Ginekomastia – przerost piersi
Podstawowe informacje:
Ginekomastia to przerost piersi u mężczyzny, zjawisko to jest często przyczyną kompleksów.
Inaczej zwana lipomastia, jeśli przeważa tkanka tłuszczowa. Oferujemy skuteczne leczenie ginekomastii gruczołowej i tłuszczowej
Umów się na zabiegDla kogo jest ten zabieg
- mężczyźni z przerostem gruczołu piersiowego
Przeciwwskazania
- ostre infekcje wirusowe lub bakteryjne
- aktywny proces nowotworowy
- przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi
- skłonność do bliznowców
Cennik zabiegu
Znieczulenie miejscowe - liposukcja
6000zł
Chirurgiczne usunięcie gruczołu piersiowego w znieczuleniu miejscowym
6000zł
Zabieg jest wykonywany po wcześniejszej konsultacji w naszym gabinecie.
Informacja o zabiegu
Ginekomastia – lipomastia
Czym jest i jak powstaje ginekomastia?
Gruczoły piersiowe są największymi, parzystymi gruczołami skórnymi występującymi w organizmie człowieka. Pełnemu rozwojowi ulegają tylko u kobiet. U mężczyzn zaś pozostają narządem szczątkowym. Ich strukturę stanowią przede wszystkim tkanka gruczołowa oraz tkanka tłuszczowa, która zazwyczaj decyduje o wielkości piersi. Część gruczołowa zbudowana jest z płatów, te zaś dzielą się na płaciki.
Ginekomastia jest zjawiskiem dotykającym dorosłych mężczyzn w każdym wieku. Polega na patologicznym powiększeniu jednej lub obu piersi. Można wyróżnić trzy zasadnicze rodzaje w zależności od tego, która tkanka budująca pierś uległa przerostowi. Pierwszą z nich jest ginekomastia właściwa, czyli ginekomastia gruczołowa. Charakteryzuje się ona nadmiernym przyrostem tkanki gruczołowej w okolicy brodawki.
O ginekomastii tłuszczowej, czyli inaczej lipomastii mówi się wtedy, kiedy powiększenie piersi następuje na skutek nadmiernego zwiększenia objętości tkanki tłuszczowej. Ginekomastię tłuszczową można wyeliminować, wykonując zabieg odsysania tłuszczu. Istnieje także typ mieszany, w którym zarówno gruczoł jak i tkanka tłuszczowa występują w nadmiarze. Inny rodzaj ginekomastii uwzględnia wiek wystąpienia zaburzenia.
Według niego wyróżnia się ginekomastię dojrzewaniową, ujawniającą się u chłopców w wieku 13-14 lat, czyli w okresie dojrzewania ginekomastię u mężczyzn dojrzałych, która może wystąpić na różnorodnym tle (przetrwała, idiopatyczna, hormonalna czy też objawowa), oraz ginekomastię okresu starzenia (objawowa lub hormonalna). Najczęściej ginekomastia młodzieńcza zanika samoistnie.
Przyczyn ginekomastii może być wiele. Podstawą mechanizmu tworzenia się ginekomastii jest zaburzenie stosunku aktywności estrogenów do testosteronu, na korzyść tych pierwszych. Przewaga aktywności estrogenów powoduje zmiany metaboliczne charakterystyczne dla żeńskiego organizmu. Tkanka tłuszczowa ulega redystrybucji przyjmując rozmieszczenie charakterystyczne dla kobiet. Często jest to skutek utraty jąder.
Dochodzi też do pobudzania przyrostu tkanki gruczołowej w sutkach, czego efektem jest ich powiększenie. Do takiego stanu rzeczy może dochodzić w przypadku nadmiernej produkcji estrogenów, zmniejszonej produkcji testosteronu lub z połączenia obu tych mechanizmów. Przyczyny tych zaburzeń zostały omówione poniżej.
Zdjęcia poglądowe. Efekty zabiegów mogą się różnić u poszczególnych pacjentów i są zależne od wieku, stanu skóry, trybu życia, diety oraz postępowania i pielęgnacji skóry po zabiegu. Końcowe efekty leczenia najczęściej widoczne są po 2-4 tygodniach, a w przypadku niektórych zabiegów optymalne rezultaty uzyskuje się po wykonaniu serii kilku zabiegów.
