Poznań ul. Promienista 132/1
pon-pt: 11:00-19:00

Okulista Poznań


Okulista Poznań – okulista to lekarz zajmujący się leczeniem chorób oczu. Dobry Okulista Prywatnie Poznań Grunwald

Okulistyka to ciekawa dziedzina medycyny

okulista, okulista Poznań, okulista prywatnie poznań, okulistyka

Okulista

Kim jest i czym się zajmuje okulista?

Okulista Poznań jest lekarzem wyspecjalizowanym w chorobach dotyczących narządu wzroku. W jego kompetencjach znajduje się diagnostyka i leczenie stanów chorobowych lokalizujących się w obrębie gałki ocznej oraz jej okolicach.

Aby zostać okulistą w Polsce należy najpierw ukończyć studia na wydziale lekarskim uniwersytetu medycznego, a następnie, po otrzymaniu pełnego prawa wykonywania zawodu lekarza, ukończyć kilkuletnie szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie okulistyki.

Nie wystarczy sam gabinet okulistyczny – liczy się wiedza i doświadczenie okulisty.

Okulistyka, pomimo niewielkiego obszaru ciała, na którym się koncentruje, to jednak jest dziedziną wielopłaszczyznową. Skupia się zarówno na korekcji wad wzroku, leczeniu zachowawczym różnych schorzeń czy to na tle zapalnym, czy to na tle autoimmunologicznym, czy też powikłań po schorzeniach ogólnoustrojowych takich jak cukrzyca lub nadciśnienie tętnicze. Oprócz tego, okulista przeprowadza różnorodne zabiegi w obrębie gałki ocznej.

Mogą to być niewielkie, małoinwazyjne procedury takie jak:

Tak więc okulista może pracować zarówno w gabinecie okulistycznym przyjmując pacjentów w trybie ambulatoryjnym lub w trybie lecznictwa otwartego, a także w okulistycznym oddziale szpitalnym, gdzie trafiają bardziej skomplikowane przypadki wymagające bardziej kompleksowego, a niejednokrotnie interwencyjnego postępowania terapeutycznego.

Jak wynika z powyższych informacji, okulista Poznań Grunwald jest więc lekarzem o wbrew pozorom bardzo szerokim spektrum działania, mogącym się również specjalizować w jednym, konkretnym nurcie okulistyki.

Okulistyka zachowawcza

Okulista Poznań Grunwald specjalizujący się w okulistyce zachowawczej zajmuje się wszelkimi chorobami, które nie wymagają leczenia operacyjnego. Najbardziej sztandarowy i stereotypowy aspekt okulistyki zachowawczej to leczenie wad wzroku za pomocą okularów korekcyjnych.

Poza tym okulista zachowawczy zajmuje się leczeniem różnego rodzaju schorzeń dotyczących gałki ocznej i jej okolic, które mają przyczynę zapalną czy też autoimmunologiczną. Ponadto zajmuje się również leczeniem okulistycznych powikłań chorób ogólnoustrojowych takich jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca, a także powikłań okulistycznych po stosowaniu różnych leków.

Pierwszym, najbardziej spopularyzowanym obszarem, którym zajmuje się okulistyka zachowawcza jest nieinwazyjna korekcja wad wzroku. Odbywa się ona z wykorzystaniem pomocy optycznych takich jak okulary, czy też soczewki kontaktowe. Cały proces odbywa się w trybie lecznictwa otwartego.

Najpierw okulista przeprowadza dokładne badanie okulistyczne wzroku, za pomocą którego okulista określa dokładną jego wadę, ostrość, rozróżnianie kolorów, pole widzenia, współistnienie innych zaburzeń takich jak astygmatyzm itp.

Po dokładnej analizie wyników badania zostają dobrane odpowiednie soczewki. W dzisiejszych czasach w ofercie dostępnych jest wiele rodzajów soczewek np. sferyczne, cylindryczne (stosowane w astygmatyzmie), wyposażone w antyrefleksy, przyciemniane i wiele innych.

