Poznań ul. Promienista 132/1
pon-pt: 11:00-19:00

Ginekomastia


Ginekomastia to przerost piersi u mężczyzny, zjawisko to jest często przyczyną kompleksów.

Inaczej zwana lipomastia, jeśli przeważa tkanka tłuszczowa. Oferujemy skuteczne leczenie ginekomastii

ginekomastia, lipomastia, leczenie ginekomastii

Ginekomastialipomastia

Czym jest i jak powstaje?

Gruczoły piersiowe są największymi, parzystymi gruczołami skórnymi występującymi w organizmie człowieka. Pełnemu rozwojowi ulegają tylko u kobiet. U mężczyzn zaś pozostają narządem szczątkowym. Ich strukturę stanowią przede wszystkim tkanka gruczołowa oraz tkanka tłuszczowa, która zazwyczaj decyduje o wielkości piersi. Część gruczołowa zbudowana jest z płatów, te zaś dzielą się na płaciki.

Ginekomastia jest schorzeniem dotykającym mężczyzn w różnych grupach wiekowych. Polega na patologicznym powiększeniu jednej lub obu piersi. Można wyróżnić trzy zasadnicze rodzaje w zależności od tego, która tkanka budująca pierś uległa przerostowi. Pierwszą z nich jest ginekomastia właściwa, czyli gruczołowa. Charakteryzuje się ona nadmiernym przyrostem tkanki gruczołowej.

O ginekomastii tłuszczowej, czyli inaczej lipomastii mówi się wtedy, kiedy powiększenie piersi następuje na skutek nadmiernego zwiększenia objętości tkanki tłuszczowej. Istnieje także typ mieszany, w którym zarówno gruczoł jak i tkanka tłuszczowa występują w nadmiarze. Inny podział ginekomastii uwzględnia wiek wystąpienia zaburzenia.

Według niego wyróżnia się ginekomastię dojrzewaniową, ujawniającą się u chłopców w wieku 13-14 lat, ginekomastię u mężczyzn dojrzałych, która może wystąpić na różnorodnym tle (przetrwała, idiopatyczna, hormonalna czy też objawowa), oraz ginekomastię okresu starzenia (objawowa lub hormonalna).

Podstawą mechanizmu tworzenia się ginekomastii jest zaburzenie stosunku aktywności estrogenów do testosteronu, na korzyść tych pierwszych. Przewaga aktywności estrogenów powoduje zmiany metaboliczne charakterystyczne dla żeńskiego organizmu. Tkanka tłuszczowa ulega redystrybucji przyjmując rozmieszczenie charakterystyczne dla kobiet.

Dochodzi też do pobudzania przyrostu tkanki gruczołowej w sutkach, czego efektem jest ich powiększenie. Do takiego stanu rzeczy może dochodzić w przypadku nadmiernej produkcji estrogenów, zmniejszonej produkcji testosteronu lub z połączenia obu tych mechanizmów. Przyczyny tych zaburzeń zostały omówione poniżej.

Ginekomastia przyczyny

Z uwagi na fakt, że mechanizm powstawania ginekomastii jest wielopłaszczyznowy, jej przyczyny można pogrupować według określonego schematu. Pierwszą grupą czynników prowadzących do wystąpienia tego objawu są sytuacje prowadzące do zwiększonego stężenia aktywnego metabolicznie estradiolu we krwi, kiedy występuje on w znaczącej przewadze do testosteronu.

Z taką sytuacją mamy do czynienia na przykład w okresie dojrzewania płciowego, w niektórych nowotworach jąder, a także w niektórych zaburzeniach endokrynologicznych. Poza tym może do niej prowadzić spowolnienie metabolizmu estrogenów obserwowane w przypadku upośledzenia funkcji wątroby i nerek.

Drugą płaszczyzną zaburzeń stosunku estrogenów do testosteronu jest miejscowa pozagonadalna nadprodukcja estrogenów spowodowana zwiększoną, lokalną aktywnością aromatazy – enzymu kluczowego dla powstawania tych hormonów.

Synteza ta odbywa się przede wszystkim w tkance tłuszczowej, tak więc ma ona istotne znaczenie przede wszystkim u osób otyłych. Rolę odgrywa również mechanizm drugostronny, polegający na zwiększonej wrażliwości gruczołu sutkowego na działanie estrogenów, na przykład wskutek nadekspresji receptora estrogenowego na powierzchni komórek gruczołowych.

Ponadto do ginekomastii może prowadzić nie tylko obniżenie poziomu testosteronu (na przykład w niektórych nowotworach), ale zablokowanie receptora androgenowego, na który oddziałuje testosteron czy to przez stosowanie niektórych leków (na przykład niektóre leki kardiologiczne, moczopędne), czy to na skutek wrodzonego defektu tego receptora.