Ginekomastia przyczyny
Z uwagi na fakt, że mechanizm powstawania ginekomastii jest wielopłaszczyznowy, jej przyczyny można pogrupować według określonego schematu. Pierwszą grupą czynników prowadzących do wystąpienia tego objawu są sytuacje prowadzące do zwiększonego stężenia aktywnego metabolicznie estradiolu we krwi, kiedy występuje on w znaczącej przewadze do testosteronu.
Z taką sytuacją mamy do czynienia na przykład w okresie dojrzewania płciowego, w niektórych nowotworach jąder, a także w niektórych zaburzeniach endokrynologicznych. Poza tym może do niej prowadzić spowolnienie metabolizmu estrogenów obserwowane w przypadku upośledzenia funkcji wątroby i nerek.
Drugą płaszczyzną zaburzeń stosunku estrogenów do testosteronu jest miejscowa pozagonadalna nadprodukcja estrogenów spowodowana zwiększoną, lokalną aktywnością aromatazy – enzymu kluczowego dla powstawania tych hormonów.
Synteza ta odbywa się przede wszystkim w tkance tłuszczowej, tak więc ma ona istotne znaczenie przede wszystkim u osób otyłych. Rolę odgrywa również mechanizm drugostronny, polegający na zwiększonej wrażliwości gruczołu sutkowego na działanie estrogenów, na przykład wskutek nadekspresji receptora estrogenowego na powierzchni komórek gruczołowych.
Ponadto do ginekomastii może prowadzić nie tylko obniżenie poziomu testosteronu (na przykład w niektórych nowotworach), ale zablokowanie receptora androgenowego, na który oddziałuje testosteron czy to przez stosowanie niektórych leków (na przykład niektóre leki kardiologiczne, moczopędne, inhibitory pompy protonowej), czy to na skutek wrodzonego defektu tego receptora.
Ginekomastia – Wskazania do leczenia
Wskazania do leczenia ginekomastii są łatwe do spełnienia. Prowadzi się je u mężczyzn, u których wykluczono istnienie chorób psychicznych. Zabieg przynosi najlepsze efekty u osób młodych, u których skóra piersi jest elastyczna i posiada prawidłowe napięcie. Jeżeli pacjent posiada znaczną nadwagę, w pierwszej kolejności zaleca się zrzucenie zbędnych kilogramów.
Ginekomastia / lipomastia zabieg
Leczenie ginekomastii / lipomastii jest to bardzo bezpieczne. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym bądź ogólnym w zależności od jego rozległości. Przebieg procedury zależy od rodzaju ginekomastii i tkanki powodującej objaw. W przypadku lipomastii wystarczającym rozwiązaniem jest przeprowadzenie zabiegu odsysania tłuszczu – liposukcja.
Nacięć skóry dokonuje się najczęściej w fałdzie podpiersiowym, dzięki czemu zmniejsza się widoczność blizn. W przypadku konieczności usunięcia tkanki gruczołowej stosuje się metody chirurgiczne. Nacięcia, przez które usuwany jest nadmiar tkanki gruczołowej, dokonuje się najczęściej na granicy otoczki brodawki sutkowej. W przypadku budowy mieszanej możliwe jest łączenie tych dwóch metod.
Przed przeprowadzeniem każdego zabiegu należy przeprowadzić szczegółowy wywiad lekarski z uwzględnieniem współistniejących chorób i wykluczeniem ewentualnych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia, a także do ewentualnego znieczulenia. Konieczne jest też dokładne badanie fizykalne, w tym badanie piersi, które pozwala na zaplanowaniu dokładnego zakresu zabiegu i indywidualizacji terapii.
Sama procedura trwa około 1,5-2 godziny. Po jej przeprowadzeniu konieczne jest pozostanie w klinice przez jedną dobę celem obserwacji. Przez miesiąc po zabiegu należy nosić specjalną odzież uciskową – kamizelkę. Po tym czasie zazwyczaj następuje powrót do codziennej aktywności i wysiłku fizycznego.
Jeśli jest przewaga gruczołu piersiowego, wówczas wykonuje się cięcie wokół brodawki piersiowej i usuwa gruczoł. Pozostaje mało widoczna blizna na granicy brodawki. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około 2 godzin. Nasz lekarz ma duże doświadczenie w leczeniu ginekomastii gruczołowej.
