Hemoroidy leczenie – częsty powód wizyt u proktologa lub chirurga
Leczenie hemoroidów:
- Leczenie zachowawcze – leki
- Hemoron
- Gumkowanie hemoroidów
- Laserowe zamykanie hemoroidów – po zabiegu nie ma śladu po hemoroidach
O wyborze metody decyduje lekarz na podstawie badania pacjenta.
Czym są hemoroidy, żylaki odbytu?
Hemoroidy (żylaki odbytu), często nazywane żylakami odbytu, są w dzisiejszych czasach bardzo częstą i uciążliwą dolegliwością. Są to powiększone, wypadające poduszeczki odbytowe. Bezpośrednia przyczyna ich powstawania nie została do końca poznana, aczkolwiek uważa się, że w zdecydowanej większości przypadków hemoroidy są zmianami pierwotnymi. Rzadko są wtórne do innych schorzeń, takich jak na przykład rak odbytnicy.
Patofizjologia powstawania hemoroidów polega w dużej mierze na procesach degradacyjnych podporowej tkanki łącznej oraz mięśni gładkich. Poduszki odbytowe po wypadnięciu ulegają zrogowaceniu oraz przerostowi w obrębie strefy przejściowej, a w wyższych stopniach także nabłonka walcowatego odbytnicy.
Wyodrębniono czynniki ryzyka, które pośrednio mają wpływ na powstawanie hemoroidów. Należą do nich między innymi zaparcia, ciąża, siedzący tryb życia, praca siedząca (bardzo częste u zawodowych kierowców), a nawet zbyt długie przesiadywanie w toalecie (na przykład czytanie podczas defekacji).
Hemoroidy objawy – jak wyglądają żylaki odbytu
Do głównych objawów hemoroidów należą przede wszystkim krwawienie oraz wypadanie. Objawy te mogą występować zarówno w sposób izolowany jak i wspólnie. Krwawienia są niewielkie, objawiają się występowaniem świeżej krwi na powierzchni stolca lub na papierze toaletowym.
Bardzo utrudnia życie pacjentom objawy: swędzenie odbytu i trudności w utrzymaniu higieny.
Ponadto, objawom hemoroidów może towarzyszyć dyskomfort, świąd, a nawet ból, nasilający się szczególnie podczas aktu defekacyjnego. Na bardziej zaawansowanych etapach choroby częste jest brudzenie bielizny śluzem oraz wydzieliną kałową.
Jak wyglądają hemoroidy objawy?
W chorobie hemoroidalnej można wyodrębnić cztery stopnie zaawansowania, w zależności od nasilenia wypadania poduszeczek odbytowych.
Hemoroidy – stopnie zaawansowania
Pierwszy stopień – hemoroidy (żylaki odbytu) widoczne są w badaniu endoskopowym, jednakże nie wypadają na zewnątrz odbytu, w związku z powyższym w klinicznym badaniu per rectum są niewidoczne. Jednakże możliwe jest krwawienie.
Drugi stopień – hemoroidy wypadają podczas defekacji, po czym samoistnie wracają na swoje miejsce.
Trzeci stopień – hemoroidy przebywają na zewnątrz przez cały czas, jednakże dają się łatwo odprowadzić ręcznie.
Czwarty stopień – hemoroidy (żylaki odbytu) przebywają na zewnątrz cały czas, jednakże ich odprowadzenie jest niemożliwe.
Hemoroidy objawy, zazwyczaj przebiegają łagodne, jednakże mogą wiązać się z występowaniem ostrych powikłań, takich jak zakrzepica w obrębie wypadniętych hemoroidów, masywne krwotoki, a w skrajnych przypadkach nawet martwicy tkanek. Warto wtedy zgłosić się do gabinetu chirurgicznego.
Jak wyglądają hemoroidy?
Podstawowy sposób rozpoznania choroby hemoroidalnej opiera się na badaniu fizykalnym przez odbyt. Hemoroidy jak wyglądają? Jest to struktura, która uzupełnia aparat zwieraczowy i zapobiega niekontrolowanemu oddawania gazu i stolca. W zdrowym organizmie hemoroidy są to trzy poduszkowate jamiste naczynia żylne wypełnione krwią. Nie są widoczne z zewnątrz.
Istnieje kilka sposobów raczenia sobie z hemoroidami, dobieranych w zależności od stopnia zaawansowania. Opierają się zarówno na leczeniu chirurgicznym jak i zachowawczym. W tym ostatnim bardzo dobrą propozycję oferuje współczesna medycyna estetyczna. Hemoroidy leczenie – proktolog, chirurg.
Najczęstsze objawy:
- swędzenie odbytu
- uczucie wilgotności
- poczucie niepełnego wypróżnienia
- pokrwawianie
- ból w czasie defekacji.
