Badanie ostrości wzroku
Podstawowe wady refrakcyjne wzroku
Aby zrozumieć mechanizm powstawania wad refrakcyjnych wzroku, należy zdać sobie sprawę z prawidłowego działania oka w zakresie odbioru i przetwarzania bodźców wzrokowych. Prawidłowo działające oko to tak zwane oko miarowe. Definiuje się je jako takie, które dzięki szeregowi struktur anatomicznych o właściwościach optycznych, jest w stanie skupić równoległe względem siebie promienie światła dokładnie na siatkówce.
W jej obrębie znajdują się receptory, które otrzymywany w ten sposób bodziec przekształcają w potencjał elektryczny i przekazują przy pomocy nerwu wzrokowego do ośrodka wzroku w korze mózgowej, dzięki czemu odbieramy i identyfikujemy widzialny obraz.
Stany, w których dochodzi do zmiany lokalizacji punktu skupienia światła nazywamy wadami refrakcyjnymi. Podstawowe wady, mogące być korygowane za pomocą okularów to krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm.
Krótkowzroczność, czyli myopia, jest to jedna z najczęściej występujących wad refrakcyjnych wzroku. W jej przypadku promienie świetlne skupiane są przed siatkówką, wskutek czego następuje upośledzenie widzenia do dali. W przypadku tej wady nie jest możliwa fizjologiczna korekcja poprzez akomodację soczewki oka, wręcz powoduje to pogłębienie wady.
Istnieje kilka rodzajów krótkowzroczności, wyodrębnionych na podstawie części soczewki, w obrębie której występuje patologia. Według tego kryterium wyróżnia się krótkowzroczność osiową, krótkowzroczność krzywiznową oraz krótkowzroczność refrakcyjną.
Drugą wadą refrakcyjną jest dalekowzroczność, zwana również nadwzrocznością lub hiperopią. Najczęściej jest wynikiem zbyt krótkiego wymiaru gałki ocznej, co skutkuje skupianiem promieni świetlnych za gałką oczną, czego rezultatem jest upośledzenie widzenia do bliży.
Może być ona tymczasowo korygowana przez akomodację, jednakże długotrwałe napinanie mięśni akomodacyjnych może powodować wystąpienie wad w zakresie układu poruszającego gałką oczną takich jak zez. Szczególnym rodzajem nadwzroczności jest tak zwana nadwzroczność starcza, która jest procesem fizjologicznym i wynika z przebiegu procesów starzenia się organizmu.
Astygmatyzm jest trochę innym rodzajem wady, w której promienie świetlne padające w prostopadłych do siebie płaszczyznach skupiane są w dwóch różnych punktach na siatkówce. Powoduje to zniekształcenie oraz znaczne obniżenie ostrości odbieranego obrazu. Główną przyczyną powstawania astygmatyzmu jest asymetria w budowie gałki ocznej.
Badanie ostrości wzroku do dali
Badanie ostrości wzroku do dali ma na celu ocenę zdolności rozdzielczej siatkówki. Jest ona definiowana jako zdolność do postrzegania punktów, które leżą bezpośrednio obok siebie, jako odseparowane od siebie. Jednostką, w której mierzy się ostrość wzroku jest minuta kątowa.
Samo badanie nie wymaga specjalistycznego przygotowania, ale należy pamiętać, że ma ono charakter psychofizyczny. W związku z powyższym wynik jest tym bardziej wiarygodny, im bardziej pacjent jest wypoczęty. Bardzo pomocny dla badającego okulisty jest również pełen dostęp do wcześniejszej dokumentacji medycznej, dzięki któremu możliwy jest pełen ogląd sytuacji. Dlatego też bardzo istotne jest aby na badanie zabrać ze sobą całą poprzednią dokumentację medyczną.
Najbardziej powszechną metodą badania ostrości wzroku jest wykorzystanie tak zwanych tablic Snellena wyposażonych w optotypy. Mianem tym określa się znaki (np. litery, cyfry, kształty), które ułożone są w rzędach. Każdy rząd zawiera optotypy o tym samym wymiarze, ale każdy następny rząd zawiera optotypy mniejsze od tych powyżej. Badany odczytuje wskazane przez badającego optotypy od największych do coraz mniejszych. Odległość z jakiej badany odczytuje optotypy to około 5m.
Ostrość wzroku podawana jest w ułamku. Licznik to odległość w jakiej znajduje się badany w stosunku do tablicy Snellena. Mianownik zaś to numer ostatniego prawidłowo przeczytanego rzędu. Jeżeli badany nie jest w stanie odczytać optotypów nawet z najwyższego rzędu, odległość od tablicy jest stopniowo zmniejszana o 1 metr, a w razie konieczności o kolejny.