Ginekomastia – Wskazania do leczenia

Wskazania do leczenia ginekomastii są łatwe do spełnienia. Prowadzi się je u mężczyzn, u których wykluczono istnienie chorób psychicznych. Zabieg przynosi najlepsze efekty u osób młodych, u których skóra piersi jest elastyczna i posiada prawidłowe napięcie.

Ginekomastia / lipomastia zabieg

Leczenie ginekomastii / lipomastii jest to bardzo bezpieczne. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym bądź ogólnym w zależności od jego rozległości. Przebieg procedury zależy od rodzaju tkanki powodującego objaw. W przypadku lipomastii wystarczającym rozwiązaniem jest przeprowadzenie zabiegu odsysania tłuszczu – liposukcja.

Nacięć skóry dokonuje się najczęściej w fałdzie podpiersiowym, dzięki czemu ewentualne blizny pozostają niewidoczne. W przypadku konieczności usunięcia tkanki gruczołowej stosuje się metody chirurgiczne. Nacięcia, przez które usuwany jest nadmiar tkanki gruczołowej, dokonuje się najczęściej na granicy otoczki brodawki sutkowej. W przypadku budowy mieszanej możliwe jest łączenie tych dwóch metod.

Przed przeprowadzeniem każdego zabiegu należy przeprowadzić szczegółowy wywiad lekarski z uwzględnieniem współistniejących chorób i wykluczeniem ewentualnych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia, a także do ewentualnego znieczulenia. Konieczne jest też dokładne badanie fizykalne, w tym badanie piersi, które pozwala na zaplanowaniu dokładnego zakresu zabiegu i indywidualizacji terapii.

Sama procedura trwa około 1,5-2 godziny. Po jej przeprowadzeniu konieczne jest pozostanie w klinice przez jedną dobę celem obserwacji. Przez  miesiąc po zabiegu należy nosić specjalną odzież uciskową – kamizelkę. Po tym czasie zazwyczaj następuje powrót do codziennej aktywności.

Jeśli jest przewaga gruczołu piersiowego, wówczas wykonuje się cięcie wokół brodawki piersiowej i usuwa gruczoł. Pozostaje mało widoczna blizna na granicy brodawki. Zabieg trwa około 2 godzin, wykonujemy go w znieczuleniu miejscowym.

Lipolife ze względu na brak bólu pozwala wykonać cały zabieg w znieczuleniu miejscowym

W celu rozpoznania czy mamy do czynienia z lipomastią czy przerostem gruczołu piersiowego konieczne jest wykonanie badania usg piersi.

Możliwe powikłania

Jak każdy zabieg chirurgiczny, usunięcie ginekomastii niesie za sobą ryzyko powikłań. Należą do nich przede wszystkim możliwość krwawienia, zaburzenia gojenia się rany, jej zakażenie. Ponadto należy pamiętać, że im większe piersi tym większe ryzyko powstawania blizenek oraz nierówności w miejscach po usuniętej tkance (dlatego konieczne jest noszenie odzieży uciskowej i wykonywania masaży limfatycznych po zabiegu liposukcji).

Leczenie ginekomastii tłuszczowej polega na odessaniu nadmiaru tłuszczu, leczenie ginekomastii gruczołowej polega na chirurgicznym usunięciu gruczołu piersiowego. Bywa też ginekomastia mieszana, wtedy wykonujemy zabieg łączony.

U kogo przeciwwskazany?

Zabieg usuwanie ginekomastii jest przeciwwskazany u ludzi chorych na ciężkie choroby przewlekłe (np. cukrzyca czy choroby serca). Nie należy go też przeprowadzać od razu u osób z otyłością. Te osoby przede wszystkim powinny zacząć walkę z ginekomastią od redukcji masy ciała, co niejednokrotnie jest w stanie całkowicie wyeliminować problem.

Ginekomastia Poznań – leczenie ginekomastii

Lipomastia a ginekomastia

Ginekomastia to przerost gruczołu piersiowego u mężczyzny a lipomastia to przerost tkanki tłuszczowej. Pierwszą leczy się chirurgicznym usunięciem gruczołu, drugą odessaniem tkanki tłuszczowej.

Ginekomastia

Ginekomastia to przerost męskiego sutka, w wyniku rozrostu tkanki gruczołowej, włóknistej i tłuszczowej, co odróżnia ją od lipomastii, która jest powodowana jedynie nadmiarem tkanki tłuszczowej, zgromadzonej w okolicy piersi. W celu rozpoznania czy mamy do czynienia z lipomastią, czy przerostem gruczołu piersiowego konieczne jest wykonanie badania usg piersi.

