Jakie są rodzaje implantów?
Powiększanie piersi z wykorzystaniem implantów piersiowych jest powszechnie znanym zabiegiem, między innymi dzięki temu, że często poddają się mu osoby znane z ekranu, sceny czy estrady. Figuruje obecnie przekonanie i stereotyp, że zabieg powiększenia piersi to implantacja silikonu. Z procedurą tą związane jest również wiele mitów (na przykład to, że implanty gwiżdżą bądź pękają w samolocie).
Prawda jest taka, że w dzisiejszych czasach istnieje kilka rodzajów implantów, a także kilka ich podziałów na podstawie różnych kryteriów. Każdy z rodzajów implantów ma swoje zalety i wady. Podczas wizyty lekarskiej przed planowanym zabiegiem, lekarz i pacjentka wspólnie ustalają i dobierają ten typ, który w konkretnym przypadku będzie optymalny dla spełnienia swojego zadania.
Najbardziej naturalny wygląd piersi dają implanty anatomiczne (należy pamiętać o niewielkim ryzyku obrócenia się implantu około 3%, szczególnie u osób aktywnych sportowo)
Implanty wypełnione solą fizjologiczną – sztuczne piersi
Charakteryzują się one bardzo wysokim bezpieczeństwem, ponieważ w przypadku wydostania się wypełniacza poza implant, dochodzi do wchłonięcia soli fizjologicznej przez tkanki. Z racji, że jest to płyn bezpieczny dla organizmu, nie powoduje wystąpienia żadnej reakcji zapalnej ani innych niepożądanych efektów ze strony ustroju.
Ponadto są one przepuszczające dla promieniowania rentgenowskiego, dzięki czemu nie stanowią utrudnienia przy wykonywaniu badań obrazowych piersi takich jak badanie mammograficzne. Ich znaczącą wadą jest fakt, że istnieje wysokie ryzyko utraty ich objętości na przestrzeni nawet kilku lat. Ponadto ich konsystencja jest mniej zbliżona do naturalnej niż w przypadku niektórych implantów innego typu.
Implanty wypełnione żelem silikonowym
Konsystencja tego rodzaju implantów jest bardzo zbliżona do fizjologicznej konsystencji piersi. Ponadto ryzyko wydostania się żelu silikonowego poza implant jest bardzo niskie, co nie dość, że warunkuje ich bezpieczeństwo, to jeszcze zmniejsza ryzyko utraty przez implant objętości.
Ponadto, z uwagi na fakt, iż żel silikonowy może występować w różnej konsystencji, począwszy od całkowicie płynnej aż do zupełnie stałej, możliwe jest łączenie różnych stanów skupienia żelu w implancie, co dodatkowo wpływa na poprawę odtworzenia fizjologicznej konsystencji piersi. Jednakże przezierność żelu silikonowego dla promieniowania rentgenowskiego, a także fal ultradźwiękowych jest bardzo niska.
W związku z powyższym obrazowa kontrola piersi, a także diagnostyka ich chorób jest bardzo utrudniona. W razie konieczności jej przeprowadzenia niezbędne jest zastosowanie specjalnych technik, a także udziału radiologa o dużym doświadczeniu.
Co prawda, jak powyżej wspomniano, do wydostania się żelu silikonowego poza implant piersiowy dochodzi niezwykle rzadko, to jednak jeśli do niego dojdzie może się to wiązać z niepożądanymi skutkami, takimi jak choćby stan zapalny. Żel silikonowy nie jest bowiem wchłaniany przez organizm i jest traktowany jako ciało obce.
Implanty piersiowe ergonomix są wypełnione żelem najbardziej naśladującym naturalne kobiece piersi.
Powiększanie biustu cena – obejmuje koszt implantów, operację oraz hospitalizację jedną dobę po zabiegu.