Liposukcja ze względu na brak bólu pozwala wykonać cały zabieg w znieczuleniu miejscowym
W celu rozpoznania czy doszło do lipomasti, czyli przerostu nadmiernej ilości tkanki gruczołowe konieczne jest wykonanie usg gruczołów sutkowych
Możliwe powikłania
Jak każdy zabieg chirurgiczny, usunięcie ginekomastii niesie za sobą ryzyko powikłań. Należą do nich przede wszystkim możliwość krwawienia, zaburzenia gojenia się rany, jej zakażenie. Ponadto należy pamiętać, że im większe piersi tym większe ryzyko powstawania blizenek oraz nierówności w miejscach po usuniętej tkance (dlatego konieczne jest noszenie odzieży uciskowej i wykonywania masaży limfatycznych po zabiegu liposukcji).
Leczenie ginekomastii tłuszczowej polega na odessaniu nadmiaru tłuszczu, leczenie ginekomastii gruczołowej polega na chirurgicznym usunięciu gruczołu piersiowego. Bywa też ginekomastia mieszana, wtedy wykonujemy zabieg łączony.
U kogo przeciwwskazany?
Zabieg usuwanie ginekomastii jest przeciwwskazany u ludzi chorych na poważne schorzenia przewlekłe (np. cukrzyca, zaburzenia krzepliwości krwi czy choroby serca). Nie należy go też przeprowadzać od razu u osób z otyłością. Te osoby przede wszystkim powinny zacząć walkę z ginekomastią od redukcji masy ciała, co niejednokrotnie jest w stanie całkowicie wyeliminować problem ginekomastii.
Ginekomastia zabieg – leczenie ginekomastii
Lipomastia a ginekomastia
Ginekomastia to przerost gruczołu piersiowego u mężczyzny a lipomastia to przerost tkanki tłuszczowej. Pierwszą leczy się chirurgicznym usunięciem gruczołu, drugą odessaniem tkanki tłuszczowej.
Ginekomastia
Ginekomastia to przerost męskiego sutka, w wyniku rozrostu tkanki gruczołowej, włóknistej i tłuszczowej, co odróżnia ją od lipomastii, która jest powodowana jedynie nadmiarem tkanki tłuszczowej, zgromadzonej w okolicy piersi. W celu rozpoznania czy mamy do czynienia z lipomastią, czy ozrostem tkanki gruczołowej konieczne jest wykonanie badania usg piersi i usg sutków.
W przypadku ginekomastii gruczoł piersiowy nie tylko ulega jednostronnemu lub obustronnemu powiększeniu, co wygląda nieestetycznie i może powodować kompleksy, ale również jest obrzmiały i nierzadko sprawia ból.
Często przy ginekomastii występuje również patologiczna makropigmentacja otoczek i brodawek sutkowych, a nawet zmiana ich kolorytu na typowy dla żeńskich narządów. Ta choroba dotyka niemal połowę męskiej populacji, ale ujawnia się na różnych etapach życia i w różnym stopniu. Ginekomastii nie należy bagatelizować, ponieważ może być sygnałem poważniejszych schorzeń w organizmie, takich jak marskość wątroby, nadczynności tarczycy, rak jądra albo inny nowotwór czynny hormonalnie. W przypadku gdy dojdzie do ich rozpoznania stosuje sie leczenie choroby podstawowej. Jeżeli powiększenie piersi jest asymetryczne, może nie być to ginekomastia jednostronna, a guzek piersi. Nie wolno zapominać, że rak piersi dotyka również mężczyzn.
Przyczyny ginekomastii
W niektórych przypadkach ginekomastia może wskazywać na problemy zdrowotne. Najczęstszą przyczyną ginekomastii są zaburzenia hormonalne, wywołane przez leczenie farmakologiczne (np. leczenie raka stercza, stosowanie leków obniżających ciśnienie krwi). Również bez terapii hormonalnej możliwa jest nieprawidłowa gospodarka hormonalna (nieprawidłowe stężenie androgenów i estrogenów lub niedobór testosteronu), która powoduje ginekomastię właściwą. Poza tym w medycynie coraz częściej mówi się również o wpływie przysadki mózgowej, tarczycy i nadnerczy na rozwój ginekomastii.
Przyczyną zewnętrzną na powstawanie tego schorzenia mogą być również leki, taki jak środki na niepłodność, oligospermię oraz reumatoidalne zapalenie stawów. Preparaty leczące wrzody żołądka, anaboliki stosowanie przez kulturystów oraz leki stosowane przy leczeniu grzybicy, gruźlicy płuc, a nawet niektóre narkotyki i płyny na porost włosów.
