Hemoroidy objawy, żylaki odbytu
Podstawowe informacje:
Hemoroidy (żylaki odbytu) to bardzo dokuczliwa dolegliwość. Są powodem wielu nieprzyjemnych sytuacji.
Leczenie hemoroidów przynosi znaczącą ulgę. Bardzo często zgłaszają się pacjentki po ciąży z hemoroidami.
Hemoroidy jak usunąć, hemoroidy objawy, jak wyglądają. Bardzo skuteczne zabiegi na hemoroidy to: gumkowanie lub usuwanie laserem.
Po zabiegu zapomnisz o hemoroidach
Dla kogo jest ten zabieg
- ból w czasie defekacji
- swędzenie odbytu
- poczucie niepełnego wypróżnienia
- pokrwawianie
Przeciwwskazania
- ostre stany infekcyjne wirusowe lub bakteryjne
- aktywna choroba nowotworowa
- przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi
Pytania i odpowiedzi
Jednym z bardziej skutecznych zabiegów w leczeniu hemoroidów jest gumkowanie, przy hemoroidach 4tego stopnia konieczne jest laserowe zamykanie.
Zabieg gumkowania hemoroidów nie jest bolesny. Zakładanie gumek trwa bardzo krótko.
Informacja o zabiegu
Hemoroidy – leczenie hemoroidów to częsty powód wizyt u proktologa lub chirurga – lekarz od hemoroidów.
Leczenie hemoroidów:
Hemoroidy często nazywane żylakami odbytu, są w dzisiejszych czasach bardzo częstą i uciążliwą dolegliwością. Jest to schorzenie o nie do końca znanej etiologii, jednak w większości przypadków są to zmiany pierwotne. Poznajmy przyczyny i objawy hemoroidów oraz skuteczne zabiegi usuwania tej dolegliwości: metoda Barrona i laserowe usuwanie hemoroidów.
Hemoroidy, żylaki odbytu – przyczyny
W literaturze naukowej podaje się kilka czynników ryzyka, odpowiedzialnych za powstawanie hemoroidów. Praca siedząca (występują często u kierowców), zaparcia, ciąża, to najważniejsze z nich. Hemoroidom sprzyja czytanie podczas defekacji, czyli zbyt długie przesiadywanie w toalecie.
Częste hemoroidy objawy to: odbytu to ból przy oddawaniu stolca, swędzenie odbytu, dyskomfort czy brudzenie bielizny wydzieliną kałową lub śluzem.
Hemoroidy – jak wygląda rozpoznanie choroby?
Najczęstsze objawy:
- swędzenie odbytu
- uczucie wilgotności
- poczucie niepełnego wypróżnienia
- pokrwawianie
- ból w czasie defekacji.
Usuwanie hemoroidów z użyciem prądu jednofazowego
Działanie zabiegu wykorzystywanego w medycynie estetycznej i proktologii polega na zmniejszeniu dopływu krwi, które prowadzi do powrotu żylakom odbytu do ich pierwotnej wielkości. Zabieg z użyciem technologii diatermii jednobiegunowej przynosi efekt terapeutyczny i jest bezpieczny. Opatentowane urządzenie wykorzystywane w gabinecie medycyny estetycznej wykorzystuje elektrody o specjalnie zaprojektowanej budowie.
Bardzo skutecznym leczeniem w stopniu II i III jest laserowe usuwanie hemoroidów.
Laserowe usuwanie hemoroidów w Poznaniu jest bezbolesne, zaraz po zabiegu można wrócić do aktywności życiowych.
Usuwanie hemoroidów
Remedium na hemoroidy jest laser do usuwania hemoroidów i urządzenie wykorzystujące prąd jednofazowy – czyli dwa najpopularniejsze zabiegi, które wykonuje się w naszym gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu.
Aparat z prądem jednofazowym – skuteczny zabieg na żylaki odbytu
Zabieg leczenia hemoroidów nie wymaga znieczulenia i jest przeprowadzany w klinice medycyny estetycznej w Poznaniu, leczenie prowadzi doświadczony proktolog.
