Lwia zmarszczka
Podstawowe informacje:
Lwia zmarszczka, lwia bruzda – to zmarszczka gniewu, zlokalizowana pomiędzy brwiami na gładziźnie czoła.
Umów się na zabiegDla kogo jest ten zabieg
Przeciwwskazania
Informacja o zabiegu
Lwia zmarszczka
Jak powstaje lwia zmarszczka?
Obecność lwiej zmarszczki to problem estetyczny dotyczący pacjentów po 30 roku życia. Za jego powstanie odpowiada aktywność parzystych mięśni marszczących brwi. Czynnikami mającymi wpływ na lwią zmarszczkę są: domowa pielęgnacja cery, styl życia, ekspozycja na UVA i UVB. Pionowa bruzda pomiędzy brwiami nadaje twarzy groźny wygląd i powoduje spadek samooceny pacjenta. Lwia zmarszczka jest jednym z częstszych przyczyn wizyt w gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu. Defekt estetyczny w postaci lwiej bruzdy można skutecznie usunąć z pomocą bezpiecznych zabiegów medycyny estetycznej – ponieważ sama domowa pielęgnacja kosmetykami okazuje się być niewystarczająca w leczeniu problemu.
Powstawanie lwiej zmarszczki powoduje częste marszczenie brwi, intensywna mimika, dlatego lwia zmarszczka należy do zmarszczek mimicznych. Zabiegi medycyny estetycznej skutecznie usuwają zmarszczki mimiczne, nie wystarczą okulary przeciwsłoneczne.
Lwia zmarszczka – zabiegi, które oferuje gabinet medycyny estetycznej Poznań
Wygładzanie lwiej zmarszczki – toksyna botulinowa
Toksyna ta to substancja, która na stałe weszła do panteonu zabiegów medycyny estetycznej z powodu wysokiej skuteczności niwelowania defektów urody. Jest wykorzystywana także w leczeniu nadpotliwości i bruksizmu. Zasada działania toksyny botulinowej jest następująca – blokuje ona wydzielanie acetylocholiny z synapsy nerwowo-mięśniowej, co hamuje przechodzenie bodźców z nerwów do mięśni twarzy. W efekcie mięsień nie ulega skurczeniu, a skóra przestaje się marszczyć, dlatego zmarszczki ulegają więc wypełnieniu. Toksyna botulinowa przeciwdziała również powstawaniu nowym zmarszczkom.
Kwas hialuronowy – właściwości
Jest to substancja naturalnie występująca w organizmie człowieka – warto wiedzieć, że aż 56% kwasu hialuronowego występuje w skórze. Odpowiada on za wiązanie wody w organizmie – potrafi związać od 1000 do 4000 razy więcej wody od jego masy. Sprawia to, że jest on odpowiedzialny za nawilżanie skóry i nadanie jej jędrności. Kwas hialuronowy tworzy podłoże dla włókien kolagenu i elastyny. Zabiegi z udziałem kwasu hialuronowego pozwalają na wypełnienie tkanek, nadanie jej odpowiedniego nawilżenia, wzmocnienie właściwości ochronnych. Inne ważne właściwości kwasu hialuronowego to eliminacja wolnych rodników, wsparcie regeneracji uszkodzonych komórek skóry oraz wypełnienie przestrzeni międzykomórkowej, w której znajdują się włókna elastynowe i kolagenowe.
Lwia zmarszczka – wypełniacz
Zabieg poprzedzony jest konsultacją i wywiadem lekarskim. Nie każdy pacjent może zostać zakwalifikowany do zabiegu – przeszkodą są przeciwwskazania tj. aktywne nowotwory, choroby autoimmunologiczne, infekcje skóry lub niezagojone rany. Do przeciwwskazań zaliczamy również: alergie lub nadwrażliwość na kwas hialuronowy lub jakikolwiek składnik preparatu, ciążę i laktację, opryszczkę, przyjmowanie leków wpływających na krzepliwość krwi. Lekarz po przeprowadzeniu wnikliwego badania i analizie wyników badań, kwalifikuje pacjenta do zabiegu. Dla poprawy komfortu pacjenta podaje się krem znieczulający. Lwia zmarszczka nie wymaga intensywnych działań, często więc znieczulenie nie jest konieczne. Lwią zmarszczkę najczęściej wygładzamy stosując toksynę botulinową lub radiofrekwencję mikroigłową.