Rozpoznanie ginekomastii
Podstawą diagnozowania ginekomastii jest szczera rozmowa z lekarzem. Nie warto w tej kwestii okłamywać lekarza lub zatajać jakichkolwiek faktów, nawet jeżeli pacjent się ich wstydzi. Mowa o niewygodnych kwestiach, takich jak zażywanie środków dopingujących, anabolików, narkotyków. O takich epizodach trzeba powiedzieć, nawet jeżeli były jednorazowe i/lub miały miejsce w przeszłości.
Poza tym padną pytania o zażywane leki, dietę, przebyte choroby oraz zabiegi operacyjne. Po szczegółowym wywiadzie lekarskim, pacjent kierowany jest na badanie USG gruczołów piersiowych i badanie krwi z oznaczeniem poziomu hormonów. Zdarza się, że wyniki tych badań nie są rozstrzygające, w takiej sytuacji lekarz zleca kolejne, aby wykluczyć współistnienie poważnych chorób.Na podstawie wywiadu lekarz ma szanse ustalić kiedy pojawiły się pierwsze objawy ginekomastii i kiedy doszło do powiększenia gruczołów sutkowych. Często szczegółowy wywiad oraz odpowiednie badania pozwalają określić przyczynę ginekomastii. W niektórych przypadkach lekarz zaleca wykonanie tomografii komputerowej lub RTG klatki piersiowej.
Zdarza się i jest to niełatwa sytuacja, że lekarz nie zgadza się z samooceną pacjenta, uznając wygląd piersi za normalny. Jedni pacjenci po namyśle przyznają rację, inni zmieniają lekarza. Oczywiście, zawsze warto skonsultować swoje dolegliwości o 2 specjalistów, jeżeli czujemy niepewność co do wydanej diagnozy. Niemniej należy pamiętać, że każde ciało jest inne i to lekarz najlepiej wie, co mieści się w granicach normy, a co świadczy o chorobie.
Leczenie ginekomastii
Ginekomastia jest często skutkiem ubocznym lub rezultatem innej choroby, zatem aby się jej pozbyć należy leczy przyczynę. Po wyleczeniu danej choroby, przerost sutka znika samoistnie. Jednak w około 50% przypadków nie udaje się ustalić przyczyny, wtedy mówimy o ginekomastii idiopatycznej. Jeżeli choroba nie jest objawem nowotworu sutka lub wynikiem innego poważnego schorzenia, wówczas podjęcie leczenia nie jest konieczne. Oczywiście, można ją leczyć chirurgicznie, aby pacjent mógł czuć się komfortowo w swoim ciele.
Co ważne – operacja ginekomastii, czyli zabieg usuwania przerostu sutka jest absolutnie bezpieczny. Pacjent przed zabiegiem poddawany jest znieczuleniu miejscowemu lub ogólnemu, w zależności od wielkości schorzenia.
Cały zabieg trwa około 1,5 – 2 godzin. Po jego zakończeniu, pacjent musi pozostać w klinice przez minimum jedną dobę, aby pozostać pod obserwacją lekarzy. Po opuszczeniu kliniki przez miesiąc powinien nosić specjalną odzież uciskową, w postaci kamizelki. Po tym czasie zazwyczaj następuje powrót do aktywności bez ograniczeń.
Ginekomastia czyli męski problem
Pierś kobieca u mężczyzn to powszechny problem, który dotyka nawet 30% mężczyzn. Ginekomastia tłuszczowa spotyka większość osób z nadwagą. Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się go jest lipomastia, czyli rodzaj liposukcji, który pozwala na odessanie tłuszczu z piersi i przywrócenie pacjentowi męskiego wyglądu.
Na czym polega ginekomastia i jakie są objawy ginekomastii
Ginekomastia objawy to przerost tkanki piersiowej, który dotyczy jednej lub dwóch piersi. „Pierś kobieca” u mężczyzn to wstydliwy i częsty problem, który jest wynikiem wzrostu objętości gruczołu piersiowego. Według lekarzy przyczyną ginekomastii jest nadmiar prolaktyny w organizmie – hormonu odpowiedzialnego za produkcję mleka u kobiet. Inną teorią jest powiązanie ginekomastii z zaburzeniem równowagi pomiędzy poziomem androgenów i estrogenów.
Na skutek nadmiaru estrogenów dochodzi do stymulacji sutków do wzrostu. Wpływ na rozwój sutka u mężczyzn może mieć też sytuacja w podwzgórzu i przysadce mózgowej. Ta przypadłość może występować u pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek, przy marskości wątroby, raku wątroby czy zaburzeniach krążenia wątrobowego.
