Przebarwienia na twarzy
Przebarwienia skóry na twarzy to problem, z którym często wracamy z wakacji. Są one wynikiem zbyt dużej ekspozycji na światło słoneczne, dlatego gabinety medycyny estetycznej pękają w szwach z powodu pacjentów z przebarwieniami na twarzy szczególnie w okresie letnim. Dowiedzmy się jak możemy sobie radzić z tą przypadłością.
Definicja i przyczyny powstania
Przebarwienia skóry to brązowe plamy na twarzy lub plamy po opalaniu, które powstają w wyniku działania promieni ultrafioletowych, które zaburzają funkcjonowanie komórek pigmentacyjnych skóry (melanocyty). Melanina, która produkowana jest w nadmiernej ilości i kumuluje się w skórze, prowadzi do powstawania nieestetycznych, brązowych plam na skórze lub plam na skórze głowy.
Przebarwienia czy plamy na skórze w większości przypadków pojawiają się na twarzy – w okolicy czoła, policzków, brody lub ust, która jest narażona na negatywne skutki działania światła słonecznego. Inne przyczyny przebarwień to zmiany hormonalne wywołane ciążą czy chorobami takimi jak tarczyca.
Laser na przebarwienia
Zabieg naprawy skóry po przebarwieniach czy usunięcie plam na skórze za pomocą lasera jest bardzo skuteczny i mało inwazyjny. Zabieg wykonuje się laserem nd-yag, który jest nowoczesnym i innowacyjnym urządzeniem. Zabieg usuwania plam na skórze polega na miejscowym leczeniu wiązką lasera, które zapewnia bezpieczeństwo i brak powstawania ran.
Drugim bardzo skutecznym zabiegiem jest laser erbowo-yagowy.
Szybkość lasera na przebarwienia skóry w połączeniu z brakiem konieczności rekonwalescencji sprawia, że na ten zabieg decyduje się coraz więcej pacjentów. Efektem zabiegu jest odnowa kolagenu i rozjaśnienie skóry. Ponadto odmładza i ujędrnia skórę oraz pozbywa się komórek z nadmiarem melaniny, zapewniając olśniewający efekt. Całkowita redukcja przebarwień jest możliwa po wykonaniu serii zabiegów lasera na przebarwienia.
Laser neodymowo-yagowy zapewnia skuteczne usuwanie przebarwień.
Peelingi chemiczne
Na przebarwienia i plamy na skórze często stosuje się peelingi chemiczne. W peelingach chemicznych wykorzystuje się kwasy: trójchlorooctowy, mlekowy i kojowy, a ich właściwości skutecznie wpływają na rozjaśnianie przebarwień słonecznych, pozapalnych, melasmy czy innych zmian barwnikowych.
Zabieg polega na nałożeniu peelingu na twarz, co powoduje podrażnienie i łuszczenie się skóry przez ok. tydzień. Następnie pacjent już samodzielnie stosuje odpowiednią pielęgnację skóry z przebarwieniami wedle wskazań lekarza. Skuteczność peelingów chemicznych to 95-99%, jednak dla osiągnięcia zamierzonego efektu należy przejść terapię w postaci paru zabiegów.
Mezoterapia na przebarwienia na twarzy
Zabieg mezoterapii na przebarwienia polega na wstrzykiwaniu przez lekarza medycyny estetycznej koktajli substancji rozjaśniających bezpośrednio pod skórę. Ich działanie pobudza organizm do odbudowy.
Zabieg mezoterapii na przebarwienia często wzbogaca się peelingami chemicznymi, które podnoszą skuteczność terapii. Zabieg mezoterapii ma korzystny wpływ na na ilość melanocytów i proces produkcji melaniny w skórze. Mezoterapia na przebarwienia cechuje się dużą efektywnością.