Poznań ul. Promienista 132/1
pon-pt: 11:00-19:00

Odmładzanie twarzy


Odmładzanie twarzy – Któż z nas nie marzy o tym, by przez długie lata zachować młody, świeży wygląd.

Oglądając na ekranie twarze gwiazd show-biznesu często zastanawiamy się jak to możliwe, żeby w wieku pięćdziesięciu lat wyglądać na trzydzieści.

odmładzanie twarzy
Data aktualizacji: 2020-06-07 22:55:51

Odmładzanie twarzy – dlaczego istotne? Czas płynie nieubłaganie i nie oszczędza nikogo. Starzenie się dotyka każdego człowieka. Objawia się zmniejszeniem ilości obecnych w skórze substancji odpowiadających za jej młody wygląd, takich jak kwas hialuronowy, czy też włókna kolagenowe.

Ponadto dochodzi do zaniku podskórnej tkanki tłuszczowej. W efekcie powyższych przemian dochodzi do ścieńczenia skóry, obniżenia jej napięcia i jędrności, co z kolei skutkuje tworzeniem się różnego rodzaju zmarszczek, a także nawisów skórnych, charakterystycznych dla przebiegu starzenia się.

Czas wystąpienia oraz tempo przebiegu powyższych procesów są zróżnicowane, indywidualne dla każdego człowieka. Wpływają na nie różne czynniki, które zasadniczo można podzielić na dwie grupy – niemodyfikowalne i modyfikowalne. Do tych pierwszych należą czynniki genetyczne oraz uwarunkowania rodzinne. Z kolei druga grupa obejmuje dietę, tryb życia, narażenie na stres, stosowanie używek i wiele innych.

Odmładzanie twarzy a Lifting chirurgiczny

Najbardziej klasyczną, znaną i pierwotnie stosowaną metodą odmładzania twarzy jest lifting operacyjny. Wymaga on interwencji chirurga plastycznego. Jest to zabieg polegający na dwóch zasadniczych etapach – usunięciu nadmiaru opadniętej skóry, oraz jej podniesienie.

Przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, tak więc wymaga opieki anestezjologa oraz kilkudniowej hospitalizacji. Chirurg wykonuje niewielkie nacięcia w okolicy skroni, małżowiny usznej, a także w obrębie owłosionej skóry głowy. Dzięki takiej ich lokalizacji blizny po przeprowadzonym liftingu są praktycznie niewidoczne.

Po wykonaniu cięć preparowane są płaty skórno-tłuszczowe, a następnie wycinany jest nadmiar tkanki. W późniejszym etapie dokonuje się nacięć powięzi, oraz naciągnięcia jej, a także wcześniej wspomnianych płatów. Dzięki przeprowadzeniu tego zabiegu dochodzi do zwiększenia napięcia skóry, oraz wygładzenia zmarszczek. Jest to zabieg sprawdzony i od dawna wykorzystywany. Jego skuteczność została wielokrotnie wykazana.

Jednakże charakteryzuje się on dużo niższym poziomem bezpieczeństwa niż procedury oferowane przez współczesną medycynę estetyczną, które charakteryzują się dużo mniejszą inwazyjnością oraz brakiem konieczności opieki anestezjologicznej. Dzięki temu również okres rekonwalescencji jest dużo krótszy, i zmniejsza się ryzyko powikłań związanych z samym znieczuleniem.

Dermapen i radiofrekwencja mikroigłowa

Najpopularniejszą metodą małoinwazyjnego liftingu jest tak zwany termolifting z wykorzystaniem metody radiofrekwencji mikroigłowej.

Technologia ta opiera się na synergistycznym działaniu dwóch mechanizmów. Pierwszym z nich jest uszkodzenie tkanki na skutek oddziaływania bodźca mechanicznego, drugi zaś opiera się na bodźcu termicznym. Zabieg przeprowadzany jest w miejscowym znieczuleniu kremem zawierającym środek przeciwbólowy.

