Wypadanie włosów, łysienie

Wypadanie włosów

Wypadanie włosów może mieć różne podłoże – od czynników genetycznych, poprzez stres, nieprawidłową dietę, aż po choroby lub czynniki zewnętrzne jak chemioterapia i radioterapia. Podczas wizyty u naszego dermatologa Poznań, pacjent uzyska prawidłową diagnozę i zostanie skierowany na jeden ze skutecznych zabiegów trychologicznych.  Leczenie wypadania włosów przynosi dobre efekty.

Na czym polega problem łysienia?

O nadmiernym wypadaniu włosów czy też łysieniu możemy mówić, gdy utrata włosów przewyższa 60-100 na dobę. Istnieje wiele typów łysienia: androgenowe, plackowate, anagenowe, bliznowaciejące, telogenowe. Każdy z typów łysienia wymaga konsultacji z trychologiem Poznań i dobrania indywidualnego leczenia. Łysienie androgenowe dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Cechuje się ono przerzedzeniem włosów na środku głowy (kobiety) i powstawaniem zakoli (mężczyźni). Warto zauważyć, że łysienie anagenowe wywołane jest przedwczesnym zakończeniem fazy wzrostu włosa (anagenu), który skutkuje jego wypadnięciem. Przyczyn łysienia anagenowego jest wiele np. infekcje, chemioterapia.

Łysienie telogenowe objawia się tym, że zbyt duża ilość włosów przechodzi w fazę spoczynku (telogenu), czego skutkiem jest nadmierne wypadanie włosów. Do przyczyn łysienia należy zaliczyć: zaburzenia hormonalne, stosowanie niektórych leków, nadczynność tarczycy, grzybicę, radioterapię, chemioterapię.

Zabiegi trychologiczne na wypadanie włosów

Wypadanie włosów a Mezoterapia skóry głowy

Mezoterapia igłowa jest szeroko stosowana w medycynie estetycznej. Jej dobroczynne działanie jest wykorzystywane także w skutecznym leczeniu łysienia. Jak to możliwe? Otóż działanie mezoterapii skóry głowy ma korzystny wpływ na stymulację i porost włosów. Wstrzykiwanie substancji aktywnych w skórę głowy hamuje wypadanie włosów, poprawiając ich sprężystość. Jak wygląda leczenie łysienia z udziałem tego zabiegu?

Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego i dopuszczeniu pacjenta do zabiegu, dermatolog Poznań rozpocznie serię nakłuć skóry głowy. Lekarz podczas mezoterapii stosuje leki przeciwzapalne, substancje odżywcze i witaminy. Na efekty mezoterapii igłowej skóry głowy w leczeniu wypadania włosów trzeba poczekać do kilku miesięcy. Zaleca się przeprowadzenie od 4 do 6 zabiegów.

Laser erbowo-yagowy

Laseroterapia znajduje swoje zastosowanie nie tylko w redukcji zmarszczek czy poprawie jędrności skóry, ale i leczeniu wypadania włosów. Nasz lekarz medycyny estetycznej rekomenduje laser erbowo-yagowy, który wykazuje największą skuteczność w przypadku wypadania włosów. Laser erbowo-yagowy przywraca włosom gęstość i jest szczególnie rekomendowany pacjentom z łysieniem androgenowym.

Ten laser cechuje się długością fali 2949 nm, a jego główną korzyścią jest budzenie uśpionych włosów i pobudzenie ich do fazy wzrostu. Laser erbowo-yagowy zwiększa dopływ krwi do mieszków włosowych, poprawia dotlenienie i odżywienie brodawek włosowych.

Wypadanie włosów  – Osocze bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe, czyli wampirzy lifting to naturalna procedura medyczna, która pozwoli na biostymulację komórek skóry głowy i mieszków włosowych. Zabieg leczenia łysienia polega na pobraniu krwi własnej pacjenta i odwirowaniu jej. Dzięki temu powstaje preparat bogaty w czynniki wzrostu, które przekładają się na ograniczenie wypadania włosów, poprawę ukrwienia skóry i ogólną poprawę kondycji włosów.