Hemoroidy leczenie
Czym jest Hemoron?
Działanie technologii Hemoron opiera się na dążeniu do przywrócenia guzkom hemoroidalnym fizjologicznej wielkości poprzez zmniejszenie dopływu krwi. Jest to bardzo wysoko wyspecjalizowana diatermia jednobiegunowa, która obecnie jako jedyna nie powoduje zwęglenia się tkanek, a jedynie ich zagotowanie.
Elektroda urządzenia Hemoron ma specjalne działanie i budowę umożliwiającą zogniskowanie wiązki energii cieplnej tak, by ogrzaniu uległa nie błona śluzowa w miejscu przyłożenia elektrody, a komórki naczyń krwionośnych biegnących dokładnie pod miejscem przyłożenia.
Dzięki temu błona śluzowa pozostaje nienaruszona. Jest to metoda o największej małoinwazyjności wśród dostępnych obecnie na rynku. Zabieg jest krótkotrwały, ponieważ jego przeprowadzenie zwykle nie przekracza 30 minut.
Dodatkową zaletą aparatu Hemoron jest fakt, że działa on na baterie i nie wymaga stałego podłączenia do sieci elektrycznej. Zakres natężenia prądu używanego przez aparat Hemoron zapewnia całkowite bezpieczeństwo i nie wiąże się nawet z minimalnym ryzykiem porażenia prądem.
Pierwszym efektem po zabiegu jest ustąpienie swędzenie odbytu.
hemoroidy jak usunąć
Usuwanie hemoroidów – Jak wygląda przygotowanie do zabiegu?
Podstawą kwalifikacji do zabiegu z wykorzystaniem aparatu Hemoron jest konsultacja lekarska, podczas której przeprowadzany jest wywiad, wykonywane badanie odbytu, podczas którego lekarz weryfikuje rozpoznanie choroby hemoroidalnej oraz ocenia stopień zaawansowania schorzenia.
Bezpośrednio przed zabiegiem konieczne jest oczyszczenie końcowego odcinka odbytnicy poprzez głodówki od poprzedniego dnia oraz zastosowania czopków glicerynowych.
Hemoroidy leczenie – metodą hemoron – jest bardzo skuteczne i bezinwazyjne.
Na czym polega zabieg usuwania hemoroidów z wykorzystaniem Hemoron?
Zabieg z wykorzystaniem aparatury Hemoron opiera się na wykorzystaniu śródzabiegowej anoskopii, podczas której dochodzi do mapowania śluzówki odbytnicy. W toku tego procesu ujawniane są kolejne guzki krwawnicze, które dzięki zastosowaniu diatermii jednobiegunowej są od razu koagulowane.
Znieczulenie do zabiegu nie jest konieczne, gdyż strefa błony śluzowej jelita, w której pojawiają się guzki krwawnicze jest bezbolesna. Odczucie podczas zabiegu można porównać do parcia na stolec.
We wczesnych stadiach zaawansowania (I – III) w większości przypadków wystarcza czterokrotne powtórzenie zabiegu. Interwał pomiędzy poszczególnymi powtórzeniami zazwyczaj mieści się w przedziale od trzech do sześciu tygodni. W IV stopniu zaawansowania plan leczenia i powtórzeń zabiegu dobierany jest indywidualnie.
Jaka jest skuteczność metody Hemoron?
Zabieg z wykorzystaniem technologii Hemoron charakteryzuje się stosunkowo dużą skutecznością. Choć sama metoda jest stosunkowo młoda, więc długoterminowe dane są dość ograniczone, jednakże na podstawie dotychczasowych obserwacji, przeprowadzenie pełnej kuracji zapewnia efekt terapeutyczny na okres około dwóch lat. Jest to skuteczne usuwanie hemoroidów.
Czy to jest bezpieczne?
Zabieg usuwanie homoroidów z wykorzystaniem aparatury Hemoron charakteryzuje się bardzo wysokim bezpieczeństwem. Jest najmniej inwazyjną metodą dostępną obecnie na rynku. W związku z powyższym ryzyko powikłań jest dużo mniejsze niż w przypadku metod chirurgicznych oraz innych metod zachowawczych i wynosi około 0,5%, co czyni tę metodę najbezpieczniejszą wśród obecnie stosowanych.
Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu?
Powrót do pełnej sprawności możliwy jest praktycznie od razu po zakończeniu zabiegu. Bezpośrednio, przez kilka dni po zabiegu może być odczuwalny niewielki ból oraz krwawienie. U części pacjentów mogą jeszcze przez jakiś czas utrzymywać się objawy sprzed zabiegu, jednakże stopniowo zmniejszają one swoje nasilenie.
Zalecane jest, by w trakcie trwania kuracji (czyli w przedziale pomiędzy pierwszym, a ostatnim powtórzeniem zabiegu), powstrzymać się od podejmowania wysiłku fizycznego.
