Leczenie wad wzroku
Podstawowe informacje:
Leczenie wad wzroku – leczeniem zajmuje się okulista
Umów się na zabiegDla kogo jest ten zabieg
Przeciwwskazania
Informacja o zabiegu
Leczenie wad wzroku
Wada wzroku to problem, z którym boryka się ponad 2,2 miliarda ludzi na świecie. Istnieje wiele metod określania wad wzroku, które są stosowane przez okulistów tj. refraktometria automatyczna czy metoda Dondersa. Alternatywą do korekcji wady wzroku soczewkami jest laserowa korekcja wzroku. Z artykułu dowiemy się, jak można przeprowadzić skuteczne leczenie wad wzroku w Poznaniu.
Jakie podstawowe wady wzroku wyróżniamy?
Aby zrozumieć mechanizm powstawania wad refrakcyjnych wzroku, należy zdać sobie sprawę z prawidłowego działania oka w zakresie odbioru i przetwarzania bodźców wzrokowych. Prawidłowo działające oko to tak zwane oko miarowe. Definiuje się je jako takie, które dzięki szeregowi struktur anatomicznych o właściwościach optycznych, jest w stanie skupić równoległe względem siebie promienie światła dokładnie na siatkówce.
W jej obrębie znajdują się receptory, które otrzymywany w ten sposób bodziec przekształcają w potencjał elektryczny i przekazują przy pomocy nerwu wzrokowego do ośrodka wzroku w korze mózgowej, dzięki czemu odbieramy i identyfikujemy widzialny obraz.
Stany, w których dochodzi do zmiany lokalizacji punktu skupienia światła nazywamy wadami refrakcyjnymi. Podstawowe wady, mogące być korygowane za pomocą okularów to krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm.
Krótkowzroczność, czyli myopia, jest to jedna z najczęściej występujących wad refrakcyjnych wzroku. W jej przypadku promienie świetlne skupiane są przed siatkówką, wskutek czego następuje upośledzenie widzenia do dali. W przypadku tej wady nie jest możliwa fizjologiczna korekcja poprzez akomodację soczewki oka, wręcz powoduje to pogłębienie wady.
Istnieje kilka rodzajów krótkowzroczności, wyodrębnionych na podstawie części soczewki, w obrębie której występuje patologia. Według tego kryterium wyróżnia się krótkowzroczność osiową, krótkowzroczność krzywiznową oraz krótkowzroczność refrakcyjną.
Drugą wadą refrakcyjną jest dalekowzroczność, zwana również nadwzrocznością lub hiperopią. Najczęściej jest wynikiem zbyt krótkiego wymiaru gałki ocznej, co skutkuje skupianiem promieni świetlnych za gałką oczną, czego rezultatem jest upośledzenie widzenia do bliży.
Może być ona tymczasowo korygowana przez akomodację, jednakże długotrwałe napinanie mięśni akomodacyjnych może powodować wystąpienie wad w zakresie układu poruszającego gałką oczną takich jak zez. Szczególnym rodzajem nadwzroczności jest tak zwana nadwzroczność starcza, która jest procesem fizjologicznym i wynika z przebiegu procesów starzenia się organizmu.
Astygmatyzm jest trochę innym rodzajem wady, w której promienie świetlne padające w prostopadłych do siebie płaszczyznach skupiane są w dwóch różnych punktach na siatkówce. Powoduje to zniekształcenie oraz znaczne obniżenie ostrości odbieranego obrazu. Główną przyczyną powstawania astygmatyzmu jest asymetria w budowie gałki ocznej.
Metody określania wad wzroku – okulista Poznań
Pacjent z problemem wady wzroku powinien udać się do okulisty na konsultację. Lekarz dysponuje kilkoma metodami badania i określania wad wzroku. Metoda Dondersa, która jest najbardziej powszechna w okulistyce, polega na ocenie ostrości wzroku przy patrzeniu w dal przez oprawki okularowe z wymiennymi soczewkami o różnej mocy. Pacjent określa, przez jaką moc soczewki widzi najlepiej. Niewątpliwą zaletą tej metody jest jej prostota i łatwość przeprowadzenia badania. Jest ona obarczona dużym marginesem błędu, ponieważ jest subiektywna.
Drugą z metod określania wady wzroku jest refraktometria automatyczna, czyli komputerowe badanie wzroku. Jest przeprowadzana zarówno w salonach optycznych, jak i u okulisty. Za badanie odpowiada specjalistyczny sprzęt, a pacjent po jego wykonaniu otrzymuje wydruk przedstawiający pomiar krzywizny soczewek i rogówki oraz określający obiektywną refrakcję. Komputerowe badanie wzroku polega na na wpatrywaniu się przez pacjenta w niewielki przedmiot wyświetlany w autorefraktometrze. Urządzenie działa na zasadzie przepuszczania promieni podczerwonych ulegających odbiciu na poszczególnych strukturach oka. Efektem badania jest otrzymanie wartości refrakcji w każdym oku, co pozwala dobrać okulary o odpowiedniej mocy szkieł. Zaletą badania jest jego obiektywność. Przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki jest kluczowe w leczeniu wady wzroku.
