Poznań ul. Promienista 132/1
pon-pt: 11:00-19:00

Hemoroidy leczenie


Hemoroidy (żylaki odbytu) to bardzo dokuczliwa dolegliwość. Są powodem wielu nieprzyjemnych sytuacji. Objawy – swędzenie odbytu i trudności w utrzymaniu higieny.

Leczenie hemoroidów przynosi znaczącą ulgę. Bardzo często zgłaszają się pacjentki po ciąży z hemoroidami.

Hemoroidy jak usunąć, hemoroidy jak wyglądają. Bardzo skuteczne zabiegi na hemoroidy to: gumkowanie, hemoron lub usuwanie laserem.

Po zabiegu zapomnisz o hemoroidach

Hemoroidy, proktolog, guzki krwawnicze, żylaki odbytu, hemoroidy leczenie, hemoroidy w ciąży, Leczenie żylaków odbytu, dghl, proktolodzy

Hemoroidy leczenie – częsty powód wizyt u proktologa lub chirurga

Leczenie hemoroidów:

  1. Leczenie zachowawcze – leki
  2. Hemoron
  3. Gumkowanie hemoroidów
  4. Laserowe zamykanie hemoroidów – po zabiegu nie ma śladu po hemoroidach

O wyborze metody decyduje lekarz na podstawie badania pacjenta.

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy (żylaki odbytu), często nazywane żylakami odbytu, są w dzisiejszych czasach bardzo częstą i uciążliwą dolegliwością. Są to powiększone, wypadające poduszeczki odbytowe. Bezpośrednia przyczyna ich powstawania nie została do końca poznana, aczkolwiek uważa się, że w zdecydowanej większości przypadków hemoroidy są zmianami pierwotnymi. Rzadko są wtórne do innych schorzeń, takich jak na przykład rak odbytnicy.

Patofizjologia powstawania hemoroidów polega w dużej mierze na procesach degradacyjnych podporowej tkanki łącznej oraz mięśni gładkich. Poduszki odbytowe po wypadnięciu ulegają zrogowaceniu oraz przerostowi w obrębie strefy przejściowej, a w wyższych stopniach także nabłonka walcowatego odbytnicy.

Wyodrębniono czynniki ryzyka, które pośrednio mają wpływ na powstawanie hemoroidów. Należą do nich między innymi zaparcia, ciąża, siedzący tryb życia, praca siedząca (bardzo częste u zawodowych kierowców), a nawet zbyt długie przesiadywanie w toalecie (na przykład czytanie podczas defekacji).

Hemoroidy jak wyglądają

Do głównych objawów hemoroidów należą przede wszystkim krwawienie oraz wypadanie. Objawy te mogą występować zarówno w sposób izolowany jak i wspólnie. Krwawienia są niewielkie, objawiają się występowaniem świeżej krwi na powierzchni stolca lub na papierze toaletowym.

Bardzo utrudnia życie pacjentom objawy: swędzenie odbytu i trudności w utrzymaniu higieny.

Ponadto, objawom hemoroidów może towarzyszyć dyskomfort, świąd, a nawet ból, nasilający się szczególnie podczas aktu defekacyjnego. Na bardziej zaawansowanych etapach choroby częste jest brudzenie bielizny śluzem oraz wydzieliną kałową.

Jak wyglądają hemoroidy?

W chorobie hemoroidalnej można wyodrębnić cztery stopnie zaawansowania, w zależności od nasilenia wypadania poduszeczek odbytowych.

Hemoroidy – stopnie zaawansowania

Pierwszy stopień hemoroidy (żylaki odbytu) widoczne są w badaniu endoskopowym, jednakże nie wypadają na zewnątrz odbytu, w związku z powyższym w klinicznym badaniu per rectum są niewidoczne. Jednakże możliwe jest krwawienie.

Drugi stopieńhemoroidy wypadają podczas defekacji, po czym samoistnie wracają na swoje miejsce.

Trzeci stopieńhemoroidy przebywają na zewnątrz przez cały czas, jednakże dają się łatwo odprowadzić ręcznie.

Czwarty stopieńhemoroidy przebywają na zewnątrz cały czas, jednakże ich odprowadzenie jest niemożliwe.