Guzki krwawnicze – leczenie
W warunkach domowych można stosować preparaty kupione w aptece między innymi wyciąg z kasztanowca, nasiadówki z ziół lub leki specjalistyczne leki wydawane z przepisu lekarza. W swoim składzie zawierające substancje o silnym działaniu przeciwzapalnym – glikokortykosteroidy lub przeciwdziałające rozwojowi bakterii i wtórnego nadkażaniu zmian zapalnych. Dlatego ważne jest leczenie hemoroidów.
Leczeniem z wyboru są metody:
- aparat wykorzystujący prąd jednofazowy– bezinwazyjna i bezbolesna metoda łagodnej koagulacji;
- usuwanie hemoroidów laserem – przy użyciu wiązki światła zniszczone zostają naczynka hemoroidów, co prowadzi do ich obumarcia;
- metoda Barrona (tzw. gumkowanie hemoroidów) – do umartwienia guzka prowadzi założony u jego podstawy pierścień, który odcina dopływ krwi do zmiany.
Guzki krwawnicze – zapobieganie
W celu zmniejszenia ryzyka tworzenia się hemoroidów zaleca się pacjentom zmianę stylu życia oraz diety. Problem żylaków odbytu bardzo często dotyczy osób z zaburzeniami wypróżniania. W przypadku częstych zaparć i trudności z oddaniem stolca powstają sprzyjające warunki do zastoju krwi w splotach żylnych odbytu i tworzenia się hemoroidów.
Aby temu zapobiegać, zaleca się, aby pacjenci z podwyższonym ryzykiem wystąpienia hemoroidów stosowali się do odpowiednich zaleceń prewencyjnych. Zalecana jest przede wszystkim odpowiednia dieta w hemoroidach.
Dieta ta powinna opierać się o produkty bogate w błonnik i ułatwiające wypróżnianie. Ważne jest także spożywanie dużej ilości płynów, co dodatkowo rozmiękcza masy kałowe i zapobiega tworzeniu zaparć i kamieni kałowych.
W zalecanej diecie należy uwzględnić również produkty specjalnego przeznaczenia żywieniowego, takie jak na przykład len. Łyżeczkę siemienia lnianego (najlepiej w formie zmielonej) zalewa się wrzątkiem i odstawia do wystudzenia. Substancje zawarte w siemieniu tworzą odpowiednią zawiesinę, która poprawia pracę układu pokarmowego i ułatwia wydalanie resztek pokarmowych z jelit.
W zapobieganiu hemoroidom zaleca się, aby czas korzystania z toalety był jak najkrótszy, a siła parcia niezbyt duża. W razie potrzeby zaparcia możemy zmniejszać lekami dostępnymi w aptece, takimi jak czopki glicerynowe, parafina ciekła czy inne produkty o podobnym działaniu rozluźniającym stolec.
Żylaki odbytu – częstość występowania
Hemoroidy odbytu to problem wstydliwy, ale wyjątkowo częsty. Według statystyk, na pewnym etapie życia problem dotyka co drugą osobę w Polsce.
Hemoroidy wewnętrzne i hemoroidy zewnętrzne – objawy, diagnoza oraz leczenie
Czym są hemoroidy – zwane żylakami odbytu?
Hemoroidy, nazywane także guzkami krwawniczymi, to struktury naczyniowe położone w kanale odbytu. Są to tkanki ułatwiające kontrolę oddawania stolca, naturalnie występujące w organizmie człowieka. Potocznie „hemoroidy” to także choroba hemoroidalna, nazywana również żylakami odbytu.
Jest to schorzenie, z którym zmagają się ludzie w różnym wieku, jednakże najbardziej narażone są osoby po pięćdziesiątym roku życia oraz kobiety w ciąży, gdzie problem ten dotyka co drugiego Polaka. Hemoroidy są kłopotliwe i bolesne, ale można je leczyć prostymi metodami, dlatego nie warto odkładać wizyty u proktologa, który postawi odpowiednią diagnozę i podpowie, w jaki sposób można sobie pomóc.
Przyczyny powstawania hemoroidów (guzków krwawniczych) nie są do końca znane, przyjmuje się jednak, że najczęstszymi powodami są:
- częste zaparcia i parcie na stolec wymagające dużego wysiłku,
- biegunki,
- stosowanie środków przeczyszczających,
- siedzący tryb życia,
- praca w pozycji na „kucki”,
- ciąża,
- kaszel, kichanie, wymioty oraz długie wstrzymywanie oddechu,
- dieta uboga w błonnik,
- dziedziczność,
- marskość wątroby,
- obniżone napięcie ścian naczyń żylnych okolicy odbytu,
- wysoki poziom cholesterolu.
