Jakie są objawy czerniaka

Jakie są objawy czerniaka

Jakie są objawy czerniaka?

Czerniak to jeden z często występujących nowotworów skórnych. Przy wczesnym wykryciu i zastosowaniu terapii nawet 90% pacjentów zostaje całkowicie wyleczonych. Dowiedzmy się, jakie są objawy czerniaka, czym jest ta choroba i jak ją wykryć. Najczęściej powodem są znamiona nazywane potocznie – pieprzyki rakowe.

Czerniak – charakterystyka i objawy

Czerniak to złośliwy nowotwór melanocytów. Może atakować skórę, ale także błony śluzowe czy gałkę oczną. Wśród elementów zwiększających ryzyko rozwinięcia się nowotworu wymienia się:

 • ekspozycję na promieniowanie UV i oparzenia słoneczne,
 • uwarunkowania genetyczne – wykazano, że nosiciele mutacji w genie CDKN2A częściej zapadają na tę chorobę,
 • korzystanie z łóżek solarnych, które emitują promieniowanie UV,
 • większe ryzyko wystąpienia tego nowotworu jest u osób o jasnej karnacji i dużą liczbą pieprzyków.

Czerniak może rozwinąć się zarówno w już istniejącym pieprzyku, jak i stworzyć nowe znamię. Jego charakterystyczną cechą jest szybki wzrost i nieregularny kształt. To, co czyni ten nowotwór szczególnie niebezpiecznym to dynamiczny rozwój. Dlatego fundamentalne w leczeniu czerniaka jest wczesne wykrycie nowotworu i zastosowanie jak najszybszej terapii. 

W zależności od zaawansowania czerniaka wyróżnia się następujące stopnie:

 • 0 – nie przekracza naskórka,
 • 1 – występuje guz z niewielkim owrzodzeniem,
 • 2 – zmiana ma owrzodzenie powyżej 2 mm,
 • 3 – istnieją przerzuty do węzłów chłonnych znajdujących się w pobliżu występowania nowotworu,
 • 4 – przerzuty są na innych węzłach chłonnych i narządach.

Pieprzyk a czerniak – czym się różnią?

Czerniak jest tak groźny, gdyż z wyglądu przypomina pieprzyk. Istnieją natomiast elementy, które pozwalają wizualnie odróżnić nowotwór od znamienia. Podczas samobadania warto zwrócić uwagę na:

 • symetrie – czerniak jest asymetryczny,
 • kolor – wybarwienia i brak jednolitego odcienia jest cechą charakterystyczną czerniaka, co ciekawe – może mieć on różne kolory, nawet jasne,
 • niejednolita struktura i guzowatość to objaw nowotworu,
 • świąd i bolesność wskazują na czerniaka,
 • nierówny brzeg – poszarpane brzegi znamienia to cecha zmiany nowotworowej,
 • bardzo szybkie powiększenie pieprzyka może wskazywać na niepokojące procesy.

Samobadanie i przykładanie uwagi do kontroli znamion jest niezwykle ważne. Po zaobserwowaniu takich cech należy skontrolować podejrzane znamię u specjalisty.

Diagnostyka czerniaka – dermatolog Poznań

Wczesna diagnostyka czerniaka polega na badaniu dermatoskopowym – można je wykonać w gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu. Ta metoda jest całkowicie bezbolesna. Podczas niej dermatolog używa specjalnego mikroskopa epiluminescencyjnego, pozwalającego na 10-krotne powiększenie znamienia.

Wśród elementów, które są analizowane, wymienia się rozmiar, symetrię, odcień czy fakturę skóry. Podczas badania dermatolog klasyfikuje zmianę i zaleca dalsze działanie. W przypadku podejrzenia czerniaka znamię jest usuwane wraz z niewielkim zapasem zdrowej tkanki, a następnie poddawane diagnostyce histopatologicznej.

Nawet jeśli podczas samokontroli pacjent nie zauważy niepokojących cech, to badanie dermatoskopowe należy wykonywać przynajmniej raz do roku. W przypadku osób o bardzo jasnej karnacji zaleca się dermatoskopię nawet co 6 miesięcy.

Jak wygląda leczenie czerniaka?

Leczenie czerniaka jest w dużej mierze zależne od stopnia zaawansowania choroby. Przy wczesnym wykryciu terapia może ograniczyć się jedynie do wycięcia zmiany wraz z marginesem zdrowego naskórka. Natomiast wraz z rozwojem choroby konieczna może się okazać chemioimmunoterapia, radioterapia i stosowanie leków celowych i inhibitorów. 

Ogromną wagę ma profilaktyka czerniaka. Warto zadbać o stosowanie ochrony słonecznej zarówno dla skóry, jak i oczu. Niezbędna jest samoobserwacja i regularne badania dermatoskopowe.

Piśmiennictwo https://www.akademiaczerniaka.org/o-czerniaku/podejrzane-znamie-co-robic/dermatoskopia-badanie-dermatoskopowe-co-to, dostępne 10.04.2024

https://www.akademiaczerniaka.org/o-czerniaku/podejrzane-znamie-co-robic/czerniak-a-pieprzyk-jak-odroznic, dostępne 10.04.2024

https://onkologia.org.pl/pl/czerniak-skory-stadia-zaawansowania, dostępne 10.04.2024

https://www.zwrotnikraka.pl/czerniak-objawy-raka-skory/, dostępne 10.04.2024

Tujakowski J., Roszkowski K., Żurawski B., Wyniki leczenia skojarzonego chemioimmunoterapi czerniaka złośliwego w IV stopniu zaawansowania klinicznego

Ruka. W, Krzakowski M., Placek W., Rutkowski P., Nowecki Z., Fijuth J., Nasierowska-Guttmejer A., Jeziorski A., Rudnicka L., Murawa P., Słuszniak J., Potemski P., Zaucha R.,  Wysocki P. J., Polkowski W., Kamińska-Winciorek G., Bajcar S., Biernat W., Towpik E., Czerniaki skóry – zasady postępowania diagnostyczno-terapeutycznego, NOWOTWORY Journal of Oncology • 2009 • volume 59, Number 2 • 114–125

Redakcja: Rutkowski P., Wysocki P.J. Zespół autorski: Rutkowski P., Wysocki P.J., Nasierowska-Guttmejer A., Jeziorski A., Wysocki W.M., Kalinka-Warzocha E., Świtaj T., Kozak K., Fijuth J., Kawecki A., Rudnicka L., Owczarek W., Krzakowski M., Czerniaki skóry, WYTYCZNE postępowania diagnostyczno-terapeutycznego

Polecamy uwadze:

Laser tulowy na przebarwienia

5/5 - (3 votes)