Poznań ul. Promienista 132/1
pon-pt: 11:00-19:00

Łysienie androgenowe – leczenie


Łysienie androgenowe występuje u kobiet i mężczyzn

Jakie zabiegi na łysienie androgenowe – polecamy laser erbowo-yagowy + osocze (zabieg bezbolesny, bez ukłuć)

łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe to problem dotykający mężczyzn i kobiet. U jego przyczyn leży m.in. aromataza w okolicy potylicy. Remedium na tę przypadłość stanowią zabiegi na  leczenie łysienia takie jak: przeszczep włosów, mezoterapia igłowa z osoczem bogatopłytkowym i laseroterapia.

Łysienie androgenowe – co to jest?

Ta przypadłość polega na miniaturyzacji mieszka włosowego pod wpływem dihydrotestosteronu. Problem dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Do przyczyn łysienia androgenowego zaliczamy:  zwiększoną aktywność alfa-5-reduktazy typu II i zwiększoną ilością DIH w okolicy czołowej. Czynnikiem wpływającym na łysienie androgenowe jest także aromataza w okolicy potylicy.

Ten rodzaj łysienia dzieli się na rozlane i przerzedzenie włosów w części centralnej okolicy czołowej. Podczas łysienia androgenowego ma miejsce osłabienie cebulek i ich mniejsza aktywność. W efekcie więcej włosów jest w fazie odpoczynku niż wzrostu.

Diagnostyka

Najlepszym sposobem do diagnostyki oraz monitorowania leczenia jest trichoscan.

Jakie zabiegi na łysienie androgenowe?

Laser frakcyjny

Bardzo skutecznym zabiegiem jest zastosowanie lasera frakcyjnego. Zabieg ten działa na dwa sposoby: pierwszy polega na kontrolowanym mikrouszkodzeniu skóry co wywołuje procesy regeneracyjne, drugi polega na wytworzeniu mikrokanalików w skórze, przez które można wprowadzać leki do głębszych warstw skóry – np. osocza bogatopłytkowego.

Laserem z wyboru jest laser erbowo-yagowy, ze względu na bezbolesny przebieg zabiegu.

Przeszczep włosów

Pierwszą z metod łysienie androgenowe leczenie jest przeszczep włosów. Jest to jednocześnie jeden z najbardziej inwazyjnych zabiegów. Przeszczep włosów polega na pobraniu włosów z potylicznej części głowy i wstawieniu ich w miejsca, gdzie pojawia się łysienie. Włosy pobierane są paseczkami z miejsc, gdzie rosną wyżej, by opadały na miejsce, skąd zostały zabrane.

Minusem tej metody łysienie androgenowe leczenie jest fakt, że przeszczep włosów może się nie przyjąć. Metoda przeszczepu włosów nie sprawdza się też w zaawansowanym stadium łysienia androgenowego. Są na szczęście metody leczenia wypadania włosów.

Mezoterapia igłowa

Doskonałym remedium na łysienie androgenowe jest mezoterapia igłowa, czyli nakłuwanie skóry połączone z podawaniem koktajli z witaminami i minerałami lub osoczem bogatopłytkowym. Największe korzyści podczas zabiegów na łysienie przynosi nakłuwanie skóry, które pobudza procesy regeneracyjne.

Najskuteczniejszą metodą jest połączenie zabiegu z osoczem bogatopłytkowym z wytwarzaniem mikrokanalików w skórze laserem frakcyjnym.

Dlatego polecanym zabiegiem w naszym gabinecie jest połączenia lasera erbowo-yagowego z osoczem.

Osocze bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe pozyskuje się z krwi własnej pacjenta. Krew jest odwirowywana, a otrzymany preparat bogaty jest w płytki krwi i czynniki wzrostu. Tak przygotowany preparat aplikuje się w skórę głowy, co zapewnia pobudzenie naturalnych mechanizmów regeneracji.