Hemoroidy leczenie Poznań
Usuwanie hemoroidów – dobieramy metodę w zależności od stopnia zaawansowania.
Hemoroidy w ciąży
Ciąża bardzo często wywołuje powstawanie hemoroidów lub nasila objawy hemoroidów.
Hemoroidy leczenie Poznań – leczenie, zajmuje się chirurg
Bardzo skutecznym leczeniem w stopniu II i III jest laserowe zamykanie hemoroidów.
Laserowe usuwanie hemoroidów Poznań jest bezbolesne, zaraz po zabiegu można wrócić do aktywności życiowych.
Hemoroidy przyczyny
Żylaki odbytu mogą się pojawiać niezależnie od wieku. Sprzyja ich występowaniu siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej (powoduje zaburzenie ciśnienia w układzie żylnym w okolicy odbytu). Cierpią na nie często osoby jeżdżące konno, kolarze, kierowcy oraz spędzające dużo czasu przy komputerze.
Hemoroidy a dieta
Do rozwoju żylaków odbytu przyczynia się także zła dieta. Niewystarczająca ilość błonnika (warzywa, owoce, grube kasze, pieczywo razowe) i zbyt mało płynów powodują zaparcia i zmuszają jelita do wytężonej pracy. W takiej sytuacji, w trakcie wypróżniania dochodzi do rozciągnięcia błony śluzowej okolicy odbytu.
Do zaparć przyczynia się też spowolnienie wraz z wiekiem przemiany materii oraz przyjmowanie niektórych leków, np. uspokajających, przeciwkaszlowych z kodeiną, na niestrawność, nadciśnienie tętnicze czy preparatów żelaza.
Powstawaniu żylaków odbytu sprzyja także okres ciąży i związane z nią zmiany hormonalne. Ponadto rozwijający się płód uciska mechanicznie na układ żylny, utrudniając odpływ krwi, a także upośledza czynność jelit.
Również silne parcie podczas porodu prowadzi do rozwinięcia się guzków krwawniczych. Po porodzie hemoroidy mogą się samoistnie zmniejszyć, czasami jednak wymagają leczenia.
Hemoroidy usuwanie
Zewnętrzne Hemoroidy – jak leczyć?
Występujące Hemoroidy to częsty problem, któremu towarzyszy krwawienie i pieczenie, ból przy oddawaniu stolca czy swędzenie odbytu. Remedium na hemoroidy jest laser do usuwania hemoroidów i Hemoron – czyli dwa najpopularniejsze zabiegi, które wykonuje się w naszym gabinecie Poznań.
Skąd się biorą hemoroidy?
Hemoroidy są to małe sploty naczyń krwionośnych, które przypominają gąbczaste poduszeczki. W stanie spoczynku są wypełnione krwią, a podczas rozluźnienia krew jest uwalniania do stolca. Do przyczyn powstawania żylaków odbytu zaliczamy predyspozycje genetyczne, niewłaściwą dietę czy siedzący tryb życia. Z hemoroidami borykają się także kobiety w ciąży, ponieważ organizm kobiety zwiększa podatność tkanek na rozciąganie.
Przyczyną jest także powiększona macica, która uciska jamę brzuszną i miednicę, co prowadzi do zwiększenia ciśnienia krwi w świetle naczyń hemoroidów. Efektem jest powiększenie i rozciągnięcie guzków krwawnicowych.
Hemoroidy objawy
Najpopularniejsze hemoroidy objawy to: krwawienie oraz wypadanie z odbytu. Krwawienie jest niewielkie i występuje na powierzchni stolca lub papierze toaletowym. Często hemoroidy objawy to swędzenie odbytu i trudności w utrzymaniu higieny. Inne objawy żylaków odbytu to ból przy oddawaniu stolca, swędzenie odbytu, dyskomfort czy brudzenie bielizny wydzieliną kałową lub śluzem.
Laser frakcyjny CO2
Jest to świetna alternatywa do operacji chirurgicznej, która jest mniej inwazyjna i nie wymagająca rekonwalescencji. Metoda hemoroidy leczenie polega na naświetlaniu zmienionych chorobowo guzków krwawniczych za pomocą wprowadzonego do ich wnętrza światłowodu, który zasilany jest laserem.
Dochodzi wówczas do fotokoagulacji hemoroida światłem laserowym. Do zabiegu lekarze medycyny estetycznej stosują laser frakcyjny CO2 lub laser neodymowo-yagowy (Nd:YAG), które prowadzą do martwicy hemoroidów.
Zabieg pozwala na zahamowanie wypadania hemoroidów, a efekty zabiegu widoczne są po 6-8 tygodniach. Laser frakcyjny CO2 jest precyzyjny i nie wymaga założenia szwów. Hemoroidy leczenie to zabieg, który nie wywołuje ryzyka powikłań.
