Poznań ul. Promienista 132/1
pon-pt: 11:00-19:00

Gabinet kosmetyczny


Gabinet kosmetyczny – Któż z nas nie chce zachować młodego wyglądu przez długie lata? Któż nie marzy o tym, aby wyglądać jak gwiazda filmowa i mimo upływu czasu nie musieć przejmować się zmarszczkami, kurzymi łapkami, czy też innymi niedoskonałościami skóry pojawiającymi się wraz z wiekiem?

Jak wybrać gabinet kosmetyczny?

gabinet kosmetyczny, kosmetyczka
Data aktualizacji: 2020-08-30 23:21:57

Gabinet kosmetyczny – Oczywistym jest, iż istnieją czynniki wiążące się z większym, bądź mniejszym ryzykiem szybkiego postępu objawów starzenia się skóry. Generalnie rzecz ujmując można je podzielić na dwie zasadnicze grupy. Pierwszą z nich stanowią te, na które nie mamy wpływu. Pod tym pojęciem kryją się szeroko pojęte czynniki biologiczne.

Należą do nich przede wszystkim czynniki genetyczne, uwarunkowania rodzinne, a także niektóre nieuleczalne, przewlekłe choroby oraz ich leczenie. Druga grupa to czynniki modyfikowalne, takie jak na przykład narażenie zawodowe (niektóre substancje chemiczne oraz ich opary mogą przyspieszać starzenie się skóry), nadmierna ekspozycja na słońce (nie tylko predysponuje do przyspieszenia wyżej wspomnianych procesów, ale i zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów skóry np. czerniaka), a także tryb życia.

Zrozumiałym jest, że w modzie jest piękna, brązowa opalenizna i nikt jadąc na wakacje do ciepłych krajów nie chce rezygnować z kąpieli słonecznych. Warto jednak pamiętać, iż może to nieść ze sobą określone ryzyko. Dlatego powinno się zadbać o właściwą ochronę skóry zarówno poprzez stosowanie odpowiednich kremów z filtrem, jak i odzieży.

Gabinet kosmetyczny – kiedy odwiedzić?

Kwestią podstawową dla długotrwałego zachowania młodego i świeżego wyglądu skóry jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Niestety obecna rzeczywistość temu nie sprzyja. Żyjemy w czasach, gdzie wszechobecny pęd za karierą, pracą i pieniędzmi powoduje chroniczny brak czasu.

Zniechęca nas to do dbania regularność posiłków, jak również zapewnienia sobie zdrowego i prawidłowo zbilansowanego pożywienia. Zamiast tego sięgamy po łatwo i szybko dostępne niezdrowe, pełne kalorii i toksyn posiłki typu fast food. Duże ilości kawy oraz słodzonych napojów gazowanych zastępują właściwe źródło płynów jakim jest woda.

Niejednokrotnie ciężko także wygospodarować chociaż kilka godzin w tygodniu, które warto by poświęcić na aktywność fizyczną. Zamiast tego wolimy wypoczywać biernie, na kanapie przed telewizorem. Ponadto wszystko kolejnym istotnym problemem jest coraz większe przewlekłe narażenie na stres.

Indukowane nim zaburzenia hormonalno-metaboliczne również powodują przyspieszenie procesów starzenia się. W rezultacie pojawiają się zmarszczki, niedoskonałości skórne, przedwczesne siwienie, czy też wypadanie włosów. Czy oznacza to, że współczesny człowiek, który chce coś osiągnąć w życiu zawodowym nie ma co marzyć o długotrwałym zachowaniu młodego wyglądu? Dzięki wyrastającym w ostatnich czasach jak gdyby po deszczu gabinetom kosmetycznym możliwe jest osiągnięcie tego efektu.

Co to jest kosmetologia i jakie działania są prowadzone w gabinecie kosmetycznym?

Kosmetologia jest dziedziną o bardzo szerokim spektrum działań profilaktyczno-terapeutycznych. Podstawowym zadaniem kosmetologa jest badanie, opisywanie, leczenie i przede wszystkim pielęgnowanie skóry. Jest to szczególnie istotne w przypadku, kiedy jest ona dotknięta różnego rodzaju schorzeniami lub też defektami.

Na temat pochodzenia samego określenia „kosmetologia” istnieją różne teorie. Według pierwszej pochodzi ono od greckiego słowa kosmetes oznaczającego sługę toaletowego, a także od słowa kosmetikos, które oznacza „upiększający”. Inna hipoteza głosi, że genezą powstania określenia „kosmetologia” jest słowo kosmos, w tym przypadku tłumaczone jako początek, świeżość i piękno. Jej pierwsze korzenie sięgają czasów Starożytnego Egiptu.

Dwa zasadnicze kierunki działań podejmowanych w gabinecie kosmetycznym obejmują działania interwencyjne oraz nieinwazyjne. Do działań interwencyjnych zalicza się przede wszystkim dbanie o właściwą higienę życia i odżywiania. Z kolei nurt nieinwazyjny obejmuje wszelkie działania, których celem jest poprawienie estetyki wyglądu zewnętrznego. Obejmują one zastosowanie wszelkiego rodzaju kosmetyków, zabiegów pielęgnacyjnych i dietetycznych, a także rehabilitacji.

Gabinet kosmetyczny Jaki jest zakres wykonywanych zabiegów?