W sytuacjach wątpliwych, mogą być wykonane dodatkowo specjalistyczne testy wyjaśniające wątpliwości. Ocena ostrości wzroku jest badaniem rutynowym i jest przeprowadzane praktycznie przy każdej wizycie w gabinecie okulistycznym. Jest bezpieczne, bezinwazyjne, i nie wiąże się z ryzykiem żadnych powikłań.
Badanie ostrości wzroku do bliży
Jest to badanie również wykonywane rutynowo praktycznie przy każdej wizycie okulistycznej i jest swego rodzaju uzupełnieniem badania ostrości wzroku do dali. Jego celem jest ocena widzenia z odległości ok. 30cm, czyli takiej, jaka zazwyczaj jest potrzebna do czytania. Jest ono szczególnie istotne dla pacjentów po 40 roku życia, u których może rozpoczynać się tak zwana starczowzroczność, będąca rodzajem nadwzroczności. Badanie to również nie wymaga żadnego specjalistycznego przygotowania.
Badany dostaje od odczytania tekst lub optotypy o różnej wielkości, począwszy od najmniejszych, z utrzymaniem tendencji wzrostowej. W tym przypadku również wynik podaje się w postaci ułamka. Licznik stanowi wartość najmniejszego tekstu, który pacjent jest w stanie przeczytać, zaś mianownik to odległość z jakiej optotypy są odczytywane.
Podobnie jak badanie ostrości do dali, jej ocena w stosunku do bliży również jest bezinwazyjna i w stu procentach bezpieczna. Nie wiąże się z żadnym zagrożeniem ani powikłaniami.
Komputerowe badanie ostrości wzroku
Obecnie coraz bardziej powszechna jest tak zwana refraktometria automatyczna, znana szerzej pod mianem komputerowego badania wady wzroku. Jest to badanie całkowicie obiektywne, więc jest dużo mniejsze ryzyko nieprawidłowego wyniku. Po przeprowadzeniu badania pacjent otrzymuje wydruk wyniku i pozostaje tylko dobrać okulary.
Badanie ostrości wzroku Poznań
Na czym polega badanie wzroku?
Wizyta u okulisty składa się m.in. z wywiadu lekarskiego oraz badania ostrości wzroku, badania dna oka czy komputerowego badania wzroku. Z artykułu dowiemy się, na czym polegają poszczególne badania i tego, jak przygotować się do wizyty u okulisty.
Przebieg badania wzroku u okulisty Poznań
Każda wizyta u okulisty rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego, podczas którego lekarz zadaje szereg pytań, które mają pomóc w ustaleniu stanu zdrowia pacjenta. Drugim etapem każdej wizyty jest przeprowadzenie zestawu badań. Pierwszym z nich jest badanie ostrości wzroku. Badanie to polega na użyciu refraktometru, który przeprowadza komputerowe badanie.
Następnie okulista wykonuje badanie z użyciem tablicy Snellena, polegające na odczytywaniu rzędów liter z tablicy, oddalonej o 5 metrów od pacjenta. Każde oko badane jest pojedynczo, podczas gdy drugie jest zasłonięte. Osoby z wadą wzroku wykonują to badanie z odpowiednimi szkłami.
Następnym badaniem podczas wizyty u okulisty jest pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, które przeprowadza się tonometrem. Badanie okulistyczne nie może odbyć się bez oceny oczu w lampie szczelinowej tzw. biomikroskopie, co polega na weryfikacji przedniego odcinka oka i ocenie powiek, spojówek, rogówek, tęczówek i soczewek.
Na czym polega badanie wzroku – badanie ostrości
Ostrość wzroku do bliży bada się za pośrednictwem specjalnych tablic, z których pacjent ma odczytać zamieszczony tekst. W zestawie rutynowych badań przeprowadzanych u okulisty znajduje się także badanie pola widzenia. Pacjent ma za zadanie obserwować punkt świetlny. Jest to jedno z badań, które przeprowadza się u pacjentów, którzy narażeni są na AMD (zwyrodnienie plamki żółtej).
Po przeprowadzeniu wywiadu i wyżej opisanych badań okulista może dopiero postawić diagnozę. W niektórych przypadkach zleca się dodatkowe badania. Jeżeli u pacjenta zostanie stwierdzona wada wzroku, okulista dobiera podczas badania odpowiednie szkła korekcyjne lub soczewki, wypisując receptę, którą pacjent realizuje u optyka.
Jak przygotować się do badania okulistycznego?
Pacjenci noszący szkła kontaktowe powinni zdjąć je przed wejściem do gabinetu. Kobiety z kolei proszone są o przyjście na badanie bez makijażu. Osoby z wadą wzroku powinny wziąć ze sobą ostatnią receptę okularową, by ewentualnie okulista mógł potwierdzić, czy aktualna moc okularów jest prawidłowa czy ewentualnie zachodzi konieczność korekty szkieł.