Procedurę przeprowadza się przy pomocy specjalnego urządzenia wyposażonego w specjalną głowicę uzbrojoną w kilkadziesiąt igieł  o średnicy kilku mikronów. Są one pokryte warstwą złota i silikonu.

Dzięki pulsacyjnym drganiom o bardzo dużej częstotliwości wykonywanym przez głowicę, są one wprowadzane w skórę na różną głębokość. Mieści się ona w przedziale od 0,5 do 3,5mm. Poprzez te nakłucia dochodzi do mikrouszkodzeń skóry.

Ponadto, igły emitują impuls fali elektromagnetycznej o częstotliwości fal radiowych. Powoduje to miejscowe zwiększenie temperatury skóry do około 60 stopni Celsjusza. Bardzo istotne jest, by temperatura mieściła się w przedziale od 45 do 60 stopni.

Niższa temperatura nie wywołuje pożądanego efektu, wyższa zaś może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń. W trakcie wykonywania zabiegu przeprowadza się od jednego do czterech przejść z różnymi głębokościami nakłuć. Dzięki różnej głębokości wprowadzania igieł efekt przegrzania jest przestrzenny, trójwymiarowy.

Dzięki temu podwójnemu mechanizmowi, dochodzi do wywołania miejscowych uszkodzeń, a nawet niszczenia włókien kolagenowych. Powoduje to stymulację ich produkcji, a co za tym idzie pobudza procesy regeneracyjne skóry. W rezultacie dochodzi do poprawienia jej napięcia, jędrności, a co za tym idzie wygładzenia zmarszczek i odmłodzenia wyglądu twarzy.

Rekonwalescencja po laserze i dermapenie

Okres rekonwalescencji jest krótki i praktycznie od razu można powrócić do codziennych aktywności. Aby dodatkowo przyspieszyć gojenie, stosuje się na skórę kremy rewitalizujące z witaminą E. Do uzyskania pełnego efektu zazwyczaj konieczne jest przeprowadzenie od dwóch do czterech zabiegów.

Na bardzo podobnej zasadzie działania opiera się urządzenie Dermapen. Jest to innowacyjne urządzenie stosowane do wykonywania mikronakłuć skóry. Wyposażone jest w głowicę uzbrojoną w 12 igieł o średnicy 33G, wykonanych z molibdenu. Skóra nakłuwana jest automatycznie w sposób pulsacyjny.

Częstotliwość wprowadzania igieł jest bardzo duża i może wynosić nawet do 1300 razy na sekundę. Mikrourazy wywoływane tą metodą stymulują procesy regeneracyjne skóry polegające głównie na pobudzaniu syntezy nowych włókien kolagenowych i elastynowych. Czas trwania procedury zazwyczaj nie przekracza 45 minut.

Pierwsze efekty są widoczne zazwyczaj już po tygodniu, na ostateczny rezultat trzeba zwykle poczekać około miesiąca. Jednakże pojedynczy zabieg zazwyczaj nie daje w pełni satysfakcjonującego efektu. Aby go osiągnąć należy procedurę powtórzyć od dwóch do pięciu razy. Odstęp pomiędzy powtórzeniami powinien mieścić się w przedziale od dwóch tygodni do miesiąca. Oczywiście liczba zabiegów, a także czas trwania odstępu między innymi ustalane są indywidualnie i dopasowywane do preferencji i oczekiwań pacjenta.

Botoks

Botoks, czyli toksyna botulinowa zwana również jadem kiełbasianym jest wytwarzana przez bakterie z rodzaju Clostridium Botulinum. Mechanizm działania tej substancji polega na blokowaniu przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego w tak zwanej płytce ruchowej.

Poprzez łączenie się z receptorem acetylocholiny (neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekazywanie bodźca ruchowego do mięśni), zapobiega jej wiązaniu, a co za tym idzie blokuje powstawanie skurczu mięśnia. Jad kiełbasiany może wywoływać zatrucia niebezpieczne dla życia, bowiem objawiające się porażeniem mięśni, w tym tych odpowiadających za oddychanie.