Hemoroidy zazwyczaj przebiegają łagodne, jednakże mogą wiązać się z występowaniem ostrych powikłań, takich jak zakrzepica w obrębie wypadniętych hemoroidów, masywne krwotoki, a w skrajnych przypadkach nawet martwicy tkanek. Warto wtedy zgłosić się do gabinetu chirurgicznego.

Jak wyglądają hemoroidy?

Podstawowy sposób rozpoznania choroby hemoroidalnej opiera się na badaniu fizykalnym przez odbyt. Hemoroidy jak wyglądają? Jest to struktura, która uzupełnia aparat zwieraczowy i zapobiega niekontrolowanemu oddawania gazu i stolca. W zdrowym organizmie hemoroidy są to trzy poduszkowate jamiste naczynia żylne wypełnione krwią. Nie są widoczne z zewnątrz.

Istnieje kilka sposobów raczenia sobie z hemoroidami, dobieranych w zależności od stopnia zaawansowania. Opierają się zarówno na leczeniu chirurgicznym jak i zachowawczym. W tym ostatnim bardzo dobrą propozycję oferuje współczesna medycyna estetyczna. Hemoroidy leczenieproktolog, chirurg.

okulista, okulista Poznań

Okulista, okulista Poznań Grunwald

Najczęstsze objawy:

Hemoroidy leczenie

Czym jest Hemoron?

Działanie technologii Hemoron opiera się na dążeniu do przywrócenia guzkom hemoroidalnym fizjologicznej wielkości poprzez zmniejszenie dopływu krwi. Jest to bardzo wysoko wyspecjalizowana diatermia jednobiegunowa, która obecnie jako jedyna nie powoduje zwęglenia się tkanek, a jedynie ich zagotowanie.

Elektroda urządzenia Hemoron ma specjalne działanie i budowę umożliwiającą zogniskowanie wiązki energii cieplnej tak, by ogrzaniu uległa nie błona śluzowa w miejscu przyłożenia elektrody, a komórki naczyń krwionośnych biegnących dokładnie pod miejscem przyłożenia.

Dzięki temu błona śluzowa pozostaje nienaruszona. Jest to metoda o największej małoinwazyjności wśród dostępnych obecnie na rynku. Zabieg jest krótkotrwały, ponieważ jego przeprowadzenie zwykle nie przekracza 30 minut.

Dodatkową zaletą aparatu Hemoron jest fakt, że działa on na baterie i nie wymaga stałego podłączenia do sieci elektrycznej. Zakres natężenia prądu używanego przez aparat Hemoron zapewnia całkowite bezpieczeństwo i nie wiąże się nawet z minimalnym ryzykiem porażenia prądem.

Pierwszym efektem po zabiegu jest ustąpienie swędzenie odbytu.

hemoroidy jak usunąć

Usuwanie hemoroidów – Jak wygląda przygotowanie do zabiegu?

Podstawą kwalifikacji do zabiegu z wykorzystaniem aparatu Hemoron jest konsultacja lekarska, podczas której przeprowadzany jest wywiad, wykonywane badanie odbytu, podczas którego lekarz weryfikuje rozpoznanie choroby hemoroidalnej oraz ocenia stopień zaawansowania schorzenia.

Bezpośrednio przed zabiegiem konieczne jest oczyszczenie końcowego odcinka odbytnicy poprzez głodówki od poprzedniego dnia oraz zastosowania czopków glicerynowych.

Hemoroidy leczenie – metodą hemoron – jest bardzo skuteczne i bezinwazyjne.

Na czym polega zabieg usuwania hemoroidów z wykorzystaniem Hemoron?

Zabieg z wykorzystaniem aparatury Hemoron opiera się na wykorzystaniu śródzabiegowej anoskopii, podczas której dochodzi do mapowania śluzówki odbytnicy. W toku tego procesu ujawniane są kolejne guzki krwawnicze, które dzięki zastosowaniu diatermii jednobiegunowej są od razu koagulowane.

Znieczulenie do zabiegu nie jest konieczne, gdyż strefa błony śluzowej jelita, w której pojawiają się guzki krwawnicze jest bezbolesna. Odczucie podczas zabiegu można porównać do parcia na stolec.

