Przebarwienia na twarzy często występują po lecie wywoływane są przez promieniowanie słoneczne.
Przebarwienia na twarzy
Przebarwienia skóry na twarzy to problem, z którym często wracamy z wakacji. Są one wynikiem zbyt dużej ekspozycji na światło słoneczne, dlatego gabinety medycyny estetycznej pękają w szwach z powodu pacjentów z przebarwieniami na twarzy szczególnie w okresie letnim. Dowiedzmy się jak możemy sobie radzić z tą przypadłością.
Definicja i przyczyny powstania
Przebarwienia skóry to brązowe plamy na twarzy lub plamy po opalaniu, które powstają w wyniku działania promieni ultrafioletowych, które zaburzają funkcjonowanie komórek pigmentacyjnych skóry (melanocyty). Melanina, która produkowana jest w nadmiernej ilości i kumuluje się w skórze, prowadzi do powstawania nieestetycznych, brązowych plam na skórze lub plam na skórze głowy.
Przebarwienia na twarzy czy plama na skórze w większości przypadków pojawiają się na twarzy – w okolicy czoła, policzków, brody lub ust, która jest narażona na negatywne skutki działania światła słonecznego. Inne przyczyny przebarwień to zmiany hormonalne wywołane ciążą czy chorobami takimi jak tarczyca.
Laser na przebarwienia na twarzy
Zabieg naprawy skóry po przebarwieniach czy usunięcie plam na skórze za pomocą lasera jest bardzo skuteczny i mało inwazyjny. Zabieg wykonuje się laserem nd-yag, który jest nowoczesnym i innowacyjnym urządzeniem. Zabieg usuwania plam na skórze polega na miejscowym leczeniu wiązką lasera, które zapewnia bezpieczeństwo i brak powstawania ran.
Drugim bardzo skutecznym zabiegiem na przebarwienia na twarzy jest laser erbowo-yagowy.
Bardzo skutecznym zabiegiem w usuwaniu przebarwień jest laser tulowy.
Szybkość lasera na przebarwienia skóry w połączeniu z brakiem konieczności rekonwalescencji sprawia, że na ten zabieg decyduje się coraz więcej pacjentów. Efektem zabiegu jest odnowa kolagenu i rozjaśnienie skóry. Ponadto odmładza i ujędrnia skórę oraz pozbywa się komórek z nadmiarem melaniny, zapewniając olśniewający efekt. Całkowita redukcja przebarwień jest możliwa po wykonaniu serii zabiegów lasera na przebarwienia.
Laser neodymowo-yagowy zapewnia skuteczne usuwanie przebarwień.
Peelingi chemiczne
Na przebarwienia i plamy na skórze często stosuje się peelingi chemiczne. W peelingach chemicznych wykorzystuje się kwasy: trójchlorooctowy, mlekowy i kojowy, a ich właściwości skutecznie wpływają na rozjaśnianie przebarwień słonecznych, pozapalnych, melasmy czy innych zmian barwnikowych.
Zabieg polega na nałożeniu peelingu na twarz (tam gdzie występuje plama na skórze), co powoduje podrażnienie i łuszczenie się skóry przez ok. tydzień. Następnie pacjent już samodzielnie stosuje odpowiednią pielęgnację skóry z przebarwieniami wedle wskazań lekarza. Skuteczność peelingów chemicznych to 95-99%, jednak dla osiągnięcia zamierzonego efektu należy przejść terapię w postaci paru zabiegów. Bardzo często stosowany jest kwas azelainowy, kwas kojowy, vitamina C oraz olejki eteryczne a także inne zabiegi kosmetyczne.
Mezoterapia na przebarwienia na twarzy
Zabieg mezoterapii na przebarwienia polega na wstrzykiwaniu przez lekarza medycyny estetycznej koktajli substancji rozjaśniających bezpośrednio pod skórę. Ich działanie pobudza organizm do odbudowy.
Zabieg na przebarwienia często wzbogaca się peelingami chemicznymi, które podnoszą skuteczność terapii. Zabieg mezoterapii ma korzystny wpływ na na ilość melanocytów i proces produkcji melaniny w skórze. Mezoterapia na przebarwienia cechuje się dużą efektywnością.
Przebarwienia na twarzy to częsty problem
Zmiana pigmentacji cery (plama na skórze) może być spowodowana wieloma czynnikami, takimi jak wahania hormonalne czy być efektem nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Pojawienie się przebarwienia na twarzy może powodować obniżenie poczucia atrakcyjności, a sama cera nierzadko wydaje się starsza i zmęczona. Dowiedzmy się, jak powstają zmiany kolorytu i w jaki sposób można z nimi walczyć.
