Schładzanie skóry podczas zabiegu
Czym jest laser?
Promieniowanie laserowe jest falą elektromagnetyczną emitowaną przez specjalne urządzenie, wykorzystujące tak zwane zjawisko emisji wymuszonej. Długość fali może być różna i mieścić się zarówno w spektrum podczerwieni, jak i ultrafioletu czy światła widzialnego. Charakteryzuje się ono silnym skupieniem wiązki, jej spójnością i bardzo małym jej odchyleniem od równoległości.
Wykazuje również dużą moc promieniowania oraz gęstość energii. Istnieją różne rodzaje laserów, a także różnorodne ich klasyfikacje. Istnieje więc podział ze względu na emitowaną długość fali (a co za tym idzie zakres emitowanego światła), moc, czy też środka czynnego. Lasery mają bardzo szerokie zastosowanie w dzisiejszym świecie w wielu dziedzinach, między innymi w elektronice, technologii wojskowej, czy też medycynie.
Jakie jest oddziaływanie lasera na tkanki?
W medycynie estetycznej wykorzystywane są rodzaje laserów charakteryzujące się emisją fal elektromagnetycznych o takiej długości i częstotliwości, która pozwala na bardzo dobrą penetrację w obrębie wody, która stanowi większość objętości wszystkich tkanek. Dzięki temu może on oddziaływać praktycznie na wszystkie tkanki, w zależności od dobranych ustawień.
We współczesnej medycynie estetycznej laseroterapia wykorzystywana jest w wielu wskazaniach. Dzięki dużym skupieniu wiązki możliwe jest działanie z dużą precyzją. Generowany bodziec termiczny powoduje w sposób kontrolowany punktowe przegrzanie skóry prowadząc do jej uszkodzenia. Efektem tego jest aktywacja fibroblastów prowadząca do zwiększenia produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, skutkująca zwiększeniem napięcia i poprawą jędrności skóry.
Ponadto dochodzi do stymulacji podziałów komórek, wskutek czego uszkodzona tkanka zastępowana jest nową. Do tego dochodzi do rozbijania cząstek melaniny na elementy mogące być wchłonięte przez makrofagi skóry.
Bolesność zabiegu jest niewielka i zazwyczaj nie wymaga on zastosowania żadnego znieczulenia. U osób z wysoką wrażliwością na ból można zastosować kremy anestetyczne. Lekarz przykłada głowicę bezpośrednio do skóry, po czym emitowana jest wiązka promieniowania laserowego wnikająca na różną głębokość. Istnieje zależność, że im większa jest penetracja w głąb skóry, tym więcej nowej tkanki zostaje wytworzone.
Zabiegi z wykorzystaniem lasera charakteryzuje się stosunkowo wysokim bezpieczeństwem. Ryzyko istotnych powikłań jest minimalne, choć do kilku godzin po zabiegu może utrzymywać się zaczerwienienie okolicy poddawanej procedurze, a także mogą pojawiać się niewielkie wybroczynki i siniaki. Wymienione dolegliwości bardzo szybko samoistnie ustępują. Nie zmienia to faktu, iż z uwagi, że bodźcem działającym jest wysoka temperatura, zawsze istnieje ryzyko termicznego uszkodzenia tkanek.
Dlaczego właściwe dobranie temperatury jest tak ważne?
Podczas wykonywania zabiegów opartych na działaniu lasera takich jak laser frakcyjny, kluczowe jest dobranie optymalnej temperatury chłodzenia. Bardzo istotna jest tutaj znajomość podstawowych praw fizyki w zakresie regulacji termicznej i przemian w zakresie przyjmowania i oddawania ciepła. Należy pamiętać, że do wprowadzenia dużej ilości ciepła do tkanki wystarczy niejednokrotnie pojedynczy impuls, a powrót do temperatury wyjściowej może zająć dłuższy czas.
Istotne jest takie dobranie temperatury, które pozwala utrzymać na powierzchni skóry temperaturę nie niższą niż 16, a optymalnie 18 stopni Celsjusza. Chłodzenie skóry podczas zabiegu laserem znacznie łagodzi odczuwanie dyskomfortu.
Chłodzenie rozpoczynane jest jeszcze przed zabiegiem. Powinno być ono intensywne, ale i krótkie. Jego zadaniem na tym etapie jest wywarcie efektu przeciwbólowego podczas zabiegu. Po zakończeniu procedury, chłodzenie jest kontynuowane do czasu odebrania z tkanek całego nadmiaru ciepła.
Czemu służy chłodzenie skóry podczas zabiegu?
Schładzanie skóry podczas zabiegów ma wielopłaszczyznowe działanie i wielorakie zadania. Podczas zabiegów laserowych oraz IPL wywiera działanie przeciwbólowe. Dzięki temu znacznie poprawia komfort zabiegu, a także ogranicza konieczność zastosowania środków znieczulających. Ponadto zabezpiecza tkanki przed uszkodzeniem przez wysoką temperaturę, które może powodować powstawanie obrzęków oraz stanu zapalnego.
Dzięki tej termoprotekcji, chłodzenie skóry w istotny sposób skraca czas rekonwalescencji po przeprowadzonym zabiegu. Oprócz tego chroni przez powstawaniem odległych powikłań po leczeniu laserowym polegających na powstawaniu przebarwień skóry.
Bardzo istotne jest, by chłodzenie przeprowadzać w prawidłowy sposób. W wielu placówkach medycyny estetycznej, w dalszym ciągu chłodzenie jest wykonywane tylko po wykonaniu zabiegu. Termoprotekcja nie jest natomiast wykonywana ani przed, ani w trakcie jego przeprowadzania. Schładzanie pozabiegowe często jest przeprowadzane z wykorzystaniem różnego rodzaju pakietów chłodzących, które są schładzane w temperaturze ok. – 10 stopni Celsjusza.
Jednakże ten sposób chłodzenia nie daje możliwości kontroli odbieranego ciepła. W związku z powyższym tempo tego procesu jest zbyt szybkie, co zamiast optymalnego schłodzenia skóry powoduje efekt stymulacji miejscowej, będący działaniem niepożądanym.
Czym jest Cryo-T Cooler i na czym polega jego fenomen?
Cryo-T Cooler jest innowacyjnym urządzeniem umożliwiającym optymalne schładzanie skóry podczas zabiegu. Jego działanie polega na połączeniu kriostymulacji azotowej z niestymulacyjnym schładzaniem skóry. Jest to umożliwione dzięki wykorzystaniu specjalnych algorytmów, wydajnego agregatora oraz tak zwanej technologii WIND-UP. Cechuje się pełnym automatyzmem w dobieraniu intensywności przepływu powietrza, który jest uzależniany od temperatury skóry pacjenta.
Pomiar temperatury odbywa się bezdotykowo, i gdy jest ona zbyt niska uruchamiane jest dźwiękowe powiadomienie. Ponadto urządzenie jest proste w obsłudze i dostosowane do tego, by jak najprościej i najsprawniej działać na korzyść pacjenta.