Schładzanie skóry do zabiegu
Podstawowe informacje:
Schładzanie skóry podczas zabiegu łagodzi odczuwanie bólu.
Umów się na zabiegDla kogo jest ten zabieg
Przeciwwskazania
Informacja o zabiegu
Schładzanie skóry podczas zabiegu
Dlaczego właściwe dobranie temperatury jest tak ważne?
Podczas wykonywania zabiegów opartych na działaniu lasera takich jak laser frakcyjny, kluczowe jest dobranie optymalnej temperatury chłodzenia. Bardzo istotna jest tutaj znajomość podstawowych praw fizyki w zakresie regulacji termicznej i przemian w zakresie przyjmowania i oddawania ciepła. Należy pamiętać, że do wprowadzenia dużej ilości ciepła do tkanki wystarczy niejednokrotnie pojedynczy impuls, a powrót do temperatury wyjściowej może zająć dłuższy czas.
Istotne jest takie dobranie temperatury, które pozwala utrzymać na powierzchni skóry temperaturę nie niższą niż 16, a optymalnie 18 stopni Celsjusza. Chłodzenie skóry podczas zabiegu laserem znacznie łagodzi odczuwanie dyskomfortu.
Chłodzenie rozpoczynane jest jeszcze przed zabiegiem. Powinno być ono intensywne, ale i krótkie. Jego zadaniem na tym etapie jest wywarcie efektu przeciwbólowego podczas zabiegu. Po zakończeniu procedury, chłodzenie jest kontynuowane do czasu odebrania z tkanek całego nadmiaru ciepła.
Czemu służy chłodzenie skóry podczas zabiegu?
Schładzanie skóry podczas zabiegów ma wielopłaszczyznowe działanie i wielorakie zadania. Podczas zabiegów laserowych oraz IPL wywiera działanie przeciwbólowe. Dzięki temu znacznie poprawia komfort zabiegu, a także ogranicza konieczność zastosowania środków znieczulających. Ponadto zabezpiecza tkanki przed uszkodzeniem przez wysoką temperaturę, które może powodować powstawanie obrzęków oraz stanu zapalnego.
Dzięki tej termoprotekcji, chłodzenie skóry w istotny sposób skraca czas rekonwalescencji po przeprowadzonym zabiegu. Oprócz tego chroni przez powstawaniem odległych powikłań po leczeniu laserowym polegających na powstawaniu przebarwień skóry.
Bardzo istotne jest, by chłodzenie przeprowadzać w prawidłowy sposób. W wielu placówkach medycyny estetycznej, w dalszym ciągu chłodzenie jest wykonywane tylko po wykonaniu zabiegu. Termoprotekcja nie jest natomiast wykonywana ani przed, ani w trakcie jego przeprowadzania. Schładzanie pozabiegowe często jest przeprowadzane z wykorzystaniem różnego rodzaju pakietów chłodzących, które są schładzane w temperaturze ok. – 10 stopni Celsjusza.
Jednakże ten sposób chłodzenia nie daje możliwości kontroli odbieranego ciepła. W związku z powyższym tempo tego procesu jest zbyt szybkie, co zamiast optymalnego schłodzenia skóry powoduje efekt stymulacji miejscowej, będący działaniem niepożądanym.
Czym jest Cryo-T Cooler i na czym polega jego fenomen?
Cryo-T Cooler jest innowacyjnym urządzeniem umożliwiającym optymalne schładzanie skóry podczas zabiegu. Jego działanie polega na połączeniu kriostymulacji azotowej z niestymulacyjnym schładzaniem skóry. Jest to umożliwione dzięki wykorzystaniu specjalnych algorytmów, wydajnego agregatora oraz tak zwanej technologii WIND-UP. Cechuje się pełnym automatyzmem w dobieraniu intensywności przepływu powietrza, który jest uzależniany od temperatury skóry pacjenta.
Pomiar temperatury odbywa się bezdotykowo, i gdy jest ona zbyt niska uruchamiane jest dźwiękowe powiadomienie. Ponadto urządzenie jest proste w obsłudze i dostosowane do tego, by jak najprościej i najsprawniej działać na korzyść pacjenta.
Schładzanie skóry podczas zabiegu Poznań
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing
Obecnie prowadzi badanie kliniczne, do którego zaprasza pacjentki i pacjentów w wieku 35-55 lat