Kolejnym polem do działania dla okulisty zachowawczego jest leczenie pierwotnych schorzeń gałki ocznej niewymagających postępowania zabiegowego. Najbardziej znaną chorobą będącą przedmiotem zainteresowania okulisty zachowawczego jest jaskra, w przebiegu której dochodzi do wzrostu ciśnienia w gałce ocznej na skutek zablokowania kąta przesączania i braku możliwości prawidłowej cyrkulacji cieczy wodnistej.

Inną grupą chorób pierwotnych gałki ocznej stanowią stany zapalne, które mogą dotyczyć praktycznie każdej części oka.

Najczęściej spotykane i najpowszechniejsze jest zapalenie spojówek, ale może to być również na przykład zapalenie naczyniówki. Choroby te mogą mieć charakter zarówno zapalny, alergiczny czy też autoimmunologiczny.

Innym aspektem okulistyki zachowawczej jest leczenie powikłań okulistycznych chorób ogólnoustrojowych. Niektóre z nich, zwłaszcza nadciśnienie tętnicze i cukrzyca czasem dają powikłania okulistyczne. Mogą to być błahostki takie jak zwykłe pękanie drobnych naczyń krwionośnych w błonie naczyniowej oka, ale może to być również bardzo poważne uszkodzenie siatkówki niejednokrotnie prowadzące nawet do całkowitej utraty wzroku.

Okulistyka zabiegowa

Okulista Poznań Grunwald zajmujący się okulistyką zabiegową również skupia się na kilku obszarach działań. Pierwszym jest zabiegowe zaopatrywanie urazów gałki ocznej łącznie z usuwaniem ciał obcych z oka.

Drugim, bardzo obszernym polem zainteresowań okulisty zabiegowego są zabiegi małoinwazyjne bądź nieinwazyjne, do których może należeć na przykład laserowa korekcja wad wzroku, leczenie tak zwanego stożka rogówki, a także cały szereg zabiegów o charakterze estetycznym, takich jak na przykład korekcja opadających powiek zwana również blefaroplastyką.

W tą grupę wpisują się także zabiegi usuwania zaćmy. Okulista prywatnie Poznań

Okulista Poznań Grunwald – zabiegi

Do bardziej inwazyjnych zabiegów należą procedury przeprowadzane w obrębie tkanek okołogałkowych, na przykład operacyjna korekcja zeza, która opiera się na odpowiednich manipulacjach w obrębie mięśni poruszających gałką oczną.

Okulista a nowotwory

Osobną dziedzinę stanowi tak zwana okulistyka onkologiczna. W jej przypadku mamy do czynienia chyba z najbardziej inwazyjnymi zabiegami, włącznie z całkowitym usunięciem gałki ocznej. Przykładowe nowotwory wywodzące się z tego narządu to siatkówczak (retinoblastoma) u dzieci oraz czerniak gałki ocznej u dorosłych.

Okulista Poznań Grunwald

Na czym polega badanie okulistyczne?

Każde badanie okulistyczne rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego, podczas którego pacjent przedstawia przyczynę wizyty, objawy i ewentualną informację o przebytych chorobach czy urazach oczu.  Z artykułu dowiemy się więcej o tej procedurze medycznej wykonywanej u okulisty Poznań.

Badanie okulistyczne – charakterystyka

Na początku wizyty u okulisty lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad lekarski z pacjentem. Pacjent powinien powiedzieć o wadzie wzroku i mocy okularów lub soczewek kontaktowych, które nosi. Po przeprowadzeniu wywiadu dobry okulista dokona badania przedmiotowego, które polega na ocenie oczodołów, powiek, wielkości i ruchomości gałek ocznych.

W skład badania okulistycznego wchodzą: ocena ostrości wzroku, pola widzenia, widzenia barw czy przedniego i tylnego odcinka oka. 