Efektem zabiegów na łysienie z udziałem podania osocza bogatopłytkowego jest pobudzenie komórek macierzystych w obrębie cebulki włosowej i włosów do wzrostu. Dla osiągnięcia pożądanego efektu terapeutycznego niezbędna jest seria zabiegów

Ledoterapia

Łysienie androgenowe leczenie odbywa się także z udziałem ledoterapii. Ledy medyczne prowadzą do zmiany metabolizmu komórek i pobudzenia wzrostu włosa. Zabieg ledoterapii  jest bezbolesny i bezpieczny. W ledoterapii wykorzystuje się światło czerwone lub podczerwone.

W terapii ledowej wykorzystuje się panel z diodami, który umieszcza się nad głową, dzięki temu działa na całą powierzchnię oraz poprawia ukrwienie.

Bardzo skuteczne jest zabieg łączony: laser erbowo-yagowy + osocze + ledy

Łysienie androgenowe Poznań

Jakie zabiegi na Łysienie androgenowe

Czym jest łysienie, skąd się bierze i jakie są jego rodzaje?

Łysienie jest procesem, którego istotą jest utrata włosów. Dotyczy głównie skóry owłosionej głowy, choć nie tylko. Istnieje kilka rodzajów łysienia, które różnią się typem wypadania włosów i obszarami ich przerzedzenia, a przede wszystkim mechanizmem powstawania.

Łysienie może być samoistne i wynika z pewnych indywidualnych uwarunkowań i predyspozycji (na przykład łysienie androgenowe), może również być rezultatem różnych schorzeń (np. autoimmunologicznych w przypadku łysienia plackowatego), a także powikłaniem poterapeutycznym (klasyczny przykład – łysienie w przebiegu chemioterapii z powodu nowotworu złośliwego).

Najczęstszym typem łysienia jest łysienie androgenowe, wynikające z przemian hormonalnych (dokładniejszy mechanizm opisano poniżej). Funkcjonuje kilka teorii na temat tego, jak do niego dochodzi. Najbliższa prawdy wydaje się ta o uwarunkowaniach genetycznych, która dotyczy dziedziczenia genu łysienia. Co ciekawe, gen ten jest dziedziczony wyłącznie po matce, natomiast ujawnia się u mężczyzn.

Łysienie androgenowe i jego patomechanizm

Łysienie androgenowe jest najczęstszym rodzajem łysienia o charakterze samoistnym, wynikającym z pewnych procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie. Zdecydowana większość przypadków dotyczy mężczyzn, jednakże u kobiet o dużej wrażliwości mieszka włosowego na androgeny również może do niego dojść.

Bezpośrednią odpowiedzialność za przerzedzanie się i wypadanie włosów ponosi pochodna androgenowa – dihydrotestosteron. Jego działanie powoduje zwiększenie intensywności wypadania włosów, czemu często towarzyszy łojotok i występowanie tłustego łupieżu.

Ten typ łysienia najczęściej pojawia się około 50 roku życia, ale równie dobrze może pojawiać się wcześniej. Rozpoczyna się ono najczęściej od kątów czołowych, czemu towarzyszy powstawanie charakterystycznych „zakoli”, a także czubka głowy. U kobiet jest ono dużo rzadsze, i objawia się równomierną utratą włosów na całym obszarze głowy, co w rezultacie daje obraz równomiernego przerzedzenia włosów.

Istnieje skala opisująca poszczególne etapy procesu łysienia androgenowego u mężczyzn, nosząca miano skali Norwood-Hamiltona, i przedstawiająca się następująco:

  1. tworzenie tak zwanych zakoli (ubytków włosów w przedniej części głowy)
  2. przerzedzenie i przesunięcie w górę pierwotnej linii włosów – efekt „wysokiego czoła”
  3. stopniowe przerzedzanie się włosów na środkowej części głowy oraz tak zwanej koronie
  4. objęcie procesem całej głowy
  5. całkowita łysina.