Jednakże do takiej sytuacji może dość w razie dostania się toksyny do krwioobiegu na przykład poprzez drogę pokarmową. Podczas zabiegu przeprowadzanego przez lekarza medycyny estetycznej, botoks jest w sposób precyzyjny wprowadzany w docelowe miejsce. Poza tym stosowana dawka jest dużo mniejsza niż ta potrzebna do wywołania zatrucia.

Dzięki temu procedura ta jest całkowicie bezpieczna. Jest ona praktycznie całkowicie bezbolesna, jednakże u ludzi z niskim progiem tolerancji bólu można zastosować znieczulenie miejscowe (na przykład z zastosowanie kremu znieczulającego). Efekty są zauważalne już po kilku dniach i utrzymują się około pół roku. Po około 3 latach regularnemu poddawaniu się zabiegowi, rezultat ulega utrwaleniu. Obserwuje się znaczne wygładzenie zmarszczek, a co za tym idzie odmłodzenia wyglądu skóry.

Odmładzanie twarzy – Ledoterapia

Ledoterapia jest metodą terapeutyczną wykorzystującą oddziaływania światła widzialnego na organizm. Jego mechanizm jest podobny do tego, który obserwowany jest podczas procesu fotosyntezy roślin. Opiera się na zamiany energii świetlnej w energię biologiczną.

Dzięki temu dochodzi do pobudzenia aktywnych komórek skóry zwanych fibroblastami do produkcji kolagenu i elastyny. Ponadto poprawia ukrwienie i odżywienie skóry. Dzięki temu dochodzi do znacznej stymulacji procesów regeneracyjnych skóry, które prowadzą do zwiększenia jej  napięcia i poprawienia jędrności.

Efektem tego jest przeciwdziałanie procesom starzenia się skóry twarzy i odmłodzenie wyglądu. Jest to metoda bezbolesna, charakteryzująca się wysokim poziomem bezpieczeństwa i niskim ryzykiem powikłań. Jednakże istnieje kilka przeciwwskazań do zastosowania tej metody. Jego przeprowadzania nie zaleca się u osób z opalenizną, a także stosujących leki zawierające beta-karoten. U tych pacjentów skóra charakteryzuje się zwiększoną wrażliwością i większe jest ryzyko powikłań zabiegu.

Oczywiście przekonywanie tej procedury jest przeciwwskazane u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Nie zaleca się też jego wykonywania u osób cierpiących na cukrzycę, poważne przewlekłe schorzenia układu sercowo-naczyniowego, u pacjentów ze zdiagnozowanymi aktywnymi chorobami o podłożu autoimmunologicznym, nowotworami, a także chorobami układu wewnątrzwydzielniczego (dotyczącymi między innymi tarczycy, nadnerczy, gonad, czy przysadki mózgowej).

Ponadto LEDoterapii nie wykonuje się u osób z aktywnymi zmianami zapalnymi i zakażeniami, zwłaszcza w obrębie skóry. Przeciwwskazany jest również u pacjentów stosujących przewlekle leki modulujące funkcjonowanie układu krzepnięcia (na przykład wszelkiego rodzaju leki przeciwzakrzepowe).

Odmładzanie twarzy – Laser frakcyjny

Laser frakcyjny charakteryzuje się emisją fal elektromagnetycznych o takiej długości i częstotliwości, która pozwala na bardzo dobrą penetrację w obrębie wody, która stanowi większość objętości wszystkich tkanek. Dzięki temu może on oddziaływać praktycznie na wszystkie tkanki, w zależności od dobranych ustawień. Dzięki dużemu skupieniu wiązki możliwe jest działanie z dużą precyzją.