Hemoron – skuteczny zabieg na żylaki odbytu
Zabieg hemoroidy leczenie nie wymaga znieczulenia i jest przeprowadzany w klinice medycyny estetycznej Poznań. Pacjentowi przez kanał odbytu wprowadza się anoskop operacyjny, który lokalizuje żylaki odbytu (hemoroidy), a następnie przykłada się do nich końcówki igieł. Zabieg trwa do 30 minut i jest bezbolesny.
Zabieg prowadzi do koagulacji guzków krwawniczych. W przypadku I-II stadium hemoroidów rekomenduje się cztery zabiegi, by pozbyć się problemu hemoroidów.
W przypadku IV stopnia zaawansowania lekarz medycyny estetycznej indywidualnie ustala schemat terapii, by osiągnąć pożądane efekty w jak najkrótszym czasie. Zabieg jest skuteczny i zapewnia efekt terapeutyczny na okres około dwóch lat.
Po zabiegu pacjent może wrócić od razu do aktywności zawodowej – nie wymagana jest rekonwalescencja. Po zabiegu leczenia żylaków odbytu pacjent może odczuwać dyskomfort i lekki ból, dlatego powinno się wówczas unikać wysiłku fizycznego.
Usuwanie hemoroidów Poznań
Guzki krwawnicze, żylaki odbytu – jak się pozbyć
Hemoroidy inaczej zwane guzkami krwawniczymi odbytu (żylaki odbytu) to często wstydliwa i dokuczliwa dolegliwość. Bardzo często dotyczą pań po porodzie i są powodem wielu cierpień.
Guzki krwawnicze odbytu – żylaki odbytu dają najczęściej takie dolegliwości jak: swędzenie, pieczenie i ból odbytu, krwawienie z odbytu obserwowane jako świeża krew w kale lub na papierze toaletowym.
Dodatkowo może też być odczuwane uczucie niepełnego wypróżnienia lub wyciek śluzu z odbytu tzw. mokry odbyt.
Guzki krwawnicze leczenie
W warunkach domowych można stosować preparaty kupione w aptece między innymi wyciąg z kasztanowca, nasiadówki z ziół. Lub leki specjalistyczne leki wydawane z przepisu lekarza. W swoim składzie zawierające substancje o silnym działaniu przeciwzapalnym – glikokortykosteroidy lub przeciwdziałające rozwojowi bakterii i wtórnemu nadkażaniu zmian zapalnych. Dlatego ważne jest leczenie hemoroidów.
Leczeniem z wyboru są metody:
- hemoron – bezinwazyjna i bezbolesna metoda łagodnej koagulacji;
- usuwanie hemoroidów laserem – przy użyciu wiązki światła zniszczone zostają naczynka hemoroidów, co prowadzi do ich obumarcia;
- krioterapia – wymrażanie żylaków odbytu, np. przy zastosowaniu ciekłego azotu, który prowadzi do niedokrwienia zmiany i procesów martwiczych;
- metoda Barrona (tzw. gumkowanie hemoroidów) – do umartwienia guzka prowadzi założony u jego podstawy pierścień, który odcina dopływ krwi do zmiany.
Guzki krwawnicze zapobieganie
W celu zmniejszenia ryzyka tworzenia się hemoroidów zaleca się pacjentom zmianę stylu życia oraz diety. Problem żylaków odbytu bardzo często dotyczy osób z zaburzeniami wypróżniania. W przypadku częstych zaparć i trudności z oddaniem stolca powstają sprzyjające warunki do zastoju krwi w splotach żylnych odbytu i tworzenia się hemoroidów.
Aby temu zapobiegać, zaleca się, aby pacjenci z podwyższonym ryzykiem wystąpienia hemoroidów stosowali się do odpowiednich zaleceń prewencyjnych. Zalecana jest przede wszystkim odpowiednia dieta w hemoroidach.
Dieta ta powinna opierać się o produkty bogate w błonnik i ułatwiające wypróżnianie. Ważne jest także spożywanie dużej ilości płynów, co dodatkowo rozmiękcza masy kałowe i zapobiega tworzeniu zaparć i kamieni kałowych.
W zalecanej diecie należy uwzględnić również produkty specjalnego przeznaczenia żywieniowego, takie jak na przykład len. Łyżeczkę siemienia lnianego (najlepiej w formie zmielonej) zalewa się wrzątkiem i odstawia do wystudzenia. Substancje zawarte w siemieniu tworzą odpowiednią zawiesinę, która poprawia pracę układu pokarmowego i ułatwia wydalanie resztek pokarmowych z jelit.