Przyczynami ginekomastii mogą być niedożywienie, awitaminoza i zaburzenia pracy przewodu pokarmowego. Wyróżniamy ginekomastię rzekomą i prawdziwą. Ginekomastia rzekoma objawia się przez zwiększenie objętości męskiej piersi i pierś charakteryzuje się miękkością. Pacjent zwykle skarży się na obrzęk i ból piersi. W przypadku ginekomastii prawdziwej mamy do czynienia z twardym gruczołem piersiowym.
Jak zdiagnozować ginekomastię?
Po zaobserwowaniu ginekomastii należy zlecić odpowiednie badania. Diagnoza polega na badaniach obrazowych i laboratoryjnych. Przede wszystkim wykonuje się USG piersi i usg sutków, przeprowadza się też wywiad z pacjentem, badanie organoleptyczne piersi czy ultrasonografię piersi.
Lipomastia
Jak wygląda ginekomastia leczenie?
Ginekomastia zabieg to inaczej lipomastia, która polega na liposukcji wykonywaną w gabinecie medycyny estetycznej. Ginekomastia zabieg poprzedzony jest szczegółowym wywiadem lekarskim, który ma za zadanie stwierdzić, czy pacjent nie ma przeciwwskazań do zabiegu.
Zabieg wykonuje się w znieczulenia miejscowym i polega on na nacięciu skóry i odsysaniu tłuszczu. Po ginekomastia zabieg pacjent jest wypisywany do domu, a po paru dniach musi zgłosić się na kontrolę. Następuje wówczas zdjęcie szwów. Pacjent nosi także pas uciskający przez ok. 30 dni.
Zabiegami zalecanymi po lipomastii, czyli ginekomastia leczenie są masaż limfatyczny i karboksyterapia. Po zabiegu pacjent może zaobserwować efekty w postaci estetycznego wyglądu i braku „kobiecych piersi”. Po 6 tygodniach od zabiegu nie powinno być już śladu po ingerencji, a ostateczny rezultat widoczny jest po 3-6 miesiącach.
Ginekomastię prawdziwą leczy się za pomocą chirurgicznego usunięcia gruczołu. Zabieg polega na cięciu wzdłuż dolnego pół obwodu kompleksu brodawka/otoczka. Po zabiegu powstaje mało widoczna blizna. W sytuacji, gdy u pacjenta występuje duża ginekomastia z nadmiarem wiotkiej skóry, usuwa się nadmiar skóry.
W przypadku ginekomastii olbrzymiej amputuje się piersi i dokonuje przeszczepu. Po zabiegu chirurgicznym przez 7 dni nie można pracować, potem zdejmowane są szwy. Po 7 dniach można wrócić do pracy umysłowej, a pracę fizyczną można wznowić dopiero po miesiącu od operacji.
Lipomastia
Czym jest i czym się charakteryzuje lipomastia?
Lipomastia jest przypadłością dotykającą mężczyzn w różnym wieku charakteryzujących się nadwagą oraz takich, którzy w szybkim tempie dużo stracili na wadze. Polega na powiększeniu piersi poprzez nagromadzenie się w nich, a także w obrębie powłok klatki piersiowej, nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej.
Najważniejszą przyczyną powstawania lipomastii jest otyłość, jednakże może ona występować również u osób szczupłych, które stosują niewłaściwą dietę lub nie uprawiają aktywności fizycznej. W tych przypadkach jest to związane nie z nadmiarem, a z nieprawidłową dystrybucją tkanki tłuszczowej.
Często można sobie łatwo poradzić z tą przypadłością, gdyż niejednokrotnie ustępuje po pozbyciu się nadwagi. Jednakże niejednokrotnie potrzebne są bardziej radykalne interwencje, gdyż w zaawansowanych przypadkach lipomastii, męskie piersi mogą zacząć się kształtować tak jak kobiecy biust.
Jak odróżnić lipomastię od ginekomastii?
Co prawda lipomastia jest często nazywana pseudoginekomastią, ginekomastią pozorną lub ginekomastią tłuszczową, natomiast są to dwie zupełnie różne przypadłości. Jedyne co mają wspólnego, to efekt powiększenia piersi. Jak wspomniano powyżej, lipomastia polega na zwiększeniu się piersi wskutek tendencji do gromadzenia się tkanki tłuszczowej w obrębie piersi oraz klatki piersiowej i wynika najczęściej ze zwykłej otyłości.