Kosmetologia jest dziedziną interdyscyplinarną, łączącą w sobie szerokie spektra zagadnień wywodzące się z różnych gałęzi nauki i medycyny. Do najważniejszych z nich należą dermatologia, medycyna estetyczna, chirurgia plastyczna, chemia, a także podstawowe nauki medyczne takie jak anatomia, histologia, czy też fizjologia komórki. Ponadto w zawodzie kosmetologa niezbędna jest również znajomość podstaw psychologii, sensoryki i higieny.

Zakres usług wykonywanych w gabinecie kosmetycznym jest bardzo szeroki. W zasadzie można wyodrębnić pewien podział ze względu na cel, który chcemy osiągnąć. Pierwszą grupę zabiegów stanowią te, które mają za zadanie przedłużyć. Wpisują się w nią wszelkie procedury wykorzystywane jako profilaktyka procesów starzenia się skóry, a także zapobieganie ich efektom bądź przynajmniej ich złagodzenie.

Drugą grupę stanowią zabiegi, których rezultatem jest poprawienie wyglądu. Należą tutaj wszelkiego rodzaju zabiegi upiększające, zapobieganie powstawania różnego rodzaju niedoskonałości wtórnych, a także eliminowanie tych już powstałych.

W ten zakres działań wpisują się również różnego rodzaju zabiegi mające na celu korygowanie wad wyglądu zewnętrznego. Trzecią grupę stanowią zabiegi mające na celu postępowanie sensu stricte związane z medycyną, na przykład jako leczenie pomocnicze schorzeń dotykających skóry, terapia otyłości, czy metoda usuwania skórnych odczynów polekowych.

Oprócz opisanej powyżej części praktycznej, w zakresie działań kosmetologii znajdują się również badania i zagadnienia teoretyczne. Należą do nich na przykład analiza i ustalanie składów chemicznych kosmetyków (na przykład kremów), lub też wpływ promieniowania ultrafioletowego na stan skóry i fizjologiczne procesy komórkowe i metaboliczne w niej zachodzące.

Jakie są najważniejsze zabiegi wykonywane w gabinecie kosmetycznym?

W zakres działań kosmetologii wchodzi wiele różnego rodzaju zabiegów mających na celu osiągnięcie różnych celów. Można je podzielić na trzy zasadnicze grupy. Możemy więc wyróżnić kosmetologię upiększającą, kosmetologię pielęgnacyjną oraz kosmetologię leczniczą.

Kosmetologia upiększająca jest jedną z gałęzi tej dziedziny, która jest zasadniczo najbardziej stereotypowa i kiedy myślimy „kosmetologia”, widzimy właśnie te zabiegi. W tę grupę procedur wpisują się przede wszystkim zabiegi mające na celu poprawę urody. Znajdą się tu więc zabiegi poprawiające wygląd paznokci zarówno rąk jak i stóp, czyli szeroko rozumiany manicure i pedicure. Ponadto wykonywany jest szereg różnego rodzaju makijaży, w tym makijaż permanentny, okolicznościowy, a także zagęszczanie i przedłużanie rzęs oraz regulacja brwi. Do tej grupy zalicza się również zabiegi depilacyjne oraz peeling kawitacyjny.

Salon Kosmetyczny Poznań

Kolejną wyodrębnioną grupę stanowią zabiegi wchodzące w skład tej dziedziny wiedzy jest tak zwana kosmetologia pielęgnacyjna. Ta klasyfikacja również nie budzi niczyjego zdziwienia. Wpisują się w nią te procedury, których zadaniem jest wspomaganie procesów rewitalizacyjnych i regeneracyjnych skóry, a także działanie liftingujące.

Dzięki nim możliwe jest dłuższe utrzymanie elastyczności i sprężystości skóry, a także mięśni mimicznych, co w rezultacie prowadzi do zredukowania, a nawet wyeliminowania wszelkiego rodzaju bruzd, czy też zmarszczek. Najbardziej reprezentatywnymi procedurami zaliczanymi do tej grupy są między innymi maski, zabiegi złuszczania naskórka czy też mikrodermabrazja.

Gabinet kosmetyczny – co jeszcze oferuje ?

Ostatnia wyodrębniona grupa zabiegów wykonywanych w gabinecie kosmetycznym określana jest mianem kosmetologii leczniczej lub terapeutycznej. Gałąź ta w powszechnym rozumieniu najmniej kojarzona jest z zakresem działań kosmetologa. W tym przypadku wspomaga ona działania terapeutyczne dermatologa czy lekarza medycyny estetycznej mające na celu likwidację defektów skóry, bądź też łagodzenie czy likwidacja skórnych następstw różnych schorzeń zarówno skórnych jak i układowych. Znajdą się tutaj zabiegi takie jak mezoterapia, radiofekwencja mikroigłowa, czy też zabiegi z wykorzystaniem promieniowania świetlnego – ledoterapia.

Zakres chorób, w których kosmetologia znajduje pomocnicze zastosowanie jest stosunkowo duży i obejmuje zarówno różnego rodzaju zmiany barwnikowe (bielactwo, ostuda, piegi czy tatuaże), uszkodzenia mechaniczne (modzele, odciski), zaburzenia wydzielania potu i łoju, jak i zmiany w zakresie włosów czy też paznokci.

Gabinet kosmetyczny Poznań

Zabiegi kosmetyczny w naszym gabinecie wykonują kosmetolodzy

Salon Kosmetyczny Poznań Grunwald

depilacja laserowa

usuwanie tatuażu

zamykanie naczynek

lek.med. Włodzimierz Rosiński
5/5 - (9 votes)

Popularne zabiegi

+48 571 323 530

+48 571 323 530