Czym są przebarwienia skóry?
Zmiany kolorytu skóry związane są z nieprawidłowym wydzielaniem się melaniny w jednym obszarze. Ta nieregularna dystrybucja przekłada się później na różnego rodzaju plamy na twarzy czy ciele. Nadprodukcja melaniny może mieć różne powody. Niezbędne jest przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki, aby znaleźć przyczynę przebarwień skórnych.
Co powoduje przebarwienia na twarzy?
Wielu pacjentów zastanawia się, skąd biorą się przebarwienia na twarzy. Istnieje wiele przyczyn nierównomiernej lub nadmiernej produkcji melaniny.
Naturalne procesy starzenia się skóry
Wraz z wiekiem mogą się pojawić zmiany pigmentacyjne, a i sama widoczność przebarwień również wzrasta. Wynika to ze zmniejszającej się liczby melanocytów, które wpływają na produkcję melaniny. W efekcie cera traci na promienności i pojawiają się przebarwienia na twarzy — plamy starcze.
Nieprawidłowa pielęgnacja skóry i światło słoneczne
Kolejnym aspektem, który się przyczynia do nieprawidłowej produkcji barwnika skóry, jest nieprawidłowa pielęgnacja. Szczególnie brak ochrony przeciwsłonecznej. Promieniowanie UV niekorzystnie wpływa na kondycję cery, przesuszając ją i tworząc przebarwienia na twarzy. Duże znaczenie ma także podejście do codziennej pielęgnacji. Nieprawidłowo dobrane kosmetyki czy zbyt intensywne terapie kwasowe mogą również przyczynić się do pojawienia się zmian pigmentacyjnych.
Zmiany hormonalne
Na widoczność przebarwień na twarzy i ciele szczególnie narażone są kobiety w ciąży. Często zmiany barwnika skóry pojawiają się także przy antykoncepcji hormonalnej. Dlatego szczególnie wtedy zalecane jest korzystanie z kremów z filtrem UV. W innym wypadku mogą się pojawić ciemne plamy, znane pod nazwą ostudy.
Zmiany trądzikowe — przebarwienia pozapalne
Stany zapalne skóry również przyczyniają się do zmiany pigmentacji. Osoby zmagające się z trądzikiem narzekają na powstawanie przebarwień. Wynika to z uszkodzenia skóry i przerwania regularnej dystrybucji barwnika.
Predyspozycje genetyczne
Należy wiedzieć, że przebarwienia wywołują nie tylko takie czynniki jak antykoncepcja hormonalna, promieniowanie UV czy podrażnienia skóry. Niektóre zmiany są uwarunkowane genetycznie.
To tylko kilka z najczęściej występujących przyczyn pojawiania się zmian pigmentacyjnych.
Rodzaje przebarwień na twarzy
Można wyróżnić nie tylko zmiany pozapalne, powstałe na skutek uszkodzenia skóry, ale także ostudę. Charakteryzuje się ona większym rozmiarem i zazwyczaj tworzy duże plamy na twarzy. Ostuda pojawia się zwykle przez zmiany hormonalne, np. w ciąży, które wpływają na aktywność melanocytów i produkcję melaniny.
Domowe sposoby na przebarwienia posłoneczne i nie tylko
Warto wiedzieć, że odpowiednia pielęgnacja na co dzień może sprawić, że skóra będzie mniej podatna na powstawanie przebarwień. Wiele osób decyduje się wtedy na stosowanie kremów o działaniu rozjaśniającym i peelingów na bazie kwasów owocowych. Również zalecane są kosmetyki zawierające witaminę C.
Możliwe jest także samodzielne wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych na przebarwienia. Najpopularniejsze domowe sposoby na zmiany pigmentacyjne to:
- domowe maseczki ze składnikami o właściwościach przeciwzapalnych, np. kurkumą,
- przemywanie skóry roztworem z wody i soku z cytryny, a w przypadku mocnych plam z sodą oczyszczoną,
- peelingi mające właściwości złuszczające – złuszczanie naskórka usuwa plamy..
Te sposoby pozwalają na rozjaśnianie przebarwień w domu. Natomiast trzeba pamiętać, że skuteczność takich metod jest uzależniona od indywidualnych uwarunkowań i skóry. W przypadku przebarwienia na twarzy o dużej widoczności warto zdecydować się na profesjonalną pomoc w gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu. Dzięki temu łatwiej można dobrać najskuteczniejszą metodę.
