Poznań ul. Promienista 132/1
pon-pt: 11:00-19:00

Wazektomia Poznań


Wazektomia

wazektomia
Data aktualizacji: 2022-12-03 13:46:08

Wazektomia

Czym jest wazektomia?

W środowisku medycznym wazektomia jest uważana za bezpieczną, skuteczną i legalną formę antykoncepcji dla mężczyzn. Jest to zabieg mikrochirurgiczny mający na celu wywołanie czasowej niepłodności u mężczyzn. Polega ona na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów, których zadaniem jest transport plemników do ejakulatu.

Wskutek tego zabiegu w męskim nasieniu nie ma plemników, tak więc nie jest on w stanie zapłodnić kobiety. Zabieg może być wykonywany klasyczną metodą chirurgiczną, jak i metodą małoinwazyjną bez użycia skalpela.

Jakie są zalety i wady wazektomii?

Jak każdy inwazyjny zabieg, wazektomia posiada swoje zalety i wady. Podstawową jej zaletą jest bardzo wysoka skuteczność, gdyż prawie w 100% zapobiega zajściu w ciążę. Dzięki temu wywiera pozytywny wpływ na życie seksualne. Biorąc pod uwagę fakt, iż wazektomia nie powoduje żadnych zmian hormonalnych w organizmie, nie powoduje ona obniżenia libido. Zabieg jest jednorazowy, bezpieczny i pozwala cieszyć się seksem w każdej chwili.

Jednakże nie jest to procedura w zupełności pozbawiona wad. Przede wszystkim należy nadmienić, iż odwracalność wazektomii nie zawsze jest skuteczna i decydując się na nią należy liczyć się z tym, że to może być decyzja na całe życie. Ponadto zabieg wiąże się z ryzykiem wystąpienia takich objawów jak zakażenia, ból czy też krwawienia.

Należy również pamiętać, iż wazektomia nie zwalnia z konieczności stosowania antykoncepcji, gdyż, pomimo że zabezpiecza przed zajściem w ciążę, to nie chroni przed rozprzestrzenianiem się chorób przenoszonych drogą płciową.

Jak wygląda zabieg wazektomii?

Przed kwalifikacją do zabiegu konieczna jest konsultacja lekarska obejmująca wywiad i badanie fizykalne. Niezbędne jest również wykonanie pakietu badań laboratoryjnych, w tym wirusologicznych pod kątem wykluczenia zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B i C. Istotne jest to, by przed zabiegiem ogolić włosy łonowe przynajmniej nad spojeniem łonowym oraz wzdłuż przebiegu nasieniowodów.

Zabieg jest wykonywamy w znieczuleniu miejscowym. Lekarz urolog przecina skórę, następne przecina i podwiązuje nasieniowody, a w końcu zakłada szwy na ranę. Od razu po wykonaniu zabiegu pacjent może iść do domu, jednakże przez najbliższe trzy miesiące powinien uprawiać seks wyłącznie w prezerwatywie.

Przez pierwsze kilka dni pacjent może odczuwać tkliwość w okolicy wkłuć i nacięć. Przez dzień po zabiegu należy powstrzymać się od aktywności fizycznej i porządnie odpocząć. Po powrocie z zabiegu od razu należy wziąć prysznic oraz zdjąć założony przez lekarza opatrunek i tak ranę pozostawić. Nie jest wskazane zakładanie nowego opatrunku.

W przypadku utrzymywania się dolegliwości bólowych, konieczne może być zastosowanie przez pacjenta leków przeciwbólowych. Aby ocenić skuteczność zabiegu, po 8 tygodniach od jego przeprowadzenia należy wykonać badanie nasienia, mające na celu ocenę, czy w ejakulacie znajdują się żywe plemniki, których po prawidłowo przeprowadzonej wazektomii być nie powinno. W przypadku wątpliwego wyniku, badanie powtarzane jest po 12 tygodniach.

Jakie są wskazania do wykonania wazektomii?

Podstawowym celem przeprowadzenia wazektomii jest działanie antykoncepcyjne, czyli zapobiegające zajściu w ciążę. Decyzję podejmuje pacjent, niejednokrotnie wspólnie z partnerką. Decyzja ta jest podejmowana najczęściej w jednej z trzech sytuacji. Pierwsza z nich dotyczy stanu, kiedy oboje partnerzy uznają, iż nie chcą mieć więcej dzieci, gdyż rodzina jest kompletna.

Drugi powód to istotne problemy partnerki, kiedy zajście w ciążę będzie stanowiło poważne zagrożenie dla życia partnerki. Trzecia przyczyna to sytuacja, gdy jedno lub oboje z partnerów są nosicielami dziedzicznej choroby genetycznej i nie chcą jej przekazywać dzieciom.

Jakie są regulacje prawne dotyczące wazektomii w Polsce?

Wbrew powszechnej opinii, w Polsce nie ma jednoznacznych przepisów prawnych, które jakkolwiek zabraniają przeprowadzania wazektomii.

Jednakże niektórzy opierają się na podstawie art. 156 Kodeksu Karnego, który mówi, iż kto powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci: pozbawienia człowieka wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10, i w związku z tym utrzymują stanowisko jakoby wazektomia w Polsce była nielegalna.

Jednakże niejasna regulacja prawna powoduje ciągle utrzymujące się spory na tej płaszczyźnie.

Wazektomia Poznań

lek.med. Włodzimierz Rosiński
5/5 - (7 votes)

Popularne zabiegi

+48 571 323 530

+48 571 323 530