Ważnym elementem badania okulistycznego jest komputerowe badania wzroku, które pozwala ocenić wielkość wady wzroku. Nieodłączną częścią wizyty u okulisty jest badanie ostrości wzroku na tablicach Snellena, podczas którego pacjent odczytuje litery znajdujące się na tablicy. Pacjent ma za zadanie odczytywać ciągi liter z odpowiedniej odległości.

Badanie pola widzenia polega na tym, że pacjent musi obserwować punkt świetlny i ma powiedzieć, kiedy przestaje on być dla niego widoczny. Badanie u okulisty może pokazać ubytki w polu widzenia, których przyczyną są choroby siatkówki.

Następnie okulista dokonuje pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego.  Dzięki temu badaniu lekarz okulista Poznań prywatnie może wykryć u pacjenta jaskrę. 

Kolejną częścią wizyty u okulisty jest badanie przedniego odcinka oka. Polega ona na ocenie rogówki, tęczówki, soczewki i ciała rzęskowego za pośrednictwem biomikroskopu lub lampy szczelinowej.

Po wizycie lekarz okulista jest w stanie wykryć, czy pacjent nie cierpi na choroby i określić dokładną wielkość wady wzroku. Dzięki temu można zakupić i optyka odpowiednie szkła korekcyjne.

Dobór okularów

Po wizycie u okulisty Poznań pacjent powinien wybrać się do okulisty i dokonać doboru okularów z odpowiednią mocą soczewek okularowych. Ważne jest to, by dobrać kształt okularów dopasowany do kształtu twarzy. Jeśli odpowiednio dobierzemy je do kształtu twarzy, dodadzą nam uroku i klasy.

Aby określić prawidłowo kształt twarzy należy stanąć przed lustrem i za pomocą szminki odrysować kontur twarzy na powierzchni lustra. Wówczas otrzymamy kształt twarzy – trójkątną, podłużną, kwadratową czy okrągłą. Dzięki temu łatwiej będzie nam dobrać oprawki w odpowiednim kształcie, które będą do nas pasować.

Jak dobrać soczewki?

Doboru soczewek kontaktowych można dokonać na podstawie okularów. Różnice między soczewkami kontaktowymi a okularowymi mają największe znaczenie w przypadku korekcji powyżej 3,25 dioptrii. Jeśli pacjent jest krótkowidzem, soczewki powinny mieć mniejszą moc niż okulary. Jeśli pacjent ma wadę poniżej 3,25 dioptrii to moc soczewek kontaktowych jest taka sama jak okularów.

Największy problem z doborem soczewek kontaktowych występuje u osób z astygmatyzmem. W astygmatyzmie poniżej 0,75 dioptrii cylindrycznej podaje się soczewki sferyczne zgodnie z zasadą  ekwiwalentu sferycznego. W przypadku większego astygmatyzmu dokonuje się korekcji soczewkami kontaktowymi z cylindrem od -0,75 do -2,25 stopniowanego co 0,5. Warto udać się do renomowanego optyka, by w doborze soczewek pomógł nam specjalista. 

Ile kosztuje okulista w Poznaniu?

Koszt badania wzroku wynosi 200zł

Dobry okulista Poznań,

okulista Poznań prywatnie

Gdzie zbadać wzrok Poznań?

W Poznaniu badanie wzroku wykonujemy w naszym gabinecie okulistycznym przy ulicy Promienistej 132/1. Pacjenci proszeni są o rejestrację telefoniczną pod numerem 571 32 35 30
Okulista Poznań

Badanie okulistyczne

200zł

Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego

100zł

Badanie dna oka

100

Badanie okulistyczne i usunięcie ciała obcego z rogówki/spojówki

200zł

Leczenie gradówki / jęczmienia

150zł

Dobór soczewek / dobór okularów

150zł

Leczenie zapalenia spojówek

150zł

Badanie wzroku dla kierowców / na prawo jazdy

200zł

lek.med. Włodzimierz Rosiński
5/5 - (9 votes)

Popularne zabiegi

+48 571 323 530

+48 571 323 530