Poznań ul. Promienista 132/1
pon-pt: 11:00-19:00

Leczenie nietrzymania moczu


Leczenie nietrzymania moczu –

obecnie dostępne metody są małoinwazyjne i skuteczne

 

leczenie nietrzymania moczu
Data aktualizacji: 2022-08-09 18:29:15

Leczenie nietrzymania moczu

Czym jest nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu, zwane również inkontynencją, jest bardzo przykrą przypadłością dotyczącą przede wszystkim kobiet, która w znacznym stopniu utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jego definicja wyrażana jest jako niezamierzone i odbyte wbrew woli pacjenta częściowe lub całkowite opróżnienie się pęcherza moczowego.

Jest to jedna z najczęstszych przewlekłych chorób dotyczących kobiet, jednakże nietrzymanie moczu może również wystąpić u mężczyzn, choć taka sytuacja jest dużo rzadsza.

Aby zrozumieć mechanizm powstawania nietrzymania moczu, należy przyswoić podstawy anatomii i fizjologii układu moczowego. Rozpoczyna się on nerkami, czyli parzystym narządem, którego podstawowym zadaniem jest filtracja toksyn i metabolitów z organizmu, produkcja i zagęszczanie moczu.

Są one zbudowane z kory, rdzenia oraz miedniczek nerkowych. Funkcją tych ostatnich jest zbieranie wyprodukowanego przez nerki moczu i jego transport do moczowodów, w które płynnie przechodzą.

Moczowody transportują mocz do pęcherza moczowego, w którym znajdują swoje ujście. Z kolei z pęcherza moczowego odchodzi cewka moczowa, przez którą mocz jest wydalany na zewnątrz organizmu. U kobiet mięśnie dna miednicy odpowiadają za utrzymywanie moczu w pęcherzu poprzez zaciskanie cewki moczowej.

W sytuacji, gdy pęcherz moczowy jest pełny, wysyła do mózgu sygnał odbierany jako uczucie chęci oddania moczu. Następnie mózg wysyła sygnał zwrotny powodujący jednoczesny skurcz mięśni ściany pęcherza moczowego oraz rozluźnienie mięśni dna miednicy, powodując świadome oddanie moczu. Jeżeli któryś z powyższych procesów jest zaburzony, pojawia się nietrzymanie moczu.

Inkontynencja jest problemem dotyczącym przede wszystkim kobiet po 40 roku życia. Jednakże co raz częściej diagnozuje się je w młodym wieku.

Jakie są przyczyny nietrzymania moczu?

Przyczyn inkontynencji jest wiele i mogą one nakładać się na siebie. Do najważniejszych należą przede wszystkim różnego rodzaju infekcje dróg moczowych, których jednym z objawów jest właśnie nietrzymanie moczu. Na szczęście ta przyczyna jest łatwa do zniwelowania, które prowadzi do wycofania się problemu.

Drugą istotną przyczyną nietrzymania moczu mogą być zaburzenia hormonalne, a w szczególności obniżenie stężenia estrogenów.

Powoduje powiem zmniejszenie elastyczności włókien mięśniowych pęcherza moczowego oraz mięśni dna miednicy, co z kolei wpływa negatywnie na stabilizację narządów moczowo-płciowych i zapewnienie ich prawidłowego funkcjonowania.

Bardzo ważną przyczyną pojawiania się nietrzymania moczu są również porody, a jego ryzyko wzrasta proporcjonalnie do ilości porodów, gdyż powodują one zmniejszenie napięcia i elastyczności mięśni dna miednicy. Do innych, rzadszych przyczyn inkontynencji należą między innymi ciężka praca fizyczna, otyłość, nadużywanie leków moczopędnych, nawracające zaparcia oraz wiele innych.

Jak często występuje nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu dotyczy około 10 do 25 % kobiet po 30tym roku życia.

U mężczyzn, objaw ten występuje średnio dwukrotnie rzadziej.

Obserwuje się, że z wiekiem częstość jego pojawiania się stopniowo rośnie.

Przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu specjalista zaproponuje trening mięśni dna miednicy, czyli mięśni Kegla. Jeśli ćwiczenia nie dają efektu – warto skorzystać z zabiegu poprawiającego napięcie mięśni miednicy mniejszej – Emsella. Czasami warto połączyć te zabiegi z laserowym obkurczaniem pochwy.

Urolog na podstawie badania dobierze najlepszy sposób leczenia

Zabieg leczący wysiłkowe nietrzymanie moczu polega na poprawie napięcia mięśni miednicy mniejszej. Jednym z takich zabiegów jest Emsella.

BTL Emsella

Działanie BTL Emsella opiera się na innowacyjnej technologii HIFEM (High-Intensity Focused Electromagnetic Technology). Dzięki niej możliwe jest wygenerowanie supramaksymalnych impulsów elektromagnetycznych, a także utrzymanie ich trwania nawet do kilku sekund.

Wiązka tej skoncentrowanej energii elektromagnetycznej penetruje w głąb tkanek docierając do mięśni dna miednicy, wywołując ich supramaksymalne skurcze, które są niezależne od czynności mózgu.

Istotne jest to, że skurczy o takim nasileniu nie da się wygenerować innymi metodami, chociażby takimi jak ćwiczenia mięśni Kegla. Cechą charakterystyczną działania urządzenia BTL Emsella jest stopniowe zwiększania intensywności emitowanej energii, a także częstotliwości impulsów.

Dzięki temu podczas jednego zabiegu dochodzi nawet do kilku tysięcy skurczy supramaksymalnych, co w istotny sposób wpływa korzystnie na czynność mięśni dna miednicy oraz przywrócenie kontroli nerwowo-mięśniowej.

Jedna taka sesja trwa zazwyczaj około pół godziny, a wykonanie 4-6 powtórzeń umożliwia skuteczne i definitywne poradzenie sobie z tą przykrą dolegliwością, jaką jest nietrzymanie moczu.

Laser erbowo-yagowy

Laser ergowo-yagowy cechuje się bardzo dużą precyzją ablacji, a za razem jej delikatnością. Co więcej, istnieje możliwość regulacji intensywności przeprowadzanej ablacji i wyboru, czy ma ona być pełna, czy przebiegać w sposób frakcjonowany. Ta właściwość wynika ze specyficznej długości fali wiązki lasera, która wynosi 2940nm.

Długość ta jest optymalna dla maksymalnej absorpcji wody z tkanek, gdyż energia niesiona przez wiązkę lasera powoduje praktycznie natychmiastowe odparowanie wody i osuszenie tkanek, co prowadzi do ablacji będącej bezpośrednim celem oddziaływania lasera. Ablacja ta jest na tyle precyzyjna, że jej marginesy mierzone są z dokładnością do kilku mikrometrów.

Dzięki swojemu specyficznemu mechanizmowi działania, nie dochodzi do termicznego uszkodzenia czy mikrouszkodzenia tkanki. Powoduje ona stymulowanie mięśni dna miednicy do zwiększenia swojego napięcia, a co za tym idzie pozwala poradzić sobie z nietrzymaniem moczu.

Co pomaga na nietrzymanie moczu?

Leczenie nietrzymania moczu Poznań

W niektórych sytuacjach można łączyć dwie lub trzy metody.

Np. zabiegi Emsella oraz laserowe obkurczanie pochwy.

Jeżeli chcemy poprawić doznania w trakcie stosunku można połączyć 3 zabiegi:

  1. O – shot – osocze bogatopłytkowe
  2. Emsella – krzesło terapeutyczne
  3. Laserowe obkurczanie pochwy
Takie połączenie leczy zarówno wysiłkowe nietrzymanie moczu ale także znacznie poprawia doznania w trakcie współżycia.
lek.med. Włodzimierz Rosiński
5/5 - (9 votes)

Popularne zabiegi

+48 571 323 530

+48 571 323 530