Generowany bodziec termiczny powoduje w sposób kontrolowany punktowe przegrzanie skóry prowadząc do jej uszkodzenia. Efektem tego jest aktywacja fibroblastów prowadząca do zwiększenia produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, skutkująca zwiększeniem napięcia i poprawą jędrności skóry.

Ponadto dochodzi do stymulacji podziałów komórek, wskutek czego uszkodzona tkanka zastępowana jest nową. Bolesność zabiegu jest niewielka i zazwyczaj nie wymaga on zastosowania żadnego znieczulenia. U osób z wysoką wrażliwością na ból można zastosować kremy anestetyczne. Lekarz przykłada głowicę bezpośrednio do skóry, po czym emitowana jest wiązka promieniowania laserowego wnikająca na różną głębokość. Istnieje zależność, że im większa jest penetracja w głąb skóry, tym więcej nowej tkanki zostaje wytworzone.

Zabieg z wykorzystaniem lasera frakcyjnego charakteryzuje się stosunkowo wysokim bezpieczeństwem. Ryzyko istotnych powikłań jest minimalne, choć do kilku godzin po zabiegu może utrzymywać się zaczerwienienie okolicy poddawanej procedurze, a także mogą pojawiać się niewielkie wybroczynki i siniaki. Wymienione dolegliwości bardzo szybko samoistnie ustępują.

Bardzo skuteczny i całkowicie bezbolesny jest zabieg – laser Genesis, redukuje przebarwienia, pękające naczynka oraz poprawia jędrność skóry.

Odmładzanie twarzy a Osocze bogatopłytkowe

Zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych zabiegów oferowanych przez medycynę estetyczną. Wynika to
z wykorzystania własnej krwi pacjenta. Po pobraniu próbki, jest ona odwirowywana, co pozwala na oddzielenie krwinek. Następnym etapem jest izolacja i zagęszczenie koncentratu aktywnych płytek krwi, oraz ich zawieszenie w osoczu.

Otrzymana w ten sposób substancja obfituje w różnorodne czynniki wzrostu. Kolejnym etapem jest jej linijna aplikacja wzdłuż zmarszczek, do której wykorzystuje się technikę mezoterapii igłowej. Zawarte w osoczu bogatopłytkowym elementy powodują stymulację procesów regeneracyjnych skóry, co prowadzi do wygładzenia zmarszczek, poprawieniu jej odżywienia i ukrwienia, a w rezultacie do przywrócenia jej młodego i świeżego wyglądu.

Komórki macierzyste

Komórki macierzyste są bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. To wskutek ich podziałów, a następnie różnicowaniu powstają wszystkie komórki naszego organizmu, by w dalszym etapie tworzyć tkanki oraz narządy. Ze względu na źródło pochodzenia, można podzielić je na: embrionalne (zarodkowe), płodowe (są to komórki multipotencjalne, które mogą być pobierane z krwi pępowinowej) oraz komórki somatyczne, czyli dojrzałe (które występują tylko w organizmie osób dorosłych).

To właśnie te ostatnie komórki są (jako jedyne!) są wykorzystywane w nowoczesnej medycynie estetycznej. Są one pobierane z tkanki tłuszczowej pacjenta. Wiele mówi się o ich wyjątkowych właściwościach. Charakteryzują się one dwiema ważnymi cechami: potencjalnie nieograniczoną liczbą podziałów oraz możliwością różnicowania się do innych typów komórek.

Dzięki tym właściwościom znajdują szerokie zastosowanie w zabiegach odmładzających. Zastępują bowiem uszkodzone komórki skóry, a także różnicując się w fibroblasty zwiększają ich liczbę, co znacznie zwiększa intensywność procesów regeneracyjnych. Efektem tego  jest istotna poprawa napięcia i jędrności skóry, a co za tym idzie odmłodzenie wyglądu.

Odmładzanie twarzy Poznań

lek.med. Włodzimierz Rosiński
5/5 - (7 votes)

Popularne zabiegi

+48 571 323 530

+48 571 323 530