Poznań ul. Promienista 132/1
pon-pt: 11:00-19:00

Plamy starcze

Plamy starcze

Poznajmy metody usuwania plam starczych w gabinecie medycyny estetycznej, które cechują się skutecznością i bezpieczeństwem.

Plamy starcze – charakterystyka

Plamy starcze nazywane są inaczej plamami wątrobowymi czy przebarwieniami starczymi i są zmianą pigmentacji skóry, które najczęściej pojawiają się na dłoniach i twarzy. Przyczyną ich powstawania jest nie tylko wiek, ale i zbyt długotrwała ekspozycja na słońce. Jest to nieprzyjemna wada estetyczna.

Plamy starcze i przebarwienia są raczej nieszkodliwe, jednak po jakimś czasie są narażone na czerniaka złośliwego czy raka białej skóry. Plamy starcze można usunąć za pomocą kremów wybielających, ale niektóre składniki tych kosmetyków mogą prowadzić do reakcji alergicznej.

Objawy

Są to zmiany na skórze, które przypominają piegi i pieprzyki. Czasem wypełniają je białe plamki. Najczęściej zlokalizowane są na zewnętrznej stronie dłoni, twarzy, dekolcie i ramionach.

Jak zapobiegać plamom wątrobowym?

Warto stosować kremy z filtrami UVA i UVB przed wystawieniem skóry na słońce. Należy z umiarem korzystać z kąpieli słonecznych latem i nie wystawiać skóry na słońce między 11 a 15 godz. Należy stosować suplementację beta-karotenu, który prowadzi do uodpornienia skóry na promieniowanie.

Laser na plamy starcze

Wynikiem powstania plam starczych czy przebarwień jest nadmierna ilość komórek wytwarzających pigment w skórze, którym jest melanina. Użycie lasera zapewnia rozjaśnienie i redukcję plam starczych w mgnieniu oka. Dzięki indywidualnie dobranej wiązce światła lasera następuje zniszczenie melaniny i pozbycie się przebarwień.

Jak wygląda zabieg lasera frakcyjnego?

Zabieg jest krótki, bezpieczny i nieinwazyjny. Czas zabiegu uzależniony jest od rozległości zmiany. Lekarz przykłada głowicę lasera frakcyjnego do skóry, co prowadzi do mikrouszkodzeń i uruchomienia regeneracji. Dzięki temu stara skóra zastępowana jest nową. Podczas zabiegu usuwania plam wątrobowych dochodzi do wzmożonej produkcji włókien kolagenowych, które poprawiają jędrność skóry.

Światło lasera frakcyjnego podgrzewa komórki barwnikowe, które ulegają rozbiciu. Laseroterapia wyróżnia się precyzją i bezpieczeństwem. Podczas zabiegu laseroterapii pacjent czuje jedynie delikatne szczypanie lub pieczenie. Wiązka światła oddziałuje na melaninę, prowadząc do jej zniszczenia i usunięcia plam starczych.

Efekty zabiegu usuwania plam wątrobowych

Już po zabiegu pacjent może liczyć na to, że przebarwienie stanie się ciemniejsze i zacznie się złuszczać. Plamy starcze stają się jaśniejsze i znikają. Rekomenduje się od 2 do 3 zabiegów dla osiągnięcia pożądanego efektu terapeutycznego.

Peelingi chemiczne

Peelingi chemiczne są skutecznym remedium na plamy starcze i przebarwienia. Polegają na kontrolowanym złuszczaniu warstw naskórka. Wykorzystuje się do tego celu peelingi z kwasem migdałowym i kwasem ferulowym. Peelingi chemiczne cechuje bezpieczeństwo i wysoka skuteczność. W peelingach zawarte są składniki aktywne, które działają na przebarwienia szybko i skutecznie. Peeling chemiczny zostaje nałożony na skórę i pozostawiony na niej przez określony czas. Następnie zmywa się peeling i nakłada maskę łagodzącą. Efektem zabiegu jest złuszczanie skóry.

Inne metody leczenia

Na tę przypadłość można stosować zabieg dermabrazji, polegający na złuszczaniu naskórka specjalną głowicą i zamrażanie plam ciekłym azotem. Stosuje się także maści wybielające przebarwienia lub domowe sposoby takie jak: sok z aloesu, sok z cytryny, papka z miodu i imbiru.

Plamy starcze Poznań

lek.med. Włodzimierz Rosiński
Oceń nas

Popularne zabiegi

+48 571 323 530

+48 571 323 530