W zapobieganiu hemoroidom (żylaki odbytu) zaleca się, aby czas korzystania z toalety był jak najkrótszy, a siła parcia niezbyt duża. W razie potrzeby zaparcia możemy zmniejszać lekami dostępnymi w aptece, takimi jak czopki glicerynowe, parafina ciekła czy inne produkty o podobnym działaniu rozluźniającym stolec.
Żylaki odbytu częstość występowania
Żylaki odbytu (hemoroidy odbytu) to problem wstydliwy, ale wyjątkowo częsty. Według statystyk, na pewnym etapie życia problem dotyka co drugą osobę w Polsce.
Żylaki odbytu – Hemoroidy – objawy, diagnoza oraz leczenie
Czym są hemoroidy – żylaki odbytu?
Hemoroidy, nazywane także guzkami krwawniczymi, to struktury naczyniowe położone w kanale odbytu. Są to tkanki ułatwiające kontrolę oddawania stolca, naturalnie występujące w organizmie człowieka. Potocznie „hemoroidy” to także choroba hemoroidalna, nazywana również żylakami odbytu.
Jest to schorzenie, z którym zmagają się ludzie w różnym wieku, jednakże najbardziej narażone są osoby po pięćdziesiątym roku życia oraz kobiety w ciąży, gdzie problem ten dotyka co drugiego Polaka. Hemoroidy są kłopotliwe i bolesne, ale można je leczyć prostymi metodami, dlatego nie warto odkładać wizyty u proktologa, który postawi odpowiednią diagnozę i podpowie, w jaki sposób można sobie pomóc.
Przyczyny powstawania hemoroidów nie są do końca znane, przyjmuje się jednak, że najczęstszymi powodami są:
• częste zaparcia i parcie na stolec wymagające dużego wysiłku,
• biegunki,
• stosowanie środków przeczyszczających,
• siedzący tryb życia,
• praca w pozycji na „kucki”,
• ciąża,
• kaszel, kichanie, wymioty oraz długie wstrzymywanie oddechu,
• dieta uboga w błonnik,
• dziedziczność,
• marskość wątroby,
• wysoki poziom cholesterolu.
Żylaki odbytu – hemoroidy – objawy
Najczęstszym objawem skłaniającym pacjentów do udania się do lekarza jest pojawienie się krwawienia z odbytu. W zaawansowanych stadiach pojawia się silny ból i wysuwanie się guzków krwawniczych na zewnątrz podczas oddawania stolca.
W początkowym stadium obserwujemy łagodne objawy hemoroidów, które są mało uciążliwe, takie jak:
• pieczenie i świąd,
• ból towarzyszący wypróżnianiu,
• zwiększona ilość śluzu,
• uczucie niepełnego wypróżnienia.
Leczenie choroby hemoroidalnej
Leczenie choroby hemoroidalnej zaczyna się od postępowania zachowawczego.
Pierwszym krokiem jest wprowadzenie diety bogatej w błonnik i płyny. Ma to na celu rozluźnienie stolca, a tym samym ułatwienie wypróżnienia i zminimalizowanie mechanicznego podrażnienia guzków hemoroidalnych, a tym samym ograniczenia bólu i dyskomfortu.
Zalecenia dietetyczne i higieniczne są tak samo ważne jak leczenie farmakologiczne i zabiegowe, dlatego nie mogą zostać pominięte podczas terapii. Warto również wiedzieć, że długotrwałe stosowanie preparatów na hemoroidy dostępnych bez recepty, w przypadku braku wcześniejszej konsultacji u lekarza specjalisty, może opóźnić postawienie prawidłowej diagnozy i wdrożenie skutecznego leczenia. Regularne stosowanie się do wyżej wymienionych zaleceń skutkuje bardzo często ustąpieniem dolegliwości.
W przypadku braku poprawy lekarz kwalifikuje pacjenta do leczenia zabiegowego.
Do najskuteczniejszych metod takiego leczenia zaliczamy:
- gumkowanie, ligacja hemoroidów, czyli zabieg Barrona, polegający na założeniu u podstawy guzka gumowej podwiązki, która powoduje zatrzymanie dopływu krwi, a w konsekwencji obumarcie struktury i jej samoistne odpadnięcie.
- skleroterapia – polegająca na wstrzyknięciu bezpośrednio do guza substancji powodującej zakrzep naczynia i stopniowy zanik guzka.
- Metoda Hemoron, oparta jest na małoinwazyjnym i prostym sposobie aplikacji prądu jednofazowego, generowanego przez źródło o niskim napięciu, na naczynia doprowadzające do splotów hemoroidalnych.
Metoda Hemoron jest uznawana za jedną z najlepszych metod usuwania hemoroidów, przede wszystkim dlatego że pozwala na bezbolesne, bezpieczne i skuteczne leczenie choroby hemoroidalnej. Metodzie towarzyszy poprawa jakości życia pacjentów – również dlatego, że pacjenci niemal bezpośrednio po zabiegu mogą wrócić do wykonywania swoich codziennych czynności bez odczuwania dyskomfortu.