Żylaki odbytu – hemoroidy – objawy
Najczęstszym objawem skłaniającym pacjentów do udania się do lekarza jest pojawienie się krwawienia z odbytu. W zaawansowanych stadiach pojawia się silny ból i wysuwanie się guzków krwawniczych na zewnątrz podczas oddawania stolca.
W początkowym stadium obserwujemy łagodne objawy hemoroidów, które są mało uciążliwe, takie jak:
- pieczenie i świąd okolicy odbytu,
- ból towarzyszący wypróżnianiu,
- zwiększona ilość śluzu,
- uczucie niepełnego wypróżnienia.
Leczenie choroby hemoroidalnej
Leczenie choroby hemoroidalnej zaczyna się od postępowania zachowawczego.
Pierwszym krokiem jest wprowadzenie diety bogatej w błonnik i płyny. Ma to na celu rozluźnienie stolca, a tym samym ułatwienie wypróżnienia i zminimalizowanie mechanicznego podrażnienia guzków hemoroidalnych, a tym samym ograniczenia bólu i dyskomfortu.
Zalecenia dietetyczne i higieniczne są tak samo ważne jak leczenie farmakologiczne i zabiegowe, dlatego nie mogą zostać pominięte podczas terapii. Warto również wiedzieć, że długotrwałe stosowanie preparatów na hemoroidy dostępnych bez recepty, w przypadku braku wcześniejszej konsultacji u lekarza specjalisty, może opóźnić postawienie prawidłowej diagnozy i wdrożenie skutecznego leczenia. Regularne stosowanie się do wyżej wymienionych zaleceń skutkuje bardzo często ustąpieniem dolegliwości.
W przypadku braku poprawy lekarz kwalifikuje pacjenta do leczenia zabiegowego.
Do najskuteczniejszych metod takiego leczenia zaliczamy:
- leczenie hemoroidów metodą Barrona (inaczej gumkowanie, ligacja hemoroidów) polegające na założeniu u podstawy guzka gumowej podwiązki, która powoduje zatrzymanie dopływu krwi, a w konsekwencji obumarcie struktury i jej samoistne odpadnięcie.
- skleroterapia – polegająca na wstrzyknięciu bezpośrednio do guza substancji powodującej zakrzep naczynia i stopniowy zanik guzka.
Metoda z użyciem prądu jednofazowego jest uznawana za jedną z najlepszych metod usuwania hemoroidów, przede wszystkim dlatego że pozwala na bezbolesne, bezpieczne i skuteczne leczenie choroby hemoroidalnej. Metodzie towarzyszy poprawa jakości życia pacjentów – również dlatego, że pacjenci niemal bezpośrednio po zabiegu mogą wrócić do wykonywania swoich codziennych czynności bez odczuwania dyskomfortu.
Małoinwazyjny charakter metody pozwala również na leczenie pacjentów, u których zastosowanie innych, bardziej radykalnych metod z różnych względów nie jest możliwe. Ambulatoryjny i bezbolesny charakter metody pozwala także na przełamanie bariery strachu, dzięki czemu możliwe jest przebadanie większej liczby osób z dolegliwościami proktologicznymi, co zwiększa szansę wczesnej diagnozy raka odbytu.
Żylaki odbytu – definicja
Hemoroidy to przykra dolegliwość, która prowadzi do krwawienia z odbytu, bólu i świądu. Skutecznym sposobem na pozbycie się żylaków odbytu są zabiegi medycyny estetycznej – laserowe usuwanie hemoroidów. Są one doskonałą alternatywą do zabiegów chirurgicznych, są bezbolesne i małoinwazyjne. Poznajmy ich przebieg oraz korzyści dla zdrowia pacjenta.
Żylaki odbytu – czym są?