Po wizycie u okulisty jeśli jest słoneczny dzień, warto zaopatrzyć się w okulary słoneczne. Warto wiedzieć, że przeciętna wizyta u okulisty Poznań trwa od 10 do 30 minut. Czasem lekarz może przeprowadzić badanie z udziałem kropli rozszerzających źrenice – wówczas parę godzin po badaniu nie można kierować samochodu, dlatego w tym wypadku warto udać się na wizytę z kierowcą, komunikacją miejską lub na piechotę.
Na czym polega badanie wzroku? Poznań
Na czym polega laserowa korekcja wzroku?
Kiedy problemy ze wzrokiem utrudniają nam spełnianie zawodowych czy prywatnych ambicji, nie musimy być skazani na noszenie soczewek czy okularów. Alternatywą jest laserowa korekta wzroku w gabinecie okulistycznym, która pozwoli wyleczyć całkowicie wadę wzroku. Przyjrzyjmy się bliżej tej procedurze medycznej.
Na czym polega laserowa korekcja wzroku?
Jest to laserowa korekcja wady wzroku, którą można przeprowadzić u pacjentów z krótkowzrocznością, nadwzrocznością czy astygmatyzmem praktycznie w każdym wieku. Plusem wykonania tej procedury medycznej u okulisty jest możliwość wyeliminowania ze swojego życia okularów, co jest dużą wartością dla osób uprawiających sport czy też wykonujących pracę fizyczną.
Przed rozpoczęciem procedury zabiegowej odbywa się wywiad lekarski połączony z badaniem kwalifikacyjnym, które pozwala odrzucić przeciwwskazania do zabiegu i dobrać odpowiednią metodę laseroterapii do indywidualnych wskazań pacjenta. Podczas badania kwalifikacyjnego okulista Poznań wykonuje m.in. topografię rogówki, biometrię optyczną, OCT tylnego odcinka oka i rogówki czy komputerowe badanie refrakcji.
W sumie okulista przeprowadza ponad dwadzieścia specjalistycznych badań, dzięki temu zabieg jest w pełni bezpieczny i nieinwazyjny. Finalnie jednorazowy koszt wykonania zabiegu laserowej korekcji wzroku pozwoli pacjentowi uwolnić się od okularów czy szkieł kontaktowych na zawsze.
Laserowa korekcja wzroku – przebieg zabiegu
Okulista podczas zabiegu pracuje na rogówce, czyli zewnętrznej części oka. Procedura różni się w zależności od rodzaju wady pacjenta. Nadwzroczność jest korygowana za pomocą uwypuklania rogówki, natomiast u osób z krótkowzrocznością spłaszczamy ją.
W przypadku astygmatyzmu wyrównujemy rogówkę. Zaletą tej procedury medycznej jest jej nieinwazyjność i najwyższy poziom bezpieczeństwa. Sam zabieg trwa kilkanaście minut, a po nim szybko można wrócić do codziennych aktywności.
Pacjent jest poddawany znieczuleniu w postaci kropli do oczu, a podczas zabiegu jest ciągle świadomy. Następnie lekarz-okulista kieruje wiązkę światła lasera w każde oko, dokonując korekcji wady wzroku. Po zabiegu pacjent musi odpocząć około godzinę, a przed wypuszczeniem pacjenta do domu lekarz ogląda jego oczy w lampie szczelinowej, co pozwala na weryfikację poprawności przeprowadzonej procedury medycznej.
Dzień po zabiegu pacjent przychodzi na wizytę kontrolną, podobnie jak 7 dni po wykonaniu laserowej korekcji wzroku. Zabieg przeważnie wykonywany jest na dwoje oczu. Okulista wykorzystuje lasery: femtosekundowy i excimerowy. Za pomocą pierwszego odpreparowuje się płatek rogówki, a laser excimerowy modeluje rogówkę w kilkanaście sekund, by płatek rogówki został położony na swoje miejsce.
Dzięki użyciu innowacyjnego lasera procedura medyczna z udziałem lasera jest ikoną bezpieczeństwa. Okulista pod koniec zabiegu „poleruje” rogówkę, co sprawia, że pacjent może cieszyć się ostrym widzeniem już po kilku godzinach.
Dla kogo jest przeznaczona laserowa korekcja wzroku?
Do procedury medycznej są zakwalifikowani pacjenci z krótkowzrocznością do 12.00 dioptrii, nadwzrocznością + 6.00 dioptrii czy astygmatyzmem do 6.00 dioptrii. Zabiegowi mogą się poddać pacjenci powyżej 21 roku życia ze stabilną wadą wzroku lub pełnoletnie osoby z udokumentowaną stabilnością wady wzroku.