Wdowi garb
Podstawowe informacje:
Wdowi garb
Umów się na zabiegDla kogo jest ten zabieg
Przeciwwskazania
Informacja o zabiegu
Wdowi garb
Czym jest i jak wygląda wdowi garb?
Pojęcie wdowiego garbu jest określeniem potocznym, a nie terminem medycznym. Nie jest to jedno, konkretne schorzenie, a współistnienie ze sobą kilku stanów, których efektem jest wystąpienie określonej wady postawy. Pochodzenie tego terminu wzięło się od charakterystycznej, przygarbionej postawy ciała, jaka jest przyjmowana w trudnych sytuacjach życiowych. Istotą tej wady postawy jest charakterystyczna, nieestetyczna narośl w odcinku szyjnym oraz piersiowym kręgosłupa. Bardzo często ta wada postawy mylnie jest kojarzona ze starością, jednakże w dzisiejszych czasach coraz częściej obserwowana jest u ludzi młodych, prowadzących siedzących tryb życia i wykonujących pracę biurową. Należy pamiętać, iż wdowi garb nie ma nic wspólnego z prawdziwym garbem kostno-żebrowym będącym skutkiem skoliozy oraz innych wad postawy.
Jakie są przyczyny powstawania wdowiego garbu?
Mechanizm powstawania wdowiego garbu jest bardzo wieloczynnikowy i składa się na niego wiele przyczyn. Jednym z najważniejszych jest siedzący tryb życia i związane z nim często przyjmowanie nieprawidłowej postawy ciała, polegającej na niedbanie o prostowaniu pleców podczas siedzenia. Jest to szczególnie popularne przy pracy z wykorzystaniem laptopa, gdzie niskie ustawienie ekranu bardzo sprzyja przyjmowaniu zgarbionej postawy ciała. Równocześnie z tym trybem życia związany jest często brak aktywności fizycznej prowadzący do otyłości, co dodatkowo sprzyja powstawaniu tej wady postawy. Wynika to po pierwsze
z dużym obciążeniem kręgosłupa związanym z nadmiarem tkanki tłuszczowej, przy nieadekwatnej sile mięśniowej i nierównomiernym napięcia mięśniowego, co dodatkowo sprzyja nieprawidłowemu ustawieniu kręgosłupa.
Inną przyczyną wystąpienia wdowiego garbu może być przewlekły stres, który często znajduje odzwierciedlenie w wyglądzie zewnętrznym.
Wdowi garb może być również wynikiem szeregu czynników organicznych, na przykład różnorodnych chorób takich jak kręgozmyk, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, choroby tarczycy, choroby nadnerczy, czy osteoporoza. Co ciekawe, również posiadaczki dużego biustu są szczególnie narażone na wystąpienie wdowiego garbu, co jest związane
z przewlekłym narażeniem na niejednokrotnie duże obciążenie działające z przodu przy braku adekwatnej równoważącej przeciwwagi.
Jakie objawy wiążą się z wdowim garbem?
Nie można zapominać, iż problem wdowiego garbu nie ogranicza się tylko do nieestetycznego wyglądu. W swojej zaawansowanej postaci może wiązać się z wieloma przykrymi objawami. Wynika to z faktu, iż w obrębie kręgosłupa szyjnego przebiegają naczynia doprowadzające krew do mózgu, a także z rdzenia kręgowego wychodzą bardzo ważne korzenie nerwowe ruchowe oraz wchodzą do niego korzenie nerwów czuciowych. Jakiekolwiek zaburzenia prawidłowych krzywizn kręgosłupa wiążą się często z uciskiem na nerwy oraz powyższe naczynia co prowadzi do zaburzeń w ich prawidłowym funkcjonowaniu. Poza oczywistymi dolegliwościami bólowymi może dochodzić do zaburzeń ruchomości
w obrębie szyi, bólów i zawrotów głowy, zaburzeń koncentracji, szumów ustnych. Mogą występować nudności i wymioty, bruksizm, a nawet mrowienie i drętwienie w obrębie kończyn górnych i dolnych.
Jak się leczy wdowi garb?
Podstawą leczenia wdowiego garbu jest fizjoterapia, uwzględniająca ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni posturalnych, prowadząca do korekcji postawy ciała i przywrócenia jej prawidłowości. Czasami konieczne jest stosowanie gorsetów ortopedycznych, masaży oraz kinesiotapingu.
Jednakże współczesna medycyna estetyczna również przychodzi z pomocą w leczeniu wdowiego garbu. Metodą, która znajduje tutaj zastosowanie jest liposukcja okolicy szyjno-piersiowej. Przykładami nowoczesnych metod liposukcji są liposukcja infradźwiękowa, liposukcja wibracyjna, a także liposukcja ultradźwiękowa. Należy jednak pamiętać, iż usunięcie nadmiernej tkanki tłuszczowej okolicy szyjno-piersiowej jest wyłącznie postępowaniem objawowym i może być traktowane jako leczenie wspomagające. Nie eliminuje jednak istoty problemu. Podstawą postępowania musi być dążenie do przywrócenia prawidłowej postawy ciała.
Piśmiennictwo:
- Shridharani SM et al., Liposuction devices: technology update, Med Devices (Auckl). 2014 Jul 21;7:241-51
- Wu S et al., Liposuction: Concepts, safety, and techniques in body-contouring surgery, Cleve Clin J Med. 2020 Jun; 87(6):367-375
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing
Obecnie prowadzi badanie kliniczne, do którego zaprasza pacjentki i pacjentów w wieku 35-55 lat