Hemoroidy (żylaki odbytu) niosą ze sobą nieprzyjemne i uciążliwe objawy. Wywołują one ból, krwawienie czy świąd. W skrajnych przypadkach dochodzi do mechanicznego uszkodzenia i przewlekłego uszkodzenia błony śluzowej, co prowadzi do bolesnego owrzodzenia. Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się hemoroidów jest leczenie w gabinecie medycyny estetycznej, w którym dostępne są zabiegi pomagające na hemoroidy. Wyróżniamy I, II, III i IV stopień zaawansowania żylaków odbytu. Bardziej zaawansowane stadium żylaków można leczyć operacyjnie lub za pośrednictwem zabiegu laserowego usuwania hemoroidów.
Zabieg z wykorzystaniem prądu jednofazowego
Do procedury usuwania hemoroidów w Poznaniu wykorzystuje się aparat, bazujący na diatermii jednobiegunowej niskonapięciowej. Zabieg prowadzi do przywrócenia naturalnej wielkości hemoroidów poprzez zmniejszenie napływu krwi, obkurczenia, zbliznowacenia, a następnie zwłóknienia hemoroidów. Zabieg jest bezinwazyjny i jest doskonałą alternatywą do zabiegów chirurgicznych. Zabieg polega na umieszczaniu elektrod aparatu na śluzówkach hemoroidów.
Przez elektrody przepływa prąd o niskim napięciu, co ma korzystny wpływ na ich leczenie. Zabieg jest krótki i trwa od 20 do 30 minut. Do zabiegu należy się dobrze przygotować. Zalecana jest głodówka od południa poprzedzającego zabieg lub doodbytnicze podanie czopków glicerynowych na 2 godziny przed zabiegiem. Zabieg jest bezpieczny i jest uważany za najmniej inwazyjną metodę usuwania hemoroidów. Po zabiegu można od razu wrócić do codziennej aktywności. Należy jedynie wystrzegać się alkoholu i wysiłku fizycznego.
Po zabiegu pacjent może odczuwać niewielki ból czy krwawienie, czasem nawet dolegliwości sprzed zabiegu. Jednak działanie zabiegu eliminuje negatywne objawy, prowadząc do całkowitego ustąpienia dolegliwości.
Laserowe usuwanie hemoroidów – Poznań
Zabieg cechuje się wysoką skutecznością i krótką rekonwalescencją, po której można wrócić do normalnego życia. Laserowe usuwanie hemoroidów nie jest bolesne, przez co coraz częściej wybierają go pacjenci medycyny estetycznej. Przed zabiegiem odbywa się konsultacja lekarska, która pozwala określić czy istnieją potencjalne przeciwwskazania do zabiegu. Zabieg usuwania hemoroidów laserem wykonywany jest bez znieczulenia. Jeśli pacjent jest nadwrażliwy na ból można użyć znieczulenia w formie kremu znieczulającego.
Proktolog w Poznaniu przykłada głowicę urządzenia kierując wiązkę lasera w stronę naczyń krwionośnych, które są usuwane za pomocą lasera. Na drodze zabiegu hemoroidy ulegają zblednięciu, a potem całkowicie znikają. Efektem ubocznym zabiegu usuwania hemoroidów laserem jest pojawienie się obrzęków i rumienia, które szybko ustępują.
Choroba hemoroidalna jest najbardziej rozpowszechnioną patologią proktologiczną w krajach zachodnich, którą można uznać za problem społeczny, ponieważ utrudnia codzienne funkcjonowanie czy życie zawodowe pacjentów. Z artykułu dowiemy się, czy hemoroidy same znikną? Czy możliwe jest samoistne cofnięcie się objawów choroby?
Jak wyglądają hemoroidy?
Hemoroidy to schorzenie, które występuje u 50% dorosłych, także u kobiet w ciąży. Są to guzki krwawnicze, które występują w odbytnicy i odbycie. Każdy posiada hemoroidy, których funkcją jest uszczelnianie odbytu oraz kontrola gazów i stolca. Jak wyglądają hemoroidy?
Choroba hemoroidalna (inaczej hemoroidy lub żylaki odbytu) występuje, gdy guzki krwawnicze są patologiczne powiększone, co prowadzi do nieprawidłowego odpływania krwi z hemoroidów. Chorobę leczy się u proktologa w Poznaniu. Kliniki medycyny estetycznej również oferują wiele zabiegów na tę dolegliwość.
W efekcie podczas choroby hemoroidalnej dochodzi do wypychania hemoroidów przez masy kałowe na zewnątrz odbytu, co powoduje ich uszkodzenie i krwawienie z odbytu. Według badań, choroba hemoroidalna jest najczęstszą przyczyną pojawiania się krwi w kale.