Korekcja wzroku soczewkami w gabinecie okulistycznym
W dzisiejszych czasach istnieją różne rodzaje soczewek korekcyjnych, a podziały uwzględniają różne kryteria takie jak na przykład materiał wykonania (szklane lub z tworzywa sztucznego). Najważniejsze podziały obejmują kryteria kształtu soczewki. Korekcja wzroku soczewkami jest więc powszechnie stosowaną metodą przez okulistów.
Jakie są rodzaje soczewek? Pierwszy podział obejmujący to kryterium wyodrębnia soczewki sferyczne oraz cylindryczne. Te pierwsze używane są w korekcji wad refrakcji pod postacią krótkowzroczności oraz nadwzroczności. Z kolei drugie znajdują zastosowanie w leczeniu astygmatyzmu.
Wśród soczewek sferycznych wyróżnia się również pewne subtypy, stosowane w zależności od rodzaju wady, którą korygujemy. W przypadku leczenia krótkowzroczności stosuje się soczewki wklęsło-wypukłe o działaniu rozpraszającym, dzięki czemu punkt skupienia promieni świetlnych przesuwany jest do tyłu tak, by znalazł się na siatkówce.
Ten rodzaj soczewek określany jest jako „minus”. W leczeniu nadwzroczności z kolei stosuje się soczewki o działaniu skupiającym, które przesuwają punkt skupienia promieni świetlnych do przodu umożliwiając ich zogniskowanie na siatkówce. Ten rodzaj soczewek określany jest mianem „plus”.
Oprócz doboru podstawowych cech i komponentów soczewek (możliwe jest wykonanie soczewki łączącej komponentę sferyczną i cylindryczną), a także tworzywa, z którego mają być wykonane, dobierane są ich inne parametry. Należą do nich na przykład obecność powłoki antyrefleksyjnej czy też odporność na uszkodzenia. Alternatywę dla pacjentów stanowią soczewki kontaktowe.
Badaniem wad wzroku oraz ich leczenia zajmuje się okulista.
Laserowa korekcja wad wzroku – Poznań
Laserowa korekcja wad wzroku umożliwia skuteczną korekcję wad wzroku. Zabieg wykonywany u okulisty jest przeznaczony dla pacjentów z problemem krótkowzroczności, nadwzroczności, jak i astygmatyzmu. Okulista w Poznaniu oferuje różne metody przeprowadzenia procedury. Właściwa metoda dobierana jest w zależności od rodzaju i nasilenia wady, a także obecności ewentualnych przeciwwskazań.
Najpopularniejszym obecnie zabiegiem w gabinecie okulistycznym jest metoda FemtoLASIK. Jest to zabieg laserowej korekcji wzroku o bardzo szerokim spektrum możliwości zastosowania. Obejmuje on zarówno nadwzroczność, jak i krótkowzroczność, a także różne rodzaje astygmatyzmu. Zabieg wykonywany jest z wykorzystaniem dwóch laserów: lasera femtosekundowego i excimerowego. Pierwszy z nich przygotowuje płatek rogówki, a drugi koryguje wadę wzroku wewnątrz rogówki. Ta metoda zabiegowa stosowana przez okulistów w Poznaniu wykazuje efekty także w leczeniu mocno nasilonych wad.
Innym rodzajem laserowej korekcji wad wzroku w gabinecie okulistycznym w Poznaniu jest użycie metody LASEK. Jest to pierwsza historycznie stosowana metoda laserowej korekcji wad wzroku, która polega na odsunięciu nabłonka rogówki z pomocą roztworu alkoholu w pierwszym etapie zabiegu. Następnie okulista dokonuje korekcji wady laserem excimerowym. Metoda LASEK przeznaczona jest do korekcji krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu.
Trzecią metodą laserowej korekcji wzroku w gabinecie okulistycznym w Poznaniu jest ReLEx smile. Znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim u tych pacjentów, u których zastosowanie FemtoLASIK jest przeciwwskazane. ReLEx smile polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia w rogówce i usunięciu soczewkowatego fragmentu. Korzyścią tej formy laserowej korekcji wzroku w Poznaniu jest wykonanie o 80% mniejszego nacięcia niż przy zabiegu Lasik, co ma wpływ na przyspieszenie procesów naprawczych w oku. W metodzie ReLEx smile stosuje się laser femtosekundowy, co obniża inwazyjność procedury do minimum. Znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim w leczeniu wad wzroku o niewielkim stopniu nasilenia. Jest to obecnie najbardziej innowacyjna i dostępna na rynku metoda laserowej korekcji wad wzroku.
Leczenie wad wzroku – Poznań.
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing
Obecnie prowadzi badanie kliniczne, do którego zaprasza pacjentki i pacjentów w wieku 35-55 lat