W przypadku ginekomastii gruczoł piersiowy nie tylko ulega jednostronnemu lub obustronnemu powiększeniu, co wygląda nieestetycznie i może powodować kompleksy, ale również jest obrzmiały i nierzadko sprawia ból.

Często przy ginekomastii występuje również patologiczna makropigmentacja otoczek i brodawek sutkowych, a nawet zmiana ich kolorytu na typowy dla żeńskich narządów. Ta choroba dotyka niemal połowę męskiej populacji, ale ujawnia się na różnych etapach życia i w różnym stopniu. Ginekomastii nie należy bagatelizować, ponieważ może być sygnałem poważniejszych schorzeń w organizmie, takich jak marskość wątroby.

wątroby, choroby tarczycy, rak jądra albo inny nowotwór czynny hormonalnie. Jeżeli powiększenie piersi jest asymetryczne, może nie być to ginekomastia, a guzek piersi. Nie wolno zapominać, że rak piersi dotyka również mężczyzn.

Przyczyny ginekomastii

Najczęstszą przyczyną ginekomastii są zaburzenia hormonalne, powstałe wskutek leczenia hormonalnego (np. leczenie raka stercza). Również bez terapii hormonalnej możliwa jest nieprawidłowa gospodarka hormonalna (nieprawidłowe stężenie androgenów i estrogenów lub niedobór testosteronu), która powoduje ginekomastię właściwą. Poza tym w medycynie coraz częściej mówi się również o wpływie przysadki mózgowej, tarczycy i nadnerczy na rozwój ginekomastii.

Przyczyną zewnętrzną na powstawanie tego schorzenia mogą być również leki, taki jak środki na niepłodność, oligospermię oraz reumatoidalne zapalenie stawów. Preparaty leczące wrzody żołądka, anaboliki stosowanie przez kulturystów oraz leki stosowane przy leczeniu gruźlicy płuc, a nawet niektóre narkotyki i płyny na porost włosów.

Diagnozowanie ginekomastii

Podstawą diagnozowania ginekomastii jest szczera rozmowa z lekarzem. Nie warto w tej kwestii okłamywać lekarza lub zatajać jakichkolwiek faktów, nawet jeżeli pacjent się ich wstydzi. Mowa o niewygodnych kwestiach, takich jak zażywanie środków dopingujących, anabolików, narkotyków. O takich epizodach trzeba powiedzieć, nawet jeżeli były jednorazowe i/lub miały miejsce w przeszłości.

Poza tym padną pytania o zażywane leki, dietę, przebyte choroby oraz zabiegi operacyjne. Po szczegółowym wywiadzie lekarskim, pacjent kierowany jest na badanie USG gruczołów piersiowych i badanie krwi z oznaczeniem poziomu hormonów. Zdarza się, że wyniki tych badań nie są rozstrzygające, w takiej sytuacji lekarz zleca kolejne, aby wykluczyć współistnienie poważnych chorób.

Zdarza się i jest to niełatwa sytuacja, że lekarz nie zgadza się z samooceną pacjenta, uznając wygląd piersi za normalny. Jedni pacjenci po namyśle przyznają rację, inni zmieniają lekarza. Oczywiście, zawsze warto skonsultować swoje dolegliwości o 2 specjalistów, jeżeli czujemy niepewność co do wydanej diagnozy. Niemniej należy pamiętać, że każde ciało jest inne i to lekarz najlepiej wie, co mieści się w granicach normy, a co świadczy o chorobie.

Leczenie ginekomastii

Ginekomastia jest często skutkiem ubocznym lub rezultatem innej choroby, zatem aby się jej pozbyć należy leczy

przyczynę. Po wyleczeniu danej choroby, przerost sutka znika samoistnie. Jednak w około 50% przypadków nie udaje się ustalić przyczyny, wtedy mówimy o ginekomastii idiopatycznej. Jeżeli choroba nie jest objawem nowotworu sutka lub wynikiem innego poważnego schorzenia, wówczas podjęcie leczenia nie jest konieczne. Oczywiście, można ją leczyć chirurgicznie, aby pacjent mógł czuć się komfortowo w swoim ciele.

Co ważne – zabieg usuwania przerostu sutka jest absolutnie bezpieczny. Pacjent przed zabiegiem poddawany jest znieczuleniu miejscowemu lub ogólnemu, w zależności od wielkości schorzenia. Nacięć skóry dokonuje się najczęściej w fałdzie podpiersiowym, dzięki czemu ewentualne blizny pozostają niewidoczne.