Hemoroidy – objawy
Głównym hemoroidy objawy jest pojawianie się krwi podczas wypróżnień. Inne objawy można zaobserwować w przypadku hemoroidów wewnętrznych, a inne w zewnętrznych. Hemoroidy wewnętrzne (kiedy hemoroidy znajdują się wewnątrz odbytnicy) mogą prowadzić do takich objawów jak: swędzenie i krwawienie z odbytu.
Z kolei hemoroidy zewnętrzne można zlokalizować w tkance podskórnej w obrębie odbytu. Do objawów hemoroidów zewnętrznych zaliczamy krwawienie, swędzenie, pieczenie, ból i dyskomfort. W przypadku występowania hemoroidów zewnętrznych pacjent może borykać się z zakrzepami, które wywołują silny ból i stan zapalny.
Czy hemoroidy same znikną?
Hemoroidy mogą same zniknąć i się wchłonąć, ale wymaga to zmiany nawyków i diety, które będą wspomagać leczenie hemoroidów. Dieta na hemoroidy powinna obfitować w błonnik, dlatego pacjent powinien pić herbaty ziołowe. Dodatkowo w leczeniu hemoroidów wskazana jest aktywność fizyczna, która może przyczynić się do ich wchłonięcia. Jeśli to nie działa, konieczna będzie wizyta u proktologa Poznań, który postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie hemoroidów.
Hemoroidy – leczenie
Pierwszą ze skutecznych metod hemoroidów jest metoda Barrona (gumkowanie). Leczenie polega na założeniu gumowych podwiązek na hemoroidy. W efekcie żylak odbytu zostaje pozbawiony dopływu krwi, co prowadzi do obumierania i jego odpadnięcia. Zabieg jest bezbolesny i krótki oraz nie wymaga hospitalizacji.
Drugim zabiegiem wykonywanym w gabinecie medycyny estetycznej u proktologa Poznań na hemoroidy leczenie jest laserowe usuwanie hemoroidów.
Procedura odbywa się po kwalifikacji pacjenta do zabiegu i polega na wprowadzeniu w jego odbyt światłowodu. Lekarz lokalizuje poszerzone guzki krwawnicze i niszczy je z pomocą promieniowania laserowego. Laser obkurcza hemoroidy wraz z otaczającą je tkanką łączną.
Zabieg laserowego usuwania hemoroidów w Poznaniu jest skuteczny i nieinwazyjny. Na efekty należy poczekać od 4 do 6 tygodni, ponieważ tyle trwa proces obkurczania poduszki hemoroidalnej. Wykorzystuje się do tego laser frakcyjny CO2. Efektem zabiegu jest szybkie ustąpienie dolegliwości i zamknięcie naczynek zasilających hemoroidy.
Czy hemoroidy same znikną? – skleroterapia
Skutecznym zabiegiem u proktologa w Poznaniu jest skleroterapia, która polega na ostrzykiwaniu hemoroidów przy wykorzystaniu videoendoskopu. Procedura polega na ostrzykiwaniu hemoroidów 3% roztworem aethosklerolu. Pacjent czuje się komfortowo podczas zabiegu, ponieważ stosuje się znieczulenie miejscowe. Efektem skleroterapii jest obkurczenie ścian naczyń krwionośnych i ich zamknięcie. Prowadzi to do usunięcia hemoroidów i innych nieprzyjemnych objawów tj. swędzenie odbytu. Pacjent nie wymaga długiej rekonwalescencji.
Leczenie hemoroidów metodą Barrona
Chirurg używa anoskopu, zasysa śluzówkę wewnątrz odbytu i podwiązuje ją przez nałożenie u podstawy ciasnej opaski gumowej. Uchwycona w ten sposób tkanka i gumka odpada po kilku dniach, miejscowa rana w śluzówce wygaja się w ciągu około 14 dni. Gumkowanie hemoroidów jest skuteczne w stopniu II.
Jak poznać hemoroidy Poznań
Leczenie żylaków odbytu
Żylaki odbytu można skutecznie wyleczyć w gabinecie medycyny estetycznej z udziałem nieinwazyjnych i niewymagających rekonwalescencji zabiegów.