Ginekomastia natomiast jest bardziej skomplikowanym schorzeniem. Jej istotą jest powiększenie się piersi na skutek rozrostu tkanki gruczołowej i tłuszczowej. Z taką sytuacją mamy do czynienia przy różnorodnych zaburzeniach hormonalnych związanych z osią regulacyjną podwzgórze-przysadka-gonady.
Najczęściej występuje u mężczyzn po 50 roku życia. Jest częstym objawem ubocznym hormonoterapii stosowanej w leczenia zaawansowanego raka gruczołu krokowego. Ginekomastia jest dużo bardziej uciążliwa od lipomastii, gdyż praktycznie w każdym przypadku wymaga leczenia farmakologicznego, a często także chirurgicznego.
Odróżnienie lipomastii od ginekomastii jest stosunkowo proste i możliwe już na etapie samobadania. Piersi dotknięte lipomastią są miękkie, gładkie i o jednorodnej strukturze. W piersiach ginekomastycznych natomiast wyczuwa się ich grudkowatą, a czasami wręcz guzkowatą strukturę.
Decydującym badaniem jest badanie usg piersi.
Jak sobie poradzić z lipomastią?
Podstawową metodą zwalczania lipomastii jest zmiana stylu życia. Konieczne jest wprowadzenie zbilansowanej diety na zasadach diety redukcyjnej, czyli obejmującej rezygnację ze słodyczy, słonych przekąsek, tłuszczy zwierzęcych i alkoholu, a także produktów o wysokim stopniu przetworzenia.
Wskazane jest natomiast wprowadzenie do diety zwiększonej ilości warzyw i owoców. Do tego należy dołączyć trening. Najskuteczniejsze wydają się ćwiczenia aerobowe takie jak pływanie czy biegane, wykonywane 3-4 razy w tygodniu po 40-60minut.
Jeżeli jednak tego typu leczenie okaże się niewystarczające, z pomocą przychodzą zabiegi medycyny estetycznej, a konkretnie liposukcja ultradźwiękowa. Jest ona najpopularniejszą metodą mającą na celu pozbycia się niechcianego nadmiaru tkanki tłuszczowej. Zabieg ten polega na mechanicznym usunięciu nadmiaru tłuszczu.
Podstawowa metoda polega na zastosowaniu próżni do wyeliminowania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jest to jednak metoda wymagająca znieczulenia ogólnego i związanej z tym hospitalizacji. Współczesna medycyna estetyczna oferuje innowacyjne modyfikacje tego zabiegu, dzięki którym możliwe jest bezurazowe i bezbolesne oddzielenie tkanki tłuszczowej od struktur otaczających, bez uszkodzenia naczyń i nerwów oraz innych narządów.
Liposukcja
Przykładem jest liposukcja infradźwiękowa N.I.L. (Nutational Infrasonic Liposculpture), która wykorzystuje zjawisko ruchów nutacyjnych wykonywanych przez kaniulę wprowadzaną w tkanki. Generują one powstawanie fal akustycznych o częstotliwości infradźwięków, co powoduje atraumatyczną separację tłuszczu.
Inną metodą jest zabieg z zastosowaniem aparatu Body Jet. To innowacyjne uszkodzenie wykorzystuje technologię WAL (Water-jet Assisted Liposuction). Polega ona na zastosowaniu strumienia płynu pod ciśnieniem, który bezurazowo oddziela tkankę tłuszczową od otoczenia. Roztwór zawiera również adrenalinę, której zadaniem jest skurcz włosowatych naczyń krwionośnych, co dodatkowo zmniejsza ryzyko ewentualnych krwawień, a także środek znieczulający co zmniejsza bolesność zabiegu.
Bardzo skutecznym zabiegiem jest liposukcja laserowa .
Powyższe metody mają tę przewagę nad klasyczną liposukcją, że po pierwsze są praktycznie bezbolesne, tak więc nie wymagają znieczulenia ogólnego ani opieki anestezjologicznej, zupełnie wystarczające jest znieczulenie miejscowe. Zmniejsza to zatem ryzyko powikłań zabiegu związanych ze znieczuleniem.
Ponadto, tkanka tłuszczowa uzyskana drogą wyżej opisanych metod, w przeciwieństwie do klasycznej liposukcji, jest nieuszkodzona. Wiąże się to z możliwością jej zastosowana do zabiegu lipomodelingu, wykorzystywanego na przykład do modelowania piersi czy pośladków. Procedury te można wykonywać jednoczasowo.
