Laserowe usuwanie hemoroidów
Podstawowe informacje:
Laserowe usuwanie hemoroidów to bardzo częsty wykonywany zabieg. Pacjentów z tym wskazaniem jest bardzo dużo.
Umów się na zabiegDla kogo jest ten zabieg
Przeciwwskazania
Cennik zabiegu
Usuwanie hemoroidów laserem
3900zł
Informacja o zabiegu
Laserowe usuwanie hemoroidów
Hemoroidy, czyli żylaki odbytu to bardzo uciążliwa dolegliwość objawiająca się krwawieniem z odbytu czy swędzeniem. Odpowiedzią na hemoroidy jest zabieg laserem w gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu. Dowiedzmy się jak wygląda jego przebieg oraz jak działa promieniowanie laserowe, wykorzystywane w leczeniu wielu schorzeń i defektów estetycznych.
Jak wyglądają hemoroidy?
Hemoroidy, często nazywane żylakami odbytu, są w dzisiejszych czasach bardzo częstą i uciążliwą dolegliwością. Są to powiększone, wypadające poduszeczki odbytowe. Bezpośrednia przyczyna ich powstawania nie została do końca poznana, aczkolwiek uważa się, że w zdecydowanej większości przypadków hemoroidy są zmianami pierwotnymi.
Rzadko są wtórne do innych schorzeń, takich jak na przykład rak odbytnicy. Patofizjologia powstawania hemoroidów polega w dużej mierze na procesach degradacyjnych podporowej tkanki łącznej oraz mięśni gładkich. Poduszki odbytowe po wypadnięciu ulegają zrogowaceniu oraz przerostowi w obrębie strefy przejściowej, a w wyższych stopniach także nabłonka walcowatego odbytnicy.
Wyodrębniono czynniki ryzyka, które pośrednio mają wpływ na powstawanie hemoroidów. Należą do nich między innymi zaparcia, ciąża, siedzący tryb życia, praca siedząca (bardzo częste u zawodowych kierowców), a nawet zbyt długie przesiadywanie w toalecie (na przykład czytanie podczas defekacji).
Hemoroidy – objawy
To powiększone guzki krwawnicze, poduszeczki odbytowe, które wypadają z odbytu. Do głównych objawów hemoroidów należą przede wszystkim krwawienie oraz wypadanie. Krwawienia są niewielkie, objawiają się występowaniem świeżej krwi na powierzchni stolca lub na papierze toaletowym. Objawy te mogą występować zarówno w sposób izolowany, jak i wspólnie.
Ponadto hemoroidy to także objawy towarzyszące tj. dyskomfort, świąd, a nawet ból, nasilający się szczególnie podczas aktu defekacyjnego. Na bardziej zaawansowanych etapach choroby częste jest brudzenie bielizny śluzem oraz wydzieliną kałową.
W chorobie hemoroidalnej można wyodrębnić cztery stopnie zaawansowania, w zależności od nasilenia wypadania poduszeczek odbytowych.
Pierwszy stopień – hemoroidy widoczne są w badaniu endoskopowym, jednakże nie wypadają na zewnątrz odbytu, w związku z powyższym w klinicznym badaniu per rectum są niewidoczne. Jednakże możliwe jest krwawienie.
Drugi stopień – hemoroidy wypadają podczas defekacji, po czym samoistnie wracają na swoje miejsce.
Trzeci stopień – hemoroidy przebywają na zewnątrz przez cały czas, jednakże dają się łatwo odprowadzić ręcznie.
Czwarty stopień – hemoroidy przebywają na zewnątrz cały czas, jednakże ich odprowadzenie jest niemożliwe.
Hemoroidy zazwyczaj przebiegają łagodne, jednakże mogą wiązać się z występowaniem ostrych powikłań, takich jak zakrzepica w obrębie wypadniętych hemoroidów, masywne krwotoki, a w skrajnych przypadkach nawet martwicy tkanek.
Hemoroidy – diagnostyka
Podstawowy sposób rozpoznania choroby hemoroidalnej opiera się na badaniu fizykalnym przez odbyt. Istnieje kilka sposobów radzenia sobie z tym problemem, dobieranych w zależności od stopnia zaawansowania. Opierają się zarówno na leczeniu chirurgicznym, jak i zachowawczym. W tym ostatnim bardzo dobrą propozycję oferuje współczesna medycyna estetyczna.
Usuwanie hemoroidów laserem – na czym polega zabieg?