Cała operacja trwa około 1,5 – 2 godzin. Po jej zakończeniu, pacjent musi pozostać w klinice przez minimum jedną dobę, aby pozostać pod obserwacją lekarzy. Po opuszczeniu kliniki przez miesiąc powinien nosić specjalną odzież uciskową, w postaci kamizelki. Po tym czasie zazwyczaj następuje powrót do aktywności bez ograniczeń.

Ginekomastia czyli męski problem

Pierś kobieca u mężczyzn to powszechny problem, który dotyka nawet 30% mężczyzn. Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się go jest lipomastia, czyli rodzaj liposukcji, który pozwala na odessanie tłuszczu z piersi i przywrócenie pacjentowi męskiego wyglądu.

Na czym polega ginekomastia i jak wyglądają ginekomastia objawy?

Ginekomastia objawy to przerost tkanki piersiowej, który dotyczy jednej lub dwóch piersi. „Pierś kobieca” u mężczyzn to wstydliwy i częsty problem, który jest wynikiem wzrostu objętości gruczołu piersiowego. Według lekarzy przyczyną ginekomastii jest nadmiar prolaktyny w organizmie – hormonu odpowiedzialnego za produkcję mleka u kobiet. Inną teorią jest powiązanie ginekomastii z zaburzeniem równowagi pomiędzy poziomem androgenów i estrogenów.

Na skutek nadmiaru estrogenów dochodzi do stymulacji sutków do wzrostu. Wpływ na rozwój sutka u mężczyzn może mieć też sytuacja w podwzgórzu i przysadce mózgowej. Ta przypadłość może występować u pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek, przy marskości wątroby, raku wątroby czy zaburzeniach krążenia wątrobowego.

Przyczynami ginekomastii mogą być niedożywienie, awitaminoza i zaburzenia pracy przewodu pokarmowego. Wyróżniamy ginekomastię rzekomą i prawdziwą. W pierwszym przypadku następuje zwiększenie objętości męskiej piersi i pierś charakteryzuje się miękkością. Ginekomastia prawdziwa cechuje się twardym gruczołem piersiowym.

Jak zdiagnozować ginekomastię?

Po zaobserwowaniu ginekomastii należy zlecić odpowiednie badania. Diagnoza polega na badaniach obrazowych i laboratoryjnych. Przede wszystkim wykonuje się USG piersi, przeprowadza się też wywiad z pacjentem, badanie organoleptyczne piersi czy ultrasonografię piersi.

Lipomastia

Jak wygląda ginekomastia leczenie?

Ginekomastia zabieg to inaczej lipomastia, która polega na liposukcji wykonywaną w gabinecie medycyny estetycznej. Ginekomastia zabieg poprzedzony jest szczegółowym wywiadem lekarskim, który ma za zadanie stwierdzić, czy pacjent nie ma przeciwwskazań do zabiegu.

Zabieg wykonuje się w znieczulenia miejscowym i polega on na nacięciu skóry i odsysaniu tłuszczu. Po ginekomastia zabieg pacjent jest wypisywany do domu, a po paru dniach musi zgłosić się na kontrolę. Następuje wówczas zdjęcie szwów. Pacjent nosi także pas uciskający przez ok. 30 dni.

Zabiegami zalecanymi po lipomastii, czyli ginekomastia leczenie są masaż limfatyczny i karboksyterapia. Po zabiegu pacjent może zaobserwować efekty w postaci estetycznego wyglądu i braku „kobiecych piersi”. Po 6 tygodniach od zabiegu nie powinno być już śladu po ingerencji, a ostateczny rezultat widoczny jest po 3-6 miesiącach.

Ginekomastię prawdziwą leczy się za pomocą chirurgicznego usunięcia gruczołu. Zabieg polega na cięciu wzdłuż dolnego pół obwodu kompleksu brodawka/otoczka. Po zabiegu powstaje mało widoczna blizna. W sytuacji, gdy u pacjenta występuje duża ginekomastia z nadmiarem wiotkiej skóry, usuwa się nadmiar skóry.

W przypadku ginekomastii olbrzymiej amputuje się piersi i dokonuje przeszczepu. Po zabiegu chirurgicznym przez 7 dni nie można pracować, potem zdejmowane są szwy. Po 7 dniach można wrócić do pracy umysłowej, a pracę fizyczną można wznowić dopiero po miesiącu od operacji.

Ginekomastia

Znieczulenie miejscowe - liposukcja

5 000 zł

Chirurgiczne usunięcie gruczołu piersiowego

5000zł

Zabieg jest wykonywany po wcześniejszej konsultacji w naszym gabinecie.

5/5 - (9 votes)

Popularne zabiegi

+48 571 323 530