Jak każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej liposukcja obarczona jest przeciwwskazaniami. Nie zaleca się wykonywania jej u kobiet w ciąży i podczas karmienia piersią, u chorych na przewlekłe choroby układu krążenia, cukrzycę, choroby autoimmunologiczne, nowotwory, a także
u osób z aktywnymi procesami zapalnymi, zwłaszcza w obrębie skóry.
Lipomastia Poznań
Ginekomastia męski problem
Powiększenie gruczołu sutkowego u mężczyzn wywołuje kompleksy. Powiększone piersi odbierają męskość i są powodem frustracji. Na szczęście medycyna estetyczna zapewnia skuteczne narzędzia w formie zabiegów takich jak: liposukcja, które pozwolą Ci szybko pozbyć się wstydliwego problemu.
Co to jest ginekomastia i jakie są jej przyczyny?
Przypadłość polega na powiększeniu gruczołu sutkowego u mężczyzn w różnym wieku. Występuje zarówno w wieku dojrzewania, jak i u starszych mężczyzn. Przyczyn tej choroby jest bardzo wiele. Za tę przypadłość odpowiadają związki chemiczne o działaniu estrogennym czy hormon produkowany w przysadce mózgowej – prolaktyna.
Zaburzenia hormonalne mogą być endogenne lub egzogenne. Wpływ na ginekomastię może mieć stosowanie leków dopingowych, moczopędnych czy tych na przerost prostaty. Inne czynniki ryzyka to nadużywanie alkoholu lub marskość wątroby. Warto wiedzieć, że ginekomastia tłuszczowa powstaje u osób otyłych.
Jak zdiagnozować ginekomastię?
Diagnostyka ginekomastii koncentruje się na badaniach obrazowych i laboratoryjnych. Często wykonuje je endokrynolog lub doświadczony lekarz medycyny estetycznej. Do postawienia diagnozy potrzebne jest przeprowadzenie USG piersi.
Ginekomastia leczenie
Są różne metody pozbycia się tego problemu medycznego. Pierwszym z nich jest operacja z cięcia około otoczkowego, czyli ginekomastia zabieg. Dotyczy to ginekomastii gruczołowej. Zadaniem operatora jest wycięcie gruczołu w całości i przesłania jego fragmentu do badania histopatologicznego.
Zdjęcia poglądowe. Efekty zabiegów mogą się różnić u poszczególnych pacjentów i są zależne od wieku, stanu skóry, trybu życia, diety oraz postępowania i pielęgnacji skóry po zabiegu. Końcowe efekty leczenia najczęściej widoczne są po 2-4 tygodniach, a w przypadku niektórych zabiegów optymalne rezultaty uzyskuje się po wykonaniu serii kilku zabiegów.
Ginekomastia męski problem
Lipomastia, czyli rozrost lub nadmiar tkanki tłuszczowej leczy się w gabinecie medycyny estetycznej poprzez liposukcję. Przed ginekomastia zabieg lekarz przeprowadza wywiad lekarski, który ma za zadanie określić ewentualne przeciwwskazania pacjenta. Jeśli lekarz dopuści pacjenta do zabiegu medycyny estetycznej, wykonuje się badanie fizykalne i ustala się dokładny przebiegu zabiegu.
Ta metoda ginekomastia zabieg cechuje się krótkim okresem rekonwalescencji. Zabieg liposukcji jest dużo mniej inwazyjny od cięcia chirurgicznego. Ginekomastia leczenie poprzez zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Dokonuje się nacięcia skóry, a potem odsysa się tłuszcz. Po liposukcji i ginekomastii leczenie pacjent jest wypisywany do domu, ale przez kilka dni po zabiegu zgłasza się na kontrolę. Po zabiegu liposukcji pacjent przychodzi na zdjęcie szwów i powinien nosić pas uciskający przez okres miesiąca. Po zabiegu zaleca się masaż limfatyczny i karboksyterapię.
Jakie efekty przynosi leczenie ginekomastii?
Efekty zabiegu medycyny estetycznej są widoczne od razu, a po ustąpieniu gojenia rany znikają zasinienia i obrzęki. Po 6 tygodniach nie powinno być widać śladu po zabiegu. Ostateczny rezultat jest widoczny po 3-6 miesiącach.