We wczesnych stadiach zaawansowania (I – III) w większości przypadków wystarcza czterokrotne powtórzenie zabiegu. Interwał pomiędzy poszczególnymi powtórzeniami zazwyczaj mieści się w przedziale od trzech do sześciu tygodni. W IV stopniu zaawansowania plan leczenia i powtórzeń zabiegu dobierany jest indywidualnie.

Jaka jest skuteczność metody Hemoron?

Zabieg z wykorzystaniem technologii Hemoron charakteryzuje się stosunkowo dużą skutecznością. Choć sama metoda jest stosunkowo młoda, więc długoterminowe dane są dość ograniczone, jednakże na podstawie dotychczasowych obserwacji, przeprowadzenie pełnej kuracji zapewnia efekt terapeutyczny na okres około dwóch lat. Jest to skuteczne usuwanie hemoroidów.

Czy to jest bezpieczne?

Zabieg usuwanie homoroidów z wykorzystaniem aparatury Hemoron charakteryzuje się bardzo wysokim bezpieczeństwem. Jest najmniej inwazyjną metodą dostępną obecnie na rynku. W związku z powyższym ryzyko powikłań jest dużo mniejsze niż w przypadku metod chirurgicznych oraz innych metod zachowawczych i wynosi około 0,5%, co czyni tę metodę najbezpieczniejszą wśród obecnie stosowanych.

Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu?

Powrót do pełnej sprawności możliwy jest praktycznie od razu po zakończeniu zabiegu. Bezpośrednio, przez kilka dni po zabiegu może być odczuwalny niewielki ból oraz krwawienie. U części pacjentów mogą jeszcze przez jakiś czas utrzymywać się objawy sprzed zabiegu, jednakże stopniowo zmniejszają one swoje nasilenie.

Zalecane jest, by w trakcie trwania kuracji (czyli w przedziale pomiędzy pierwszym, a ostatnim powtórzeniem zabiegu), powstrzymać się od podejmowania wysiłku fizycznego.

Hemoroidy leczenie Poznań

Usuwanie hemoroidów – dobieramy metodę w zależności od stopnia zaawansowania.

Hemoroidy w ciąży

Ciąża bardzo często wywołuje powstawanie hemoroidów lub nasila objawy hemoroidów.

Hemoroidy leczenie Poznań – leczenie, zajmuje się chirurg

Bardzo skutecznym leczeniem w stopniu II i III jest laserowe zamykanie hemoroidów.

Laserowe usuwanie hemoroidów Poznań jest bezbolesne, zaraz po zabiegu można wrócić do aktywności życiowych.

Hemoroidy przyczyny

Żylaki odbytu mogą się pojawiać niezależnie od wieku. Sprzyja ich występowaniu siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej (powoduje zaburzenie ciśnienia w układzie żylnym w okolicy odbytu). Cierpią na nie często osoby jeżdżące konno, kolarze, kierowcy oraz spędzające dużo czasu przy komputerze.

Hemoroidy a dieta

Do rozwoju żylaków odbytu przyczynia się także zła dieta. Niewystarczająca ilość błonnika (warzywa, owoce, grube kasze, pieczywo razowe) i zbyt mało płynów powodują zaparcia i zmuszają jelita do wytężonej pracy. W takiej sytuacji, w trakcie wypróżniania dochodzi do rozciągnięcia błony śluzowej okolicy odbytu.

Do zaparć przyczynia się też spowolnienie wraz z wiekiem przemiany materii oraz przyjmowanie niektórych leków, np. uspokajających, przeciwkaszlowych z kodeiną, na niestrawność, nadciśnienie tętnicze czy preparatów żelaza.

Powstawaniu żylaków odbytu sprzyja także  okres ciąży i związane z nią zmiany hormonalne. Ponadto rozwijający się płód uciska mechanicznie na układ żylny, utrudniając odpływ krwi, a także upośledza czynność jelit.

Również silne parcie podczas porodu prowadzi do rozwinięcia się guzków krwawniczych. Po porodzie hemoroidy mogą się samoistnie zmniejszyć, czasami jednak wymagają leczenia.

