Liposukcja podbródka
Skąd się bierze podwójny podbródek?
Przyczyna powstawania podwójnego podbródka może być bardzo prozaiczna. Niejednokrotnie wynika ono nie tyle z otyłości czy procesów starzenia się skóry, ale ze zwyczajnego niezachowywania prawidłowej postawy. Jednakże główną przyczyną powstawania tej niedoskonałości jest otyłość.
Czym jest i na czym polega liposukcja?
Najpopularniejszą metodą mającą na celu pozbycia się niechcianego nadmiaru tkanki tłuszczowej, oferowanych przez współczesną medycynę estetyczną jest liposukcja podbródka. Jest to zabieg polegający na mechanicznym usunięciu nadmiaru tłuszczu. Podstawowa metoda polega na zastosowaniu próżni do wyeliminowania nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Jest to jednak metoda wymagająca znieczulenia ogólnego i związanej z tym hospitalizacji. Współczesna medycyna estetyczna oferuje innowacyjne modyfikacje tego zabiegu, dzięki którym możliwe jest bez urazowe i bezbolesne oddzielenie tkanki tłuszczowej od struktur otaczających, bez uszkodzenia naczyń i nerwów oraz innych narządów.
Lipoliza laserowa
Laser jest innowacyjnym urządzeniem służącym do wykonywaniu nowego rodzaju liposukcji, które w swoim działaniu zamiast traumatyzującej tkanki próżni wykorzystuje energię lasera o długości fali 1470nm. Polega ona na zastosowaniu energii laserowej do uwolnienia komórek tłuszczowych.
Energia lasera dodatkowo podgrzewa skórę co powoduje jej napięcie oraz stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu. W efekcie osiągamy lepsze napięcie skóry po zabiegu.
Światło lasera powoduje obkurczanie naczyń krwionośnych co powoduje zmniejszenie krwawienia w trakcie i po zabiegu. Dzięki temu mamy znacznie mniejsze siniaki po zabiegowe.
Płyn Kleina
Zabieg usuwania podwójnego podbródka jest wykonywany w nasiękowym znieczuleniu miejscowym, przez niewielkie nacięcie w skórze lekarz wprowadza specjalną kaniulę w tkankę tłuszczową podbródka. Za pomocą kaniuli, płyn znieczulający jest aplikowany do tkanki tłuszczowej.
Dzięki odpowiedniemu ciśnieniu oraz płynnym i delikatnym ruchom ręki operatora, komórki tłuszczowe w sposób bez urazowy są oddzielane od otaczających tkanek.
Powstała mieszanina roztworu i oddzielonej tkanki tłuszczowej jest odsysana przy pomocy tej samej kaniuli. W czasie kilku godzin lub dni bezpośrednio po zabiegu zaleca się stosowanie specjalnych opatrunków chłonnych oraz odzieży uciskowej, co dodatkowo zabezpiecza przed powstawaniem ewentualnych obrzęków i krwiaków.
Zdecydowanym atutem tego znieczulenia jest to, iż pacjent nie wymaga hospitalizacji i praktycznie zaraz po zakończeniu zabiegu może wracać do domu. Nie wymaga także dalszej opieki i w zasadzie od razu może wracać do normalnego funkcjonowania.
Liposukcja podbródka N.I.L.
N.I.L. (Nutational Infrasonic Liposculpture), czyli nutacyjne modelowanie tkanki tłuszczowej za pomocą infradźwięków wykorzystuje innowacyjną belgijską technologię. Specjalna głowica wprowadzana w tkanki za pomocą sprężonego powietrza wprawia kaniulę w tak zwany ruch nutacyjny.
Polega on na wykonywaniu drgań w trzech płaszczyznach. Ich częstotliwość jest niska i nie przekracza 20Hz.
Poruszająca się kaniula generuje wytwarzanie infradźwięków, które powodują odseparowanie się tkanki tłuszczowej od tkanek nietłuszczowych. Co więcej, dzięki różnicom w sposobie rozchodzenia się fali dźwiękowej między tłuszczem a pozostałymi tkankami, modulowane jest działanie urządzenia tak aby oddziaływanie na tkankę tłuszczową było maksymalne.
Jednocześnie omijane są naczynia, nerwy i inne otaczające elementy. Zmniejsza to znacznie ryzyko występowania krwawień oraz innych powikłań około zabiegowych takich jak powstawanie krwiaków, czy obrzęków.
Ponadto dzięki oddziaływaniu na nocyreceptory, czyli receptory odpowiedzialne za odczuwanie bólu, zmniejszają nieprzyjemne doznania podczas zabiegu. Pozwala to na ograniczenie ilości środka znieczulającego, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo zabiegu.
Zabieg jest wykonywany w nasiękowym znieczuleniu miejscowym. Następnie lekarz wykonuje w skórze podbródka kilka nacięć o wymiarze około 3-4mm, przez które w tkankę tłuszczową wprowadzana jest kaniula i głowica. Głowica wprawia kaniulę w ruch nutacyjny, dzięki czemu emitowane są infradźwięki.
Pozyskana w ten sposób nieuszkodzona tkanka tłuszczowa jest odsysana przy użyciu kaniuli. W ten sposób uzyskuje się miejscowe usunięcie nadmiaru tłuszczu, jak również wygładzenie skóry. Właściwe przygotowanie do zabiegu jest bardzo istotne dla dodatkowego podniesienia poziomu bezpieczeństwa. Obejmuje ono profilaktykę przeciwzakrzepową oraz antybiotykową.
Liposukcja podbródka – po zabiegu
Po zabiegu stosowana jest specjalna odzież uciskowa zapobiegająca tworzeniu się obrzęków. Umożliwia ona także szybkie i niewidoczne gojenie się ran po wprowadzonych kaniulach.
Okolica podbródka przez pierwsze 2-3 dni może być nieznacznie bolesna uciskowo. Pełen efekt widoczny jest zazwyczaj maksymalnie po upływie miesiąca od zabiegu, jednakże dokładny czas jest uwarunkowany indywidualnymi predyspozycjami.
Liposukcja podbródka a odchudzanie
Należy pamiętać, że żadna liposukcja podbródka nie jest metodą odchudzającą, a jedynie sposobem modelowania sylwetki i nie zastąpi modyfikacji trybu życia.
Liposukcja podbródka Poznań