Co to są żylaki odbytu?
Żylaki odbytu (inaczej hemoroidy) są to nabrzmiałe lub objęte stanem zapalnym struktury naczyniowe położone w kanale odbytu. Żylaki odbytu objawiają się różnie – często jest to niebolesne krwawienie z odbytu, w postępującej fazie choroby może pojawiać się silny ból, obrzęk okolicy odbytu czy zakrzepica w obrębie żylaka. Jest to bardzo popularna w dzisiejszych czasach i jednocześnie bardzo uciążliwa dolegliwość. DGHL
Przyczyny powstawania żylaków odbytu
Istnieje wiele przyczyn powstawania żylaków odbytu. Do najważniejszych z nich zaliczamy: zaburzenia rytmu wypróżnień, niska zawartość błonnika w diecie, brak aktywności fizycznej, wzrost ciśnienia w jamie brzusznej (przedłużone parcie, wodobrzusze lub ciąża), podłoże genetyczne czy też podeszły wiek.
Istnieją także czynniki ryzyka, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia choroby hemoroidów. Zaliczamy do nich: otyłość, praca w pozycji siedzącej, zaburzenia mięśni dna miednicy czy też przewlekły kaszel.
Objawy żylaków odbytu
Pacjent cierpiący na hemoroidy odczuwa krwawienie i wypadanie w okolicach odbytu. Krwawienie widoczne jest na powierzchni stolca lub papierze toaletowym i jest niewielkie. Hemoroidy objawy to także: poczucie niepełnego wypróżnienia, swędzenie odbytu czy trudności w utrzymaniu higieny.
Pacjent chory na hemoroidy boryka się z dyskomfortem, świądem i bólem podczas oddawania stolca. W skrajnych przypadkach pacjent może odczuwać hemoroidy objawy takie jak: brudzenie bielizny śluzem czy wydzieliną kałową. Jak wygląda żylaki odbytu leczenie?
Sposoby leczenia żylaków odbytu w gabinecie medycyny estetycznej
Laserowe usuwanie hemoroidów (LHP)
Zabieg laserowego usuwania hemoroidów to sprawdzony sposób na leczenie żylaków odbytu. Zabieg polega na wprowadzeniu światłowodu do poszerzonego guzka krwawniczego i precyzyjnym podaniu wiązki światła. Efektem zabiegu żylaki odbytu leczenie jest usunięcie naczyń hemoroidalnych i obkurczanie otaczającej je tkanki łącznej.
Pacjent może cieszyć się z efektów w ciągu 4-6 tygodni od wykonania zabiegu. Korzyściami zabiegu są nieinwazyjność, niskie ryzyko powikłań, brak możliwości uszkodzenia zwieracza odbytu czy brak długotrwałej rekonwalescencji.
Inne zabiegi na żylaki odbytu
W gabinetach medycyny estetycznej stosuje się także skleroterapię jako leczenie żylaków odbytu, która polega na wstrzyknięciu do hemoroidów środków powodujących ich zarastanie. W medycynie stosuje się także metodę Barrona, która cechuje się założeniem gumowej podwiązki na podstawę hemoroidu.
Efektem zabiegu jest doprowadzenie do jego niedokrwienia i odpadnięcia. Z kolei DGHL jest metodą leczenia żylaków odbytu, polegającą na zamykaniu tętnic doprowadzających krew do hemoroidów przez podwiązanie po ich zlokalizowaniu za pomocą proktoskopu z ultradźwiękowym detektorem przepływu. W klinikach i szpitalach stosuje się klasyczną operację (Milligan-Morgan), która polega na wycięciu chorobowo zmienionych guzków krwawniczych.
Co na hemoroidy działa najlepiej?
Zabieg gumkowania jest skutecznym zabiegiem a przy tym małoinwazyjnym.
Leczenie hemoroidów Poznań
Piśmiennictwo:
Aneta Obcowska, Małgorzata Kołodziejczak, Choroba hemoroidalna – współczesne poglądy na temat etiopatogenezy oraz metod leczenia. Przegląd piśmiennictwa, Nowa Med 2016, s.62-63
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing
Obecnie prowadzi badanie kliniczne, do którego zaprasza pacjentki i pacjentów w wieku 35-55 lat