Jakie są zalecenia po zabiegu medycyny estetycznej?
Po zabiegu należy przestrzegać wskazań od lekarza. Obowiązkowe jest noszenie pasa uciskającego lub kamizelki. Przez okres 3 tygodni nie można uprawiać wzmożonej aktywności fizycznej. Należy unikać palenia papierosów oraz spożywania alkoholu. Do 6 miesięcy nie należy korzystać z sauny czy solarium i unikać intensywnego opalania się.
Ginekomastia męski problem Poznań
Ginekomastia – jak sprawdzić
Ginekomastia należy do problemów wywołujących u mężczyzn szczególnie silne poczucie wstydu. Jest to rozrost jednej lub obu piersi do tego stopnia, że wyglądają one jak kobiece. Najczęściej przypadłość ta związana jest z toczącymi się w organizmie procesami chorobowymi – jest ich objawem lub skutkiem ubocznym przyjmowania określonych leków. Po zakończeniu leczenia może wówczas ustąpić samoistnie.
Zdarza się jednak i tak, że trudno dociec przyczyny ginekomastii lub że piersi pozostają powiększone po wyleczeniu choroby, która do tego stanu doprowadziła. Ratunkiem dla mężczyzn dotkniętych tym problemem jest leczenie chirurgiczne.
Jakie są przyczyny ginekomastii?
Ginekomastia może być wywołana przez wahania hormonalne. Wiąże się z zaburzeniem gospodarki hormonalnej. Także organizm mężczyzny produkuje bowiem estrogen. Nadmiar estrogenów w stosunku do testosteronu, prowadzi do wystąpienia cech charakterystycznych dla kobiet – m.in. do przerostu piersi.
Wspólnym terminem ginekomastia określa się dwa różne zaburzenia, przejawiające się takimi samymi skutkami wizualnymi.
Ginekomastia właściwa, czyli gruczołowa, jest wynikiem rozrostu gruczołu piersiowego. Z kolei ginekomastia lipidowa, czyli lipomastia, to skutek rozrostu tkanki tłuszczowej w obrębie piersi. Część mężczyzn dotkniętych tym problemem cierpi na połączenie obu rodzajów ginekomastii.
Przerost gruczołu piersiowego może dotyczyć chłopców w wieku dojrzewania. Jest wówczas najczęściej skutkiem zaburzeń w gospodarce hormonalnej. Objawy ginekomastii przeważnie zanikają samoistnie. Również okres starzenia może się wiązać z nieprawidłowym działaniem hormonów i prowadzić do ginekomastii.
Przerost gruczołu piersiowego jest także objawem pewnych chorób – niektórych nowotworów, zaburzeń endokrynologicznych, nieprawidłowości w funkcjonowaniu wątroby i nerek. Ginekomastia może być również efektem ubocznym przyjmowania pewnych preparatów, takich jak leki moczopędne i kardiologiczne, ale także niektórych anabolików i narkotyków.
Ginekomastia – jak sprawdzić
Najważniejsze jest badanie usg piersi. Wykrywa czy jest to przerost gruczołu czy przerost tkanki tłuszczowej. Od tego zależy rodzaj leczenia.
Ginekomastia – sposoby leczenia
Jedyną opcją leczenia ginekomastii jest zabieg chirurgiczny. Odbywa się on w znieczuleniu ogólnym lub nawet miejscowym, w zależności od rozległości zabiegu, rodzaju zmiany oraz od innych wskazań medycznych. Do usunięcia lipomastii wystarczający będzie zabieg liposukcji, czyli odessania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Ginekomastia właściwa wiąże się z usunięciem nadmiaru tkanki gruczołowej. W przypadku ginekomastii mieszanej, w której mamy do czynienie z rozrostem tkanki gruczołowej, ale także tłuszczowej, również zabieg może przebiegać dwutorowo.
Usuwanie ginekomastii należy do zabiegów bezpiecznych. Trwa od 1 do 2 godzin a pacjent musi pozostać na obserwacji przez dobę. Po usunięciu nadmiaru tkanki konieczne będzie noszenie specjalnej kamizelki, aby rana mogła prawidłowo się zagoić. Do normalnej aktywności fizycznej pacjent może wrócić już po miesiącu od zabiegu.
Warto wybrać gabinet medycyny estetycznej cieszący się dobrą renomą, posiadający rekomendacje – będzie to najlepsza gwarancja prawidłowego przebiegu i skuteczności zabiegu.