Wypełniacz do wypełnienia lwiej zmarszczki podaje się z udziałem igły lub kaniuli – lekarz wstrzykuje odpowiednią dawkę substancji w lwią zmarszczkę na czole. Dochodzi do efektu wypełnienia: tkanki ulegają podniesieniu, skóra zostaje odświeżona i odpowiednio nawilżona. Procedura jest krótka i pozbawiona konieczności rekonwalescencji – trwa zaledwie trzydzieści minut. Zabieg kwasem hialuronowym na zmarszczki jest skuteczny. Świadczą o tym efekty, które można zaobserwować już po zakończeniu procedury: lwia zmarszczka na czole ulega wypełnieniu, skóra przestaje być przesuszona, a zamiast tego nabiera prawidłowego kolorytu. Preparaty kwas hialuronowego nadają odpowiedniego nawilżenia skórze, a pacjent może cieszyć się odmłodzoną i odżywioną skórą. Zabieg należy powtórzyć po około 12 miesiącach.
Alternatywne zabiegi – radiofrekwencja mikroigłowa Morfeus
W usunięciu lwiej bruzdy efektywna okazuje się być terapia łącząca frakcjonowanie z mezoterapią igłową. Lekarz z pomocą urządzenia wyposażonego w głowicę z zestawem igieł, dokonuje kontrolowanych mikrouszkodzeń skóry, przez które przechodzi prąd RF. Tkanka jest podgrzewana, a opatentowane urządzenie zapewnia możliwość regulowania głębokości, na jakiej podgrzewana jest tkanka. Lekarz reguluje również stopień natężenia fal RF, co ma wpływ na podgrzanie tkanki. Mikronakłuwanie prowadzi do uszkodzeń wywołujących kontrolowany stan zapalny, który uruchamia procesy naprawcze w skórze. Dochodzi do pobudzenia fibroblastów i syntezy kolagenu, co ujędrnia skórę, dlatego radiofrekwencja mikroigłowa jest zabiegiem stosowanym w usuwaniu zmarszczek.
RF monopolarna
Monopolarna fala radiowa to zabieg wykorzystujący jednobiegunową falę radiową. Zabieg nie wymaga znieczulenia. Obszar zabiegowy pokrywa się żelem, co ma za zadanie ułatwić przenikanie fal. Lekarz przeprowadza go z pomocą urządzenia wyposażonego w głowicę, emitującą fale elektromagnetyczne o wysokiej częstotliwości. Pacjent odczuwa jedynie przyjemne ciepło, a operator przez czas trwania zabiegu kontroluje temperaturę. Atutem monopolarnej fali radiowej jest docieranie na głębokość czterech centymetrów w głąb skóry – wprost do skóry właściwej.
Podczas zabiegu nie dochodzi do rozproszenia energii, a tkanki zostają podgrzane do temperatury 45-55 stopni Celsjusza. Uruchamia to produkcję kolagenu i zapewnia efekt terapeutyczny w postaci ujędrnienia skóry.
Piśmiennictwo
A.Kozioł, N.Werwińska -Toksyna botulinowa – zastosowanie w zabiegach estetycznych i w medycynie [w:] Kosmetologia Estetyczna 4 / 2019 / vol. 8, s.495-498.
Przylipiak A. (red.). Medycyna Estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing
Obecnie prowadzi badanie kliniczne, do którego zaprasza pacjentki i pacjentów w wieku 35-55 lat