Zapalenie pęcherza moczowego
Czym jest zapalenie pęcherza moczowego?
Zapalenie pęcherza moczowego jest stanem zapalnym błony śluzowej tego narządu wywołanym obecnością czynników patogennych zlokalizowanych powyżej zwieracza pęcherza moczowego. Może ono być zarówno pochodzenia infekcyjnego jak i nieinfekcyjnego.
Według obecnych danych, co druga kobieta przy najmniej raz w życiu przechodzi zapalenia pęcherza moczowego, które jest najczęstszą przyczyną wystawiania zwolnień lekarskich u kobiet. Fakt, iż schorzenie to występuje znacznie częściej u kobiet wynika z budowy anatomicznej żeńskiego układu moczowego, w którym cewka moczowa jest krótka i prosta, co w efekcie powoduje znacznie łatwiejsze wnikanie bakterii do pęcherza moczowego.
Skąd się bierze i jak powstaje to schorzenie?
Przyczyny zapalenia pęcherza moczowego mogą być nieinfekcyjne oraz infekcyjne. Do tych pierwszych zaliczają się zapalenia pęcherza jatrogenne, powstałe wskutek działania niektórych leków lub autoimmunologiczne. Infekcyjne zapalenie pęcherza moczowego w 90% przypadków ma charakter wstępujący, a czynnikami sprawczymi są bakterie wchodzące w skład fizjologicznej flory jelitowej.
Zdecydowanie rzadszą drogą jest zakażenie krwiopochodne, w którym czynniki patogenne dostają się do pęcherza moczowego wraz z krwią.
Najczęstszymi patogenami wywołującymi zapalenie pęcherza moczowego są bakterie, jednakże mogą zdarzać się również zapalenia grzybicze oraz pasożytnicze (na przykład wskutek infekcji rzęsistkiem pochwowym). Zapalenia na tle wirusowym w tym przypadku są bardzo rzadkie.
Wyodrębniono pewne czynniki predysponujące do występowania zapalenia pęcherza moczowego. Pierwszą ich grupę stanowią stany powodujące utrudnienia w odpływie moczu.
Należą do nich między innymi różnego rodzaju anomalie rozwojowe układu moczowego, zwężenie dróg moczowych zarówno z przyczyn wewnętrznych (np. kamień, polip lub guz), jak i zewnętrznych (zazwyczaj ucisk z zewnątrz na przykład w przebiegu choroby nowotworowej), tak zwany refluks pęcherzowo-nerkowy.
Inne czynniki predysponujące do wystąpienia zapalenia pęcherza moczowego to nadużywanie leków przeciwbólowych, choroby metaboliczne, obecność ciał obcych w pęcherzu moczowym (np. cewnika), a także ciąża.
Szczególną przyczyną zapalenia pęcherza moczowego jest etiologia związana z patogenami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak na przykład chlamydia czy rzeżączka.
Jak się objawia zapalenie pęcherza moczowego?
Podstawowymi objawami zapalenia pęcherza moczowego są tak zwane objawy dyzuryczne oraz polakizuryczne. Pod tymi tajemniczymi nazwami kryją się takie symptomy jak utrudnione oddawanie moczu, ból przy oddawaniu moczu, częste i niejednokrotnie bolesne parcie na pęcherz moczowy z oddawaniem jedynie niewielkiej ilości moczu, a czasem także potrzeba oddawania moczu w nocy, która przerywa sen.
Ponadto wyżej wymienionym objawom mogą towarzyszyć dolegliwości bólowe zarówno w okolicy nadłonowej, jak i w okolicy nerek. Schorzenie to należy różnicować z takimi jednostkami chorobowymi jak na przykład zapalenia przydatków, zapalenie gruczołu krokowego czy też niektóre choroby jelit.
Jak się leczy zapalenie pęcherza moczowego?
Dobór odpowiedniej metody zapalenia pęcherza moczowego zależy od jego przyczyny oraz nasilenia. W przypadku przyczyny jatrogennej bądź związanej z obecnością ciała obcego konieczne jest usunięcie tej przyczyny. W miarę możliwości wskazane jest również usunięcie przyczyny zapalenia pęcherza.
Istotne jest postępowanie objawowe, takie jak obfita podaż płynów z częstym opróżnianiem pęcherza moczowego, uregulowanie czynności jelit oraz zastosowaniem leków w zależności od prezentowanych przez pacjenta objawów.
Podstawową metodą leczenia zapalenia pęcherza jest jednak leczenie przyczynowe obejmujące zastosowanie antybiotykoterapii, leków przeciwgrzybiczych lub przeciwpasożytniczych, po uprzednim rozpoznaniu patogenu odpowiedzialnego za wywołanie stanu zapalnego.
Właściwe leczenie jest o tyle istotne, iż nieleczone zapalenie pęcherza moczowego może prowadzić do niebezpiecznego stanu jakim jest krwotoczne zapalenie pęcherza moczowego, a także do wstępowania zakażenia wyżej, a w skrajnych przypadkach do uogólnienia zakażenia i powstania sepsy.
Ialuril Prefill w leczeniu zapalenia pęcherza moczowego
Ialuril Prefill jest innowacyjnym preparatem do stosowania dopęcherzowego, w którego skład wchodzą hialuronian sodu, siarczan chondroityny oraz chlorek wapnia występujące w odpowiednich, ściśle określonych proporcjach.
Jego zadaniem jest odbudowa glikozaminoglikanowej warstwy ochronnej pokrywającej błonę śluzową pęcherza moczowego.
Jest więc świetną metodą na wspomaganie regeneracji pęcherza moczowego w przypadku wystąpienia stanu zapalnego tego narządu, a także w zmniejszaniu ryzyka jego nawrotów. Pełna terapia preparatem Ialuril Prefill odbywa się według ściśle określonego schematu.
Przez pierwszy miesiąc stosowania, preparat podawany jest co tydzień. W drugim miesiącu co dwa tygodnie, a następnie raz w miesiącu aż do ustąpienia całkowitej remisji objawów.
Preparat ten najczęściej przepisuje i podaje urolog.
Zapalenie pęcherza moczowego
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing
Obecnie prowadzi badanie kliniczne, do którego zaprasza pacjentki i pacjentów w wieku 35-55 lat