Poznań ul. Promienista 132/1
pon-pt: 11:00-19:00

Podcięcie wędzidełka prącia


Podcięcie wędzidełka prącia

podcięcie wędzidełka prącia
Data aktualizacji: 2022-07-11 20:33:18

Podcięcie wędzidełka prącia

Czym jest wędzidełko prącia oraz budowa prącia?

Prącie jest nieparzystym, męskim narządem płciowym. Zbudowane jest z podstawy, trzonu oraz żołędzi prącia. Na szczycie żołędzi znajduje się ujście cewki moczowej, będącej zakończeniem zarówno układu moczowego jak i płciowego. Żołądź pokryta jest przez podwójny fałd skórny zwany napletkiem.

Składa się on z blaszki zewnętrznej oraz wewnętrznej, połączonej z prąciem przy pomocy wędzidełka. Wędzidełko prącia zwane także wędzidełkiem napletka jest wąskim pasmem elastycznej tkanki, która łączy napletek z jednej strony z brzuszną częścią żołędzi prącia z drugiej.

Prawidłowa długość wędzidełka jest parametrem wykazującym zmienność osobniczą i jest konieczna do prawidłowego odprowadzania napletka prącia.

Czym jest zespół krótkiego wędzidełka i jakie są jego objawy?

         Zespół krótkiego wędzidełka jest stanem, w którym wędzidełko jest zbyt krótkie, by zapewnić prawidłowe odprowadzanie napletka. Podstawowym objawem tego schorzenia jest skrzywienie prącia w stosunku do jego korpusu już w czasie spoczynku, nasilające się w czasie wzwodu. Skrzywienie to przebiega w stronę brzuszną, czyli w stronę, gdzie znajduje się wędzidełko.

Często towarzyszy mu ból i dyskomfort. Przy znacznym skróceniu wędzidełka odprowadzenie napletka staje się niemożliwe, a podejmowanie aktywności seksualnej w tym stanie może powodować nawet do rozerwania wędzidełka skutkującego krwawieniem o znacznej obfitości.

Jak przygotować się do zabiegu podcięcia wędzidełka?

Przed kwalifikacją do zabiegu podcięcia wędzidełka prącia konieczna jest przedzabiegowa konsultacja lekarska. Obejmuje ona wywiad lekarski i dokładne badanie fizykalne mające ocenić stan pacjenta. Lekarz wraz z pacjentem indywidualnie ustalają plan i zakres zabiegu oraz zalecenia pozabiegowe.

W sposób wyczerpujący również wyjaśniane są możliwe efekty oraz powikłania. Sama procedura nie wymaga szczególnego przygotowania ze strony pacjenta, jednak wskazane jest wykonanie podstawowych badań krwi obejmujących przede wszystkim morfologię krwi oraz ocenę podstawowych parametrów krzepnięcia.

Jak wygląda zabieg podcięcia wędzidełka?

Zabieg podcięcia wędzidełka prącia zwany jest inaczej frenuloplastyką. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Pacjent kładziony jest na plecach. Następnie lekarz urolog wykonujący zabieg dokładnie myje i odkaża pole operacyjne. W dalszej kolejności jest ono okładane jałowymi serwetami i rozpoczynane jest znieczulenie.

Polega ono na ostrzyknięciu operowanej okolicy środkiem znieczulającym (na przykład 2% Lignokainą). Właściwą istotą zabiegu jest poprzeczne nacięcie wędzidełka z następczym założeniem szwów w taki sposób, który umożliwia korektę niedoborów skóry. Zabieg trwa maksymalnie do kilkudziesięciu minut i może być wykonany w trybie ambulatoryjnym.

Gojenie rany zazwyczaj nie przekracza 10 dni. W tym czasie konieczne jest codzienne odprowadzanie napletka i przemywanie operowanej okolicy wodą z szarym mydłem. Niejednokrotnie zalecane jest miejscowe zastosowanie antybiotyku. Do całkowitego zagojenia rany, czyli do 5 tygodni zalecane jest powstrzymanie się od aktywności seksualnej.

Jakie są wskazania do wykonania podcięcia wędzidełka prącia?

         Zespół krótkiego wędzidełka jest podstawowym wskazaniem do wykonania frenuloplastyki. Stan ten nieleczony, może powodować do zaburzeń erekcji, wystąpienie przedwczesnej ejakulacji, a także predysponować do urazowego naderwania wędzidełka prącia. Ponadto zespół krótkiego wędzidełka znacznie utrudnia przestrzeganie zasad higieny oraz kontrolę podniecenia seksualnego.

Wystąpienie powyższych objawów jest wskazaniem do leczenia chirurgicznego. Z kolei nieleczenie zespołu krótkiego wędzidełka może skutkować urazem, w efekcie którego dochodzi do obfitego krwawienia wymagającego często postępowania chirurgicznego w trybie ostrodyżurowym.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania podcięcia wędzidełka prącia?

Jak każda inwazyjna procedura, zabieg podcięcia wędzidełka prącia przeciwwskazany jest u niektórych pacjentów. Przeciwwskazania można podzielić na bezwzględne, czyli takie, które obowiązują niezależnie od innych sytuacji oraz względne, zależne od innych czynników.

Do przeciwwskazań bezwzględnych należą między innymi infekcje zarówno miejscowe, jak i uogólnione, poważne, niewyrównane przewlekłe choroby taka jak niewydolność krążeniowo-oddechowa, zaburzenia czynności wątroby, zaburzenia czynności nerek, choroby układowe autoimmunologiczne, zaburzenia krzepnięcia krwi, aktywne choroby nowotworowe, padaczka, antybiotykoterapia.

Przeciwwskazania względne obejmują ogólny zły stan zdrowia, cukrzycę, przyjmowanie niektórych leków, przerwanie ciągłości skóry w miejscu planowanego zabiegu istotne odchylenia w badaniach laboratoryjnych oraz przebyte w przeszłości poważne zabiegi dotyczące układu moczowo-płciowego.

Podcięcie wędzidełka prącia Poznań

Podcięcie wędzidełka prącia

Podcięcie wędzidełka członka

800zł

lek.med. Włodzimierz Rosiński
5/5 - (7 votes)

Popularne zabiegi

+48 571 323 530

+48 571 323 530