Mezoterapia igłowa z udziałem osocza pobudza komórki macierzyste włosa i podziały komórkowe w cebulkach włosów oraz prowadzi do rewitalizacji skóry głowy. Zabieg osoczem bogatopłytkowym jest nieinwazyjny i skuteczny. Pacjent po wyjściu z gabinetu medycyny estetycznej nie powinien myć włosów przez jeden dzień, unikać aktywności fizycznej, basenu i sauny.

Ledoterapia

Kolejnym zabiegiem trychologicznym na leczenie łysienia i porost włosów u trychologa Poznań jest ledoterapia, czyli leczenie światłem LED.  Właściwości światła LED oddziałują na metabolizm i procesy biochemiczne komórek, hamując utratę włosów i poprawiając ich jakość. Światło diod LED wnika głęboko w skórę głowy.

Prowadzi to do zwiększenia ukrwienia, stymulacji porostu włosów i zwiększenia ich objętości. Ledoterapia dotlenia też włosy i stosuje się ją w leczeniu chorób skóry takich jak: łupież, łojotok, łuszczyca.

Wypadanie włosów Poznań

Wypadanie włosów powody

Wiele osób boryka się z problemem nadmiernie przerzedzających się, wypadających włosów.  Wypadanie włosów jest to dolegliwość uciążliwa i nieprzyjemna głównie ze względów estetycznych, może w efekcie prowadzić także do pojawiania się kompleksów, złego samopoczucia psychicznego i niskiego poczucia własnej wartości.

Aby pozbyć się tego kłopotu, należy przede wszystkim wykryć właściwą przyczynę wypadania włosów. Nie jest to proste zadanie, gdyż powodów może być bardzo wiele.

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów to:

 • uwarunkowania genetyczne,
 • zaburzenia hormonalne,
 • przebyta choroba lub reakcja na proces leczenia,
 • stres,
 • przemęczenie,
 • nieodpowiednia dieta,
 • palenie papierosów,
 • zaniedbanie włosów,
 • nieodpowiedni sposób pielęgnacji,
 • zbyt duża ilość przyjmowanych leków,
 • choroby skóry,
 • niektóre infekcje organizmu,
 • choroby nowotworowe,

Bunt „źle traktowanych” włosów

Częstą przyczyną wypadania włosów są z pozoru niegroźne, popularne zabiegi kosmetyczne: suszenie suszarką, prostowanie, koloryzacja, rozjaśnianie, tapirowanie, trwała ondulacja, używanie lakieru, a nawet spinanie czy nadmierne ciągnięcie i szarpanie włosów przy rozczesywaniu. Wykonywane zbyt często lub bez wsparcia dodatkowych zabiegów zwilżających i odżywiających, osłabiają włosy i zwiększają ich łamliwość.

Na kondycję włosów źle wpływa również dym papierosowy, niedobór białka, żelaza oraz biotyny.

Wypadanie włosów – Czy jest powód do niepokoju?

Przyczyny wypadania włosów nie zawsze jednak są tak błahe. Przerzedzanie się owłosienia może również okazać się jednym z symptomów poważniejszych schorzeń: anemii, chorób jajników lub nadnerczy, stanów zapalnych skóry, nadczynności albo niedoczynności tarczycy, zaburzeń hormonalnych, a nawet chorób nowotworowych (np. toczeń rumieniowaty).

Wypadaniu włosów może też sprzyjać przyjmowanie takich leków jak: antybiotyki, cystostatyki, preparaty przeciwzakrzepowe, leki przeciwtarczycowe, hormonalne lub immunosupresyjne.

Wiele pań natomiast martwi się osłabieniem kondycji włosów po porodzie, podczas ciąży lub menopauzy. Jest to jednak naturalna reakcja organizmu na nagłe i silne zmiany hormonalne. Zwykle po tych ciężkich okresach w życiu kobiety problem mija.

Zawsze warto jednak być czujnym i jeżeli objawy wydają się niepokojące, należy skonsultować się ze specjalistą.

Wypadanie włosów można obecnie z powodzeniem leczyć poprzez zastosowanie mezoterapii igłowej.

Skuteczne leczenie wypadania włosów to także osocze bogatopłytkowe oraz komórki macierzyste. Najlepszym sposobem leczenia jest przeszczep włosów.

5/5 - (7 votes)