Implanty piersiowe o gładkiej powierzchni
Ten rodzaj implantu jest obecnie bardzo rzadko stosowany. W przypadku jego zastosowania u osoby ze skąpo rozwiniętą podskórną tkanką tłuszczową, pofałdowanie powierzchni implantu jest praktycznie niewidoczne. Ponadto, w przypadku implantu o gładkiej powierzchni, występuje dużo większe ryzyko wytworzenia się torebki włóknistej wokół implantu, co w efekcie może powodować nawet zniekształcenie piersi.
Implanty teksturowe
Ten rodzaj implantów jest obecnie najczęściej i najchętniej stosowany w celu powiększania piersi. Charakteryzują się obecnością powierzchni cechującej się dużą porowatością, co powoduje znikome ryzyko wytworzenia się torebki włóknistej o grubych ścianach wokół implantu.
Obecnie przeważnie zakłada się implanty o nano teksturze – nie ma ryzyka przerostu torebki oraz nie ma rycyka chłoniaka.
Implanty okrągłe
Ten kształt implantu wymaga wykonania znacznie mniejszego nacięcia w piersi celem jego implantacji. Znajduje on zastosowanie przede wszystkim w korekcji piersi płaskich, ale za razem nie opadających.
Sprawdzają się one w przypadku, kiedy powiększanie piersi przebiega w stopniu umiarkowanym, ponieważ w przypadku wszczepiania implantów o dużych rozmiarach, istnieje ryzyko nadmiernego uwypuklenia górnego bieguna piersi, przez co traci ona swój naturalny kształt.
Można to wyrównać poprzez przeszczep tłuszczu.
Implanty anatomiczne
Ten kształt implantu daje najbardziej naturalny wygląd piersi oraz znajduje zastosowanie przede wszystkim w celu korygowania kształtu piersi opadających, oraz asymetrycznych. Pozwala na uzyskanie anatomicznego, naturalnego kształtu piersi.
Jest jednak obarczony większym ryzykiem przemieszczenia, co powoduje zniekształcenie piersi (około 3%).
Proces ten wiąże się z koniecznością interwencji chirurgicznej mającej na celu skorygowanie położenia implantu. Ten rodzaj implantu charakteryzuje się większym bezpieczeństwem, z uwagi na fakt, że jego wypełnienie stanowi żel silikonowy o konsystencji stałej. Dzięki temu nawet w przypadku uszkodzenia implantu, nie dochodzi do wydostania się żelu poza jego obręb.
Wiele pacjentek decyduje się na implanty anatomiczne ze względu na lepsze wypełnienie górnych kwadrantów piersi, przy implantach okrągłych u osób szczupłych widać wyraźniejszą granicę implantu.
Ergonomix Motiva
Są to implanty okrągłe, jednak ze względu na zastosowany silikon, przypominają anatomiczne. Mają więc wszystkie zalety okrągłych (nie ma ryzyka obrócenia się implantu podczas uprawiania sportu) przy jednocześnie bardzo dobrym naśladowaniu kształtu naturalnej piersi. Również w dotyku bardzo dobrze imitują własną pierś, często nie można stwierdzić, że piersi są powiększone implantami.
Implanty Motiva Ergonomix są całkowicie wypełnione żelem reologicznym (zmienia swój kształt), o kształcie dopasowującym się do piersi po implantacji. Dzieje się to w taki sposób, aby uzyskać naturalny wygląd implantów anatomicznych, minimalizując ryzyko rotacji.
TrueTissue Technology jest połączeniem specjalistycznej, elastycznej powłoki zewnętrznej z elastomeru oraz specjalnych właściwości reologicznych żelu ProgressiveGel Ultima.
Dzięki temu – zgodnie z grawitacją – przenoszą najwyższy punkt do dolnej części piersi w pozycji stojącej (podobnie jak w anatomicznych). Kiedy pacjentka leży na plecach, implanty zachowają się tak, jak naturalny biust – punkt najwyższy przeniesie się bliżej środka piersi – efekt jak w naturalnej piersi.
Implanty piersiowe Motiva Ergonomix zgodnie z grawitacją dopasowują się do pozycji pacjentki, zapewnia to bardzo naturalny efekt estetyczny.
Zobacz – Implanty Motiva ergonomix przed i po