Małoinwazyjny charakter metody pozwala również na leczenie pacjentów, u których zastosowanie innych, radykalniejszych metod z różnych względów nie jest możliwe. Ambulatoryjny i bezbolesny charakter metody pozwala także na przełamanie bariery strachu, dzięki czemu możliwe jest przebadanie większej liczby osób z dolegliwościami proktologicznymi, co zwiększa szansę wczesnej diagnozy raka odbytu.
Żylaki odbytu
Hemoroidy to przykra dolegliwość, która prowadzi do krwawienia z odbytu, bólu i świądu. Skutecznym sposobem na pozbycie się żylaków odbytu są zabiegi medycyny estetycznej – Hemoron i laserowe usuwanie hemoroidów. Są one doskonałą alternatywą do zabiegów chirurgicznych, są bezbolesne i małoinwazyjne. Poznajmy ich przebieg oraz korzyści dla zdrowia pacjenta.
Żylaki odbytu czym są?
Hemoroidy (żylaki odbytu) niosą ze sobą nieprzyjemne i uciążliwe objawy. Wywołują one ból, krwawienie czy świąd. W skrajnych przypadkach dochodzi do mechanicznego uszkodzenia i przewlekłego uszkodzenia błony śluzowej, co prowadzi do bolesnego owrzodzenia. Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się hemoroidów jest leczenie w gabinecie medycyny estetycznej, w którym dostępne są zabiegi pomagające na hemoroidy. Wyróżniamy I, II, III i IV stopień zaawansowania żylaków odbytu. Bardziej zaawansowane stadium żylaków można leczyć operacyjnie lub za pośrednictwem zabiegu hemoronu i laserowego usuwania hemoroidów.
Hemoron – zabieg
Hemoron to rodzaj aparatu, bazującego na diatermii jednobiegunowej niskonapięciowej. Zabieg prowadzi do przywrócenia naturalnej wielkości hemoroidów poprzez zmniejszenie napływu krwi, obkurczenia, zbliznowacenia, a następnie zwłóknienia hemoroidów. Zabieg jest bezinwazyjny i jest doskonałą alternatywą do zabiegów chirurgicznych. Zabieg polega na umieszczaniu elektrod aparatu na śluzówkach hemoroidów.
Przez elektrody przepływa prąd o niskim napięciu, co ma korzystny wpływ na ich leczenie. Zabieg jest krótki i trwa od 20 do 30 minut. Do zabiegu należy się dobrze przygotować. Zalecana jest głodówka od południa poprzedzającego zabieg lub doodbytnicze podanie czopków glicerynowych na 2 godziny przed zabiegiem. Zabieg jest bezpieczny i jest uważany za najmniej inwazyjną metodę usuwania hemoroidów. Po zabiegu można od razu wrócić do codziennej aktywności. Należy jedynie wystrzegać się alkoholu i wysiłku fizycznego.
Po zabiegu pacjent może odczuwać niewielki ból czy krwawienie, czasem nawet dolegliwości sprzed zabiegu. Jednak działanie zabiegu eliminuje negatywne objawy, prowadząc do całkowitego ustąpienia dolegliwości.
Laserowe usuwanie hemoroidów
Zabieg cechuje się wysoką skutecznością i krótką rekonwalescencją, po której można wrócić do normalnego życia. Laserowe usuwanie hemoroidów nie jest bolesne, przez co coraz częściej wybierają go pacjenci medycyny estetycznej. Przed zabiegiem odbywa się konsultacja lekarska, która pozwala określić czy istnieją potencjalne przeciwwskazania do zabiegu. Zabieg wykonywany jest bez znieczulenia. Jeśli pacjent jest nadwrażliwy na ból można użyć znieczulenia w formie kremu znieczulającego.
Lekarz przykłada głowicę urządzenia kierując wiązkę lasera w stronę naczyń krwionośnych, które są usuwane za pomocą lasera. Na drodze zabiegu hemoroidy ulegają zblednięciu, a potem całkowicie znikają. Efektem ubocznym zabiegu jest pojawienie się obrzęków i rumienia, które szybko ustępują.
Czy hemoroidy same znikną?
Choroba hemoroidalna jest najbardziej rozpowszechnioną patologią proktologiczną w krajach zachodnich, którą można uznać za problem społeczny, ponieważ utrudnia codzienne funkcjonowanie czy życie zawodowe pacjentów. Z artykułu dowiemy się, czy hemoroidy same znikną? Czy możliwe jest samoistne cofnięcie się objawów choroby?
Jak wyglądają hemoroidy?
Hemoroidy to schorzenie, które występuje u 50% dorosłych, także u kobiet w ciąży. Są to guzki krwawnicze, które występują w odbytnicy i odbycie. Każdy posiada hemoroidy, których funkcją jest uszczelnianie odbytu oraz kontrola gazów i stolca. Jak wyglądają hemoroidy?
