Blizny po ospie
Czym jest ospa?
Ospa wietrzna jest zakaźną chorobą wirusową, wywoływaną przez wirusa ospy wietrznej i półpaśca (VZV – Varicella-Zoster Virus). Jest to choroba występująca na całym świecie i mogąca się pojawić w każdej grupie wiekowej, jest jednak schorzeniem charakterystycznym dla wieku dziecięcego. Około 90% zakażeń stwierdza się przed 15 rokiem życia. Choroba ma najcięższy przebieg u niemowląt, dorosłych, oraz osób z upośledzeniem funkcjonowania układu odpornościowego.
Najłagodniej przebiega zaś u zdrowych dzieci. Zakaźność wirusa jest bardzo wysoka, dlatego bardzo ważna jest izolacja chorych. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, przez kontakt bezpośredni oraz przez łożysko. Najczęstsza jest ta pierwsza. Wirus wnika przez błony śluzowe górnych dróg oddechowych. Okres wylęgania wynosi średnio 2 tygodnie, ale zakaźność dla otoczenia pojawia się już w drugiej dobie od zainfekowania.
W pierwszej kolejności pojawiają się tak zwane objawy prodromalne obejmujące złe samopoczucie, podwyższoną temperaturę ciała, utratę apetytu, bóle głowy, brzucha i mięśni. Po około 1-2 dniach pojawia się główny objaw ospy, czyli bardzo swędząca wysypka plamisto-grudkowo-pęcherzykowa, z pęcherzykami wypełnionymi treścią surowiczą (co odróżnia je od pęcherzyków pochodzenia bakteryjnego wypełnionych ropą).
Ospa wietrzna, pomimo, że u większości zakażonych ustępuje bez większych konsekwencji, może grozić poważnymi powikłaniami, takimi jak zapalenie płuc czy zaburzenia ze strony centralnego układu nerwowego. Dlatego też tak wielką rolę odgrywa szczepienie przeciwko ospie, które w większości przypadków zabezpiecza przed chorobą, a przynajmniej zapewnia łagodniejszy przebieg zachorowania. Jednakże nawet najłagodniejszy przebieg może wiązać się z pozostawaniem na skórze szpecących blizn.
Czym są i jak powstają blizny po ospie?
Blizna jest zmianą naprawczą. Przyczyną jej powstawania jest uszkodzenie zdrowej tkanki. Powoduje to pobudzenie aktywności fibroblastów, czyli aktywnych komórek tkanki łącznej. Efektem tego jest uzupełnianie ubytków tkanką łączną. Podstawową przyczyną powstawania blizn po ospie jest uszkodzenie tkanki przez wykwity infekcyjne. Blizn, szczególnie te o rozległym zasięgu, niejednokrotnie stanowią poważny defekt estetyczny.
Powoduje to często znaczne poczucie dyskomfortu i osłabienie poczucia własnej atrakcyjności. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna wychodzi na przeciw osobom borykającym się z tym problemem i oferuje zabiegi, dzięki którym istnieje możliwość eliminacji tych niedoskonałości.
Jak się pozbyć blizn po ospie?
Mezoterapia igłowa
Jest to małoinwazyjny i bardzo bezpieczny zabieg pozwalający na wyeliminowanie blizn. Mezoterapia igłowa na wprowadzeniu w tkankę podskórną odpowiednich substancji leczniczych przy pomocy igły. Dostarczone związki pobudzają mikrokrążenie w skórze, co z kolei prowadzi do poprawy odżywienia tkanki. Ponadto przyspieszają przemiany metaboliczne w obrębie tkanki tłuszczowej.
Rezultatem tego jest stymulacja syntezy włókien kolagenowych i elastynowych, dzięki czemu bliznowata tkanka zastępowana jest prawidłową skórą. Blizny zanikowe ulegają wypełnieniu, a przerostowe spłaszczeniu. Jest to metoda wykazująca się dużą skutecznością w eliminowaniu tych niedoskonałości skórnych, jednak do utrzymania permanentnego efektu musi być okresowo powtarzana.
Dermapen
Jest to innowacyjne urządzenie szeroko wykorzystywane we współczesnej medycynie estetycznej. Znajduje również zastosowanie w eliminowaniu blizn. Wykorzystuje technologię tak zwanego frakcjonowania mikroigłowego. Podstawowym elementem funkcjonalnym aparatu jest głowica uzbrojona w kilkadziesiąt igieł o niewielkiej średnicy.
W sposób pulsacyjny wprowadzane są one w skórę. Dzięki temu powodują jej mikrouszkodzenia. To z kolei stymuluje przebieg procesów regeneracyjnych. W efekcie tego dochodzi do wypełniania bliznowatych ubytków zdrową tkanką. Również tkanka łączna budująca blizny przerostowe zostaje zastępowana prawidłową skórą.
Karboksyterapia
Karboksyterapia jest metodą wykorzystującą oddziaływanie dwutlenku węgla na tkanki. Gaz jest wprowadzany pod skórę metodą mezoterapii igłowej. Powoduje on poprawę odżywienia tkanki poprzez pobudzanie mikrokrążenia w obrębie okolicy poddawanej procedurze. Dzięki temu zwiększa się produkcja włókien kolagenowych i elastynowych, co pobudza procesy regeneracyjne. W rezultacie dochodzi do eliminacji blizn.
Osocze bogatopłytkowe
Bardzo skuteczną metodą usuwania blizn jest zastosowanie osocza bogatopłytkowego. Jest to zabieg bardzo bezpieczny, ponieważ wykorzystuje własną krew pacjenta. Po pobraniu, próbka jest odwirowywana, a powstała substancja jest bogata w aktywne płytki krwi oraz wiele czynników wzrostu pobudzających podziały komórkowe i regenerację tkanek. Procedura ta jest szeroko stosowana we współczesnej medycynie estetycznej i charakteryzuje się wysoką efektywnością w usuwaniu blizn każdego rodzaju.
Laseroterapia
Mianem lasera określana jest skupiona wiązka fal elektromagnetycznych o częstotliwości światła widzialnego, promieniowania ultrafioletowego lub podczerwonego. Skierowana precyzyjnie w dane miejsce na skórze wytwarza bodziec termiczny, który powoduje punktowe przegrzanie poddawanego ekspozycji obszaru skóry i mikrouszkodzenia w jego obrębie. W tym mechanizmie pobudzane są procesy regeneracyjne skóry co umożliwia zmniejszenie, a nawet całkowitą eliminację blizn. Metoda ta jest szczególnie skuteczna
w usuwaniu blizn potrądzikowych.
Radiofrekwencja mikroigłowa
Metoda radiofrekwencji mikroigłowej wykorzystuje synergistyczne działanie uszkodzenia skóry na drodze mechanicznej oraz termicznej. Urządzenie do wykonywania tego zabiegu wyposażone jest w głowicę uzbrojoną w kilkadziesiąt ultracienkich igieł pokrytych powłoką ze złota i silikonu, które w sposób pulsacyjny z dużą częstotliwością nakłuwają skórę na głębokość 0,5-3,5mm. Ponadto emitują w skórze falę radiową, która powoduje przestrzenne przegrzanie skóry. Znacznie zwiększa to intensywność procesów regeneracyjnych skóry, co powoduje eliminację bliznowato zmienionej tkanki.