Wazektomia Poznań
Podstawowe informacje:
Dla kogo jest ten zabieg
- Dla panów poszukujących trwałej i skutecznej antykoncepcji
Przeciwwskazania
- Zaburzenia krzepnięcia krwi
- Ostre infekcje wirusowe lub bakteryjne
- Aktywny proces nowotoworowy
Pytania i odpowiedzi
Wazektomia to zabieg mikrochirurgicznym, który polega na podwiązaniu nasieniowodów. Urolog zakłada dwie podwiązki na nasieniowód, po czym wykonuje się przecięcie pomiędzy nimi. Skutkuje to trwałą blokadą drożności nasieniowodów i zaprzestania przemieszczania plemników.
Warto sprawdzić skład nasienia po 4 miesiącach od zabiegu.
Tak, trzeba wiedzieć o tym, że po zabiegu wazektomii, będzie występował normalny wytrysk nasienia, a jedynie będzie ono pozbawione głównego składnika, jakim są plemniki.
Przeciwwskazaniem do zabiegu wazektomii może być brak świadomej zgody pacjenta.
Jeżeli po zabiegu mamy pewność, że wszystko poszło zgodnie z planem, to około 3 miesiące lub 30 ejakulacji to czas, jakiego potrzebuje statystyczny pacjent na usunięcie zgromadzonego w ejakulacie nasienia.
Czas ten dla niektórych pacjentów może być nieco dłuższy, np. wydłużyć się o jeden miesiąc.
Całkowity koszt zabiegu wynosi 2000zł
Cennik zabiegu
Wazektomia w znieczuleniu miejscowym
2200zł
Informacja o zabiegu
Wazektomia – podcięcie nasieniowodów
Czym jest wazektomia?
W środowisku medycznym wazektomia jest uważana za bezpieczną, skuteczną i legalną formę antykoncepcji dla mężczyzn. Jest to zabieg mikrochirurgiczny mający na celu wywołanie czasowej niepłodności u mężczyzn. Zabieg wazektomii polega na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów, których zadaniem jest transport plemników do ejakulatu.
Wskutek tego zabiegu w męskim nasieniu nie ma plemników, tak więc nie jest on w stanie zapłodnić kobiety. Zabieg może być wykonywany klasyczną metodą chirurgiczną, jak i metodą małoinwazyjną bez użycia skalpela.
Jakie są zalety i wady wazektomii?
Jak każdy inwazyjny zabieg, wazektomia posiada swoje zalety i wady. Podstawową jej zaletą jest bardzo wysoka skuteczność, gdyż prawie w 100% zapobiega zajściu w ciążę. Dzięki temu wywiera pozytywny wpływ na życie seksualne. Biorąc pod uwagę fakt, iż wazektomia nie powoduje żadnych zmian hormonalnych w organizmie, nie powoduje ona obniżenia libido. Zabieg jest jednorazowy, bezpieczny i pozwala cieszyć się seksem w każdej chwili.
Jednakże nie jest to procedura w zupełności pozbawiona wad. Przede wszystkim należy nadmienić, iż odwracalność wazektomii nie zawsze jest skuteczna i decydując się na nią należy liczyć się z tym, że to może być decyzja na całe życie. Ponadto zabieg wiąże się z ryzykiem wystąpienia takich objawów jak zakażenia, ból czy też krwawienia.
Należy również pamiętać, iż wazektomia nie zwalnia z konieczności stosowania antykoncepcji, gdyż, pomimo że zabezpiecza przed zajściem w ciążę, to nie chroni przed rozprzestrzenianiem się chorób przenoszonych drogą płciową.
Jak wygląda zabieg wazektomii?
Przed kwalifikacją do zabiegu konieczna jest konsultacja lekarska obejmująca wywiad i badanie fizykalne. Niezbędne jest również wykonanie pakietu badań laboratoryjnych, w tym wirusologicznych pod kątem wykluczenia zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B i C. Istotne jest to, by przed zabiegiem ogolić włosy łonowe przynajmniej nad spojeniem łonowym oraz wzdłuż przebiegu nasieniowodów.
Zabieg jest wykonywamy w znieczuleniu miejscowym. Lekarz urolog przecina skórę, następne przecina i podwiązuje nasieniowody, a w końcu zakłada szwy na ranę. Od razu po wykonaniu zabiegu pacjent może iść do domu, jednakże przez najbliższe trzy miesiące powinien uprawiać seks wyłącznie w prezerwatywie.
Przez pierwsze kilka dni pacjent może odczuwać tkliwość w okolicy wkłuć i nacięć. Przez dzień po zabiegu należy powstrzymać się od aktywności fizycznej i porządnie odpocząć. Po powrocie z zabiegu od razu należy wziąć prysznic oraz zdjąć założony przez lekarza opatrunek i tak ranę pozostawić. Nie jest wskazane zakładanie nowego opatrunku.
W przypadku utrzymywania się dolegliwości bólowych, konieczne może być zastosowanie przez pacjenta leków przeciwbólowych. Aby ocenić skuteczność zabiegu, po 12 tygodniach od jego przeprowadzenia należy wykonać badanie nasienia, mające na celu ocenę, czy w ejakulacie znajdują się żywe plemniki, których po prawidłowo przeprowadzonej wazektomii być nie powinno. W przypadku wątpliwego wyniku, badanie powtarzane jest po 12 tygodniach.
Jakie są wskazania do wykonania zabiegu wazektomii?
Podstawowym celem przeprowadzenia wazektomii jest działanie antykoncepcyjne, czyli zapobiegające zajściu w ciążę. Decyzję podejmuje pacjent, niejednokrotnie wspólnie z partnerką. Decyzja ta jest podejmowana najczęściej w jednej z trzech sytuacji. Pierwsza z nich dotyczy stanu, kiedy oboje partnerzy uznają, iż nie chcą mieć więcej dzieci, gdyż rodzina jest kompletna.
Drugi powód to istotne problemy partnerki, kiedy zajście w ciążę będzie stanowiło poważne zagrożenie dla życia partnerki. Trzecia przyczyna to sytuacja, gdy jedno lub oboje z partnerów są nosicielami dziedzicznej choroby genetycznej i nie chcą jej przekazywać dzieciom.
Jakie są regulacje prawne dotyczące wazektomii w Polsce?
Wbrew powszechnej opinii, w Polsce nie ma jednoznacznych przepisów prawnych, które jakkolwiek zabraniają przeprowadzania wazektomii.
Jednakże niejasna regulacja prawna powoduje ciągle utrzymujące się spory na tej płaszczyźnie.
Zabieg wymaga świadomej zgody pisemnej pacjenta.
Wazektomia Poznań