Choroba hemoroidalna (inaczej hemoroidy lub żylaki odbytu) występuje, gdy guzki krwawnicze są patologiczne powiększone, co prowadzi do nieprawidłowego odpływania krwi z hemoroidów.
W efekcie podczas choroby hemoroidalnej dochodzi do wypychania hemoroidów przez masy kałowe na zewnątrz odbytu, co powoduje ich uszkodzenie i krwawienie z odbytu. Według badań, choroba hemoroidalna jest najczęstszą przyczyną pojawiania się krwi w kale.
Hemoroidy objawy
Głównym hemoroidy objawy jest pojawianie się krwi podczas wypróżnień. Inne objawy można zaobserwować w przypadku hemoroidów wewnętrznych, a inne w zewnętrznych. Hemoroidy wewnętrzne (kiedy hemoroidy znajdują się wewnątrz odbytnicy) mogą prowadzić do takich objawów jak: swędzenie i krwawienie z odbytu.
Z kolei hemoroidy zewnętrzne można zlokalizować w tkance podskórnej w obrębie odbytu. Do objawów hemoroidów zewnętrznych zaliczamy krwawienie, swędzenie, pieczenie, ból i dyskomfort. W przypadku występowania hemoroidów zewnętrznych pacjent może borykać się z zakrzepami, które wywołują silny ból i stan zapalny.
Czy hemoroidy same znikną?
Hemoroidy mogą same zniknąć i się wchłonąć, ale wymaga to zmiany nawyków i diety, które będą wspomagać leczenie hemoroidów. Dieta na hemoroidy powinna obfitować w błonnik, dlatego pacjent powinien pić herbaty ziołowe. Dodatkowo w leczeniu hemoroidów wskazana jest aktywność fizyczna, która może przyczynić się do ich wchłonięcia. Jeśli to nie działa, konieczna będzie wizyta u proktologa Poznań, który postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie hemoroidów.
Pierwszą ze skutecznych metod hemoroidy leczenie jest metoda Barrona (gumkowanie). Procedura medyczna leczenia hemoroidów polega na założeniu gumowych podwiązek na hemoroidy. W efekcie żylak odbytu zostaje pozbawiony dopływu krwi, co prowadzi do obumierania i jego odpadnięcia. Zabieg jest bezbolesny i krótki oraz nie wymaga hospitalizacji.
Drugim zabiegiem wykonywanym w gabinecie medycyny estetycznej u proktologa Poznań na hemoroidy leczenie jest laserowe usuwanie hemoroidów. Zabieg polega na wprowadzeniu światłowodu do odbytu w miejsce poszerzonego guzka krwawniczego. Następnie proktolog kieruje wiązkę lasera w żylaka odbytu, co prowadzi do obkurczenia go i otaczającej go tkanki łącznej.
Zabieg laserowego usuwania hemoroidów jest skuteczny i nieinwazyjny, choć proces obkurczania poduszki hemoroidalnej trwa od 4 do 6 tygodni. Efektem zabiegu jest szybkie ustąpienie dolegliwości i zamknięcie naczynek zasilających hemoroidy.
Czy hemoroidy same znikną – Skleroterapia
Skleroterapia polega polega na ostrzykiwaniu hemoroidów. Podczas zabiegu usuwania hemoroidów lekarz wykorzystuje videoendoskop. Procedura polega na ostrzykiwaniu hemoroidów 3% roztworem aethosklerolu. Prowadzi to do obkurczenia ścian naczyń i ich zamknięcia oraz redukcji hemoroidów. Zabieg usuwania hemoroidów przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga żmudnej rekonwalescencji. Pacjent po terapii powinien odpoczywać i stosować się do zaleceń lekarza oraz unikać ćwiczeń fizycznych.
Piśmiennictwo:
Aneta Obcowska, Małgorzata Kołodziejczak, Choroba hemoroidalna – współczesne poglądy na temat etiopatogenezy oraz metod leczenia. Przegląd piśmiennictwa, Nowa Med 2016, s.62-63
Jak poznać hemoroidy?
Badania mówią, że hemoroidy występują u około 11% populacji ogólnej, a najczęściej dotykają pacjentów pomiędzy 45 a 65 rokiem życia. Na szczęście tę chorobę można leczyć dzięki skutecznym zabiegom u proktologa Poznań w gabinecie medycyny estetycznej
Jak wyglądają hemoroidy?
Hemoroidy to guzki krwawnicze występujące w odbycie. Możemy mówić o guzkach wewnętrznych i zewnętrznych. W wyniku nadmiernego wypełnienia (przekrwienia) prawidłowe guzki krwawnicze ulegają powiększeniu i prowadzą do nieprzyjemnych objawów. Wtedy u pacjenta powstaje schorzenie nazywane hemoroidami. Jakie są hemoroidy objawy?