Laser jest to wysoce specjalistyczne urządzenie emitujące promieniowanie laserowe, którego wykorzystujemy w gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu do wielu wskazań. Jest to fala elektromagnetyczna powstała dzięki zaistnieniu tak zwanego zjawiska emisji wymuszonej. Długość fali może być różna i mieścić się zarówno w spektrum podczerwieni, jak i ultrafioletu czy światła widzialnego. Wykazuje dużą moc promieniowania oraz gęstość energii.
Ponadto wykazuje silne skupienie i spójność wiązki, a także niewielkie jej odchylenie od równoległości. Istnieją różne rodzaje laserów, a także różnorodne ich klasyfikacje. Dzieli się je więc ze względu na emitowaną długość fali (a co za tym idzie zakres emitowanego światła), moc, czy też środka czynnego.
Lasery mają bardzo szerokie zastosowanie w dzisiejszym świecie w wielu dziedzinach, między innymi w elektronice, technologii wojskowej, czy też medycynie. Stanowią bezpieczną procedurę w usuwaniu hemoroidów.
Oddziaływanie lasera na ścianę naczyń krwionośnych – usuwanie hemoroidów
Działanie lasera opiera się na zjawisku tak zwanej fototermolizy selektywnej. Polega ono na wybiórczym niszczeniu danych struktur na skutek działania ciepła powstałego poprzez pochłanianie przez tkanki energii świetlnej. Strukturę, która ma ulec zniszczeniu określa się przez dobór odpowiedniej długości fali promieniowania laserowego.
Komórki organizmu zawierają tak zwane chromofory, czyli białka odpowiadające za pochłanianie fali o określonej długości. W przypadku zabiegu zamykania naczyń krwionośnych, rolę chromoforu pełni hemoglobina. Absorbuje ona energię świetlną przekształcając ją w ciepło. Powoduje ona wyparowanie wody z krwi, a także rozpad ścian naczyń krwionośnych.
Następnie, na drodze fizjologicznych procesów ulegają one „pożarciu” przez makrofagi, czyli komórki odpowiadające za usuwanie niechcianych struktur z organizmu. Efektem laseroterapii jest usuwanie defektów skórnych pod postacią pajączków naczyniowych, co jest wykorzystywane przy laserowym usuwaniu hemoroidów.
Laser umożliwia dobór odpowiedniej długości fali, które jest możliwe przy wykorzystaniu zjawiska podwójnego filtrowania. Odpowiednia długość fali minimalizuje oddziaływanie na tkanki otaczające, nie niszcząc zdrowej skóry, co przemawia za wysokim poziomem bezpieczeństwa zabiegu. Usuwanie hemoroidów z udziałem lasera jest skuteczne i zapewnia pożądane rezultaty.
Laserowe usuwanie hemoroidów Poznań – przebieg zabiegu
Zabieg laserowego zamykania naczyń krwionośnych charakteryzuje się niską inwazyjnością i niewielką bolesnością. Procedura nie wymaga znieczulenia ogólnego, dlatego pacjent nie jest poddany hospitalizacji i prawie od razu po zabiegu może wrócić do normalnej aktywności.
Przed zakwalifikowaniem pacjenta do zabiegu laserowego usuwania hemoroidów konieczna jest konsultacja lekarska (prokotolog) celem określenia, czy istnieją ewentualne przeciwwskazania do przeprowadzenia procedury.
Z uwagi na niewielką bolesność zabiegu, często nie ma konieczności stosowania jakiegokolwiek znieczulenia, jednak u osób z wysoką wrażliwością na ból istnieje możliwość zaaplikowania kremu ze środkiem anestetycznym. Podczas laserowego usuwania hemoroidów lekarz proktolog przykłada głowicę urządzenia w obszar zabiegowy i oddziałuje wiązką promieniowania laserowego, co powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych przeznaczonych do likwidacji.
Usuwanie uszkodzonych struktur odbywa się na drodze fizjologicznych procesów zachodzących w organizmie. Prowadzi to do zblednięcia i w konsekwencji usunięcia hemoroidów.
Po zabiegu laserowego usuwania hemoroidów w Poznaniu, mogą pojawiać się niewielkie powikłania pod postacią obrzęków i rumienia, a nawet pęcherzyków o małym nasileniu. Objawy te zazwyczaj ustępują samoistnie w ciągu kilku dni.
Zalety:
- Bez bólu
- Krótka rekonwalescencja – kilka dni
- Wysoka skuteczność
Laserowe usuwanie hemoroidów – Poznań
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing
Obecnie prowadzi badanie kliniczne, do którego zaprasza pacjentki i pacjentów w wieku 35-55 lat