Lampa ekscimerowa – ekscymerowa
Stosowany w:
- łuszczyca
- bielactwo
- Atopowe zapalenie skóry AZS
- łysienie plackowate
Skąd się bierze promieniowanie laserowe? Lampa excimerowa
Promieniowanie laserowe jest falą elektromagnetyczną emitowaną przez specjalne urządzenie, wykorzystujące tak zwane zjawisko emisji wymuszonej. Długość fali może być różna i mieścić się zarówno w spektrum podczerwieni, jak i ultrafioletu czy światła widzialnego. Charakteryzuje się ono silnym skupieniem wiązki, jej spójnością i bardzo małym jej odchyleniem od równoległości.
Wykazuje również dużą moc promieniowania oraz gęstość energii. Istnieją różne rodzaje laserów, a także różnorodne ich klasyfikacje. Istnieje więc podział ze względu na emitowaną długość fali (a co za tym idzie zakres emitowanego światła), moc, czy też środka czynnego. Lasery mają bardzo szerokie zastosowanie w dzisiejszym świecie w wielu dziedzinach, między innymi w elektronice, technologii wojskowej, czy też medycynie.
Na czym polega oddziaływanie promieniowania lasera na tkanki?
Laser charakteryzuje się emisją fal elektromagnetycznych o takiej długości i częstotliwości, która pozwala na bardzo dobrą penetrację w obrębie wody, która stanowi większość objętości wszystkich tkanek. Dzięki temu może on oddziaływać praktycznie na wszystkie tkanki, w zależności od dobranych ustawień.
We współczesnej medycynie estetycznej laseroterapia wykorzystywany jest w wielu wskazaniach. Dzięki dużym skupieniu wiązki możliwe jest działanie z dużą precyzją. Generowany bodziec termiczny powoduje w sposób kontrolowany punktowe przegrzanie skóry prowadząc do jej uszkodzenia.
Efektem tego jest aktywacja fibroblastów prowadząca do zwiększenia produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, skutkująca zwiększeniem napięcia i poprawą jędrności skóry. Ponadto dochodzi do stymulacji podziałów komórek, wskutek czego uszkodzona tkanka zastępowana jest nową.
Bolesność zabiegu jest niewielka i zazwyczaj nie wymaga on zastosowania żadnego znieczulenia. U osób z wysoką wrażliwością na ból można zastosować kremy anestetyczne. Lekarz przykłada głowicę bezpośrednio do skóry, po czym emitowana jest wiązka promieniowania laserowego wnikająca na różną głębokość. Istnieje zależność, że im większa jest penetracja w głąb skóry, tym więcej nowej tkanki zostaje wytworzone.
Zabieg z wykorzystaniem promieniowania laserowego charakteryzuje się stosunkowo wysokim bezpieczeństwem. Ryzyko istotnych powikłań jest minimalne, choć do kilku godzin po zabiegu może utrzymywać się zaczerwienienie okolicy poddawanej procedurze, a także mogą pojawiać się niewielkie wybroczynki i siniaki. Wymienione dolegliwości bardzo szybko samoistnie ustępują.
Lampa ekscimerowa / ekscymerowa – Na czym polega jego fenomen?
Lampa ekscimerowa to rodzaj promieniowania laserowego, emitująca promieniowanie o długości fali 308nm. Mieści się ono w zakresie promieniowania ultrafioletowego typu B (UVB). Jego fenomen polega na możliwości precyzyjnego naświetlania wybranych, ograniczonych obszarów skóry, które są objęte procesem chorobowym. Umożliwia ekspozycję samych zmian, z pominięciem skóry zdrowej.
Dzięki precyzyjnemu i punktowemu poddawaniu skóry promieniami laserowymi oraz wybiórczości działania, laser ekscimerowy wiąże się z ograniczeniem niepotrzebnej ekspozycji na promieniowanie. Dzięki temu, zabieg ten charakteryzuje się bardzo wysokim profilem bezpieczeństwa.
Nie wymaga również długotrwałej rekonwalescencji i umożliwia praktycznie natychmiastowy powrót do codziennych aktywności. Działa precyzyjnie poprzez bardzo selektywne niszczenie komórek pamięci immunologicznej oraz nacieku zapalnego, takich jak limfocyty T czy też komórki dendrytyczne.
Dodatkowo, laser ekscimerowy / ekscymerowy powoduje pobudzenie produkcji barwnika skóry zwanego melaniną – stąd jego skuteczność w leczeniu bielactwa.
Jak wygląda zabieg z zastosowaniem lasera ekscimerowego?
Zabieg z wykorzystaniem lasera ekscimerowego jest całkowicie bezinwazyjny, a w związku z tym praktycznie w ogóle bezbolesny. Jest to rodzaj leczenia zwany fototerapią. Oczywiście w pierwszej kolejności przeprowadzana jest konsultacja lekarska, podczas której ustalane są wskazania i ewentualne przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu.
Laser ekscimerowy / ekscymerowy bezpieczeństwo
Następnie ustalana jest indywidualna, efektywna i bezpieczna dla danego pacjenta dawka promieniowania. Częstotliwość powtarzania sesji terapeutycznych oraz czas trwania leczenia jest zróżnicowany i zależy od okolicy poddawanej zabiegowi, typu schorzenia podstawowego oraz pożądanego rezultatu.
Wskazania do zastosowania lasera ekscimerowego
Zabieg z wykorzystaniem lasera ekscimerowego znajduje zastosowanie przede wszystkim w leczeniu schorzeń z kręgu zainteresowań dermatologii. Szczególną skuteczność wykazuje w leczeniu łuszczycy, bielactwa a także AZS oraz łysienia plackowatego. Ponadto, może być wykorzystywany w terapii atopowego zapalenia skóry, liszaja płaskiego, liszaja twardzinowego, twardziny ograniczonej, ziarniniaka obrączkowatego, ziarniniaka grzybiastego, zapalenia mieszków włosowych oraz wielu innych.
Przeciwwskazania do zastosowania lasera ekscimerowego
Jak każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej, również zabieg z wykorzystaniem lasera ekscimerowego jest przeciwwskazany u niektórych pacjentów.
Nie należy go wykonywać u kobiet w okresie ciąży i laktacji.
Ponadto jest przeciwwskazany u osób z czynnymi chorobami nowotworowymi dotyczącymi zarówno skóry jak i innych narządów.
Nie zaleca się wykonywania go u osób cierpiących na fotoalergię oraz podczas przyjmowania leków i ziół fotouczulających.