Hemoroidy zewnętrzne wyglądają jak sinawe guzki zlokalizowane w obrębie odbytu. Z kolei hemoroidy wewnętrzne w pierwszym stadium choroby są niewidoczne. Warto zaznaczyć, że wyróżniamy cztery stopnie zaawansowania hemoroidów. Pierwszy stopień objawia się widocznością żylaków odbytu tylko w badaniu endoskopowym, ale nie wypadają one na zewnątrz odbytu.
Drugi stopień cechuje się wypadaniem hemoroidów podczas defekacji i samoistnym wracaniu na swoje miejsce. Trzeci stopień polega na tym, że hemoroidy znajdują się na zewnątrz odbytu cały czas i dają się łatwo odprowadzić ręcznie. Jakie są hemoroidy objawy w czwartym stopniu choroby? Hemoroidy znajdują się przez cały czas na zewnątrz, ale ich odprowadzenie jest niemożliwe.
Jak poznać hemoroidy – Przyczyny hemoroidów
Wyróżniamy wiele przyczyn żylaków odbytu. Można do nich zaliczyć zaparcia, biegunki, ciążę, siedzący tryb życia czy uprawianie biegów długodystansowych. Hemoroidy są też wynikiem chorób takich jak: marskość wątroby, guz miednicy małej czy wrodzony brak zastawek żylnych w żyłach trzewnych.
Najnowsze badania w zakresie hemoroidów pokazują, że pacjenci z hemoroidami w porównaniu z pacjentami zdrowymi posiadają obniżony stosunek kolagenów typu I/II, co prowadzi do zmniejszenia sprężystości tkanki splotów hemoroidalnych. Badanie zostało przeprowadzone w 2015 na grupie 57 pacjentów z III i IV chorobą hemoroidalną.
Inne możliwe czynniki sprzyjające powstawaniu hemoroidów to obecność w warstwie mięśniowej i błonie podśluzowej dysplastycznych, zwłókniałych włókien mięśni gładkich, co koreluje z krwawieniami i wypadaniem hemoroidów.
Hemoroidy leczenie
Laserowe usuwanie hemoroidów to skuteczna metoda usuwania hemoroidów u proktologa Poznań w gabinecie medycyny estetycznej. Zmienione chorobowo guzki są poddawane pracy lasera, dzięki wprowadzeniu do ich wnętrza światłowodu. Hemoroidy są poddawane fotokoagulacji, co powoduje martwicę hemoroidów.
Absorbowane światło niszczy naczynia hemoroidalne, obkurczając tkankę łączną. Efekty zabiegu leczenia hemoroidów są widoczne po 4-6 tygodniach. W naszym gabinecie proktolog używa lasera frakcyjnego CO2 lub ND-YAG, które zapewniają zahamowanie wypadania hemoroidów, brak powikłań, bezpieczeństwo procedury i brak konieczności rekonwalescencji.
Jak poznać hemoroidy – Hemoron
Procedura polega na wykorzystaniu aparatury Hemoron, która wykorzystuje jednobiegunowy prąd elektryczny skierowany w stronę naczyń doprowadzających krew do guzków hemoroidalnych. Lekarz przykłada do guzków dwie elektrody pomiędzy którymi przepływa prąd. Zabieg usuwania hemoroidów u proktologa prowadzi do zmniejszenia przepływu krwi w tętniczkach hemoroidalnych do 80%.
Po 14 dniach od zabiegu Hemoron zauważa się obkurczenie i zmniejszenie wypełnienia krwią hemoroidów. Obniża się też ich wilgotność i redukuje się stan zapalny. Jest to zabieg nieinwazyjny i skuteczny, a pacjent podczas procedury nie odczuwa bólu. Dla pełnych efektów należy przeprowadzić 3 zabiegi w odstępach 4-6 tygodni.
Metoda DGHAL
Metoda DGHAL (ang. Doppler Guided Hemorroidal Artery Ligation) wykonywana przez proktologa Poznań polega na selektywnym podwiązaniu naczyń krwionośnych doprowadzających krew do hemoroidów, które lokalizuje się sondą dopplerowską. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym lub za pośrednictwem doodbytniczego żelu znieczulającego. Zabieg jest krótki i skuteczny.
Gumkowanie (metoda Barrona)
Chirurg używa anoskopu, zasysa śluzówkę wewnątrz odbytu i podwiązuje ją przez nałożenie u podstawy ciasnej opaski gumowej. Uchwycona w ten sposób tkanka i gumka odpada po kilku dniach, miejscowa rana w śluzówce wygaja się w ciągu około 14 dni.
Jak poznać hemoroidy Poznań