Poznań ul. Promienista 132/1
pon-pt: 11:00-19:00

Trycholog


Trycholog – kosmetolog zajmujący się problemem wypadania włosów

trycholog, trycholog Poznań, lekarz od włosów
Data aktualizacji: 2022-11-27 16:53:17

Trycholog to kosmetolog, który jest specjalistą zajmującym się nie tylko skórą głowy ale także leczeniem wypadania włosów czyli łysienia. Popularnie specjalista od włosów.

Zadaniem trychologa jest dokładna analiza stanu skóry głowy, cebulek włosów, schorzeń związanych ze skórą głowy (jak np. łupież, łojotokowe zapalenie skóry głowy, łuszczyca). Także wykluczenie chorób ogólnych pacjenta. Wypadanie włosów leczenie, we współpracy z dermatologiem.

Dopiero po ustalenie przyczyn wypadania włosów dokonuje dobranie odpowiedniego, indywidualnego, sposobu leczenia wypadania włosów.

Trycholog wykonuje:

  1. diagnostyka stanu włosów
  2. mezoterapia igłowa substancji stymulujących wzrost włosów – bezboleśnie urządzeniem Vital Injector 2
  3. zabiegi pielęgnacyjne na skórę owłosioną głowy
  4. leczenie wypadania włosów
  5. współpracuje z dermatologiem

Kiedy należy odwiedzić trychologa?

Trychologa warto odwiedzić, kiedy zauważymy niepokojące zmiany na skórze głowy (np. suche płatki łupieżu, zbierającą się oleistą substancję za paznokciami po podrapaniu się po głowie, zaczerwienienie, skupiska krostek). Także wtedy, kiedy pojawia się problem ze swędzącą skórą głowy bądź uczuciem jej nadmiernego ściągnięcia.

Ale przede wszystkim w sytuacji, gdy zauważymy zmiany w ilości wypadających włosów. Należy jednak pamiętać, że samo wypadanie włosów jest etapem procesu fizjologicznej wymiany  włosów.

Stare włosy są wypychane przez nowe włosy. Niekiedy jednak proces ten jest zachwiany, przyspieszony, nie przebiega prawidłowo. Może to być wywołane  przez problemy hormonalne, złe odżywianie się, stres itp. Często nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy wypadają nam stare czy nowe włosy, jaka była ich faza wzrostu.

Możemy tylko zauważyć zmiany co do ilości włosów, która codziennie nam wypada. Jeżeli zauważymy  np. znaczną ich ilość rano na poduszce, podczas mycia włosów, czesania, na ubraniach – co w porównaniu z wcześniejszą ilością włosów będzie  alarmujące, wówczas powinniśmy wybrać się do dermatologa trychologa.

Trycholog sprawdzi jaki jest obecny stan włosów, jaka jest przyczyna wypadania włosów oraz wdroży odpowiednie leczenie.

Jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów u kobiet i mężczyzn?

Jest wiele przyczyn, które mogą wpływać na osłabienie włosów i ich wypadanie u kobiet.

Najczęściej przyczyną są:

U kobiet, każde zaburzone funkcjonowanie hormonów wyraźnie wpływa na stan włosów. Dotyczy to gospodarki hormonalnej, w której bardzo ważną rolę odgrywają takie gruczoły jak tarczyca, przysadka mózgowa, kora nadnerczy, jajniki. Dlatego też kobiety powinny zwracać uwagę na żeńskie hormony (np. estradiol), męskie hormony (np. testosteron).

Dlatego, jeśli zauważają u siebie jakieś niepokojące objawy, powinny zgłaszać się do lekarza. Zaburzenia hormonalne są często przyczyną łysienia androgenowego, genetycznego.

Sytuacje stresowe i niewłaściwe odżywianie, mogą spowodować nie tylko wypadanie włosów, ale ich kruszenie się, łamliwość. Przewlekły nadmiar adrenaliny (hormonu stresu) powoduje obkurczanie mięśni przywłośne oraz naczyń krwionośnych.

Włosy w takiej sytuacji zaczynają słabnąć i wypadać z powodu niedożywionego i niedotlenionego mieszka włosowego.

Czasami również występują się przyczyny genetyczne – osłabione, cienkie włosy, bardzo delikatne odziedziczone po ojcu, matce, dziadkach – taka sytuacja również wymaga wizyty u lekarza trychologa. Czyli kosmetologa specjalizującego się w leczeniu skóry głowy oraz leczenia wypadania włosów.

Trycholog często wstrzykuje pod skórę preparaty pobudzające odrastanie włosów – bezboleśnie dzięki wykorzystaniu Vital Injector 2.

Trycholog – działanie

Trycholog (specjalista od włosów) rozpoczyna od zebrania wywiadu z pacjentem. W trakcie rozmowy ustala możliwe przyczyny wypadania włosów.

W następnym etapie przeprowadza diagnostykę, która obejmuje badanie stanu włosów np. trichoscan (komputerowe badanie włosów) lub badanie dermatoskopowe.

Ponadto zleca badania ogólne krwi: morfologia, poziom żelaza, poziom hormonów oraz inne badania, które uzna za konieczne w celu wykluczenia chorób mogących powodować nadmierne wypadanie włosów.

Do takich chorób, które powodują łysienia należy niedoczynność oraz nadczynność tarczycy, zespół złego wchłaniania z przewodu pokarmowego. Oraz wiele innych.

Tylko lekarz może kierować na badania specjalistyczne oraz może wdrożyć odpowiednie leczenie.

Osoby, które próbują siebie określać tytułem trychologa (często bez wykształcenia medycznego a jedynie po jednodniowym szkoleniu) zamiast pomóc mogą zaszkodzić. Takie osoby próbują tylko postępować według pewnych schematów (np. zapisywania drogich wcierek na włosy) – ponieważ na szkoleniu nauczono ich takich schematów.

Trycholog mając odpowiednią wiedzę rozpocznie od postawienia diagnozy (czyli ustalenia przyczyny łysienia) oraz wdroży właściwe leczenie. W tym zakresie współpracuje z dermatologiem.

Warto więc udać się do właściwej osoby, żeby nie tracić czasu na mało skuteczne a często drogie metody, które zamiast pomóc mogą zaszkodzić, a na pewno odsuną w czasie najbardziej skuteczne leczenie. W tym czasie możemy stracić wiele włosów.

Trycholog to specjalista od włosów Poznań

Trycholog Poznań

trycholog

lek.med. Włodzimierz Rosiński
5/5 - (7 votes)

Popularne zabiegi

+48 571 323 530

+48 571 323 530