Hemoroidy usuwanie

Zewnętrzne Hemoroidy – jak leczyć?

Występujące Hemoroidy to częsty problem, któremu towarzyszy krwawienie i pieczenie, ból przy oddawaniu stolca czy swędzenie odbytu. Remedium na hemoroidy jest laser do usuwania hemoroidów i Hemoron – czyli dwa najpopularniejsze zabiegi, które wykonuje się w naszym gabinecie Poznań.

Skąd się biorą hemoroidy?

Hemoroidy są to małe sploty naczyń krwionośnych, które przypominają gąbczaste poduszeczki. W stanie spoczynku są wypełnione krwią, a podczas rozluźnienia krew jest uwalniania do stolca. Do przyczyn powstawania żylaków odbytu zaliczamy predyspozycje genetyczne, niewłaściwą dietę czy siedzący tryb życia. Z hemoroidami borykają się także kobiety w ciąży, ponieważ organizm kobiety zwiększa podatność tkanek na rozciąganie.

Przyczyną jest także powiększona macica, która uciska jamę brzuszną i miednicę, co prowadzi do zwiększenia ciśnienia krwi w świetle naczyń hemoroidów. Efektem jest powiększenie i rozciągnięcie guzków krwawnicowych.

Hemoroidy objawy

Najpopularniejsze hemoroidy objawy to: krwawienie oraz wypadanie z odbytu. Krwawienie jest niewielkie i występuje na powierzchni stolca lub papierze toaletowym. Często hemoroidy objawy to swędzenie odbytu i trudności w utrzymaniu higieny. Inne objawy żylaków odbytu to ból przy oddawaniu stolca, swędzenie odbytu, dyskomfort czy brudzenie bielizny wydzieliną kałową lub śluzem.

Laser frakcyjny CO2

Jest to świetna alternatywa do operacji chirurgicznej, która jest mniej inwazyjna i nie wymagająca rekonwalescencji. Metoda hemoroidy leczenie polega na naświetlaniu zmienionych chorobowo guzków krwawniczych za pomocą wprowadzonego do ich wnętrza światłowodu, który zasilany jest laserem.

Dochodzi wówczas do fotokoagulacji hemoroida światłem laserowym. Do zabiegu lekarze medycyny estetycznej stosują laser frakcyjny CO2 lub laser neodymowo-yagowy (Nd:YAG), które prowadzą do martwicy hemoroidów.

Zabieg pozwala na zahamowanie wypadania hemoroidów, a efekty zabiegu widoczne są po 6-8 tygodniach. Laser frakcyjny CO2 jest precyzyjny i nie wymaga założenia szwów. Hemoroidy leczenie to zabieg, który nie wywołuje ryzyka powikłań.

Hemoron – skuteczny zabieg na żylaki odbytu

Zabieg hemoroidy leczenie nie wymaga znieczulenia i jest przeprowadzany w klinice medycyny estetycznej Poznań. Pacjentowi przez kanał odbytu wprowadza się anoskop operacyjny, który lokalizuje żylaki odbytu (hemoroidy), a następnie przykłada się do nich końcówki igieł. Zabieg trwa do 30 minut i jest bezbolesny.

Zabieg prowadzi do koagulacji guzków krwawniczych. W przypadku I-II stadium hemoroidów rekomenduje się cztery zabiegi, by pozbyć się problemu hemoroidów.

W przypadku IV stopnia zaawansowania lekarz medycyny estetycznej indywidualnie ustala schemat terapii, by osiągnąć pożądane efekty w jak najkrótszym czasie. Zabieg jest skuteczny i zapewnia efekt terapeutyczny na okres około dwóch lat.

Po zabiegu pacjent może wrócić od razu do aktywności zawodowej – nie wymagana jest rekonwalescencja. Po zabiegu leczenia żylaków odbytu pacjent może odczuwać dyskomfort i lekki ból, dlatego powinno się wówczas unikać wysiłku fizycznego.

Usuwanie hemoroidów Poznań

Zobacz też: okulista

lek.med. Włodzimierz Rosiński
5/5 - (17 votes)

Popularne zabiegi

+48 571 323 530

+48 571 323 530