Dobór soczewek kontaktowych
Podstawowe informacje:
Dobór soczewek kontaktowych przez okulistę
Umów się na zabiegDla kogo jest ten zabieg
Przeciwwskazania
Informacja o zabiegu
Dobór soczewek kontaktowych – najlepiej jeśli soczewki dobiera okulista.
Określanie wady wzroku
Istnieje kilka metod diagnozowania wad wzroku. Do najbardziej powszechnej należy tak zwana metoda Dondersa, polegająca na badaniu ostrości wzroku przy patrzeniu w dal przez próbne okulary z wymiennymi soczewkami o różnej mocy. Pacjent wskazuje, przez które soczewki widzi najlepiej. Ważną zaletą tej metody jest jej prostota i łatwość wykonania badania. Jednakże jest to metoda całkowicie subiektywna, co niesie ze sobą potencjalny duży margines błędu w doborze właściwej mocy soczewek.
Obecnie coraz bardziej powszechna jest tak zwana refraktometria automatyczna, znana szerzej pod mianem komputerowego badania wady wzroku. Jest to badanie całkowicie obiektywne, więc jest dużo mniejsze ryzyko nieprawidłowego wyniku. Po przeprowadzeniu badania pacjent otrzymuje wydruk wyniku i pozostaje tylko dobrać odpowiednie szkła.
Obecnie coraz częściej jest spotykane wykonywanie badań wady wzroku stricte pod soczewki kontaktowe. Jeżeli osobą badaną ma być użytkownik soczewek, bardzo ważne jest, aby nie zakładać ich w dniu badania. Jeżeli jest to niezbędne, należy je wyjąć na minimum godzinę przed badaniem. Jest to bardzo ważne dlatego, iż soczewki kontaktowe uciskają rogówkę nieznacznie ją odkształcając, co może zafałszować wynik badania. Przeprowadzenie oceny ostrości wzroku pod soczewki kontaktowe jest o tyle wygodne, iż parametry soczewek kontaktowych i ich zapis różnią się od parametrów soczewek okularowych, a dzięki niemu można zaoszczędzić sobie ich przeliczania.
Dobór soczewek kontaktowych na podstawie okularów
Oczywiście możliwy jest dobór soczewek kontaktowych na podstawie okularów. Należy jednak pamiętać, iż pomimo wielu podobieństw, zarówno zapis recepty jak i parametry soczewek mogą się różnić. Wynika to w dużej mierze z tego, iż w skład opisu soczewki kontaktowej, poza parametrami typowymi dla okularów związanych z mocą, konieczne jest również uwzględnienie promienia krzywizny soczewki kontaktowej, a także jej średnicy.
Należy mieć świadomość tych różnic dlatego, iż kupno soczewek na podstawie recepty stricte okularowej może wiązać się nie tylko z nieoptymalnym widzeniem, ale też ze znacznym dyskomfortem użytkowania soczewek. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do przykrych powikłań związanych z niewłaściwym ich doborem.
Moc soczewek kontaktowych jest tożsama z mocą soczewek okularowych pod warunkiem wady wzroku nie przekraczających 3,25dioptri. U pacjentów z większą wadą te moce mogą się różnić.
Soczewki kontaktowe są zróżnicowane nie tylko ze względu na moc, promień krzywizny, kształt czy rozmiar, ale również w zakresie czasu ich użytkowania przekładającego się na częstotliwość ich zmiany. Wyróżnia się przykładowo soczewki jednodniowe, miesięczne, ale także o innych zakresach długości użytkowania.
Jak wynika z powyższego opisu, dobór soczewek kontaktowych wbrew pozorom nie jest rzeczą prostą i wymaga kontaktu ze specjalistą, którym na tym etapie zazwyczaj jest optometrysta.
Czy każdy może nosić soczewki kontaktowe?
Dla niektórych może wydawać się zaskoczeniem, iż w przeciwieństwie do okularów, nie każdy może nosić soczewki kontaktowe. Do przykładowych przeciwwskazań do ich stosowania należą między innymi cukrzyca, zespół suchego oka, zaburzenia hormonalne, alergie, czy stany zapalne w obrębie oczu.
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing
Obecnie prowadzi badanie kliniczne, do którego zaprasza pacjentki i pacjentów w wieku 35-55 lat