Leczenie łysienia androgenowego

Jednym z istotnych sposobów walki z łysieniem androgenowym, które są wykorzystywane we współczesnej medycynie estetycznej jest zabieg z zastosowaniem urządzenia Hairegen. Jest to innowacyjny aparat medyczny do samodzielnego stosowania. Wykorzystuje on nowatorską technologię PCLT (Pintpoint Current Laser Therapy), opartą na czterech mechanizmach molekularnych prowadzących do zwiększenia grubości włosa, ale i poprawy ukrwienia i odżywienia cebulek włosowych.

Wyróżniany jest mechanizm optyczny (wykorzystanie światła o właściwościach leczniczych), elektrostatyczny (rozładowanie specyficznych mikronapięć w obrębie skóry), mechaniczny (polegający na masażu stymulującym), oraz biochemiczny (polegający na uwalnianiu odpowiednich jonów).

Czas trwania zabiegu to około 5-8 minut każdego dnia. Urządzenie wyłącza się automatycznie, tak więc jest bardzo proste w obsłudze. Dzięki swojej bezinwazyjności charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem. Praktycznie nie obserwuje się powikłań po jego wykonaniu, aczkolwiek niekiedy może wystąpić krótkotrwała przeczulica skóry głowy oraz jej zaczerwienienie. Urządzenie może być wykorzystywane zarówno przez kobiety jak i mężczyzn, zarówno do włosów długich jak i krótkich (dostępne są dwa rodzaje kartridży do aparatu).

Środki ostrożności i przeciwwskazania

Istotne jest, by przed zastosowaniem tej metody leczenia łysienia androgenowego zebrać odpowiedni wywiad, a także wykonać niezbędne badania dodatkowe pozwalające wykluczyć uchwytne przyczyny łysienia, a także ewentualne przeciwwskazania do zastosowania urządzenia Hairegen. Przeciwskazania do wykorzystania tej metody obejmują tę samą grupę, u których generalnie przeciwwskazane jest stosowanie medycyny estetycznej (ciąża, laktacja, cukrzyca, stany zapalne, choroby autoimmunologiczne etc.).

Ponadto nie należy go stosować u chorych z obciążeniami dermatologicznymi, takimi jak łuszczyca, nadmierne rogowacenie, różnego rodzaju wypryski. Nie zaleca się również zabiegów Hairegen w okolice znamion czy blizn. Przeciwwskazaniem jest również aktywne leczenie retinoidami z zastrzeżeniem, że aby móc przeprowadzić zabieg musi minąć co najmniej 6 miesięcy od jego zakończenia.

Łysienie androgenowe  – Inne sposoby leczenia

Współczesna medycyna estetyczna oferuje również inne metody walki z łysieniem, na przykład mezoterapię igłową, karboksyterapię, czy też zastosowanie osocza bogatopłytkowego. Metodę dobiera się indywidualnie do rodzaju łysienia, jego intensywności, pożądanego efektu, a także możliwości przeprowadzenia zabiegu i preferencji pacjenta.

Bardzo skutecznym leczeniem jest połączenie lasera erbowo-yagowego i osocza bogatopłytkowego.

Łysienie androgenowe leczenie

Łysienie androgenowe to poważny problem medyczny, który można zatrzymać dzięki zabiegom takim jak: laser erbowo-yagowy, osocze bogatopłytkowe czy przeszczep komórek macierzystych. Przyjrzyjmy się bliżej leczeniu łysienia androgenowego.

Czym jest łysienie androgenowe?

Łysienie androgenowe to choroba, której przyczyną są uwarunkowania genetyczne. Najczęściej choroba dotyka mężczyzn po 50 roku życia. Za główną przyczynę łysienia androgenowego uznaje się nadwrażliwość na DHT (pochodną męskiego hormonu testosteronu). DHT działa na receptory androgenowe mieszków włosowych, prowadząc do ich zaniku.

W efekcie ma miejsce skrócenie fazy rozwoju włosów, a nowe włosy stają się osłabione i krótsze, co w konsekwencji prowadzi do braku się ich pojawiania. Objawami towarzyszącymi tego tego typu łysienia jest przetłuszczona skóra głowy, która jest wynikiem nadprodukcją łoju skórnego. Inną przyczyną łysienia androgenowego jest nadmierne napięcie skóry głowy. 

