządzenia Surgitron, czyli zimnego noża elektrycznego, który wycina pieprzyk z możliwością badania histopatologicznego. W gabinecie medycyny estetycznej podczas zabiegu usuwania pieprzyków usuwa się: kaszaki, włókniaki, tłuszczaki, brodawki wirusowe czy znamiona barwnikowe, czyli pieprzyki.

Tradycyjna metoda chirurgiczna usuwania pieprzyków

Zabieg usuwania pieprzyków polega na wycięciu pieprzyków i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Wykonuje się go także w przypadku złośliwych zmian skórnych – wycinek oddaje się wówczas do badania histopatologicznego. Chirurg może wykorzystać do wycięcia pieprzyka metodę elektrokoagulacji. Dzięki znieczuleniu pacjent nie tylko nie czuje bólu, ale i ma obkurczone naczynia, co zmniejsza ryzyko krwawienia.

Warunkiem koniecznym do wykonania zabiegu jest skierowanie od chirurga. Zabieg kończy się założeniem szwów i opatrunku. Szwy zdejmowane są po 5-14 dniach. Blizna po operacji z czasem znika. Po zabiegu chirurgicznym nie wolno wystawiać wyciętej zmiany na działanie promieni słonecznych oraz należy unikać wizyt w solarium.

lek.med. Włodzimierz Rosiński
5/5 - (7 votes)

Popularne zabiegi

+48 571 323 530

+48 571 323 530