Zabiegi medycyny estetycznej Poznań — usuwanie przebarwień
Skuteczne usuwanie przebarwień jest możliwe dzięki medycynie estetycznej. Zanim jednak pacjent zdecyduje się na konkretny zabieg na zmiany barwnikowe, niezbędna jest wizyta kwalifikacyjna w klinice medycyny estetycznej w Poznaniu. Na niej zostanie przeprowadzony wywiad mający na celu dobranie odpowiednich metod leczenia.
Co więcej — konkretne zabiegi na przebarwienia na twarzy mają wskazania i przeciwwskazania, wielu procedur nie da się wykonać w ciąży, laktacji lub w przypadku aktywnych schorzeń nowotworowych czy metabolicznych. Dlatego lekarz medycyny estetycznej dobiera odpowiednią terapię. Oto przegląd popularnych zabiegów na przebarwienia na twarzy i ciele.
Laseroterapia – laser nd yag na przebarwienia skórne
Laser neodymowo yagowy jest często wykorzystywany przy leczeniu przebarwień i blizn. Wykorzystuje on zjawisko fototermolizy selektywnej, a więc energia jest pochłaniana przez barwnik w skórze. W efekcie dochodzi do jego rozpadu. Laseroterapia laserem nd yag jest wskazana na przebarwienia potrądzikowe, melazmę czy hiperpigmentację.
Laser erbowo-yagowy
Laser erbowo-yagowy emituje energię cieplną pochłanianą przez nadmiar melaniny w tkance. Ma zastosowanie w usuwaniu przebarwień pozapalnych, starczych, wrodzonych i hormonalnych. Dużą efektywnością cieszy się również u pacjentów ze zmianami potrądzikowymi. Zabieg nie wywołuje dużego dyskomfortu i nie uszkadza zdrowych tkanek.
Peelingi chemiczne
W gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu wykonasz peelingi chemiczne powierzchniowe, średniogłębokie i głębokie. Zwalczanie przebarwień na twarzy i ciele najczęściej wymaga zastosowania zabiegów z wykorzystaniem substancji takich, jak kwas azelainowy, TCA, kojowy i glikolowy. Warto jednak mieć na uwadze, że w przypadku peelingu głębokiego dochodzi do uszkodzenia wszystkich melanocytów i niezbędne jest stosowanie ochrony przeciwsłonecznej do końca życia.
Mezoterapia igłowa
Mezoterapia igłowa pobudza tkankę do regeneracji na dwa sposoby: poprzez wprowadzanie substancji aktywnych i powodowania kontrolowanych stanów zapalnych. W efekcie dochodzi do odbudowy tkanki, wzmożonej produkcji elastyny i kolagenu oraz wyrównania kolorytu. Mezoterapia igłowa zmniejsza widoczność przebarwień i odżywia skórę.
Leczenie przebarwień na twarzy powinno być odpowiednio dopasowane do potrzeb pacjenta, rodzaju skóry i samych zmian pigmentowych.
Jak zapobiegać przebarwieniom?
Oprócz odpowiedniej metody leczenia plam pigmentacyjnych, należy zadbać także o to, jak uniknąć przebarwień. Dobra ochrona przeciw promieniom UV pozwala na zabezpieczenie tkanki przed poparzeniem, uszkodzeniem i pojawianiem się zmian barwnikowych. Nadmierna ekspozycja na słońce może przyczynić się do złego stanu skóry, a także do pojawienia się niebezpiecznych znamion. Szczególnie jest to istotne podczas przyjmowania terapii hormonalnej czy w okresie ciąży, gdyż zaburzenia hormonalne mają również wpływ na produkcję melaniny i przyczyniają się do powstawania przebarwień.
Piśmiennictwo
D. Pradecka, E. Kaniowska: Przebarwienia skóry – dlaczego powstają?, 5, 2006, 7-8.
N.Galas, Leczenie przebarwień. Przegląd metod, [w:] Kosmetologia Estetyczna 3, 2015/ vol 4. 237-240.
W. Czerwonka, Przebarwienia skóry, etiologia i leczenie z pomocą lasera, [w:] Kosmetologia Estetyczna, 2, 2015/ vol 4, 159-162.
Polecamy uwadze:
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing
Obecnie prowadzi badanie kliniczne, do którego zaprasza pacjentki i pacjentów w wieku 35-55 lat