Laser erbowo-yagowy + osocze bogatopłytkowe

Laser erbowo-yagowy (Er:YAG) to częsty zabieg wykorzystywany w łysienie androgenowe leczenie. Dzięki użyciu długości fali 2940 nm następuje stymulacja włosów do fazy wzrostu i „obudzenie” uśpionych włosów. Za sprawą lasera można uzyskać sukcesy w postaci 75% wzrostu gęstości włosów 

Zabieg laserem polega na przykładaniu wiązki lasera do skóry głowy, co wywołuje pożądany efekt termiczny i równomierne podgrzewania partii caila. Dzięki temu następuje zwiększenie dopływu krwi do uśpionych mieszków włosowych, ich dotlenienie i odżywienie, co przekłada się na wytwarzanie nowych włosów. Impulsy lasera prowadzą do uwalniania czynników wzrostu i regeneracji naskórka oraz szybkie odrastanie mieszków włosowych. Lekarz podczas procedury zabiegowej dokonuje serii strzałów z lasera w obszarze zabiegowym, które wykonuje się dwukierunkowo płynnym ruchem.

Zabieg lasera Er:YAG często łączy się z osoczem bogatopłytkowym. Po zabiegu laseroterapii podaje się za pomocą iniekcji osocze bogatopłytkowe, które jest preparatem pozyskiwanym z krwi własnej pacjenta. Po odwirowaniu powstaje preparat zawierający czynniki wzrostu, które mają korzystny wpływ na biostymulację i regenerację skóry głowy.

Osocze bogatopłytkowe

Terapię osoczem stosuje się też jako oddzielny zabieg bez użycia lasera. Pobiera się od pacjenta krew, która jest odwirowywania, co pozwala na uzyskanie czynników wzrostu, które pobudzają pracę cebulek włosowych i redukcję wypadania włosów. Osocze ma zbawienny wpływ na porost nowych włosów w miejscu, gdzie było wstrzykiwane.

Warto zaznaczyć, że zabieg osoczem bogatopłytkowym nie wywołuje reakcji alergicznych, ponieważ preparat pochodzi z organizmu pacjenta. Zabieg osoczem bogatopłytkowym trwa od 30 do 60 minut i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Lekarz do zabiegu wykorzystuje cienkie igły, co redukuje uczucie bólu do minimum. Osocze bogatopłytkowe podaje się na drodze mezoterapii igłowej. W celu uzyskania pożądanych efektów terapeutycznych rekomenduje się serię zabiegów – od 3 do 5.

Dermapen

Dermapen to urządzenie przypominające wyglądem długopis, które zostało wyposażone w 16 pulsujących igieł. Poprzez igiełki podawane są substancje aktywne takie jak koktajle odżywcze czy osocze bogatopłytkowe, które mają korzystny wpływ na leczenie łysienia androgenowego. Dermapen pozwala na pobudzenie procesów regeneracyjnych skóry głowy, stymulując ją poprzez nakłucia i podawanie substancji aktywnych.

Dermapen to zabieg, który jest całkowicie bezpieczny i dedykowany wszystkim rodzajom łysienia. W efekcie następuje regeneracja skóry głowy, poprawa struktury włosów i zahamowanie procesu wypadania włosów.

Komórki macierzyste na łysienie androgenowe

Komórki macierzyste to zabieg na łysienie, który wykorzystuje autologiczny przeszczep włosów. Zabieg trwa około 30 minut i polega na pobraniu 3 wycinków skóry o małej średnicy od pacjenta.

Następnie izoluje się pobrane od pacjenta tkanki, które zawierają komórki progenitorowe, komórki macierzyste i czynniki wzrostu. Przygotowany preparat podaje się na drodze mezoterapii igłowej w skórę głowy – w okolice mieszków włosowych. W efekcie dochodzi do uruchomienia procesów naprawczych i odrastania włosów.

5/5 - (6 votes)

Popularne zabiegi

+48 571 323 530

+48 571 323 530